Zprávy

0:00
/
0:00

Barroso ocenil změnu českého přístupu k Evropské unii

Předseda Evropské komise José Barroso po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou uvítal změnu přístupu české vlády k Evropské unii. "Česká republika se vrací k roli aktivního a konstruktivního člena evropské rodiny," konstatoval Barroso. Šéf komise ocenil především středeční rozhodnutí vlády ČR, že se bude připravovat na ratifikaci fiskálního paktu o odpovědné rozpočtové politice. Sobotka řekl, že chce, aby do dvou měsíců byla ukončena ratifikace z české strany. Opatření, která se pak budou na ČR vztahovat, budou ale podle Sobotky platit až ve chvíli, kdy ČR přijme společnou evropskou měnu. Předseda komise se s českým premiérem bavili také o čerpání evropských peněz v novém víceletém období do roku 2020. V příštích sedmi letech může ČR získat skoro 22 miliard eur (asi 594 miliard korun) z evropských strukturálních a investičních fondů, připomněl Barroso. Nyní jsou dokončována jednání o smlouvě, která umožní čerpání a určí jeho priority. Kromě Barrosa se předseda české vlády setká také s šéfem Evropského parlamentu Martinem Schulzem.

Sobotka: ČR podpoří důrazný postup EU vůči Ukrajině

Česká republika podpoří na jednání ministrů zahraničí Evropské unie společný a důrazný postup společenství vůči Ukrajině. Po setkání s předsedou Evropské komise Josém Barrosem to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Barroso znovu vyzval všechny strany konfliktu k ukončení násilí a k návratu ke smysluplnému dialogu. Už ve středu řekl, že Evropská unie by se měla urychleně shodnout na cílených opatřeních vůči těm, kdo jsou zodpovědní za násilí na Ukrajině. "I českou vládu znepokojuje vývoj na Ukrajině, především růst násilí v posledních dnech," řekl Sobotka. Uvítal proto, že se dnes v Bruselu sejdou ministři zahraničí EU. "ČR je připravena na tomto jednání podpořit společný, jednotný a důrazný postup EU vůči ukrajinské vládě," dodal český premiér.

ANO zahájilo na svých ministerstvech hloubkové audity

Ministerstva řízená představiteli hnutí ANO spouštějí v těchto dnech hloubkové audity, kontroly bude koordinovat ministerstvo financí, v jehož čele stojí předseda ANO Andrej Babiš. Cílem je zjistit skutečný stav, v němž se ministerstva financí, pro místní rozvoj, dopravy, spravedlnosti, obrany a životního prostředí nacházejí. Kontroly se mají zaměřit především na efektivitu platných smluv a rozpočtů ministerstev. Ministři chtějí znát také účetní uzávěrky či výsledky auditů za posledních pět let. Ministerstvo financí již ostatním ministerstvům rozeslalo návod (tzv. due diligence), jak mají při auditu postupovat.Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s prověrkami souhlasí. Podle něj je ale škoda, že o nich Babiš neinformoval na středečním jednání vlády. Kdyby Babiš o auditech hovořil na jednání kabinetu, mohla vláda schválit hloubkové prověrky pro všechny své členy. Sobotka to řekl českým novinářům při pracovní návštěvě v Bruselu.

Ministr Jurečka přijal rezignaci šéfa svého kabinetu Poula

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes přijal rezignaci šéfa svého kabinetu Lubomíra Poula. Řekl to serveru Lidovky.cz. Poul je spojován s kauzou Jany Nagyové. Jurečka ještě při příchodu na středeční jednání vlády novinářům říkal, že má v Poula důvěru a ctí presumpci neviny. Poul byl za premiéra Petra Nečase (ODS) šéfem Úřadu vlády a podle dnešní Mladé fronty Dnes jej policie podezřívá, že Nagyové (dnes Nečasové) umožnil přístup ke zprávám tajných služeb, čímž by porušil zákon. Ohrožení utajované skutečnosti je trestným činem, za který hrozí několikaleté vězení. Jurečka si Poula na místo šéfa své kanceláře vybral sám, i když jej prý Poul varoval, že jeho nástup vzbudí mediální reakce. Poula považuje za profesionála, který má jako úředník výbornou pověst. Zdůrazňoval také, že v nové funkci Poul nepřijde do kontaktu s utajovanými skutečnostmi. Jurečkovi kvůli Poulovi v pondělí volal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž angažování muže spjatého s érou Nečase nepovažuje za šťastné.

Rektoři volí svého předsedu

Začíná dvoudenní zasedání České konference rektorů, kteří si zvolí nového předsedu. Zároveň se bude řešit chystaná novela vysokoškolského zákona či změny ve jmenování profesorů. Výsledky jednání budou známy v pátek. Od roku 2011 vedl konferenci rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, tomu však v lednu skončil mandát v čele největší české vysoké školy. Rektoři nejspíš proberou i postup při projednávání změn ve vysokoškolském zákoně. Normu chce nový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dokončit ještě letos. Novela se přitom připravuje řadu let, neprošla ani zatím poslední verze připravená exministrem školství Petrem Fialou (ODS).

Ukrajinci vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem nepokojů

Ukrajinská iniciativa v ČR (UICR) vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým protesty na Ukrajině. Od středy, kdy sbírku pražský magistrát povolil, se na účtu sešlo 60.000 korun. ČTK to řekl Bohdan Rajčinec z UICR. Peníze chce organizace použít na přímou pomoc konkrétnímu člověku nebo na nákup léků či zajištění převozu zraněných lidí do nemocnic. Veřejnou sbírku vypsala i Charita ČR. Ukrajinci žijící v Česku v minulých týdnech posílali do Kyjeva především materiální pomoc, pořádali například sbírky teplého ošacení. Nyní jsou podle jejich zástupců potřeba hlavně léky a zdravotnický materiál. Lékaři, kteří pomáhají zraněným demonstrantům, poptávají například anestetika, obvazy nebo pomůcky pro chirurgické zákroky. Lidé také mohou demonstrantům do pražské Opletalovy ulice do Ukrajinsko evropské perspektivy zanést hygienické potřeby, roušky, termosky či konzervy. Kvůli vážné aktuální situaci na Ukrajině se dnes v 18:30 sejdou Ukrajinci u sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí. Potkat by se měli také v 15:00 na Hradčanském náměstí u sochy T. G. Masaryka. Při nepokojích už zahynuly desítky lidí, stovky byly zraněny.

Šabatová: Péči o seniory s demencí často chybí odbornost i respekt

Péči o seniory s demencí v Česku mnohdy chybí odbornost i respekt. Špatné zacházení zaznamenala Kancelář veřejného ochránce práv v polovině ze 14 registrovaných zařízení, která její pracovníci kontrolovali v loňském roce. Problémy spočívaly například v nadužívání tlumících léků, nedostatečné prevenci podvýživy, ale také v nadměrném používání postranic u postele nebo nulové prevenci pádů. Předběžné výsledky kancelář zveřejnila u příležitosti odborné konference. Konkrétní problémy podle ombudsmanky Anny Šabatové většinou nejsou důsledkem zlé vůle a úmyslu, ale spíše stereotypů, přetížení personálu a materiálních či systémových nedostatků. Ve čtyřech případech se Kancelář veřejného ochránce práv obrátila na orgány, které mohou zahájit řízení o správním deliktu. Častým problémem v registrovaných zařízeních je neodbornost v péči o seniory s demencí, kteří mají specifické potřeby, počínaje přehledným uspořádáním prostoru, přes kvalitní stravu až k přiměřené medikaci. Souvisejícím problémem je nedostatečné personální zabezpečení. V jednom z kontrolovaných zařízení měl jeden pracovník v přímé péči na starosti 20 klientů.

CVVM: Spokojenost s členství v NATO vzrostla na 57 procent

S českým členstvím v Severoatlantické alianci (NATO) bylo v lednu spokojeno 57 procent obyvatel. Před rokem to byla přesně polovina lidí. Uvádí to průzkum centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nespokojenost vyjádřila pětina respondentů, meziročně jich bylo o pět procentních bodů méně. O potřebě Severoatlantické aliance jsou přesvědčeny podle průzkumu tři pětiny veřejnosti. Existence a jednání NATO působí podle 58 procent obyvatel příznivě na mír a stabilitu v euroatlantické oblasti, podle dvou pětin lidí i na mír a stabilitu v jiných částech světa. Podle 45 procent respondentů je jednání Severoatlantické aliance pozitivní ohledně řešení hrozby terorizmu.

Zemřel plzeňský pilot RAF Štandera, bylo mu 95 let

Ve věku 95 let zemřel tuto středu válečný pilot generál Miroslav Štandera z Plzně. Za války létal ve Francii i Velké Británii. Štandera se narodil 5. října 1918. Do čs. vojenského letectva vstoupil dobrovolně v roce 1936 a stal se vojenským pilotem. Po nacistické okupaci Československa v roce 1939 odešel do Francie. Kvůli zranění byl evakuován do Anglie. I zde se účastnil bojových operací jako pilot RAF, později jako instruktor a noční stíhač. Při bojové činnosti nalétal 1320 hodin. Po válce se vrátil do Československa, komunistický režim ho ale po únoru 48 od letectva vyhodil. Podařilo se mu utéci zpět do Anglie, kde sloužil v RAF do roku 1955. Do Plzně se vrátil v roce 1994. Při loňské předčasné oslavě jeho 95. narozenin o něm Bohuslav Dvořák z generálního štábu Armády ČR řekl, že Štandera byl jeden ze dvou posledních žijících českých pilotů, kteří prošli celou druhou světovou válkou včetně kampaně ve Francii, a jeden z hrdinů, na které jsou čeští vojenští piloti dodnes hrdí. Za svou činnost získal Miroslav Štandera řadu ocenění, včetně dvou Československých válečných křížů a tří Československých medailí Za chrabrost, dostal také čestné občanství města Plzně. Štanderův pohřeb se bude konat 26. února v 11:00 v katedrále sv. Bartoloměje.

CzechInvest loni zprostředkoval investice za 48 miliard korun

Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala přímé domácí a zahraniční investice za téměř 48 miliard korun. Oproti roku 2012 je to dvakrát víc. Investice pomohou vytvořit přes 10.500 nových pracovních míst. K nejaktivnějším investorům v ČR patřili v roce 2013 ti domácí. Nejvíce zahraničních investic do země loni přišlo z Německa, uvedla agentura CzechInvest. K aktivitě investorů v Česku přispěly i investiční pobídky. "Ty jsou od novelizace v 2. pololetí roku 2012 k investorům daleko vstřícnější. Brzy však do našeho systému investičních pobídek zasáhnou nová pravidla Evropské komise, která sníží podporu pro velké podniky ze 40 na 25 procent. I to investory motivovalo, aby si se svými záměry pospíšili," uvedl Ondřej Votruba pověřený řízením agentury CzechInvest. Pozitivní vývoj ve výši investic očekává Votruba ještě v letošním prvním pololetí.

Pwc: Obětí hospodářské kriminality se v ČR stala polovina firem

Obětí hospodářské kriminality se v uplynulých dvou letech v Česku stalo 48 procent firem. Vyplývá to z nejnovějšího celosvětového průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Ve srovnání s posledním průzkumem z roku 2011 se počet společností v ČR, které se staly obětí kriminality, zvýšil na 29 procent společností. Stále častěji ve světě i na české firmy útočí pachatelé prostřednictvím internetu. Za poslední dva roky se tak v Česku stalo obětí kybernetické kriminality dvakrát více firem. Nárůst obětí hospodářské kriminality je podle vedoucího oddělení Forenzních služeb poradenské společnosti PwC Michala Kohoutka způsoben především počítačovými útoky. Výrazný vliv ovšem podle něj má i skutečnost, že firmy jsou mnohem úspěšnější v odhalovaní takových činnů. Průzkum se totiž věnuje odhaleným hospodářským deliktům.

Soud v Karviné ráno vzal do vazby Petra Kramného

Okresní soud v Karviné dnes ráno vzal do vazby Petra Kramného. Policie jej v úterý obvinila z vraždy jeho manželky a dcery, které zemřely na loňské rodinné dovolené v Egyptě. Důvodem vazby je obava z možného ovlivňování svědků i nebezpečí útěku. ČTK to řekl státní zástupce Vít Legerský. Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera z Karviné zemřely v Egyptě na otravu loni v hotelu v Hurgadě. Egyptská policie podezřívala kvůli jejich smrti Kramného a až do října musel zůstat v Egyptě. Kramný vinu od začátku odmítal. Egyptské úřady ukončily vyšetřování případu počátkem ledna. S jakým výsledkem práce tamních úřadů skončila, zatím nebylo zveřejněno.

Pyrotechnici ve Zlíně prohledávali budovu, která patří Březinovi

Pyrotechnici, hasiči a záchranáři ve čtvrtek zasahovali v 45. budově průmyslového areálu v centru Zlína, která patří údajnému šéfovi lihové mafie Radku Březinovi. Z neoficiálních informací a z okolností zásahu vyplývá, že policisté a pyrotechnici prověřovali, zda jsou v objektu zbraně a výbušniny a zda v něm případně není další nelegální líh. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták na dotaz ČTK pouze potvrdil, že ve Zlíně "provádějí úkony trestního řízení". Čeho konkrétně se týkají, nechtěl nyní komentovat. Radek Březina je považován za hlavu lihové mafie. Státní zástupce ho i s bratrem Tomášem a dalším mužem obžaloval kvůli skrytým zásobám nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Olomoucký krajský soud ale věc vrátil na konci ledna do přípravného řízení kvůli nedávno odhalenému podezření z další trestné činnosti.

Ve včelařském ústavu u Prahy uniklo 100 litrů kyseliny mravenčí

Ve Výzkumném ústavu včelařském v Máslovicích u Prahy dnes uniklo až sto litrů kyseliny mravenčí. Hasiči museli evakuovat 15 lidí, kyselinu pak likvidovali v protichemických oblecích. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Na místě zasahovali hasiči z Mělníka, Kralup nad Vltavou, Letiště Vodochody a Chemická laboratoř Kamenice. O situaci byl informován odbor životného prostředí Městského úřadu Kralup nad Vltavou. Kyselinu mravenčí používají někteří včelaři jako prostředek proti varroáze, co je infekční nemoc včel způsobená roztoči. Samotná kyselina je bezbarvá, ostře páchnoucí kapalina s leptavými účinky.

Při nočním bobování zemřel v Harrachově turista z Nizozemska

Šestadvacetiletý muž z Nizozemska zahynul ve středu pozdě večer v Harrachově při sjíždění uzavřené sjezdovky na bobu. Cizinec zemřel na místě na následky zranění po nárazu do stromu. ČTK to řekla mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová. Neštěstí se stalo na červené sjezdovce ve středu před 21:30, když už byla trať pro veřejnost uzavřena a upravovala se. Policisté okolnosti jeho smrti nadále prošetřují, příčinu smrti by měla upřesnit soudní pitva. Zimní sporty už si letos na českých horách vyžádaly nejméně dvě oběti. Počátkem února se v zimním areálu na železnorudském Špičáku smrtelně zranil devětasedmdesátiletý lyžař, který na zledovatělém povrchu zřejmě vylétl mimo sjezdovku do lesa. Jen o pár dní dříve zkolaboval v Krkonoších dvaasedmdesátiletý německý běžkař. Pokusy o jeho resuscitaci byly neúspěšné.

Do kin přijde celovečerní dokument o Olze Havlové

V kinech se od 15. května objeví celovečerní dokument o bývalé první dámě Olze Havlové, který natočili tvůrci filmu Občan Havel. Premiéru bude mít film v březnu na festivalu Jeden svět, a to nejen v Praze, ale i v dalších vybraných městech při regionálních ozvěnách této přehlídkyNámět a scénář snímku vzešly z pera Anny Freimanové a Miroslava Janka, který se současně ujal režie a kamery. Jejich cílem prý nebylo natočit film o Olze Havlové jako "pouhé" partnerce Václava Havla, ale vykreslit portrét ženy, která zejména od 70. do 90. let minulého století sehrála významnou společenskou roli ve veřejné i soukromé sféře. Příběh vypovídá také o atmosféře tehdejší doby. Dokument přinese množství neznámých záběrů, fotografií a vyprávění. Olga Havlová je v něm představena jako žena nesnášející jakoukoliv okázalost.

OH v Soči

Vlajkonošem české výpravy při slavnostním zakončení olympijských her v Soči v neděli bude trojnásobný medailista v biatlonu Ondřej Moravec. Při zahájení nesla vlajku lyžařka Šárka Strachová, kterou vybrala Komise sportovců Českého olympijského výběru. Moravce nyní určil vlajkonošem šéf české mise v Soči Martin Doktor.

Pětačtyřicetiletý lyžař Stanislav Loska bude českým vlajkonošem při slavnostním zahájení paralympiády, která od 7. do 16. března naváže na olympijské hry v Soči. Tento veterán, který závodí v kategorii pro handicapované sportovce s nadloketní amputací, pojede už na šesté paralympijské hry. Debutoval před dvaceti lety v Lillehammeru, kde získal bronz ve slalomu.

Lyžařka Šárka Strachová pojede v pátek v Krasné Poljaně svou hlavní disciplínu - slalom, v němž obhajuje olympijský bronz z Vancouveru. Čeští biatlonisté už mají pět medailí, ale ještě mohou vylepšit bilanci ve štafetách - ženy poběží v pátek, muži o den později.

Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Soči se Spojenými státy 2:5 a podruhé za sebou skončili na olympiádě bez medaile. Dva góly českého týmu vstřelil Aleš Hemský. Většina hráčů ze Soči už ve čtvrtek ráno odletěla. Hráči působící v zámořské NHL speciálem zamířili do Severní Ameriky. Trenér hokejistů Alois Hadamczik po porážce s USA a vyřazení týmu ve čtvrtfinále olympijských her v Soči uvedl, že neuvažuje o tom, že by odstoupil z funkce. Výsledky na turnaji a konečné šesté místo označil za neúspěch.

Skikrosař Tomáš Kraus na olympijských hrách v Soči medaili nezíská. V osmifinálové jízdě jel první, ale po chybě na boulích spadl a do čtvrtfinále nepostoupil. Celkově skončí osmnáctý.

Česká lyžařka Šárka Strachová neuspěla s kandidaturou do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Dvě volná místa získali norský biatlonista Ole Einar Björndalen a kanadská hokejistka Hayley Wickenheiserová. Bronzová medailistka z Vancouveru Strachová se ucházela o jedno ze dvou míst, které uvolní běžkyně na lyžích Rebecca Scottová a hokejista Saku Koivu, kteří byli zvoleni na osm let na ZOH v Turíně 2006. Měla celkem osm rivalů. Členem komise byl do roku 2012 trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný. Po vypršení jeho mandátu se během londýnských her o místo ucházela jeho svěřenkyně Barbora Špotáková, ale stejně jako nyní Strachová neuspěla.

Dále ze sportu:

Basketbalistky ZVVZ USK Praha v Evropské lize vyhrály 86:71 na hřišti Kibirkštisu Vilnius a kolo před koncem si zajistily prvenství v základní skupině C. To se dosud z českých klubů povedlo jen v letech 2005 a 2006 Brnu, které pak vždy došlo až do finále. V osmifinále by USK měl hrát s jedním ze tří nejlehčích soupeřů.

Basketbalisté Nymburku navzdory porážce 84:86 v posledním utkání skupiny K Evropského poháru na palubovce Montepaschi Siena postoupili do osmifinále. V něm se český mistr, kterému ke konečnému druhému místu v tabulce pomohla i prohra Maccabi Haifa s lídrem Chimki Moskva, utká s Kazaní.

Házenkáři mistrovského Jičína se ve finále Českého poháru utkají s Duklou Praha. Ta v druhém semifinále porazila Frýdek-Místek nejtěsnějším poměrem 27:26, dvě vteřiny před koncem vstřelil rozhodující gól Radek Mráz.

Basketbalisté Opavy porazili v 32. kole NBL Brno 87:62 a upevnili si třetí místo v tabulce. Slezané se odpoutali od Děčína, který naopak prohrál 70:81 na palubovce dosud posledního USK. Pražané se posunuli před Brno i Jindřichův Hradec, který po domácí porážce 76:88 s Ústím nad Labem klesl na dno.

Jan Kudlička obhájil prvenství na halovém atletickém mítinku Pražská tyčka. V přetlakové hale na Strahově zvítězil výkonem 555 cm. Závod žen vyhrála Švýcarka Nicole Büchlerová až po rozeskakování s českou jedničkou Jiřinou Svobodovou. Obě zdolaly 445 cm, při shodném zápisu se rozhodlo na výšce 453 cm, na které uspěla pouze Švýcarka.

Bez českých tenistek bude na turnaji v Dubaji pokračovat čtvrtfinálový program. Třetí nasazená Petra Kvitová nezvládla nadějně rozehraný duel s Carlou Suárezovou a Španělce ve 2. kole podlehla 6:1, 4:6, 6:7. Lucie Šafářová ztroskotala poté, co v duelu s pátou nasazenou Srbkou Jelenou Jankovičovou nezvládla koncovky setů a s bývalou světovou jedničkou prohrála 5:7, 4:6.

Počasí:

Oblačno, místy se sněžením, teplota 6 až 10 stupňů.