Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman zruší pozvání Janukovyče, pokud bude násilí eskalovat

Pokud bude situace na Ukrajině eskalovat, prezident Miloš Zeman nevylučuje, že zruší pozvání svého protějšku Viktora Janukovyče na návštěvu Česka. Nelze zvát politika, kterému v ulicích umírají lidé, řekl na tiskové konferenci v jihočeském Milevsku Zeman. Úkolem každého politika je podle něj zajistit svým občanům klid. Podle Hradu je na prezidentu Viktoru Janukovyčovi, aby vydal rozkazy ozbrojeným složkám k ukončení násilí na Ukrajině. Janukovyč nese odpovědnost, kterou musí přijmout. Sdělil to ředitel hradní diplomacie Hynek Kmoníček, který tlumočil postoj prezidenta Miloše Zemana ukrajinskému velvyslanci Borysi Zajčukovi. Ambasador slíbil okamžité doručení obsahu poselství na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Janukovyč je pozván na jarní summit Východního partnerství Evropské unie do Prahy. Zeman byl kvůli pozvánce kritizován zejména humanitárními organizacemi. Protivládní protesty na Ukrajině po téměř třech měsících eskalují. Střety mezi protivládními demonstranty a policií v centru Kyjeva si už vyžádaly 25 mrtvých. Demonstrace vypukly i v několika městech západní Ukrajiny.

Vláda chce sankce pro lidi zodpovědné za násilí na Ukrajině

Česká vláda je pro zavedení sankcí vůči lidem zodpovědným za násilí na Ukrajině. Podle kabinetu není možné, aby do členských států Evropské unie mohly takové osoby cestovat. Po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Hlavní zodpovědnost za eskalaci situace podle něj nese ukrajinská vláda. V Bruselu chce ve čtvrtek jednat o seznamu lidí, kterých by se zákaz cestování týkal. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mají sankce platit i pro prezidenta Viktora Janukovyče. Zaorálek, který kvůli cestě do Bruselu zrušil návštěvu Bratislavy, si na středeční odpoledne pozval velvyslance Ukrajiny v Česku Boryse Zajčuka, aby mu sdělil kritický postoj vlády k situaci na Ukrajině. Připravovanou návštěvu ukrajinského prezidenta Janukovyče v Česku by zvážil. Tento postup již konzultoval s Hradem. Chystané sankce, pro něž se již vyslovilo několik evropských zemí, by podle Zaorálka mohly postihnout i vklady zodpovědných představitelů režimu v evropských bankách. Ministr je na každý pád proti plošným sankcím, které by dopadly i na obyčejné Ukrajince; je proto podle něj třeba najít cestu, aby omezení postihla zodpovědné a dále zvýšila tlak na ukončení násilí ve východoevropské zemi.

Chovanec: Na Ukrajině začala občanská válka

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) začala na Ukrajině občanská válka. Vláda v Kyjevě se podle něj snaží získat kontrolu nasazením armády. Chovanec to řekl novinářům při příchodu na jednání vlády. V kabinetu bude hájit postoj svého ministerstva, která je pro zachování vízové povinnosti pro Ukrajince. Pokud by se bezpečnostní situace na Ukrajině ještě zhoršila, je připraven svůj názor přehodnotit. Kroky vlády reagující na ukrajinskou situaci hodlá podpořit i opoziční ODS. ČTK to dnes oznámil její místopředseda Jan Zahradil. Kvůli aktuální dramatické situaci na Ukrajině se vpodvečer sejdou Ukrajinci žijící v Praze před kostelem sv. Klimenta v centru Prahy. Na setkání se zvou přes sociální sítě. Na pomoc demonstrantům v Kyjevě pořádají například sbírku léků, vybírají mezi sebou také finanční pomoc. ČTK to dnes řekli zástupci ukrajinských iniciativ.

Sobotka bude v Bruselu dokazovat změnu české politiky vůči EU

Nové směřování české politiky vůči Evropské unii chce demonstrovat premiér Bohuslav Sobotka při svých čtvrtečních rozhovorech v Bruselu. S šéfem Evropské komise José Barrosem by měl diskutovat o plánu vlády připojit se k fiskálnímu paktu, čerpání evropských fondů a o klimatické a energetické politice před březnovým summitem EU. Kromě Barrosa se setká také s šéfem Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Česká vláda plánuje přistoupit k fiskální unii, tedy domluvě většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice. ČR a Británie byly dosud jediné dvě země osmadvacítky, které stály mimo tuto dohodu z jara 2012. Přistoupení musí potvrdit parlament, není ale jasné, jakou většinou, a podepsat prezident. Česko chce také požádat o zrušení výjimky z Listiny základních práv EU v lisabonské smlouvě, kterou prosadil exprezident Václav Klaus. Je pravděpodobné, že Sobotka a Barroso se budou bavit také o dalších tématech, například o složitém vývoji na Ukrajině. Ve stejný den jako návštěva českého premiéra se totiž v Bruselu koná také mimořádné jednání unijních ministrů zahraničí, kteří by měli rozhodnout o podobě případných sankcí vůči představitelům ukrajinské vlády. "Selektivní sankce" přitom podporuje také Praha.

Vláda nebude dál uplatňovat výjimku z lisabonské smlouvy

Česká republika nebude dál uplatňovat českou výjimku z Listiny základních práv EU v tzv. lisabonské smlouvě, kterou prosadil exprezident Václav Klaus. Po jednání vlády do dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj další uplatňování výjimky nemá odůvodnění. Podle premiéra se tím mění vztah ČR k dohodám, které na úrovni EU vznikají. Výjimku má ČR od roku 2009. Vláda také zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Rozhodnout by měla do léta, přičemž koaliční strany tento krok podporují. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. Česko by se opatřeními v paktu řídilo až po přijetí eura, uvedl Sobotka.

Kabinet dostal důvěru Sněmovny

Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL bude podle očekávání vládnout s důvěrou Sněmovny. Poslanci hlasovali o jejím vyslovení dnes, téměř čtyři měsíce od voleb. Rozhodování předcházela zhruba jedenáctihodinová debata, které dominovala kritika opozice. V samém úvodu jednání Sněmovny před poslance předstoupil prezident Miloš Zeman. Upozornil na rozdíly mezi programovým prohlášením vlády a koaliční smlouvou a vyjádřil pochyby, zda vláda najde dostatek prostředků na splnění svých slibů. Zákonodárcům také nastínil Skandinávií inspirovanou vizi české budoucnosti. Pro důvěru vládě hlasovalo všech 110 přítomných koaličních poslanců. Lidovec Ivan Gabal byl omluven. Proti bylo 38 přítomných poslanců TOP 09 a Starostů a ODS. Všech 33 komunistů se hlasování zdrželo. Zástupci hnutí Úsvit opustili před rozhodováním jednací sál, jak dopředu avizovali. Kromě nich a Gabala nebyli hlasování přítomni taky čtyři poslanci TOP 09 a Starostů. Hlasování podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukázalo, že vláda by pro některé své návrhy mohla získat i širší podporu. Kabinet podle něj nyní bude intenzivně připravovat legislativní plán, tedy jakýsi jízdní řád zákonů, které chce předložit.

CVVM: Volby by nyní opět vyhrála ČSSD

Volby do Sněmovny by nyní podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála ČSSD s 28 procenty hlasů před hnutím ANO s 25 procenty. Poslance by měli také komunisté, TOP 09, ODS a zřejmě i lidovci. Pod pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny klesl v únorovém volebním modelu Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Proti lednovému volebnímu modelu se zisk sociálních demokratů zvýšil o procento, u hnutí ANO se nezměnil. Komunisté by si polepšili o půl procentního bodu na 15 procent, TOP 09 naopak pohoršila o procentní bod na 11 procent. Na páté místo by zlepšením z lednových pěti procent na únorových 7,5 procenta poskočila ODS. Procentní bod naopak ztratili lidovci, v únoru by měli 5,5 procenta. Z pěti procent na tři procenta klesl Úsvit. Ke sněmovním volbám by nyní šly téměř dvě třetiny dotázaných s volebním právem, volit naopak nechtělo 29 procent.

Cenu za lidská práva získá dagestánská právnička

Cenu Homo Homini za obhajobu lidských práv udělí letos česká humanitární organizace Člověk v tísni dagestánské právničce Sapijat Magomedovové. Oceněná právnička podle Člověka v tísni zastupuje oběti nezákonného bití a věznění a zabývá se i neobjasněnými vraždami. Oznámila to Adéla Pospíchalová z mediálního oddělení organizace. Cena bude předána tradičně při zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, které se letos koná 3. března v Praze. Člověk v tísni se rozhodl pro pětatřicetiletou Magomedovovou kvůli její osobní odvaze. "Zastupuje klienty ve velmi citlivých případech, které jiní právníci odmítají kvůli obavě o své bezpečí. Před čtyřmi lety byla napadena policisty, když chtěla navštívit klienta. Tento útok nebyl dosud vyšetřen," sdělila Pospíchalová. Právnička podle ní zastupuje i oběti sexuálního násilí, které je v Dagestánu stále tabu, a některé případy dovedla až k Evropskému soudu pro lidská práva. Společnost Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini do roku 1994 osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Loni cenu získal právník Intigam Alijev z Ázerbájdžánu, země sousedící s Dagestánem.

Na pěstouny šlo loni dvakrát tolik peněz

Úřad práce loni vyplatil pěstounům téměř dvakrát tolik peněz než v roce 2012, celkem 2,1 miliardy korun. Od minulého roku totiž úřad platí za pěstouny i zdravotní a sociální pojištění, daň z příjmu a důchodové spoření. Informovala o tom mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. S profesionalizací pěstounské péče získal podle Beránkové Úřad práce ČR dalších téměř 9000 zaměstnanců. Největší část peněz tvoří odměna pěstouna, loni se jim celkově vyplatila jedna miliarda. O rok dříve to přitom bylo 587 milionů. Další část vyplacených peněz tvoří úhrada potřeb dítěte. Tento příspěvek se pohybuje od 4500 po 9000 korun měsíčně podle věku dítěte a případně i stupně jeho postižení. Kromě celkové odměny pro pěstouny narostla také celková výše příspěvků na pořízení auta.

Policie obvinila Kramného z vraždy manželky a dcery v Egyptě

Policie obvinila Petra Kramného z vraždy jeho manželky a dcery, které zemřely na rodinné dovolené v Egyptě. Moravskoslezští kriminalisté ho zadrželi v úterý, státní zástupce podá návrh, aby byl obviněný umístěn do vazby. ČTK to potvrdil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Státní zástupce Vít Legerský řekl, že návrh na uvalení vazby ještě dnes předá Okresnímu soudu v Karviné. O vazbě se bude zřejmě rozhodovat ve čtvrtek. Soudce bude potřebovat čas na nastudování spisu. Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera z Karviné zemřely v Egyptě na otravu loni v hotelu v Hurgadě. Egyptská policie podezřívala kvůli jejich smrti Kramného a až do října musel zůstat v Egyptě. Kramný vinu od začátku odmítal. Egyptské úřady ukončily vyšetřování případu počátkem ledna. S jakým výsledkem práce tamních úřadů skončila, zatím nebylo zveřejněno.

Budvar vyhrál další soudní spor v Portugalsku

Pivovar Budvar vyhrál soud v Portugalsku se společností Anheuser-Busch Ibev (ABI). Ta podle verdiktu neoprávněně používala ochranné známky s prvkem Budweiser. Českobudějovický pivovar přitom v Portugalsku prodával své produkty se značkou Budweiser Budvar a měl v této zemi platné ochranné známky. Je to v rozmezí dvou měsíců druhý známkoprávní spor v Portugalsku, v němž českobudějovický pivovar uspěl. Budvar v tomto případě podal žalobu před 11 lety, kdy ABI, začal ochranné známky s prvkem Budweiser používat. Portugalský soud prý dal pivovaru za pravdu v plném rozsahu žaloby. Již loni v prosinci Budvar v Portugalsku uspěl ve známkoprávním sporu s nadnárodní pivovarnickou skupinou ABI. Ta se v roce 2001 pokusila registrovat čtyři své značky s prvkem Budweiser v Portugalsku, přestože v té době Budějovický Budvar v této zemi vlastnil několik ochranných známek Budweiser.

Českou literaturu v Lipsku zastoupí Boučková či Nosková

Na březnovém knižním veletrhu v Lipsku budou českou literaturu reprezentovat autoři Lenka Sobotová, Tereza Boučková, Renáta Fučíková, Michal Sýkora a Věra Nosková. První čtyři vysílá ministerstvo kultury, pátou pak Pražský literární dům autorů německého jazyka. Veletrh se bude konat od 13. do 16. března. Sobotová představí svůj povídkový debut Ilustrátorka a jiné obrázky, Boučková novinku Šíleně smutné povídky, Fučíková autorský komiks Antonín Dvořák, Sýkora detektivní příběh Modré stíny a Nosková prózu Proměny. Stánek České republiky nabídne nejen novinky české beletrie, tituly oceněné v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2013 nebo novinky české literatury v překladu, ale i prostor pro prezentaci českých nakladatelů a dalších zástupců knižního oboru. Ministerstvo kultury vydalo k veletrhu německo-anglickou propagační publikaci Nová česká beletrie 2012/2013.

Církev hledá využití pro rodný dům blahoslavené Marie Restituty

Římskokatolická církev zvažuje, jak by mohla nejlépe využít rodný domek blahoslavené Marie Restituty v Brně-Husovicích. Ideálním cílem je malé muzeum s řeholní komunitou. V současnosti je domek prázdný a zchátralý, expozice by v něm mohla vzniknout nejdříve za několik let. Uvedl to generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek. Marie Restituta se narodila v roce 1894 jako Helena Kafková. Rodina se brzy odstěhovala do Vídně, kde se Kafková později stala řeholnicí a pracovala v nemocnici. V roce 1943 ji nacisté kvůli šíření posměšné básničky popravili. Papež Jan Pavel II. ji blahořečil, nyní římské úřady projednávají návrh na prohlášení za svatou. V církvi v Rakousku i na Moravě patří Marie Restituta k vysoce uznávaným osobnostem. Její památka se v brněnské i vídeňské diecézi připomíná 29. října.

Rychlobruslařka Sáblíková obhájila na OH zlato, smíšená štafeta biatlonistů získala stříbro

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková na hrách v Soči obhájila olympijské zlato v závodě na 5000 metrů. Na nejdelší ženské trati triumfovala časem 6:51,54 a nechala za sebou o 2,74 sekundy Nizozemku Ireen Wüstovou. Třetí skončila další nizozemská reprezentantka Carien Kleibeukerová. Sáblíková ke stříbru z tříkilometrové trati přidala nejcennější medaili a svoji olympijskou sbírku rozšířila na pět cenných kovů. Čeští biatlonisté vybojovali ve smíšené štafetě na 2x6 a 2x7,5 kilometru na olympijských hrách stříbro. Čtveřice Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec nestačila jen na vítězné Nory a vybojovala pro Českou republiku v Soči osmou medaili. Celkem čeští sportovci získali na těchto hrách osm medailí, už se tedy jedná o nejúspěšnější zimní olympiádu v historii ČR.

Dále ze Soči

Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Soči se Spojenými státy 2:5 a podruhé za sebou skončili na olympiádě bez medaile. Svěřenci kouče Aloise Hadamczika prohrávali už 1:5. Dva góly českého týmu vstřelil Aleš Hemský. Obhájce stříbra Američany čeká semifinále v pátek od 18:00 SEČ proti vítězi zápasu Kanada - Lotyšsko.

Ondřeji Bankovi podruhé na olympijských hrách v Soči unikla medaile. V obřím slalomu byl po prvním kole senzačně druhý, ve druhé jízdě riskoval, ale pozici neudržel a skončil pátý. Zlato získal americký favorit Ted Ligety před Francouzi Stevem Missillierem a Alexisem Pinturaultem. Od stupňů vítězů Banka dělilo 36 setin sekundy.

Snowboardistka Ester Ledecká v paralelním obřím slalom olympijskou medaili nezíská. Osmnáctiletá česká závodnice ve čtvrtfinále prohrála o tři desetiny s hlavní favoritkou Švýcarkou Patrizií Kummerovou a obsadí sedmé místo. Druhou šanci zaútočit na stupně vítězů bude mít Ledecká v sobotním paralelním slalomu.

Běžci na lyžích Aleš Razým a Martin Jakš skončili ve finále olympijského sprintu dvojic po Razýmově pádu na posledním devátém místě. Zlato v závodu klasickou technikou slaví nečekaně Finové Iivo Niskanen a Sami Jauhojärvi. Stříbro získali domácí Rusové Maxim Vylegžanin a Nikita Krjukov a bronz mají Švédové Emil Jönsson a Teodor Peterson.

Dále ze sportu:

Tenistka Lucie Šafářová prohrála na turnaji v Dubaji ve druhém kole dvouhry. Česká reprezentantka nezvládla v duelu s pátou nasazenou Srbkou Jelenou Jankovičovou koncovky setů a s bývalou světovou jedničkou prohrála 5:7, 4:6.

Počasí:

Oblačno, místy se sněžením, teplota 6 až 10 stupňů.

Dopoledne padal na několika místech ČR spolu s deštěm jemný písek ze Sahary, na autech a cestách pak zůstal červenožlutý poprašek. ČTK to řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák s tím, že ovzduší se tím ale nezhoršilo. Podobný úkaz je vzácný, vyskytuje se prý třeba jednou za deset let.