Zprávy

Lidé navštívili ambasádu Palestiny, kde zemřel po výbuchu ambasador

Desítky návštěvníků přišly do objektu palestinské ambasády v pražském Suchdole, kde na začátku roku výbušnina způsobila smrt velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Velvyslanectví pořádalo den otevřených dveří, aby se zejména lidé z okolí, s nimiž událost otřásla, mohli do objektu podívat. "Chceme ukázat, že jsme normální sousedé," řekl Nabíl Fahil z palestinské ambasády. "Chceme místním lidem ukázat, že chceme rozvíjet vztahy s Českou republikou, bylo to neštěstí," dodal. Lidé si tak mohli prohlédnout nejen budovu v Internacionální ulici, v níž velvyslanec úřaduje, ale také zadní dům, v němž bydlel se svou rodinou zesnulý Džamál Muhammad Džamál. V něm byl smrtelně zraněn po výbuchu trezoru. V ložnici má malý pomníček s květinami a fotografií.

Zástupci ambasády již 6. února označili výbuch za neúmyslné nedopatření, stejně i držení nezaregistrovaných zbraní v nové budově. Bývalý velvyslanec byl smrtelně zraněn na Nový rok. Příčinu výbuchu stále vyšetřuje policie. Zbraně, které policie po výbuchu nalezla, poskytly podle Fahila české instituce palestinským představitelům v 80. letech jako dar nebo byly poskytnuty ministerstvem vnitra k ochraně palestinských delegací.

Desítky radikálů přijely z Čech i Německa do Karlových Varů

Asi 150 radikálů z Čech a Německa přijelo do Karlových Varů na shromáždění, které podle organizátorů mělo uctít oběti válečného bombardování. Proti pochodu městem protestovala asi padesátka antifašistů. Policie oba dva tábory striktně oddělila. Do lázeňského města zvali i němečtí radikálové, kteří ve čtvrtek zrušili demonstraci v Drážďanech. Z Německa přijely asi tři autobusy účastníků pochodu. Přivezli si s sebou prapory a transparenty propagující německou stranu Třetí cesta a louče, které zapálili a prošli s nimi téměř celou lázeňskou zónou. Na Mlýnské kolonádě pak v projevech účastníci pochodu připomněli oběti spojeneckých bombardování v roce 1945, mezi nimiž byli i obyvatelé Karlových Varů.

V Příbrami protestovalo asi 50 pravicových radikálů

V Příbrami se sešlo asi padesát radikálů, kteří na náměstí T. G. Masaryka asi půl hodiny protestovali proti nedodržování lidských práv, financování občanských sdružení či vládní agentury pro sociální začleňování. Na akci byly nasazeny desítky policistů, antikonfliktní tým i policejní vrtulník. Radikálové kritizovali i server Romea.cz, který podle nich bagatelizuje trestné činy Romů a rozdmýchává rasovou nesnášenlivost vůči ostatním Čechům. Vystoupili i s kritikou nové vlády nebo nové ombudsmanky Anny Šabatové, která podle nich nehájí práva běžných občanů.

Právo: Nečas chce zopakovat výslechy všech podezřelých i svědků

Expremiér Petr Nečas (ODS), jenž je obviněn z uplácení, bude žádat zopakování všech provedených důkazů včetně výslechů podezřelých a svědků, píše deník Právo. Řízení se protáhne. Podle advokáta Josefa Lžičaře se Nečasovo procesní postavení změnilo, dosud byl svědkem. Proti obvinění podal stížnost. Žalobce hodlá opakovat výslechy všech obviněných a některých svědků.

MfD: Zemanová založila nadaci na pomoc týraným dětem

Manželka českého prezidenta Ivana Zemanová založila vlastní nadaci, jejímž hlavním cílem má být pomoc ohroženým dětem. Chce například podpořit kampaň SOS dětských vesniček, která upozorňuje na to, že lidé mají ze zákona povinnost oznámit úřadům týrání dětí. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Podle Zemanové problematika ohrožených dětí je v ČR dlouhodobě na okraji zájmu. K založení Nadačního fondu Ivany Zemanové ji přesvědčily mimo jiné loňské statistiky, podle nichž bylo v Česku utýráno 28 dětí a 750 jich bylo oběťmi sexuálního zneužívání. Nadace začne v nejbližší době plánovat benefiční akce, jimiž se pokusí oslovit dárce. Zemanová chce pomáhat především konkrétnímu adresátovi, tak aby bylo zřejmé, kam podpora putuje a jak danému člověku či instituci pomůže.

Pátý obviněný v kauze DPP byl propuštěn, musel odevzdat pas

Policie propustila na svobodu také pátého obviněného z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP). České televizi (ČT) to řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle televize je pátým zadrženým advokát Marek Stubley. Stejně jako další čtyři obvinění před ním musel odevzdat své cestovní doklady. Stubley je z advokátní kanceláře MSB Legal, která je podle médií napojená na lobbistu Iva Rittiga. Stubley byl zadržen později, protože byl na služební cestě ve Švýcarsku. Snažil se údajně dostat co nejdřív zpět do ČR, což po něm prý chtěl státní zástupce pod hrozbou, že pokud nedorazí, bude na něj vydán zatykač.

Obvinění čelí Ivo Rittig, jeho právník z MSB Legal David Michal, jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a lobbistův obchodní partner Peter Kmeť, který zastupuje firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Policie je propustila na svobodu v pátek odpoledne. Žalobce nepožadoval jejich vzetí do vazby. Obžalování ale nesmí porušit zákaz vycestování, jinak by ve vazby skončili. Podle dřívějších informací médií uzavřel dopravní podnik s firmou Neograph nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets. Té prý Neograph odváděl 17 haléřů z každé jízdenky.

Exšéf úřadu vlády Lubomír Poul vede kancelář ministra zemědělství

Bývalý vedoucí úřadu vlády Petra Nečase (ODS) Lubomír Poul (49) řídí nově kancelář ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Informuje o tom server lidovky.cz. Poula loni zadržela policie v souvislosti s kauzou kolem šéfky Nečasovy kanceláře Jany Nagyové. Z ničeho ale obviněn nebyl. Poul Nečasův úřad řídil v letech 2010 až 2013. Předtím působil od roku 1996 na ministerstvu průmyslu a obchodu v různých funkcích, v té poslední od roku 2007 jako vedoucí úřadu ministerstva a ředitel sekce správní. Poul vystudoval fakultu elektrotechnickou Vysokého učení technického v Brně. Je členem dozorčí rady ČEZ. V médiích se jeho jméno objevilo v roce 2010 v souvislosti s kauzou údajné korupce na ministerstvu životního prostředí, kdy ho měl o pochybných zakázkách informovat exšéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Policie prověřovala, zda se neoznámením korupčního jednání nedopustil trestného činu, případ ale odložila.

Zemřel sochař Vratislav Karel Novák, autor letenského Metronomu

Ve středu zemřel autor letenského Metronomu Vratislav Karel Novák. Bylo mu 71 let. ČTK o tom informovala Jana Ulipová z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Novák vytvořil desítky plastik a šperků. Svými kinetickými objekty obohatil českou krajinu i prostor lidského těla. Jeho dílo je vystaveno v řadě měst v Česku, ale i ve Spojených státech. Novákovy objekty jsou složité mechanismy, které téměř vždy využívají pohybu, světla i zvuku. Nejznámější Novákovou prací je zřejmě Metronom na soklu někdejšího Stalinova pomníku na hraně Letenské pláně v Praze. Byl vztyčen v roce 1991 u příležitosti 100leté průmyslové výstavy. Novákova tvorba byla zaměřena na kov a šperk, jako profesor vyučoval do roku 2007 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, poté na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Novák je držitelem několika mezinárodních ocenění. V roce 2001 zvítězil v mezinárodní soutěži na plastiku v Cincinnati, kde společně s Suzan Rae Ewingovou vytvořili 27 metrů vysokou Krystalovou věž, na jejímž vrcholu se do několika směrů pohybuje ráhno s rotující zlatou hvězdou, která představuje symbol svobody. V roce 1996 získal zlatou medaili na řemeslném veletrhu v Mnichově.

Masopust v Úštěku navštívily stovky lidí

Stovky lidí přišly na náměstí v Ústěku na Litoměřicku na masopustní oslavy. Masopust se slaví i v dalších částech kraje. Úštěcké oslavy začaly průvodem masek na náměstí a spuštěním létajícího prasete z budovy radnice. Z atrapy zvířete vypadly jitrnice. Z náměstí se pak průvod znovu vydal městem. Masopust spojený s jarmarkem se letos koná v Úštěku potřetí, ale ostatní jarmarky jsou už tradicí. "Jarmarky pořádáme už 17 let, masopust je nejnovější, ale o to víc si ho užíváme," řekl jeden z pořadatelů Libor Uhlík s tím, že na oslavách se podílejí téměř výhradně místní. "V průvodech a maskách jsou místní, naši kamarádi," doplnil Uhlík. Součástí jarmarku jsou ukázky tradičních řemesel, zabijačkové hody a prodej ručně dělaných výrobků. Zábava před Popeleční středou, kterou podle liturgického kalendáře začíná období půstu, se chystá také v Děčíně. Masopust je třídenní lidový svátek, který ale ve své podstatě nemá nic společného s liturgií. Přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se hody, tancovačkami i průvody v maskách ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl i masopust pohyblivým svátkem.

Na Bublavě si po sto letech zopakovali závod na dřevěných lyžích

V retro oblečení a s dřevěnými lyžemi a hůlkami vyrazila asi dvacítka nadšenců na Bublavě na veřejný běh ke 100. výročí prvních zimních sportovních her na Bublavě. Kvůli nedostatku sněhu ale většinu tratě účastníci nesli lyže na ramenou. Místo 15 kilometrů tak závodníci vyrazili jen na čtyřkilometrovou cestu. Asi polovina z ní vedla na sněhu. Přesto nechyběla ani krátká sjezdová trať se slalomem. Účastníci si přinesli staré dřevěné lyže s pružinovým nebo řemínkovým vázáním, do kterých nebylo třeba mít lyžařské boty. První zimní sportovní hry se na Bublavě odehrály 22. února 1914 a pořádal je spolek Lassalia Schwaderbach.

Evropské dialogy se budou vracet k odkazu Václava Havla

Esej Václava Havla Moc bezmocných byl inspirací pořadatelům mezinárodního projektu Evropské dialogy Václava Havla. Klade si za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. První konference s názvem Občan, moc a demokracie v evropské krizi se uskuteční v Praze 21. a 22. února. Informovala o tom Knihovna Václava Havla, která je hlavním organizátorem konference. Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých evropských městech, zatím se připravují Evropské dialogy v Berlíně a Bruggách. Jednotlivá setkání jsou podle pořadatelů určena hlavně studentům, ale i jiným zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti. Pražské Evropské dialogy Václava Havla navštíví respektované osobnosti - politologové, diplomaté, sociologové, filozofové - a v kontextu odkazu Václava Havla pohovoří o evropských otázkách. Promluví například někdejší premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart, český historik, signatář Charty 77 a diplomat Pavel Seifter, slovenský politik, sociolog, spisovatel a diplomat Martin Bútora, šéf bulharského Centra liberálních strategií Ivan Krastev, který se dlouhodobě zabývá analýzou postkomunistického prostoru, polský politolog Edmund Wnuk - Lipiński nebo právník a sociolog Jiří Přibáň.

Cenu za celoživotní dílo převzal kameraman Vladimír Opletal

Kameraman Vladimír Opletal, který spojil svůj profesní život s televizí, převzal v pražském kině Lucerna cenu za celoživotní dílo. Udělila mu ji Asociace českých kameramanů s občanským sdružením DILIA. Opletal začal spolupracovat s televizí už jako student pražské FAMU v polovině 50. let. Natáčel sportovní tematiku, zpravodajství, dokumentární filmy, snímky pro děti i dramatickou tvorbu. Byl u zrodu živě vysílaných inscenací ze studia v Měšťanské besedě a pracoval s více než šesti desítkami režisérů. V roce 1970 získal Výroční cenu Československé televize, o dva roky později obdržel v Sofii ocenění za snímek Romeo a Julie na konci listopadu. Profesní dráhu zakončil s režisérem Zdeňkem Zelenkou v roce 2007 filmem Hodina klavíru.

Olympiáda v Soči:

Švédské kvarteto získalo díky finišmance Charlotte Kallaové zlato ve štafetě běžkyň na lyžích na 4x5 km na olympijských hrách v Soči. Češky byly po prvním úseku díky Evě Vrabcové-Nývltové na druhém místě, ale Karolína Grohová, Petra Nováková a Klára Moravcová kontakt s elitou neudržely a celkem nabraly na desátém místě ztrátu 3:27,1 minuty.

České biatlonisty čeká na olympiádě v Soči závod s hromadným startem, poslední individuální disciplína her, ve které mohou navázat na dvě dosavadní medaile - stříbro Ondřeje Moravce ze stíhacího závodu a bronz Jaroslava Soukupa ze sprintu. Oba se jako jediní dva Češi postaví mezi třicítku mužů na start nedělního klání, o den později budou v elitní ženské společnosti také Gabriela Soukalová a Veronika Vítková.

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná vypadla na olympijských hrách v Soči v závodu na 1500 metrů v rozjížďce. Ve své jízdě skončila na posledním šestém místě, na postupující trojici ztratila půl sekundy.

Jako poslední z českých medailových nadějí na olympiádu do Soči odletěla snowboardistka Ester Ledecká. Na letišti v Praze na ni ještě nedolehla olympijská atmosféra a na své první hry mířila se stejným cílem jako na každý Světový pohár - být do desítky.

Dále ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych se probojoval v Rotterdamu do svého prvního finále v sezoně. Lotyše Ernestse Gulbise porazil v semifinále 6:3 a 6:2. V neděli bude soupeřem českého hráče lepší z druhého semifinále mezi Nizozemcem Igorem Sijslingem a Chorvatem Marinem Čiličem.

Hokejisté Komety Brno vyhráli v olympijské pauze v přípravném utkání na ledě Slovanu Bratislava 3:2 po samostatných nájezdech. Liberec v duelu s dalším účastníkem Kontinentální ligy Vladivostokem doma podlehl 1:2, v derby pražských 'S' porazila Slavia Spartu 4:2.

Hokejisté Mladé Boleslavi a Olomouce znají po předposledním kole základní části první ligy soupeře pro play off. Suverénní mladoboleslavský lídr soutěže se střetne ve středočeském derby s Benátkami nad Jizerou, Hanáky vyzvou Litoměřice. O zbylých dvojicích se rozhodně v závěrečném 52. kole, jež se hraje ve středu.

Fotbalisté Bohemians 1905 porazili v generálce na jarní sezonu v pražském derby druholigovou Viktorii Žižkov hladce 3:0. Dvěma góly se mezi 23. a 32. minutou blýskl David Bartek, který tak dodatečně oslavil čtvrteční 26. narozeniny.

Útočník Matěj Jendrišák z Chodova a univerzálka Eliška Krupnová z Herbadent SJM Praha 11 vedou v polovině ankety hlasování o nejlepší české florbalisty sezony. Jendrišák získal 129 bodů a před druhým Martinem Zozulákem z Pardubic má náskok 44 bodů. Krupnová dostala 141 bodů, na druhém místě za ní klubová spoluhráčka Anet Jarolímová zaostává jen o 13 bodů.

Čtvrtkař Pavel Maslák ovládl na domácím halovém atletickém šampionátu šedesátku před všemi sprinterskými specialisty a potvrdil výbornou rychlostní formu. Druhým vrcholem úvodního dne bojů v pražské Stromovce byl triumf překážkáře Martina Mazáče okořeněný splněným limitem pro účast na halovém mistrovství světa v Sopotech.

Počasí v neděli:

Bude zataženo až oblačno, později až polojasno. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

Na jihu Čech padlo několik teplotních rekordů dne. Nejtepleji bylo na Šumavě, v Černé v Pošumaví naměřily přístroje jarních 18,1 stupně Celsia. Padl tak rekord z roku 1994. Nejstarší maximum dne bylo překonáno ve Vyšším Brodě, a to z roku 1974. Tehdy tam naměřili 12,6 stupně, v sobotu o 3,8 více. Rekord padl také v Lenoře, kde teplota vzduchu stoupla k 16,4 stupně Celsia.