Zprávy

0:00
/
0:00

Papež František se setkal s českými biskupy

Papež František ve Vatikánu přijal delegaci českých a moravských biskupů pod vedením kardinála Dominika Duky. Během jejich devadesátiminutového jednání přišla řeč také na církevní restituce, sdělil zástupce České biskupské konference Ondřej Mléčka. Papež František při setkání vyzval, aby církev své materiální prostředky využívala výlučně k duchovním účelům. František přivítal delegaci biskupů v čele s kardinály Dukou a Miloslavem Vlkem už ve středu, kdy během generální audience požehnal korunky ke staroboleslavskému mariánskému reliéfu Palladium země české a korunu pro sochu olešnické Panny Marie. Naposledy se česká delegace takto s papežem setkala v roce 2005. Zástupci české katolické církve budou v rámci pravidelné návštěvy nazvané Ad limina apostolorum (K prahům apoštolů) v Římě až do 17. února.

Na majetkovém vyrovnání se zástupci církví dohodli se státem v roce 2012, dohodu loni posvětil Ústavní soud. Vrácen má být nemovitý majetek v celkové hodnotě 75 miliard korun, o který církve přišly za minulého režimu. Za nevydaný majetek stát během 30 let doplatí zhruba 59 miliard Kč (po započtení inflace by se částka měla vyšplhat na 78,9 až 96,24 miliardy Kč).

Prezident a poslanci dostali programové prohlášení vlády

Vláda rozeslala své programové prohlášení všem poslancům a také prezidentovi Miloši Zemanovi. Poslanci budou mít čtyři dny na to, aby si materiál před úterním hlasováním o důvěře vládě prostudovali. Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a lidovců v prohlášení slibuje mimo jiné podporu podnikání, trhu práce, vzdělání, vědy a výzkumu, dále fungující a transparentní veřejnou správu, dlouhodobě udržitelný penzijní systém a sociální smír. Kabinet se také bude aktivně připravovat na přijetí eura. Programové prohlášení vláda schválila ve středu večer. Mezi programovými prioritami koaličního kabinetu se nově objevil závazek efektivního využití informačních a komunikačních technologií (ICT) ve veřejné správě, podpora internetové ekonomiky, urychlení zavedení vysokorychlostního internetu a přijetí Strategie pro zvýšení digitální gramotnosti a rozvoj elektronických dovedností občanů.

Sněmovna podpořila zákon o kybernetické bezpečnosti

Sněmovna podpořila návrh zákona o kybernetické bezpečnosti. Norma má mimo jiné stanovit pravidla spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie. Návrh nyní projednají sněmovní výbory. Poslanci jim na to dali tři měsíce místo obvyklých dvou. Jedním z důvodů je to, že zatím nebyla schválena evropská směrnice k zajištění společné úrovně bezpečnosti sítí a informací v EU, z níž návrh zákona vychází. Norma, kterou připravil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), má zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy České republiky. Ukládá například poskytovatelům elektronických komunikací nebo správcům kritické informační infrastruktury povinnost hlásit NBÚ bezpečnostní incidenty v jejich síti, informačním nebo komunikačním systému. Zákon má také umožnit vyhlášení stavu kybernetického nebezpečí v případě, že je ve velkém rozsahu ohrožena bezpečnost informací v informačních systémech nebo sítích elektronických komunikací.

Sněmovna podpořila návrh na vydání dluhopisů za 210 miliard Kč

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na vydání státních dluhopisů v celkovém objemu až 210 miliard korun. Dluhopisy mají sloužit zejména k tomu, aby stát mohl za peníze získané jejich prodejem skupovat své dluhopisy splatné v letošním roce. Stát bude moci vydat dluhopisy podle navrhovaného zákona se splatností až 100 let. Prodejem takto vydaných státních dluhopisů se o uvedenou částku zvýší státní dluh. K loňskému 30. červnu představoval 1681,1 miliardy korun. V letošním roce jsou splatné státní dluhopisy v celkovém objemu téměř 148 miliard korun. Jde například o padesátimiliardovou emisi z roku 2011 nebo o některé emise spořicích dluhopisů. Poprvé budou splatné zahraniční emise státních dluhopisů vydaných v eurech z let 2004 až 2009. Celková jmenovitá hodnota dvou emisí splatných v letošním roce představuje tři miliardy eur, tedy asi 82 miliard korun.

Sněmovna podpořila změny v podnikání finančních institucí

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní předlohu, která mění zákony v souvislosti s novými směrnicemi a nařízením EU ohledně podnikání finančních institucí. Změna mimo jiné znamená, že od roku 2015 by Česká národní banka neměla dohlížet na úroveň likvidity poboček zahraničních bank působících v ČR. Vláda navrhovala schválit předlohu ve zrychleném režimu již v prvním čtení, tento návrh ale vetovaly poslanecké kluby ODS a TOP 09, jak jim umožňuje jednací řád. Směrnice EU jsou účinné od letoška. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) varoval, že pokud parlament zákon nepřijme včas, bude ČR hrozit postih. Veto proti rychlému projednání vznesl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jménem klubů ODS a TOP 09. Řekl, že zákon sice podporuje, ale že považuje za vyloučené, aby ho Sněmovna schvalovala v pátek odpoledne jen proto, že si to přeje vláda. Také zpravodaj Jiří Dolejš (KSČM) se pozastavil nad zrychleným projednáváním a podotkl, že Sněmovna někdy připomíná průtokový ohřívač bruselské legislativy.

Firmy asi budou opět dostávat příspěvky na zdravotně znevýhodněné

Firmy budou zřejmě znovu dostávat od státu příspěvky na mzdu zdravotně znevýhodněných zaměstnanců. Tuto kategorii pracovníků má obnovit novela o zaměstnanosti, kterou v prvním kole projednávání Sněmovna podpořila. Před dalším schvalováním normu posoudí sociální výbor dolní komory. Kategorie zdravotně znevýhodněných pracovníků v zákoně byla jako podkategorie osob se zdravotním postižením do konce loňského roku. Za zdravotně znevýhodněné mají být znovu považováni zaměstnanci, kteří sice mohou pracovat, ale kvůli horšímu zdravotnímu stavu jen omezeně na chráněném pracovním místě. Toto postavení by měla přiznávat Česká správa sociálního zabezpečení.

KSČM neuspěla s návrhem na zrušení všech zdravotnických poplatků

Sněmovna schválila novelu usnadňující takzvanou přeshraniční péči. Vládní norma stanoví, že čeští občané budou mít stejně jako jiní občané EU možnost podstoupit plánovanou operaci v cizině. Zdravotní pojišťovna by ji uhradila v českých cenách. O souhlas by pojišťovnu až na výjimky žádat nemuseli. Předloha míří do Senátu. KSČM neuspěla s návrhem přidat do předlohy zrušení všech poplatků ve zdravotnictví. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL už nechce obnovit poplatky za hospitalizaci, které od ledna zrušil Ústavní soud. Další platby - u lékaře a za recept, chce vláda zrušit až od příštího roku. Zůstat by měly poplatky za pohotovost.

Zeman nazval vraždění Arménů Turky genocidou

Prezident Miloš Zeman podle arménských médií při lednové návštěvě jeho arménského protějšku Serže Sargsjana v Praze označil hromadné vraždy Arménů v někdejší Osmanské říši za genocidu. Arménský tisk to zdůrazňuje kvůli faktu, že Česká republika na rozdíl od jiných států zavraždění více než milionu Arménů jako genocidu formálně neuznala. Podle Hradu šlo o Zemanův soukromý názor. Turecko coby nástupce Osmanské říše rezolutně odmítá, že by se na Arménech genocidy dopustilo. "Příští rok to bude sto let od genocidy arménského lidu v roce 1915, kdy zemřelo 1,5 milionu Arménů," prohlásil podle arménských serverů Zeman při návštěvě Sargsjana, která se uskutečnila 30. ledna. Zemanovo prohlášení přivítal senátor Jaromír Štětina. Arménské tiskové agentuře Armenpress řekl, že příští rok chce předložit v Senátu návrh deklarace ke stému výročí arménské genocidy.

Novou ombudsmankou bude bývalá zástupkyně Šabatová

Novou ombudsmankou bude bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová. Poslanci jí dali ve druhém kole tajné volbě přednost před nynějším zástupcem ombudsmana Stanislavem Křečkem. Šabatová nahradí Pavla Varvařovského, který se v prosinci funkce vzdal. Exposlance ČSSD Křečka navrhl na ombudsmana prezident Miloš Zeman i Senát. Šabatová měla senátní nominaci. Šabatová dostala přesně tolik hlasů, kolik činil nejnižší nutný počet ke zvolení. Funkce se ujme potom, co složí slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). První kolo volby se konalo už ve čtvrtek. V něm neuspěl ani jeden z kandidátů.

Drábek do eurovoleb nepůjde, nechce poškodit TOP 09

Bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) nebude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Nechce, aby političtí konkurenti zneužili jeho působení na ministerstvu ke kritice kandidátů TOP 09. Drábek to řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Exministr dostal řadu nominací z krajských organizací strany. Nyní se spekuluje o tom, že by za TOP 09 mohl kandidovat někdejší člen ODS, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Drábek je opakovaně kritizován za své působení na ministerstvu práce. Kritiku sklidil například kontroverzní projekt takzvaných sKaret. Výhrady opozice považuje Drábek za mediálně vděčnou, ale "obehranou písničku". Exministrův někdejší náměstek Vladimír Šiška byl obviněn z podplácení při jednom z projektů na ministerstvu.

Bursíkova nová strana LES si o víkendů zvolí vedení

Liberálně ekologická strana (LES), kterou loni založil bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík, si o víkendu zvolí své vedení. Na předsedu bude na ustavujícím sněmu kandidovat Bursík. Strana si také schválí svůj Liberální manifest, který má být základním myšlenkovým dokumentem. Spoluautorem manifestu je textař a podnikatel Michal Horáček. Stejně jako zelení se chce LES orientovat na ekologický program, podle Bursíka je prolomení limitů pro těžbu uhlí a výstavba nových jaderných reaktorů minulostí. Strana, která má podle Bursíka v současnosti asi 100 členů, vznikla před podzimními sněmovními volbami. Ve volbách ale nakonec nekandidovala. Letos ale chce postavit své kandidáty pro volby do Evropského parlamentu i pro podzimní komunální a senátní volby. Sám Bursík se chce ucházet o post senátora ve volebním obvodu v Praze 1.

Soud zakázal Rittigovi a dalším třem obviněným vycestovat

Soud zakázal Ivu Rittigovi a dalším třem obviněným z praní špinavých peněz v kauze lístků pro pražský dopravní podnik vycestovat. Vazbu pro ně státní zástupce nepožadoval. Současně obvinění vydali své cestovní doklady. "Pokud by kdokoli z obviněných tento zákaz porušil, jsou bez dalšího splněny podmínky pro vzetí do vazby," uvedla v tiskové zprávě na webu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Kriminalisté z protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podle ní prováděli ve čtvrtek a v noci na pátek řadu výslechů svědků, aby se předešlo "jejich možnému budoucímu ovlivňování."

V případě prokázání viny hrozí obviněným za legalizaci výnosů z trestné činnosti tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Na údajné tunelování pražského dopravního podniku ve spojitosti s Rittigem v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy. Rittigovo jméno se v poslední době objevilo také v policejních dokumentech souvisejících se zatýkáním v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové.

Peugeot představil nový model 108, který se bude vyrábět v TPCA

Peugeot představil nový model 108, který se bude vyrábět od května v automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína. Nový městský minivůz bude k dostání v provedení hatchback nebo s otevřenou střechou. Automobilka o tom informovala v tiskové zprávě. Na trh bude uveden v létě stejně jako nová generace sesterských modelů Citroen C1 a Toyota Aygo. Peugeot 108 nahradí původní Peugeot 107, který se v TPCA vyráběl s jednou zásadnější modernizací od roku 2005. Autmobilka TPCA v Ovčárech u Kolína připravuje obměnu všech vozů. Peugeot i Citroen už potvrdily, že nové generace svých modelů představí na ženevském autosalonu začátkem března.

Ekonomika ČR ve 4. čtvrtletí výrazně rostla, loni celkově klesla 1,1 pct.

Tuzemská ekonomika za celý loňský rok klesla o 1,1 procenta, ale pokračuje v oživování. V loňském čtvrtém čtvrtletí dokonce vykázala zřejmě jeden z nejrychlejších růstů mezi okolními zeměmi. Hrubý domácí produkt mezičtvrtletně stoupl o 1,6 procenta a meziročně o 0,8 procenta, což je výrazně nad odhady ekonomů. K meziročnímu i mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěl především vývoj spotřební daně z tabákových výrobků a alkoholu, uvedl ČSÚ.Hlavní ekonom Ery Jan Bureš upozornil, že oživení zrychlilo ke konci roku nejen v ČR, ale i v Evropě. Německá ekonomika mezičtvrtletně rostla o 0,4 procenta, francouzská o 0,3 procenta, Slovensko rostlo o 0,4 procenta. Českému hospodářství se loni dařilo zejména ve zpracovatelskému průmyslu, energetice, peněžnictví a pojišťovnictví. Pokles byl zaznamenán naopak u stavebnictví, zemědělství, obchodu, dopravě i ve službách.

ČSÚ: Loňská produkce hroznů byla o čtvrtinu vyšší než v roce 2012

Sklizeň vinných hroznů v Česku loni meziročně vzrostla o čtvrtinu na 74.721 tun. Údaj veřejnil Český statistický úřad. Podle předsedy Svazu vinařů ČR Libora Nyitraye byla loňská produkce révy mírně nadprůměrná. Díky nižší cukernatosti bude ročník charakteristický vyšším podílem suchých vín. Tuzemští vinaři sklidili loni v průměru z hektaru vinice 4,77 tuny hroznů, celkově sklízeli z 15.654 hektarů vinic. Údaje vinařského svazu se od čísel statistiků liší, podle čísel svazu byla loňská úroda vyšší. Loňský rok podle šéfa svazu vinařů charakterizovala dlouhá a studená zima a pozdní nástup jara. Na rozdíl od roku 2012 vinice výrazněji nepoškodily mrazy.

Zastupitelé Dobrovíze dali zelenou výstavbě haly pro Amazon

Zastupitelé Dobrovíze u Prahy schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem, který chce u obce vybudovat distribuční centrum amerického internetového obchodu Amazon. Pro byli čtyři zastupitelé, zbylí tři se hlasování zdrželi. Plány investora ale zatím narážejí na zamítavý postoj místního občanského sdružení, které se odvolalo proti rozhodnutí o umístění stavby. Rozhodování zastupitelů předcházela vzrušená debata s místními. Výstavbu loni lidé v Dobrovízi odmítli v lidovém hlasování, obávají se zejména nárůstu dopravy. Smlouva s developerem po dlouhých jednáních dospěla do konečné podoby a vedení obce ji večer představovalo místním, jichž se v sále kulturního domu sešly asi tři desítky. Na jednání opět dorazil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Brněnští zastupitelé naopak neschválili žádnou ze smluv, které by umožnily americkému internetovému obchodu Amazon vybudovat ve městě distribuční halu. V jednom usnesení odmítli jak smlouvu s developerem CTP o prodeji pozemků, tak s Ředitelstvím silnici a dálnic o stavbě dálničního sjezdu. Firma tak nejspíš odejde jinam.

O post ředitele ÚSTR se podle očekávání uchází pět kandidátů

O post ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se uchází pět kandidátů. Do konkurzu se podle očekávání přihlásil bývalý šéf vědecké rady ÚSTR Adrian Portmann von Arburg, bývalá členka vědecké rady Muriel Blaiveová, bývalý přechodný ředitel této instituce a nynější první náměstek Zdeněk Hazdra, někdejší vedoucí oddělení vydávání osvědčení protikomunistickým bojovníkům na ministerstvu obrany Viktor Meca a bývalý kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Karel Světnička. Informoval o tom mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. O všech uchazečích se v uplynulých týdnech už spekulovalo. Rada ústavu otevřela zapečetěné obálky, které byly v trezoru, s přihláškami kandidátů a jejich koncepcemi. Ve výběrové komisi podle informací ČTK zasedla například historička umění Milena Bartlová, proděkan fakulty podnikohospodářské Jiří Hnilica a ředitel Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Oldřich Tůma a další historici, lidé z archivnictví i manažerské sféry.

Život ve slavné brněnské vile Tugendhat přibližuje nová kniha

Život v jedné z nejvýznamnějších vil moderní architektury a prvotní podobu této stavby přibližuje nová publikace Vila Tugendhat, kterou vydalo nakladatelství Barrister&Principal. Kniha je unikátní množstvím dosud nepublikovaných fotografií, které ve 30. letech minulého století pořídil původní majitel vily Fritz Tugendhat. Spoluautorkou knihy je jeho dcera Danielle Hammer-Tugendhatová. Většina dosud publikovaných historických fotografií zachycuje vilu těsně po dokončení, tedy s holými stěnami a bez vzrostlé zeleně. Součást konceptu architekta Ludwiga Miese van der Roheho ale tvořilo sepětí s přírodou. Každodenní život vily dokumentují nejen rodinné fotografie, ale i vzpomínky pamětníků, například guvernantky, která v domě žila. Vila Tugendhat z let 1928 až 1930 patří k nejdůležitějším stavbám evropské moderny. V roce 2001 UNESCO vilu zařadilo na seznam světového kulturního dědictví.

Na soutěži World Press Photo zabodovala i Češka

Hlavní cenu letošního 57. ročníku fotografické soutěže World Press Photo vyhrál americký fotograf John Stanmeyer. Ocenění dostal za snímek afrických emigrantů v Džibuti s mobily nad hlavou ve snaze mít signál. Česká fotografka žijící ve Spojených státech Jana Ašenbrennerová získala čestné uznání v kategorii každodenní život za snímek skupinky Afričanů. Oceněná Jana Ašenbrennerová působí jako volná fotografka, žije v San Francisku, kde také po studiích na pražské FAMU studovala fotožurnalistiku. Ve svých reportážích se věnuje především menšinám, ženám a náboženským tématům. V poslední době často fotografuje v Africe, za sérii snímků o prevenci cholery v Kongu dostala loni ocenění v rámci soutěže Czech Press Photo. Rok předtím získala ve stejné soutěži hned dvě třetí místa - v kategorii Sport a Portrét. Má na kontě několik významných mezinárodních ocenění, její soubor z recyklace námořních lodí v Bangladéši byl publikován na blogu CNN.

Olympiáda v Soči:

Čeští hokejisté ve druhém utkání na olympijských hrách v Soči porazili Lotyšsko 4:2. O první vítězství národního týmu se svými druhými góly na turnaji zasloužili Jaromír Jágr a Marek Židlický, kteří skórovali i při úvodní prohře 2:4 se Švédskem. Mezi střelce se zapsali také Martin Erat a Jakub Voráček. Své vystoupení ve skupině C završí český tým sobotním zápasem proti Švýcarsku.

Sjezdař Ondřej Bank nezískal na olympijských hrách v Soči v superkombinaci medaili. Po skvělém druhém místu ve sjezdu si pohoršil na rozbité měkké trati slalomu a skončil sedmý. Vítězem se stal Švýcar Sandro Viletta před Chorvatem Ivicou Kosteličem. Druhou medaili získal v Soči Christof Innerhofer, Ital má po stříbru ze sjezdu kombinační bronz.

České biatlonistky skončily těsně pod stupni vítězů ve vytrvalostním závodu na olympijských hrách v Soči. Gabriela Soukalová obsadila po 15 km stejně jako ve stíhačce čtvrté místo a Veronika Vítková dojela šestá. Suverénní vítězkou se stala Běloruska Darja Domračevová.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil v olympijském závodu na 15 km klasicky na pátém místě a nepovedlo se mu vybojovat třetí individuální medaili v kariéře. Páté místo je pro Bauera třetím nejlepším individuálním výsledkem na OH. Nestal se ale druhým běžcem historie, který na patnáctce získal tři cenné olympijské kovy po sobě. Po stříbru z Turína 2006 a bronzu z Vancouveru 2010 vyšel naprázdno. Rozhodně ale nebyl zklamaný.

První trénink se snowboardistce Evě Samkové na olympijských hrách v Soči příliš nepovedl, česká reprezentantka ale zůstává velkou favoritkou na medaili ve snowboardcrossu. Závod se pojede v neděli a Samková si chce ještě během soboty najet do detailů trať, protože její prkna prý jezdí tak rychle, že všechny skoky přelétává, místo aby byla stále v kontaktu se sněhem.

Dále ze sportu:

Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Rotterdamu do semifinále. Třetí nasazený český tenista porazil Poláka Jerzyho Janowicze 6:7, 6:2, 6:4 a o postup do finále se utká s vítězem duelu mezi turnajovou jedničkou Juanem Martínem del Potrem a Ernestsem Gulbisem.

Tenisový turnaj v Dauhá bude po čtvrtfinálovém programu pokračovat bez české účasti. Petra Cetkovská v Kataru na první semifinálovou účast na okruhu WTA po dvou a půl letech nedosáhla, devětadvacetiletá tenistka podlehla šesté nasazené Angelique Kerberové 1:6, 0:6. Ve čtvrtfinále se pak stejně jako vloni rozloučila i poslední česká zástupkyně Petra Kvitová, která nestačila na Jelenu Jankovičovou.

Motocyklový závodník Jakub Kornfeil zajel při třídenních oficiálních testech Moto3 ve Valencii celkově třináctý čas, nováček v nejslabší třídě mistrovství světa Karel Hanika byl mezi 33 jezdci třiadvacátý. Nejrychlejší byl Ital Niccolo Antonelli, který stejně jako většina pilotů včetně Kornfeila jel nejrychleji ve středu. Kornfeil za ním zaostal o 990 tisícin, přičemž pokořil svůj loňský čas z kvalifikace na tamní Grand Prix. Hanika byl o 1,804 sekundy pomalejší než lídr testování, přičemž nejvíc se mu vydařil poslední den.

Přestup fotbalového reprezentanta Michaela Rabušice z Liberce do Hellasu Verona byl po 14 dnech definitivně zpečetěn. Čtyřiadvacetiletý útočník podepsal v Itálii smlouvu na 3,5 roku. Informuje o tom na svém facebooku agentura Sport Invest Group, jež hráče zastupuje.

Počasí v sobotu:

Čekáme většinou polojasno, na západě a severozápadě postupně oblačno až zataženo, odpoledne a večer ojediněle déšť. Teploty 6 až 10 stupňů, v Čechách až kolem 12.