Zprávy

0:00
/
0:00

Sobotka partnerům předal návrh programového prohlášení

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předsedům koaličních partnerů Andreji Babišovi (ANO) a Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) předal text programového prohlášení, které v sobotu připravila skupina expertů trojice koaličních stran. Ve středu má programové prohlášení schválit kabinet. Lidovecký předseda Bělobrádek nečeká, že by se na verzi, kterou obdržel, příliš měnilo. Půjde spíš jen o drobnosti a formality. Programové prohlášení vychází z koaliční smlouvy. Ministři jeho návrh projednají s odboráři a zástupci zaměstnavatelů. Předáci odborových centrál zatím k záměrům kabinetu výhrady nemají. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Václava Pícla se priority vlády shodují s prioritami odborů, které žádají opatření na podporu ekonomického růstu, tvorbu nových pracovních míst, rozvoj školství či zdravotnictví a boj proti chudobě, lichvě i korupci.

Vláda se podle programového prohlášení zaměří na podporu podnikání, fungování státní správy, podporu trhu práce a udržení sociálního smíru. Kabinet chce prosadit také dlouhodobě udržitelný penzijní systém, investice do vzdělání nebo vytvoření podmínek pro přijetí eura.Mezi své priority vláda řadí také racionalizaci hospodaření státu a audit jeho majetku, boj proti korupci, rozvoj občanské společnosti, vymahatelnost práva a nezapomíná ani na aktivní členství v Evropské unii a NATO.

Vláda plánuje ekonomickou stabilitu veřejného zdravotnictví

Ekonomickou stabilitu, efektivitu a transparentnost veřejného zdravotnictví a poskytovatelů zdravotních služeb si dává vláda za úkol v programovém prohlášení. Počítá s pravidelnou valorizací platby za státní pojištěnce, rušením poplatků u lékaře a za recept, nezaváděním poplatku v nemocnici. Zůstane jen poplatek za pohotovost. Snížit se má DPH za léky a posílit dozor státu nad toky zdravotního pojištění. Oproti koaliční dohodě chybí navyšování platů zdravotníků, záchrana lázeňství či bonusové programy za prevenci.

Česko je v čerpání evropských fondů nejhorší v EU

Česko je v čerpání peněz z evropských fondů za období 2007 až 2013 nejhorší v rámci celé EU, prohlásila po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Jen za loňský rok ČR nedočerpala 10 miliard korun, v rámci celé EU se přitom nedočerpalo 16 miliard korun. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) navíc letos hrozí, že Česko z evropských fondů nevyčerpá až 24 miliard korun. Největší problémy mají resorty životního prostředí a školství. A problémy budou podle ní i v letošním roce. "Největší riziko nedočerpání hrozí Operačnímu programu Životní prostředí, kde odhady mluví až o 13 miliardách korun. Dále jde o Operační program Výzkum a vývoj pro inovace, což je program ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde hrozí ztráta 7,5 miliardy korun. Dalším programem je OP Podnikání a inovace, kde jde o 1,5 miliardy korun," řekla.

Sobotka chce v týmu pro církevní restituce pět členů vlády

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce v monitorovacím týmu pro církevní restituce pět členů vlády. Kromě sebe v něm chce mít také ministry financí Andreje Babiše (ANO), vnitra Milana Chovance (ČSSD), kultury Daniela Hermana a zemědělství Mariana Jurečku (oba KDU-ČSL). Vláda tým projedná a následně ustaví na příštím nebo přespříštím zasedání, řekl po jednání kabinetu Sobotka. Monitorovací výbor se má zabývat průběhem a dopadem církevních restitucí. Pro vládu by měl shromažďovat informace o jejich naturální části. Dohled nad restitucemi měl mít původně jen ministr zemědělství. Úřad ale připadl KDU-ČSL, která majetkové vyrovnání s církvemi považuje za hotovou věc a nechce je dále přehodnocovat. Zřízení zvláštního výboru by tak mohlo být pro Sobotku další cestou, jak získat jistý dohled nad restitucemi. Sociální demokracie se dlouhodobě staví za jejich úpravu a při jednáních o složení vlády usilovala o místo ministra zemědělství nebo alespoň jeho náměstka, který by dohlížel na Státní pozemkový úřad, jenž o navracení nemovitostí církvím rozhoduje.

Hašek navrhuje novelu zákona o restitucích

Poslanec za ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek chce navrhnout poslaneckou novelu zákona o církevních restitucích. Díky ní by mohl stát pronajmout zemědělcům pozemky, u kterých církev může požadovat navrácení. Ze zákona totiž nelze tyto plochy od letošního ledna pronajmout. Podle Haška se to týká celkem 36.000 hektarů zemědělských pozemků. Stát přichází o 36 milionů korun za pronájem a zemědělci o obživu a dotace, řekl Hašek. Navrhovaná novela zákona o církevních restitucích by situaci vyřešila. "Bylo by možné uzavírat zemědělský pakt na užívání půdy, aby zemědělci neměli problém a dostávali dotace. Bez nájemní smlouvy na ně totiž nemají nárok," řekl Hašek.

Válková dočasně zprostí šéfa Krajského soudu v Brně funkce

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) je rozhodnuta dočasně zprostit soudcovské funkce Jaromíra Pořízka, předsedu Krajského soudu v Brně, jenž čelí obžalobě kvůli stavbě justičního areálu. Učiní tak nejpozději do měsíce. Válková to řekla po setkání s představiteli justice. Policie začala Pořízka vyšetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě, která si vyžádala téměř dvě miliardy korun. Pořízek jakékoli provinění popírá, s novináři nyní nekomunikuje. Podle Válkové se však na situaci dívá realisticky. Pořízek je podle dřívějších informací stíhán pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Kauzou se zabývá Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

Babiš: Na prodej polských potravin v ČR nemám žádný vliv

Obavy polských potravinářů, že se je bude Andrej Babiš jako člen nové české vlády snažit vytlačit z českého trhu, jsou nesmyslné. Je to nesmysl a zlomyslnost, nemám na to žádný vliv, o nákupu potravinářského zboží rozhoduje maloobchod, sdělil Babiš. Reagoval tak na nedělní zprávu polského týdeníku Wprost na webu, že se polští výrobci potravin po nástupu Babiše do funkce místopředsedy české vlády obávají, že je majitel mocné zemědělsko-průmyslové skupiny Agrofert bude s pomocí koaličních partnerů chtít vytlačit z českého trhu.

Zaorálek: Konkrétní sankce vůči Ukrajině teď nejsou na pořadu dne

Evropská unie se musí jasně postavit proti porušování lidských práv či mučení a násilí na Ukrajině. Novinářům to před jednáním ministrů zahraničí členských zemí EU řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Sankce nejsou nyní konkrétně na pořadu dne, v případě zhoršení situace je však podle něj "třeba sáhnout k různým prostředkům". Ministr ale také zdůraznil, že problémy Ukrajiny musí vyřešit Ukrajinci sami. EU na druhou stranu podle něj nemůže mlčet, jsou-li na jejích hranicích pošlapávány hodnoty, které Evropu utvářejí. Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová před jednáním poznamenala, že EU podporuje dialog stran ukrajinského sporu a je připravena poskytnout také podporu při potřebných reformách. Také podle Zaorálka je potřeba tlačit na to, aby se strany konfliktu snažily dosáhnout kompromisu.

ANO schválilo Teličku jako svého lídra pro evropské volby

Vedení ANO 2011 schválilo bývalého eurokomisaře Pavla Teličku jako lídra tohoto vládního hnutí pro volby do Evropského parlamentu. Kompletní kandidátku chce mít sestavenou do konce února. ČTK to oznámil mluvčí hnutí Jaromír Hasoň. Hlavním tématem volebního programu ANO bude podle Teličky zásadní změna přístupu Česka k záležitostem EU. "Pozitivní změna v domácí politice bude následována také změnou naší pozice v Evropě. Česká republika v ní musí mít především vliv," uvedl Telička. Jeho nominace do čela kandidátky nebyla překvapivá. Bývalý eurokomisař se zapojil už do kampaně ANO pro loňské předčasné sněmovní volby. Mezi Teličkovy soupeře budou ve volbách patřit sociolog Jan Keller za ČSSD, někdejší ministr Pavel Svoboda za KDU-ČSL, bývalý premiér a nyní předseda národních socialistů Jiří Paroubek nebo advokátka Klára Samková, kterou si do čela své kandidátky postavilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Počet nezaměstnaných v lednu rekordní, bez práce bylo téměř 630.000 lidí

Počet lidí bez práce v lednu vystoupal nejvýše v historii České republiky, Úřad práce ČR jich evidoval téměř 630.000. Nezaměstnanost se zvýšila na 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta. Navzdory mírné zimě míru nezaměstnanosti zvýšilo přerušení některých sezonních prací. Analytici ale vidí náznaky, že trh práce má nejhorší za sebou. Nezaměstnaných bylo v Česku ke konci ledna 629.274, tedy o 32.441 více než na konci roku. Skoro 615.000 z nich bylo schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se proti prosinci zvýšil o 1216 na 36.394 míst. Na jedno volné místo tak připadá 17,3 uchazeče, uvedl pracovní úřad. Nezaměstnanost v lednu vzrostla ve všech krajích, nejvyšší zůstala v Ústeckém na úrovni 11,9 procenta. Druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v Moravskoslezském kraji, kde činila 10,9 procenta. Naopak už tradičně nejlépe je na tom Praha s 5,4 procenta následovaná Plzeňským a Středočeským krajem.

Nejpočetnější skupinu mezi nezaměstnanými tvoří dlouhodobě lidé se středním odborným vzděláním s výučním listem, v evidencích úřadů práce mají dvoupětinový podíl. Další silnou skupinou jsou lidé se základním vzděláním, které má zhruba každý čtvrtý nezaměstnaný, vyplývá z údajů Úřadu práce ČR. Podíl lidí s úplným středním odborným vzděláním s maturitou (bez vyučení) činí 17 procent. Naproti tomu nízké zastoupení mají mezi uchazeči o práci doktoři (0,15 procenta), bakaláři (1,45 procenta) a lidé s vyšším odborným vzděláním (0,84 procenta).

NKÚ podává trestní oznámení kvůli pohledávkám ve správě MF

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli vymáhání zahraničních pohledávek ministerstvem financí. Podle úřadu mohla být porušena povinnost při správě cizího majetku. Porušení rozpočtové kázně se týkalo 2,6 milionu korun. Ministerstvo financí při vymáhání zahraničních pohledávek není úspěšné, uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková na základě kontroly za roky 2011 a 2012. Ministr financí Andrej Babiš nechá prověřit fungování odboru, který má vymáhání pohledávek na starosti, oznámilo MF. NKÚ poukázal na paušální platby za správu zahraničních pohledávek u jedné z bank, které jsou podle úřadu vysoké a u většiny účtů neodrážejí skutečnou pracnost při jejich vedení. Nehospodárně podle kontrolorů ministerstvo postupovalo také tím, že nechalo za 2,2 milionu korun vytvořit a přitom nikdy nevyužívalo systém pro správu pohledávek.

HN: V čele Eurostatu skončí Bohatá, funkci může získat Fischer

Po téměř deseti letech opustí letos v létě jedna z nejvýše postavených českých úřednic v EU, Marie Bohatá, funkci zástupkyně ředitele Eurostatu. Píší to Hospodářské noviny (HN). Místo ve statistickém úřadu EU by po Bohaté mohl podle deníku získat exministr financí Jan Fischer. Dříve vedl Český statistický úřad, stejně jako Bohatá, a byl viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Pětašedesátiletá Bohatá potvrdila HN, že v Eurostatu končí ke 30. červnu. Uvedla, že se poté vrátí do České republiky, deník doplňuje, že Bohatá odchází do důchodu. V případném výběrovém řízení na její post v úřadu má podle zdrojů blízkých Pražskému hradu slíbenou diplomatickou podporu Fischer, píší HN. Pokud se ovšem do řízení přihlásí. Sám Fischer zatím nezveřejnil, jaké má po nedávném odchodu z ministerstva plány. Fischer loni nepřímo podpořil nynějšího prezidenta ČR Miloše Zemana ve druhém kole prezidentské volby poté, co se sám neprobojoval z prvního kola. V neděli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl České televizi, že zvažuje Fischera jako kandidáta na post velvyslance v Lucembursku.

Němeček odvolal šéfa lékového ústavu, vytýká mu nedostatky

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) odvolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Pavla Březovského a dočasným řízením pověřil Zdeňka Blahutu. ČTK Důvodem k odvolání Březovského je nespokojenost ministra s řízením SÚKL, zejména v oblasti cen a úhrad léků. Ministr mu vytýká také nedostatky v dozorových činnostech a nedostatečnou kontrolu nakládání s veřejnými prostředky. Němeček považuje také za nešťastné, aby jeden člověk řídil dvě významné instituce - Březovský je i ředitelem Koordinačního střediska transplantací. Blahuta má urychlit správní řízení k cenám a úhradám léků. Cílem je zajistit levnější léky pro pacienty i pojišťovny, zvýšit efektivitu v cenové a úhradové regulaci a zaměřit se na kontrolou vynakládání veřejných prostředků.

Skanska se propadla do ztráty

Stavební společnost Skanska se loni kvůli odpisu aktiv propadla do ztráty 888 milionů korun, o rok dříve měla zisk po zdanění 357 milionů korun. Společnost zároveň oznámila, že hospodářský výsledek ovlivnilo také to, že manažeři jedné z divizí údajně účetně zkreslovali výsledky. Po odhalení byli odpovědní zaměstnanci okamžitě propuštěni, uvedla mluvčí Skansky Lucie Laňková. Bližší podrobnosti firma nechce sdělovat. Podle informací ČTK se policie případem zatím nezabývá. Skansce loni meziročně klesly i tržby ze stavební činnosti, a to o 23 procent na 12,4 miliardy korun. Letos chce Skanska pokračovat v dalším snižování přímých nákladů na stavbách, zejména zvyšováním produktivity, efektivním využíváním vlastních kapacit a interních synergií. Velký důraz bude klást i na řízení rizik a rozšiřování regionální působnosti v rámci České republiky a Slovenska.

Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni snížil na 24 mld.Kč

Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni snížil o zhruba miliardu na 23,9 miliardy korun. Čeští zemědělci a potravináři vyvezli do zahraničí výrobky a komodity za 158 miliard korun, meziročně o 9,8 miliardy korun víc. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Rostoucí vývoz svědčí o dobré kondici českého zemědělského a potravinářského obchodu, uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe). Vývoz už třetím rokem roste rychleji než dovoz. Nejčastěji se vyváží obilí, čerstvé mléko a řepkový olej. Podle MZe je schodek agrárního zahraničního obchodu nejnižší od vstupu České republiky do Evropské unie.

Žalobkyně navrhla v kauze opencard podmíněné tresty

Státní zástupkyně Dagmar Machová navrhla uložit podmíněné tresty odnětí svobody pětici bývalých úředníků pražského magistrátu, kteří čelí obvinění kvůli projektu opencard. V závěrečné řeči u Městského soudu v Praze poukázala na to, že muži dosud byli bezúhonní. Pro někdejšího šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka žalobkyně požaduje i zákaz účasti v orgánech, jež rozhodují o nakládání s veřejnými financemi. Pětice má navíc společně nahradit hlavnímu městu škodu 67 milionů korun. Obžalovaný Jiří Chytil má sám doplatit dalších 6,6 milionu. Na lavici obžalovaných sedí vedle Seyčka a Chytila také Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík. Pětice čelí obvinění, že zvýhodnila v projektu opencard firmu Haguess. Údajně tak porušila závazná pravidla hospodářského styku a povinnost při správě cizího majetku. Všichni svou vinu odmítají.

Policie zadržela kvůli mravnostním deliktům duchovního z H. Brodu

Kvůli mravnostním deliktům zadržela policie duchovního z Havlíčkova Brodu. Dvaapadesátiletý muž byl obviněn z několika trestných činů, včetně znásilnění sedmatřicetileté ženy a pohlavního zneužití třináctileté dívky. Od čtvrtka je ve vazební věznici v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Hradecký diecézní biskup Jan Vokál postavil obviněného duchovního mimo službu, sdělil biskupský sekretář Petr Suchomel. "Případ je nezvykle závažný nejen z hlediska skutkových podstat všech spáchaných činů, ale také proto, že pachatel využil bezbrannosti a důvěry obětí, se kterými byl v pravidelném kontaktu jako duchovní," uvedla mluvčí policie. Havlíčkobrodští kriminalisté se případem zabývají od počátku loňského prosince. Podezřelého muže zadrželi minulé pondělí v Praze, a to před bytem, který muž příležitostně využíval. Obvinili ho ze sexuálního nátlaku, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie.

Policie odhalila při kontrolách v Praze 18 opilých Dánů

Pražská policie odhalila v centru metropole 18 mladých Dánů, kteří se opili a také neměli v pořádku doklady. Kontroly začaly v neděli před půlnocí a týkaly se restaurací a barů, kam dorazili turisté v organizovaných zájezdech Loni někteří z turistů ničili hotely a způsobili výtržnosti, policie se proto na ně letos zaměřila ve spolupráci s dánskou policií. Prověřování restaurací, které měli turisté zamluvené, se účastnilo 70 českých policistů a čtyři jejich kolegové z Dánska. Ti měli za úkol zejména komunikaci s krajany a řešení případných konfliktů. Policie zkontrolovala 37 podniků, celkem se dechové zkoušce podrobilo téměř 230 mladistvých. Do Prahy zatím přijelo nejméně 1800 mladých turistů z Dánska a Švédska s několika cestovními kancelářemi. Jsou ubytovaní nejméně ve třech hotelech. Loni někteří z dánských studentů způsobili v Praze výtržnosti, takže se na ně tuzemská policie letos zaměřila ve spolupráci se specialisty z dánské policie.

Světově uznávaný pianista Gindin zahraje v Ostravě

Jeden z nejtalentovanějších a nejoriginálnějších pianistů současnosti Alexander Gindin zahraje v Ostravě. S Janáčkovou filharmonií vystoupí hned na dvou koncertech 13. a 14 února. Laureát prestižních klavírních soutěží v Moskvě a Bruselu uvede například Rachmaninovův Koncert pro klavír a orchestr. ČTK to řekla mluvčí orchestru Jana Knižátková. Kromě této skladby se mohou posluchači těšit na Kupkovu Picassiádu, Rachmaninovův Ostrov mrtvých a Fresky Piera della Francesca z dílny Bohuslava Martinů. Koncert bude řídit švýcarský dirigent Kasper Zehnder, který mimo jiné působil i v Praze, kde v letech 2005 až 2008 převzal po Jiřím Bělohlávkovi vedení Pražské komorní filharmonie. Alexander Ghindin, který je kritiky a milovníky hudby jednomyslně uznávaný, se v roce 1977 narodil v Moskvě. Už v roce 2006 byl jmenován zasloužilým umělcem Ruska.

ČR má třetí medaili z olympiády, získal ji biatlonista Moravec

Ondřej Moravec vybojoval na olympijských hrách stříbro ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru a získal pro český biatlon po sobotním bronzu Jaroslava Soukupa ve sprintu druhou medaili v Soči. Devětadvacetiletý reprezentant předvedl vynikající taktický výkon, dokázal se posunout z osmého místa po sprintu a nestačil jen na vítězného Martina Fourcadea z Francie. Soukup po čtyřech chybách při střelbě vestoje obsadil dvacáté místo. Moravec slaví první velkou medaili z individuálního závodu v kariéře, dosud vybojoval pouze bronz ve smíšené štafetě na loňském světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě. Na Vysočině tehdy útočil na cenný kov i v individuálních disciplínách, ale dvakrát skončil čtvrtý. "Doba bramborová skončila," radoval se Moravec.

Lyžařka Šárka Strachová skončila díky nejrychlejšímu času ve slalomu v olympijské superkombinaci na devátém místě. Zlato na hrách v Soči získala stejně jako před čtyřmi lety ve Vancouveru Maria Höflová-Rieschová z Německa. Druhá byla Rakušanka Nicole Hospová a třetí Julia Macusová z USA.

Dále ze sportu:

České tenistky postoupily pošesté za sebou do semifinále Fed Cupu. Svěřenkyně kapitána Petra Pály zvítězily 3:2 na zápasy v dramatickém utkání nad Španělskem v Seville, kde se kvůli dešti protáhl program o třetí hrací den. Rozhodující bod získaly Andrea Hlaváčková s Barborou Záhlavovou-Strýcovou, které ve čtyřhře porazily Carlu Suárezovou a Silvii Solerovou 7:6 a 6:3. O postup do finále se české vítězky Fed Cupu z let 2011 a 2012 střetnou 19. a 20. dubna doma s obhájkyněmi titulu Italkami, které porazily Američanky. V této fázi soutěže se Češky s Italkami potkají již počtvrté za posledních pět let. Loni v Palermu prohrály, předloni Italky doma porazily a v roce 2010 Češky neuhrály v Římě ani bod.

Plavkyně Silvie Rybářová obsadila druhé místo ve druhém závodu maratonského seriálu Grand Prix. Nejdelší plavecký závod na světě mezi Hernandarias a Paraná v Argentině vyhrála po 88 kilometrech domácí Pilar Geijová v čase 9:27:28. Rybářová dorazila do cíle se ztrátou 20 minut a 39 sekund. O týden dříve česká plavkyně vyhrála první díl seriálu na 57 km mezi městy Santa Fé a Coronda.

Fotbalisté Plzně na soustředění na Kypru porazili třetí tým bulharské ligy Levski Sofia jasně 3:0. O góly se postarali Čišovský, Ďuriš a Wágner. Pražská Slavia zakončila soustředění v Turecku remízou 1:1 s osmým týmem ukrajinské ligy Metalurgem Doněck. Slavii poslal v první půli do vedení Nitrianský. Brno i díky dvěma gólům Markoviče přehrálo Kubaň Krasnodar 4:1.

Počasí v úterý:

Úterý bude oblačné až zatažené. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na horách kolem mínus 2.