Zprávy

Zaorálek chce co nejdříve navrhnout nové velvyslance

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) by rád co nejdříve navrhl velvyslance na neobsazené posty na ambasádách v zahraničí. Řekl to v České televizi. Česku chybí 11 velvyslanců, dalším 32 končí standardní doba vyslání letos. Zmínil například zastupitelské úřady v Kanadě, Mexiku a Alžírsku. Hovořil také o možnosti, že by se bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer ujal ambasády v Lucemburku. "Není to něco, co pokládám za vyloučené, ale zároveň tady neříkám, že to je něco, co je dohodnuté. To budeme zvažovat podle možností, které jsou. Pana Fischera asi jsou důvody zvažovat," uvedl s tím, že Fischer má zkušenosti s působením v bance, kterých je v Lucemburku celá řada. Fischer byl v letech 2010 až 2012 viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Pozice vládního zmocněnce pro lidská práva zůstane neobsazena

Pozice vládního zmocněnce pro lidská práva zůstane i v současné vládě zachována. Vzhledem k tomu, že součástí kabinetu je obnovené ministerstvo pro lidská práva, se ale funkce zatím obsazovat nebude. Premiér Bohuslav Sobotka to řekl serveru iDNES.cz. Místo zmocněnce je uvolněné od loňského října, kdy rezignovala Monika Šimůnková. Pozici by nerušil ani Jiří Dienstbier (ČSSD), který se v nové vládě stal právě ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. "Přikláním se k tomu, aby byla spíše zachována. Není to teď ale zcela urgentní záležitost. Je potřeba to promyslet a nastavit tak, aby zájmy, které má hlídat jak ministr, tak zmocněnec, byly dobře hlídány," řekl.

Šéfové koalice by se podle Jurečky měli sejít kvůli lustracím

Předsedové koaličních stran by se na začátku týdne měli sejít kvůli společnému postupu při sněmovním hlasování o lustracích. V televizi Prima to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lidovci v pátek prohlásili, že projde-li návrh na zrušení lustrací do druhého čtení, odejdou z vládní koalice. Jurečka připomněl, že koaliční partnery se svým postojem seznámili již před Vánoci a mají od nich příslib, že by tento návrh neměl projít. Ve státní správě je podle něj na vyšších a nejvyšším místech nadále nutné uplatňovat kritéria, která přináší lustrační zákon. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek v pátek uvedl, že strana je zásadně proti komunisty navrhovanému zrušení lustračních zákonů. ČSSD i ANO nicméně ani přes tuto hrozbu nepočítají s tím, že zavážou své poslance, aby hlasovali proti.

Stav pacienta otráveného metanolem se stále lepší

Stav dvaapadesátiletého muže, který leží v Nemocnici Boskovice na Blanensku s otravou metanolem, se stále zlepšuje. Lékaři dostali většinu metanolu z těla ven, řekl náměstek pro preventivně léčebnou péči Vladimír Zemánek. Pacient však stále není při vědomí a nelze říct, jaké následky bude mít. Zemánek připomněl, že od soboty je muž odpojený od plicní ventilace a dýchá sám pomocí hadičky zavedené do dýchacích cest. Zatím však není při vědomí. Nemocnice přijala muže v pátek v kritickém stavu. Policie u něj doma našla láhve s alkoholem, které předala do laboratoře. Metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má téměř 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.

Polští výrobci potravin se obávají nástupu Babiše do vlády

Polští výrobci potravin se po nástupu Andreje Babiše do funkce místopředsedy české vlády bojí nejhoršího. Čekají, že majitel mocné zemědělsko-průmyslové skupiny Agrofert je bude s pomocí koaličních partnerů chtít všemi prostředky vytlačit z českého trhu. Napsal to web polského týdeníku Wprost. V očích polských podnikatelů je nejbohatší Slovák a druhý nejbohatší Čech "arcilobbistou", uvádí Wprost. Ovládá až třetinu domácího trhu potravin a podle Poláků bude chtít svůj podíl zvětšit všemi dostupnými prostředky, především na úkor polského dovozu.

Český porcelán překonal ekonomickou krizi a zvyšuje zisk

Firmě Český porcelán se podařilo překonat ekonomickou krizi, která společnost v roce 2010 zasáhla. Jeden ze čtyř světových výrobců tradičního cibuláku meziročně zvýšil zisk o deset procent na pět milionů korun. Firmě z Dubí na Teplicku se daří prodávat výrobky na Dálný východ a znovu dobývá ruský trh. O situaci ve firmě informoval ředitel a spolumajitel společnosti Vladimír Feix. Celkem 60 procent produkce podnik vyváží. Porcelánka loni zvýšila odbyt na českém trhu ze zhruba 34 na 40 procent. Společnost s tradicí od roku 1864 se zároveň snaží oslovovat svými výrobky i mladou generaci. Ve firmě dostávali prostor i studenti ústecké univerzity. Výrobky podle jejich návrhů nyní Český porcelán vystavuje ve svém stánku ve Frankfurtu nad Mohanem na největším veletrhu s porcelánem, který skončí 11. února. Obsah stánku poté firma vystaví přímo v Dubí.

Jurečka na MZe odhalil nesrovnalosti u zakázek za desítky milionů

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odhalil při prověrce tendrů a smluv po nástupu do úřadu nesrovnalosti u některých z nich v řádu milionů až desítek milionů korun. Řekl to v diskusním pořadu. Jurečka na začátku týdne oznámil, že do odvolání pozastavuje vypisování a přidělování veřejných zakázek a smluv, jejichž hodnota přesahuje 500.000 Kč. U těchto tendrů si nechal znovu předložit podklady ke smlouvám, a teprve podle nich chce rozhodnou o dalším postupu. Problematické smlouvy podle Jurečky pocházejí ze starší doby, než z působení jeho předchůdce Miroslava Tomana, na některé podle něj v minulosti upozorňoval i Nejvyšší kontrolní úřad a byla za ně uložena pokuta ministerstvu zemědělství. Namátkou šlo o zakázky v IT, právní či marketingové služby.

Euro: Audit stavby metra zpochybnil proplacení prací za 1,3 mld.Kč

Audit dostavby metra A do pražského Motola zpochybnil proplacení stavebních prací za 1,3 miliardy korun. Uvádí to týdeník Euro. Jako rizikové byly také označeny změny stavby za dvě miliardy. Pražský dopravní podnik (DPP) dokončil audit v lednu. Podle auditorů byl v řadě případů porušen zákon o veřejných zakázkách, takže část nákladů nebude možné proplatit z fondů EU. Z dotací EU přitom mělo jít 7,5 miliardy z celkových 22,5 miliardy Kč. Předběžná neoficiální verze interního auditu ukazuje podle Eura chyby v řízení projektu, smlouvách, kontrole a archivaci dokumentů, ale také vady v projektové dokumentaci a nedostatečný geologický průzkum. DPP prý neměl detailní informace o změnách, nákladech ani posunech termínů. O kontrolu přišel podnik podle auditu uzavřením mandátní smlouvy s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která měla mít na starosti vše od výběru zhotovitelů přes dohled nad stavbou po schvalování faktur.

Deutsche Telekom údajně odkoupil zbylý podíl na českém T-Mobile

Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom odkoupila zbývající menšinový podíl v českém mobilním operátorovi T-Mobile, a stala se tak jeho jediným vlastníkem. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj, který si vzhledem k důvěrné povaze informace nepřál být jmenován. Podíl 40 procent akcií v T-Mobile Czech Republic koupila německá společnost od fondu soukromého kapitálu Mid Europa Partners (MEP) a dubajského fondu Al Ain za zhruba 800 milionů eur (22 miliard Kč), uvedl zdroj. Potvrdil tak zprávu v německém periodiku Manager Magazin Online. Přední německý telekomunikační operátor chce nabízet integrovanou strukturu mobilních a pevných sítí po celé Evropě. Loni v listopadu koupil za 546 milionů eur telekomunikační společnost GTS Central Europe, která na českém, maďarském, polském, rumunském a slovenském trhu poskytuje služby celkem 38.000 firemním zákazníkům.

Rusalku v centru Prahy sledovalo více než tisíc lidí

Přes tisíc lidí sledovalo na pražském náměstí Republiky alespoň část přímého přenosu Dvořákovy Rusalky z newyorské Metropolitní opery (MET) do kin. Český titul její dramaturgie zvolila poprvé. Zájemci tak mohli vychutnat umění americké sopranistky Renée Flemingové, která zazářila v titulní roli nešťastně zamilované vodní víly - i když její sametový soprán a brilantní technika občas v městském ruchu zanikaly. Signál do pojízdné projekční kabiny přicházel ze satelitu. Rusalku viděli diváci ve čtyřiatřiceti kinosálech 28 kin ve 24 městech. Projekce na náměstí Republiky však byla přístupná všem a zdarma.

Počasí kazí lyžařské podmínky v ČR

Nynější počasí lyžařům v České republice příliš nepřeje. Venkovní podmínky lyžaře na svahy příliš netáhly. V neděli místy kazil atmosféru ve skiareálech déšť, ale slunečná sobota přitáhla tolik lidí, že si vlekaři většinou na návštěvnost nestěžují. Lyžařské podmínky jsou vesměs dobré, ačkoli teploty nad nulou nyní znemožňují výrobu technického sněhu, bez kterého se střediska v posledních dnech většinou neobejdou. Například v Krkonoších v Rokytnici nad Jizerou, kam dorazily o víkendu téměř 4000 lidí, nebo SkiResortu Černá hora ale stále leží kolem půl metru sněhu.

Do Prahy dorazilo přes 1800 mladých Dánů

Do Prahy dorazilo zatím nejméně 1800 mladých turistů z Dánska a Švédska s několika cestovními kancelářemi. ČTK to řekl mluvčí policie Tomáš Hulan. Policisté zatím nezaznamenali při jejich pobytu v metropoli žádné problémy, chystají ale kontroly v barech a restauracích, které mají cizinci zamluvené. Loni někteří z turistů ničili hotely a způsobili výtržnosti. První část turistů dorazila dnes dopoledne, dohromady jich hlavní město očekává v následujících dnech až šest tisíc. Dánští studenti mají prázdniny a do Prahy je pozvalo několik severských cestovních kanceláří. Na rukou by měli nosit pásky určující kolik jim je let. Zda si pásky na rukou nechají, je ale jen na nich. Pokud si však student mladší 18 let pásku sundá, aby oklamal obsluhu baru, vystaví se tím podle policie postihu.

Rychlobruslařka Sáblíková získala v Soči stříbro na 3000 metrů

Martina Sáblíková získala na olympijských hrách v Soči stříbro v závodě na 3000 metrů. Česká rychlobruslařka při obhajobě zlaté medaile z Vancouveru nestačila jen na Nizozemku Irene Wüstovou. Za olympijskou šampionkou z Turína na této trati Sáblíková zaostala o 1,61 sekundy. "Jsem strašně spokojená. Měla jsem strach, že medaile nebude. Teď mám stříbro, které mi chybělo do sbírky, takže absolutní spokojenost," řekla Sáblíková, která před čtyřmi lety získala ve Vancouveru dvě zlata a jeden bronz. Sáblíková se krátce po závodě setkala i s prezidentem republiky Milošem Zemanem, jenž její vystoupení osobně v Adler Areně sledoval. Nizozemská rychlobruslařka potvrdila, že má v této sezoně výjimečnou formu. Na Sáblíkovou na mezičasech postupně získala více než dvousekundový náskok. I když o jeho část v závěru přišla, vzala si rekord dráhy rychle zpět a díky času 4:00,34 se vrátila na olympijský trůn.

Českým biatlonistkám se úvodní start na olympijských hrách v Soči nevydařil. Ve sprintu nejlépe skončila Veronika Vítková na 16. místě, hlavní medailová naděje Gabriela Soukalová po třech chybách na úvodní střelbě obsadila 29. příčku. Vítková, která v této sezoně Světového poháru dvakrát vybojovala umístění na stupních vítězů a jednou to bylo i ve sprintu, tradičně bezchybně střílela, ale běžecky na nejlepší nestačila. Po druhé střelbě vestoje opouštěla stadion jako šestá, ale v závěrečném okruhu ji opustily síly a propadla se o deset míst. Největší česká naděje Soukalová pohřbila šanci na dobré umístění hned na začátku. Její běžecký čas byl druhý nejrychlejší, ale při úvodní střelbě vleže třikrát minula a musela absolvovat 450 metrů navíc.

Snowboardistka Šárka Pančochová obsadila při olympijské premiéře slopestylu páté místo. Česká medailová naděje sice po první finálové jízdě soutěž vedla, ale ve druhé měla těžký pád a předstihla ji čtveřice soupeřek. Absolvovala kvůli zranění vyšetření hlavy a krku magnetickou rezonancí. Snowboardistka musí absolvovat i dopingovou zkoušku, na kterou byla po závodu vylosována.

Biatlonista Jaroslav Soukup se v sobotu stal prvním českým medailistou na olympijských hrách v Soči, až o čtyřiadvacet hodin později ale vystoupil na stupně vítězů a převzal bronzovou medaili. Slavnostní ceremoniály se totiž v Soči konají vždy až druhý den večer po závodech. "Je těžká, těžká," řekl Soukup s medailí v ruce.

Start hokejového obránce Ladislava Šmída na olympijských hrách v Soči by neměl být ohrožen. Osmadvacetiletý bek sice nedohrál duel zámořské NHL na ledě Philadelphie, zástupcům národního týmu ale v telefonickém rozhovoru potvrdil, že do dějiště her v pondělí přiletí.

Dále ze sportu:

Běžec Pavel Maslák zvítězil na halovém mítinku v Gentu v závodu na 300 metrů v nejrychlejším evropském čase historie 32,15 sekundy. Ve světových tabulkách se zařadil výkonem na netradiční trati na čtvrté místo všech dob. Lépe než Maslák zvládly tuto trať v hale jen tři americké hvězdy. Maslák vylepšil své dosavadní maximum z loňského startu v Gentu o 43 setin. Druhého Poláka Karola Zalewského porazil jasně o 67 setin.

Ve fedcupovém utkání 1. kola Světové skupiny mezi španělskými a českými tenistkami hraje prim déšť. V Seville se za dva dny odehrála jen jedna dvouhra, a pokud to počasí dovolí, tak se zápas dokončí v pondělí od 10:00. V neděli sice začala česká jednička Klára Zakopalová hrát s domácí dvojkou Marií-Teresou Torrovou, ale po necelé hodině byl zápas za stavu 6:3 a 2:0 ve prospěch české tenistky přerušen kvůli dešti. Hráčky před prudkým deštěm utekly do šaten.

Trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba si pochvaluje inspekční cestu na soustředění Sparty a Liberce. Důležitým poznatkem pro něj je, že zástupci obou klubů mají chuť pomáhat rozvoji národního týmu. Vrba společně s manažerem reprezentace Dušanem Fitzelem strávil pět dní ve Španělsku a Portugalsku, kde navštívil tréninkové kempy, viděl přípravná utkání a hovořil s hráči i trenéry Vítězslavem Lavičkou ze Sparty a Jaroslavem Šilhavým z Liberce.

Házenkářky Mostu končí v Poháru EHF, v osmifinále je po dvou výhrách vyřadil dánský Esbjerg. V Mostu zvítězil 28:21, v domácí odvetě 28:26.

Český hokejový útočník Dmitrij Jaškin se po začátku pauzy pro olympijské hry v Soči přesunul v NHL ze St. Louis na farmu do celku Chicago Wolves do nižší AHL. Dvacetiletý Jaškin se při krátkém pobytu v prvním týmu podílel ve čtvrtečním utkání proti Bostonu jednou asistencí na výhře 3:2.

Útočník Martin Erat se v posledním duelu před olympijskou přestávkou dočkal svého prvního gólu v sezoně NHL. Český reprezentant byl jedním ze dvou střelců Washingtonu, kteří v 59. minutě pečetili vítězství 3:0 nad New Jersey trefami do prázdné branky při power play Devils.

Basketbalisté Nymburku poosmé za sebou a podesáté v historii získali Český pohár. Ve finále v Jindřichově Hradci potvrdili roli favorita a porazili Prostějov 91:67. Třetí místo vybojovali loňští finalisté z Pardubic, kteří vyhráli 92:77 nad Opavou.

Počasí v pondělí:

Bude jasno až polojasno, odpoledne a večer od západu přibyde oblačnosti a večer na západě místy, jinde jen ojediněle sprchne. Teploty 5 až 9, na horách kolem +2 °C. Zpočátku slabý, postupně mírný jihovýchodní až jižní vítr se odpoledne změní na čerstvý. V nárazech bude dosahovat rychlosti přes 70 na hřebenech hor kolem 90 km/h.