Zprávy

Sněmovna bude jednat o důvěře nové vládě 18. února

Poslanecká sněmovna bude jednat o vyjádření důvěry nové koaliční vládě v úterý 18. února od 11:00. O schůzi v tento den požádal předsedu Sněmovny Jana Hamáčka nový premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Poslanci při schvalování programu aktuální schůze jeho žádost podpořili. Jednání o důvěře zařadili jako nový bod na programu schůze. Vládu jmenoval prezident Miloš Zeman 29. ledna. Od té doby má vláda 30 dní na to, aby předstoupila před poslance a o důvěru je požádala. Koaliční kabinet složený z ČSSD, ANO a KDU-ČSL by měl mít ve Sněmovně podporu 111 poslanců.Zákon nařizuje, že pro získání důvěry vláda musí získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu ze všech poslanců. Aby se Sněmovna mohla usnášet, musí být v sále aspoň 67 poslanců. V sedmnáctičlenném kabinetu má ČSSD osm křesel, ANO šest a lidovci tři.

Zeman ve středu jmenuje Rusnoka členem bankovní rady ČNB

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu expremiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka členem bankovní rady České národní banky (ČNB). Oznámil to Hrad. Jmenování se očekávalo. Rusnok nahradí současnou členku bankovní rady Evu Zamrazilovou, které končí šestiletý mandát 28. února. Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Do konce ledna byl Rusnok premiérem prozatímní vlády, která od léta úřadovala bez vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnou. Předtím Rusnok působil jako šéf ING penzijního fondu. Dříve byl i ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu. Bankovní rada ČNB je sedmičlenná. Další výměna rady je možná v červenci 2016, kdy končí mandát guvernérovi Miroslavu Singerovi a členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi.

Praha se odmítá podílet na návštěvě ukrajinského prezidenta

Vedení Prahy se odmítlo podílet na státní návštěvě ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) Praha obvykle v rámci návštěv hlav státu pořádá akce, na které je zve. Žádnou takovou ale v případě Janukovyče nechystá. Hlavní město navíc zásadně nesouhlasí se samotnou návštěvou ukrajinského prezidenta. Zároveň daruje na pomoc demonstrantům, kteří při střetech v ukrajinských městech utrpěli zranění, 500.000 korun. Ty věnuje prostřednictvím organizace Člověk v tísni. Janukovyč má dorazit do Prahy v dubnu. Sdružení Bez komunistů.cz už sepsalo výzvu prezidentu Miloši Zemanovi, aby Janukovyče nezval. Pod ní se již podepsalo více než 500 lidí. Zemanovi ji chtějí předat koncem tohoto týdne. Zeman ale se zrušením návštěvy ukrajinského prezidenta nepočítá.

Sobotka a Babiš se dohodli na obsazení funkce náměstka na MF

Šéfové ČSSD a ANO Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš se dohodli na obsazení funkce náměstka na ministerstvu financí. ČSSD oznámí ministru financí Babišovi jméno svého kandidáta na náměstka během jednoho až dvou týdnů, řekl po jednání předsedů obou stran premiér Sobotka. Babiš potvrdil, že oba předsedové se na všem domluvili. Problém s politickými nominacemi náměstků by tak měl být vyřešen. ČSSD původně navrhovala Babišovi na finance středočeského radního Jiřího Peřinu (ČSSD) jako náměstka pro daně. Babiš ho ale odmítl a pozici obsadil členkou prezidia Komory daňových poradců Simonou Hornochovou. Kromě náměstka na ministerstvu financí Sobotka a Babiš hovořili o obsazení podobných postů v jiných úřadech. ČSSD bude mít své náměstky na všech ministerstvech. Nejmenší koaliční strana, lidovci, nebude mít náměstky všude. V řadě resortů ale obsadí nižší úřednické posty. Na ministerstvech tak bude mít například své poradce.

Část ČSSD chce delší lhůtu pro posouzení církevních restitucí

Část poslanců sociální demokracie připravuje návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce. Předložit by ho mohli v příštích týdnech. Informaci potvrdil poslanec ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož je jednou z variant i dočasné moratorium na vydávání církevního majetku. Podle něho je současná lhůta na posouzení tisíců žádostí velmi krátká a navíc o nich rozhoduje jediný orgán - Státní pozemkový úřad. Sociální demokracie se dlouhodobě staví za úpravu církevních restitucí, o níž v současnosti spolu se zástupci hnutí ANO vyjednává s náboženskými společnostmi. V předvolební kampani uvažovala i o referendu o církevních restitucích nebo o ročním pozastavení vydávání majetku. Současný návrh zatím počítá s tím, že by se majetek podle schválených žádostí vydával.

KDU-ČSL je jednoznačně proti zrušení lustračních zákonů

Případné hlasování koaličních partnerů pro zrušení lustračního zákona budou křesťanští demokraté považovat za porušení koaliční smlouvy. Podobný návrh je pro lidovce zcela nepřijatelný. Zákon má stále smysl a měl by nadále platit, řekl na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu předseda strany Pavel Bělobrádek. Uvedl, že od předsedy koaličního hnutí ANO Andreje Babiše slyšel, že pro zrušení lustračního zákona hlasovat nebude. Lídr KDU-ČSL proto předpokládá, že ani další poslanci hnutí pro zrušení normy ruku nezvednou. Právě Babišovo jméno se v souvislosti s rušením lustračního zákona skloňuje nejvíce. Předseda hnutí ANO se totiž na Slovensku soudí kvůli údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Může tak mít problém se získáním negativního lustračního osvědčení.

KSČM i ODS mají volné hlasování o ombudsmanovi

Poslanci komunistů i občanských demokratů budou mít při rozhodování o veřejném ochránci práv volné hlasování. Lidovci se teprve budou rozhodovat. Novinářům to po jednání jednotlivých klubů řekli jejich předsedové. O post ombudsmana se uchází Anna Šabatová a Stanislav Křeček. Lidovci budou o své podpoře podle odcházejícího šéfa poslanců Mariana Jurečky teprve diskutovat. Poslanci pak dostanou doporučení. Hnutí ANO podpoří Annu Šabatovou. Bývalou zástupkyni veřejného ochránce práv i nynějšího zástupce ombudsmana Křečka nominovali nedávno senátoři. Křeček v tajné volbě získal 36 ze 64 odevzdaných hlasů, Šabatová o hlas více. Křečka nominoval také prezident Miloš Zeman.

Chládek: Končící ministr školství rozdělil odměny 2,6 milionu

Bývalý ministr školství Dalibor Štys rozdělil před odchodem z úřadu odměny ve výši 2,6 milionu korun. Na ministerstvu se na poslední chvíli prováděly i organizační změny s platností od února, kdy nastupovalo nové vedení. Řekl to ministr Marcel Chládek (ČSSD) s tím, že zarazil dosud nevyplacené odměny a zastavil i organizační změny. Podle Štyse je ale vyplácení odměn odcházejícím letitým zaměstnancům obvyklé. Odměny za rok 2013 měly být v lednu vyplaceny celkem 58 lidem. "Jsou to mimořádné odměny i pro ty, co na ministerstvu zůstali, ale i na odchodnou," uvedl Chládek s tím, že stihl zastavit vyplacení odměn ve výši 250.000 korun. Odměnu téměř 200.000 korun podle něj již dostala například nejmenovaná odcházející náměstkyně, která se však jen přesunula v rámci státní správy. Jedinou náměstkyní na ministerstvu školství byla Eva Bartoňová, která působila coby náměstkyně pro ekonomiku. Od února pracuje na Českém statistickém úřadě.

Vědci a ekologové kritizují kontroverzní plán péče o Šumavu

Vědci a ekologové kritizují kontroverzní návrh nového plánu péče v Národním parku Šumava (NPŠ), který je v současnosti na ministerstvu životního prostředí v připomínkovém řízení. Klíčový dokument, který prosazuje správa NPŠ, plánuje péči na dalších 15 let a například upravuje bezzásahové území první zóny. Podle ekologů ale některými svými změnami v ochraně přírody ve skutečnosti vyřadí Šumavu z mezinárodně uznávaných národních parků. Přes 50 vědců a univerzitních profesorů vyzvalo v otevřeném dopise nového ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby šumavskou divokou přírodu ochránil a o budoucnosti národního parku rozhodl na základně přírodovědných a socioekonomických faktů. ČTK o dopise informoval profesor Pavel Kindlmann, vedoucí oddělení výzkumu biodiverzity Czechglobe Akademie věd ČR. Dopis byl už v lednu odeslán předsedům koaličních stran.

Chudoba a sociální vyloučení hrozí asi 1,58 milionu obyvatel ČR

Chudoba a sociální vyloučení hrozí celkem 1,58 milionu obyvatel Česka. Z nich 128.500 nemá ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení a ani práci. I tak je na tom ČR ale nejlépe ze zemí EU. Zatímco v osmadvacítce hrozí chudoba a vyloučení v průměru zhruba čtvrtině lidí, v Česku 15 procentům. Vyplývá to ze schválené vládní strategie sociálního začleňování do roku 2020. Odborníci sledují tři kategorie - příjmovou chudobu, materiální deprivaci a práci. V roce 2012 se pod hranici příjmové chudoby dostal třeba člověk s měsíční částkou nižší než 9680 korun, pár s méně než 14.500 korunami, samotná matka s malým potomkem s méně než 12.600 korunami či rodiče s náctiletým a malým dítětem s méně než asi 22.300 korunami. Pod hranicí příjmové chudoby tak v ČR žilo 990.000 lidí. Chudobou tedy trpělo 14 procent dětí a šest procent seniorů.

Studie: Internet v Česku přináší ekonomice 350 miliard

Internetová ekonomika vytváří 2,7 až 3,2 procenta českého HDP. Internet se promítá i v dalších odvětvích v odhadované výši až 9,5 procenta HDP a představuje přínos pro tuzemské hospodářství ve výši zhruba 350 miliard Kč ročně. Vyplývá to z loňské studie poradenské společnosti EEIP pro Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR). V České republice vzrostl poměr obratu podniků v sektoru elektronického podnikání na celkovém obratu firem z šesti procent v roce 2004 na 24 procent před dvěma lety, zatímco v EU za stejné období vzrostl z devíti na 15 procent. Internet v práci používá 34 procent zaměstnanců. Jediným koncepčním materiálem státu v oblasti IT je strategie Digitální Česko 2.0, kterou loni přijala vláda. Do konce února by mělo ministerstvo průmyslu předložit zprávu o jejím plnění.

Bavorsko zřejmě brzy bude potřebovat elektřinu z Temelína

Největší německá země Bavorsko bude brzy potřebovat elektřinu z české jaderné elektrárny Temelín, pokud se nepodaří urychleně vybudovat vedení vysokého napětí, které by na jih Německa dopravilo elektřinu z větrných elektráren na severu země. Upozornil na to německý deník Die Welt. Zdroje v Bavorsku totiž nedokážou nahradit výpadek jaderné elektrárny Grafenrheinfeld, kterou tato spolková země odstaví v příštím roce. Elektrárna Grafenrheinfeld je v provozu od roku 1982 a do sítě ročně dodá téměř 7000 gigawatthodin elektřiny, což odpovídá čtvrtině souhrnné výroby proudu v bavorských jaderných elektrárnách. K jejímu odstavení v roce 2015 se Bavorsko zavázalo v rámci německého plánu zastavení provozu všech jaderných zdrojů v zemi. Dovozu elektřiny do Německa by mělo napomoct i větší propojení evropských sítí distribučních sítí, které se snaží prosadit konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Škoda Electric testuje v Plzni trolejbus pro bulharská města

Škoda Electric testuje v plzeňských ulicích první trolejbus ze zakázky na sto vozidel pro čtyři bulharská města. Po ukončení zkušebního provozu zamíří do severobulharského Plevenu. Další trolejbusy budou dodány do Staré Zagory, Varny a Burgasu. Jde o kontrakt za 1,2 miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí skupiny Škoda Transportation Lubomíra Černá. Škoda Electric vyrobí vozy typu Škoda 26 Tr. Pro Pleven je určeno 40 vozů, pro Burgas 22, pro Varnu 30 a osm trolejbusů zamíří do Staré Zagory. Trolejbusy s klimatizací a audiovizuálním systémem jsou vybaveny pomocným dieselagregátem pro jízdu i mimo trakční vedení.

Zlínský soud prodloužil vazbu hlavním aktérům metanolové kauzy

Krajský soud ve Zlíně opět prodloužil vazbu hlavním aktérům metanolové kauzy. Za mřížemi tak zůstávají údajný hlavní míchač otráveného alkoholu, Slovák Rudolf Fian s bydlištěm na Karvinsku, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska. Řekl to státní zástupce Roman Kafka, který ve věci podal obžalobu. Podle Kafky u všech mužů trvá obava, že by se mohli před hrozbou vysokých trestů skrývat. Mužům v případě uznání viny hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. Soudní líčení začne v budově krajského soudu ve Zlíně 3. března. Podle předsedy senátu Radomíra Koudely v jednací síni nebude všech 31 obžalovaných, ale jen něco mezi deseti až patnácti. Senát v neveřejném zasedání rozhodl o vyloučení některých obžalovaných. Metanolová aféra začala předloni 3. září a vyžádala si pět desítek životů. Lidé obvinění v hlavní větvi kauzy mají podle obžaloby na svědomí 38 obětí. Loňská úmrtí po požití metanolu se již vyšetřují mimo hlavní část kauzy.

Matragi Design dostala za zbourání vily pokutu 150.000 korun

Za odstranění vily na pražské Ořechovce dostala firma Matragi Design, kterou spoluvlastní slavná módní návrhářka Blanka Matragi, od pražských památkářů pokutu 150.000 korun. Společnost se proti sankci odvolala, říká, že vina za zničení domu je na straně stavební firmy, se kterou již rozvázala spolupráci. V současné době se koná správní odvolací řízení, které je na samém počátku, řekla mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková. Návrhářka říká, že na projektu pracuje přes dva roky, v domě plánovala muzeum své práce, které chtěla později věnovat "českému národu" a kvůli svému pracovnímu pobytu v zahraničí nemohla na práce na stavbě dohlížet tak, jak by bylo třeba. Společnost porušila památkový zákon, když vilu odstranila bez povolení pražských památkářů.

Zeman předal řediteli Národního muzea afghánské memorandum

Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše a předal mu memorandum, které muzeum uzavřelo s afghánským ministerstvem kultury. Dokument byl podepsán během lednové návštěvy Zemana v Kábulu. Memorandum umožní uspořádat v Národním muzeu první výstavu buddhistických památek objevených v Afghánistánu českými archeology. Lukeš během setkání poděkoval prezidentovi za pomoc při sjednání smlouvy.

Ostravské muzeum vystavuje osm unikátních maleb Cranacha

Ostravské muzeum bude od středy vystavovat osm unikátních maleb Lucase Cranacha staršího z počátku 16. století. Vrcholným vystaveným dílem je dvojobraz s názvy Žehnající Jezulátko s křížem a Kristus Trpitel zhotovený okolo roku 1520. Veřejnosti bude představen poprvé. Desítky let byl uložen v depozitáři Národní galerie v Praze a teprve nedávno bylo dokončeno jeho náročné restaurování. Ostrava se tak stane místem jeho světové premiéry, řekla ředitelka muzea Jiřina Kábrtová. Podle ní mají všechny obrazy vystavené v Ostravském muzeu nevyčíslitelnou historickou hodnotu. Výstava, která v Ostravě potrvá až do 27. února, je rozšířením expozice Albrecht Dürer a jeho současníci, která v muzeu začala už v prosinci loňského roku. Lucas Cranach starší byl současník Dürera a je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů německé renesance.

Havlova Zahradní slavnost zahájila brněnskou přehlídku Trialog

Zahradní slavnost Václava Havla v podání pražské první scény zahájila v Brně přehlídku českých a slovenských národních divadel Trialog 2014. Příběh o kariérním vzestupu "antihrdiny" Hugo Pludka, vyšperkovaný bezpočtem slovních hříček, absurdních přísloví a tragikomických situací, režíroval Dušan Pařízek, zároveň také autor scénografie. Festival pokračuje v úterý Ostře sledovanými vlaky v podání činohry Národního divadla Brno. Inscenaci podle předlohy Bohumila Hrabala režíroval Ivo Krobot, premiéru měla koncem ledna. Ve středu přehlídku uzavře Slovenské národní divadlo s představením Koně se také střílejí v režii Martina Huby.

V soutěži Magnesia Litera mají rekordních 349 přihlášek

Rekordních 349 přihlášek dostali pořadatelé knižních cen Magnesia Litera do dvanáctého ročníku soutěže. Přišlo jich o 24 více než v minulém ročníku. Nejpočetněji je opět zastoupena kategorie Litera za prózu se 73 tituly, řekl novinářům Pavel Mandys z pořádajícího sdružení Litera. Do března budou odborné poroty přihlášené knihy posuzovat a vyberou nominované, vítězové budou oznámeni 8. dubna. Velký počet přihlášek je také v kategorii knih pro děti, celkem 66 titulů. Mezi překlady bude soutěžit 63 knížek, 59 titulů bylo přihlášeno v kategorii poezie, 49 titulů aspiruje na cenu v kategorii literatura faktu a 39 na cenu za nakladatelský čin. Literu pro objev roku může získat některý z 29 autorů. Knižní ceny mají pomáhat kvalitním českým i překladovým knihám, aby získaly co nejvíce čtenářů. Podle pořadatelů ceny se to daří, loňský vítězný román Rybí krev od Jiřího Hájíčka po vyhlášení výsledků soutěže zaznamenal zvýšený prodej. Dobře se podle něj prodával také velkoryse vypravený komiks Velké dobrodružství Pepíka Střechy od Pavla Čecha, který zvítězil mezi knihami pro děti a jehož se prodalo přes 4000 výtisků.

Zoo Praha musela utratit tygří mládě, bylo nevyléčitelně nemocné

Pražská zoologická zahrada musela utratit mládě vzácného tygra sumaterského narozené v červenci. U kotěte veterináři diagnostikovali vážné dědičné onemocnění, při němž selhávají ledviny. K události došlo před dvěma týdny, zoo o tom informovala na svém webu. Za poslední měsíce je to už několikáté zvíře, které v pražské zoo náhle uhynulo. Tygříka zoo veřejnosti ukázala poprvé loni na Vánoce, kdy byl zpřístupněn pavilon kočkovitých šelem uzavřený od červnových povodní. V polovině ledna začalo mít mládě zdravotní obtíže, podrobné vyšetření ukázalo na cystickou degeneraci ledvin. Toto onemocnění je známé u domácích i divokých koček a není dlouhodobě slučitelné se životem. Kotě se narodilo tygřici Surami a samci Falcovi na konci července. Při červnových povodních musela být březí samice kvůli stěhování opakovaně uspána, zřejmě i v důsledku stresu z této události se pak nedokázala o mládě plně postarat.

Duka bude sloužit v Soči mši pro účastníky olympiády

Pražský arcibiskup Dominik Duka bude v den zahájení olympijských her v Soči sloužit mši v angličtině pro účastníky olympiády. Kardinál povede mši v římskokatolickém kostele sv. Šimona a Judy. Akce se koná z podnětu Českého olympijského výboru, řekl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora. "Po mši svaté se pražský arcibiskup setká s místní farností a předá jí dar, kterým bude Pražské Jezulátko," uvedl mluvčí. Večer se Duka zúčastní ceremoniálu zahájení zimní olympiády. Bude přítomen také otevření českého domu. Požehná všem olympionikům i dalším členům českého týmu. V neděli pak bude sloužit mši pro české návštěvníky olympiády, a to v českém centru v Soči. Pak jako člen doprovodu prezidenta Miloše Zemana a první dámy Ivany zavítá Duka do olympijské vesnice, aby se pozdravil se členy české olympijské výpravy. Fandit bude Martině Sáblíkové na závodě v rychlobruslení.

Ze sportu:

Dalších 18 českých sportovců a 20 členů realizačních týmů odletělo do dějiště olympijských her v Soči. Připojí se tak k první části výpravy, která do ruského letoviska zamířila už minulý týden ve čtvrtek. Do leteckého speciálu v Praze Kbelích nastoupili i obhájci bronzových medailí z Vancouveru běžkař Lukáš Bauer a slalomářka a vlajkonoška Šárka Strachová či další kandidáti na přední umístění krasobruslař Michal Březina a skokané na lyžích v čele s Janem Maturou. Hlavní část druhé výpravy tvoří skokané na lyžích, bobisté, alpští lyžaři a také tým shorttracku. Běžkaři už v Soči trénují, nyní se k nim připojí i Bauer, který ještě v sobotu startoval na Světovém poháru v Toblachu na jeho nejlepší trati 15 km klasickou technikou.

Pro čtyři české lyžařské ikony budou olympijské hry v Soči rozlučkové. V Rusku se naposledy pod pěti kruhy představí sjezdaři Šárka Strachová a Ondřej Bank a také někdejší vítězové Světových pohárů - běžec na lyžích Lukáš Bauer a skokan na lyžích Jakub Janda. Strachová a Bauer jsou dohromady čtyřnásobní olympijští medailisté, Bank dvakrát skončil jen kousek pod stupni vítězů a Janda má na kontě desáté místo.

Běžec na lyžích Aleš Razým má poraněnou patu a achillovku, už čtyři dny v Soči netrénuje. Jeho závodní program na ZOH by neměl být ohrožen.

Zraněného útočníka Vladimíra Sobotku ze St. Louis nahradil v nominaci pro olympijský turnaj hokejistů v Soči Martin Erat z Washingtonu. Oznámil to trenér Alois Hadamczik. Sobotka, který si měl na olympijských hrách odbýt reprezentační debut, si poranil koleno v pátečním utkání na ledě Caroliny a má zlomenou čéšku.

Hokejový útočník Ondřej Palát z Tampy byl vyhlášen v NHL nejlepším nováčkem ledna. Anketu už v sezoně ovládli Tomáš Hertl a Marek Mazanec.

Hokejový útočník Jakub Voráček vstřelil v pondělním utkání NHL svůj patnáctý gól v sezoně a přispěl k výhře Philadelphie na ledě San Jose 5:2. "Letci" porazili "Žraloky" po více než třinácti letech. Naposledy vyhráli v prosinci 2000, od té doby ve třinácti vzájemných zápasech jedenáctkrát prohráli a dva duely skončily remízou.

Fotbalista Lukáš Stratil přestoupí z Příbrami do mistrovské Plzně. Se západočeským klubem podepíše dvacetiletý talent smlouvu na tři a půl roku.

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR na svém dnešním zasedání schválil realizační tým národního celku pod vedením hlavního trenéra Pavla Vrby. Zůstává v něm sedm členů bývalého realizačního týmu včetně populárního maséra Eduarda Poustky. Potvrzen byl i bývalý reprezentační kouč Karel Brückner v roli konzultanta. Výkonný výbor zároveň jmenoval trenérem reprezentace do 19 let Pavla Hoftycha.

Basketbalista Jan Veselý po šesti zápasech na lavičce znovu zasáhl do zápasu NBA a s Washingtonem v pondělní slavil vítězství 100:90 nad Portlandem. Jediný Čech v zámořské soutěži odehrál šest a půl minuty, do statistik si připsal po jedné asistenci a doskoku. Na koš vystřelil dvakrát, ale neúspěšně.

Olympijský vítěz ze závodu horských kol v Londýně Jaroslav Kulhavý si při pádu na ledu během tréninku zlomil kolenní čéšku. Bez zátěže musí být podle svých oficiálních internetových stránek minimálně šest týdnů.

Zimní olympijské hry v Soči by z pohledu sázkových kanceláří měly být nejúspěšnějšími hrami v historii. Češi by mohli prosázet stovky milionů Kč.

Do Králík se v druhé polovině týdne sjedou stovky lidí na Mezinárodní zimní sraz turistů, jehož osmý ročník se ve městě a okolí uskuteční od 6. do 9. února. Připraveny pro ně budou pěší výlety, lyžařské přejezdy a pochody na sněžnicích. ČTK to dnes řekl předseda organizačního štábu Otakar Boura.

Počasí:

Bude většinou zataženo až oblačno, teploty přes den 0 až 4 stupně, při zmenšené oblačnosti +6.