Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman bude v Soči od čtvrtka do neděle

Prezident Miloš Zeman bude v Soči do neděle. V pátek se v dějišti zimních olympijských her se zúčastní večeře státníků, kterou pořádá ruský prezident, poté se přesune na zahajovací ceremoniál. V Soči také povečeří se současnými i bývalými českými olympioniky. Na rychlobruslařském stadionu chce povzbuzovat rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Řekl to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman do dějiště nejvýznamnější sportovní události roku odcestuje ve čtvrtek. V sobotu se společně se svou manželkou Ivanou zúčastní otevření Českého domu v Soči. A v neděli navštíví olympijskou vesnici, kde se setká se členy české sportovní výpravy. Ve stejné dny bude v dějišti zimní olympiády i arcibiskup Dominik Duka, který se chystá požehnat sportovcům. Premiér Bohuslav Sobotka do Soči neodcestuje. Členové vlády většinou argumentují pracovním vytížením. Pozvání od Českého olympijského výboru obdržel například ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. Podle informací v Mladé frontě Dnes by měl za českými sportovci zamířit. Pozvání přijali předsedové Sněmovny Jan Hamáček a Senátu Milan Štěch.

EK v textu o korupci u ČR zmiňuje problémy veřejných zakázek

Evropská komise ve zprávě o korupci v zemích Evropské unie poukazuje na problémy, které přetrvávají při zadávání veřejných zakázek a zneužívání veřejných peněz v České republice. Zatím se nepodařilo prosadit legislativu ke střetu zájmů ve státní službě, tedy služební zákon. Komise navrhuje, aby se dary a výdaje volebních kampaní promítaly do výročních zpráv politických stran a zdůrazňuje význam nezávislosti vyšetřovatelů při prošetřování korupčních kauz. Zpráva v kapitole o ČR připomíná, že 95 procent českých občanů v průzkumu Eurobarometr uvádí, že korupce je v zemi výrazně rozšířená. Osm procent uvedlo, že byli o úplatek požádáni, či se od nich očekával. Tento podíl je dvojnásobek evropského průměru. A 71 českých firem, nejvíce v celé unii, pokládá korupci za významnou překážku pro své podnikání.

Vláda požádala Sněmovnu o svolání schůze k hlasování o důvěře

Vláda požádala vedení Sněmovny o svolání schůze, na níž se bude hlasovat o důvěře novému kabinetu. Schůze má začít 18. února. Po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Do středy mají ministři poslat podklady pro přípravu programového prohlášení vlády. Vláda chce návrh před tím, než o něm bude hlasovat kabinet, projednat i s tripartitou.

Sobotkova vláda stáhla devět návrhů Rusnokova kabinetu

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) stáhla z legislativního procesu devět z asi 40 zákonů schválených předchozím kabinetem Jiřího Rusnoka. Je mezi nimi například návrh zákona o ozbrojených silách nebo návrh na znovuobnovení poplatků za pobyt v nemocnici. Jednou z nejzásadnějších norem, proti níž se ministři jednomyslně vyslovili, je návrh zákona o státní službě, který připravil Rusnokův kabinet. "V důsledku stažení tohoto návrhu zákona je zřejmé, že základem pro další projednávání služebního zákona bude poslanecký návrh, který byl předložen v loňském roce skupinou poslanců ČSSD," uvedl Sobotka o normě, kterou již zákonodárci schválili v prvním čtení.

Sobotka je pro to, aby za dvě placené funkce byl jeden plat

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by přivítal návrh, podle něhož by politik, jenž je například poslancem a současně hejtmanem, tedy má dvě placené funkce, pobíral jen jeden plat. Ministerský předseda to řekl novinářům na dotaz týkající se návrhu poslance z ČSSD Jiřího Petrů. Ten kritizuje kumulaci politických funkcí a hodlá oslovit vedení strany s návrhem zákona, který by za uvolněné funkce poskytoval jen jeden, nikoli více platů. Sobotka si myslí, že to je jedna z možných cest. Očekává, že se o tom bude v sociální demokracii debatovat, třebaže to není úplně nová myšlenka. Kritika Petrů se týká třeba hejtmanů z ČSSD, kteří byli zvoleni do Sněmovny, ale i dalších stranických kolegů. ČSSD si určila, že její politici nemohou zastávat souběžně funkce poslance a hejtmana, a proto se v půlroční lhůtě musejí rozhodnout, kterou si ponechají. Jedním z dotčených je například jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.

Stropnický chce prodloužit nájem gripenů do konce března

Nový ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chce rozhodnout o prodloužení pronájmu nadzvukových gripenů do konce března. V plánu má jednání o smlouvě se švédskou velvyslankyní v Praze. Návrh dodatku smlouvy připravila ještě předchozí úřednická vláda, politický kabinet ji ale nechce pouze "posunout" dál bez projednávání, řekl Stropnický. Návrh počítá s prodloužením pronájmu nadzvukových stíhaček do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být podle ministerstva obrany zhruba o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Součástí kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy tak švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků. Martin Stropnický také ohlásil změny na postech svých náměstků. Budou jimi Jiří Borovec, Bohuslav Dvořák a Tomáš Kuchta. Ve vedení ministerstva naopak končí Lenka Ptáčková Melicharová, Libor Karásek a Libor Tejnil. Dosavadní náměstek Daniel Koštoval bude státním tajemníkem.

MMR připraví pro vládu audit čerpání peněz z EU

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) připraví na pondělní zasedání vlády rychlý audit současné situace kolem čerpání peněz z fondů Evropské unie. Materiál bude podkladem pro zlepšení čerpání peněz, uvedl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda podle něj vzala na vědomí informaci o pozičním dokumentu ČR k čerpání evropských fondů v dalším programovém období. V letech 2007 až 2013 může Česko z Bruselu získat přes 808 miliard korun. Podle zprávy MMR z počátku ledna je ale země v čerpání peněz z EU ve výrazném skluzu. Na začátku loňského prosince zbývalo poslat do Bruselu k proplacení projekty za celkem 2,79 miliardy eur (podle tehdejšího kurzu 76,34 miliardy Kč), aby se splnil limit pro rok 2013. Česko muselo loni i kvůli doplácení za projekty z předchozích dvou až tří let vyčerpat minimálně 16,95 miliardy eur (464,34 miliardy korun). Z celkové dosud vyplacené částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 330,2 miliardy korun, tedy 40,8 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace.

Babiš: Euro v Česku nebude zavedeno dřív než za šest let

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) míní, že euro v Česku nebude zavedeno dřív než za šest let. Bez bližších podrobností to dnes napsal v chatu na Facebooku. Pro přijetí společné evropské měny se Babiš už dříve vyjádřil. V chatu také uvedl, že se v budoucnu hodlá vrátit do své firmy Agrofert. "Myslím, že této vlády se to nedotkne," napsal Babiš o přijetí eura. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem před jmenováním nové vlády Babiš uvedl, že s budoucím přijetím eura nemá problém. Zároveň ale řekl, že Česko by nemělo ručit za závazky Řecka nebo Španělska.

Novými Babišovými náměstky jsou Wagenknecht a Hornochová

Novým náměstkem ministra financí Andreje Babiše pro finance, audit a provoz se stal Lukáš Wagenknecht (35), který nahradil Miroslava Mateje. Novou náměstkyní pro daně se pak stala Simona Hornochová (40), ta nahradila Ladislava Minčiče. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Hornochová dosud působila v poradenské společnosti Ernst & Young a je členkou prezidia Komory daňových poradců. Wagenknecht dosud působil v oblasti finančního řízení a auditu společností soukromého i veřejného sektoru. "Přivítali jsme, že nová vláda oceňuje odborné znalosti a zkušenosti z praxe našich členů a v daňové problematice si vybrala za náměstkyni pro jednu z nejdůležitějších oblastí na ministerstvu financí právě naši členku, dokonce členku prezidia," uvedl prezident Komory daňových poradců ČR Martin Tuček. Dalšími náměstky na ministerstvu jsou Radek Urban pro finanční trhy, Radoslav Bulíř pro hospodaření s majetkem státu, Jan Gregor pro veřejné rozpočty a Eva Anderová pro mezinárodní vztahy.

sKarty končí u některých dávek už nyní

Sociální karty, které se měly využívat až do konce dubna, končí u některých dávek o tři měsíce dřív. Dávky v hmotné nouzi, podpory v nezaměstnanosti a příspěvky pro postižené tak lidé na účty k sKartám v únoru už nedostanou, obdrží je na své konto, nebo poštou. Důvodem je přechod na staronové systémy pro vyplácení dávek. ČTK to řekla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. Celý systém sKaret se definitivně vypne na konci dubna. Zákon, který ho ruší, začal platit loni 1. listopadu. Sociální kartu mělo kolem 280.000 lidí. Sporný projekt odstartoval v létě 2012 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Smlouvu na provozování systému získala Česká spořitelna, a to do roku 2024. S sKartami, k nimž každý dostal povinně spořitelní konto, si lidé měli vybírat peníze z bankomatů a mohli s nimi platit v obchodech. Projekt kritizovali politici tehdejší opozice i koalice, odboráři, rada postižených, ochránci soukromí či ombudsman. Zákonodárci loni přijali senátní normu, která systém ruší. Od počátku fungování projektu přes spořitelní účty k sKartám proteklo 2,6 milionu dávek za celkem 14,1 miliardy korun. Jen letos v lednu na tato konta stát ještě poslal přes čtvrt milionu dávek, tedy 962,7 milionu korun. Většina lidí si nechávala peníze rovnou přeposílat na vlastní účet.

Válková vzala zpět stížnost Benešové ve prospěch Tykače

Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti exministryně Benešové vyhověl, fakticky by to znamenalo konec Tykačova stíhání, které by muselo být zastaveno kvůli promlčení. Benešová v podané stížnosti pro porušení zákona upozorňovala na to, že soudy při rozhodování o obnově Tykačova stíhání nepracovaly se všemi důkazy. Konkrétně prý nevzaly v úvahu znalecké posudky zpochybňující věrohodnost jednoho ze svědků. Válková však nyní poukázala na to, že podání stížnosti pro porušení zákona by bylo v rozporu s ústavním pořádkem, protože podle Ústavy jsou rozhodnutí Ústavního soudu závazná pro všechny orgány i osoby. Z CS Fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun.

Hospodaření státu skončilo v lednu s přebytkem 45 mld. Kč

Státní rozpočet skončil v lednu s přebytkem 45 miliard korun. Loni v lednu činil přebytek rozpočtu 42,4 miliardy Kč. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 112 miliard korun. Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o čtyři miliardy na 129 miliard korun. Důvodem je především nárůst příjmů z EU a vyšší inkaso spotřební dně u tabákových výrobků. Naopak inkaso DPH bylo meziročně nižší. Na DPH získal rozpočet v lednu 32 miliard korun, tedy o 7,4 procenta meziročně méně. Naplánovaný rozpočet přitom počítá s poklesem proti roku skutečnosti roku 2013 jen o 0,6 procenta. Na spotřební dani rozpočet dostal 24,7 miliardy korun, meziročně o 3,2 miliardy více. U tabákových výrobků inkaso spotřební daně stouplo o 2,8 miliardy na necelých 17 miliard korun. Nárůst podle MF souvisí s předzásobením kvůli zvýšení sazeb od letošního ledna. Celkové výdaje rozpočtu v lednu byly meziročně o 1,4 miliardy vyšší a dosáhly 84 miliard korun. Na sociálních dávkách stát vyplatil 35,6 miliardy, meziročně o 0,8 miliardy méně.

Podmínky v průmyslu se zlepšily, jsou nejlepší od května 2011

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu zlepšily na nejlepší hodnotu od května 2011. Index nákupních manažerů PMI totiž stoupl na 55,9 bodu z prosincových 54,7 bodu. Oznámila to společnost Markit Economics. Index sleduje kromě výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Oživení je přitom taženo zejména novými objednávkami ze zahraničí. Růst zakázek ze zahraničí je nejrychlejší za posledních 43 měsíců. Mimo nové zakázky rostla produkce a zaměstnanost, naopak klesaly zásoby. Růst cen vstupů zůstal i v lednu vysoký kvůli koruně oslabené devizovými intervencemi.

V ČR loni vzniklo 22.845 nových firem, nejvíce za tři roky

V roce 2013 v Česku vzniklo 22.845 nových firem, což je nejvíce za poslední tři roky. Celkový počet společností přesáhl 391.000 a meziročně se zvýšil o téměř sedm procent. Vyšší zájem o zakládání nových firem souvisí s oživováním tuzemské ekonomiky a chutí podnikatelů investovat do nových projektů. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Bisnode. Do základního kapitálu v roce 2013 podnikatelé investovali více než 25 miliard korun, z toho 57 procent do akciových společností. Téměř polovina firem, které byly zaregistrovány v loňském roce, vznikla v Praze (11.155). Následovaly Jihomoravský (2287), Moravskoslezský (1430) a Středočeský kraj (1175), ve kterém se však meziročně zájem o zakládání nových firem snížil zhruba o 10 procent. Nejméně firem v roce 2013 vzniklo v Karlovarském kraji (258), na Vysočině (310) a Libereckém kraji (313).

NKÚ: Dluhy firem na daních stouply o 27 pct

Firmy v Česku ke konci roku 2012 dlužily na daních 134,7 miliardy korun, tedy o 27 procent více než o dva roky dříve. Podepsaly se na tom především nedoplatky na dani z přidané hodnoty, které podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ve sledovaném období stouply z 57,3 miliardy na 82,5 miliardy korun. Vymáhání daňových pohledávek ale i ztěžuje klesající počet pracovníků finančních správ a účelově založené společnosti, které jsou podle NKÚ největšími dlužníky a vymáhání nedoplatků nelze u nich ani zahájit. Na jednoho pracovníka na územních pracovištích finanční správy podle NKÚ připadá zhruba 600 dlužníků, v Praze 1 a 4 je počet dlužníků na jednoho pracovníka dokonce téměř trojnásobný.

IDS žaluje Prahu o 145 milionů za práce na tunelu Blanka

Inženýring dopravních staveb (IDS) podal v polovině ledna u pražského městského soudu proti Praze žalobu o téměř 145 milionů korun. Město firmě dva roky neplatí za inženýrské činnosti v rámci stavby tunelového komplexu Blanka. Informace potvrdili Pavel Kočiš z IDS a náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Kvůli Blance se Praha u rozhodčího soudu pře se stavební firmou Metrostav. Jde také o nezaplacené faktury, v tomto případě ale ve výši 2,155 miliardy korun. Podobně jako v případě IDS byly práce provedeny nad rámec smluv a Praha neví, jak je nyní zpětně zákonnou cestou proplatit. Metrostav kvůli tomu v prosinci loňského roku zastavil stavbu. Smlouvy pocházejí z roku 2007, kdy Prahu vedl primátor Pavel Bém (ODS). Blanka, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, měla původně sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014, nyní primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) mluví o konci léta. Záležet přitom bude především na průběhu soudních sporů. Rozhodčí soud v předběžném stanovisku nařídil Metrostavu v některých pracích pokračovat.

Propuštěný kotelník poslal pražský hotel Evropa do insolvence

Secesní hotel Evropa na pražském Václavském náměstí je v insolvenci. Návrh podal bývalý kotelník, kterému hotel údajně dluží dva platy a odstupné. Celkem svoji pohledávku vyčíslil na více než 46.000 korun. Insolvenční řízení zahájil Městský soud v Praze. Kotelník, který pracoval v hotelu od prosince 2006 až do loňského září, v insolvenčním návrhu označil dalších 14 bývalých zaměstnanců včetně kuchařů, recepčních či servírek, kterým hotel údajně také dluží mzdu a odstupné. Všichni dostali podle něj výpověď na konci loňského září kvůli plánované rekonstrukci. Každému z nich prý provozovatel dluží desítky tisíc korun. Řádově stovky tisíc korun pak prý hotel dluží dodavatelům energií, zboží a služeb. Pražskému městskému soudu bývalý zaměstnanec navrhuje, aby prohlásil úpadek dlužníka, tedy společnosti Grandhotel Evropa Praha. Kdysi slavný hotel Evropa byl známý po celém světě nejen díky své secesní výzdobě, ale i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Největší slávy dosáhl za první republiky, kdy býval jedním z nejluxusnějších hotelů ve střední Evropě. Před válkou v něm sídlil britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacismem.

Dodavatele elektřiny v lednu změnilo rekordních 114.628 zákazníků

Dodavatele elektřiny letos v lednu změnilo rekordních 114.628 odběratelů. Loni v lednu to bylo 67.548 zákazníků a v lednu 2012 téměř 100.000 odběratelů. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE). Operátor v lednu každoročně zaznamená nejvíc přechodů k jinému dodavateli elektřiny i plynu. Vyšší počet změn souvisí i s tím, že se začátkem nového roku začínají platit nové ceníky elektrické energie. K jinému dodavateli plynu přešlo v lednu 40.373 odběratelů, což je o 3727 více než loni. V lednu 2012 dodavatele plynu změnilo rekordních 42.320 zákazníků. Tuzemské domácnosti od letošního ledna za elektřinu a plyn ušetří, v předchozích letech jejich výdaje za energie naopak rostly. Energetický regulační úřad (ERÚ) koncem loňského listopadu oznámil, že elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta. Například rodiny, které elektřinu využívají k vytápění, tak mohou ročně ušetřit několik tisíc korun.

Elektronické aukce ušetřily Ostravě 270 milionů korun

Nákupy prostřednictvím elektronických aukcí ušetřilo město Ostrava a jeho organizace v uplynulých čtyřech letech přibližně 270 milionů korun. Celkové náklady na Systém sdružených nákupů, jehož součástí je i nákupní portál, byly téměř 89 milionů korun. Čistý zisk města tak dosáhl více než 181 milionů korun, řekl ČTK Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCentre, která pro město systém provozuje. Elektronickou aukci Ostrava poprvé využila před šesti lety jako první město v zemi. Tehdy nakupovala elektrickou energii. V roce 2010 začala Systém sdružených nákupů využívat i pro další komodity, jako jsou potraviny, kancelářské a čisticí prostředky, zdravotnický materiál a služby. Nyní má město za sebou 990 úspěšných elektronických aukcí a 158 městských organizací aktivně využívá jednotný nákupní systém. "Ušetřené peníze zůstávají v rozpočtech organizací a jejich využití je zcela v rukou jejich vedení," řekl primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Počet Čechů na Facebooku za rok stoupl o desetinu, na 4,2 milionu

Počet českých uživatelů sociální sítě Facebook se za poslední rok zvýšil zhruba o desetinu a v současnosti se pohybuje kolem 4,2 milionu. To jsou zhruba dvě třetiny tuzemské internetové populace. Facebook se stal v Česku výrazně nejvyužívanější sociální sítí, což platí i přes to, že obsahuje velké množství falešných nebo duplicitních účtů. Těch by mohlo být více než deset procent. Podle experta na sociální sítě Daniela Dočekala nadhodnocené číslo dokládá porovnání s celkovou velikostí populace, kdy například v kategorii mezi 16 a 19 lety uvádí Facebook 580.000 uživatelů a přitom celkový počet Čechů v tomto věku je o 160.000 nižší. Za Facebookem zaostávají další sociální sítě. Počet uživatelů Twitteru se pohybuje kolem 186.000, u Google+ je odhadované číslo kolem půl milionu a 600.000 na LinkedIn. Z tuzemských konkurentů je podle měsíční návštěvnosti největší Lidé.cz se 736.000 uživateli a Spolužáci s téměř 550.000 návštěvníky za měsíc.

ČR poskytla na pomoc syrským civilistům kolem 160 milionů korun

Pomoc syrským civilistům trpícím občanskou válkou směřovala z České republiky především od českého ministerstva zahraničí a neziskové organizace Člověk v tísni - celkem na zmírnění následků konfliktu od nich putovalo kolem 160 milionů korun. Vyplývá to z informací, které poskytly ministerstvo a Člověk v tísni. Člověk v tísni rozdělil mezi lety 2012 až 2013 v rámci pomoci Sýrii na 120 milionů korun, z čehož asi deset milionů dostal od české diplomacie, ministerstvo vyčlenilo necelých 50 milionů korun. "Z toho v roce 2013 celkem 28,75 milionu, tedy 40 procent celkového humanitárního rozpočtu," uvedlo ministerstvo zahraničí, které peníze poslalo například přes OSN, ale i přes Charitu ČR nebo Diakonii ČCE. Člověk v tísni získal peníze na své projekty pro Sýrii vedle české vlády též ze Švýcarska, Německa či Evropské komise a ze svých zdrojů. Pomoc směřuje do uprchlických táborů v okolních zemích i přímo do Sýrie.

Firma návrhářky Matragi zbourala památku, dostala pokutu

Firma Matragi Design, kterou vlastní slavná módní návrhářka Blanka Matragi, bez povolení zbourala památkově chráněnou vilu na pražské Ořechovce. Od pražských památkářů proto dostala pokutu. Potvrdil to ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický. Výši pokuty nechtěl komentovat, protože společnost se proti ní odvolala. Případem se proto nyní bude zabývat ministerstvo kultury. Výše pokuty může být až dva miliony korun. Rodinný dům stál v památkové zóně Vilová kolonie v ulici Pod Vyhlídkou. Na jeho zbourání upozornilo v lednu občanské sdružení Praha 6 ztrácí tvář, informace se objevila v posledních dnech také v tisku. Matragi Design na rekonstrukci podle sdružení získala územní rozhodnutí i stavební povolení.

Zemřel dirigent Gerd Albrecht, první cizinec v čele ČF

V neděli zemřel v Berlíně ve věku 78 let po těžké nemoci německý dirigent Gerd Albrecht, který byl v letech 1993 až 1996 prvním cizincem v čele České filharmonie. Za rodinu o tom informovala jeho přítelkyně Petra Froeseová. Působení Albrechta v čele filharmonie provázely problémy v komunikaci s orchestrem a dirigent odcházel z Prahy za mimořádné pozornosti médií a s pověstí kontroverzní osoby. Jeho činnost v čele orchestru hudebníky v devadesátých letech rozdělila na dva tábory. V německém tisku se tehdy psalo, že český orchestr "vyhnal" německého dirigenta. Albrecht se od mládí orientoval na dirigování, které studoval v Hamburku. V minulosti vedl orchestry a operní domy v Německu, hostoval ve Vídni, Nizozemsku, Londýně či San Francisku. Již v roce 1961 se stal šéfdirigentem v Mohuči. Albrecht dále šéfoval Německé opeře v Berlíně a řídil většinu předních světových orchestrů. Mimo jiné proslul jako interpret méně uváděné české hudby i pozapomenuté tvorby židovských skladatelů z českých zemí.

Výstava na radnici připomíná 45. výročí činu Jana Palacha

Více než stovku fotografií předních českých autorů, kteří zachytili bouřlivé události po sebeupálení Jana Palacha v roce 1969, uvidí návštěvníci Staroměstské radnice. Výstava nazvaná prostě Jan Palach připomíná letošní 45. výročí události, kterou chtěl student pražské filozofické fakulty vyburcovat své spoluobčany k odporu proti normalizaci v československu. V Křížové chodbě a Rytířském sále začne v úterý a potrvá do 25. února. Kurátorkou výstavy je fotografka Dana Kyndrová, v expozici jsou snímky 27 autorů, například Dagmar Hochové, Miroslava Zajíce, Miroslava Hucka, Miloně Novotného, Pavla Diase, Markéty Luskačové, Jana Reicha, Pavla Štechy či Jiřího Všetečky. Fotografové zachytili okamžiky, která následovaly v Praze po Palachově činu 16. ledna až do 25. ledna 1969, kdy se v ulicích Starého Města konal jeho pohřeb. Epilogem pak jsou fotografie z 26. ledna, kdy tehdejší Veřejná bezpečnost zasáhla proti demonstrantům na Václavském náměstí, a z 28. ledna, kdy byla provedena úprava okolí pomníku sv. Václava, která měla lidem zabránit v přístupu k pomníku. Unikátní je podle pořadatelů soubor fotografií Miroslava Hucka z pohřbu Jana Zajíce ve Vítkově z 3. března téhož roku.

Kadaň usiluje o zápis tamního kláštera na seznam UNESCO

Město Kadaň bude usilovat o to, aby byl tamní františkánský klášter zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Záměr, který je nyní na samém počátku, schválili v lednu městští radní. Kadaňský klášter Čtrnácti sv. Pomocníků byl založen roku 1473 na místě gotické kaple. Byl důležitým centrem středoevropské či evropské diplomacie, zejména v 15. až 17. století se tam konala řada významných církevně-politických jednání. Je unikátní použitím sklípkových kleneb a malbami souvisejícími s dílnou Lucase Cranacha staršího. Nyní se připravuje přihláška, na jejímž základě by se měl klášter dostat na tzv. indikativní seznam památek UNESCO. Na tomto seznamu za ČR je nyní například pevnost Terezín, hrad Karlštejn, hornická krajina Krušnohoří, industriální soubory v Ostravě a další památky. Česko má už na seznamu kulturního dědictví UNESCO 12 památek, například historická centra Prahy, Telče, Českého Krumlova a Kutné Hory, Lednicko-valtický areál, zámky v Litomyšli či Kroměříži.

Zámek v Litomyšli bude mít šlechtickou kavárnu

Zahájení letošní sezony v litomyšlského zámku doprovodí otevření nové šlechtické kavárny. V nabídce podniku budou nápoje i cukroví, na kterých si dřív pochutnávala aristokracie. Cukr nebyl běžně dostupný a při pití kávy se používala jiná sladila a koření, jako skořice, kardamon nebo muškátový oříšek. Uvedla to kastelánka Zdeňka Kalová. Ani čaj se zpravidla nesladil cukrem. Do šálků se dávaly broskvové lístky a květy. Ke kávě či čaji si pochutnávala i na cukroví. Recepty poskytnou nejstarší dochované kuchařské knihy, jako questenberská kuchařka z Jaroměřě. Skvělou kuchařkou byla Filipína Welserová, manželka arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského. Šlechtickou kavárnu by návštěvníci měli od dubna najít ve spojovacím křídle v levé části zámku. Vloni navštívilo renesanční památku, která je na seznamu UNESCO, téměř 36.700 lidí. Zájem návštěvníků byl o více než 40 procent vyšší než v roce 2012. Předloni však návštěvnost poznamenaly stavební úpravy zámeckého návrší a horší přístup k památce.

Pardubická Aviatická pouť předvede stroje z první světové války

Organizátoři letošního 24. ročníku Aviatické pouti chtějí veřejnosti na přelomu května a června představit mimo jiné stroje z první světové války. Byla prvním konfliktem, kde bylo ve větší míře letectvo využito. Letos si připomínáme 100. výročí zahájení tzv. Velké války. Letouny budou moci lidé sledovat v komponované scéně ze západní fronty, sdělili pořadatelé přehlídky. Kromě českých replik bude k vidění i plnohodnotný trojplošník Fokker Dr.I z Německa. V jednání je také Fokker D.VII Mikaela Carlssona ze Švédska. Organizátoři rovněž vyjednávají s italským stavitelem repliky třímotorového dvouplošníku Caproni, který by do Pardubic rád přilétl. Jde o typ, který se neslavně zapsal do historie související se vznikem Československa. S verzí Caproni Ca.33 havaroval 4. května 1919 při svém návratu do vlasti generál Milan Rastislav Štefánik. Přehlídka, kterou v minulých letech navštěvovalo 15.000 až 25.000 lidí, se uskuteční 31. května a 1. června. Více informací o programu lze získat na internetových stránkách akce http://www.aviatickapout.cz .

Ze sportu:

Čeští basketbalisté se v srpnové kvalifikaci o mistrovství Evropy 2015 utkají ve skupině E s Gruzií, Portugalskem a Maďarskem. Jen s Maďary poslední duel prohráli, naopak Gruzii i Portugalsko v posledních dvou letech porazili. O složení kvalifikačních skupin rozhodl dnešní los v Barceloně.

Hokejový útočník Tomáš Svoboda bude i v příští sezoně působit v Kometě Brno. Klub uplatnil na služby šestadvacetiletého nejlepšího střelce týmu opční právo. Uvedly to oficiální internetové stránky Komety. Svoboda si v této sezoně připsal ve 44 zápasech 27 bodů za 19 branek a osm asistencí. Do Komety přišel v prosinci 2011 z pražské Slavie. V extralize má na kontě 255 utkání a 146 bodů za 84 gólů a 62 přihrávek.

Squashista Jan Koukal vyhrál turnaj v kanadském Medicine Hat a do sbírky úspěchů přidal osmadvacátý titul na okruhu PSA. Česká jednička v nedělním finále Gas City Open s dotací deset tisíc dolarů porazila nejvýše nasazeného Lea Aua z Hongkongu 3:0 na sety za 48 minut hry.

Jednadvacetiletá tenistka Karolína Plíšková po finálové účasti na turnaji v thajské Pattaye útočí na elitní padesátku světového žebříčku. V dnešním novém pořadí WTA si polepšila o třináct míst na 53. pozici, což je její maximum v kariéře. Petra Kvitová, která kvůli nemoci vzdala turnaj v Paříži i Fed Cup, zůstala šestá. Nadále vede s obrovským náskokem Serena Williamsová z USA.

Hokejový útočník Tomáš Svoboda bude i v příští sezoně působit v Kometě Brno. Klub uplatnil na služby šestadvacetiletého nejlepšího střelce týmu opční právo. Uvedly to oficiální internetové stránky Komety.

Zdeněk Štybar se stal potřetí v kariéře mistrem světa v cyklokrosu. V nizozemském Hoogerheide porazil obhájce titulu Belgičana Svena Nyse a navázal na triumfy z let 2010 a 2011. V posledních sezonách jsou přitom pro Štybara prioritou již závody na silnici.

Počasí:

Bude většinou nízká oblačnost, ojediněle mrholení i mrznoucí mlhy. Teploty -2 až +2stupně, při vyjasnění +6, na horách kolem nuly.

Do úterý hrozí v celých Čechách náledí, na severu a západě Čech se navíc přidá silná námraza a vítr. Foukat bude i na horách na východě ČR, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).