Zprávy

Hamáček: nesmí se otevřít cesta k rozdělení Ukrajiny

Řešení situace na Ukrajině, kde už týdny trvají masové protivládní demonstrace, nesmí otevírat cestu k možnému budoucímu rozdělení země. ČTK a Českému rozhlasu to na mnichovské bezpečnostní konferenci řekl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Podotkl také, že Evropská unie v minulosti nebyla vůči Ukrajině dostatečně diplomaticky aktivní. "Tím nejhorším, co by mohlo být, by bylo řešení, které by vedlo k vyšší nestabilitě, popřípadě které by zahájilo nějaký proces rozdělení Ukrajiny. Současně by podle mě neprospělo řešení, které by znamenalo nějaký zásadní konflikt mezi Evropskou unií a Ruskem," doplnil. Podle něj je důležité, aby se na dalším postupu dohodly ukrajinská vláda s opozicí. Hamáček se také postavil zdrženlivě k vyjádření prezidenta EU Hermana Van Rompuye, který mluvil o tom, že budoucnost Ukrajiny patří unii.

Euro: Podle dokumentů Babiš donášel na kolegy z Petrimexu

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) ve čtvrtek předložil bratislavskému soudu nově nalezené dokumenty, podle nichž současný ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš informoval v 80. letech komunistickou Státní bezpečnost (StB) o svých kolezích z podniku Petrimex. Jde o dvě listiny, které zmiňují agenta Bureše, což bylo údajně Babišovo krycí jméno. Píše to týdeník Euro. Podle jednoho z dokumentů se měl Babiš podílet na "prověrce" bývalého obchodního náměstka Petrimexu Dušana Slezáka. StB ho chtěla získat jako agenta, Slezák to odmítl. V druhém dokumentu, který se týká tehdejšího zástupce ředitele Petrimexu pro obchodování s plasty Richarda Szabóa, je informace o přijatém zápisu od agenta Bureše. StB Szabóa prověřovala pod krycím jménem "Turek", údajně kritizoval tehdejší komunistický režim. Obě listiny spravoval důstojník StB Andrej Kuľha, který ve čtvrtek svědčil v Babišův prospěch. "Po analýze skutečností jsem vyhodnotil, že nejde o vědomou spolupráci (Babiše s StB) a spis jsem odložil do archivu," prohlásil u soudu Kuľha. K Babišovu svazku se u StB dostal v roce 1987, tedy pět let poté, co se nynější miliardář slovenského původu údajně stal spolupracovníkem StB. Kuľha u soudu také tvrdil, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty.

Chládek: Náměstkem pro sport bude zřejmě Hulinský

Náměstkem pro sport se na ministerstvu školství s největší pravděpodobností stane Petr Hulinský (ČSSD). Ministr Marcel Chládek (ČSSD) to řekl v pořadu Pressklub Frekvence 1. Ve prospěch pražského zastupitele hraje podle něj především podpora Českého olympijského výboru (ČOV) a jeho předsedy Jiřího Kejvala. Hulinský v minulosti působil jako předseda pražské sociální demokracie a náměstek pražského primátora. Angažuje se například v Českém olympijském výboru. O křeslo šéfa pražské ČSSD ho připravil vývoj na pražské radnici, kdy se koncem 2011 rozpadla koalice ODS a ČSSD a vznikla nová spolupráce mezi ODS a TOP 09. Rezignaci Hulinskému, který se potýkal s kauzou kolem údajných manipulací s dary městských firem pro postižené, doporučilo tehdy i politické grémium ČSSD. Proti jeho nominaci byl údajně předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jehož strana na post náměstka pro sport navrhla někdejšího šéfa volejbalového svazu Antonína Lébla.

Nový pražský arcibiskup pravoslavné církve Jáchym se ujal funkce

Pravoslavná církev má nového pražského arcibiskupa. Do této funkce byl v sobotu v pravoslavném katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje uveden Jáchym, hodonínský a pomocný biskup olomoucko-brněnské eparchie. Jáchym nahradil Kryštofa, který rezignoval kvůli údajnému porušení mnišského slibu. Arcibiskup Jáchym, vlastním jménem Roman Hrdý, se narodil 8. března 1973 v Hodoníně. Roku 1995 absolvoval Pedagogickou fakultu UP v Olomouci. V půlce ledna ho Posvátný synod povýšil do hodnosti arcibiskupa a ustanovil za arcibiskupa pražského a českých zemí. Pravoslavná církev má také nového metropolitu pro Českou republiku a Slovensko, stal se jím v lednu prešovský arcibiskup Rastislav. V Česku se k pravoslavné církvi přihlásilo 20.500 věřících. Sama církev uvádí, že má zhruba 100.000 českých a slovenských věřících a že mezi pravoslavné patří též 180.000 cizinců, kteří v obou zemích žijí.

V Praze byl v taxíku nalezen zastřelený muž

V Lužické ulici v Praze 2 bylo v zaparkovaném autě taxislužby nalezeno tělo člověka, který zemřel v důsledku střelných zranění. Jde o dvaačtyřicetiletého muže ze Středočeského kraje, po němž v uplynulých dnech vyhlásila pátrání středočeská policie. Uvedl to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policisté vyrazili na místo krátce před jedenáctou hodinou na základě oznámení, že v této ulici již několik dní stojí zaparkované vozidlo značky Honda tmavě šedé barvy. Podezření, že by někdo mohl být uvnitř, se pak potvrdilo, uvedl Hulan. Policie pak mohla potvrdit, že muž byl zastřelen a že jde o člověka, který byl od čtvrtka pohřešován. Přesný čas jeho úmrtí určí až výsledky pitvy.

Hasiči v Orlové objevili mrtvého bezdomovce

Mrtvého bezdomovce objevili hasiči časně ráno při hašení požáru v bývalém objektu škrobárny v Orlové na Karvinsku. ČTK o tom informoval mluvčí hasičů Marek Gašparín. K požáru v Nádražní ulici vyjížděli hasiči okolo 02:30. "Po příjezdu na místo hasiči potvrdili, že se jedná o požár v bývalém objektu škrobárny, ve kterém v současnosti přespávali bezdomovci. Při hašení požáru hasiči nalezli jedno mrtvé tělo," řekl Gašparín. Dodal, že příčina úmrtí bezdomovce i vznik požáru se stále šetří.

Na Klínovci v Krušných horách zahynul řidič sněžného skútru

Na Klínovci v Krušných horách zemřel v pátek večer osmatřicetiletý řidič sněžného skútru. Okolnosti jeho smrti prošetřují kriminalisté z Kadaně. ČTK to řekla mluvčí policie Alena Bartošová. Muže ležícího pod skútrem podle ní našla u jedné z chat zhruba v 19:00 žena, která tudy procházela a přivolala pomoc. Muž byl podle něj v bezvědomí a bez známek srdeční činnosti, pokusili se ho proto resuscitovat. V této činnosti pak dalších zhruba tři čtvrtě hodiny pokračovala i záchranná služba, muže se ale oživit nepodařilo.

Předběžné škody po požáru pekáren u Kladna jsou 50 milionů Kč

Škody po požáru v areálu pekáren La Lorraine na okraji Kladna se předběžně odhadují na 50 milionů korun. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Hasiči požár stále dohašují a vyšetřovatelé se k hledání příčiny vzniku dostanou nejdříve v neděli nebo spíše v pondělí, řekl šéf krajských hasičských vyšetřovatelů Libor Pospíšil. Záchranáři museli ošetřit osm lidí, kteří se nadýchali kouře. Šest z nich převezli do kladenské nemocnice k dalšímu vyšetření. Hasiči k zásahu vyjížděli v pátek v 09:00. V areálu hořela dvoupatrová budova, která spojuje objekty vrátnice s areálem a nový mrazák na pečivo, jenž je údajně největší v Evropě. V hořící budově byl také uskladněn polystyren.

O Oscara soutěží i film o 110leté klavíristce pocházející z Prahy

O filmového Oscara letos soutěží i snímek o 110leté klavíristce Alici Herzové Sommerové, která pochází z pražské židovské rodiny a přežila holokaust. Snímek britského režiséra Malcolma Clarkea The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život) byl nominován na Oscara v kategorii krátký dokumentární film. Podle tvůrců filmu je Herzová Sommerová nejstarší klavíristkou a nejstarším žijícím člověkem, který přežil holokaust. Vyrůstala v Praze v židovské umělecky založené rodině, mezi jejíž přátele patřili Franz Kafka a Max Brod. Na klavír začala hrát v pěti letech a jako klavíristka získala mezinárodní renomé. V roce 1943 byla s rodinou transportována do ghetta v Terezíně, kde odehrála spoluvězňům na 150 koncertů. Po válce se vrátila do Prahy. Nikdo z jejích blízkých nepřežil, její manžel zahynul v Dachau. V roce 1949 odjela do Izraele, kde pedagogickou činností přispěla k zachování hudebního odkazu česko-židovských hudebních skladatelů Viktora Ulmanna, Pavla Haase, Gideona Kleina a Hanse Krásy. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna, kde dodnes stále několik hodin denně hraje na klavír. Herzová Sommerová dostala také v roce 2010 cenu ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis, udělovanou za šíření dobrého jména české kultury ve světě.

Ze sportu:

České obhájce titulu v Davisově poháru dělí bod od desátého vítězství za sebou a postupu do čtvrtfinále. Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem porazili ve čtyřhře Jeana-Juliena Rojera a Robina Haaseho 7:5, 1:6 a dvakrát 7:6 a čeští tenisté vedou v Ostravě v 1. kole nad Nizozemskem 2:1. V úvodní nedělní dvouhře může o postupu svěřenců kapitána Jaroslava Navrátila rozhodnout sedmý hráč světa Berdych, kterého od 13:00 v ČEZ Areně čeká Haase. K případné závěrečné dvouhře nastoupí dvojky Štěpánek a Igor Sijsling.

Tenista Radek Štěpánek dnes dostal Cenu za oddanost Davisovu poháru. Dvojnásobný vítěz "salátové mísy" z let 2012 a 2013 převzal ocenění před čtyřhrou 1. kola soutěže proti Nizozemsku v Ostravě.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila do finále turnaje v Pattaye a zahraje si o druhý titul v kariéře. Němku Julii Görgesovou zdolala 6:3, 4:6, 6:3 a její finálovou soupeřkou bude čtvrtá nasazená Jekatěrina Makarovová. Ruska v druhém semifinále porazila Andreu Hlaváčkovou 6:3, 0:6, 6:4.

Skokan na lyžích Jan Matura obsadil 18. místo v závodu Světového poháru ve Willingenu a jako jediný z Čechů bodoval. Předposlední závod před olympijskými hrami v Soči vyhrál mistr světa Kamil Stoch z Polska.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v generálce na olympijské hry 15. místo na klasické patnáctce v Toblachu. Na trati, jež bude jeho prvním a hlavním závodem v Soči, ztratil šestatřicetiletý český reprezentant minutu a čtvrt na vítěze Alexandra Legkova z Ruska.

Snowboardistka Ester Ledecká obsadila druhé místo v konečném pořadí Světového poháru v paralelních závodech. V závěrečném paralelním obřím slalomu v německém Sudelfeldu dnes skončila pátá, v hodnocení této disciplíny jí patří celková třetí pozice. Křišťálové glóby získala Švýcarka Patrizia Kummerová, která ovládla i generálku před olympijskými hrami v Soči.

Čeští florbalisté se rozloučili s kvalifikací na prosincové mistrovství světa v Göteborgu rekordní výhrou nad domácím Nizozemskem 34:0. Překonali tak středeční výsledek 27:0 proti Velké Británii. Nejvýrazněji se zapsal do statistik se sedmi body za dvě branky a pět asistencí Tomáš Sladký, hattrick si připsala šestice Vojtěch Skalík, Jiří Curney, Patrik Dóža, Martin Tokoš, Tom Ondrušek a Tomáš Sýkora.

Závod juniorů na mistrovství světa cyklokrosařů v Hoogerheide skončil trojnásobným belgickým triumfem. Titul získal Thijs Aerts. Češi včetně obhájce loňského bronzu Adama Ťoupalíka neuspěli, nejlepší byl až na 38. příčce Lukáš Kunt.

Počasí:

Oblačno až zataženo, teploty přes den -1 až +3 stupně.

Žádné silné mrazy meteorologové v příštích týdnech neočekávají. Únor by měl být jako celek teplotně průměrný až nadprůměrný, přičemž teploty by se měly nad dlouhodobým průměrem pohybovat především v období od 10. do 23. února. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).