Zprávy

Babiš prý s StB vědomě nespolupracoval

Archivní svazek nového českého ministra financí Andreje Babiše poukazuje pouze na nevědomou spolupráci šéfa hnutí ANO s komunistickou Státní bezpečností (StB). U bratislavského soudu to prohlásil bývalý důstojník StB Andrej Kuľha, který měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti. K Babišovu svazku se u StB dostal v roce 1987, tedy pět let poté, co se nynější miliardář slovenského původu údajně stal spolupracovníkem StB. Kuľha u soudu také tvrdil, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) zároveň předložil soudkyni další dva svazky, v nichž je zmiňován agent Bureš, což za komunismu údajně bylo Babišovo krycí jméno. K soudu se dostavil i Babiš, který vědomou spolupráci s StB znovu popřel. Zhruba po půldruhé hodině ovšem ministr líčení opustil s odůvodněním, že má pracovní program. V Bratislavě se už dopoledne setkal se svým slovenským protějškem, ministrem financí Peterem Kažimírem.

Exministr spravedlnosti Pospíšil opustil ODS

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil opustil ODS. Zdůvodnil to ztrátou důvěry. "Tato situace mě mrzí, ale nezbývá mi nic jiného než ji respektovat, a proto jsem se rozhodl z ODS odejít," oznámil Pospíšil stručném tiskovém prohlášení. Poslanecký mandát si ponechá. Pospíšil vystoupí taky z poslaneckého klubu ODS a bude nezařazeným řadovým opozičním poslancem. Zdůraznil, že nepřechází do jiné politické strany a ani takovou nabídku nemá. Exministr, který se angažuje ve správní radě Nadace Jana a Medy Mládkových, prý má nabídku externí bezplatné spolupráce od Hany Marvanové, která se má stát náměstkyní nové ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO 2011). Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy není šťastné, že Pospíšil opouští stranu v době, kdy se pokouší o obrodu. Exministrovy důvody mají podle Fialy osobní i politické pozadí. Pospíšil na lednovém kongresu ODS neobhájil pozici ve stranickém vedení.

Premiér Sobotka uvedl do úřadu ministra zahraničí Zaorálka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka uvedl do funkce ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD). Premiér i nový ministr jako hlavní úkol uvedli aktivní přístup ČR ke členství v EU. Zaorálek novinářům například řekl, že bude v koalici prosazovat připojení Česka k evropskému fiskálnímu paktu. Pravicová vláda premiéra Petra Nečase (ODS) se v této otázce shodnout nedokázala a následující kabinet Jiřího Rusnoka přenechal rozhodnutí právě Sobotkově vládě. ČR by měla podle Zaorálka také co nejdříve přijmout euro. Česká republika se podle nového ministra zahraničí nemůže zbavovat odpovědnosti za podobu Evropské unie. Česko by se mělo připojit k jednotné evropské měně i evropskému fiskálnímu paktu, prohlásil dnes Zaorálek. Při předávání úřadu mluvil Zaorálek také o svých možných spolupracovnících na ministerstvu. Jeho prvním náměstkem by měl být Petr Drulák, bývalý šéf Ústavu mezinárodních vztahů, ale ohledně dalších jmen se bude podle něho ještě jednat v rámci vládní koalice. Spolupráci nabídl také svému předchůdci na postu ministra Janu Kohoutovi, a to na úrovni poradce v oblasti ekonomické diplomacie. Kohout k tomu řekl, že zvažuje různé varianty své činnosti po odchodu z funkce.

Premiér Sobotka uvedl Chovance do funkce ministra vnitra

Předseda vlády Bohuslav Sobotka uvedl do funkce ministra vnitra Milana Chovance. Místopředseda ČSSD by měl podle premiéra hlavně stabilizovat policii. Chovanec již jednal o situaci s policejním prezidentem Petrem Lessym, dnes bude mluvit také s odvolaným policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Chce hledat variantu, jak se co nejdříve dostat k transparentnímu výběrovému řízení na šéfa policie, řekl dnes novinářům. Chovanec také uvedl, že nová vláda nechce snižovat počty policistů, má v plánu navyšovat jejich mzdy a zajistit proplácení přesčasů. Během nejbližších měsíců se chce dohodnout s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) na společné pracovní skupině, která by řešila například rekodifikaci trestního řádu pro zjednodušení trestního řízení.

Sobotka uvedl Stropnického na ministerstvo obrany

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl do funkce nového ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Herec a někdejší diplomat chce v resortu nejprve šetřit. Podle Sobotky je třeba, aby se ministerstvo stabilizovalo. Stát na obranu v posledních letech vytrvale snižoval výdaje. Premiér uvedl, že rozpočet ministerstva je nyní zhruba o deset miliard nižší, než byl v době, kdy byl Sobotka ministrem financí. Stropnický uvedl, že prioritou celého hnutí ANO je hledat úspory v provozních výdajích. Podle Sobotky se ale nebudou snižovat platy. Nový ministr chce navázat na priority, které jsou definovány v armádní bílé knize. Podle něj se jedná o kvalitně zpracovaný dokument, zpozdilo se však plnění některých úkolů.

Mládek se má zaměřit na energetiku a zaměstnanost

Nastupující ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se podle premiéra Bohuslava Sobotky bude muset zaměřit na energetickou politiku, mimo jiné s ohledem na současná evropská jednání o obnovitelných zdrojích. Další prioritou má být podpora zaměstnanosti a růstu hospodářství. Předseda vlády to uvedl při uvedení nového ministra do úřadu. Mládek řekl, že hodlá na předchozí energetickou politiku navázat, neboť zde není prostor pro náhlé změny. U otázky prolomení limitů je podle Mládka možné pokračovat s těžbou tam, kde se nebude bourat žádné obydlené sídlo. V opačném případě je podle něj nezbytné krajské referendum. Zachovány by měly zůstat symboly jako Horní Jiřetín a zámek Jezeří.

Jurečka se zaměří na soběstačnost a zemědělskou politiku EU

Nový ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se chce zaměřit na posílení potravinové soběstačnosti státu. Hodlá dokončit pravidla pro udělování dotací z EU a řešit situaci v podniku Lesy ČR. Jurečka v přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky oficiálně převzal úřad od dosavadního ministra Miroslava Tomana. Jurečka během krátkého setkání s novináři označil ministerstvo zemědělství za nejdůležitější ze všech českých ministerstev. Nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky hodlá ministr jmenovat do měsíce. Jména svých náměstků s jejich kompetencemi oznámí veřejnosti v pondělí.

Jourová se na MMR musí nyní věnovat hlavně eurofondům

Věra Jourová (ANO) se bude na ministerstvu pro místní rozvoj nyní věnovat hlavně čerpání peněz z evropských fondů. Její resort musí vyjednat s Evropskou komisí Dohodu pro partnerství, která stanovuje podmínky čerpání evropských peněz v letech 2014 až 2020. Navíc se bude snažit dočerpat peníze i za minulé programovací období. Řekla to po nástupu do funkce, kam ji uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Dohoda o partnerství podle Jourové musí být dojednána do 20. dubna. Definuje okruhy projektů, na které mohou být evropské dotace využity. "Aby to byly peníze nasměrované na ty správné investice, které přinesou hospodářský růst, zaměstnanost a prosperitu České republice," řekla.

Ministr dopravy Prachař chce rychle obnovit dostavbu dálnic

Nový ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) chce v co nejkratším termínu obnovit pozastavenou dostavbu dálnic. Výstavbu infrastruktury považuje za klíčovou i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prachař při svém uvedení do úřadu novinářům řekl, že někteří dodavatelé budou mít velmi těžkou pozici pro získání dalších zakázek. "Není totiž možné spolupracovat s někým, kdo vede soudní spor se svým zadavatelem," uvedl ministr. Nejznámějším je spor státu se společností Eurovia CS ohledně zvlněné dálnice D47 u Ostravy.

Druhý penzijní pilíř se od r. 2016 asi zruší

Lidé si zřejmě za dva roky už nebudou moci spořit na důchod v takzvaném druhém pilíři. Od ledna 2016 by měl být zrušen. Po svém nástupu do funkce to řekla nová ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Spoření ve druhém pilíři mělo na konci loňského roku 84.000 lidí. O naspořené peníze by ale podle Marksové přijít neměli. Zájemci mohli od loňského ledna přesměrovat tři procentní body z odvodů do vlastního spoření u fondů, k tomu museli přidat částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Nečasova vláda si od toho slibovala zlepšení veřejného důchodového systému, který je léta v dluzích. Podle expremiéra Petra Nečase (ODS) za malým zájmem o tento druh zabezpečení byla právě negativní kampaň sociálních demokratů. Ti od počátku avizovali, že pokud budou po volbách ve vládě, druhý pilíř zruší. Podle Marksové na nové reformě bude pracovat skupina expertů, v níž mají být politici koalice i opozice, demografové, ekonomové, sociologové, odboráři i zaměstnavatelé. Zohlednit by měli stárnutí společnosti, rostoucí počet seniorů i úbytek dětí.

Sobotka bude s Babišem debatovat o náměstcích až příští týden

Páteční schůzka premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, na níž měli jednat o náměstcích na ministerstvech, se neuskuteční. Na žádost Babiše se přesune na příští týden, informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Sobotka s Babišem se měli v pátek pokusit vyřešit spory o obsazení některých postů náměstků. Ministerský předseda chce, aby na úřadech řízených ANO byli náměstci ze sociální demokracie, Babiš ale některé návrhy odmítá. Spory se vedly například o pozici náměstka na ministerstvu financí nebo ministerstvu pro místní rozvoj. Termín pro schůzku příští týden není zatím podle Ayrera stanoven.

Premiéři V4 včetně Sobotky podpořili demokratické řešení ukrajinské krize

Premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4) na mimořádném summitu v Budapešti podpořili co nejklidnější a demokratické řešení ukrajinské krize. ČTK to po jednání telefonicky řekl nový český premiér Bohuslav Sobotka. Spolu s kolegy z Maďarska, Slovenska a Polska také přivítal poslední vývoj na Ukrajině, kde úřady podnikly některé kroky vstřícné vůči opozici. "Jsou to pozitivní signály, ale není to ještě řešení té současné složité situace," poznamenal Sobotka. Premiéři na jednání přijali společné prohlášení, v němž odsoudili násilnosti v postsovětské republice, která sousedí se třemi ze čtyř států visegrádské skupiny. "Další eskalace krize ohrožuje budoucnost Ukrajiny a hrozí, že zcela destabilizuje zemi," stojí podle agentury Reuters v textu. Podle Sobotky mají čtyři středoevropské státy sdružené ve V4 unikátní historickou zkušenost, aby tak přispěly k formulování "rozumného stanoviska Evropské unie k dalšímu vývoji na Ukrajině". "Evropa by neměla o Ukrajinu v žádném případě ztratit zájem," zdůraznil český premiér, který se do Budapešti vydal jen několik hodin po jmenování své nové vlády.

Za chyby v návrhu na jmenování vlády Sobotka viníka potrestá

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli chybám v návrhu na jmenování ministrů, které ve středu při jmenování vlády kritizoval prezident Miloš Zeman, potrestá viníka srážkou z platu. Chyby, jež podle něj vznikly kvůli přetížení sekretariátu v Lidovém domě, se prý v žádném případě nebudou opakovat. Zeman ve středu Sobotkovi při jmenování vlády vyčetl chyby ve jménech i kompetencích, kterými se budou jednotliví ministři zabývat. "Milý pane premiére, šest chyb v 1,5 stránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si všichni od této vlády přáli," uvedl Zeman, který se sám párkrát v projevu přeřekl. V návrhu na jmenování byl například současný ministr zemědělství Marian Jurečka překřtěn na Martina. Místo zemědělství navíc v textu bylo uvedeno, že míří do čela ministerstva zdravotnictví. V dokumentu bylo také namísto příjmení ministra životního prostředí Richarda Brabce chybně napsáno "Brabenec".

Šéf ODS Fiala se sešel se svými předchůdci Klausem a Nečasem

Nový předseda ODS Petr Fiala se sešel se svými předchůdci, bývalým českým prezidentem Václavem Klausem a někdejším premiérem Petrem Nečasem. Příští týden ho čeká schůzka s dalším bývalým předsedou ODS a vlády Mirkem Topolánkem. Nečas mu prý řekl, že "bude první bývalý předseda ODS, který svému nástupci nebude okopávat kotníky". O setkání s Klausem Fiala píše, že to byl "přátelský rozhovor o ODS a současné politické situaci". Občanští demokraté mají podobně jako sociální demokraté ke svým bývalým předsedům "komplikovaný vztah". Václav Klaus, který stranu založil a od roku 1991 do prosince 2002 vedl, se v posledních letech netajil tím, že se s občanskými demokraty čím dál víc názorově rozchází. Když se v roce 2008 vzdal i čestného předsednictví, řekl, že ODS se posunula do politického středu a stala se spíš stranou lobbistických zájmů než idejí.

Zelený nejspíš skončí v čele Českých drah

Dalibor Zelený v čele Českých drah zřejmě v nejbližší době skončí. Dozorčí rada mu na doporučení nového ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) prodloužila manažerskou smlouvu jen do konce února. ČTK to řekl předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaroslav Pejša. Prachař na zasedání oznámil, že má v úmyslu obměnit řídící výbor a jeho prostřednictvím i dozorčí radu ČD. Zelený do čela Českých drah nastoupil loni v létě po rozsáhlé personální výměně původního managementu, kterou krátce po svém nástupu prosadil bývalý ministr Zdeněk Žák (SPOZ). Tehdy z vedení ČD musel odejít jeho dlouholetý šéf Petr Žaluda, kterému Žák vyčítal přílišné zadlužení společnosti.

Soud dokončil přehrávání telefonních odposlechů v Rathově kauze

Krajský soud v Praze dokončil přehrávání odposlechů telefonních hovorů v kauze exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce. Stovky záznamů zabraly zhruba dva týdny hlavního líčení. Nahrávky obsahovaly převážně domlouvání schůzek a podle obžaloby také kódovanou řeč týkající se údajně ovlivněných zakázek. Soudce Robert Pacovský před telefonními hovory přehrál také odposlechy z místností. Obžaloba označuje odposlechy jako jeden z hlavních důkazů. Následovat by měly listinné důkazy a také čtení emailů. Projednání je zatím nařízené nejméně do letošního května. Podle žalobce Petra Jiráta je komunikace aktérů případu dokreslením toho, jak se údajně manipulovalo s tendry. Advokáti obžalovaných často namítají, že přehrávané záznamy podle nich nesouvisí s případem.

Produkce masa v roce 2013 klesla, ceny se zvýšily, uvedl ČSÚ

Výroba masa se loni meziročně snížila o 2,4 procenta na 447.525 tun v jatečné hmotnosti, produkce se zvýšila jen u skopového. O 2,6 procenta se oproti roku 2012 snížil nákup mléka, loni byl 2,3195 miliardy litrů. Ceny zemědělských výrobců naopak rostly, nejvíce u drůbeže a mléka, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vepřového masa se loni vyprodukovalo 234.273 tun, což znamená meziroční pokles o 2,3 procenta. Hovězího a telecího masa se vyrobilo 64.825 tun, o 1,4 procenta méně než v roce 2012. O 2,9 procenta klesla produkce drůbežího masa, v roce 2013 dosáhla 148.174 tun. Naopak o 6,2 procenta na 176 tun se zvýšila výroba skopového masa, z toho bylo 127 tun jehněčího. Koňského masa se vyrobilo 74 tun a kozího pouhé čtyři tuny. U posledně jmenovaného druhu masa to znamená meziroční pokles o 33,9 procenta.

MPO: Počet podnikatelů loni stoupl o 26.000 na 2,345 milionu

V roce 2013 se v Česku zvýšil počet podnikatelů o 26.000 na 2,345 milionu. Na nárůstu se podílely hlavně právnické osoby, kterých loni přibylo téměř 18.000 na 379.000. Nejvíce je stále podnikatelů fyzických osob, kterých podle serveru Podnikatel.cz evidovalo ministerstvo průmyslu a obchodu ke konci loňského roku 1,966 milionu. Na počtu podnikatelů se negativně podepíšou daňové změny, pokud tedy dojde ke zvyšování daní. Na osoby samostatně výdělečně činné navíc dopadne další omezování výdajových paušálů, které plánuje nová vláda. Pozitivní vliv na počet podnikatelů, především právnických osob, bude mít naopak rekodifikace soukromého práva. Podnikatelskému prostředí nyní nenahrává právní nejistota a nestabilita a svoji roli sehrálo i utlumení spotřeby domácností.

ČSA podepsaly s odbory kolektivní smlouvu, platí do konce roku

Vedení Českých aerolinií (ČSA) a představitelé pěti odborových organizací podepsali kolektivní smlouvu. Platí do konce letošního roku. Její společná část nedoznala zásadních změn. Specifické části obsahují mimo jiné zvýšení flexibility posádek. ČTK o tom informoval mluvčí ČSA Daniel Šabík. Vyšší flexibilita posádek by měla znamenat efektivnější a variabilnější plánování letového personálu, které více odráží sezónnost. Vyjednávání o nové kolektivní smlouvě začala už v srpnu. Původní smlouvu vedení Českých aerolinií vypovědělo začátkem července, kvůli půlroční výpovědní lhůtě ale platí až do konce ledna, tedy do pátku. ČSA v roce 2012 hospodařily s účetním ziskem 849 milionů korun. K dosažení kladného hospodářského výsledku dopravci dopomohl přechod z finančního na operativní leasing u části letadlové flotily.

IKEM transplantoval loni 420 lidem 459 orgánů, nejvíc v historii

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl loni rekordní počet transplantací. 420 pacientů dostalo 459 orgánů. Ve 39 případech totiž dali lékaři s ledvinou pacientovi také další orgán - slinivku, srdce, játra nebo Langerhansovy ostrůvky. Novinářům to řekl ředitel IKEM Aleš Herman. IKEM posílil v posledních dvou letech také transplantace ledvin od žijících dárců. Orgán vydrží v průměru i třikrát déle, tedy přes 20 let, oproti orgánu od zemřelých dárců. U transplantací jater se program rozvíjel u tzv. splitů, tedy rozdělení jater více příjemcům. Vedoucí oddělení odběrů orgánů Eva Pokorná připomněla, že k úspěchu je nutná souhra desítek lidí. "Na záchraně každého pacienta spolupracují lékaři, zdravotníci, koordinátoři, ale i řidiči sanitek či piloti - ti všichni uskuteční kvůli jednomu orgánu až 300 telefonních hovorů," řekla a dodala, že důležitá je i spolupráce s dárcovskými nemocnicemi. Ředitel předpokládá, že stoupající počet transplantací se podaří letos udržet. Počítá s dalším rozšiřováním kapacit.

Rusko nechá opravit hroby sovětských vojáků ve Vysokém Mýtě

Ruská ambasáda nechá opravit hroby krasnoarmějců ve Vysokém Mýtě. Na městském hřbitově je 15 samostatných hrobů, v nichž leží asi 25 vojáků sovětské armády padlých v okolí na konci druhé světové války. Novinářům to dnes řekl starosta Miloslav Soušek. Část hřbitova by měla být opravena do výročí 70 let ukončení druhé světové války v příštím roce. V Mýtě sídlila po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 silná posádka sovětské armády a odešla až po roce 1989. Z tohoto období však na hřbitově žádný voják neleží. Ruská ambasáda v minulosti přispěla i na opravy hrobů jiných ruských vojáků v okolí. Několik jich leží u blízkého Dobříkova, padli za Napoleonských válek.

Lunety ve foyeru Národního divadla budou opraveny v dubnu

Restaurátoři budou ještě přes dva měsíce pracovat na lunetách od Mikoláše Alše a Františka Ženíška v hlavním foyeru historické budovy Národního divadla. Práce začaly v listopadu a dějí se za plného provozu. První etapa obnovy maleb trvala loni půl roku a stejně jako tu současnou ji umožnil dar mecenášky a podnikatelky Dadji Altenburgové Kohlové. Druhá etapa obnovy lunet by měla trvat do 15. dubna. Národní divadlo nabízí zájemcům možnost blíže se seznámit s unikátními malbami během speciálních prohlídek, které po dobu restaurování pořádá. Dadja Altenburgová Kohlová je předsedkyní Mecenášského klubu ND a divadlu již dříve věnovala peníze například na opravu Hynaisovy opony. Přispívá také na vznik některých inscenací.

Státní hrady a zámky loni navštívilo 4,25 milionu lidí

Státní hrady a zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) loni navštívilo čtyři a čtvrt milionu lidí. Přestože šlo podle památkářů z hlediska počasí o nepříznivý rok, návštěvnost byla skoro stejná jako v předchozím roce. Dlouhá zima a studené jaro zpomalily začátek návštěvnické sezony a třeba na oblíbených hradech Velhartice, Rabí, Hazmburk, Trosky nebo Bezděz musela sezona začít později z bezpečnostních důvodů. Další problémy způsobily červnové povodně. Návštěvnosti ale pomohl konec roku, kdy se zase opozdil nástup zimy. Nejnavštěvovanější památkou roku ve správě NPÚ se nově stal zámek Lednice, na který zavítalo 328.303 lidí, tedy o pět procent víc než v návštěvnicky rekordním roce 2012. Jen o pár tisíc návštěvníků méně přišlo na Český Krumlov, který žebříček vedl předloni a jeho návštěvnost meziročně vzrostla o dvě procenta. Třetí nejnavštěvovanější hrad v České republice, Karlštejn, vidělo loni 218.000 lidí, přibližně stejně jako v předchozím roce. "Skokanem roku" se s nárůstem 50 procent stal klášter Zlatá Koruna, který k oslavě 750. výročí založení připravil řadu akcí a který loni navštívilo 31.675 lidí.

Ze sportu:

Více než pět desítek českých sportovců, trenérů a dalších členů realizačních týmů už je v Soči, dějišti olympijských her. Na palubě vojenského speciálu, který odstartoval z letiště v Praze Kbelích, bylo i několik medailových aspirantů v čele s dvojnásobnou olympijskou šampionkou z Vancouveru rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou. Do Soči dnes zamířilo 27 českých sportovců. Spolu s rychlobruslařskou hvězdou by o stupně vítězů měly usilovat také biatlonistka Gabriela Soukalová či snowboardistka Šárka Pančochová, které v této sezoně dokázaly stejně jako Sáblíková ovládnout závody Světového poháru. Na pódium tajně pomýšlí i akrobatická lyžařka v boulích Nikola Sudová či rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Po měsíci se běžec na lyžích Lukáš Bauer objeví v závodní stopě. Po odstoupení z Tour de Ski měl pár dnů volno a pak přes tři týdny trénoval v Toblachu, kde se v sobotu postaví na start klasické patnáctky Světového poháru. Dobrým výsledkem se chce odrazit k olympijským hrám v Soči.

Radek Štěpánek zahájí cestu českých tenistů za daviscupovým hattrickem. Domácí dvojka se v páteční úvodní dvouhře duelu 1. kola s Nizozemskem utká od 15:00 s Robinem Haasem. Pak nastoupí na tvrdém povrchu v ostravské ČEZ Areně Tomáš Berdych a Igor Sijsling. O pořadí zápasů rozhodl dnešní los na Nové radnici. Čeští tenisté mají v moci slavnou stříbrnou "salátovou mísu" už dva roky. Poprvé vyhráli Davis Cup v roce 2012 po dlouhých 32 letech a loni dokázali titul obhájit. Celkem už v soutěži zvítězili devětkrát po sobě.

Petra Kvitová se ze zdravotních důvodů odhlásila z tenisového turnaje v Paříži, kde byla nasazena jako číslo dvě. Vítězka halového podniku z roku 2011, jež měla v prvním kole volný los, se pořadatelům omluvila kvůli problémům s dýcháním. V pavouku ji nahradila krajanka Barbora Záhlavová-Strýcová. Kvitová se nyní bude snažit zotavit před zápasem 1. kola Fed Cupu, duel českých tenistek se Španělskem je na programu příští víkend 8. a 9. února na antuce v Seville.

Tenistka Klára Zakopalová neprošla přes německou favoritku Angelique Kerberovou do čtvrtfinále halového turnaje v Paříži. Šampionce tohoto podniku z roku 2012 podlehla česká fedcupová reprezentantka po setech 2:6 a 5:7. Dnes večer by do turnaje měla vstoupit nasazená dvojka Petra Kvitová, kterou ve 2. kole čeká domácí Alizé Cornetová.

Zdeněk Štybar pojede v neděli mistrovství světa v cyklokrosu v nizozemském Hoogerheide. Bývalý dvojnásobný světový šampion se rozhodl závod do svého programu na poslední chvíli zařadit. Člen elitního silničního týmu Omega Pharma-Quick Step to oznámil na svém webu.

Čeští florbalisté po výhrách nad úplnými outsidery Rakouskem a Velkou Británií porazili v kvalifikaci mistrovství světa vysoko také Dánsko 12:3. Čtyři branky dal Patrik Dóža a hattrick zaznamenal také Vojtěch Skalík.

Počasí:

Bude zataženo až oblačno, místy slabý déšť nebo mrholení, i mrznoucí. Teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -1, na Šumavě +4.