Zprávy

Prezident ve středu jmenuje trojkoaliční vládu

Po více než půlročním působení úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka bude mít Česká republika opět vládu s politickým mandátem. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje trojkoaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Vláda ještě ten den zasedne k prvnímu jednání. Zabývat se bude mimo jiné legislativním plánem a programovým prohlášením. Podle dřívějšího vyjádření nového premiéra Bohuslava Sobotky by se ministři mohli dohodnout také na tom, kdy požádají Sněmovnu o důvěru. Sobotka předpokládá, že by se tak mohlo stát už v polovině února. Po jednání kabinetu budou jednotliví členové vlády uvedeni do funkcí, jako první vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek a ministr pro lidská práva a předseda legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD), kteří budou sídlit přímo na úřadu vlády. Následně si své působiště prohlédne ministr financí Andrej Babiš (ANO). Přejímání úřadů by mělo trvat až do pátečního poledne.

Sobotka pojede na summit V4 k Ukrajině

Designovaný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se přes náročný středeční program pokusí zúčastnit mimořádného summitu zemí visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti, který se bude zabývat především situací na Ukrajině. Postoj k dění na Ukrajině je podle ministerského předsedy třeba koordinovat. Situaci na Ukrajině označil Sobotka za velmi naléhavou. Její řešení si podle něj vyžádá řadu politických jednání během příštích měsíců. Pokládá proto za důležité, aby byl postoj Česka "koordinován s postojem dalších zemí ve střední Evropě, našich nejbližších partnerů". Summit se uskuteční v podobě pracovní večeře a bude navazovat na předem plánovaná setkání zákonodárců, některých ministrů a premiérů Maďarska a Polska. Později odpoledne se k Viktoru Orbánovi a Donaldu Tuskovi mají připojit slovenský premiér Robert Fico a právě Sobotka.

Kmoníček bude o situaci na Ukrajině hovořit s velvyslancem

Šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se ve středu sejde s ukrajinským velvyslancem Borysem Zajčukem. Hovořit s ním chce o situaci na Ukrajině a o tom, zda je tam zajištěna bezpečnost českých občanů a diplomatů. Probírat budou i česko-ukrajinské vztahy. Zeman do Česka minulý rok pozval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, zúčastnit se tu má summitu zemí Východního partnerství s EU. Budoucí šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) Lidovým novinám řekl, že pozvání není chybou. A dodal, že on by pak mohl pozvat zástupce opozice, třeba Vitalije Klička. Kmoníček poté ČTK řekl, že u takové iniciativy by považoval za klíčovou součinnost Černínského paláce a Hradu. Ministr zahraničí v demisi Jan Kohout minulý týden prohlásil, že je šokován mírou násilí v ulicích, a vyzval tamní úřady, aby policie svoji pozornost namířila na provokatéry.

Babiš se ve čtvrtek setká se slovenskými ministry

Budoucí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš se den po své jmenování vypraví na návštěvu Slovenska. V Bratislavě se setká se zástupci slovenského ministerstva financí, hospodářství a dopravy. Po obědě zamíří na soudní líčení ve věci žaloby, kterou šéf hnutí ANO podal proti slovenskému Ústavu paměti národa (ÚPN). ÚPN totiž Babiše v archivních svazcích vede jako agenta komunistické Státní bezpečnosti. Babiš tvrdí, že neoprávněně. Babiš se původně k soudu dostavit nechtěl, vadí mu velký zájem médií. Nakonec ale názor změnil a cestu na Slovenskou spojil s pracovními schůzkami se slovenskými ministry. Babiše stejně jako ostatní členy vlády jmenuje ve středu odpoledne prezident Miloš Zeman. Ve stejný den bude Babiš uveden do úřadu.

Zaorálek se se Zemanem shodl o EU, rozpory kolem Blízkého východu trvají

Budoucí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se na úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodl v politice týkající se Evropské unie, víceméně také v otázkách ekonomické diplomacie, naopak neshody měli kolem Blízkého východu. Zaorálek to řekl novinářům. V otázce Blízkého východu je Zeman znám jako velký přítel Izraele. Konflikt mezi Izraelci a Palestinci Zaorálek ale konkrétně nezmínil. Hovořil jen o "vyrovnanějším" postoji ČR. Se Zemanem Zaorálek hovořil také o procesu jmenování velvyslanců, vymezili si prý kriteria pro jednotlivé adepty. Na schůzce padla i konkrétní jména. Objevují se spekulace o ministrech úřednické vlády, kterou loni prosadil Zeman. Jméno odstupujícího šéfa resortu financí Jana Fischera padalo v souvislosti s možným diplomatickým angažmá v Izraeli nebo Lucembursku, nejnověji se hovoří o strukturách EU. Zaorálek také oznámil, že jeho prvním náměstkem na ministerstvu bude bývalý šéf Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák. Nyní tuto funkci zastává Jiří Schneider.

Dienstbier plánuje rozšířit sekci lidských práv v úřadu vlády

Kandidát na ministra pro lidská práva a šéfa vládních legislativců Jiří Dienstbier (ČSSD) se chystá v úřadu vlády rozšířit dosavadní lidskoprávní sekci. Zásadní změny v jejím fungování ani v chodu legislativní rady ale neplánuje. Řekl to po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Napětí, které mezi oběma politiky dřív panovalo, se při úterním setkání prý vůbec neprojevilo. Dienstbier, který byl před rokem Zemanovým protikandidátem v prezidentské volbě, zamířil na Hrad jako poslední z budoucích ministrů. Zemana dřív několikrát otevřeně kritizoval, Zeman zas měl výhrady k němu. Dienstbier už dřív řekl, že nejvíc času chce věnovat řešení problému sociálního vyloučení. Přispět chce k přijetí zákona o sociálním bydlení. Prosazovat chce opatření na podporu rovných šancí pro muže a ženy. Mezi ně patří třeba dostatek školek, aby mohli do práce chodit oba rodiče. Budoucí ministr by byl rád, aby nárok každého dítěte na místo ve školce byl uzákoněn. Plánuje také novelu, která by umožnila registrovaným partnerům adoptovat biologického potomka svého protějšku.

Spor o náměstka ministerstva financí trvá

Spor premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o obsazení funkce náměstka ministra financí pro daně trvá. Budoucí ministr financí Babiš je ochoten přijmout člověka ČSSD jen na jiném náměstkovském místě. Vyplynulo to z vyjádření Sobotky a Babiše po jednání, které spolu na dané téma měli. Spor kvůli náměstkům se mezi koaličními partnery rozhořel minulý týden. Důvodem byla především nominace středočeského radního Jiřího Peřiny (ČSSD) na místo náměstka pro daně na ministerstvu financí. Babiš Peřinu odmítl, na místo už si vybral vlastní kandidátku Simonu Hornochovou. Peřinu by si chtěl nechat jako poradce. Babiš v médiích zopakoval, že mu vadí i některé další nominace ČSSD. Nesouhlasí například s tím, aby se náměstkem pro sport na ministerstvu školství stal bývalý šéf pražské sociální demokracie Petr Hulinský. Po jednání se Sobotkou řekl, že na tom se také nedohodli. Odmítá rovněž, aby ČSSD měla na místním rozvoji náměstka pro evropské fondy.

ANO nominovalo jako náměstka na kulturu Vladimíra Franze

Hnutí ANO do funkce náměstka ministra kultury nominovalo hudebního skladatele, výtvarníka, vysokoškolského pedagoga a neúspěšného prezidentského kandidáta Vladimíra Franze. S budoucím ministrem Danielem Hermanem (KDU-ČSL) už se Franz sešel, zatím se ale nedomluvili. Sdělila to mluvčí ANO Radka Burketová. "S panem Franzem jsme se o ministerstvu bavili... Pan Herman byl z pana Franze nadšený a určitě o spolupráci uvažuje," uvedl předseda hnutí Andrej Babiš. Franz řekl, že z prvního setkání s Hermanem má pocit, že "si sedli". ANO opakovaně uvádí, že preferuje na ministerstvech odborníky před politickými nominanty.

Viceprezident Agrární komory Šnejdrla bude Jurečkovým náměstkem

Náměstkem nastávajícího ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se stane současný viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla (ČSSD). Šnejdrla řekl, že by měl mít na starosti úsek zemědělských komodit, pod nějž patří také problematika potravinářství. Jako své hlavní úkoly po příchodu na úřad Šnejdrla vidí dokončení práce na aplikací změn společné zemědělské politiky EU do českého prostředí. Co největší část dotací chce směřovat na podporu dlouhodobě upadající živočišné výroby. Za důležité označil také zlepšení bilance zahraničního obchodu s potravinami. Šestapadesátiletý Šnejdrla je viceprezidentem největší zemědělské nevládní organizace šest let. Je absolventem Vysoké školy zemědělské v Brně. Od loňského listopadu je členem zastupitelstva ve Valašském Meziříčí. Nastupující náměstek ministra zemědělství figuruje podle obchodního rejstříku ve vedení několika firem. Je například jednatelem zemědělské firmy Agrotech a předsedou představenstva společnosti Agropodnik Valašské Meziříčí.

Sobotka: bez dohody s kraji se nebude redukovat síť pošt

Hejtmani za sociální demokracii dostali od designovaného premiéra Bohuslava Sobotky příslib, že nebude redukován počet poboček České pošty bez jednání s kraji. "V žádném případě vláda nebude chtít zhoršovat dostupnost poštovních služeb zejména ve venkovských regionech," řekl po jednání Sobotka. S ministerským předsedou a budoucími ministry za ČSSD se hejtmané také dohodli na pravidelných schůzkách dvakrát do roka. První setkání Asociace krajů s kabinetem by se podle zástupců krajů mělo uskutečnit do dvou měsíců. Hejtmani také se zástupci ČSSD v příští vládě hovořili o evropských fondech, financování nemocnic, sociálních služeb a integrovaného záchranného systému nebo rozpočtovém určení daní.

Stát loni vyplatil politickým stranám skoro miliardu

Stát loni vyplatil politickým stranám na příspěvcích skoro miliardu korun. Nejvíce peněz poslalo ministerstvo financí ČSSD a KSČM. Celkový příspěvek stranám a hnutím činil loni 954,27 milionu korun. Za hlasy voličů z toho stát uhradil 483,4 milionu. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí. Sociální demokracie dostala 246,51 milionu korun, komunistická strana 150,79 milionu. Občanským demokratům stát poslal 123,01 milionu korun, TOP 09 pak 109 milionu a partnerskému hnutí Starostové a nezávislí 8,77 milionu. Hnutí ANO obdrželo 105,27 milionu korun, KDU-ČSL 62,69 milionu. Hnutí Úsvit si přišlo na 39,73 milionu korun.

Porubská ČSSD zrušila členství ostravskému primátorovi Kajnarovi

Členové místní organizace ČSSD Ostravy-Poruby zrušili členství ve straně ostravskému primátorovi Petru Kajnarovi. Důvodem jsou žaloby, které někdejší krajský předseda strany podal loni před parlamentními volbami kvůli údajně nedemokratickému sestavování kandidátní listiny. Kajnar na ní nebyl. Ze 120 přítomných členů porubské ČSSD se pro zrušení členství vyslovilo 101. Řekl to předseda porubské organizace Lumír Palyza. Zrušení Kajnarova členství ještě musí projednat okresní výkonný výbor strany. Primátor se loni kandidátku ČSSD pokusil u soudu napadnout dvakrát, ani jednou neuspěl. Spolustraníci Kajnara později vyzvali k tomu, aby se vzdal svého členství ve straně, což neučinil. Kajnar se do čela kandidátky ČSSD v komunálních volbách poprvé dostal v roce 2006 a následně se stal primátorem. Své místo lídra obhájil i při volbách o čtyři roky později. ČSSD komunální volby v Ostravě v roce 2010 vyhrála poprvé od roku 1990.

Armáda plánuje na letošek víc cvičení za méně peněz

Armáda plánuje letos vyšší počet cvičení než v loňském roce. Celkový předpokládaný rozpočet by měl být naopak nižší. V zahraničí chtějí vojáci cvičit vedle evropských zemí například v USA, v Jordánsku a v Keni. Letos vojáci plánují 106 cvičení v zahraničí a 33 výcviků v tuzemsku. Loni jich mělo být podle původního záměru v cizině 95 a v Česku 34. Zatímco loni byl rozpočet cvičení 75,4 milionu korun, letos má ministerstvo obrany na tyto účely 66,7 milionu korun. K významným cvičením armáda řadí například výcvikové lety ve vzdušném prostoru ostatních členských států NATO. Jednotlivých výcvikových letů se účastní nejvýše deset letounů české armády, každé cvičení je nejvýše jednodenní.

Církve podaly 4424 žádostí o vydání 96.099 pozemků a 1742 staveb

Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 4424 žádostí o vydání 96.099 pozemků a 1742 staveb. Vyplývá to ze souhrnu ministerstva kultury aktualizovaného k 23. lednu. Církve a náboženské společnosti mohly o vydání majetku požádat do konce roku. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňska bude počet výzev dále aktualizován, uvedlo ministerstvo. Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad a Lesy České republiky. Podle údajů pozemkového úřadu, na který přišla víc než polovina všech žádostí, se do 23. ledna podařilo uzavřít 48 dohod na vydání 249 pozemků a čtyř staveb o celkové výměře 206,2 hektaru. Zatím z toho bylo schváleno 16 dohod, na jejichž základě by církve měly dostat 63 pozemků a dvě stavby o celkové výměře 81 hektarů. Církve a náboženské společnosti si v restitucích nárokují také movité věci. Třeba Národní galerie už dříve uvedla, že eviduje přes 30 žádostí o vydání více než 500 soch, obrazů, grafických listů a kreseb. Zjistila ale, že podstatnou část artefaktů již církvím stát vydal. Výzvy k vydání výtvarných děl eviduje také Národní památkový ústav, celkem i včetně žádostí o vydání staveb se u něj podle údajů z počátku ledna sešlo 37 výzev. Více než 90 žádostí o vydání pozemků ke konci loňska zaregistrovalo ministerstvo obrany.

CVVM: Podle poloviny lidí by měly Benešovy dekrety dál platit

Polovina veřejnosti si myslí, že by takzvané Benešovy dekrety měly dál platit. Názor, aby byly zrušeny, zastává 14 procent Čechů. Více než třetina lidí se k věci nedokázala vyjádřit. Vyplynulo to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Odsun sudetských Němců po druhé světové válce považují za spravedlivý dvě pětiny občanů, což je nejméně od roku 2002. V průzkumu 36 procent dotázaných uvedlo, že odsun byl nespravedlivý. Před sedmi lety označilo odsun za nespravedlivý 28 procent lidí a před 12 lety 26 procent lidí. V otázce odsunu i Benešových dekretů jsou podle CVVM vidět velké rozdíly mezi věkovými skupinami. Téměř dvě třetiny starších 60 let odmítá zrušení dekretů, mezi mladými do 29 je téhož názoru necelá třetina. O spravedlnosti odsunu sudetských Němců je mezi staršími 60 let přesvědčena polovina lidí, mezi lidmi do 30 let třetina.

Salačová: Vyšetření u lékaře bylo kódem pro schůzku s Rathem

Podnikatelka Ivana Salačová obžalovaná v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha soudu řekla, že kódem pro schůzku s ním k údajně uplacené zakázce bylo "vyšetření u lékaře". Rath je sice lékař, podle Salačové šlo ale o schůzku kvůli tendru na opravu gymnázia v Rathově bydlišti Hostivicích. Obžaloba tvrdí, že zakázku provázela korupce. Salačová před soudem komentovala jeden z odposlechů telefonních hovorů a záznamů textových zpráv, které přehrával a četl soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský. Je to komunikace Salačové s někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, kterou obžaloba označuje jako jednoho z organizátorů korupce. Pancové napsala, že "nemůže přijít na vyšetření". Ve skutečnosti prý neměla na mysli návštěvu lékaře kvůli zdraví, ale schůzku s tehdejším hejtmanem Středočeského kraje Rathem. Rath se ke komentáři Salačové soudu nevyjádřil. Od počátku odmítá, že by kdy přijal úplatek, nebo se něčeho podobného jako hejtman účastnil.

Jihočeští policisté zadrželi dealery drog

Jihočeští policisté a celníci v polovině loňského prosince zadrželi devítičlennou skupinu, jejíž členy podezírají z výroby a prodeje drog. Marihuanu a pervitin dodávali hlavně do Rakouska. Tam bylo zadrženo dalších šest lidí. Sdělil to mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Z devíti v Česku zadržených je nyní pět lidí ve vazbě. Kriminalisté je viní z toho, že zprostředkovali vývoz minimálně 22 kilogramů marihuany a 150 gramů pervitinu. Hrozí jim až 12 let vězení. Na operaci s krycím názvem MEDIC začala českobudějovická celní protidrogová jednotka pracovat loni v červnu. Při společném zásahu celníci a policisté 17. prosince na Českobudějovicku a Českokrumlovsku provedli osm domovních prohlídek. Objevili při nich dvě vnitřní pěstírny konopí a zabavili 211 gramů kokainu, 261 gramů metamfetaminu, 2,5 kilogramu marihuany a 131 kusů vzrostlých rostlin konopí. Našli také stovky tablet extáze, víc než 2800 ampulí a tablet anabolických steroidů a 307.000 korun v hotovosti.

Klienti zkrachovalé záložny MSD si první den vyzvedli 4,5 mld. Kč

Česká spořitelna vyplatila první den více než třetině klientů zkrachovalého Metropolitního a spořitelního družstva (MSD) náhrady za 4,5 miliardy Kč. Převážnou většinu tvoří bezhotovostní výplaty, v hotovosti si klienti odnesli asi 140 milionů Kč. Spořitelna to uvedla na dotaz ČTK. Přes její pobočky začal náhrady vyplácet Fond pojištění vkladů. Fond vyplatí vklady včetně úroků podle stavu k 27. prosinci, kdy fond obdržel od ČNB oznámení o neschopnosti družstva dostát závazkům. Fond vyplatí klientům 100 procent jejich vkladů, maximálně však do 2,744 milionu korun na jednoho vkladatele. Jde o ekvivalent částky 100.000 EUR podle kurzu 27,44 Kč/EUR. Metropolitní spořitelní družstvo poslal do konkurzu loni 23. prosince na návrh vedení záložny Městský soud v Praze. Česká národní banka odňala družstvu povolení působit jako družstevní záložna asi o týden dřív.

Čepro zvedlo odhad ceny za likvidaci havárie u Knyku na 30 mil.Kč

Vyčištění území zamořeného naftou z poškozeného potrubí společnosti Čepro u obce Knyk na Havlíčkobrodsku bude stát kolem 30 milionů korun. Po měsíci sanace firma zdvojnásobila odhad škody. Potrubí navrtali zloději pohonných hmot. Nafta znečistila asi hektar pozemků, Cihlářský potok a na něm Štičí rybník. Dělníci už odvezli 3500 tun kontaminované zeminy a 250 metrů krychlových vody, řekl generální ředitel Čepra Jan Duspěva při místním šetření u Knyku. Předpokládá, že brzo bude možné zbývající zeminu a vodu začít čistit na místě. Zeminu je možné zbavovat ropných látek proléváním různými chemikáliemi a za použití bakterií. Zatím byla kvůli čištění odvážena na dekontaminační plochy.

Baxter ukončí výrobu vakcín, ze závodu u Jevan propustí 275 lidí

Mezinárodní farmaceutická společnost Baxter ukončí výrobu vakcín v závodě v Bohumile nedaleko Jevan u Prahy. Firma se chce nadále zaměřit na své hlavní aktivity, především na výrobu produktů z krevní plazmy. Uzavřením závodu přijde o práci 275 zaměstnanců. Změny se dotknou pouze společnosti Baxter BioScience se sídlem v Bohumile. Výroba ve zdejším závodě má skončit na sklonku února. Ke konci dubna budou rozvázány pracovní poměry s 237 zaměstnanci a o dva měsíce později se zbylými 38 pracovníky. Firma chce některým odborníkům najít uplatnění v jiných lokalitách, kde působí. Zbylým zaměstnancům hodlá pomoci při hledání nových míst. K zákonnému odstupnému jim vyplatí dobrovolné odstupné na základě odpracovaných let.

Generika podle studie ušetřila miliardy korun

České zdravotnictví díky generickým lékům užívaným při léčbě nemocí srdce a cév za deset let ušetřilo zhruba 50 miliard korun. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF). Levnější kopie léků stlačily ceny drahých originálů, a léčbu tak dostane víc pacientů. V tzv. proléčenosti se Česko dostalo na evropskou úroveň, řekl výkonný ředitel ČAFF Emil Zörner. ČR spotřebuje ročně léky za 60 miliard korun, s DPH a marží je to přes 80 miliard. Zdravotní pojišťovny hradí léky za 36 miliard, zdravotnictvím za rok proteče kolem 290 miliard korun. Na českém trhu tvoří generika v počtu balení téměř 60 procent, v cenách 30 procent. ČAFF má zájem o další nárůst podílu generik. Podle Zörnera tvoří v USA téměř 90 procent, v Německu 75 procent trhu a není důvod, proč by to tak nemohlo být i v Česku.

V Praze se podařilo oživit 42 procent lidí po klinické smrti

Pražští záchranáři loni oživovali přes 570 pacientů se zástavou oběhu, tedy ve stavu klinické smrti. Oživit se jim podařilo 42 procent z nich. Do běžného života se bez závažných potíží nakonec vrátilo asi 17 procent oživovaných. Uvedl to ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Praha se v tomto řadí k celosvětové špičce. Podle Schwarze se navíc v Praze loni podařilo záchranářům dosáhnout světového úspěchu v počtu zachráněných při takzvané komorové fibrilaci. "Poprvé v historii přežilo v Praze klinickou smrt více než 50 procent pacientů s komorovou fibrilací. Jde o světově absolutně špičkový výsledek," řekl Schwarz. Důvodem podle něj jsou rychlé dojezdové časy sanitek i kvalitní práce nemocnic, ale především pomoc laiků, kteří zahájí oživování ještě před příjezdem lékařů. Lidem přitom výrazně pomáhají operátorky tísňové linky, které volajícím radí, jak první pomoc poskytnout.

V ČR je málo dárců orgánů, nemocnice nemají na jejich vyhledávání

V ČR je málo dárců orgánů, protože nemocnice nemají na platy pracovníků, kteří by je vyhledávali a profesionálně spolupracovali s transplantačními centry, jako je to v některých jiných zemích. ČTK to řekla vedoucí lékařka oddělení odběrů orgánů Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Eva Pokorná. Nedostatek dárců brzdí další nárůst transplantací srdce v ČR. V IKEM voperovali loni rekordních 50 srdcí, protože měli i rekordní počet zemřelých dárců. Dalších 114 lidí na srdce čeká. Na rozdíl od ČR a jiných zemí s horším umístěním v žebříčku pracuje ve španělských a chorvatských nemocnicích na každém oddělení ARO a JIP člověk, který se věnuje dárcovskému programu. "Aktivně dárce vyhledává, to znamená, že má přehled o každém příjmu, o každém pacientovi s těžce poškozeným mozkem. Nezasahuje do léčby, to mu nepřísluší, ale pokud ošetřující lékař indikuje zemřelého k odběru orgánů, dárcovský manažer převezme komunikaci s transplantačním centrem, s rodinou a odbřemení lékaře," popsala systém Pokorná. V ČR je podle ní vše na ošetřujícím lékaři, ukládá mu to zákon i profesionální povinnost. Pokud ale slouží sám a musí přijmout několik akutních pacientů, postarat se o ty, kteří na oddělení leží, tak i kdyby s transplantačním centrem a rodinou zemřelého o darování orgánů jednat chtěl, nemá na to kapacitu.

V ČR je zatím jen 115 profesionálních pěstounů

V Česku působí zatím jen 115 profesionálních pěstounů, kteří se starají o děti v tísni. V této náhradní péči na přechodnou dobu je teď 132 chlapců a děvčat. Vyplývá to z údajů ministerstva práce. Podmínky pěstounské péče změnila loni v lednu novela, přednost má mít rodina před ústavem. ČR sklízí léta kritiku za vysoký počet dětí v ústavní péči. Aby do ní nemusely, bylo by podle dřívějších plánů resortu potřeba aspoň 300 profesionálních pěstounských rodin. Výběr a příprava nových pěstounů přitom trvá až dvanáct měsíců. Podle některých poslanců nový systém zatím řádně nefunguje a bude nutné ho upravit. V ústavních zařízeních vyrůstá nyní kolem 11.000 dětí, zhruba 2000 z nich nejsou ani tři roky. Podle dříve schválené vládní strategie se už v letošním roce měly děti do tří let do ústavů přestat posílat. Od roku 2016 pak do nich neměly chodit už ani děti do sedmi let.

Karlovy Vary ponechají filmovému festivalu osmimilionovou dotaci

Karlovarské zastupitelstvo schválilo zvýšení dotace pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech o jeden milion korun, na celkových osm milionů korun. Ustoupilo tak od návrhu, podle kterého měl festival letos dostat o jeden milion méně. Zastupitele přijeli do Karlových Varů o návratnosti dotace přesvědčit prezident festivalu Jiří Bartoška a programový ředitel Kryštof Mucha. Vedení města letos v rámci úspor sáhlo i na dotaci pro festival. Jak ale ve své prezentaci řekl Mucha, jen festivalový servis za devět dnů utratí v Karlových Varech 55 milionů korun. Na zastupitelstvo přinesl i velkou krabici plnou článků, které o festivalu vyšly. "Tohle všechno je monitoring tisku. To všechno bylo napsáno o Karlových Varech," přesvědčoval zastupitele. Zastupitelé vedení festivalu vyzvali například k většímu využití letního kina, ať už pro promítání filmů nebo koncerty. Podle Bartošky je ale využití letního kina komplikované.

Literární vědci připravili čítanku o Václavu Havlovi

Soubor textů pojednávajících o díle dramatika Václava Havla vydává Institut pro studium literatury, který nedávno založili čeští literární odborníci. Antologie Čtení o Václavu Havlovi vybírá nejzajímavější bezprostřední pojednání o Havlově díle od 60. let minulého století do současnosti. Kniha o Havlovi je prvním svazkem edice Antologie, kterou připravuje Institut pro studium literatury založený v roce 2010 v Praze. Jako další svazek vyjde Čtení o Jaroslavu Vrchlickém a letos mají následovat ještě knihy o Jaroslavu Haškovi a Jaroslavu Seifertovi. Na grafické podobě knih se v rámci evropského projektu podíleli studenti Střední průmyslové školy grafické. Kniha shrnuje výběrově nejcennější kritické ohlasy na Havlovo dílo, psané bezprostředně po jeho publikaci od 60. let až do dnešních dnů.Čítanka je určena právě i pro běžné zájemce o dílo Václava Havla, zdaleka ne jen pro odborníky.

Radokovy ceny znají nominace, laureáti je převezmou 8. března

Divadlo v Dlouhé a Studio Hrdinů z Prahy, královéhradecké Klicperovo divadlo a Komorní scéna Aréna Ostrava mají naději na Cenu Alfréda Radoka za rok 2013 a titul Divadlo roku. Vyplývá to z výsledků ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), v níž hlasovalo 75 kritiků. Nominace oznámil v Praze nadační fond nesoucí jméno tohoto předního českého divadelníka. Laureáty vyhlásí 8. března ve Studiu Hrdinů. Nejlepší inscenací roku se mohou stát Čechovův Racek, jak ho v pražském Dejvickém divadle nastudoval Michal Vajdička, Ruská zavařenina Ludmily Ulické v režii Ivana Rajmonta v ostravské Aréně a projekt Pavla Juráčka, Dory Viceníkové a režiséra Jana Mikuláška Zlatá šedesátá přenesený z brněnské Reduty do pražského Divadla Na zábradlí. Na Radokovu cenu za ženský herecký výkon mají naději Svetlana Janotová z Městského divadla Brno, Lucie Trmíková z Divadla v Dlouhé v Praze a Tereza Vilišová z ostravského Divadla Petra Bezruče. Z jejich kolegů to jsou Karel Dobrý ze Studia Hrdinů, Vladimír Javorský z Národního divadla a Miroslav Krobot z Dejvického divadla. Na Cenu Alfréda Radoka za původní českou hru jsou v nominacích texty Jiřího Havelky a Karla Františka Tománka (Dechovka, Divadlo Vosto5 v Baráčnické rychtě Praha), Lenky Lagronové (Z prachu hvězd, Národní divadlo Praha) a Milana Šotka (Plejtvák, Cabaret Calembour Praha).

Ze sportu:

S cílem navázat na loňské úspěšné vystoupení na mistrovství světa v Soči odletí ve čtvrtek na olympijské hry rychlobruslařka Karolína Erbanová. Jednadvacetileté parťačce české hvězdy Martiny Sáblíkové sice nevyšly poslední závody, věří ale, že v Soči bude vše jinak. Stejně jako její trenér Petr Novák tajně doufá, že bude připravena bojovat o medaile.

Český fotbalista Marek Suchý po čtyřech letech opouští Spartak Moskva. Reprezentační obránce odchází do Basileje na půlroční hostování s opcí na přestup. Švýcarský šampion potvrdil na svém webu dohodu se Spartakem, o které informovala agentura ITAR-TASS. Suchý by měl do Basileje dorazit ve středu, podstoupit zdravotní prohlídku a následně podepsat smlouvu. Pětadvacetiletý Suchý odehrál za Spartak 84 zápasů ruské ligy, během podzimu však přišel o místo v sestavě a dostal od klubu svolení hledat si jiné angažmá.

Fotbalisté Sparty porazili v posledním přípravném zápase před odletem na herní soustředění do Španělska Banskou Bystrici 3:1. Vedoucí celek první ligy na Strahově prohrával, díky gólům Pavla Kadeřábka, Lukáše Váchy a Ondřeje Karafiáta však skóre otočil.

Český hokejový brankář Petr Mrázek se přesunul z Detroitu na farmu do Grand Rapids. V kádru Red Wings uvolnil místo pro uzdravenou jedničku Jimmyho Howarda, který se vrací po zranění kolena. V dnešním utkání NHL na ledě Philadelphie se postaví do branky Howard či Jonas Gustavsson.

Hokejový útočník Jiří Tlustý se v pondělním utkání NHL podílel jednou asistencí na výhře Caroliny nad Columbusem 3:2 a bodoval tak ve čtvrtém z posledních pěti zápasů. Hurricanes záhy prohrávali 0:2, když ve třetí minutě dvakrát inkasovali v rozmezí sedmnácti sekund. Ve třetí třetině však během tří minut skóre otočili.

Útočník Roman Červenka rozhodl gólem o vítězství Petrohradu 3:2 v utkání Kontinentální hokejové ligy nad Dinamem Minsk. Lukáš Kašpar pomohl Doněcku gólem k výhře 3:0 nad Jaroslavlí a trefil se i Jan Kovář z Magnitogorsku, jehož tým však už další branku nepřidal a s Vladivostokem prohrál 1:2.

Hokejisté Mladé Boleslavi zvládli duel se třetí Jihlavou a po vítězství 2:1 dál drží šestnáctibodový náskok v první lize. Zvítězila i druhá Olomouc, která zdolala Beroun 4:0. Důležitý zápas o postup do play off zvládly osmé Benátky nad Jizerou a svého nejbližšího pronásledovatele Ústí nad Labem porazily 5:2.

Tenistka Petra Kvitová vstoupí do turnaje v Paříži zápasem s domácí Alizé Cornetovou. S pětadvacátou hráčkou žebříčku WTA se světová šestka utká podruhé v kariéře, jediný vzájemný duel loni na US Open Češka vyhrála.

Tenistka Andrea Hlaváčková postoupila bez boje do čtvrtfinále turnaje v Pattaye. Její soupeřka z 2. kola Němka Lisická odstoupila kvůli zranění.

Bývalý šéf volejbalového svazu Antonín Lébl měl ve svazu i ve svém podnikání problémy kvůli neprůhlednému hospodaření, neměl by být náměstkem ministra školství pro sport. S tímto prohlášením nezávisle na sobě přišel Český volejbalový svaz (ČVS) a Česká obec sokolská. Lébla coby náměstka navrhlo budoucímu ministrovi školství Marcelu Chládkovi (ČSSD) hnutí ANO.

Počasí:

Bude zataženo až oblačno, místy slabé sněžení, teploty -4 stupně až nula. Foukat bude mírný východní až jihovýchodní vítr.

Téměř v celém Moravskoslezském kraji meteorologové vyhlásili smogovou situaci. Nejprve začala časně ráno platit pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka. Později meteorologové smogovou situaci rozšířili i na další okresy regionu, tedy Novojičínsko, Bruntálsko a Opavsko. Jedinou lokalitou v kraji, kde smogová situace zatím neplatí, je Třinecko.