Zprávy

0:00
/
0:00

Prezident Zeman přijímá adepty na ministry

Prezident Miloš Zeman přijímá další kandidáty na ministry koaliční vlády ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Jako první na Hrad ve čtvrtek před polednem dorazil pravděpodobný ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Zeman k němu má výhrady, podle něj může představovat bezpečnostní riziko. Mládek v minulosti nedostal prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Na Pražský hrad dále zavítají kandidáti na ministra školství Marcel Chládek (ČSSD), ministryni pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO), ministryni spravedlnosti Helena Válková (ANO), ministra životního prostředí Richard Brabec (ANO), ministra kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a ministryni práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Zeman ve středu jednal například s kandidátem na ministra obrany Martinem Stropnickým (ANO). Přes výhrady, které k němu měl, prý řekl, že ho do vlády jmenuje. Podobně se vyjádřil v případě uchazeče o místo ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Posledními dvěma politiky nové vlády, s nimiž se Zeman sejde, budou na začátku příštího týdne Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Ani k jednomu prezidenta nepoutají vřelé vztahy. Dienstbier by se měl stát ministrem pro lidská práva, Zaorálek by měl řídit českou diplomacii.

Prezident Miloš Zeman jmenuje novou koaliční vládu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu 29. ledna ve 14:00 na Pražském hradě. Stane se tak 95 dní od voleb.

Zeman pogratuloval Fialovi ke zvolení šéfem ODS

Prezident Miloš Zeman pogratuloval Petru Fialovi k sobotnímu zvolení novým předsedou ODS. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident připomněl, že i on v čele ČSSD začínal se sedmiprocentním volebním ziskem. Ze sociální demokracie, která byla počátkem 90. let minulého století bez politického vlivu, přitom udělal nejsilnější opoziční stranu a v roce 1998 s ní vyhrál volby se ziskem přes 32 procent hlasů. Bývalý ministr školství Fiala byl v sobotu zvolen předsedou občanských demokratů na volebním kongresu strany v Olomouci. Akademik a poslanec získal od delegátů 437 hlasů, tedy asi 80 procent. Porazil europoslance Edvarda Kožušníka a místopředsedkyni Miroslavu Němcovou. Fialovým úkolem v čele ODS bude oživit stranu, která bývala nejsilnějším hráčem na politické pravici. Exministr doufá, že strana z víkendového kongresu vzejde posílena.

Kohouta šokuje násilí v Kyjevě, vyzval k uklidnění situace

Českého ministra zahraničí Jana Kohouta šokuje rozměr násilností v ulicích Kyjeva a lituje ztrát na životech. Napsal to ve svém prohlášení. Současně vyzval ukrajinskou vládu, aby se násilí vyvarovala, propustila zadržené aktivisty a policii nasměrovala na provokatéry. "Obracím se na prezidenta Ukrajiny, aby byly zrušeny zákony drasticky omezující svobodu slova a shromažďování, jejichž schválení minulý týden se stalo příčinou intenzifikace demonstrací," uvedl odstupující šéf české diplomacie. Současně apeloval na čelné představitele demokratické opozice, aby využili v "maximálně možné míře" možnosti dialogu k uklidnění situace a zastavení násilností. Několikadenní pouliční boje protivládních radikálů se zásahovými jednotkami mají první mrtvé, úřady uvádějí dva, protivládní zástupci hovoří o pěti až sedmi obětech.

Zaorálek chce pozvat Klička, pozvání Janukovyče má ale za správné

Pravděpodobný budoucí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce po nástupu do funkce pozvat do Prahy Vitalije Klička, případně jiného z lídrů ukrajinské opozice. Nepovažuje ale za chybu, že prezident Miloš Zeman pozval během své říjnové návštěvy Ukrajiny do Prahy prezidenta Viktora Janukovyče. "Musíme se bavit s oběma stranami," řekl Zaorálek v rozhovoru pro Lidové noviny. Zaorálkovy vztahy se Zemanem jsou napjaté ještě z doby, kdy byl nynější prezident šéfem ČSSD. Kandidát na ministra ale věří, že ve věci zahraniční politiky dokážou se Zemanem své kroky sladit. "Prezident je součástí výkonné moci a naše jediná šance je, pokud dokážeme koordinovat své kroky i své výroky. Budu mu říkat, že je to otázka elementární soudnosti téhle země a jejích představitelů, dělat jednu politiku. Ne každý svou," uvedl. Poté, co se ujme funkce ministra, plánuje Zaorálek ve vedení Černínského paláce provést "docela zásadní změny", a to včetně personálních. LN připomínají, že Zaorálek se v posledních letech zapsal jako kritik vojenských misí či náklonnosti české diplomacie vůči Izraeli.

Fischer mění na poslední chvíli dozorčí rady státních firem

Ministr financí v demisi Jan Fischer rozhodl o změně stanov a snížení počtu členů dozorčích rad u pěti státních firem. Jde o Český Aeroholding, ČEPRO, Mero, Centrum - F a Prisko. Počet členů dozorčích rad se sníží z 39 na 31. Oznámil to mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek. "Načasování změn až na začátek roku 2014 je způsobeno nově účinnou legislativou, zejména zákonem o obchodních korporacích," uvedl Šrámek. Rozhodnutí přišlo v posledním týdnu úřadování vlády Jiřího Rusnoka. U dalších firem ovládaných ministerstvem mají změny v průběhu roku následovat. MF upozornilo, že jde o první fázi změn ve společnostech s majetkovou účastí státu. Změny u dalších firem by měly následovat, a to v únoru u firem Thermal, Explosia, Výzkumný a zkušební letecký ústav a IMOB. V dubnu přijdou na řadu Česká exportní banka a EGAP a v červnu ČEZ. Ministerstvo financí loni mělo více než 40procentní podíl ve 26 společnostech, o rok dříve to bylo 28 firem.

Výbor doporučil poslancům vydat Svobodu (ODS) ke stíhání

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil poslancům vydat pražského exprimátora Bohuslava Svobodu (ODS) k trestnímu stíhání. Policie ho viní v případu opencard, Svoboda označuje obvinění za nesmyslné. Policisté za svými argumenty podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty stojí. Exprimátor stejně jako další radní čelí podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun. Výbor se zabýval Svobodovým případem už potřetí. Bývalého primátora již dříve vyslechl, tento čtvrtek kauzu vysvětloval poslancům Šlachta. O policejní žádosti o Svobodovo vydání Sněmovna rozhodne zřejmě na následující schůzi, která začne zkraje února.

Soud: Systém výplaty sociálních dávek může pokračovat

Systém pro vyplácení sociálních dávek může pokračovat podle smlouvy s OKsystem, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí s firmou uzavřelo na přelomu roku. Krajský soud v Brně zamítl odkladný účinek žaloby konkurenční Fujitsu Technology Solutions. Uvedla to mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Fujitsu systém dodávala původně. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale loni v prosinci rozhodl, že smlouva byla nezákonná a zakázal systém platný od roku 2012 používat. Podle Sedláčkové bylo důvodem pro zamítnutí žádosti o přiznání odkladného účinku žalobě především vyjádření MPSV, které je ústředním orgánem státní správy odpovědným za vyplácení sociálních dávek. Vydané usnesení je předběžného charakteru a nijak nepředjímá konečný výsledek řízení u soudu.

EK chce, aby ČR zavedla povinné individuální měřiče energií

Evropská komise formálně požádala Českou republiku, aby do svého práva převzala povinnost zajistit konečným odběratelům energií individuální měřiče, ukazující jejich skutečnou spotřebu. Plyne to z balíku rozhodnutí o porušení evropského práva, který komise zveřejnila. EK připomněla, že příslušná evropská směrnice o energetických službách měla být ve vnitrostátním právu členských zemí přejata do roku 2008. Nyní má Česko dva měsíce na to, aby své závazky splnilo. Komise poté může rozhodnout, že se ve věci obrátí na Soudní dvůr EU. Podle Evropské komise jsou individuální měřiče "velmi důležité k prosazení dobrého hospodaření s energií". Spotřebitelé prý díky nim mohou lépe sledovat svou vlastní spotřebu elektřiny, plynu, energie na topení a chlazení nebo ohřev teplé vody. Takové měření navíc umožňuje účtovat zákazníkům jejich skutečnou spotřebu.

Okamurův Úsvit povede do eurovoleb advokátka Samková

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury povede do evropských voleb advokátka Klára Samková. V souvislosti se svou kandidaturou ukončila členství v TOP 09. Zastupitelka v Praze 2 již dříve situaci v TOP 09 kritizovala. Neúspěšně se stejně jako Okamura přihlásila už do loňských prezidentských voleb proti předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Okamuru pak zastupovala při jeho stížnosti k Ústavnímu soudu, v níž žádal odklad voleb hlavy státu. Okamura představil Samkovou jako první dámu voleb do Evropského parlamentu. Uvedl, že advokátka dlouhodobě hájí práva a zájmy občanů bez ohledu na odměnu. Advokátka už v parlamentu působila. Počátkem 90. let byla poslankyní tehdejšího Federálního shromáždění za Romskou občanskou iniciativu.

Novým předsedou představenstva Agrofertu je Zbyněk Průša

Novým předsedou představenstva společnosti Agrofert je Zbyněk Průša (60). Rozhodlo o tom představenstvo firmy. Dlouholetý šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA nahradí v čele Agrofertu jeho majitele a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Babiš se má stát v nové vládě vicepremiérem a ministrem financí. V pondělí proto oznámil, že v čele své firmy končí. Podle obchodního rejstříku je Babiš v orgánech sedmi firem a Nadace Agrofert Holding. Mimo jiné je uveden jako předseda představenstva Agrofertu a společností Kostelecké maso uzeniny, Profrost či AGF Media. Babiš v pondělí uvedl, že chce zůstat jen v Nadaci Agrofert, která se věnuje charitě.

Pražské arcibiskupství podalo státu 657 žádostí o majetek

Pražské arcibiskupství spolu s farnostmi pražské arcidiecéze a metropolitní kapitulou podaly v rámci současných církevních restitucí 624 výzev na vydání nemovitostí a 33 výzvy na movité věci. Lesy ČR požádalo arcibiskupství o 4270 parcel, Vojenské lesy řádově o 400 parcel. U mnoha výzev již uplynula půlroční lhůta, do níž by mělo být o vydání majetku rozhodnuto, řekl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. "Dosud nebyl vydán žádný majetek. Byly podepsány pouze dvě dohody na dva pozemky. I ty jsou již ale staršího data," uvedl. Pravděpodobně k nejvýznamnějším položkám, o něž pražské arcibiskupství, respektive metropolitní kapitula žádá, je několik nemovitostí v areálu Pražského hradu. Prezidentská kancelář původně nároky církve odmítla s odvoláním na bezpečnost hlavy státu; církev tyto nároky uznává, potřebuje ale prý některé budovy například pro správu katedrály. Následně se začalo mluvit o směně některých budov.

Olomoucké arcibiskupství žádá půdu, zámek i lázeňskou vilu

O tisíce hektarů lesů a zemědělské půdy i o významné památky požádalo v souvislosti s restitucemi olomoucké arcibiskupství. Podle jeho zástupců by se v případě úspěchu pro návštěvníky památek nic změnit nemělo. V seznamu arcibiskupství figuruje žádost o navrácení zhruba 200 budov. Převážnou část z toho tvoří objekty související s lesním hospodářstvím a zemědělstvím, kromě toho například zámek v Kroměříži a s ním související objekty, dále zámeček v Hrubčicích, vodní tvrz v Jeseníku nebo lázeňská vila Vlasta v Teplicích nad Bečvou. O zámek v Kroměříži, který spolu s přilehlými zahradami patří do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, požádalo arcibiskupství na poslední chvíli. Odůvodnilo to tím, že žádost o památku, která sloužila jako administrativní a reprezentační sídlo olomouckých biskupů, důkladně zvažovalo. Církve podávaly žádosti k vrácení majetku zabaveného po únoru 1948 od začátku loňského roku, kdy příslušný zákon začal platit. Čas na podávání žádostí měly do konce roku. V Olomouckém kraji se tato žádost týká například i hradu Bouzova. Žádá o něj Německý řád, který se považuje za nástupnickou organizaci Řádu německých rytířů.

Brněnské biskupství žádá půdu, Zelenou horu a Madonu z Veveří

Biskupství brněnské podalo nejméně 760 výzev na základě zákona o církevních restitucích. Většinou se týkají malých parcel, orné půdy a nepatrného množství luk. Nejvýznamnější požadovanou stavbou je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zapsaný na seznamu UNESCO. Církev by chtěla zpět také obraz Madony z Veveří. "Ještě nám žádný movitý ani nemovitý majetek nebyl vrácen," řekla mluvčí biskupství Martina Jandlová. Další výzvy podaly církevní řády. Na 450 farností z brněnské diecéze, kterou kromě jižní Moravy tvoří také část Vysočiny, by mohlo získat zpět asi 3000 hektarů půdy v malých celcích. "Prostředky získané z hospodaření s těmito pozemky, respektive nemovitým majetkem, budou využívat dané farnosti ke své pastorační činnosti a na opravy kostelů," uvedla Jandlová. Lze očekávat, že církev pozemky nejspíš pronajme. Žádost církve o vydání kostela na Zelené hoře by měl Národní památkový ústav posoudit do konce ledna. Žďárská farnost nemá v úmyslu omezit turistické prohlídky areálu, naopak chce památku ještě více otevřít veřejnosti.

Biskupství českobudějovické začne přebírat první restituce

O zhruba 7000 hektarů zemědělské půdy nebo lesů a řadu dalších nemovitostí žádá na základě církevních restitucí Biskupství českobudějovické. Většinu majetku, o který požádalo, by mohlo převzít už letos. Koncem příštího týdne získá první nárok, přebere si lesy u Nepomuku na Plzeňsku. "Další půda či objekty budou následovat v nejbližších měsících. Věříme, že během letošního roku bychom mohli převzít 85 až 90 procent restitucí, o něž jsme zažádali," řekl vedoucí restitučního oddělení Biskupství českobudějovického František Štangl. Českobudějovické biskupství převezme i několik budov. Patrně nejvýznamnější z nich bude škola pro sluchově postižené v Českých Budějovicích. V roce 1871 ji založil biskup J. V. Jirsík. "V současnosti je jedinou školou tohoto druhu v České republice," uvedl generální vikář českobudějovického biskupství Adolf Pintíř. Českobudějovické biskupství hodlá restituční zemědělskou půdu pronajímat a lesy chce spravovat samo.

Bavorsko podle tisku uznává malé doktoráty z ČR kvůli Scheuerovi

Bavorsko jako jedna z mála spolkových zemí v Německu začalo uznávat takzvané malé doktoráty z Česka kvůli tomu, aby titul Dr. mohl nosit současný generální tajemník vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Andreas Scheuer. Napsal to mnichovský list Abendzeitung s odvoláním na vyjádření bývalého bavorského ministra školství Thomase Goppela. Scheuer je podezřelý, že ve své doktorské práci obhájené na Univerzitě Karlově opisoval. Univerzita tato podezření nyní prověřuje. Politik za německy psanou práci s názvem Politická komunikace CSU v systému Bavorska získal v roce 2004 v Praze titul PhDr. V té době ale Bavorsko stejně jako většina německých zemí tento titul neuznávala jako plnohodnotný ekvivalent k velkému doktorátu, který jeho držitele opravňuje uvádět před svým jménem zkratku Dr., jež je v Německu velmi prestižní.

Parkanová podá žalobu kvůli pokutě za zveřejnění výslechů

Exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) podá správní žalobu proti pokutě 16.000 korun, kterou dostala od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) za zveřejnění výslechů v kauze nákupu letounů CASA. Uvedla to na dotaz ČTK v reakci na to, že ochránci dat zamítli její rozklad proti uložení pokuty. Na zamítnutí rozkladu upozornil server Česká justice.Politička, které původně hrozila až stotisícová sankce, se závěrem ochránců dat nesouhlasí. Hodlá podat správní žalobu. a. Rozhodnutím ÚOOÚ se tak bude zabývat Městský soud v Praze. Vzhledem k množství sporů, které jeho správní úsek řeší, nelze projednání žaloby očekávat v brzké době.

Policie zasahovala v ČEB kvůli devíti obchodním případům

Protikorupční policie zasahovala minulý týden v České exportní bance (ČEB) kvůli devíti obchodním případům. Jako dodavatelé v nich figurují firmy PSJ a Sklostroj Turnov. Vyplývá to z příkazu k prohlídce, který vydal Obvodní soud pro Prahu 5. Stavební firma PSJ uvedla, že kriminalisté zjišťují, zda ČEB dodržela všechny zákonné postupy a vnitřní předpisy při schvalování úvěrů zahraničním investorům. Prověřují také jednání bývalých členů představenstva a dozorčí rady ČEB. PSJ byla jednou z firem, v nichž policie minulý týden také zasahovala. Policie vyšetřuje také mj. poskytnutí úvěru ČEB ruské společnosti OOO Orskiy Zavod Tarnago na stavbu sklářského závodu v městě Orsk s limitem úvěru 588 milionů korun. Výstavbu zajišťoval Sklostroj Turnov CZ.

Velká krádež dat k e-mailům v Německu se dotkla i Čechů

Velká krádež přístupových dat k e-mailovým účtům odhalená v Německu se dotkla i tuzemských uživatelů. Na seznamu je nejméně 138 uživatelských jmen a hesel ke schránkám v Česku. Uvedli to zástupci bezpečnostního týmu CSIRT.CZ. Podle nich není možné oslovit přímo držitele e-mailových adres. Existuje riziko, že by jim určená zpráva mohla být zachycena útočníky, kteří mají do schránky přístup. Německý Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) tento týden oznámil, že neznámí pachatelé ukradli přístupová data k 16 milionům e-mailových účtů, z nichž více než polovina nejspíš patří Němcům. Na ukradené e-mailové účty přišel při prozkoumávání tzv. botnetů, což jsou sítě hackery ovládaných počítačů. Z nich rozesílají spam nebo škodlivé programy na další PC.

Vlaky u Neratovic ráno nejezdily, u kolejí našli mrtvého muže

Provoz na železniční trati mezi Prahou a Turnovem byl téměř tři hodiny přerušen. V Neratovicích na Mělnicku byl u kolejí nalezen mrtvý muž. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda ho srazil vlak nebo zemřel jiným způsobem. Trať policie uzavřela kolem 6:00, obnovena byla přibližně v 9:00. "Mrtvého člověka u kolejí viděl strojvedoucí ze spěšného vlaku jedoucího z Turnova. Stalo se to krátce před šestou," řekl mluvčí Drážní inspekce Jan Kučera. Policie zatím totožnost mrtvého muže nezjistila.

Nepojízdný kamion v Lochkovském tunelu, pražský okruh hodinu stál

Dopravu na pražském dálničním okruhu ráno na víc než hodinu zastavil nepojízdný kamion v Lochkovském tunelu. Na okruhu se vytvořily kolony, policie odkláněla dopravu přes Barrandov. ČTK to řekli mluvčí pražské policie Jan Daněk a pracovník Národního dopravního informačního centra. Hlášení o nepojízdném kamionu v Lochkovském tunelu dostala policie kolem 07:00, řekl Daněk. Tunel byl proto uzavřen v obou směrech a uvolněn byl kolem 8:15. Kvůli narůstající koloně se na přechodnou dobu uzavíral také Cholupický tunel. V Lochkovském tunelu byla doprava zastavena i minulé pondělí, kdy v tunelové troubě ve směru k dálnici D5 hořel polský kamion. Na tomto tubusu tunelu požár způsobil škodu, která nepřesáhne šest milionů korun. Požár nejvíce poškodil vozovku a kabely v tunelu. Opravy by v ideálním případě mohly být hotové do poloviny února, uvedlo ve středu Ředitelství silnic a dálnic.

Banky loni poskytly hypotéky za rekordních 156 mld. Kč

Tuzemské banky loni podle údajů ukazatele Fincenturm Hypoindex poskytly občanům téměř 96.000 hypotečních úvěrů za rekordních 156 miliard korun. V roce 2012 banky poskytly hypotéky za téměř 122 miliard korun. Dosud nejvíce peněz na hypotékách banky daly v roce 2007, tehdy objem činil téměř 143 miliard korun. Ministerstvo pro místní rozvoj zatím oficiální statistiky nezveřejnilo.

Praha vstoupí do federace světových turistických měst

Praha vstoupí do federace světových turistických měst (WTCF), která sdružuje turisticky atraktivní metropole. Za členství zatím nebude Praha nic platit a slibuje si od něj zviditelnění města na turistickém trhu a možnost vstoupit na čínský trh. Vstup do organizace schválili pražští zastupitelé. World Tourism Cities Federation (WTFC) je nezisková, nevládní, mezinárodní organizace vytvořená na základě dobrovolného členství turistických měst ze všech zemí a regionů, nevládních organizací, asociací a podnikatelských subjektů působících v turismu. Organizace má 72 členů, z toho 67 měst, jeden region a čtyři velké takzvané touroperátory. Organizace má sídlo v Pekingu. Z evropských měst jsou členy například Amsterodam, Vídeň či Londýn. Organizace je pro Prahu důležitá zejména v současném období, kdy metropole hledá nové trhy a zkušenosti v oblasti cestoního ruchu.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych do svého prvního finále na Australian Open nepostoupil. Český daviscupový reprezentant podlehl v semifinále v Melbourne Stanislasi Wawrinkovi ze Švýcarska ve čtyřech setech 3:6, 7:6, 6:7, 6:7 a druhé grandslamové finále v kariéře mu uniklo.

Andrea Zemanová je 86. členkou české olympijské výpravy. Skikrosařka se dočkala nominace do Soči na poslední chvíli díky přepočítání kvót po potvrzení účasti ze strany jednotlivých národních olympijských výborů. Snowboardistka Šárka Pančochová pojede nově vedle slopestylu i závod v U-rampě. Na další české sportovce "pod čarou" se zatím nedostalo. Nominace stále ještě není konečná a může se do pátku změnit kvůli dalšímu přepočítávání.

Zraněná překážkářka Zuzana Hejnová už opět lehce sportuje. Nejlepší evropská atletka uplynulého roku chodí do posilovny, začala plavat a věří, že do letní sezony se dá do pořádku a dobře se připraví na srpnové mistrovství Evropy v Curychu. Její zlomená zánártní kůstka na malíčku levé nohy se hojí dobře.

Čeští biatlonisté Michal Krčmář a Lea Johanidesová se před odletem na olympijské hry do Soči představí na mistrovství Evropy, které začne příští týden v Novém Městě na Moravě. Zbytek reprezentace tam bude chybět; muži společně s Gabrielou Soukalovou se připravují v Pokljuce a zbytek týmu ladí formu v Anterselvě.

Fotbalová asociace ČR se předběžně domluvila se slovenským svazem na společném Československém poháru. Konkrétněji se projekt bude řešit v únoru. Předseda FAČR Miroslav Pelta návrh řešil tento čtvrtek s předsedou SFZ Jánem Kováčikem na společném zasedání pěti středoevropských svazů v Praze. Poháru by se zúčastnily čtyři české a čtyři slovenské kluby. Finále by se mohlo hrát jeden rok v Čechách a další rok na Slovensku.

Zkušený obránce Erich Brabec pomůže Bohemians Praha 1905 v boji o záchranu. Šestatřicetiletý fotbalista přichází do posledního celku první ligy po ukončení angažmá v Senici. Informaci potvrdil tiskový mluvčí vršovického klubu Tomáš Mutinský.

Český hokejista Jiří Tlustý se ve středečním utkání NHL podílel gólem a asistencí na výhře Caroliny 3:2 na ledě Philadelphie a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Kladenský odchovanec přihrál na první branku utkání a v 54. minutě rozhodl o vítězství Hurricanes, když úspěšnou dorážkou zlomil nerozhodný stav.

Bývalý fotbalový reprezentant Martin Fenin by mohl odejít z pražské Slavie do Znojma. Trenér nováčka první ligy Leoš Kalvoda přiznal, že trápícímu se útočníkovi dal nabídku, na kterou by měl do konce týdne dostat odpověď.

Basketbalisté Nymburku prohráli v Evropském poháru v pražské Tipsport Aréně s Chimki Moskva 80:86 po prodloužení a zkomplikovali si boj o postup do osmifinále. Český mistr dvakrát neudržel nadějné vedení a po prohře spadl v tabulce skupiny K na třetí místo. Jeho šance na účast v další fází soutěže je spíš už jen teoretická.

Basketbalistky IMOSu Brno prohrály v 9. kole Evropské ligy v Krakově s domácí Wislou 58:79. V tabulce skupiny B zůstaly české vicemistryně na předposledním šestém místě. Duelem v Polsku zahájily brněnské basketbalistky sérii tří zápasů na palubovkách soupeřek, kde už 23 zápasů čekají na vítězství.

Basketbalistky USK Praha během ledna přišly už o druhou hráčku. Po Evelien Callensová se s týmem rozloučila také americká rozehrávačka Layshia Claredonová. Kvůli problémům s ploténkou se domluvila na ukončení angažmá. Klub nyní hledá náhradu.

Basketbalisté Opavy i potřetí v sezoně porazili Děčín a vystřídali ho na třetím místě ligové tabulky. Po předchozích výhrách o čtyři a dva body tentokrát svěřenci Petra Czudka zvítězili výraznějším rozdílem 73:54.

Počasí:

I zítra čekáme místy slabé sněžení, na jihozápadě přechodně déšť se sněhem. Teploty přes den -2 až +2 stupně, na severu kolem mínus čtyř.

V Moravskoslezském kraji se znovu zhoršily rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach je překročen téměř na všech měřicích stanicích.