Zprávy

ODS považuje kongres za svůj restart, věří v úspěch ve volbách

Vedení ODS považuje víkendový olomoucký kongres za svůj návrat do politiky. Připravovat se teď bude především na evropské volby. Podle nového předsedy strany Petra Fialy volby mohou ukázat, že se zastavil pád ODS. Strana se nyní přestane zabývat vnitřními problémy, řekl Fiala na tiskové konferenci. Jedním z prvních úkolů nového vedení podle něj bude postavit co nejrychleji stínovou vládu. Občanští demokraté si zvolili zcela nové vedení již v sobotu. Pro předsedu strany, bývalého ministra školství Petra Fialu hlasovalo 80 procent delegátů. Prvním místopředsedou byl zvolen europoslanec Jan Zahradil, místa řadových místopředsedů obsadili starosta středočeské obce Líbeznice Martin Kupka, europoslanec Evžen Tošenovský, senátor Miloš Vystrčil a olomoucký primátor Martin Novotný. Křeslo v čele strany tak neobhájil nikdo z dosavadního vedení. Poslední, kdo o to usiloval, místopředseda Jiří Pospíšil, nakonec boj po čtyřech neúspěšných pokusech vzdal.

Kongres ODS v Olomouci také schválil zásadní změnu stanov strany. Bude zúžena výkonná rada a vznikne nový, asi stočlenný stranický orgán, takzvaný republikový sněm. Změnu navrhlo minulé vedení strany, podpořil ji ale i nový předseda Petr Fiala. Kongres nakonec rozhodl i o tom, že místní sdružení bude moci zrušit členství tomu, kdo bude pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin.

Nová vláda podle Sobotky prověří personální kroky Rusnokova kabinetu

Nová vláda prověří, zda některé personální výměny provedené kabinetem Jiřího Rusnoka nebyly vedeny spíš klientelismem než odborností. V rozhovoru pro televizi Prima to řekl budoucí premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Bude chtít, aby při vládě vznikl personální výbor, který by po odborné stránce posuzoval nominace do dozorčích a správních rad různých státních a polostátních podniků. Neměl by tedy o nich už rozhodovat jen příslušný ministr. Na projednání služebního zákona, který má odpolitizovat a zprofesionalizovat tuzemskou státní správu, by podle Sobotky měly výbory ve Sněmovně mít 90-denní lhůtu k projednání. Cílem je mít ve finále kvalitní normu. Ty by měla nabýt účinnosti od ledna 2015. V prvním čtení má dolní komora návrh služebního zákona projednat už 21. ledna. Projednání novely služebního zákona aspoň v prvním čtení stanovil prezident Miloš Zeman jako podmínku pro jmenování nové vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Rusnok: Dosluhující vláda předává zemi v lepší kondici

Dosluhující vláda podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka předává zemi v lepší kondici, než ji přebírala. Rusnok to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Připustil, že se jeho úřednickému kabinetu nepodařilo splnit všechny body programového prohlášení, což vysvětluje mimo jiné omezeným mandátem. Premiér odmítl kritiku v souvislosti s přechodem na nový systém vyplácení dávek. Podle něho kandidátku na ministryni Michaelu Marksovou Tominovou čeká spousta "krizového manažerství". Pod obrovským tlakem je podle Rusnoka ministerstvo dopravy. Zastal se některých kroků dosavadního ministra Zdeňka Žáka. Sobotkova vláda podle Rusnoka bude mít také problém udržet deficit rozpočtu pod třemi procenty HDP, jak si sama vytyčila.

Paroubek chce do Evropského parlamentu, povede kandidátku LEV 21

Bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek povede kandidátku své strany LEV 21 v květnových volbách do Evropského parlamentu. Rozhodlo o tom grémium LEV 21. Volby do Evropského parlamentu v celé unii se budou konat od 22. do 25. května, v Česku proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. května. V kampani před volbami do europarlamentu se chce LEV 21 zaměřit na řešení vysoké nezaměstnanosti a tvorbu pracovních míst, zvýšení kvality života a životní úrovně lidí, ochranu spotřebitele podle vzoru nejvyspělejších zemí EU, včetně ochrany pracovního trhu a boj proti kriminalitě a terorismu.

Euro: Fischer chtěl prodat ruské problémové úvěry bez tendru

Ministr financí v demisi Jan Fischer údajně přesvědčoval vedení České exportní banky (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) k prodeji dluhu za ruskými sklárnami bez výběrového řízení. Proti transakci se ale postavil premiér Jiří Rusnok. Informuje o tom týdeník Euro ve svém pondělním čísle. Nevýhodnými smlouvami na úvěry v hodnotě miliard korun se nyní zabývá policie. Podle týdeníku Euro si Fischer šéfy obou institucí povolal před prosincovým zasedáním dozorčí rady, na které se mělo jednat o tom, co banka a pojišťovna s problematickými úvěry provedou. Na schůzce, kterou týdeníku potvrdily čtyři na sobě nezávislé zdroje, Fischer ředitele údajně nabádal, aby byla pohledávka prodána bez výběrového řízení. Exportní banka po Rusnokově zásahu nakonec 20. prosince vypsala výběrové řízení na prodej několika pohledávek.

Exministr Barták a zbrojař Smrž usednou na lavici obžalovaných

V pondělí usedne na lavici obžalovaných u Městského soudu v Praze bývalý ministr obrany Martin Barták. Společně se zbrojařem Michalem Smržem čelí obvinění v případu údajné korupce při nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Barták je obžalován z přijímání úplatku, Smrž z pokusu o podvod. Podle obžaloby chtěli Barták i Smrž od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut. Oba vinu odmítají. Bartákovi hrozí v případě prokázání viny od pěti do 12 let vězení, Smržovi od pěti do deseti

Matka se podle policie pokusila zabít dceru Fridexem v jogurtu

Jihočeští kriminalisté v sobotu večer obvinili dvaadvacetiletou matku z pokusu o vraždu dcery. Podle policie ji chtěla v pátek večer usmrtit Fridexem v jogurtu. Otec dítěte zavolal včas záchrannou službu. Lékaři jihočeské nemocnice a dětské hemodialýzy nemocnice v pražském Motole dívce zachránili život. Ženě hrozí až výjimečný trest, řekl mluvčí policie Jiří Matzner. Dívka utrpěla zranění na vnitřních trávicích orgánech. V sobotu byla ve vážném stavu převezena do motolské nemocnice. Poté, co podstoupila dialýzu, se její stav podařilo stabilizovat a nyní je mimo ohrožení života. Obdobný případ se odehrál v roce 2010, kdy se v Nejdku na Karlovarsku pokusila sedmadvacetiletá matka otrávit svou pětiletou dceru jedovatým Fridexem. Dívka nakonec přežila bez následků na zdraví.

Dopravní podnik získal z pokut za černé pasažéry přes 136 milionů

Pražský dopravní podnik (DPP) loni získal z pokut za černé pasažéry více než 136 milionů korun. Je to podobná částka jako v předchozích letech. Revizoři celkem loni zkontrolovali téměř sedm milionů cestujících, odhalili více než 235.000 černých pasažérů. V současné době DPP zaměstnává 162 revizorů. Pokuta neboli přirážka k jízdnému, je v současné době v Praze 1500 korun, pokud ji pasažér zaplatí na místě nebo do 15ti dnů, snižuje se na 800 korun.

Školy chystají komiks k dílu F. Kafky, premiéru bude mít v Bruselu

Plzeňský kraj a umělecké školy v Plzni a Bruselu připravují na jaro velkou výstavu komiksů k 90. výročí od úmrtí Franze Kafky. Studenti obou škol vyberou kapitoly ze spisovatelova díla a zpracují je do obrázkové podoby. Premiéru bude mít expozice v Bruselu, v domě, kde má Plzeňský kraj zastoupení a který se nachází nedaleko Evropského parlamentu a komise. Poté bude výstava k vidění v Plzni. Část prací by se také mohla objevit v bruselském centru komiksu. Kraj už vyzkoušel spolupráci s centrem komiksu v roce 2009. Tehdy tam studenti plzeňského Ústavu umění a designu vystavovali české pověsti a legendy zpracované jako komiks. Slavnostní zahájení výstavy bude koncem března na ambasádě v Bruselu. Organizátoři se výstavou také pokusí přitáhnout pozornost bruselské veřejnosti k tomu, že Plzeň bude v roce 2015 Evropským hlavním městem kultury.

O víkendu se po celé republice pořádá sčítání vodních ptáků

Tento víkend ornitologové opět monitorují vodní ptáky. Akce je součástí Mezinárodního sčítání vodních ptáků (IWC), do něhož se zapojuje více než stovka států pěti kontinentů. Tisíce dobrovolníků každoročně kontrolují přibližně 20.000 vodních a mokřadních lokalit a bývá sečteno kolem 20 milionů jedinců 175 druhů vodních ptáků. V loňském roce bylo v Česku sečteno 638 lokalit a na nich bylo zjištěno 60 druhů vodních ptáků v celkovém počtu 224.860 exemplářů. Ornitologové zjistili, že na území ČR se vyskytuje například téměř 30.000 hus běločelých, přes 2,5 tisíce racků bouřních i 161 ledňáčků říčních. Do akce se zapojují nejen ornitologové a ochránci přírody, ale i skauti.

Návštěvnost skiareálů dál zůstává nízká

Provozovatelé tuzemských skiareálů dál čekají na ochlazení. Teploty jim neumožňují zasněžovat sjezdovky a přilákat na svahy více lyžařů. Poměrně úspěšný víkend tak zažila především střediska v Krkonoších a Orlických horách, zájem o lyžování hlásí i v Harrachově, na Klínovci nebo na Lipně. Navzdory jarním teplotám zatím dostatek sněhu leží na šumavských sjezdovkách. V lepší počasí doufají také areály v Beskydech, kam o uplynulém víkendu řada lidí přijela spíše za pěší turistikou. Lyžovat se v těchto dnech dá jenom ve dvou areálech v Bílé na Frýdecko-Místecku. V sousedních Jeseníkách jsou střediska v provozu. Zhruba o pětinu nižší návštěvnost než obvykle hlásí největší lyžařský areál v Krušných Horách Klínovec.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych si počtvrté za sebou zahraje čtvrtfinále grandslamového Australian Open. Sedmý nasazený hráč se mezi nejlepší osmičku dostal po suverénní výhře ve 4. kole nad Jihoafričanem Kevinem Andersonem 6:2, 6:2 a 6:3. O první semifinále v Melbourne bude osmadvacetiletý Berdych hrát proti světové trojce Davidu Ferrerovi ze Španělska.

Český útočník Martin Hanzal přispěl v sobotním utkání NHL gólem a přihrávkou k výhře Phoenixu 3:2 nad New Jersey a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Branka píseckého rodáka, jenž v závěru druhé třetiny zvyšoval na 3:1, byla v utkání rozdílová. V poslední části už jen korigoval skóre patnáctou trefou sezony Jaromír Jágr.

Závod s hromadným startem na 15 km klasicky ve Szklarské Porebě, kde chyběli někteří elitní běžci na lyžích včetně Lukáše Bauera, vyhrál Rus Maxim Vylegžanin. Čeští reprezentanti si body do Světového poháru nepřipsali.

Dálkový běžec na lyžích Petr Novák vyhrál jako první Čech rakouský Dolomitenlauf. Karlovarský závodník nominovaný na olympiádu do Soči se svého premiérového titulu ve FIS Marathon Cupu dočkal na trati 42 km volně. Úspěch českých běžců podtrhl druhý Martin Koukal. Český basketbalista Jan Veselý se v NBA po třech zápasech vrátil do sestavy Washingtonu, Wizards ale v sobotu prohráli doma s Detroitem 98:104. Veselý odehrál 15 minut a dal sedm bodů, když proměnil tři střely z pole a jeden trestný hod.

Čeští lyžaři Kryštof Krýzl a Filip Trejbal nepostoupili do druhého kola slalomu ve Wengenu a nepřipíšou si tak body do Světového poháru. Po první jízdě vede rakouský favorit Marcel Hirscher.

Novým trenérem českých florbalistek se stal Miroslav Janovský. Tým povede v nadcházejícím dvouletém období, které vyvrcholí mistrovstvím světa v prosinci 2015 ve Finsku. Bývalý asistent Jaroslava Markse u ženské reprezentace a dosavadní kouč národního týmu juniorek nahradil dvojici Karolína Šatalíková, Markéta Šteglová, která skončila po prosincovém domácím světovém šampionátu v Brně a Ostravě.

Slavnostním ceremoniálem v Havlíčkově Brodě začíná šestý ročník zimní olympiády dětí a mládeže. Jedné z největších celostátních sportovních akcí pro mládež se do 24. ledna zúčastní přes 1000 závodníků a přes 240 trenérů ze všech 14 krajů České republiky. Hostovat na ní budou čeští olympionici. Některé lyžařské soutěže musely být kvůli teplému počasí a nedostatku sněhu přesunuty jinam.

V noci na sobotu zemřel ve věku 63 let hokejový mistr světa z let 1976 a 1977 Milan Kajkl. O jeho úmrtí informoval oficiální web Škody Plzeň, v jejímž dresu bývalý vynikající obránce strávil téměř celou kariéru.

Start hokejového útočníka Aleše Hemského na olympijských hrách v Soči by neměl být ohrožen. Páteční lékařské vyšetření hráče Edmontonu potvrdilo, že třicetiletý mistr světa z roku 2005 nemá zlomený kotník. Hemský by se do sestavy Oilers měl vrátit již v příštím týdnu.

Házenkářky Mostu vyhrály ve 12. kole interligy doma nad Šaľou 26:25, třebaže v poločase vedly rozdílem devíti branek. Po výpadku po změně stran ale o náskok přišly a až minutu před koncem jim zajistila nejtěsnější vítězství Růčková.

Volejbalistky Olomouce v extralize počtvrté za sebou neuspěly. V 16. kole prohrály v duelu o třetí místo tabulky ve Frýdku-Místku 1:3 a na svého soupeře ztrácejí čtyři body.

Vítězka Velké pardubické Orphee des Blins byla v Prostějově vyhlášena nejlepším koněm roku 2013. Reprezentantka stáje DS Pegas vyhrála anketu Jockey Clubu České republiky se značnou převahou, navíc získala i titul nejlepšího překážkového koně sezony.

Vítězná série basketbalistů Prostějova v NBL po sedmi zápasech skončila. Šňůru úspěchů druhého celku ligové tabulky rázně utnuly čtvrté Pardubice, které v utkání 26. kola doma zvítězily jednoznačně 91:65. K výhře Východočechy dovedl zejména nejlepší střelec zápasu Travis Nelson, autor 29 bodů.

Hokejisté Mladé Boleslavi oplatili v 41. kole první ligy Kadani jedinou domácí porážku v normální hrací době, kterou v této sezoně utrpěli. Suverénní lídr druhé nejvyšší soutěže soupeře ze severu Čech porazil 3:0.

Basketbalistky USK Praha zůstaly v lize neporažené i po prvním kole nadstavbové části. Vítězná série obhájkyň mistrovského titulu se protáhla na 23 zápasů a nezastavil ji ani jejich tradiční rival IMOS Brno, který v hale vedoucího týmu tabulky prohrál 64:85.

Čeští krasobruslaři na mistrovství Evropy na medaili nedosáhli. Michal Březina skončil čtvrtý se ztrátou pouhých 26 setin bodu na bronzového Konstantina Meňšova z Ruska, Tomáš Verner klesl z třetího místa po krátkém programu na sedmou příčku. Titul obhájil Španěl Javier Fernández s náskokem 14,56 bodu před Rusem Sergejem Voronovem.

Snowboardistka Ester Ledecká ve slovinské Rogle poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru. V paralelním obřím slalomu navázala na druhé a třetí místo z minulých dílů v rakouském Bad Gasteinu. Ledecká má v olympijské sezoně skvělou formu. V dosavadních pěti závodech nebyla horší než šestá a je velkou adeptkou na medaili na hrách v Soči. Osmnáctiletá lyžařka a snowboardistka byla v italské Carrezze v prosinci šestá v paralelním obřím slalomu a pak pátá v paralelním slalomu.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová klesla kvůli neúčasti v sobotním stíhacím závodu v Anterselvě z prvního na čtvrté místo v hodnocení Světového poháru. Mezi muži byl nejlepší Ondřej Moravec na třináctém místě, Veronika Vítková byla sedmadvacátá.

Počasí:

Oblačno, teploty 5 až 13 stupňů C.

Teplé počasí bude pokračovat i v příštím týdnu, pak by se mohlo mírně ochladit. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).