Zprávy

Novým předsedou ODS se stal Petr Fiala

Občanští demokraté si v sobotu v Olomouci zvolili do čela velkou většinou hlasů Petra Fialu. Bývalý ministr školství, vysokoškolský profesor a někdejší rektor brněnské Masarykovi univerzity získal od 546 hlasujících 437 hlasů, což představuje podporu 80 procent delegátů. Jeho protikandidáty, bývalou předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou a europoslance Edvarda Kožušníka, podpořilo 66, respektive 32 delegátů. Prvním místopředsedou kongres zvolil europoslance Jana Zahradila. Ten ve volbě statutárního místopředsedy porazil bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Devětačtyřicetiletý Fiala členům ODS slíbil, že pokud mu pomohou svou prací a sjednotí se, stane se z ODS opět nejsilnější pravicovou stranou s dlouhodobou podporou pětiny voličů. Občanští demokraté by se podle něj měli postavit novým populistickým hnutím a být protipólem levice. Podle nového předsedy si musí bývalá vládní strana mimo jiné stanovit jasné politické cíle, co nejdřív ustavit tým odborných expertů pro jednotlivé oblasti, který by mohl mít podobu stínové vlády, a zprofesionalizovat stranický aparát. ODS by podle něj měla také více spolupracovat s ostatními pravicovými stranami, a to nejen s TOP 09, ale třeba také se Stranou soukromníků či se Svobodnými. Najít by měla také "rozumný vztah" ke svým bývalým předsedům, kteří se stranou rozešli.

Sobotka věří, že ODS s Fialou v čele bude rozumnou opozicí

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že nový předseda ODS Petr Fiala přispěje ve Sněmovně k rozumné komunikaci mezi vládou a opozicí. Doufá, že Fiala se "v opozici nenechá strhnout k agresivní politice nulové tolerance, se kterou ODS v minulosti devastovala politickou kulturu v naší zemi". Zakladatel ODS, její dlouholetý předseda a někdejší český prezident Václav Klaus novému předsedovi strany přeje, aby se mu v čele strany dařilo. Rovněž bývalý premiér a Fialův předchůdce v čele ODS Petr Nečas mu pogratuloval ke zvolení i silné podpoře. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poblahopřál novému šéfovi ODS k silnému mandátu. "Těším se na spolupráci ve Sněmovně," uvedl. Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek soudí, že Fiala není součástí "kmotrovské struktury". Z toho, co v projevech delegátů slyšel, ale soudí, že ODS chybí sebereflexe a pokora.

Novým senátorem obvodu Zlín se stal lidovec Patrik Kunčar

Novým senátorem obvodu Zlín se stal starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar z KDU-ČSL. V doplňovacích volbách získal podporu 63 procent voličů. Porazil bývalého hejtmana Libora Lukáše z ODS, který od voličů získal 37 procent hlasů. Kunčar v Senátu nahradí Tomia Okamuru, kterému mandát zanikl poté, co se loni stal poslancem za hnutí Úsvit. Volby na Zlínsku a Uherskohradišťsku, které se konaly v pátek a v sobotu, provázela malá účast. Kunčar není zvolen na obvyklých šest let, ale pouze dokončí Okamurův mandát, který vyprší na podzim roku 2018.

Vláda asi odmítne návrh KSČM na referendum o zrušení restitucí

Zřejmě se záporným stanoviskem vlády bude Sněmovna projednávat ústavní předlohu KSČM, podle které by lidé v referendu rozhodovali o zrušení církevních restitucí. Kabinet v demisi podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání uvede, že norma by mohla být protiústavní. Případným zrušením restitučního zákona by navíc nezanikly smlouvy, které na jeho základě již stát s církvemi uzavřel. Komunisté podotýkají, že většina obyvatel se vyjadřovala proti restitucím v podobě, v jaké byly přijaty. I kvůli tomu, že důsledky zákona ponesou občané, by podle nich měli o majetkovém vyrovnání s církvemi rozhodnout lidé v referendu.

Církve podaly 4152 žádostí o vydání pozemků a staveb

Církve v loňském roce podaly 4152 žádostí o vydání 89.308 pozemků a 1708 staveb. Vyplývá to ze souhrnu ministerstva kultury aktualizovaného k polovině ledna. Církve a náboženské společnosti mohly o vydání majetku požádat do konce roku. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech bude počet výzev aktualizován během ledna, uvedlo ministerstvo na webových stránkách. Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad a Lesy České republiky. Podle údajů pozemkového úřadu se do poloviny ledna podařilo uzavřít 47 dohod na vydání 248 pozemků a čtyř staveb o celkové výměře 205,7 hektaru. Zatím schváleno z toho bylo celkem 16 dohod, na jejichž základě by církve měly dostat 63 pozemků a dvě stavby o celkové výměře 81 hektarů.

MZ dá vládě koncepci zdravotnického výzkumu i s programem podpory

Na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu by státní rozpočet měl v letech 2015 až 2022 dát 7,1 miliardy korun, celkové výdaje tohoto programu se předpokládají 7,891 miliardy. Uvádí to ministerstvo zdravotnictví v materiálu, který ve středu dostane vláda. Ministerstvo předloží kabinetu spolu s programem také v koncepci zdravotnického výzkumu do roku 2022, která stanoví priority i s ohledem na nové trendy výzkumu ve vyspělých zemích. Podle materiálu se zdravotnický výzkum v příštích osmi letech zaměří na vznik a rozvoj chorob, diagnostické a léčebné metody, výskyt a prevenci nejzávažnějších chorob, onemocnění dětského věku a vzácná onemocnění.

Předsedou České pirátské strany je opět Ivan Bartoš

Předsedou České pirátské strany byl v Pardubicích znovu zvolen Ivan Bartoš. V rockovém klubu Žlutý pes pro něj hlasovalo 89 ze 116 delegátů. O funkci předsedy se ucházeli celkem tři kandidáti. "Tento rok je pro Piráty přelomový. Díky tomu, že jsme získali mandát od voličů v parlamentních volbách, a tím i prostředky, bude moci řadu činností profesionalizovat," uvedl ve svém kandidátském projevu Bartoš. Podle něj jsou pro stranu nyní klíčové volby do Evropského parlamentu a komunální volby, kde chtějí Piráti dosáhnut podstatně lepšího výsledku než ve volbách do Sněmovny. V nich Česká pirátská strana získala 2,66 procenta hlasů, volilo ji 132.417 lidí.

Exministr Barták a zbrojař Smrž usednou na lavici obžalovaných

V pondělí usedne na lavici obžalovaných u Městského soudu v Praze bývalý ministr obrany Martin Barták. Společně se zbrojařem Michalem Smržem čelí obvinění v případu údajné korupce při nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Barták je obžalován z přijímání úplatku, Smrž z pokusu o podvod. Podle obžaloby chtěli Barták i Smrž od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut Oba vinu odmítají. Bartákovi hrozí v případě prokázání viny od pěti do 12 let vězení, Smržovi od pěti do deseti.

Stavební úřad v Plzni zastavil projekt obřího nákupního centra

Stavební úřad v Plzni zamítl žádost o vydání územního rozhodnutí ke stavbě obchodního centra, proti němuž se loni postavili v referendu Plzeňané. Firma Amádeus Plzeň, která chce Obchodní centrum Aréna za 2,5 miliardy Kč vybudovat na území bývalého Domu kultury Inwest, se může ještě odvolat. Pokud neuspěje, znamená to konec projektu. Polyfunkční dům odmítli před rokem lidé v referendu a město musí podle jeho výsledků učinit všechny kroky k tomu, aby stavbě zabránilo. Už loni v červenci proto vyzvalo investora, aby vyklidil městské pozemky, na něž měl nájemní smlouvu.

Český rozhlas zahajuje cyklus Fenomén Karel Kryl

Ve vysílání Českého rozhlasu Plus v sobotu zazní první díl cyklu Fenomén Karel Kryl. Posluchači se s postavou básníka, písničkáře, novináře, glosátora politického dění a představitele protestsongu v pořadu Historie Plus setkají každou třetí sobotu v měsíci. Pořad nabídne celkem šest dílů mapujících Krylova životní a umělecká období a uvede je do historicko-společenských souvislostí. Autorkou cyklu je Ivana Denčevová, jejími pravidelnými hosty budou historik Michal Stehlík a hudební publicista Aleš Opekar. Na projekt volně navážou vybrané díly pořadu Hovory, každý třetí čtvrtek v měsíci nabídnou rozhovor s pamětníky Karla Kryla. Ivana Denčevová tak ve studiu přivítá Miloše Zapletala, Jiřího Černého, Lídu a Josefa Rakušanovi, Milana Kubeše a Dášu Vokatou.

Vančurovu cenu udělil FITES scenáristovi a herci Zdeňku Svěrákovi

Mimořádné počiny v oblasti audiovizuálních děl odměnil výročními cenami Český filmový a televizní svaz FITES. Jednou z nich je Cena Vladislava Vančury za přínos české kinematografii, kterou v berounském kině Mír převzal scenárista a herec Zdeněk Svěrák. Dostal ji za profesionalitu, humanismus a humor, jimiž po léta kultivuje český film. Vančurova cena se uděluje od poloviny 90. let. Mezi držiteli jsou Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Věta Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček, František Filip a Drahomíra Vihanová. Cenu Václava Havla, kterou od roku 2012 FITES uděluje za přínos díla občanské společnosti, získala režisérka Agnieszka Hollandová s autorem námětu a scénáře filmu Hořící keř Štěpánem Hulíkem.

Šumperský festival hudby mění jméno

Absolventi Pražské konzervatoře, ale i známý vokální soubor Gentlemen Singers se stanou hlavním lákadlem hudebního festivalu Šumperské preludium, který proběhne během února a března v šumperském klášterní kostele. Pořadatelé připravili čtyři koncerty. Festival přitom od letoška pozmění svůj název, ponese v něm i jméno zakladatele přehlídky Aloise Motýla. Zahajovací koncert pořadatelé naplánovali na 10. února, kdy do Šumperku dorazí laureáti mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro - hornistka Kateřina Javůrková a varhaník Pavel Svoboda. Závěrečný koncert 24. března nabídne šumperskému publiku jedno z nejzajímavějších komorních těles v Česku - violoncellové Duo Brikcius. Festival Šumperské preludium oslaví letos 41 let trvání.

Na zámku v Duchcově se restaurují původní výmalby

Na zámku v Duchcově pokračuje rozsáhlé restaurování a obnova nástěnných výmaleb. Ukázalo se, že obytné patro zámku bylo celé honosně vyzdobené. Letos by tu mělo být pro návštěvníky otevřeno několik místností. Zámek má nyní dvě návštěvnické trasy. První mapuje sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů, ve druhé se lidé dozvědí zajímavosti ze života na zámku v době, kdy tu jako knihovník působil Giacomo Casanova. Zámek v roce 1921 koupil stát, až do 60. let se tu vystřídaly různé instituce, například škola či národní výbor, za 2. světové války část objektu využíval wehrmacht.

Ples v opeře zahájil herec Lambert, představitel Highlandera

Dva populární herci v sobotu zahájili pátý ročník brněnského Plesu v opeře. Hlavní hvězdou je rodák z New Yorku Christopher Lambert, druhou Jan Tříska. Českého herce, který žije v Kalifornii, do Brna zavedlo téma plesu, kterým je alžbětinská doba a 450. výročí narození anglického spisovatele a dramatika Williama Shakespeara. Byl totiž představitelem řady postav jeho dramat. Brněnský Ples v opeře navazuje na tradici slavných vídeňských plesů, koná se v Mahenově divadle. Organizátoři odstranili hlediště a místo něj instalovali velký parket, který pojme stovky tanečníků.

O víkendu se po celé republice pořádá sčítání vodních ptáků

Tento víkend budou ornitologové opět monitorovat vodní ptáky. Akce je součástí Mezinárodního sčítání vodních ptáků (IWC), do něhož se zapojuje více než stovka států pěti kontinentů. Tisíce dobrovolníků každoročně kontrolují přibližně 20.000 vodních a mokřadních lokalit a bývá sečteno kolem 20 milionů jedinců 175 druhů vodních ptáků. V loňském roce bylo v Česku sečteno 638 lokalit a na nich bylo zjištěno 60 druhů vodních ptáků v celkovém počtu 224.860 exemplářů. Ornitologové zjistili, že na území ČR se vyskytuje například téměř 30.000 hus běločelých, přes 2,5 tisíce racků bouřních i 161 ledňáčků říčních. Do akce se zapojují nejen ornitologové a ochránci přírody, ale i skauti.

Ze sportu:

Čeští krasobruslaři na mistrovství Evropy na medaili nedosáhli. Michal Březina skončil čtvrtý se ztrátou pouhých 26 setin bodu na bronzového Konstantina Meňšova z Ruska, Tomáš Verner klesl z třetího místa po krátkém programu na sedmou příčku. Titul obhájil Španěl Javier Fernández s náskokem 14,56 bodu před Rusem Sergejem Voronovem.

Snowboardistka Ester Ledecká ve slovinské Rogle poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru. V paralelním obřím slalomu navázala na druhé a třetí místo z minulých dílů v rakouském Bad Gasteinu. Ledecká má v olympijské sezoně skvělou formu. V dosavadních pěti závodech nebyla horší než šestá a je velkou adeptkou na medaili na hrách v Soči. Osmnáctiletá lyžařka a snowboardistka byla v italské Carrezze v prosinci šestá v paralelním obřím slalomu a pak pátá v paralelním slalomu.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová klesla kvůli neúčasti v sobotním stíhacím závodu v Anterselvě z prvního na čtvrté místo v hodnocení Světového poháru. Mezi muži byl nejlepší Ondřej Moravec na třináctém místě, Veronika Vítková byla sedmadvacátá.

Hokejisté Sparty vyhráli ve 39. kole extraligy na ledě Pardubic 6:2 a vyšli vítězně i ze třetího vzájemného souboje v sezoně. Východočeši prohráli počtvrté za sebou a klesli v tabulce na jedenácté místo. Sparta vede po třetí čtvrtině základní části tabulku s náskokem 17 bodů na Hradec Králové. Mountfield v souboji o druhé místo porazil na domácím ledě mistrovskou Plzeň 3:0.

Hokejisté Lva Praha porazili Amur Chabarovsk 3:0, připsali si páté vítězství v řadě a upevnili si třetí pozici v Západní konferenci. První branku vstřelil v polovině zápasu Petr Tatíček a výhru pojistili v poslední desetiminutovce kapitán Jiří Novotný a Petr Vrána. Čisté konto udržel brankář Atte Engren. Lev uspěl v devátém z posledních deseti duelů.

Aleš Loprais přišel v předposlední etapě Rallye Dakar o naději na medailové umístění. Dosud čtvrtý muž průběžné klasifikace v kategorii kamionů musel zastavit těsně před polovinou 350 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušky kvůli technické závadě. Prasklou hadici od kompresoru se posádce podařilo opravit, ale do cíle 12. etapy přijela s téměř tříhodinovou ztrátou. Lopraise to stálo čtvrté místo v průběžném pořadí. Propadl se na šesté a za pátým Rusem Antonem Šibalovem zaostává o třicet minut. Od bronzu jej dělí nedostižné tři a půl hodiny.

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná zahájila mistrovství Evropy ve víceboji v Drážďanech stejně jako vloni desátým místem na trati 1500 metrů. Česká olympionička vypadla v semifinále. Mistryně Evropy z roku 2010 v úvodním závodě šampionátu prošla z rozjížďky z druhého místa, v následné semifinálové jízdě ale na umístění na prvních dvou postupových místech nestačila a skončila v ní čtvrtá.

Počasí:

Oblačno, teploty 1 až 5 stupňů C.

Teplé počasí bude pokračovat i v příštím týdnu, pak by se mohlo mírně ochladit. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).