Zprávy

0:00
/
0:00

Prezident Zeman jmenoval Sobotku předsedou vlády

Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku novým premiérem. Stalo se tak 83 dní po podzimních sněmovních volbách, což je nejdelší doba v historii České republiky, která od voleb do jmenování ministerského předsedy uplynula. Vládu s politickým mandátem by Česko mohlo mít na konci ledna. Sobotka stane v čele koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. "Přeji vám, aby se vám podařilo vytvořit profesionální tým založený jak na odborných znalostech, tak na životních zkušenostech, který se stane silnou a úspěšnou vládou České republiky," řekl novému premiérovi Zeman. Sobotka prezidentovi poděkoval a řekl, že je připraven brzy předložit návrh na jmenování nového kabinetu. Vláda by podle něj měla začít fungovat co nejdříve. První zahraniční cesta nového premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) povede tradičně na Slovensko. Sobotka to řekl novinářům po svém jmenování. Země má nyní dva předsedy vlády. Úřednický kabinet v demisi vede nestraník Jiří Rusnok.

Ministryní práce se má stát Marksová Tominová

Příští ministryní práce a sociálních věcí by se mohla stát odborná mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová. Shodlo se na tom užší vedení ČSSD. Šéf sociálních demokratů a příští premiér Bohuslav Sobotka se ji rozhodl nominovat do své vlády. Svůj výběr zdůvodnil tím, že Marksová Tominová se sociální problematice věnuje dlouhodobě. Na ministerstvu práce už působila, vedla odbor rodinné politiky. Pracovala i na ministerstvu školství. Marksová Tominová se netají tím, že je feministka a prosazuje rovné šance pro muže a ženy. Patřila k aktivistkám, které koncem 90. letech kritizovaly Miloše Zemana jako tehdejšího premiéra za to, že do své vlády nevzal žádnou ženu. Zasedala pak i ve stínovém kabinetu žen. Ve straně spolupracuje se senátorem Jiřím Dienstbierem. K němu jako ke kandidátovi na ministra pro lidská práva má hlava státu výhrady. Sobotka se v minulých dnech setkal s pěti kandidátkami. Původní kandidát na šéfa resortu práce, radní z Vysočiny Petr Krčál se tento týden z vážných osobních důvodů nominace vzdal.

Lídrem kandidátky ČSSD pro evropské volby bude sociolog Keller

Kandidátku ČSSD pro volby do Evropského parlamentu povede sociolog Jan Keller. Rozhodlo o tom grémium strany. Kellera doporučoval předseda strany a budoucí premiér Bohuslav Sobotka. "Pokládám ho za zajímavou osobnost, mohl by velmi dobře reprezentovat," řekl novinářům před jednáním Sobotka. Osmapadesátiletý Keller vystudoval historii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyněho (nynější Masarykovy univerzity) v Brně, v současné době je profesorem na Fakultě sociálních studií Ostravské Univerzity. Jako publicista je znám svými levicovými názory a kritikou neoliberalismu. Loni v říjnu mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy v oblasti vědy. Před rokem 1989 byl členem KSČ. Dřív se spekulovalo o tom, že by kandidátku mohla vést místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková nebo senátor Jiří Dienstbier. Dienstbier je ale kandidátem na ministra bez portfeje v nové vládě.

Senát na ombudsmana navrhne zřejmě Křečka a Šabatovou

Senát na ombudsmana nominuje zřejmě jeho bývalou zástupkyni Annu Šabatovou a současného zástupce Stanislava Křečka, kterého navrhuje i prezident Miloš Zeman. Jiné relevantní návrhy senátní volební komise podle informací ČTK neobdržela a žádné další nemá avizovány, i když lhůta pro nominace skončí až o dnešní půlnoci. Křečka navrhl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD), Šabatovou místopředseda senátorů ČSSD Miroslav Nenutil. Senát, který má právo navrhnout Sněmovně dva kandidáty, rozhodne počátkem února. Dolní komora pak má nového ombudsmana z kandidátů prezidenta a horní komory vybrat do 60 dnů od prosincové rezignace bývalého veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského, tedy do 20. února.

Lidé na Zlínsku a Slovácku zvolí senátora mezi Kunčarem a Lukášem

Lidé na Zlínsku a Uherskohradišťsku v pátek a v sobotu vybírají senátora, který v obvodě 80 nahradí Tomia Okamuru, jemuž mandát zanikl poté, co se loni stal poslancem. Volí ze dvou kandidátů, kteří postoupili z prvního kola. Senátorem se stane lidovecký starosta Patrik Kunčar nebo bývalý hejtman Libor Lukáš (ODS). Kunčar získal v prvním kole, které se konalo minulý týden, 23,36 procenta, tedy 5363 hlasů. Druhý Lukáš obdržel 16,52 procenta, tedy 3792 hlasů. Volební účast v prvním kole činila 23,33 procent a byla dosud nejnižší v prvním kole v historii obvodu 80. Ve druhém kole zájem voličů navíc ještě nejméně o třetinu klesá.

Hašek bude hlasovat pro novou vládu šéfa ČSSD Sobotky

Šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek bude jako loajální sociálnědemokratický poslanec hlasovat v Poslanecké sněmovně pro vládu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Řekl to ČTK. Přepokládá, že vláda vznikne do konce ledna. Hašek se dostal po loňských předčasných volbách do sporů se Sobotkou. Vnitrostranické boje vyvrcholily tím, že Hašek rezignoval na funkci prvního místopředsedy strany. Hašek se v pátek s dalšími kolegy z vedení ČSSD účastnil na jižní Moravě zasedání Asociace krajů. Zatím se nevyjádřil k tomu, jak byl podle něj Sobotka při sestavování vládní koalice a prosazování programu ČSSD úspěšný. Nekomentoval ani výhrady prezidenta Miloše Zemana k některým kandidátům na ministry. Hašek patří mezi pět hejtmanů ČSSD, kteří byli v předčasných volbách zvoleni poslanci do Sněmovny. Vedení ČSSD jim dalo lhůtu 60 dní na to, aby si rozmysleli, zda budou pokračovat v práci hejtmanů, nebo budou poslanci. Delší kumulace těchto dvou vrcholných funkcí není podle představitelů ČSSD možná. Hašek zopakoval, že své rozhodnutí učiní až po sestavení nové vlády.

Pod služební zákon budou spadat asi i příspěvkové organizace

Služební zákon se bude vztahovat patrně taky na většinu státních příspěvkových organizací včetně například Ředitelství silnic a dálnic. Pod zákon naopak nebudou zcela jistě spadat zpravodajské služby. Na pracovním setkání v Lidovém domě to řekli spoluautoři sociálnědemokratické novely Roman Sklenák a Jeroným Tejc. Sněmovna začne předlohu projednávat v úterý. Původní záměr, podle kterého se měl zákon týkat ministerských úředníků a úřadů státní správy, koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců s největší pravděpodobností změní. Příspěvkové organizace, na něž se zákon vztahovat bude, by měla po nástupu nové vlády navrhovat jednotlivá ministerstva. Sociální demokraté upozorňují na to, takové instituce bude možné do budoucna jen těžko zrušit. Zákon přijatý v roce 2002 má vést k profesionalizaci a odpolitizování státní správy. Jeho účinnost byla mnohokrát odložena hlavně kvůli tomu, že by řádově o miliardy zvýšil náklady na chod státu. Předloha, kterou podala skupina poslanců ČSSD, výdaje snižuje. Například ponechává nynější odměňování a odstraňuje výsluhy.

Objem daňových nedoplatků loni stoupl na 149 miliard korun

Finanční správa ke konci loňského roku evidovala daňové nedoplatky za téměř 149 miliard korun. Ve srovnání s předchozím rokem se objem zvýšil o 14,2 miliardy korun. Sdělila to mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Celková výše nedoplatků je kumulována od roku 1990 a jsou v ní zahrnuty všechny daně, tedy i nedoplatky daní ze staré daňové soustavy. Ke konci roku 2013 měla finanční správa nejvíce nedoplatků u daně z přidané hodnoty, a to 96,5 miliardy korun. Objem nedoplatků u DPH loni stoupl o 17 procent. Vyšší rovněž nakonec loni byly nedoplatky například u daně z nemovitostí. Naopak nedoplatky u daně z příjmu právnických osob klesly o tři procenta na 21,16 miliardy korun. Rovněž klesají daňové nedoplatky u daně z příjmu fyzických osob podnikatelů, daně z převodu nemovitosti nebo u spotřebních daní.

Běžný účet v listopadu spadl do schodku 7,3 mld.

Běžný účet platební bilance se v listopadu vrátil ke schodku 7,3 miliardy korun z říjnového přebytku 7,8 miliardy korun. Výsledek byl ovlivněn hlubším schodkem bilance výnosů, ve kterém se odrazilo vyplacení dividend 30,7 miliardy korun. Údaje zveřejnila Česká národní banka. Devizové rezervy se v listopadu, kdy centrální banka začala intervenovat proti koruně, zvýšily téměř o 166 miliard korun. Analytiky schodek běžného účtu překvapil. "My jsme společně s trhem čekali naopak přebytek (běžného účtu) kolem osmi miliard korun, přičemž vysoký přebytek zahraničního obchodu indikoval šanci na lepší výsledek," komentoval čísla analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle analytika ČSOB Petra Dufka slabší výsledek nic nemění na pozitivním trendu běžného účtu. "Jeho schodek za celý loňský rok totiž bude zřejmě jedním z nejnižších od roku 2006," předpokládá. Rok 2013 podle něj bude rekordní i z hlediska dividend, které listopadovou bilanci uvrhly do mínusu. Za 11 měsíců totiž jejich odliv zřejmě přesáhl 200 miliard korun, odhadl.

V lednu výrazně zdražily některé potraviny

V českých obchodech letos v lednu ve srovnání s počátkem loňska výrazně zdražila řada potravin. O víc než 40 procent stouply ceny brambor, meziročně vyšší byly na začátku letoška také ceny některých mléčných výrobků, vína, těstovin nebo některých druhů zeleniny. Výrazněji proti loňskému lednu naopak zlevnily vejce a pečivo. Vyplývá to z údajů o průměrných cenách v obchodech, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Proti listopadu, kdy Česká národní banka přikročila s cílem oslabit korunu k devizovým intervencím, některé potraviny zdražily o jednotky procent. Potravinářská komora počátkem letoška uvedla, že v tomto roce očekává zvyšování cen v důsledku intervencí v rozmezí pěti až osmi procent. Týkat se to má zejména výrobců, kteří značnou část surovin pro svou produkci dováží, například menších výrobců cukrovinek a některých zpracovatelů masa.

Automobilka Tatra loni vyrobila nejvíc aut od roku 2008

Kopřivnická automobilka Tatra loni vyrobila 763 kompletních vozidel. Je to nejvíce od roku 2008. Automobilka prodala 722 vozů, přibližně dvě třetiny z nich exportovala. ČTK o tom informoval mluvčí Tatry Andrej Čírtek. Kvůli dluhům se Tatra loni dostala do dražby a od března má nové majitele. Automobilka patří společnosti Tatra Trucks, kterou vlastní čeští podnikatelé Jaroslav Strnad a René Matera.

Druhý výbušný systém našla policie v palestinské misi v den výbuchu

Policie prohledávala budoucí palestinskou diplomatickou rezidenci v den výbuchu trezoru, z čehož vyplývá, že druhý výbušný systém, zřejmě ve speciálním otvoru v knize, byl nalezen týž den. Vyplývá to z pátečního sdělení palestinského velvyslanectví pro ČTK. Při explozi na Nový rok byl zraněn palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, následně zemřel. Podle serveru Aktuálně.cz další trhavinu nenašli pyrotechnici po explozi, ale teprve technici kriminalistického týmu, kteří teoreticky měli přijít do vyčištěného prostoru. Palestinská ambasáda odmítla některé spekulace, že policie prohledala budovu opět tento čtvrtek. Vedle výbušnin policie na palestinské ambasádě našla dvanáct zbraní z osmdesátých let, podle palestinského prohlášení pro policii byly darem od představitelů tehdejší ČSSR. Policie nyní zahájila balistické zkoumání, které má vyloučit, že byl se zbraněmi na území ČR spáchám trestný čin. Potrvá několik týdnů. V prohlášení Palestinci podle policie vylučují, že by zbraně byly v minulosti jakkoliv použity, nebo že by s nimi bylo vůbec manipulováno mimo trezor, ve kterém byly po celou dobu uloženy.

Protikorupční policie ukončila i zásah v ČEB

Protikorupční policie ukončila i zásah v pražském sídle České exportní banky (ČEB). Odnesla si dokumenty k deseti obchodním případům, o nichž se zmiňuje loňská kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Banka je vydala dobrovolně. ČTK to řekla mluvčí ČEB Věra Dušková. Policie podle ní zřejmě zasahovala na základě trestního oznámení senátorky Aleny Dernerové (Severočeši.cz), které podala po zveřejnění zprávy NKÚ z července 2012. Podle zprávy Česká exportní banka neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. Exportní banka si sama nechala na konci loňského rok zpracovat právní analýzu některých obchodních případů z minulosti. Ze státního rozpočtu šlo na podporu exportu prostřednictvím ČEB v letech 2006 až 2012 podle Duškové v průměru 80 mil. ročně.

Soud přehrál v Rathově kauze zhruba polovinu telefonních hovorů

Krajský soud v Praze je po týdnu zhruba v polovině přehrávání odposlechů telefonů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce. Příští týden je v hlavním líčení pauza a v týdnu poté se pokračuje od 28. ledna, kdy by se měly přehrát zbylé záznamy. Uvedl to žalobce Petr Jirát, který viní skupinu 11 lidí z úplatků při ovlivňování soutěží o veřejné zakázky ve Středočeském kraji. Následovat by mohly podle Jiráta další důkazy, například e-maily, záleží ale na programu soudu. Hlavní líčení zahájené loni v srpnu je nařízené zatím do letošního května. Dostavit se mají také další svědci.

Lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit ČR nejméně o tři mld

Takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Její údajný šéf Radek Březina prý policistovi nabídl desetimilionový úplatek, z vazby se také podle kriminalistů snažil ovlivňovat svědky. Novinářům to po úterním zatčení 15 lidí řekli policisté a žalobci z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Na rozkrývání nelegálního trhu s alkoholem se zaměřili po vypuknutí tzv. metanolové aféry, zabavili přes dva miliony litrů nezdaněného lihu. "Podařilo se nám dostat na vrchol lihové mafie," uvedl Pavel Komár z VSZ.

Praha nesmí uzavřít smlouvu s vítězem tendru na veřejné osvětlení

Pražský magistrát nesmí podepsat smlouvu s vítězem téměř dvoumiliardového tendru na firmu zajišťující veřejné osvětlení. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření. Potvrdil to předseda ÚOHS Petr Rafaj. Úřad se případem zabývá na základě stížnosti jednoho z účastníků tendru z konce loňského roku. Praha původně chtěla s vítězem zakázky podepsat smlouvu k 1. lednu 2014. Tendr už dříve kritizovala opozice. Nesouhlasila mimo jiné s navýšením počtu úředníků, s nímž zakázka počítá. Praha měla dosud uzavřenou smlouvu s firmou Eltodo Citelum. Podepsala ji na konci roku 1998. Firma má na starosti nejen veřejné osvětlení, ale také plynové lampy, osvětlení památek, přechodů pro chodce i veřejné a věžní hodiny. Radní se už dřív shodli na tom, že veřejné osvětlení by měla pro město nadále zajišťovat externí firma.

Generální tajemník bavorské CSU neoprávněně užíval titul z Prahy

Německou politickou scénou otřásá další skandál s neoprávněným užíváním akademických titulů. Generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Andreas Scheuer se prý honosil doktorským titulem na základě promoce na pražské Univerzitě Karlově. Šlo ale jen o takzvaný "malý doktorát", který uznávají jako plnohodnotný doktorský titul Dr. jen dvě německé spolkové země, a to Berlín a Bavorsko. Příslušná rigorózní práce navíc podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) budí podezření z částečného plagiátorství. Ve své práci prý převzal dlouhé pasáže z textu, který vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání ve spolupráci s Münsterskou univerzitou, aniž by řádně uvedl zdroj. V komisi, která se zabývala Scheuerovou doktorskou promocí, byl podle FAZ také politolog Bohumil Doležal. Ten ale listu řekl, že členem zkušební komise nebyl a o celé záležitosti nic neví. Titul získal Scheuer v Praze v roce 2004. Dosud nejvýše postavenou obětí plagiátorských afér v Evropě je bývalý maďarský prezident Pál Schmitt, který z funkce odstoupil v dubnu loňského roku, když mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.

V Berlíně se otevírá výstava věnovaná Janu Husovi

Výstava věnovaná postavě českého církevního reformátora Jana Husa se otevírá na zastoupení německé spolkové země Bádensko-Württembersko v Berlíně. Akce uspořádaná Bádenským zemským muzeem předznamenává větší cyklus výstav, které v letošním roce připomenou šestisté výročí zahájení Kostnického koncilu, který vyřešil schizma v katolické církvi, ale zároveň neblaze proslul i Husovým upálením. Hlavním exponátem výstavy je část textilie, která údajně pochází z Husova pláště. Látka je mimořádná, protože po Husově upálení v červenci 1415 bylo vše, co na hranici zbylo, vhozeno do Rýna, aby se zabránilo kultu českého kazatele. Švýcarští vědci ale při rozboru textilie došli k závěru, že pochází ze závěru 14. století a hodí se ke skromným nárokům typickým pro středověké žebravé řády, a proto by útržek skutečně mohl být součástí Husova oděvu. Na výstavě je rovněž k vidění vidění faksimile kroniky Richentala, která názornými ilustracemi dokumentuje proces a upálení Husa. Vystavena je také například pamětní schránka ze dřeva stromu, který údajně vyrostl na místě hranice. Výstava o Husovi potrvá v Berlíně do 5. února. V dubnu na ni v Kostnici naváže velká výstava věnovaná samotnému koncilu, která bude otevřena až do září.

Ostravská galerie chystá unikátní výstavu děl Bohumila Kubišty

Galerie výtvarného umění Ostrava chystá na letošní podzim unikátní výstavu děl Bohumila Kubišty a některých dalších autorů jako Emil Filla či Jan Zrzavý. Hodnota vystavených děl podle odhadů přesáhne miliardu korun. Uvedla to mluvčí galerie Kateřina Naarová. Výstavu slavného umělce a dalších malířů, kteří se Kubištou inspirovali přímo či z jeho odkazu, kurátoři nazvali Zářivý krystal /Bohumil Kubišta a české umění/ 1905-2013. "Bude jistě vrcholem výstavního roku 2014 v Moravskoslezském kraji i celé České republice," uvedla Naarová. V ostravském Domě umění bude tento výstavní projekt zahájen 2. října. Návštěvníci se mohou kromě Kubištových pláten těšit také na díla dalších autorů zvučných jmen, jako je Emil Filla, Vincenc Beneš, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Josef Šíma, František Muzika, Jindřich Štyrský a další. Celkem výstava představí kolem 50 autorů.

V pražské Lucerně začíná festival Parallax zaměřený na tvorbu 3D

Výhradně na stereoskopické 3D filmy a video-art je zaměřen dvoudenní festival Parallax, který začíná v pražském kině Lucerna. Podle organizátorů má stereoskopie, využívaná zatím především v tvorbě pro kina, velký potenciál a jako technologie zítřka je využitelná i v jiných oborech. Na přehlídce bude mít českou premiéru trojdílný celovečerní snímek, na kterém se podíleli francouzský filmař Jean-Luc Godard, neméně slavný Peter Greenaway a portugalský režisér Edgar Pêra. Vznikl na zakázku v rámci projektu Evropské město kultury, jímž předloni byl portugalský Guimarães. Více informací získají zájemci na internetové adrese http://www.parallax.cz www.parallax.cz .

Archeopark ve Všestarech navštívilo na 14.000 lidí

Archeopark ve Všestarech na Královéhradecku za rok fungování navštívilo zhruba 14.000 lidí. Unikátní areál, jehož výstavba stála přibližně 40 milionů korun, kombinuje expozici pod širým nebem s muzejní expozicí umístěnou v moderní třípatrové budově. V objektu je možné si prohlédnout model pravěké krajiny, důlní šachty z pozdní doby kamenné, pravěkou jeskyni či akvárium s předměty nalezenými pod vodní hladinou. Návštěvníci mohou také využít promítací sál. Celkem je v archeoparku k vidění na 400 různých exponátů, kromě některých originálů i repliky pravěkých předmětů. Zvýšit návštěvnost archeoparku mají pomoci takzvané Dny živé archeologie, při kterých bude skanzen přibližovat život v pravěku. První z akcí se uskuteční 1. a 2. února a bude zaměřená na život pravěkých lidí během zimy.

Ze sportu:

Nový trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba vyrazil společně s manažerem národního týmu Dušanem Fitzelem a předsedou FAČR Miroslavem Peltou na první inspekční cestu za hráči. V Anglii navštíví zápasy Arsenalu a Chelsea a setká se s klíčovými oporami českého výběru Tomášem Rosickým a Petrem Čechem. Potkat by se měl i s Čechovým spoluhráčem z Chelsea Tomášem Kalasem a Danielem Pudilem z Watfordu.

Kompletní tým českých skokanů na lyžích zvládl v Zakopaném kvalifikaci na závod Světového poháru, v neděli se tak na velkém můstku představí všech šest reprezentantů. Nejlépe si vedl Jan Matura, který byl se skokem dlouhým 125 metrů čtvrtý. Druhým nejlepším Čechem byl na 24. místě Roman Koudelka, jenž se postupně vrací po zdravotních problémech do formy. V závěru postupové čtyřicítky se seřadili Jakub Janda (35.), Antonín Hájek (36.), Lukáš Hlava (39.) a Čestmír Kožíšek (40.).

Biatlonista Ondřej Moravec skončil sedmnáctý v dnešním sprintu Světového poháru v Anterselvě. Spolu s Moravcem do sobotní stíhačky postoupili ještě pětadvacátý Tomáš Krupčík, který dosáhl svého nejlepšího výsledku, a Jaroslav Soukup na 46. místě. Do šedesátky postupujících se nevešli Michal Šlesingr (68.) ani Michal Krčmář (94.).

První a poslední disciplínu v programu sjezdařek absolvuje Šárka Strachová na olympijských hrách v Soči. Vlajkonoška české výpravy řekla, že má v plánu jet 10. února superkombinaci a 21. února slalom.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vynechá kvůli špatným podmínkám nedělní závod SP v polských Jakuszycích, kde měl testovat formu před olympiádou.

Český lyžař Ondřej Bank obsadil ve Wengenu v první superkombinaci v olympijské sezoně 16. místo. Vyhrál úřadující mistr světa Ted Ligety z USA.

Oba čeští krasobruslaři budou v sobotních volných jízdách útočit na mistrovství Evropy na medaile. Po pátečním krátkém programu patří Tomáši Vernerovi třetí příčka a Michalu Březinovi s malým odstupem pátá pozice.

Tenista Tomáš Berdych postoupil po výhře nad hráčem z kvalifikace Damirem Džumhurem z Bosny 6:4 a dvakrát 6:2 do osmifinále Australian Open a je posledním českým zástupcem ve dvouhrách. Lucie Šafářová totiž nevyužila v utkání s turnajovou čtyřkou Li Na z Číny mečbol a prohrála 6:1, 6:7 a 3:6.

Kapitán národního hokejového týmu Tomáš Plekanec se ve čtvrtečním utkání NHL zasloužil dvěma góly o výhru Montrealu v Ottawě 5:4 v prodloužení. Povedený zápas sehrál také další reprezentant David Krejčí, jenž gólem a asistencí přispěl k vítězství Bostonu 4:2 na ledě Dallasu.

Čeští házenkáři podruhé za sebou vypadli z evropského šampionátu už po skupině, kapitán Filip Jícha z toho ale nechce dělat sportovní tragédii. Postup podle něj národní tým ztratil hned úvodním nepovedeným zápasem s Rakouskem (20:30), za výkony při remíze s Makedonií a prohře 29:33 s Dánskem je ale na tým pyšný. O konci v reprezentaci nepřemýšlí, naopak je plný energie z toho, jaké zapálení pro hru mají jeho spoluhráči, především mladíci.

Počasí:

Zataženo až oblačno, mlhavo, místy déšť, Teploty 1 až 5°C

V noci a v sobotu ráno se může při poklesu teplot tvořit na silnicích středních a jižních Čech a v části Vysočiny náledí, varují meteorologové.