Zprávy

Štěch: Zeman má připomínky k více kandidátům na ministry

Prezident Miloš Zeman má připomínky k více kandidátům na ministry vznikající vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Po úterním novoročním obědě s hlavou státu to řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Z debaty ale prý nemá pocit, že by Zeman chtěl oddalovat ustavení vlády. Jeho připomínky se podle Štěcha týkají kandidátů všech tří koaličních stran. O konkrétních jménech ale hovořit nechtěl. Šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že prezident se vyjádří k nové vládě sám. Zeman už dřív zmínil, že by nejmenoval ministrem obrany Martina Stropnického, kterého navrhuje hnutí ANO. V případě šéfa hnutí Andreje Babiše, který nemá negativní lustrační osvědčení a má být vicepremiérem a ministrem financí, prezident žádá, aby Sněmovna projednala v prvním čtení návrh novely služebního zákona. Zeman se s šéfy Senátu a Sněmovny sešel na novoročním obědě poprvé.

Zeman navštíví v Karlovarském kraji podniky i památky

Prezident České republiky Miloš Zeman navštíví ve dnech 13. až 15. ledna Karlovarský kraj. Setká se v několika městech s občany, navštíví podniky i památky. Jednat bude také s představiteli měst, kraje nebo podnikateli. Návštěvu zahájí prezident Zeman na krajském úřadě v Karlových Varech. Poté zamíří do porcelánky Thun v Nové Roli. VV Jáchymově bude hovořit se starosty pověřených měst a zástupci Svazu měst a obcí. V Karlových Varech se v hotelu Thermal setká s občany. Bude také jednat s představiteli města, zástupci tripartity a podnikateli. Návštíví dále například Ostrov, Sokolov, Cheb a zámek v Bečově. Oddělený program bude mít první dáma Ivana Zemanová, která navštíví sociální ústavy, ale i lázně Kyselka.

Sobotka v pátek Zemana požádá, aby co nejdříve jmenoval vládu

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se s prezidentem Milošem Zemanem sejde v pátek. Hlavu státu požádá, aby co nejdříve učinila ústavní kroky k rychlému jmenování nového kabinetu. Sobotka to sdělil ČTK. Jeho nachlazení, kvůli němuž zrušil svůj dnešní program, by schůzku s prezidentem ohrozit nemělo. Již v pondělí prezidenta vyzval, aby ho bez odkladů jmenoval ministerským předsedou. Hrad zatím podle mluvčího Jiřího Ovčáčka o žádném konkrétním termínu jmenování premiéra nechce hovořit. Sobotka přitom již v minulém týdnu vyjádřil přesvědčení, že všechny prezidentovy požadavky pro jmenování splnil. V pondělí spolu s předsedy hnutí ANO a lidovců Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem podepsal koaliční smlouvu a představil kandidáty na ministry. Ve Sněmovně disponuje trojice stran většinou 111 hlasů.

Vláda projedná návrh ČSSD na změnu služebního zákona

Vláda v demisi ve středu na výjezdním zasedání v Židlochovích u Brna projedná návrh novely služebního zákona. Podali jej poslanci ČSSD a slibují si od něho například odpolitizování státní správy a zvýšení odpovědnosti úředníků za nezákonné rozhodnutí. O služebním zákonu se mluví i v souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů a hlavně s možným jmenováním šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí. Zeman se nechal už dříve slyšet, že dostatečnou garancí v případě Babiše pro něj bude, když služební zákon projde ve Sněmovně prvním čtením. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL uvažuje o vyvolání mimořádné schůze. Ta by mohla podle Hamáčka v ideálním případě začít 21. ledna. To, že bude zákon na programu středečního zasedání vlády, potvrdila ministryně spravedlnosti a šéfka legislativní rady vlády Marie Benešová. Služební zákon má Česko už od roku 2002. Jeho podstatná část ale nikdy nenabyla účinnosti. Odložena byla pětkrát, naposledy na leden 2015.

Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy

Ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem. Vyřešil tak zhruba měsíc trvající dvojvládí v čele policie, které nastalo poté, co ministr vrátil Červíčkova soudem očištěného předchůdce Petra Lessyho do služebního poměru. Jediným policejním prezidentem bude od středy Lessy. Červíček se vrací do funkce náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. Podle Peciny došlo při Červíčkově jmenování do funkce k "výraznému pochybení". Ministr to uvedl na tiskové konferenci. Lessy řekl, že novému ministrovi vnitra nabídne po ustavení vlády rezignaci. Zdůraznil, že na postu policejního prezidenta nelpí. "Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády a nového ministra vnitra dát ministrovi rezignaci na svou funkci, pokud bude chtít," prohlásil. Tímto krokem chce "zcela odblokovat situaci". Dodal, že do té doby nebude dělat žádné radikální personální změny.

Zesílený dohled u palestinské ambasády problémy nevyřeší

Případné posílení policejního dohledu v okolí palestinské ambasády situaci z pohledu městské části nevyřeší, řekl v pondělí starosta Prahy - Suchdola Petr Hejl. Suchdol odmítá ambasádu na svém území poté, kdy v objektu na Nový rok při výbuchu trezoru zahynul velvyslanec a policie tam následně našla i zbraně. Rada městské části v pátek vyzvala ministerstvo zahraničí, aby se zasadilo o přestěhování zastupitelského úřadu. Ministerstvo přislíbilo, že se situací bude zabývat. Diplomaté ale zřejmě nemají vyjma výzev a vyjednávání žádné páky, jak palestinskou ambasádu ke stěhování přimět.

Velvyslanec bude pohřben ve středu v Ramalláhu

Palestinský velvyslanec v Česku Džamál Muhammad Džamál, který zemřel při výbuchu trezoru v budoucí rezidenci palestinského velvyslanectví v pražském Suchdole, bude pohřben ve středu po poledních modlitbách na předměstí Ramalláhu. Mluvčí palestinské mise Nabíl Fahil řekl, že ceremoniál bude oficiální. Velvyslanec, jehož ostatky byly v pondělí přepraveny letecky z Prahy, bude pochován ve městě Al-Bíra. Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování, podle ní nešlo o teroristický čin.

Policie v Rathově kauze nahrála podle obžaloby šustění bankovek

Přehráváním další série policejních odposlechů Krajský soud v Praze pokračuje v projednávání kauzy exposlance Davida Ratha obžalovaného společně s deseti dalšími lidmi z korupce. Na jednom ze záznamů, v němž je slyšet několikaminutové šustění, počítá podle policie další obžalovaný Petr Kott bankovky. Obžaloba tvrdí, že to byly úplatky týkající se veřejných zakázek, Kott to odmítá. Na záznamu je slyšet šustění připomínající zvuk papíru, přičemž Kott také počítá. Žádný dialog v nahrávce nezazněl, zatímco na ostatních aktéři hovoří. Rath opakovaně poukazuje na to, že podle něj není odposlechům rozumět a jejich písemné přepisy, které vyhotovila policie, neodpovídají nahrávkám. Obžaloba odposlechy považuje za hlavní důkaz v kauze, podle obhájců obžalovaných jsou ale zmanipulované a účelově sestříhané. Rathovi hrozí až dvanáct let vězení.

Devizové rezervy ČNB na konci prosince klesly na 40,7 mld. eur

Devizové rezervy České národní banky na konci loňského prosince klesly na 40,7 miliardy eur z 40,9 miliardy eur ke konci listopadu. V korunovém vyjádření se snížily zhruba o dvě miliardy na 1,117 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv zvýšil přibližně o půl miliardy na 56,1 miliardy dolarů. V meziročním srovnání devizové rezervy v eurech stouply o zhruba 6,7 miliardy eur. V korunách se zvýšily asi o 262 miliard korun a v dolarech o 11,2 miliardy USD.

Některé potraviny kvůli intervencím ČNB podraží až o osm pct

Čeští výrobci potravin předpokládají, že od Nového roku se ceny některých potravin v důsledku intervencí ČNB zvýší od pěti až doosmi procent. Sdělila to mluvčí Potravinářské komory Jarmila Štolcová. Oslabení koruny po intervencích centrální banky kritizují podle Štolcové především výrobci, kteří značnou část surovin pro svou produkci dováží, například menší výrobci cukrovinek a někteří zpracovatelé masa. Ti uvádějí, že v důsledku intervencí omezili dovozy prasat ze zahraničí a zvýšili porážky zvířat z českých chovů. Zvýšená cena obilí se prý promítne do cen krmiv a následně zdraží potraviny živočišného původu, zejména maso a vejce. Konkurence vede potravinářské firmy ke snižování marží, řada z nich si však prý již nemůže další snižování dovolit. Někteří producenti se obávají, že budou muset omezit výrobu a snížit počet zaměstnanců.

Mládek: O prolomení limitů by měli rozhodnout lidé v referendu

O prolomení těžebních limitů by v referendu měli rozhodnout lidé, kterých se rozhodnutí týká. Pro vládu by výsledky referenda byly závazné. Uvedl to kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Premiér v demisi Jiří Rusnok v prosinci oznámil, že jeho vláda o prolomení limitů rozhodovat nebude. Mládek uvedl, že pokud by lidé v Ústeckém kraji prolomení limitů schválili, měly by soukromé firmy uhlí těžit samy. Odmítl tak záměr nynějšího ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciencialy, který chtěl vytvořit novou těžařskou společnost s většinovým podílem státu. Proti prolomení limitů jsou ekologické organizace. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány.

Mládek: CzechInvest a CzechTrade se slučovat nebudou

Státní agentury CzechInvest a CzechTrade se slučovat nebudou. CzechInvest by se měl vrátit ke svému původnímu poslání, tedy získávání zahraničních investic. Řekl to kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "V případě CzechInvestu bych chtěl obnovit jeho fungování v původním slova smyslu, to znamená, že by měl mít osm zastoupení ve světě, kde by získával investice," uvedl Mládek. Sjednocení činností obou státních organizací naplánovalo ministerstvo za bývalého šéfa Martina Kuby (ODS) z úsporných důvodů. Značka CzechTrade měla být zachována a integrována pod CzechInvest jako divize. CzechTrade pomáhá tuzemským firmám s hledáním obchodních partnerů. Nynější ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Ciencala Kubův plán pozastavil s tím, že o případném sloučení rozhodne až nový ministr.

Prodej nových aut loni klesl o pět procent

Prodej nových osobních aut na českém trhu loni klesl o 5,3 procenta na 164.736 vozů. V samotném prosinci odbyt díky firemním prodejům vzrostl o 14 procent. Nejprodávanější byla značka Škoda s podílem přes 30 procent. Dovoz ojetin se zvýšil o 1,4 procenta. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Škoda prodala celkem 49.971 aut, což je pokles o sedm procent. Následuje Hyundai, který naopak o sedm procent posílil na 16.239 aut. Třetí skončil Volkswagen s poklesem o 1,5 procenta na 14.948 vozů. Zájem o motocykly se loni zvýšil o sedm procent na 16.262 strojů. Prodávaly se hlavně skútry do 125 ccm, které lze nově řídit i s oprávněním na osobní auto. První skončila Honda, následují Maxon a Piaggio.

Ceny aut po oslabení koruny stouply o 5000 až 25.000 Kč

Většina prodejců nových osobních aut zdražila po oslabení české měny vůči euru nejčastěji o 5000 až 25.000 korun za auto. U některých modelů ale cena stoupla i o více než 100.000 Kč, vyplývá ze statistiky serveru Vybermiauto.cz. Na oslabení kurzu po intervenci ČNB reagovala většina značek včetně největší domácí Škody. Jednou z prvních značek, která v listopadu zdražila, byla Škoda Auto. Ceny se zvýšily až o 10.000 korun. Renault zvýšil ceny již v prosinci, od ledna je například Clio dražší o dalších 10.000 Kč a Mégane podražil až o 25.000 i když většinou s bohatší výbavou. Toyota zdražila již v prosinci zhruba o 2,5 procenta, podražil i Hyundai. Od ledna zvýšila ceny i rumunská Dacia. Luxusní a prémiové značky se zatím zdražování vyhýbaly.

MMR vyplatilo dvě tisícům vyplaveným domácnostem přes 61 mil. Kč

O příspěvek na odstranění škod po loňských povodních požádalo 2055 domácností, celkem šlo o 61,1 milionu Kč. Uvedl to Marek Ženkl z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) s tím, že požadovaná částka se od skutečně vyplacené liší jen minimálně. Majitel bytu zničeného loňskou červnovou povodní mohl požádat o dotaci 30 tisíc korun. Žádosti MMR zasílaly zasažené obce, celkem jich resort obdržel 147. Další tři žádosti za celkem 1,8 milionu měly sloužit k uhrazení nákladů na dočasné náhradní ubytování 11 domácností, které povodeň připravila o vlastní bydlení. Tři domácnosti pak prostřednictvím obcí požádaly o příspěvek na odstranění nevratně poškozeného domu. Ministerstvo jim poslalo celkem půl milionu korun. MMR v minulých letech v rámci programu Podpora bydlení vyplatilo celkem 299,6 milionu korun.

Úřad pozastavil tendr na rekonstrukci Národního muzea v Praze

Národní muzeum (NM) nesmí uzavřít smlouvu s vítězem třímiliardového tendru na stavební část rekonstrukce své historické budovy v Praze. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který se zakázkou na návrh brněnské OHL ŽS zabývá, vydal předběžné opatření. Uvedl to předseda ÚOHS Petr Rafaj. Brněnská OHL ŽS byla z tendru vyřazena. Muzeum to v minulosti vysvětlovalo tím, že její nabídka přišla až po lhůtě. Firma svou nabídku doručila na špatnou adresu - recepci administrátora veřejné zakázky společnosti Gordion. Do rukou hodnotící komise se tak dostala pozdě. Národní muzeum bude podle náměstka generálního ředitele NM Milana Plačka nadále ve veřejné zakázce postupovat podle plánu. Historická budova muzea je uzavřena od července 2011. Muzeum obdrželo 18. listopadu v rámci výběrového řízení na zhotovitele stavební části rekonstrukce sedm nabídek, které v příštích měsících posoudí členové komise ustanovené vládou. Hodnota zakázky je téměř tři miliardy korun včetně DPH. Realizace má trvat 42 měsíců.

Praha 6 chce pomník císařovny Marie Terezie

Praha 6 chce na svém území umístit pomník rakouské panovnice a české královny Marie Terezie. Vedení radnice již na její podobu vypsalo výtvarnou soutěž, řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Umístěn by měl být do nového parku na Prašném mostě mezi ulicí Milady Horákové a bastiony opevnění Pražského hradu. Pomník má vzniknout v místech stavby tunelového komplexu Blanka. Po skončení prací bude staveniště přeměněno na park v jehož prostředku má být uměleckého dílo. Radnice šesté městské části zároveň vypsala soutěž na podobu plastiky Chotkové, která zemřela se svým manželem po atentátu v Sarajevu. Dílo, jehož součástí by měla být fontána, kaskáda nebo podobný "vodní prvek", má být umístěno u Písecké brány". Praha 6 počítá s cenou této plastiky do dvou milionů korun. Před Píseckou bránou by mohla být postavena již v druhé polovině tohoto roku.

Česká filharmonie žádá vládu o armádní letouny na evropská turné

Česká filharmonie (ČF) by chtěla využít armádní letouny pro dvě evropská turné, která pořádá v rámci letošního projektu Rok české hudby. Žádost o poskytnutí letadel už odsouhlasilo ministerstvo kultury, jež je zřizovatelem orchestru. Ve středu o ní bude jednat vláda. "Spolupráce s Armádou ČR, respektive využití přepravy armádním letounem, by vedlo ke snížení celkových nákladů na zahraniční turné a tedy i k celkové úspoře státních prostředků," řekla mluvčí MK Anna Ješátková. Jde o krátké únorové turné ČF po Evropě, které má končit ve Švýcarsku. Odtud by měl armádní letoun přepravit členy orchestru do Prahy. Druhou žádost podala ČF na let do skotského Edinburgu, kde bude v létě účinkovat na prestižním hudebním festivalu. Filharmonici budou všude hrát český repertoár, například Dvořákovu Novosvětskou symfonii. Projekt Rok české hudby má připomenout významná hudební výročí a prezentovat českou kulturu v tuzemsku i cizině. Letos se v rámci něj pořádá zhruba 800 akcí, z toho tři stovky v zahraničí.

V Praze se představí ostravské nastudování opery Mirandolina

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) uvede v pražském Stavovském divadle nové nastudování opery Bohuslava Martinů Mirandolina. Premiéru operní komedie Bohuslava Martinů uvedl soubor v italském originále loni v prosinci. Hlavní roli zazpívá Kateřina Kněžíková. Představení je součástí Roku české hudby 2014. Dílo o třech jednáních je jedinou operou Martinů komponovanou na italské libreto. Partituru skladatel dokončil počátkem července 1954. Rok české hudby 2014 oficiálně zahájila novoročním koncertem Česká filharmonie s pěvkyní Magdalenou Koženou. Zakončí ho galakoncert světových sólistů s českými profesionálními orchestry v pražské O2 areně 17. prosince. Více informací je na http://www.rokceskehudby.cz www.rokceskehudby.cz .

V Třebíči se chystá další ročník festivalu Divadla 2-3-4 herců

Představení Válka profesora Klamma s Oldřichem Navrátilem v hlavní roli zahájí 17. února v třebíčském Národním domě 12. ročník festivalu Divadla 2-3-4 herců. Třebíčský rodák Navrátil je zároveň patronem festivalu. Přehlídka potrvá do 5. března, divadelní příznivci v jejím průběhu zhlédnou sedm představení. Diváci mají o přehlídku dlouhodobě značný zájem, každoročně jich přijde kolem dvou tisícovek. Divácky velmi atraktivní by mohlo být představení pražského Divadla Ungelt Deštivé dny v pondělí 3. března. V režii Janusze Klimsza diváci uvidí Richarda Krajča a Davida Švehlíka. Krajčo získal loni za roli Dennyho v tomto dramatu cenu Thálie za nejlepší mužský činoherní výkon. Přehlídku zakončí ve středu 5. března představení Bláznivý Petříček. V režii Petera Serge Butka diváci uvidí Tatianu Vilhelmovou a Vojtěcha Dyka. Program letošní přehlídky zájemci najdou na webových stránkách http://www.mkstrebic.cz .

Ferdinand Porsche bude mít ve Vratislavicích znovu muzeum

Vratislavice nad Nisou budou mít znovu muzeum automobilového konstruktéra Ferdinanda Porsche. Už v květnu ji chce v místním pivovaru otevřít Milan Bumba, který v areálu vystavuje automobilové veterány. Informuje o tom liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Původní expozice věnovaná slavnému rodákovi v místním kulturním centru skončila v prosinci poté, co německá automobilka odvezla tři vystavené vozy. Důvodem byly zřejmě spory v obci kvůli jeho nacistické minulosti. Vratislavice ještě v prosinci propagovaly Porsche jako svého rodáka i na informačních tabulích při vjezdu do této městské části. Před Vánoci je ale radnice nechala na nátlak části obyvatel odstranit. Porsche byl totiž členem NSDAP a v SS dosáhl hodnosti oberführera, především byl ale geniálním konstruktérem. Na internetu se proto posléze objevila petice na podporu Porsche, kterou už podepsalo skoro 1300 lidí.

Ze sportu:

Osm hráčů z Evropy zařadil trenér Alois Hadamczik do nominace české hokejové reprezentace na olympijské hry v Soči. Na vrcholné akci sezony tak nastoupí například dvaačtyřicetiletý útočník Petr Nedvěd nebo trochu nečekaně i obránce Michal Barinka. V týmu jsou i tři nováčci - bek Radko Gudas a útočníci Ondřej Palát a Vladimír Sobotka. Z elitních českých hráčů v NHL v pětadvacetičlenném výběru nejsou například Jiří Hudler, Radim Vrbata, Roman Polák nebo Jan Hejda. Zranění vyřadilo ze hry Tomáše Hertla.

Nový trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba se podle serveru aktualne.cz dohodl na spolupráci s bývalý koučem národního týmu Karlem Brücknerem. Brückner, který české mužstvo dovedl v roce 2004 do semifinále evropského šampionátu v Portugalsku, by měl působit jako konzultant v novém realizačním týmu reprezentace.

Tenistka Petra Kvitová vstoupila v Sydney do generálky na Australian Open hladkým vítězstvím 6:1, 6:0 nad Američankou Christinou McHaleovou. Druhá nasazená hráčka, jež měla na úvod volno, se ve čtvrtfinále utká s krajankou Lucií Šafářovou. Šestadvacetiletá Šafářová zdolala 6:4, 7:6 bývalou světovou jedničku Caroline Wozniackou z Dánska, která se minulý týden odhlásila kvůli zranění ramena z turnaje v Brisbane. Svůj první zápas na smíšeném turnaji zvládl také Radek Štěpánek, jenž se minulý týden s Kvitovou představil na Hopmanově poháru. Dvojnásobný daviscupový vítěz prošel do druhého kola díky výhře 6:7, 7:6 a 6:2 nad domácím Australanem Samuelem Grothem.

Už tradičně se český tenista Tomáš Berdych před Australian Open rozehraje v exhibici v Melbourne. Při své čtvrté účasti v turnaji Kooyong Classic se v 1. kole střetne ve středu se Španělem Fernandem Verdascem, který exhibici vyhrál v roce 2010.

Hokejisté extraligového Chomutova jsou již podruhé v sezoně bez trenéra. Z pozice kouče byl odvolán Josef Turek, nástupce klub zatím neoznámil.

Atletická mistryně světa Zuzana Hejnová se v pondělí podrobila operaci prasklé kůstky u prsteníčku levé nohy. O tomto způsobu léčby rozhodlo pod vedením Pavla Koláře lékařské konsilium v pražské nemocnici v Motole, kde se zákrok uskutečnil. Hejnová se po operaci cítí dobře. Rekonvalescence by podle lékařů měla trvat tři měsíce.

Olomoučtí hokejisté se v tabulce první ligy vrátili na druhé místo. V utkání 37. kola doma porazili Havířov 4:0 a znovu předstihli Jihlavu, která prohrála 1:3 v Kadani. Vedoucí Mladá Boleslav zvítězila na ledě předposledních Českých Budějovic 2:1 a má před Olomoucí dvanáctibodový náskok.

Pondělní druhá etapa Rallye Dakar se nesla ve znamení problémů posádek českých kamionů. Bez výraznějších potíží dorazil do cíle v argentinském San Rafaelu pouze Martin Kolomý, který byl klasifikován jako pátý. Naopak ztratili Aleš Loprais i Jaroslav Valtr, kteří se po úvodním dnu drželi v elitní desítce.

Počasí:

Zítra bude oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť nebo mrholení, na Moravě místy mlhy. Teploty 7 až 11, při mlze kolem čtyř stupňů, na horách 6.

Na řadě míst Česka byly překonány teplotní rekordy, nejtepleji bylo v Klatovech, 13,9 stupně Celsia. Teploty kolem 12 stupňů, a tedy i teplotní rekordy, se dají očekávat až do čtvrtka.