Zprávy

0:00
/
0:00

Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL podepsali koaliční smlouvu

Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL ve Sněmovně podepsali koaliční smlouvu, která popisuje program a principy spolupráce vznikající trojkoalice. Budoucí vláda slibuje mimo jiné zvyšování důchodů, minimální mzdy a slev na druhé a další dítě. Zruší většinu zdravotnických poplatků. Od roku 2015 plánuje snížit DPH na léky, knihy, dětskou výživu a pleny. K dodržení nejvýše tříprocentního deficitu veřejných financí má vést lepší výběr daní i hledání úspor ve státní správě. Vláda má mít podle smlouvy 17 postů včetně premiéra a dvou ministrů bez portfeje. ČSSD obsadí v kabinetu osm křesel, ANO šest a lidovci tři. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka dohodu předloží prezidentovi republiky Milošovi Zemanovi, který by měl Sobotku jmenovat premiérem.

Koalice zveřejnila kandidáty na ministry

ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejnily kandidáty na ministry. Kandidátem ČSSD na premiéra je předseda strany Bohuslav Sobotka. Ministerstvo zahraničí by měl dále za ČSSD obsadit Lubomír Zaorálek, ministrem vnitra by se měl stát Milan Chovanec. Na ministerstvo zdravotnictví strana navrhuje Svatopluka Němečka, kandidátem na ministra práce je Petr Krčál a na ministra průmyslu Jan Mládek. Ministrem školství by se měl stát Marcel Chládek a ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier. Hnutí ANO navrhlo do čela ministerstva dopravy Antonína Prachaře. Ministrem obrany by se měl stát Martin Stropnický a na ministra životního prostředí navrhlo Richarda Brabce. Lidovci budou mít ministra zemědělství Mariana Jurečku, ministra kultury Daniela Hermana a ministra bez portfeje pro vědu a inovace, kterým se stane předseda KDU-ČSL Bělobrádek. Spekuluje se o tom, že prezident Zeman by mohl mít problémy se jmenováním Martina Stropnického. Lídr hnutí Andrej Babiš se ale kandidáta zastal. Stejně tak odmítl kritiku ekologických organizací, které se stavějí proti jmenování šéfa dozorčí rady chemičky Lovochemie Richarda Brabce ministrem životního prostředí.

Sobotka: Zemanovu podmínku pro Babiše můžeme splnit

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka pokládá za splnitelnou podmínku, kterou si prezident Miloš Zeman stanovil ke jmenování předsedy hnutí ANO Andreje Babiše do vlády. "Já tu podmínku pokládám za splnitelnou v situaci, kdy už příslušná novela zákona byla předložena v Poslanecké sněmovně na sklonku loňského roku," řekl Sobotka. Zeman požaduje, aby Sněmovnou v prvním čtení prošel zákon o státní službě. Babiš má potíže se jmenováním do funkce ministra financí kvůli tomu, že je na Slovensku veden jako agent StB. Zeman v minulosti prohlásil, že nejmenuje ministrem někoho, kdo nemá čisté lustrační osvědčení. V prosincovém rozhovoru s ČTK se nechal slyšet, že dostatečnou garancí pro něj bude, když služební zákon, který lustrační osvědčení od ministrů nevyžaduje, projde v prosinci prvním čtením. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zvažuje vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny, na níž by se začal projednávat služební zákon a další předlohy, které požaduje iniciativa Rekonstrukce státu.

Gajdůšková: Zeman má Sobotku po doručení smlouvy ihned jmenovat

Až šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka prezidentu Miloši Zemanovi doručí podepsanou koaliční smlouvu a nominace na ministry, měla by ho hlava státu neprodleně jmenovat premiérem. ČTK to řekla místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková po jednání grémia strany, které se zabývalo i výběrem lídra do jarních evropských voleb. Zatím naposledy předseda sociální demokracie prezidenta navštívil v pátek, kdy mu představil předběžné nominace na ministry. Podle členů nejužšího vedení ČSSD nebylo jednání s prezidentem tak konfrontační, jak spekulují některá média. Sobotka již dříve uvedl, že pokud by Zeman některé kandidáty bez vážných důvodů odmítl jmenovat, bude si za nimi koalice stát. Připomněl také možnost kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Spekulace o tom, že o jejím podání uvažuje Senát, popřel šéf horní komory Milan Štěch. "Zatím se nic nezvažuje, to jsou spíše dohady médií. My věříme, že se to obejde bez nějakých následných kroků," řekl ČTK.

Komise: Červíček byl jmenován do čela policie neoprávněně

Policejní prezident Martin Červíček byl předloni do funkce jmenován neoprávněně. Dospěla k tomu poradní komise ministra vnitra v demisi Martina Peciny. Její členové také doporučili Pecinovi, aby zrušil Červíčkovo odvolání z funkce náměstka policejní prezidenta i jeho jmenování do čela sboru. Novinářům to po jednání komise řekl místopředseda Nezávislého odborového svazu policie Daniel Bláha. Podle závěrů komise Červíčka neměl odvolat z pozice náměstka policejního prezidenta tehdejší ministr vnitra Jan Kubice, ale další z náměstků Pavel Osvald. "Pochybení spočívá v tom, že pan Kubice nebyl oprávněn odvolat pana Červíčka z pozice náměstka," uvedl Bláha. Pro Červíčkovo odvolání z funkce se vyjádřili tři ministerští úředníci, Bláha byl proti. Ministr doporučením komise není vázán, může ale nyní kdykoli rozhodnout o odvolání Červíčka.

Ostrava kvůli zamítnutí žaloby za špatné ovzduší podala stížnost

Ostrava v závěru minulého týdne podala k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně kasační stížnost kvůli zamítnutí své žaloby na stát za znečištěné ovzduší. Uvedla to mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Je to už druhá stížnost, kterou město v této souvislosti podalo. Ostrava se žalobou z jara 2010 domáhala ochrany před údajně nezákonnými zásahy vlády, ministerstva životního prostředí a ministerstva dopravy, které podle města nedostatečně a neefektivně chrání čistotu ovzduší a nevytvořily funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů. Ostrava se dlouhodobě především v období podzimu a zimy musí vyrovnat se zhoršenou kvalitou ovzduší. Limity pro polétavý prach bývají ve městě i několikanásobně překročeny. Kvalitu ovzduší ovlivňuje průmysl, doprava, ale i topení v domácnostech, část škodlivin podle některých odborníků míří do regionu i ze sousedního Polska.

Do tří měsíců má být jasné, zda stát podpoří Důl Paskov

Do konce března má být jasné, zda a jak stát poskytne podporu při utlumování Dolu Paskov, kde chce OKD ukončit na konci letošního roku těžbu. Jednou z možností je, že by OKD na své náklady těžbu prodloužilo až do konce roku 2016 a stát by k 1. lednu 2017 Důl Paskov za korunu koupil. Vyplývá to z Memoranda o porozumění, které ve Staříči na Frýdecko-Místecku podepsali ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala a nový šéf těžební společnosti OKD Dale Ekmark. OKD dělá kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím řadu úsporných opatření, ukončení těžby ve ztrátovém Dole Paskov má být jedním z nich. Na dole, který tvoří závody Staříč a Chlebovice, pracuje více než 2500 lidí, v celé společnosti OKD přes 12.000. S uzavřením dolu nesouhlasí odboráři, podle nichž je v podzemí minimálně 20 milionů tun kvalitního černého uhlí. Několik stovek pracovníků už z Dolu Paskov odešlo, někteří z nich se přesunuli na doly v karvinské části OKD.

Zemědělské odbory se nedomluvily s podnikateli na mzdách

Zemědělské odbory se nedohodly s podnikateli na růstu mezd v odvětví v letošním roce. Zatímco odbory požadují, aby se mzdové tarify lv průměru meziročně zvýšily o čtyři procenta, Zemědělský svaz České republiky chce dvouprocentní navýšení. ČTK to řekl šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek. Odbory podle něj svůj návrh stáhnou a obrátí se na zprostředkovatele. Průměrná mzda v zemědělství, lesnictví a rybářství dosahovala podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí letošního roku 21.004 korun. Průměr v celém hospodářství činí 24.836 Kč. Podle loni vydané zprávy o stavu zemědělství v ČR počet zaměstnanců v zemědělství v roce 2012 meziročně klesl o 3,8 procenta na 105.400. Pokračoval tak dlouhodobý trend odlivu zaměstnanců z oboru. Čísla za loňský rok zatím nejsou dostupná.

Přebytek zahraničního obchodu byl v listopadu historicky nejvyšší

Zahraniční obchod České republiky skončil v listopadu 2013 historicky nejvyšším přebytkem 38,7 miliardy korun, v meziročním srovnání je to o 5,1 miliardy více. Informoval o tom Český statistický úřad, podle kterého meziročně výrazně rostl dovoz i vývoz. Dovoz se v běžných cenách zvýšil o 6,3 procenta a vývoz o 7,4 procenta. Celkový výsledek zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnilo snížení deficitu chemických výrobků, potravin a živých zvířat, pomohlo i zvýšení aktiva u polotovarů, materiálů a průmyslového spotřebního zboží. Schodek se prohloubil u obchodu s minerálními palivy, nápoji a tabákem. V porovnání s listopadem 2012 zůstalo beze změny kladné saldo u strojů a dopravních prostředků a u surovin. Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o 7,6 procenta, přičemž se zvýšil hlavně vývoz silničních vozidel, elektrických zařízení a průmyslových strojů.

Žadatelé o dotaci z EU dosud dostali 61,6 pct z částky pro Česko

Domácí příjemci dotací z evropských fondů v současném programovém období 2007 až 2013 získali k začátku loňského prosince 498 miliard korun. Jde o 61,6 procenta z celkové částky, kterou mělo Česko v těchto letech k dispozici. Ve své aktuální monitorovací zprávě za listopad o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Od začátku loňského roku do konce listopadu tak na účtech úspěšných žadatelů o dotaci přibylo 85,5 miliardy korun. Z celkové dosud vyplacené částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 330,2 miliardy korun, tedy 40,8 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace. V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přes 800 miliard korun.

Nová zelená úsporám uvolní letos necelé dvě miliardy

Příjem žádostí o státní podporu v první výzvě programu Nová zelená úsporám pro letošní rok začne 1. dubna. Na jeho financování půjde letos 1,9 miliardy korun, téměř o miliardu více než loni. Program skončí buď vyčerpáním financí, nebo nejpozději letos 31. října. Informoval o tom mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Matyáš Vitík. První výzvu MŽP k podávání žádostí podepsal ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský. Nová zelená úsporám se zaměřuje na snižování energetické náročnosti rodinných domů, na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie. Do roku 2020 by měla poskytnout dotace v celkové odhadované výši 27 miliard korun.

Arbitráž mezi Prahou a Metrostavem skončí do čtyř měsíců

Arbitráž mezi Prahou a Metrostavem kvůli tunelovému komplexu Blanka, která začne v pátek, by měla skončit do čtyř měsíců. Metrostav jako žalobce zaplatil za rozhodčí řízení zhruba 16 milionů korun. Uvedl to mluvčí Metrostavu František Polák. Rozhodnutí soudu ve sporu mezi stavební firmou a Prahou bude konečné a nebude proti němu žádné odvolání, dodal. Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci loňského roku zastavil stavbu tunelu. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. Metrostav navíc tvrdí, že Praha jako investor neschválila další postup prací, stavbaři tak prý nemohou ve stavbě pokračovat. Město se ale obává, že smlouvy s Metrostavem jsou neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit.

Bulharský regulátor zahájil kontrolu ve firmách ČEZ a Energo-Pro

Bulharský energetický regulační úřad zahájil kvůli velkému množství stížností zákazníků kontrolu v místních divizích českých společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské firmy EVN. Řada Bulharů si podle agentury Reuters v poslední době opět stěžuje na příliš vysoké účty za energii. Kontrola, která se kromě trojice distributorů elektřiny týká rovněž teplárny v bulharském hlavním městě Sofii, má za úkol zjistit jakékoliv nesrovnalosti. Potrvá čtyři měsíce, ale v závislosti na zjištěných skutečnostech může být prodloužena. Firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN se již začátkem loňského roku staly kvůli vysokým fakturám terčem masových protestů Bulharů. Ceny za proud se tehdy zvýšily kvůli delšímu zúčtovacímu období, které se navíc překrývalo s chladnější zimou. Bulharské úřady poté v únoru spustily proces, který by mohl vést k odebrání licence ČEZ. V listopadu ale regulační úřad rozhodl, že řízení o odebrání licence ČEZ zastavuje.

Německý operátor je před podpisem dohody s ČR o regulaci proudu

Německý provozovatel přenosových sítí 50Hertz plánuje stavbu nových vedení do Česka, Polska, Dánska a Švédska. Pomocí nich chce do zahraničí prodávat přebytkovou elektřinu z obnovitelných zdrojů a zvýšit stabilitu přenosové soustavy v regionu, kterou nadbytek proudu v Německu a jeho nekontrolované přetoky přes hranice narušují. Napsal to německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle něhož jsou příslušné smlouvy s Českem a Polskem krátce před podpisem. Konkrétně jde podle něj o stavbu takzvaných transformátorů s řízeným posuvem fáze (PST) na obou stranách hranice. Poslední by měl být hotový v roce 2017. Pomocí těchto "ventilů pro proud" má být regulován tok elektřiny, který se tak má stát předvídatelnějším. Díky tomuto opatření bude podle FAZ možné v budoucnu řídit obchod s elektřinou s Polskem, což dosud nebylo možné. Zadruhé mají tyto transformátory zajistit, že bude vytíženo i přes protesty vybudované vedení ze Saska-Anhaltska přes Durynsko do Bavorska a proud nepoteče "cestou nejmenšího odporu" přes sousední Polsko a Česko.

Analýza: Zisk stavebních firem v letech 2010-12 propadl o 35 pct

Zisk 81 největších českých stavebních firem mezi roky 2010 a 2012 propadl o 35 procent na 3,6 miliardy korun. Klesly i jejich celkové tržby, a to o 18,5 procenta na 143,3 miliardy korun. Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. "Výsledky naší studie dokazují, že stavební společnosti na trhu doslova bojují o přežití a tvrdě soutěží o každou zakázku," podotkla k analýze stavebnictví analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že současná situace na trhu má negativní vliv také na zaměstnanost v odvětví. Počet zaměstnanců ve stavebnictví se za poslední dva roky snížil o 3465, tedy o deset procent. "Celý segment sužuje ekonomická recese, utažené bankovní kohoutky, a zejména nedostatek státních i soukromých zakázek," dodala Štěpánová. Největší zisk vykázala v roce 2012 Eurovia (702,5 milionu korun), naopak nejvyšší tržby měla společnost Metrostav (20,66 miliardy korun).

Podnikatel Vítek posílil svůj vliv v představenstvu Orka

Podnikatel Radovan Vítek, jenž je největším akcionářem Orka, vytěsnil na pondělní odložené valné hromadě z představenstva firmy zástupce dalších dvou největších akcionářů Kingston a Alchemy. V nově pětičlenném orgánu má Vítek dva zástupce, dva jsou nezávislí a posledním je generální ředitel skupiny Jean-Francois Ott. ČTK to po jednání valné hromady řekl Vítek. Developerská skupina Orco podniká především v Praze, Berlíně, Varšavě a Budapešti. V české metropoli patří mezi hlavní chystané projekty firmy zástavba území kolem bývalého nádraží v Bubnech. Orco Property Group předloni hospodařilo s čistou ztrátou 40 milionů eur. Čistá ztráta Orka se během prvních třech čtvrtletí loňského roku zvýšila na 142 milionů eur. Orco je ve ztrátě druhým rokem v řadě, přestože v roce 2012 zvýšilo tržby o 65 procent na 260 milionů eur.

Počet osobních bankrotů loni stoupl o 13 pct

V roce 2013 bylo vyhlášeno rekordních 19.165 osobních bankrotů, což je o 13 procent více než předloni. Nárůst byl ale podstatně nižší než v předchozích letech. Počet návrhů na osobní bankrot dosáhl 26.169, byl tak o desetinu vyšší než předloni. Vyplývá to z informací společnosti CRIF. Od ledna 2008 bylo vyhlášeno přes 57.000 osobních bankrotů a podáno více než 84.000 návrhů na něj. Z celkového počtu návrhů bylo v celém období soudy odmítnuto 17 procent (většinou pro formální nedostatky). Jen 0,4 procenta návrhů bylo zamítnuto, protože žadatel nesplňoval všechny podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu. Podíl odmítnutých a zamítnutých návrhů se postupně snižuje, což svědčí o tom, že lidé se postupně učí využívat institut osobního bankrotu pro řešení obtížné finanční situace. V roce 2013 bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno ve Středočeském kraji (2425) a v Ústeckém kraji (2396).

ÚS znovu oživil spor o větrné elektrárny v Ústeckém kraji

Ústavní soud (ÚS) oživil spor o stavbu větrných elektráren v Ústeckém kraji. Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) nařídil, aby znovu projednal návrh obce Petrovice na zrušení části krajských zásad územního rozvoje. Petrovicím vadí příliš přísná regulace, která prý zcela brání výstavbě nových velkých větrných elektráren v katastru obce. Starosta Petrovic Zdeněk Kutina (nez.) řekl, že zásady jsou zbytečně přísné. U Petrovic už dvě větrné elektrárny jsou a obec podle Kutiny stojí o stavbu dalších. Zásady rozvoje Ústeckého kraje schválené v roce 2011 výslovně nestanovily žádné zóny bez větrné energie. Poměrně obsáhle však popisují území, v nichž má před budováním větrných elektráren přednost ochrana přírody a krajiny. Jde o chráněná území, přírodní parky, významné krajinné prvky, města a příměstské oblasti. Dále zásady vymezují dvoukilometrové pásmo kolem rekreačních objektů a tříkilometrovou zónu kolem všech zastavěných území, lázní či památek. Ústecký kraj patří k regionům s největším větrným potenciálem v České republice, a to zejména v centrální a východní části Krušných hor.

ÚS: Justice nechybovala, když kampeličce loni zablokovala účty

Justice nechybovala, když loni v květnu a červnu zablokovala účty Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Stížnost proti postupu Vrchního státního zastupitelství a Vrchního soudu v Praze zamítl Ústavní soud. Velká kampelička později přišla o licenci a skončila v konkurzu. Předcházející zablokování účtů až do výše 2,3 miliardy korun považovala za likvidační, nepřiměřené opatření a zásah do majetkových práv. Státní zastupitelství v květnu a červnu argumentovalo tím, že záložna poskytovala úvěry nesolventním zahraničním společnostem bez historie a zastoupeným zřejmě nastrčenými lidmi. Na financování nekonkrétních, neověřených i nereálných záměrů poukazovala také Česká národní banka, která v polovině prosince odňala kampeličce licenci. Závažné nedostatky v podnikání záložny prý poškozovaly zájmy vkladatelů a ohrožovaly bezpečnost a stabilitu finančního ústavu.

Nejvyšší soud: Případ násilí na disidentovi Placákovi není promlčený

Případ násilí na někdejším disidentovi Petru Placákovi není promlčený. Nejvyšší soud (NS) proto zrušil zprošťující rozsudek nad třemi bývalými příslušníky komunistické Státní bezpečnosti (StB), kteří podle obžaloby v červnu 1989 Placáka unesli a zbili. Případ znovu projedná odvolací Městský soud v Praze. Podle NS nelze promlčecí dobu počítat od spáchání činu, ale až od konce roku 1989. Kvůli tomu se na případ vztáhne také ustanovení trestního zákona, které v roce 1999 obecně prodloužilo promlčecí dobu. NS zároveň upozornil na charakter předlistopadového režimu, který toleroval kriminální postupy v údajném politickém a státním zájmu. Obvodní soud pro Prahu 7 původně dvěma bývalým příslušníkům StB uložil nepodmíněné tresty, jednomu trest podmíněný. Antonínu Prchalovi a Ladislavu Irovskému, kteří údajně Placáka bili, vyměřil soud 1,5 roku a rok vězení. Petr Vrbický, který jim dělal řidiče, odešel s podmíněným trestem. Poslední z údajných útočníků již zemřel. Odvolací senát však později při neveřejném zasedání rozhodl, že trestný čin je promlčený. Nejvyšší státní zastupitelství proti tomu úspěšně podalo dovolání k NS.

Historik zmapoval utajený pobyt atentátníků na Heydricha v Plzni

Historik Jiří Sankot zmapoval v Plzni pohyb mužů, kteří provedli 27. května 1942 v Praze atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. V domě Pod Záhorskem 22/1 a v chatkách za mlýnem Radobyčicích je ukrýval vrchní inspektor tajné policie Václav Král, který se po vzniku protektorátu zapojil do odboje a využíval své kontakty, řekl plzeňský historik Sankot. Přístřeší jim Král poskytl už koncem prosince 1941. Jozef Gabčík a Jan Kubiš, jimž zajistil také protektorátní doklady, byli dva dny předtím vysazeni k likvidaci protektora. Král domlouval ubytování i dalším parašutistům z jiných výsadků, některé dostal do strakonické nemocnice. V dubnu 1942 se jich po Plzni pohybovalo šest. Měli založit požáry kolem Škodových závodů kvůli plánované bombardovací akci. Po atentátu, kdy se parašutista Karel Čurda v červnu 1942 přiznal, se prozradila celá síť, která parašutistům pomáhala, tedy i rodina Králových. Den po udání, 17. června, je gestapo zatklo a odvezlo do Petschkova paláce v Praze. "Tam musel Král podstoupit příšernou proceduru. Ukázali mu hlavy parašutistů naložené v lihu. Identifikoval Jozefa Gabčíka," řekl Sankot. Potom rodinu odvezli do Mauthausenu, kde všechny, kteří pomáhali parašutistům v říjnu 1942, popravili, včetně sedmnáctileté Heleny.

Ve věku 90 let zemřel přední astrofyzik Josip Kleczek

Ve věku 90 let zemřel v neděli 5. ledna jeden z nejvýznamnějších českých astronomů, sluneční fyzik Josip Kleczek. Sdělil to mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Kleczek, na jehož počest byla pojmenována planetka, patřil také k významným popularizátorům této vědy. Nestor české astronomie napsal řadu vědeckých publikací a knih pro veřejnost, z nichž nejznámější jsou Naše souhvězdí, Vesmír a člověk a Velká encyklopedie vesmíru. Přes 60 let působil v Astronomickém ústavu Akademie věd v Ondřejově. V roce 2003 dostal prestižní Nušlovu cenu, která je nejvyšším českým oceněním badatelů, jež se svým celoživotním dílem zasloužili o rozvoj astronomie. Byl též dvojnásobným (za rok 2002 a 2011) držitelem ceny Littera astronomica. Ta se uděluje osobnostem, které svým literárním dílem významně přispěly k popularizaci astronomie.

Ze sportu:

Dálkový závod v běhu na lyžích Jizerská padesátka se popáté v historii neuskuteční. Pořadatelé 47. ročník odvolali, protože kvůli teplému počasí není na Jizerské magistrále dostatek sněhu. Nepoběží se ani doprovodné závody - páteční volná třicítka ani sobotní závod na 25 km klasicky. Jizerská padesátka se kvůli nedostatku sněhu neběžela rovněž v letech 1988, 1990, 1998 a naposledy 2007. V roce 1993 byl závod přeložen na březen.

Po delší nemoci ve věku 86 let zemřel bývalý hokejový reprezentant a uznávaný trenér Karel Gut. O úmrtí svého někdejšího předsedy informoval Český svaz ledního hokeje.

Atletická mistryně světa Zuzana Hejnová se dnes podrobí operaci prasklé kůstky u prsteníčku levé nohy. O tomto způsobu léčby rozhodlo lékařské konsilium v motolské nemocnici, kde se zákrok uskuteční.

České tenisové jedničky udržely v prvním vydání žebříčků v nové sezoně pozice z konce minulého roku. Petra Kvitová, jež se představila na Hopmanově poháru, figuruje v pořadí WTA stále na šestém místě, Tomáš Berdych, který sezonu zahájil prohrou v 1. kole v Dauhá, zůstal v žebříčku ATP sedmý.

Čeští tenisté Lucie Šafářová a Lukáš Rosol vybojovali na turnaji v Sydney premiérová vítězství ve dvouhře v nové sezoně. Šafářová po vyřazení v prvním kole na předchozím podniku v Aucklandu v Austrálii porazila Italku Francescu Schiavoneovou 6:4, 6:4. Rosol, jenž minulý týden v Dauhá nestačil na světovou jedničku Rafaela Nadala, tentokrát zdolal Portugalce Joaa Sousu 7:6, 4:6, 7:6.

Jan Veselý předvedl v nedělním utkání NBA jeden z nejpovedenějších výkonů v této sezoně, jeho Washington ale na domácí palubovce podlehl Golden State 96:112. Český basketbalista se dostal na hřiště až v polovině třetí části a byl na své poměry velmi aktivní - bez faulu odehrál přes 15 minut, proměnil čtyři ze sedmi střel z pole a s osmi body vyrovnal své maximum v tomto ročníku, doskočil šest míčů a přidal tři bloky, dvě asistence a jeden získaný míč.

Čeští volejbalisté budou podruhé v historii chybět na mistrovství světa. Na závěr opavské kvalifikační skupiny sice domácí výběr zdolal Bulharsko 3:2, přesto obsadil až třetí místo. Na zářijový šampionát do Polska postoupili z první pozice Bulhaři, druzí skončili Nizozemci.

České volejbalistky si podobně jako muži nezahrají na letošním mistrovství světa. Ve skupině M skončily v bulharském Samokovu druhé za domácím týmem, ale šest bodů a poměr setů 6:3 jim na postup nestačily. Ze dvou druhých míst postoupí Srbsko a jeden z týmů ve skupinách L nebo K.

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik zveřejní nominaci na olympijské hry v Soči. Pětadvacet vyvolených hráčů oznámí na tiskové konferenci v pražském hotelu Clarion Congress v 19:30. Vybírat bude z širšího kádru, 67 jmen zveřejnil již 6. září na začátku sezony.

Svůj první gól v NHL po téměř dvou letech vstřelil v nedělním utkání obránce Michal Rozsíval a pomohl Chicagu získat bod při prohře 2:3 po samostatných nájezdech na ledě San Jose. Český bek, který loni s Blackhawks vyhrál Stanley Cup, v zámořské soutěži naposledy skóroval ještě v dresu Phoenixu 1. března 2012 do sítě Calgary. Od té doby vyšel ve 106 zápasech včetně play off střelecky naprázdno.

Aleš Loprais s tatrou obsadil v úvodní etapě 36. ročníku Rallye Dakar v Argentině druhé místo. V rychlostní zkoušce na 180 kilometrů ztratil v těsném souboji na nejrychlejšího Rusa Ajrata Mardějeva s kamazem jen deset sekund, třetího Nizozemce Marcela van Vlieta předčil o jedenáct vteřin. Mezi automobily vyhrál etapu Portugalec Carlos Sousa, motocyklistům kraloval Španěl Joan Barreda. David Pabiška dojel na 34. místě.

Osmadvacet otužilců v čele se Třemi králi se u Karlova mostu ponořilo do ledové Vltavy, aby doplavali pro horký převoznický punč. Voda v řece přitom měla pouhé tři stupně. Ve skupině sportovců byli muži i ženy, všechny věkové kategorie otužilců, lidé, kteří se otužují celé roky, ale i ti, kteří se této disciplíně věnují několik měsíců. Akce se uskutečnila už počtvrté.

Protikorupční policie obvinila další dvě osoby v případě fotbalové sázkařské aféry. Jedná se o muže ze Strakonicka a rozhodčího z Prahy. Oba měli ovlivnit zápas I. ligy staršího dorostu. Muž ze Strakonicka údajně rozhodčímu dal úplatek v řádu tisíců eur. ČTK to řekl strakonický státní zástupce Miroslav Kelyman, který případ dozoruje. Počet obviněných osob v aféře se tak zvýšil z 12 na 14.

Počasí:

Zataženo až oblačno, postupně se od západu bude vyjasňovat. Teploty 4 až 8 stupňů, při vyjasnění až 10, na horách kolem 5 stupňů Celsia.