Zprávy

0:00
/
0:00

Výbuch v objektu pražské ambasády zabil palestinského velvyslance

Středeční výbuch v objektu budoucí palestinské ambasády v Praze - Suchdole zabil palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Podle policie při neodborné manipulaci explodoval trezor v obývacím pokoji velvyslancova bytu. V trezoru mohl vybuchnout zabezpečovací systém, který byl jeho součástí. Smrt velvyslance nebyla výsledkem teroristického útoku, ale zřejmě "pracovního úrazu". Podle serveru israelnationalnews.com to řekl palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí. Sejf zřejmě neexplodoval okamžitě, řekl dále Máliki. To znamená, že Džamál nebyl cílem útoku. Výbuch nastal až poté, co velvyslanec strčil ruku do trezoru, aby z něj vyjmul dokumenty. Málikí o záležitosti telefonicky hovořil s českou policií.

Policie prověřuje výbuch na palestinské ambasádě jako usmrcení z nedbalosti a nedovolené ozbrojování. Vyloučila úmysl usmrtit konkrétní osobu. Podle výsledků pitvy byl příčinou velvyslancova úmrtí úrazový krvácivý šok. Uvedla to mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Převoz ostatků palestinského velvyslance se zřejmě uskuteční příští týden, řekl mluvčí velvyslanectví Nabíl Fahil. Mimo jiné o repatriaci na českém ministerstvu zahraničí jednal chargé d´affaires Džadalláh Sabatín, který byl pověřen vedením palestinské diplomatické mise v ČR. Mluvčí české diplomacie Johana Grohová ČTK řekla, že převoz těla do Palestiny řeší Černínský palác s rodinou a palestinskými úřady.

Rusnok: Za smrtí palestinského diplomata nestojí terorismus

Nic nenasvědčuje tomu, že by výbuch na palestinské ambasádě měl spojitost se záměrným teroristickým činem. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér v demisi Jiří Rusnok. O události na velvyslanectví vládu informovali ministr zahraničí Jan Kohout a vnitra Martin Pecina. "Především je to nešťastná, tragická událost. Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodině (zemřelého velvyslance) a palestinské samosprávě," uvedl premiér. Vláda podle něj nebude k vyšetřování dávat žádná stanoviska. "Probíhá řádné vyšetřování příslušných orgánů českých, probíhá také spolupráce s palestinskou stranou, která již pověřené lidi vyslala do Prahy," řekl Rusnok. To, že za výbuchem nestáli teroristé, uvedla i BIS.

Policie našla na palestinské ambasádě nenahlášené zbraně

Kriminalisté našli v objektu budoucí palestinské ambasády několik zbraní, které neprošly českou evidencí. Policie je dále zkoumá, řekl šéf pražské policie Martin Vondrášek. Počet zbraní ani jejich druh nechtěl upřesnit. Policie nyní zjišťuje, jak se zbraně na ambasádu dostaly. Trezor a látku, která v něm vybuchla, zkoumá kriminalistický ústav. Výsledky expertiz lze podle policie očekávat v řádu dnů. Mluvčí ambasády Nabíl Fahil uvedl, že trezor, který vybuchl, se běžně používal. Vyvrátil tak tvrzení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího o tom, že tento trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel.

Vláda přenechala rozhodnutí o osudu gripenů příštímu kabinetu

Vláda v demisi přerušila jednání o prodloužení pronájmu švédských stíhaček Gripen do konce února. Konečné rozhodnutí o kontraktu nechá na příštím kabinetu. Po jednání ve Strakově akademii to novinářům řekl premiér v demisi Jiří Rusnok. Návrh počítá s prodloužením pronájmu nadzvukových stíhaček do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být podle ministerstva obrany zhruba o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Vedení resortu počítá s podpisem nové smlouvy nejpozději do konce března. Součástí kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy tak švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků.

Vláda schválila návrh prodeje nepotřebných L-159 americké firmě

Vláda v demisi schválila návrh na prodej nepotřebných letadel L-159 americké společnosti Draken International. První stroje do USA zamíří koncem roku. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Americká firma má zájem koupit až 28 českých bitevníků. Cena bude záviset na technickém stavu letadel. Draken International chce koupit 24 kompletních letounů a čtyři stroje na náhradní díly. Za jednotlivé bitevníky zaplatí od 434 do 516 milionů korun. Obrana za konzervaci letadel v letech 2006 až 2013 zaplatila zhruba 260 milionů korun, uvedl Picek. Úřad si tak od prodeje slibuje finanční úsporu. Peníze, které ušetří, chce investovat do rozvoje vzdušných sil.

Vláda projednala zákon o kybernetické bezpečnosti

Vláda v demisi projednala návrh zákona o kybernetické bezpečnosti. Novinářům to řekl premiér Jiří Rusnok. Norma, kterou připravil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), má zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy České republiky. Norma má rovněž zajistit spolupráci mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie. Jde o první komplexní právní úpravu v této oblasti. Zákon ukládá například poskytovatelům elektronických komunikací nebo správcům kritické informační infrastruktury povinnost hlásit bezpečnostní incidenty v jejich síti, informačním nebo komunikačním systému bezodkladně Národnímu bezpečnostnímu úřadu.

ÚS: Justice při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva

Justice loni při prodlužování vazby porušila základní práva bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, obžalovaného z korupce. Ústavní soud (ÚS) vyhověl Rathově stížnosti a zrušil červnové usnesení Vrchního soudu v Praze. Otevřel tak cestu k případnému odškodnění. Na samotný trestní proces nemá nález přímý vliv. Rath už od listopadu ve vazbě není. Strávil tam 1,5 roku, nyní na verdikt čeká na svobodě. Ústavní soudci po tu dobu všechny jeho stížnosti, kterých bylo nejméně 12, odmítali bez detailního projednání. Podle Ratha Vrchní soud v Praze loni při potvrzování vazby porušil jeho práva na osobní svobodu, soudní ochranu a spravedlivý proces. Rath o hmotném odškodnění neuvažuje. Řekl to ČTK v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu. Podle Ratha je prý důležitější, zda se soud zabýval údajně zmanipulovanými důkazy v jeho kauze. Předchozí soudy podle něj rozhodovaly o vazbě mimo jiné na základě policejních přepisů odposlechů, které údajně neodpovídají nahrávkám.

Tendr na IT služby k sociálním dávkám bude řešit soud

Zrušeným tendrem na IT služby souvisejícím s výplatou sociálních dávek se bude zabývat Krajský soud v Brně. K soudu se odvolala společnost Fujitsu Technology Solutions, která zakázku dostala a až do konce loňského roku realizovala. ČTK to řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v tendru byly chyby. Úřad také v prosinci vydal zákaz plnění smlouvy. Úřadu práce ČR ve čtvrtek uvedl, že jej v důsledku změny systému čeká další mimořádně náročné období. Bude muset ověřovat data u statisíců klientů.

Schodek rozpočtu loni činil zhruba 81 mld. Kč

Státní rozpočet skončil v loňském roce ve schodku necelých 81 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Jiří Rusnok. Schválený rozpočet přitom počítal s deficitem 100 miliard korun. Za příznivým výsledkem podle premiéra stál lepší výběr DPH a čerpání peněz z EU. Předloni skončilo hospodaření státu ve schodku 101 miliard korun, na letošek je schválen rozpočet s deficitem 112 miliard korun.

V dopravě se vloni podařilo vyčerpat jen sedm mld. Kč. z EU

V dopravě se vloni nedařilo čerpat především evropské dotace. Z téměř 20 miliard korun, se kterými Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) pro financování staveb počítal, se vyčerpalo pouze sedm miliard korun. Celkem měl fond podle schváleného rozpočtu na rozvoj a údržbu infrastruktury dát 64,5 miliardy korun. Vyčerpáno bylo ale jen 76 procent (48,9 mld. Kč). Důvodem byla zdlouhavá výběrová řízení, snížení cen u nově zahajovaných staveb a přísnější kontrola, kvůli které nebyla část dotací proplacena. V tiskové zprávě to uvedl fond dopravy. I přes výrazně nižší čerpání evropských peněz podle fondu nehrozí, že by ČR musela část těchto peněz určených pro dopravní infrastrukturu do unijního rozpočtu vracet. Peníze z operačních programů se musí utratit do dvou nebo tří let od doby, kdy jsou přiděleny.

Smlouva na Temelín by mohla být v roce 2015

Smlouva s vítězným uchazečem o dostavbu jaderné elektrárny Temelín by mohla být podepsána ve druhém čtvrtletí 2015. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to řekl generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Řekl také, že ČEZ nepodepíše plně účinnou smlouvu o dostavbě Temelína dříve, než bude mít dohodnuté zaručené výkupní ceny elektřiny ze strany státu nebo jiné obchodní schéma. Beneš loni v létě uvedl, že ČEZ rozhodne o dostavbě Temelína koncem roku 2014 nebo až v roce 2015. Uchazeči v tendru na výstavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny Temelín zůstaly americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Předpokládá se, že zakázka vyjde na několik set miliard korun. Další zahraniční expanzi ČEZ podle Beneše nyní nechystá.

Dukovany měly loni rekordní výrobu proudu, v plánu je další růst

Jaderná elektrárna Dukovany dodala v minulém roce do sítě 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny, největší množství za 28 let svého provozu. Roční plán překonala o 0,67 procenta, sdělil mluvčí elektrárny Petr Spilka. Dukovany pokrývají přibližně pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. V tomto roce by měla výroba této starší ze dvou českých jaderných elektráren znovu o něco stoupnout. Navyšování výroby Dukovan umožnila rozsáhlá výměna zařízení, prováděná v minulých letech, a také to, že energetici postupně zkracují dobu plánovaných odstávek jaderných bloků.

České dráhy chystají nákup nových vlaků za téměř čtyři mld. Kč.

České dráhy připravují nákup nových vlaků pro regionální i dálkovou dopravu za 3,86 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí dopravce Radek Joklík. Dráhy předpokládají nákup maximálně 25 elektrických jednotek. Kromě pětice linek z Prahy na západ a severozápad Čech a spojení Liberce s Pardubicemi a Ústím nad Labem dopravce počítá s nasazením nových vlaků i na tratě z Prahy do Brna přes Českou Třebovou a z Brna do Olomouce přes Břeclav. Část peněz na nákup vlaků má být podle drah zaplacena z evropských peněz prostřednictvím regionálních operačních programů a Operačního programu doprava. Kolik vozidel nakonec dopravce skutečně odebere, bude záviset na tom, jak se podaří evropské dotace získat, a podle toho, kdy ministerstvo soutěže na nového dopravce vypíše.

Nové řidičské průkazy si dosud nevyzvedlo přes 200.000 řidičů

Nové řidičské průkazy si dosud nevyzvedlo přes 200 tisíc řidičů. Část z nich už ale zažádala o výměnu, řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Povinná výměna se týká průkazů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Lidé s propadlým řidičským průkazem nesmí usednout za volant, pokud nemají potvrzení, že zažádali o výměnu. Ta opozdilé řidiče od Nového roku vyjde na 50 korun. Ministerstvo dopravy předpokládá, že lidé si budou neplatné dotazy vyměňovat postupně. Nejvíce nevyměněných průkazů zůstává v Praze a v Brně. V hlavním městě si o výměnu před koncem roku nepožádalo asi 12.000 lidí, dalších 21.000 řidičáků bylo připraveno k vyzvednutí. Brně před koncem roku zbývalo vyměnit přes 10.000 řidičských průkazů.

Pražský novoroční ohňostroj přilákal desítky tisíc lidí

Desítky tisíc lidí zablokovaly část mostů, nábřeží a přilehlých ulic v centru metropole při sledování novoročního ohňostroje s názvem Zlatá Praha, který byl odpálen z Letenských sadů. Světelná pyrotechnická show podle organizátorů trvala přesně 900 sekund. Odpáleno bylo více než 10.000 rachejtlí. Město za ohňostroj zaplatilo milion korun a akce si vyžádala částečné omezení dopravy. Kolem odpaliště byl ohrazen bezpečnostní okruh hlídaný strážníky. Přímo na Letné byly v pohotovosti dva vozy záchranky a dva hasičské. První část ohňostroje s názvem Prelude zobrazila odpočítávání posledních vteřin roku. Na ni navázala druhá část Rudolfova kunstkomora. Dále se objevily například témata květin, bílých grošů a stříbrných tolarů nebo Golema. Mezi efekty nescházely kulové a cylindrické pumy, římské svíce, kompaktní baterie a různé speciální efekty.

V Rudolfinu zazněly ve světové premiéře Dvořákovy Písně milostné

Ve světové premiéře v zaplněném pražském Rudolfinu v provedení Česká filharmonie (ČF) s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou zazněla orchestrální verze výběru z cyklu Písně milostné Antonína Dvořáka. Vedle nich nabídla ČF s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem díla Suka, Moschelese, Martinů, Smetany, Nedbala, Ravela, Canteloubeho a Janáčka. Slavnostní večer oficiálně zahájil Rok české hudby 2014. Záštitu nad touto akcí převzali dirigent sir Simon Rattle a jeho manželka Magdalena Kožená. Rok české hudby zakončí galakoncert světových sólistů s českými profesionálními orchestry v pražské O2 areně 17. prosince.

Film Hořící keř o činu Jana Palacha získal nejvíc nominací na ceny kritiky

Deset nominací na Ceny české filmové kritiky, které budou předány 25. ledna v pražském Divadle Archa, získal snímek režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř. Jde o dramatické zpodobnění činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnovém Československu. Scénář k němu napsal Štěpán Hulík. Za organizátory o tom informovala Uljana Donátová. Druhé skončilo s šesti nominacemi psychologické drama Zdeňka Tyce nazvané Jako nikdy. Po čtyřech nominacích mají Klauni Viktora Tauše a Rozkoš Jitky Rudolfové. Tři nominace získaly Líbánky Jana Hřebejka, po dvou mají dokumenty Show! a Šmejdi. Ocenění budou vyhlášena počtvrté, předávání zprostředkuje v přímém přenosu Česká televize na programu ČT2.

Umělci hrozí za česko-romskou vlajku pokuta

Slovenskému umělci Tomáši Rafovi, který v Praze vystavil návrhy česko-romské vlajky, hrozí pokuta za pozměňování státní vlajky. Odbor správních agend Prahy 7 mu již pokutu uložil, Rafa ale podal proti rozhodnutí rozklad. Pokuta proto do dalšího rozhodnutí není platná, řekl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Rafa ani organizátoři výstavy s pokutou nesouhlasí. Výstava Výběrové řízení na česko-romskou vlajku, která se konala letos v létě na vltavském nábřeží v pražské venkovní galerii Artwall, představovala návrhy na novou vlajku. Projekt podle autorů ukazoval, že Romové jsou Češi a jsou v Čechách doma. Trestní oznámení na její organizátory podali zástupci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Autoři podle nich porušili zákon o užívání státních symbolů České republiky.

Ze sportu:

Čeští hokejisté do 20 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Malmö s Finskem 3:5, přestože v utkání vedli 3:1. Přišli tak o možnost ukončit čekání na medailový úspěch. Naposledy junioři postoupili do semifinále v roce 2005, kdy získali bronz.

Tenista Tomáš Berdych si na turnaji v Dauhá navzdory vyřazení v prvním kole dvouhry zahraje o titul. Společně s daviscupovým kolegou Janem Hájkem postoupili v Kataru do finále čtyřhry. V semifinále porazili 6:2, 6:3 německou dvojici Christopher Kas, Philipp Kohlschreiber. Finálový soupeř Čechů vzejde v Dauhá z druhého semifinále mezi páry Peya, Soares - Dodig, Melo.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer odstoupil z Tour de Ski. Tři etapy před koncem ztrácel na 39. místě více než dvě minuty na vedoucího Nora Sundbyho. V seriálu nepokračují ani další čeští reprezentanti Dušan Kožíšek, Ondřej Horyna a Karolína Grohová.

Hokejový útočník Radek Duda z Plzně dostal od disciplinární komise pokutu 50 tisíc korun za slovní napadení sudích po utkání 33. kola extraligy na ledě Komety Brno, které se hrálo ve čtvrtek 28. prosince. Finanční sankcí ve výši deseti procent základního měsíčního platu byl potrestán pardubický gólman Dušan Salfický rovněž za vulgární chování k rozhodčím v pondělním duelu v Chomutově.

Hostování slovenského hokejového obránce Milana Hrušky z Brna ve Vítkovicích bude pokračovat až do konce sezony. Kluby prodloužily platnost původní dohody, podle níž měl osmadvacetiletý bek v Ostravě působit do konce prosince. Vítkovice to uvedly na svém webu.

S fotbalisty Příbrami by měl v pátek zahájit zimní přípravu také záložník Ladislav Volešák, o jehož přestupu jedná vedení klubu se Slováckem. Příbramský celek má vyhlédnuté i další posily, ovšem konkrétní jména zatím nechce komentovat.

Fotbalisty Jihlavy posílí sedmadvacetiletý slovenský středopolař Vladimír Kukol, který přichází ze Spartaku Myjava. Má připravenou smlouvu do konce června 2016. Kukol dnes podstoupil lékařské testy a v pátek se zapojí v novém působišti do tréninku.

Čeští florbalisté vstoupí do nového roku pátečním přípravným utkáním v Göteborgu proti domácím úřadujícím mistrům světa Švédům. Duel se bude hrát v rámci mládežnického turnaje Gothia Cup a je i součástí propagace prosincového mistrovství světa, které hostí göteborská hala Scandinavium.

Útočník Martin Tokoš ze švédského Jönköpingu a obránkyně Denisa Billá z Herbadentu SJM Praha 11 byli v anketě internetového serveru florbal.cz zvoleni nejlepšími florbalisty uplynulého roku. Zahraničním hráčem roku 2013 byl odborným webem vybrán švédský útočník Rasmus Enström z Falunu a florbalistkou jeho krajanka Sandra Mattssonová z Djurgaardenu, která byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou prosincového mistrovství světa v Brně a v Ostravě.

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová skončila sedmá na 10 km klasicky s hromadným startem v Tour de Ski a dosáhla svého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. Na desítku v klasické patnáctce útočil i Martin Jakš, ale po kolizi ve finiši dojel osmnáctý. Lukáš Bauer obsadil v Lenzerheide ve Švýcarsku 26. místo a ve čtvrtek se rozhodne, zda z Tour odstoupí, nebo závod dokončí.

Fotbalový brankář Petr Čech vyrovnal klubový rekord Chelsea v počtu vychytaných nul. V duelu 20. kola Premier League pomohl k vítězství 3:0 na hřišti Southamptonu 208. čistým kontem a napodobil tak legendu Chelsea Petera Bonettiho, kterému se totéž povedlo v letech 1959 až 1979.

Detroit s českým obráncem Jakubem Kindlem prohrál v utkání NHL Winter Classic po širým nebem před rekordní návštěvou na hokejovém utkání 105.491 diváků s Torontem 2:3 po samostatných nájezdech.

Zdeněk Štybar zakončil svůj krátký návrat k cyklokrosu druhým místem v Grand Prix Svena Nijse. Tradiční novoroční podnik v Baalu vyhrál už podvanácté nejslavnější místní obyvatel, jehož jméno závod nese. Po závodě Štybar nevyloučil svou účast na světovém šampionátu.

Počasí:

Bude polojasno, místy nízká oblačnost nebo mlhy. Teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem 3.

Meteorologové odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském kraji. Vyhlášena byla ve středu ráno na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku bez Třinecka kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).