Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zeman uctil Havlovu památku

Prezident Miloš Zeman uctil památku bývalého prezidenta Václava Havla u jeho hrobu na pražském Vinohradském hřbitově. Řekl, že vzájemná spolupráce s Havlem byla založena na argumentech a diskusi, a proto byla cenná a zajímavá. Zeman, který se kvůli poraněnému kolenu při chůzi opíral o hůl, k hrobu přinesl věnec se dvěma stuhami s nápisy "Miloš Zeman" a "prezident". Uvedl, že ve spojitosti se zesnulou hlavou státu si vedle jejich spolupráce samozřejmě vybavuje Havlovo vystoupení na Letenské pláni v listopadu 1989.Uplynuly právě dva roky od skonu prvního polistopadového prezidenta. Havlovu památku před rokem stejným způsobem uctil Zemanův předchůdce Václav Klaus. K Havlovu hrobu po celý den přicházejí lidé s květinami, zapalují tam svíčky a vzpomínají. Druhé výročí jeho úmrtí si lidé připomínají na mnoha místech České republiky. Například na Pražské křižovatce proběhla bohoslužba, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. V Havlově chalupě na Hrádečku jej připomínají zapálené svíčky a červená papírová srdce.

Kardinál Duka sloužil zádušní mši za Václava Havla

Kardinál Dominik Duka sloužil v pražském kostele svaté Anny zádušní mši za exprezidenta Václava Havla, který zemřel právě před dvěma lety. "I po dvou letech je jeho život a dílo výzvou. Je stále aktuální i dnes," řekl Duka. O sloužení mše ho požádala Havlova druhá manželka Dagmar, která se jí zúčastnila s dcerou Ninou. Rekviem se uskutečnilo ve svatoanenském kostele. Právě zde byla v roce 2011 po dva dny vystavena Havlova rakev, než se v pohřebním průvodu za účasti desetitisíců lidí přesunula na Pražský hrad. Výročí úmrtí prvního prezidenta ČR si lidé připomněli na několika místech, mimo jiné na vzpomínkovém večeru v pražském divadle Archa. Brněnští divadelníci připravili noční happening s názvem Srdce do nebe.

Strany koalice se opět nedohodly na rozdělení resortů

Předseda ČSSD a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka označil jednání s KDU-ČSL o rozdělení konkrétních resortů ve vládě za trochu složitější, než očekával. Na středeční schůzce šéfů ČSSD, hnutí ANO a lidovců byla zmíněna i možnost menšinové vlády. Sobotka novinářům řekl, že "teoreticky visí ve vzduchu", ale o jiném než o většinovém kabinetu nejedná. Lidovci by měli podle nového návrhu vést ministerstvo práce a sociálních věcí a dopravy, alternativně životního prostředí. Nový návrh lidovcům označili Sobotka i Babiš za vstřícný. KDU-ČSL by ještě měla podle Sobotky ministra bez portfeje, obsadila by tedy tři křesla. Návrh by měl ve čtvrtek projednat celostátní výbor KDU-ČSL, který v neděli vznesl požadavek na zemědělství. Sobotka uvedl, že na něm se ambice ČSSD a lidovců střetávají a jde o to, kdo bude úspěšnější. Podle šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka nepadl žádný pádný argument, proč by lidovci neměli vést zemědělství. Očekává, že celostátní výbor KDU-ČSL dvojici návrhů odmítne. "Moc nerozumím tomu, proč pro sociální demokraty, kteří mají to sociální v názvu, je důležitější zemědělství než sociální věci, ale my to respektujeme," řekl Bělobrádek.

Babiš: Spory okolo zemědělství jsou problémem ČSSD, nikoliv ANO

Spory okolo ministerstva zemědělství jsou podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše problémem sociální demokracie, nikoliv jeho strany. Média prý věc neinterpretují správně. Babiš neví, zda by lidovci zvládli řízení nabízených ministerstev dopravy a práce a sociálních věcí. Lídr ANO, jehož firma Agrofert je významným zemědělským hráčem, se také snažil vyvrátit spekulace, že se obává toho, že by lidovci upřednostňovali drobné zemědělce před velkými. S možným lidoveckým vedením ministerstva mají podle Babiše problém především zemědělci a Agrární komora. Babiš vyjádřil také názor, že pro lidovce, kterým se prý dostalo i nabídky ministerstva obrany, dosud byly prioritní otázky týkající se rodiny.

Hnutí ANO schválilo koaliční smlouvu s ČSSD a lidovci

Předsednictvo a výbor hnutí ANO jednomyslně schválily návrh koaliční smlouvy se sociálními demokraty a lidovci. Konstatovaly, že smlouva je zdravým základem programového prohlášení vlády. Po jednání stranických orgánů to řekl šéf poslaneckého klubu strany Jaroslav Faltýnek. Koaliční smlouvu schválily již dříve také ČSSD a KDU-ČSL. Vznik vlády se ale zadrhl na požadavku lidovců mít ministerstvo zemědělství. Dvojice větších koaličních stran odmítá lidovcům ministerstvo zemědělství svěřit. Faltýnek prý věří, že "zvítězí zdravý, selský rozum" a že strany nakonec naleznou kompromis.

Zeman a Duka jednali o dohodě k restitucím v areálu Hradu

Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka jednali o možné dohodě k církevním restitucím na Pražském hradě, která se má týkat formálního vydání některých nemovitostí katolické církvi a následné směně za jiné. Zeman si v doprovodu Duky prohlédl, jakých objektů by se dohoda týkala, řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Smlouva by mohla být hotova do konce roku. Konkrétní informace o objektech mluvčí neuvedl. V dohodě má být obsažen fakt, že Správa Pražského hradu a kapitula si dotčené budovy navzájem darují. Kancelář prezidenta republiky původně odmítla církevní žádosti o navrácení některých objektů v areálu Pražského hradu, a to kvůli údajnému ohrožení bezpečnosti hlavy státu. Subjekty římskokatolické církve požádaly o devět objektů v areálu Hradu a o pozemky pod nimi letos v létě, tehdy prý existoval plán na výměnu za dva objekty, které vlastní Správa Pražského hradu.

Zeman nepodá dovolání proti zastavení Lessyho trestního stíhání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá dovolání proti zastavení trestního stíhání policejního prezidenta Petra Lessyho. Dovolání nepovažuje za účelné, protože by nemohlo přinést zásadní změnu v konečném posouzení věci. Sdělila to Zemanova mluvčí Helena Markusová. Lessy v reakci na rozhodnutí zdůraznil, že tím celá kauza skončila. Lessy postup nejvyššího státního zástupce přivítal. Lessy čelil obžalobě z pomluvy a zneužití pravomoci kvůli tomu, že údajně nechal v září 2011 uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Tehdejší ministr vnitra Jan Kubice proto Lessyho odvolal.

Musil se znovu stane ústavním soudcem, novým bude Zemánek

Profesor trestního práva Jan Musil se znovu stane ústavním soudcem. Novým členem Ústavního soudu bude odborník na evropské právo Jiří Zemánek. Senátoři jejich nominaci podle očekávání v tajné volbě schválili. Doporučily je také oba senátní výbory, které jejich kandidaturu projednávaly. Musil získal podporu 49 ze 72 hlasujících senátorů, Zemánek obdržel 53 hlasů. Oznámil to předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko (ODS). Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU. Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii.

Zeman chce do ÚS soudce s praxí, Sváčka už zkoušet nebude

Prezident Miloš Zeman by chtěl do Ústavního soudu v příštím roce nominovat soudce s praxí a zřejmě také advokáta. Při výběru chce spolupracovat se Senátem, zejména s jeho ústavně-právním výborem. Řekl to senátorům s tím, že požadavky na soudce by splňoval předseda pražského městského soudu Jan Sváček, ale opětovně jej už navrhovat nebude. Prezident v této souvislosti uvedl, že respektuje srpnové rozhodnutí horní komory, která odmítla Sváčkovu nominaci, přestože byl doporučován bývalým i současným předsedou Soudcovské unie. Zeman také uvedl, že když byl na sjezdu České advokátní komory, zazněl tam názor, že v Ústavním soudu by měl zasedat i advokát.

Vláda schválila novelu zákona o potravinářské inspekci

Vláda schválila novelu zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI). Sdělil to zdroj obeznámený s výsledky jednání kabinetu. Právní úprava má mimo jiné umožnit rychlejší reakce státu v případě potravinových krizí, jakými byly kauza s dioxiny v mase a vejcích z Německa či nedávná metanolová aféra. Nově navrhovaná opatření mají zvýšit efektivitu kontroly a ochrany spotřebitelů. Předchozí vláda Petra Nečase novelu již v polovině března schválila, Sněmovna ji však před svým rozpuštěním již nestačila odsouhlasit.

Dávky na bydlení se od ledna zvýší

Dávky na bydlení se příští rok zvýší. Vláda schválila nařízení, které zvedá částky za náklady na byt. Podle těchto normativů se pomoc potřebným od státu vypočítává. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr práce v demisi František Koníček. Vláda upravuje náklady na bydlení každý rok. Letos v říjnu úřady vyplácely 197.000 příspěvků na bydlení. To je o 36.400 víc než před rokem. Za deset měsíců se na dávku vydalo 6,06 miliardy, tedy o 1,36 miliardy meziročně víc. V říjnu se vyplácelo i 69.800 doplatků na bydlení, tedy o dvě pětiny víc než loni. Za deset měsíců se vydalo 2,28 miliardy, o 952,2 milionu víc než loni. Nárůst činí 72 procent.

Vláda odmítla snahu KSČM o zrušení lustračního zákona

Vláda v demisi odmítla snahu KSČM o zrušení lustračního zákona. Nesouhlas vlády se opírá o dřívější vyjádření Ústavního soudu, podle nějž normy nejsou v rozporu se zásadami právního státu a do jisté míry nahrazují chybějící služební zákon. O lustračních zákonech se v poslední době rozproudila diskuse především kvůli šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který byl veden jako agent komunistické Státní bezpečnosti. Prezident Miloš Zeman dříve prohlásil, že bez čistého lustračního osvědčení by ho nejmenoval ministrem. Říká ale, že by stačilo, pokud by Sněmovna začala projednávat služební zákon. Vláda nesouhlasí ani s odkladem účinnosti nového občanského zákoníku o jeden rok, což také navrhli komunisté. Svůj návrh zdůvodnili tím, že chtějí dát soudcům, advokátům a veřejnosti dostatečný prostor se s kodexem seznámit.

Vláda chce nominovat|Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír

Vláda se ujala nominace zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír. Přípravu nominace uložila za úkol ministrovi školství. Po jednání kabinetu v demisi to řekl šéf resortu Dalibor Štys. V předchozích letech k nominaci Wintona na ocenění vyzývaly občanské iniciativy, lidé podepisovali petice. Více než stoletý londýnský rodák ale Nobelovu cenu zatím nezískal. Winton, kterému letos v květnu bylo 104 let, v letech 1938 a 1939 v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici. Zachránil tak před nacisty 669 dětí z tehdejšího Československa. Za své činy byl několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání - Řád TGM.

Senát schválil novelu zákona namířenou proti "šmejdům"

Senát schválil novelu zákona o ochraně spotřebitele, která rozšiřuje pravomoci České obchodní inspekce nad pořádáním předváděcích a prodejních akcí. Prodejci a jejich pořadatelé budou muset inspekci hlásit předem místo a datum konání akcí a budou muset uvést, jaké zboží na nich budou nabízet. Zákon nyní musí ještě podepsat prezident republiky. Změnu zákona ve zrychleném režimu už minulý týden schválila Sněmovna, kde ji podpořilo všech 184 přítomných poslanců. Dnes ho podpořilo 50 senátorů, proti nehlasoval žádný z nich. Za porušení nových povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Povinnost se nebude vztahovat na veřejné dražby pořádané podle zvláštního zákona ani na sportovní akce, třeba fotbalové zápasy, nebo například na ochutnávky vína.

Mynář ani ve středu o prověrku nepožádal

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ani tuto středu nepožádal o bezpečnostní pověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň, nicméně by pro ni už měl mít pohromadě všechny podklady. Prezidentův úřad další Mynářův postup oznámí ve čtvrtek. ČTK to sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Mynář je na Hradě tři čtvrtě roku bez bezpečnostní prověrky. Podle zákona ji sice nepotřebuje, ale pokud o ni nezažádá, ve funkci kancléře skončí, řekl před časem prezident Miloš Zeman. Nejdříve tvrdil, že Mynář o prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) zažádá do konce minulého týdne, poté jako poslední termín určil středu. Zeman dříve řekl, že jeho kancléř předpokládal, že se stane poslancem za Stranu práv občanů - zemanovce, ze Zemanových služeb odejde a nebude prověrku potřebovat. SPOZ ale ve sněmovních volbách propadla.

ÚOHS: V zakázce na výplatu sociálních dávek byly chyby

V zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek byly chyby. Ministerstvo vnitra dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu ve výši půl milionu. Uvedl to mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda. Úřad současně vydal zákaz plnění smlouvy, ten platí okamžitě. ÚOHS se případem zabýval opakovaně. Původně mělo za chyby platit půlmilionovou pokutu i ministerstvo práce a sociálních věcí. Předseda ÚOHS Petr Rafaj resortu v aktuálním rozhodnutí pokutu prominul. Ministerstvo práce pod někdejším vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) na nový systém neorganizovalo výběrové řízení, ale připojilo se k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions. Česko ji má od roku 2008, uzavřelo ji ministerstvo vnitra jako centrální zadavatel.

ČNB odňala povolení Metropolitnímu spořitelnímu družstvu

Česká národní banka odňala Metropolitnímu spořitelnímu družstvu povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem byly závažné nedostatky v podnikání družstevní záložny, které poškozovaly zájmy vkladatelů a ohrožovaly bezpečnost a stabilitu finančního ústavu. Rozhodnutí nabylo právní moci dnes, informovala ČNB. Od dnešního dne tak nesmí družstvo přijímat vklady, poskytovat úvěry a provozovat další činnosti. Výjimkou jsou kroky nezbytné k vypořádání pohledávek a závazků družstva. MSD vzniklo v roce 1999 jako malá regionální záložna se sídlem v Brně a s 30 zakládajícími členy. Podle údajů na jeho webu postupně navýšilo původní základní kapitál 120.000 korun na současných 1,078 miliardy.

České aerolinie končí s lety do Abú Zabí

České aerolinie po necelých třech letech odchází z linky do Abú Zabí. Poslední letadlo se na let do Spojených arabských emirátů vypraví 16. ledna, uvedla tuzemská letecká společnost. Linka ubírala zákazníky dalšímu spojení do Asie z Prahy do Soulu. Tu provozují ČSA i Korean Air, které jsou akcionářem Českých aerolinií. Spojení Praha - Soul hodlají ČSA naopak od léta posílit. Druhým důvodem pro ústup z letů do Spojených arabských emirátů je podle ČSA tlak konkurenčních Emirates Airlines na lince mezi Prahou a Dubají a oznámení dopravce Qatar Airways otevřít od nadcházející letní sezóny nové pravidelné spojení z Prahy do Dauhá.

Budvar po 13 letech prodává v Itálii pivo pod značkou Budweiser

Pivovar Budějovický Budvar začal po 13 letech v Itálii prodávat pivo opět pod značkou Budweiser Budvar. Umožnilo mu to nedávné rozhodnutí italského Nejvyššího soudu, který zakázal nadnárodní pivovarnické skupině Anheuser-Busch InBev (ABI) používat jejich značku Budweiser. Přestože soud mimo jiné nařídil ABI pivo pod klamavou značkou z trhu stáhnout, firma tak neučinila. Budvar se teď domohl nápravy u obchodního soudu v Miláně, řekl mluvčí pivovaru Petr Samec. Soudní spory o značku Budweiser s ABI trvají od roku 1907. Výrazně úspěšnější je v nich Budějovický Budvar. V letech 2000 - 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou.

Ve washingtonských ulicích se testovaly české tramvaje

Ve Washingtonu úspěšně proběhly závěrečné testy tramvají české výroby, takže americké hlavní město se bude moci po 50 letech vrátit k tramvajové dopravě. Oznámila to ostravská společnost Inekon Group, která tři tramvaje pro Washington vyrobila. Podle listu The Washington Post vedení města odhaduje, že tramvaje by na první lince dlouhé 3,8 kilometru mohly začít vozit cestující v prvním čtvrtletí příštího roku. Tramvaje pro Washington jsou součástí kontraktu v hodnotě 24 milionů dolarů (nyní zhruba 482 milionů Kč), který Inekon Group uzavřela v roce 2004. Na jeho základě dodala na přelomu let 2006 a 2007 tři vozy do Portlandu a stejný počet na podzim 2007 do Seattlu. V Portlandu i Seattlu již české tramvaje jezdí.

Na poště padl v úterý rekord 320.000 podaných balíků

Lidé letos před Vánoci posílají rekordní množství balíků. Na České poště padl v úterý rekord 320.000 podaných zásilek a celkově pošta doručuje zhruba o pětinu více než v minulém roce. V jednom dni pošty vytřídí přes půl milionu balíků, uvedl mluvčí Ivo Mravinac. Špičku tento týden hlásí i ostatní doručovatelské firmy. PPL za jeden den v centrálním skladu přeložila 165.000 balíků. Třetí hráč na trhu DPD podle generálního ředitele Daniela Mareše doručuje tento týden o 35 procent více než loni a asi dvojnásobek zásilek proti běžnému průměru po zbytek roku. Za enormním zájmem o doručovatelské služby stojí zejména rozmach internetových obchodů. E-shopy podávají na poště během roku mezi 60.000 a 80.000 zásilkami denně.

Policie odhalila pěstírnu marihuany v Č. Lípě, jsou v ní technologie za 5 mil. Kč

Velkou pěstírnu konopí k výrobě marihuany objevili policisté v pondělí v České Lípě. Je vybavena technologiemi za nejméně pět milionů korun. Informovala o tom mluvčí policie Ivana Baláková. Policisté zatím nikoho nezadrželi, za drogové delikty hrozí lidem spojeným s pěstírnou až 12 let vězení. "Je zřejmé, že v objektu působila organizovaná skupina pachatelů, která mimo jiné připravovala rozšíření prostor určených k pěstování marihuany. Přitom už stávající pěstírna, kterou stačili uvést do provozu, by pachatelům vynášela miliony korun," uvedla Baláková. Policisty na podezřelý objekt upozornili pracovníci bezpečnostní agentury. "Jedná se o velmi moderní funkční indoorovou pěstírnu. Na 400 metrech čtverečných se tu nacházelo zhruba 3000 kusů rostlin," uvedla Baláková. Vyšetřování případu se podle ní ujali krajští kriminalisté.

Policie odhalila distributory drog, prodávali je do Německa

Policie a celníci rozkryli organizovanou skupinu distributorů drog z Děčínska, která zásobovala německý trh. Na tiskové konferenci to řekl zástupce ředitele odboru pátrání Generálního ředitelství cel Jiří Trousil. Při domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor zajistili kriminalisté sedm kilogramů pervitinu, dva kilogramy marihuany a stovku tablet extáze. Případ před rokem odstartovaly informace německé policie, že ve Hřensku na Děčínsku se ve velkém množství prodávají drogy, které končí u německých uživatelů. Drogy podle policie distribuovala ve Hřensku na Děčínsku pětice mužů, čtyři z nich jsou vietnamské národnosti. Organizátory kriminalisté obvinili z distribuce drog, některé z nich stíhají jako organizovanou skupinu. Čtyři cizince poslal soud do vazby, poslední obviněný je stíhaný na svobodě.

ÚS odmítl stížnost Smetky z H-Systemu, domáhal se propuštění

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost někdejšího šéfa vytunelované stavební firmy H-System Petra Smetky, který se domáhal předčasného propuštění z výkonu trestu. Odpykává si dvanáctiletý trest za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Řekla to mluvčí soudu Jana Pelcová. Ústavní soudci stížnost odmítli bez veřejného jednání. Důvodem byla zjevná neopodstatněnost. Ve vězení je Smetka od září 2006. V letech 2000 až 2002 byl zhruba dva roky ve vazbě, která se do doby výkonu trestu také započítává. Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, přičemž stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

NP Šumava už nebude hubit kůrovce pomocí biocidů

Národní park Šumava nebude v příštím roce hubit kůrovce chemickými prostředky. Stane se tak po více než deseti letech, v nichž park škůdce ničil právě pomocí biocidů. NP Šumava proto ani nepožádal na rok 2014 o výjimku na užívání těchto prostředků. Biocidy se v největším objemu používaly na likvidování kůrovce v letech 2007 a 2008. ČTK o tom informoval mluvčí národního parku Pavel Pechoušek. Podle ředitele NP Šumava Jiřího Mánka stojí za absencí chemických prostředků pro rok 2014 vhodně načasované a správně umístěné asanační práce související s likvidací kůrovcové kalamity v posledních třech letech. Dodal, že park už zvažoval, zda má biocidy nasadit v letošním roce. Nakonec k tomu přistoupil a proti kůrovci použil na Šumavě 75 litrů přípravku Vaztak. Lesníci letos vytěžili 42.000 kubických metrů napadeného dřeva. Číslo představuje přibližně poloviční pokles v porovnání s údaji z loňského roku.

Zemřel bývalý místopředseda poslední federální vlády Filkus

Bývalý místopředseda poslední československé federální vlády premiéra Jana Stráského Rudolf Filkus zemřel v úterý ve věku 86 let. Do politiky vstoupil po listopadu 1989 a odešel z ní v roce 1998, shrnuly na svých webech slovenské deníky Sme a Pravda vrcholné období politické kariéry tohoto významného slovenského ekonoma a vysokoškolského pedagoga. V roce 1990 se Filkus stal poprvé poslancem Federálního shromáždění za hnutí Veřejnost proti násilí (VPN), setrval tam do svobodných voleb v témže roce. Po rozštěpení VPN patřil o rok později ke spoluzakladatelům Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. Jako poslanec HZDS se vrátil do federálního parlamentu po volbách v roce 1992.

Ze sportu:

Fotbalisty Slavie posílí zkušený záložník Karel Piták a Jan Vošahlík, kteří už v Edenu dříve působili. Jablonec dal oběma hráčům svolení k přestupu. Informoval o tom isport.cz, dohodu ČTK potvrdil sportovní ředitel Jablonce Petr Flodrman.

Volejbalistky Prostějova prohrály v závěrečném utkání základní části Ligy mistryň s tureckým týmem Eczacibasi VitrA Istanbul 1:3, postoupily ale ze třetího místa ve skupině D do Poháru CEV. K účasti ve čtvrtfinále druhé nejvyšší evropské klubové soutěže jim pomohlo vítězství rumunského Bacau nad polskou Gornicou 3:1 ve skupině F. Po něm Hanačky patří mezi pět postupujících týmů z šesti skupin.

Volejbalisté Brna prohráli v odvetě třetího kola Vyzývacího poháru v Belgii s týmem ASSE Lennik 2:3. Stejným výsledkem skončilo i první utkání, Brňané tak po nezdaru v Poháru CEV, kde je vyřadil švýcarský Amriswil, neuspěli ani v třetí nejvyšší soutěži.

Hokejový útočník Jakub Voráček byl vyhlášen první hvězdou úterního utkání NHL, když dvěma góly pomohl Philadelphiii k výhře nad Washingtonem 5:2. Flyers tak odčinili dva dny starou porážku na ledě Capitals, kde vedli už 4:1, ale nakonec podlehli 4:5 po nájezdech.

Novým trenérem fotbalistů Plzně se stal podle očekávání Dušan Uhrin mladší. Syn kouče vicemistrů Evropy z roku 1996 nahradí Pavla Vrbu, který odešel k reprezentaci. Vedení klubu uvedlo Uhrina do funkci na tiskové konferenci, s trenérem podepsalo smlouvu na dva a půl roku.

Lyžařka Šárka Strachová skončila po zlepšení ve druhé jízdě osmnáctá ve slalomu Světového poháru v Courchevelu a poprvé v sezoně bodovala. Rakušanka Marlies Schildová si připsala již 34. slalomové vítězství a v čele historických tabulek se vyrovnala Švýcarce Vreni Schneiderové.

Počasí:

Bude zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, opět i mrznoucí. Teploty -3 až +1stC, při malé oblačnosti až 3 nad nulou, na horách až 5.