Zprávy

Sobotka: Podoba vlády by se neměla zastavit na lustračním zákoně

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka pověřený vyjednáváním o nové podobě vlády si myslí, že by se jednání o složení kabinetu neměla zastavit na interpretaci lustračního zákona. Pětadvacet let od revoluce nastal čas na otázku, zda má být lustrační zákon vůbec uplatňován. Sobotka to v nedělním pořadu Partie televize Prima Family řekl v souvislosti s možnou překážkou šéfa ANO Andreje Babiše pro účast ve vládě. ČSSD vyjednává možnou koaliční spolupráci s hnutím ANO a KDU-ČSL, Babiš se na Slovensku soudí kvůli údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Prezident Miloš Zeman se přitom nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen ministry s čistým lustračním osvědčením, které by měl asi Babiš problém před verdiktem soudu získat. Babiš, který by mohl obsadit post ministra financí nebo post vicepremiéra pro ekonomiku, o osvědčení nepožádal. Záležitost kolem údajné spolupráce s StB označil Babiš za "zmanipulovanou aféru".

Andrej Babiš se sešel se Zemanem kvůli možné účasti ve vládě

Prezident Miloš Zeman se odpoledne na zámku v Lánech sešel s Andrejem Babišem. O schůzce, která se uskutečnila na žádost šéfa hnutí ANO, informovala hradní mluvčí Hana Burianová. Babiš chtěl zjistit Zemanův názor na své případné vládní angažmá. Hrad obsah schůzky odmítl komentovat. Babišovo hnutí si při jednání s ČSSD vyjednalo post ministra financí v budoucí vládě a právě samotný předseda je jedním z kandidátů. Babiš má ale problém získat negativní lustrační osvědčení. Spolupráci s někdejší Státní bezpečností trvale odmítá a v jeho prospěch hovoří i vyjádření bývalého důstojníka tajné služby Andreja Kulhy. Ten v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro prohlásil, že svazek, který má dokládat Babišovu spolupráci s StB, je zfalšovaný. Kulha měl v 80. letech minulého století spis na starosti. Šéf Agrofertu podle něj vědomým agentem nebyl. Kolegové svazek zfalšovali, aby si ulehčili práci, tvrdí Kulha v Euru.

Babiš by chtěl Ondračku jako ministra vnitra

O post ministra vnitra v budoucí vládě stojí ČSSD i hnutí ANO, předseda ANO Andrej Babiš by na této pozici rád viděl ředitele neziskové organizace Transparency International (TI) Davida Ondráčku. Na dotaz ČTK Ondráčka sdělil, že je připraven se ministrem stát, pokud se na jeho nominaci shodnou všechny tři potenciální koaliční strany. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v televizi Prima o konkrétním kandidátovi své strany nehovořil. Babiš uvedl, že Ondráčka by podle jeho názoru byl dobrým ministrem. TI mapuje stav korupce v ČR a svou činností se aktivně snaží přispívat k jejímu omezování.

ČSSD a ANO v pondělí seznámí lidovce s výsledky jednání o vládě

Vyjednavači ČSSD a hnutí ANO v pondělí seznámí lidovce s dosavadními výsledky svého jednání o podobě možné vlády a jejího programu. S KDU-ČSL, možným třetím koaličním partnerem, zasednou poprvé, a to ve Sněmovně po skončení zasedání nových poslanců. V sobotu šéfové ČSSD a ANO Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš oznámili, že se jejich vyjednávací týmy výrazně sblížily v otázkách daní. Konkrétní detaily neuvedli, ale podle Sobotky nechystají žádnou "daňovou revoluci" na poslední chvíli. Lze usuzovat, že výrazné změny v daních pro příští rok nenastanou. Babiš rovněž zopakoval, že ANO vidí hluboké rezervy ve vybírání daní a správném hospodaření státu. Velkým problémem je podle něj nezaměstnanost. U lidovců by mohly ČSSD a ANO narazit se záměrem pokusit se snížit finanční náhrady v celkové výši 59 miliard pro církve v rámci restitucí. KDU-ČSL i církve vyjednané podmínky a změnu restitučního zákona odmítají.

Kandidátem ČSSD na brněnského primátora bude opět Roman Onderka

ČSSD povede v Brně v příštím roce do komunálních voleb současný primátor Roman Onderka. Rozhodli o tom delegáti konference ČSSD Brno-město. Onderku opětovně zvolili předsedou brněnské organizace ČSSD a také lídrem její kandidátky do komunálních voleb. Znamená to, že Onderka je i kandidátem ČSSD na primátora. Se svými přibližně tisíci členy patří k největším místním organizacím ČSSD v zemi. Onderka zastává funkci brněnského primátora již dvě volební období. Při volbě předsedy neměl protikandidáta. Onderka patří do skupiny označované v ČSSD jako pučisté, v souvislosti s utajovanou povolební schůzkou části vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Onderka se jí ale neúčastnil.

Na diplomatický charitativní bazar dorazily tisíce lidí

V pestrobarevný svět plný vůní, gastronomických specialit, tradičního oblečení a dalších neotřelých dárků se v neděli změnil jeden z pražských hotelů. Konal se v něm tradiční vánoční bazar, který pořádají manželky zahraničních diplomatů a jehož výtěžek pomůže již tradičně českým charitativním organizacím. Na bazar, který doprovázel kulturní program a tombola, dorazily tisíce lidí. Festival, jehož se zúčastnilo 44 zemí, zahájila přestřižením pásky manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová, která tak navázala na tradici své předchůdkyně Livie Klausové. Festival pořádá asociace partnerů diplomatů.

Policie Krejčíře podle jeho právníků mučila, má zranění

Jihoafrická policie se pokoušela dostat doznání ze zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře mučením. Tvrdí to podle serveru enca.com jeho právníci. Vyšetřovatelé ho prý několikrát dusili a použili elektrický paralyzér. Také ho údajně surově bili. Dvojice lékařů prý potvrdila, že Krejčíř utrpěl zranění. Krejčíř byl v pátek zatčen kvůli podezření z pokusu o vraždu a únos. Policisté v civilu ho podle prohlášení advokátní kanceláře BDK odvezli v konvoji neoznačených vozů mimo město. Tam ho údajně agent s pomocí elektrického paralyzéru přinutil vystoupit z automobilu. "Poté našeho klienta mučili, přetáhli mu přes hlavu plastikový pytlík a dusili, dokud neupadl do bezvědomí," citovala z prohlášení BDK agentura AFP. Jihoafrická policie nechce zveřejnit místo Krejčířova pobytu, údajně v zájmu jeho vlastní bezpečnosti. Obviněný se má v pondělí společně se svým komplicem, jenž byl rovněž zatčen v pátek, objevit před soudem. Jihoafrické sdělovací prostředky tvrdí, že zpravodajci Krejčířovi včasným zásahem zabránili odcestovat za rodinou do Argentiny. V sobotu odpoledne prý chtěl odletět do Namibie a odtud měl pokračovat do Buenos Aires.

Rodiny Čechů a přistěhovalců se sešly u nedělního oběda

České rodiny znovu po roce usedly k nedělnímu obědu s rodinami přistěhovalců. Společné stolování má přispět k odbourávání předsudků a k hladší integraci cizinců. Projekt s názvem Rodina od vedle odstartovalo sdružení Slovo 21, letos se koná desátý ročník. Od roku 2004 spolu poobědvalo 549 českých a stejný počet zahraničních rodin, celkem na 3800 lidí. Projekt si předloni vysloužil ocenění rakouské nadace Unruhe. Za přínos pro integraci a lepší soužití od ní získal cenu SozialMarie. Český nápad se rozšířil i do ciziny. Nedělní obědy domácích a migrantů si vyzkoušely rodiny na Slovensku a Maltě, v Maďarsku, Itálii, Belgii, Portugalsku a Španělsku.

Slavíka již po osmatřicáté získal Karel Gott

Českým slavíkem se letos opět stal zpěvák Karel Gott. Při 48. ročníku tradiční ankety se z prvenství radoval již po osmatřicáté, poprvé zvítězil již ve druhém ročníku ankety v roce 1963. Letos získal celkem 33.044 bodů a stal se také absolutním vítězem soutěže a držitelem titulu Zlatý slavík. Slavnostního předávání se však kvůli zahraničnímu turné osobně nezúčastnil. Loňský překvapivý vítěz Tomáš Klus skončil mezi zpěváky druhý, třetí byl Richard Krajčo. V dalších kategoriích zvítězila Lucie Bílá. Na druhé příčce skončila Lucie Vondráčková a na třetí Aneta Langerová. Jako nejlepší se umístila skupina Kryštof, za ní následovaly skupiny Chinaski a Kabát. Výsledky byly oznámeny v sobotu večer v pražské Státní opeře. Moderátorem večera byl Jan Kraus. Do ankety letos přišlo přibližně 120.000 hlasů, o 10.000 méně než loni.

V Rudolfinu začíná první ročník klavírního festivalu

Ve Dvořákově síni Rudolfina začíná první ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Jeho prvním hostem je světoznámý americký klavírista Emanuel Ax, několikanásobný držitel ceny Grammy a rezidenční umělec Carnegie Hall v New Yorku v loňské sezoně. Klavírní přehlídku pořádá festival Pražské jaro. První ročník potrvá do 30. listopadu v Rudolfinu. V jednom týdnu ještě nabídne další tři renomované pianisty - Dénese Várjona z Maďarska, mladého českého talentovaného pianistu působícího ve Spojených státech Lukáše Vondráčka i Francouzku Lise de la Salleovou.

Zimní Prahu oživí na mnoha místech tradiční vánoční trhy

Letošní vánoční trhy v centru Prahy začnou 30. listopadu. Prodejní domky na Václavském a Staroměstském náměstí budou otevřeny každý všední den až do ledna. Trhy se opět letos uskuteční i na Tylově náměstí, Andělu, náměstí Míru a na náměstí Jiřího z Poděbrad. Několik prodejních stánků bude i na náměstí Republiky. Většina trhů začne na přelomu listopadu a prosince. Největší trhy, které pořadatelé dokonce označují za největší v Česku, se tradičně konají na Staroměstském a Václavském náměstí. Součástí zahájení příští sobotu bude slavnostní rozsvěcení dvacetimetrového vánočního stromu. "Smrk rozsvítí v sobotu 30. listopadu nejznámější česká Popelka - Libuše Šafránková," uvedla Eva Hromádková, mluvčí společnosti Taiko, která trhy v centru Prahy pořádá.

Obraz ruského malíře Repina se vydražil za šest milionů

Obraz ruského malíře Ilji Repina Portrét Natálie B. Nordmanové se na aukci výtvarného umění a starožitností společnosti Dorotheum vydražil za téměř šest milionů korun bez aukční přirážky. V následující aukci věnované sklu byla nejdražší práce českých designérů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové Siluety města III, která se prodala za vyvolávací cenu 1,1 milionu korun. Z osmi nabízených sklářských prací dalšího renomovaného českého autora Františka Víznera se nejdráže prodala Velká mísa za 450 tisíc korun (s přirážkou 540 tisíc korun).

Ochranáři vydělali aukcí umění pro oblast Hády 222.000 korun

Ekologická nadace Veronica získala dražbou uměleckých předmětů 222.000 korun, které použije na ochranu lokality Hády na severním okraji Brna. Ochranáři v aukci nabídli přibližně sto obrazů, grafik, soch a fotografií, které získali zdarma od jejich tvůrců. Vydražily se z nich asi dvě třetiny, řekla ředitelka nadace Jasna Flamiková. Zbytek děl se pokusí ekologové prodat přes internet. Zakoupit je bude možné na od 25. listopadu do 12. prosince na www.aukceproprirodu.cz. Ochránci peníze použijí na výkup přírodně cenných pozemků a na obnovu původní krajiny.

Ze sportu:

Český hokejista Vladimír Sobotka přispěl v sobotním utkání NHL jednou brankou k přesvědčivé výhře St. Louis 6:1 nad Dallasem. David Krejčí rozhodl gólem v prodloužení o výhře Bostonu 3:2 nad Carolinou. Do sobotních zápasů zasáhli dva čeští brankáři, kteří si shodně připsali prohru, přestože předvedli spolehlivý výkon a inkasovali jen dvě branky. Marek Mazanec kryl 32 z 34 střel, ale jeho spoluhráči nedokázali překonat obranu New Yorku Rangers, a tak Nashville doma soupeři podlehl 0:2. Ondřej Pavelec zneškodnil 33 střel, Winnipeg ale prohrál s Minnesotou 2:3 po samostatných nájezdech. U obou branek Jets, kteří v zápase dvakrát vedli o gól, figuroval Michael Frolík. Český útočník vstřelil úvodní gól zápasu a na druhý přihrál.

Zástupci fotbalové Plzně podle serveru iDnes.cz oslovili zkušeného trenéra Zdeňka Zemana, zda by nepřevzal Viktorii po kouči Pavlu Vrbovi, který odejde 15. prosince k české reprezentaci. Zeman dlouhá léta žije v Itálii, kde měl také nejvíc angažmá. Naposledy vedl AS Řím, kde skončil v únoru po osmi měsících. Dříve působil také v Neapoli, římském Laziu, Parmě, Lecce, Brescii, ale také v istanbulském Fenerbahce či v Crvené Zvezdě Bělehrad. Na lavičce žádného českého týmu nikdy neseděl.

Hokejová Sparta přivítá v roli lídra extraligy v druhém derby této sezony Slavii. V říjnu svého rivala na jeho ledě deklasovala 6:0. Sparťané se představí ve své hale po čtyřech venkovních zápasech, v nichž třikrát zvítězili a jednou prohráli až po nájezdech. Naopak slávisté absolvují čtvrté utkání na ledě soupeře za sebou, z předchozích tří získali jediný bod a v tabulce jsou sedmí. Naposledy Slavia prohrála v pátek 2:5 v Třinci.

Luboš Kozel se novým trenérem fotbalistů Plzně po končícím Pavlu Vrbovi nestane. Kouč Dukly Praha zvažoval nabídku od úřadujícího mistra několik dnů, ale nakonec se rozhodl, že bude pokračovat na Julisce, kde v létě prodloužil smlouvu o další tři roky.

Fotbalisté Liberce prohráli s Duklou 0:1 a protáhli čekaní na ligovou výhru na pět zápasů. Duel 15. kola rozhodl ve 49. minutě osmou brankou v sezoně bývalý hráč Slovanu Pospěch. Severočeši prohráli doma v nejvyšší soutěži poprvé po patnácti zápasech a mohou přijít o čtvrté místo v tabulce. Pražané mají z posledních čtyř kol tři vítězství a remízu a dotáhli Liberec na rozdíl jediného bodu.

Fotbalisté Příbrami deklasovali 5:0 Jihlavu, která utrpěla nejvyšší prvoligovou porážku ve své historii. Středočeši tak v domácím duelu 15. kola odčinili minulou prohru 0:6 z Jablonce, což byl naopak jejich největší debakl. Vysočina venku nebodovala posedmé z osmi zápasů v sezoně a propadla se na předposlední místo tabulky.

Futsalisté Chrudimi v závěrečném zápase elitní fáze Futsal Cupu podlehli v Pardubicích favorizované Barceloně 1:4 a ani na sedmý pokus se nedokázali probojovat do Final Four. Na závěrečný turnaj podle očekávání postoupil katalánský výběr, který vyhrál i své třetí utkání ve skupině A.

Házenkáři Lovosic zůstali v čele extraligové tabulky i po 12. kole. Brno, které jim na úvod soutěže přichystalo jednu ze dvou dosavadních porážek, v domácí odvetě zdolali 21:16. Osmi brankami se ve vítězném týmu blýskl Jan Landa. Zápas volejbalistek Prostějova a Přerova skončil v 9. kole extraligy podle očekávání hladkým vítězstvím domácích obhájkyň titulu. Hostující celek uhrál v setu nejvýš 16 míčů, derby trvalo jen hodinu. Neporažený Prostějov vede tabulku o čtyři body před Olomoucí.

Cyklokrosařka Pavla Havlíková obsadila v belgickém Koksijde v třetím závodu Světového poháru sedmé místo. Hned za ní dojela na písečné trati její reprezentační kolegyně Martina Mikulášková. V závodě mužů se Čechům nedařilo, nejlepší z nich Lubomír Petruš byl při vítězství domácího Nielse Alberta osmnáctý.

Družstvo českých skokanů na lyžích vstoupilo do olympijské sezony sedmým místem ve Světovém poháru v Klingenthalu. Závod, který byl kvůli silnému větru zkrácen na jedno kolo, vyhráli Slovinci.

Počasí:

Ochlazení může přinést v noci na pondělí a v pondělí náledí i sněhové jazyky, hlavně na severovýchodě země. Na horách napadne do úterního rána až 20 centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal pro části Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje výstrahu na náledí a sněhové jazyky s nízkým stupněm nebezpečí.