Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Čeští občané už nepotřebují víza do Kanady

Čeští občané mohou od čtvrtka cestovat do Kanady bez víz. Zrušení vízové povinnosti, která platila od července 2009, potvrdil kanadský velvyslanec Otto Jelinek. Rád by to udělal dříve, bylo však prý nutné změnit celý kanadský azylový systém. Kanada víza pro Čechy požadovala právě kvůli vysokému počtu občanů, kteří v zemi hledali azyl. Během dvou let to bylo 2800 Čechů. Čeští občané mohou teď v Kanadě bez víza pobývat až po dobu šesti měsíců. Opatření se týká všech pasů, včetně těch diplomatických a služebních. Česká diplomacie krok přivítala, navrhne zrušení víz pro kanadské diplomaty. To, že by v brzké době měla skončit vízová povinnost pro české občany, potvrdil před měsícem v Bruselu kanadský premiér Stephen Harper. Podle něj zájmem Ottawy je volný pohyb osob mezi Kanadou a Evropskou unií.

Zeman pozval Sobotku opět do Lán, asi ho pověří jednáním o vládě

Prezident Miloš Zeman přijme příští čtvrtek v Lánech předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Oznámila to Zemanova mluvčí Hana Burianová. Prezident zřejmě Sobotku pověří jednáním o sestavení vlády. Zeman ve středu po prvním společném jednání obou politiků uvedl, že lídra ČSSD pověří jednáním o novém kabinetu při jejich další schůzce. Pokud jednání potenciálních koaličních partnerů půjdou dobře, může mít Česko novou vládu do konce roku, řekl ve středu Sobotka. Zemana prý chce pravidelně informovat o stavu rozhovorů. Sobotka o vytvoření společného kabinetu jedná s hnutím ANO, které ve volbách skončilo těsně za ČSSD, a KDU-ČSL. Koalice ČSSD, lidovců a hnutí miliardáře Andreje Babiše by ve Sněmovně disponovala dostatečnou většinou 111 poslaneckých křesel.

Zeman navrhl na ústavní soudce opět Musila a nově Zemánka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu další dva kandidáty na ústavní soudce. Jsou jimi dosavadní člen Ústavního soudu Jan Musil a expert na evropské právo Jiří Zemánek. Horní komora má jejich nominaci projednat do 10. ledna příštího roku. Musil podle prezidenta už dostatečně prokázal, že patří mezi právní elitu. Poprvé byl jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Navržení Zemánka zdůvodnil Zeman v nominačním dopise tím, že tento kandidát může Ústavní soud "obohatit rozsáhlými vědomostmi z oblasti evropského ústavního práva". Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU.

ČSSD chce jednat o revizi restitucí se zástupci církví

ČSSD chce jednat o revizi církevních restitucí se zástupci církví. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka už požádal o schůzku kardinála Dominika Duku a předsedu Ekumenické rady církví Joela Rumla. Sobotka za cestu k revizi církevních restitucí považuje novou dohodu s církvemi, kde by církve redukovaly své finanční požadavky na státní rozpočet v příštích letech. Odhaduje, že jednání nebudou jednoduchá. Sociální demokraté usilují o změny v církevních restitucích taky při jednání o vládě s hnutím ANO a s KDU-ČSL. Zatímco ANO se debatám nebrání. její šéf Andrej Babiš přitom kritizoval inflační doložku finančního narovnání, lidovci chtějí zachovat nynější stav. Zákon o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle něj nevydávají, mají církve během 30 let získat finanční náhradu 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Stát by naopak postupně přestal platit mzdy kněžím.

Zástupce KSČM by se mohl vrátit do vedení Sněmovny

KSČM by mohla vzhledem k volebním výsledkům obsadit pozici místopředsedy Sněmovny a mohla by mít šéfy dvou až tří výborů. Uvedl to předseda vítězné ČSSD Bohuslav Sobotka, který se se zástupci komunistické strany setkal. Sobotka se sešel taky s předsedou hnutí Ústit přímé demokracie Tomiem Okamurou. Úsvit by mohl mít podle Sobotky předsedu jednoho výboru. Sobotka zopakoval, že ČSSD si jako vítěz voleb činí nárok na křeslo předsedy dolní komory. Se stejnou ambicí vystoupilo i hnutí ANO, s nímž sociální demokrati vyjednávají o vládě. V případě KSČM Sobotka připomněl, že je třetí nejsilnější stranou.

Odborné skupiny debatují o programech možných vládních stran

Vyjednávací týmy ČSSD a ANO o nové vládě by se mohly podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky opět sejít koncem tohoto nebo začátkem příštího týdne. Zhodnotily by debaty odborných stranických skupin o programech. Příští týden by se měly scházet expertní skupiny ČSSD a KDU-ČSL, řekl Sobotka. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že termín schůzky vyjednávacích týmů zatím není stanoven. Do té doby by se měly potkat dvě expertní skupiny, a to na daně a rozpočet a na zdravotnictví a sociální věci. Programy ČSSD, ANO a KDU-ČSL jsou sice v řadě záležitostí obdobné, existují ale taky poměrně zásadní neshody. Jde například o pohled na církevní restituce nebo nastavení daní.

Hašek se do šesti měsíců rozhodne, zda bude hejtmanem či poslancem

Michal Hašek (ČSSD) se nejpozději do šesti měsíců rozhodne, zda bude dále pouze jihomoravským hejtmanem nebo poslancem. Funkce již nechce dlouhodobě zastávat současně. Sdělil to členům jihomoravské krajské rady. Hašek řekl, že rozhodnutí učiní až po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny a také sestavení nové vlády. Šestiměsíční lhůtu dalo vedení ČSSD svým členům, kteří nyní vykonávají více funkcí najednou. Většinou jde o hejtmany nově zvolené do Sněmovny. Teoreticky by Hašek mohl ve funkci hejtmana skončit dříve, protože jihomoravská ODS zvažuje, že příští čtvrtek navrhne na jednání krajského zastupitelstva jeho odvolání. KDU-ČSL, která tvoří krajskou koalici s ČSSD, ale Haška na postu hejtmana podporuje.

NSS zatím odmítl deset volebních stížností

Nejvyšší správní soud (NSS) zatím stačil odmítnout deset stížností na sněmovní volby, nejčastěji kvůli opožděnému podání. Jeden návrh soudci po projednání zamítli. Další podněty soud průběžně vyřizuje přípisem, tedy v podstatě odkládá kvůli nedodržení formálních požadavků. Lhůta pro zpochybnění voleb vypršela v sobotu. V pondělí po stažení datových schránek soud evidoval celkem 35 návrhů. Zatím žádnému nevyhověl, detailně se zabýval jen jediným. Muž z Ústí nad Labem v něm poukazoval na to, že ve volbách do Poslanecké sněmovny podle něj nemohou kandidovat nezávislí kandidáti, zpochybňoval ústavnost pětiprocentní klauzule, kritizoval zastoupení stran ve veřejnoprávních médiích a povinnost platit příspěvek na volební náklady.

HN: Velvyslanecký post v Lucembursku by mohl získat Fischer

Ministr financí v demisi Jan Fischer by se měl stát velvyslancem v Lucembursku. Informují o tom Hospodářské noviny (HN) s odkazem na důvěryhodné zdroje z diplomacie. Sám Fischer to ale popírá. ČR velvyslanectví v Lucembursku otevře zhruba po roce, v provozu bude od února 2014. Ministr zahraničí v demisi Jan Kohout deníku sdělil, že žádný kandidát na obsazení ambasády v Lucembursku zatím není. Vyjednávání o diplomatických postech probíhá tradičně v utajení, úřady o něm ze zásady neinformují. Kohout rozhodnutí o znovuotevření velvyslanectví oznámil svému lucemburskému kolegovi Jeanu Asselbornovi v pondělí při setkání ministrů zahraničí v Dillí. Než bude jmenován velvyslanec pro Lucembursko, bude oficiálně hlavou tamního zastoupení ČR velvyslanec v belgickém Bruselu.

Stát chce v roce 2014 přidat obraně téměř miliardu korun

Návrh státního rozpočtu pro příští rok obsahuje téměř miliardové navýšení peněz pro ministerstvo obrany. Vedení resortu dodatečné finance použije na údržbu nemovitostí, nákup nových zbraní a modernizaci zbraňových systémů. Na shromáždění armádních velitelů to řekl ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Rozpočet ministerstva se letos pohyboval kolem 42 miliard korun. Při nynější nízké úrovni rozpočtu dělá armáda problém i udržení nejnutnějších schopností na současné úrovni, protože jsou nutné investice do oprav a servisu techniky, vysvětlil.

Nečas odmítl vypovídat v kauze Nagyová

Expremiér Petr Nečas (ODS) odmítl na policii vypovídat v kauze Jany Nagyové, nyní Nečasové, své nynější manželky. Výslech se měl týkat údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky, které údajně nařídila Nagyová. Podle Nečase je případ vymyšlený a jedná se o politickou kauzu. V policejní budově na pražském Perštýně strávil Nečas 45 minut. Poté nakrátko předstoupil před zhruba dvě desítky novinářů. Jeho svědectví mohlo přispět k objasnění, kdo sledování zadal. Bývalý předseda vlády však odmítl spolupracovat, protože podle něj je celá kauza vykonstruovaná. Vojenské zpravodajství se podle něj ničeho nezákonného nedopustilo. Na dotaz, zda věděl o loňské akci týkající se jeho tehdejší manželky Radky, přímo neodpověděl.

LN: Soud zrušil pokutu 33 milionů korun pro Tykačův Czech Coal

Skupina Czech Coal nemusí platit pokutu 33 milionů korun, kterou jí v roce 2009 uložilo finanční ředitelství za údajně předražené uhlí pro Eletrárnu Mělník. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Úředníci podle něj nedodrželi lhůty, pokuta byla uložena nezákonně a je neplatná. Úředníci ministerstva financí i Finančního ředitelství se začali případem zabývat v první polovině roku 2008, po stížnosti majitele Elektrárny Mělník. Pokuta padla v listopadu 2009. Soud ale nyní rozhodl, že úředníci měli všechny potřebné podklady k dispozici už v polovině roku 2008, lhůta na uložení pokuty je přitom jeden rok. Společnost Czech Coal již dříve dostala také pokutu 37 milionů korun za dodávky pro firmu United Energy, provozovatele teplárny v Komořanech. Ani tuto pokutu firma zatím platit nemusí, řeší ji soudy.

ERÚ: Chyby mělo všech 183 prověřených fotovoltaických elektráren

Energetický regulační úřad (ERÚ) odhalil chyby u všech ze 183 kontrolovaných fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem nad jednu megawatthodinu, které získaly licenci v závěru roku 2010. Závažné nedostatky mělo 28 procent spisů. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková a dodala, že úřad proto podal 56 trestních oznámení, některá z nich i na elektrárny ze skupiny ČEZ. Kontroly zahájil ERÚ letos v květnu na základě podnětů třetích stran a týkaly se 183 licencí s celkovým instalovaným výkonem 502 MW s celkovou výší podpory 165 miliard korun.

Ekonomika ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně klesla, čekal se růst

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesla, hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezonní a kalendářní vlivy se snížil o 0,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad ve svém předběžném odhadu. Analytici přitom v průměru očekávali mezičtvrtletní půlprocentní růst, tedy pokračování oživení. Meziročně tuzemské hospodářství podle předběžného odhadu ČSÚ kleslo o 1,6 procenta. V předchozím, druhém čtvrtletí, kdy HDP ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostlo o 0,6 procenta, se česká ekonomika dostala z nejdelší recese, během níž šest čtvrtletí klesala. Analytik Komerční banky Jiří Škop poznamenal, že struktura a upřesnění nynějších čísel budou známy až 4. prosince, nyní jsou k dispozici pouze obecné komentáře z ČSÚ.

Výroba aut do října klesla o šest procent

Výroba osobních aut v Česku klesla od ledna do října meziročně o šest procent na 936.532 vozů. Od prvního čtvrtletí se ale produkce stále zlepšuje. V samotném říjnu se zvýšila o tři procenta. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.

ČSOB za tři čtvrtletí klesl čistý zisk o sedm pct

Československá obchodní banka (ČSOB), která patří k největším tuzemským bankovním skupinám, za tři čtvrtletí vykázala čistý zisk 10,8 miliardy korun. To je meziroční pokles o sedm procent procent. Hlavním důvodem propadu jsou pokračující nízké úrokové sazby na trhu. ČSOB o tom informovala v tiskové zprávě. Výsledky za prvních devět měsíců zveřejnily i ostatní velké tuzemské banky. České spořitelně klesl čistý zisk o 2,5 procenta na 11,5 miliardy Kč. O 12,5 procenta se snížil čistý zisk Komerční bance, a to na 9,6 miliardy korun. UniCredit Bank naopak stoupl o devět procent na 2,5 miliardy korun.

Do zóny Triangle možná přijde nový investor

Do zóny Triangle u Žatce možná přijde nový investor s 1000 pracovních míst. Chce utratit až deset miliard korun. Rozhoduje se prý ještě mezi Polskem, řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Jméno firmy zatím zveřejnit nechtěl, podle dostupným informací jde ale o jihokorejského výrobce pneumatik Nexen. Firma Nexen se údajně zajímala i o pozemky v Moravskoslezském kraji. V říjnu to prozradil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

ČSA po dvou letech obnoví lety z Prahy do Bratislavy

České aerolinie (ČSA) v prosinci po více než dvou letech obnoví lety z Prahy do Bratislavy. Dopravce ze začátku nabídne šest spojů týdně, od března příštího roku bude mezi oběma metropolemi provozovat s výjimkou soboty dva lety denně. Po příletu do Bratislavy budou stroje ČSA pokračovat v letu na nové lince ze slovenské metropole do Košic. Informovalo o tom bratislavské letiště. Spoje z Prahy do Bratislavy ČSA obnoví 11. prosince, na lety nasadí vrtulové stroje ATR. Na lince budou aerolinky provozovat po dvou zpátečních linkách v pondělí, ve středu a v pátek.

Continental Barum rekonstruuje v Otrokovicích halu za 4 mld.Kč

Otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum zahájil rekonstrukci výrobní haly. Investice si vyžádá více než čtyři miliardy korun. Díky ní firma přijme dalších 300 zaměstnanců, nyní jich zaměstnává přes 4000, sdělila mluvčí společnosti Regina Feiferlíková. Cílem rekonstrukce je navýšení výroby nákladních plášťů. Kapacita výroby vzroste na téměř 1,6 milionu nákladních a autobusových plášťů za rok. Nyní firma produkuje ročně 940.000 těžkých nákladních a industriálních pneumatik a 21,7 milionu pneumatik pro osobní a lehké nákladní vozy.

Metrostav zahájil ražbu nejdelšího islandského tunelu za 1,5 mld.

Metrostav zahájil ražbu nejdelšího silničního tunelu na Islandu za 9,3 miliardy islandských korun (1,5 miliardy Kč). Využije na to zaměstnance z ČR, pro které zde nemá práci. ČTK to řekl mluvčí Metrostavu František Polák. Stavbu zahájili raziči slavnostním odpalem v portálu Eskifjörður na východním pobřeží Islandu. Metrostav má s ražbou tunelů na Islandu zkušenosti. Před třemi let zde dokončili dva jiné silniční tunely Siglufjörður a Ólafsfjörður o celkové délce téměř 11 kilometrů. Stavební společnost Metrostav se letos díky vyššímu poklesu u konkurence stala z pohledu tržeb lídrem trhu. Celkové tržby Metrostavu loni poklesly na 20,83 miliardy z předloňských 21,67 miliardy korun.

Dahlgrenovi obhájci se odvolali proti oprávněnosti vazby

Obhájci Kevina Dahlgrena podezřelého ze čtyřnásobné vraždy v Brně podali v úterý u soudu v Alexandrii v americkém státě Virginie odvolání proti vazbě svého klienta. Řekl to český konzul ve Washingtonu František Vintr. Podle něj se odvolání týká oprávněnosti Dahlgrenovy vazby, nikoli samotného vydání do České republiky. Proces rozhodování o Dahlgrenově vazbě by měl podle Vintra skončit 12. února. O stížnosti rozhoduje stejný federální soud v Alexandrii, který vazbu uvalil. Dahlgren je ve vazbě od květnového příletu na washingtonské Dullesovo letiště. Dahlgren podle českých vyšetřovatelů v Brně-Ivanovicích usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu není znám. Američan si následně vzal taxi z Brna do Vídně, odkud odletěl do USA. Během letu na něj české úřady vydaly zatykač a na jeho základě 23. května agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Dahlgrena zadrželi po příletu do Washingtonu.

Redakci MF Dnes po odchodu Čásenského povede Slonková

Šéfredaktorkou Mladé fronty Dnes bude od ledna dosavadní vedoucí reportérů zpravodajského serveru Aktuálně.cz Sabina Slonková. Po odchodu Roberta Čásenského s ní bude redakci řídit i dosavadní zástupce šéfredaktora Jiří Kubík, nově v pozici ředitele redakce. Mafra již ve středu oznámila personální změny ve vedení Lidových novin, které místo odcházejícího Dalibora Balšínka dočasně povede Veselin Vačkov.

Dětské skupiny na hlídání dětí příští rok nevzniknou

Dětské skupiny, kam by rodiče dávali na hlídání své malé děti, od příštího roku fungovat nezačnou. Ministerstvo práce nemá v současnosti finanční či jiné možnosti, jak by nabídku péče o děti podpořilo a rozšířilo. Řekl to náměstek ministra práce Pavel Čáslava (ODS). Dětské skupiny pro děti od půl roku do nástupu do školy měly existovat oficiálně od ledna příštího roku. Měly je s oprávněním od ministerstva práce provozovat firmy, úřady, radnice, školy či neziskové organizace. Podmínkou byl plán výchovy a péče, vhodné prostory i personál. Požadavky měly být ale mírnější než u školek. Návrh zákona schválila Nečasova vláda, Sněmovna ho před svým rozpuštěním už neprojednala.

CzechTourism: Atraktivita pěší a poznávací turistiky dál klesá

Atraktivita pěší a poznávací turistiky v Česku letos dál klesá, Češi naopak více jezdí na výlety relaxovat. Lidé letos více preferují jednodenní výlety. Spokojenost turistů s tuzemskou dovolenou meziročně stoupla na 65 procent, vyplývá to z výsledků letní etapy průzkumu agentury CzechTourism, který zpracovala společnost Ipsos. Spokojenost českých turistů se službami při dovolené v tuzemsku se v meziročním srovnání zvýšila, 65 procent respondentů uvedlo, že byli velmi spokojeni, loni v létě to bylo 59 procent. Nejvyšší spokojenost s dovolenou panuje na jižní Moravě a v jižních Čechách. Ubylo návštěvníků, kteří přijíždějí do turistických destinací z více než 100 km vzdálenosti.

Pražská výstava představí největší diamant ve střední Evropě

Více než 250 diamantů představí výstava v centru Prahy. Vystaveným kouskům vévodí diamant o velikosti 50,25 karátu. Vzácný nerost v hodnotě kolem 14 miliónů dolarů (asi 282 milionů korun) je v současnosti největším diamantem ve střední Evropě. Diamantová přehlídka, která potrvá do 30. listopadu, nabídne také šperky, jiné drahokamy i malé diamanty. Cílem výstavy je podle společnost D.I.C., která akci pořádá ve svém showroomu v Široké ulici, ukázat, že diamant je dostupný.

Náprstkovo muzeum nabízí cestu za zámořskými objevy

Na dobrodružnou plavbu kolem světa se mohou až do poloviny července příštího roku zájemci vydat na nové výstavě Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Má název Čas zámořských objevů. Výstava provází návštěvníky dobou, kdy Evropané začali objevovat nepoznané končiny. Seznámí je se světem mořeplavců, výzkumníků, domorodců, otroků, misionářů i pirátů, kteří jsou s tímto obdobím spjati. Zájemci si mohou prohlédnout předměty z domácích i zahraničních sbírek: vzácné exponáty z aztécké a incké sbírky Náprstkova muzea, nejcennější obraz NM od José Márii Velaska Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel a další malby. Jsou mezi nimi mimořádné zápůjčky včetně monumentálního portrétu Kryštofa Kolumba z vídeňského Kunsthistorisches Museum. Výstava soustřeďuje i dobové mapy, glóby, grafiky a rukopisy ilustrující tehdejší představy o světě. Je tu i glóbus ze Strahovského kláštera z roku 1632, misionářskou činnost Evropanů dokumentují pozlacené kalichy z Arcibiskupství pražského.

Konference v Praze připomene Ivana Martina Jirouse

Dvoudenní konference o básnickém, kritickém a teoretickém díle Ivana Martina Jirouse začne v prostorách pražské FAMU. Minulý týden uplynuly dva roky od Jirousova úmrtí. Konferenci pořádá časopis Revolver Revue ve spolupráci s Institutem pro studium literatury, pořadatelé ji nazvali Jirousovým výrokem z roku 1985: Na poklepávání po ramenou by zahynula jakákoli kultura... O jeho díle, problematice undergroundu a dalších tématech budou hovořit zejména lidé blízcí kruhům, ve kterých se Jirous pohyboval - Ivan Bierhanzl, Adam Drda, Jiří Gruntorád, Petr Hruška, Viktor Karlík, Martin Machovec, Luboš Merhaut, Dana Němcová, Pavla Pečinková, Terezie Pokorná, František Stárek nebo Michael Špirit. V pátek večer na konferenci naváže Večer Revolver Revue ve vršovickém Café v lese. Z básní Jirouse budou číst Petr Hruška, Vít Kremlička, J. H. Krchovský, Luděk Marks a Petr Placák. Autor něžných i dryáčnických veršů, signatář Charty 77 a výrazná postava českého undergroundu Jirous zemřel v listopadu 2011 ve věku 67 let.

Někdejší disident a politik Milan Uhde vydal obsáhlé paměti

Šest let pracoval brněnský literát, někdejší disident a politik Milan Uhde na svých pamětech. Výsledkem je kniha o více než 600 stranách. Autor ji nazval "Rozpomínky. Co na sebe vím" a před několika dny vyšla ve společné péči nakladatelství Host a Torst. Vzpomínky zavádí čtenáře do řady různých prostředí, jimiž Uhde prošel - od studií na brněnské filozofické fakultě v 50. letech přes reformistické literární kruhy v následující dekádě až k disentu za normalizace.

Ze sportu:

Tenista Radek Štěpánek rozehraje finále českých obhájců titulu v Davisově poháru se Srbskem. Hrdina loňského duelu o titul zkusí v pátek od 16:00 potrápit Novaka Djokoviče. Ve druhé dvouhře se Tomáš Berdych utká s Dušanem Lajovičem, náhradníkem za zraněného Janka Tipsareviče. O pořadí zápasů rozhodl dnešní los v Bělehradu.

Čeští fotbalisté se v pátek na den přesně po deseti letech v přípravě znovu utkají s Kanadou. V posledním vystoupení v letošním roce by v Olomouci rádi navázali na pohodlnou výhru 5:1 z prvního měření sil s výběrem ze země javorového listu a připravili stylovou rozlučku dočasnému trenérovi Josefu Pešicemu, který u národního týmu s největší pravděpodobností skončí. Třiašedesátiletý kouč se pokusí udržet si stoprocentní bilanci a zvítězit i ve třetím utkání v roli hlavního trenéra reprezentace. Po rezignaci Michala Bílka dovedl Čechy v říjnových zbylých dvou zápasech neúspěšné kvalifikace mistrovství světa k výhrám 4:1 na Maltě a 1:0 v Bulharsku.

Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje potrestala všechny arbitry, kteří řídili středeční utkání 19. kola extraligy mezi Třincem a Spartou. Chybně totiž neuznali gól hostujícího Jana Buchteleho v rozhodujících nájezdech a i díky tomu Oceláři vyhráli 3:2.

Nejproduktivnější český hokejista v Kontinentální lize Jan Kovář přidal na své konto další dva body. Při vítězství Magnitogorsku 3:0 nad Dinamem Minsk vstřelil druhou branku a na první gól zápasu přihrál.

Hokejový světoběžník Jan Platil dohraje sezonu ve Zvolenu. Se slovenským mistrem absolvoval už dva zápasy a po nich mu klubové vedení nabídlo smlouvu. Třicetiletý bývalý reprezentant ji podepsal do konce sezony. Ve Zvolenu bude hrát s krajany Jaroslavem Hertlem a Kamilem Brabencem.

Golfista Ondřej Lieser stejně jako před rokem neuspěl ve finále kvalifikace o kartu na elitní European Tour. Český hráč má po čtyřech kolech v Gironě skóre +5 a do závěrečných dvou kol neprošel.

Hned v úvodním kole po reprezentační přestávce a v 19. celkově skončila v hokejové extralize osmizápasová vítězná série pražské Sparty. Lídr tabulky padl

Hokejisté Lva Praha porazili v Kontinentální lize Jekatěrinburg 3:2 v prodloužení a ukončili sérii sedmi výher Avtomobilistu. Duel rozhodl gól Martina Ševce v přesilové hře 41 sekund před koncem nastavení. V dresu hostů převedl spolehlivý výkon brankář Jakub Kovář.

Přestože šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta v úterý jednal s vedením plzeňského klubu o uvolnění trenéra Pavla Vrby k reprezentaci, podle bookmakerů zatím zůstane úspěšný kouč ve Viktorii. Na jeho setrvání u západočeského týmu vypsala sázková kancelář Fortuna kurz 1,45:1, naopak na to, že Pelta do pátku oznámí Vrbovo vykoupení ze smlouvy, se dá tipovat v aktuálním poměru 2,37:1.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha pokračují ve vítězném vstupu do Euroligy. Po domácí výhře nad Záhřebem vybojovaly triumf i na palubovce čtyřnásobného šampiona soutěže Spartaku Moskva 57:47. V průběhu zápasu sice přišly o náskok 16 bodů, ale vynikající závěrečnou čtvrtinou získaly dva důležité body do tabulky skupiny C. Jde o teprve druhou výhru USK nad Spartakem z dosavadních sedmi vzájemných duelů.

Letošní Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se konala v srpnu v Brně, skončila ztrátou 41,7 milionu korun, což je o milion více než loni. Výnosy sice byly vyšší, snížil se však příspěvek Brna a ministerstva školství. Financování příštího ročníku ještě organizátoři nemají vyřešené, je však jisté, že se pojede, řekla dnes na tiskové konferenci předsedkyně představenstva společnosti Automotodrom Brno Ivana Ulmanová.

Počasí:

Většinou skoro jasno nebo polojasno, někde zataženo nízkou oblačností. Teploty maximálně 3 až 7 stupňů Celsia.