Zprávy

0:00
/
0:00

Vyjednávat o vládě za ČSSD bude zatím Sobotka

Vyjednávání o možné vládě zatím povede za ČSSD předseda strany Bohuslav Sobotka. Grémium nesestavilo vyjednávací tým, schválen by měl být až po zasedání ústředního výkonného výboru strany (ÚVV). Novinářům to po jednání grémia řekli Sobotka a místopředseda Milan Chovanec. ÚVV se sejde 10. listopadu. Sobotka se zároveň omluvil voličům ČSSD za to, co ve straně po volbách nastalo. Sobotka při příchodu na grémium řekl, že chce, aby "pučisté", včetně Haška, odstoupili z vedení strany. Pětice sociálních demokratů se v sobotu večer utajeně sešla s prezidentem Milošem Zemanem. Předsednictvo ČSSD pak odvolalo Sobotku z vyjednávacího týmu a vyzvalo ho k rezignaci. Účastníci schůzky setkání s prezidentem několik dní zapírali. "Diskuse nebyla jednoduchá. Vedení strany má zájem, aby se krize rychle vyřešila a nekomplikovala dále povolební vyjednávání," řekl po jednání Sobotka, kterého grémium podpořilo k jednání o nové vládě jednomyslně. Předseda chce vést debaty především s ANO a KDU-ČSL.

Hašek 10. listopadu oznámí, jestli se vzdá funkce

Statutární místopředseda sociální demokracie Michal Hašek, kterého šéf strany Bohuslav Sobotka označuje za pučistu, na zasedání ústředního výkonného výboru strany 10. listopadu oznámí, jestli se vzdá funkce. Řekl to na tiskové konferenci po jednání grémia ČSSD. Svou politickou budoucnost zváží také místopředseda Zdeněk Škromach a šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc. Hašek, který prý na své funkci nelpí, byl spolu se Škromachem, Tejcem a také místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem a jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou účastníkem povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem.

ANO a KDU: Buď do vlády společně, nebo ani jedna strana

Hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL buď půjdou do vlády společně, nebo nepůjde ani jedna strana. Uvažují i o podpoře menšinové vlády ČSSD. Zástupci obou stran to uvedli ve společném prohlášení. Obě strany se na jednání shodly také na tom, že mají mnoho společných programových priorit. Při vyjednávání o možné vládě jsou podle ANO a lidovců možné tři varianty. Buď obě strany zůstanou v opozici, nebo umožní vznik menšinové vlády ČSSD, nebo obě uskupení vstoupí do koaliční vlády. Ale nepřipouští variantu, že by do vlády šla jen jedna ze stran. Zatím jako o nejpravděpodobnější se hovoří o koalici vítězné ČSSD právě s ANO a lidovci.

Lidovci předsedou svého poslaneckého klubu zvolili Bělobrádka

Lidovečtí poslanci předsedou svého klubu jednomyslně zvolili šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Do funkcí místopředsedů klubu vybrali Mariana Jurečku a Jana Bartoška. ČTK to řekl Bělobrádek po jednání klubu, které se konalo v Brně. Klub KDU-ČSL má čtrnáct poslanců. Předseda připomněl, že pouze jeden z nich již ve Sněmovně působil, a to poslanec Ludvík Hovorka. Podle Bělobrádka tak nastupuje do vrcholné politiky nová generace lidovců. Klub diskutoval o vyjednávání o nové vládě. Kromě Bělobrádka je ve vyjednávacím týmu místopředseda Jurečka. K jednotlivým tématům si přizvou zkušené kolegy ze strany, například Jana Kasala, Romana Línka či Stanislava Juránka. Bělobrádek uvedl, že vyjednávání s ČSSD začne po 10. listopadu, kdy zasedne Ústřední výkonný výbor ČSSD. Bude řešit spory ve straně, které vznikly kvůli snahám o odvolání šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky.

Klub poslanců TOP 09 povede i nadále Petr Gazdík

Poslanecký klub TOP 09 si do svého čela jednomyslně zvolil opět předsedu hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. Šéfem klubu byl i v předchozím volebním období. Klub bude mít nyní 26 poslanců proti 41 mandátům, které získal ve volbách v roce 2010, a je tak až čtvrtou nejsilnější sněmovní frakcí. Ráda by podle Gazdíka získala místo ve vedení dolní komory. TOP 09 měla i v minulém funkčním období jednoho místopředsedu dolní komory v osobě Vlasty Parkanové a poté Jiřího Olivy, ani jeden z nich už ale není členem Sněmovny. Strana měla také zastoupení v koaliční vládě Petra Nečase, Nyní chce zůstat v opozici. Ve volbách získala 11,99 procenta hlasů.

Předseda SPOZ Štengl uhájil i po volebním debaklu svůj post

Předseda Strany práv občanů - zemanovci Zdeněk Štengl uhájil svůj post. Republikové předsednictvo strany nepřijalo jeho rezignaci. Ve vedení SPOZ naopak skončila odbojná místopředsedkyně Dita Portová. Podle ní bylo jednání předsednictva fraškou a "hrou na rezignaci". Z platformy nepokojených členů SPOZ podle ní zřejmě vznikne nová politická strana. V prosinci se uskuteční mimořádný sjezd SPOZ, ale ten nebude volební. Straníci na něm podle Štengla pouze vyhodnotí volební neúspěch. Řádný volební sjezd SPOZ se uskutečnil letos na jaře. Podle předsedy bude další dva roky po posledním sjezdu.

Zeman byl přes noc v nemocnici, do Olomouckého kraje kvůli zranění nepojede

Prezident Miloš Zeman zůstal přes noc v motolské nemocnici. Jeho stav není vážný, bude propuštěn domů. Léčit se bude asi měsíc a půl, řekla mluvčí fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková. Lékařské konzilium Zemanovu doporučilo zrušit zahraniční cesty. Kvůli zranění Zeman příští týden také nepojede do Olomouckého kraje. Zeman si poranil pravé koleno. Udělal se mu krevní výron, kvůli němuž ho ochranná služba ve středu ráno převezla autem do motolské nemocnice. Z ní byl po vyšetření propuštěn a odjel úřadovat do zámku v Lánech. K večeru se ale do Motola vrátil. Zemanovy aktuální problémy podle Holcáta nesouvisí s cukrovkou, kterou prezident trpí. Diabetikům se ale podobná zranění hůře hojí, podotkl ministr zdravotnictví.

Nejvyšší soud: Nečase lze stíhat jako běžného občana

Nejvyšší soud rozhodl, že bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před srpnovým rozpuštěním Poslanecké sněmovny. Chránila ho pouze procesní imunita, která se vztahuje na projevy ve Sněmovně. V případě bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře naopak rozhodl, že je nelze trestat za případné trestné činy do doby, než se loni v listopadu vzdali výkonu poslaneckého mandátu, řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Soud tímto rozhodnutím zamítl návrh státního zástupce Iva Ištvana, který chtěl pokračovat v trestním řízení s poslanci. Ti podle něj přijali úplatek v podobě lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů.

Nejvyšší žalobci zrušili stíhání exšéfa ŘSD Alfréda Brunclíka

Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo stíhání bývalého šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfréda Brunclíka, který byl obviněn kvůli údajně zmanipulované zakázce na pronájem dvou dálničních odpočívadel. Žalobci v této souvislosti zrušili také obvinění bývalého výkonného ředitele společnosti Michala Haly a dalších tří lidí. Stíhání bylo zahájeno předčasně, protože nebyly zjištěny všechny okolnosti nezbytné k posouzení trestní odpovědnosti jednotlivých lidí, řekla mluvčí nejvyšších žalobců Helena Markusová. Brunclík však podle médií čelí v kauze ŘSD i jinému obvinění.

Janýr podal trestní oznámení pro vlastizradu na Zemana a další

Rakouský občan českého původu Philipp Janýr podal trestní oznámení pro údajnou vlastizradu ve spojení se sabotáží na několik lidí včetně prezidenta Miloše Zemana nebo místopředsedy ČSSD Michala Haška. Pomáhali prý ruským firmám zmocnit se exekutivní a zákonodárné moci v ČR, sdělil Janýr. Kromě Zemana s Haškem se oznámení týká také místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha, šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce, hradního kancléře Vratislava Mynáře, místopředsedy SPOZ Martina Nejedlého a dalších lidí. Trestní oznámení Janýr podal u Vrchního státního zastupitelství v Praze i Olomouci. Podle něj je důvodné podezření, že tato skupina přinejmenším od doby prezidentské kampaně postupně jednala v úmyslu poškodit ústavní zřízení ČR a to ve spojení s Ruskem.

Zaměstnanci ČT se přou o to, zda vedení ovlivňuje zpravodajství

Redaktoři a další zaměstnanci České televize se přou o to, zda jejich vedení zasahuje do podoby zpravodajství. Třiadvacet zaměstnanců kanálu ČT24 zaslalo dopis Radě České televize, ve kterém kritizují zásahy do zpravodajství. Dopis podepsali i moderátorka Daniela Drtinová a zástupce šéfredaktora zpravodajství Adam Komers. Podle nich šéfredaktor redakce zpravodajství Petr Mrzena zasahoval do zpravodajství televize ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Šest desítek redaktorů ČT ale kritiku svých kolegů odmítá a za vedení se staví. "Odmítáme, že bychom byli v období před parlamentními volbami i během nich vystaveni jakémukoli tlaku či ovlivňování reportáží. Naopak byl každý den kladen důraz na maximální objektivitu," napsalo 61 redaktorů zpravodajství ČT v dopise generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. Vedení televize chce stížnost nechat posoudit nezávislým auditorem.

Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl hrubý domácí produkt (HDP) klesnout o jedno procento a příští rok stoupnout o 1,3 procenta. Ministerstvo to uvedlo v nové makroekonomické prognóze. Ještě v červenci úřad odhadoval pro letošek pokles o 1,5 procenta a v roce 2014 růst o 0,8 procenta. Prakticky stejný odhad vývoje ekonomiky MF zveřejnilo již na konci září v souvislosti se schvalováním návrhu státního rozpočtu na příští rok. Tehdy pro letošek počítalo MF s poklesem o 1,1 procenta a příští rok s růstem o 1,3 procenta. Vláda Jiřího Rusnoka tehdy schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 112 miliard korun.

Ministestvo financí opět nabídne spořicí státní dluhopisy

Spořicí státní dluhopisy si budou moci zájemci v rámci vánoční emise objednat od 4. do 29. listopadu. Ministerstvo financí plánuje prodat dluhopisy za pět až deset miliard korun. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Jan Fischer. Ministerstvo si zároveň vyhradilo možnost upisovací období zkrátit. V rámci této emise nebude na rozdíl od předchozích emisí MF nabízet krátkodobé dluhopisy se splatností 1,5 roku. Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy. V předchozích emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Již od letošní jarní emise musí lidé u výnosů těchto dluhopisů platit 15 procentní daň.

Proces rušení sKaret potrvá půl roku

V pátek začne půlroční proces, během něhož definitivně skončí sKarty. Projekt takzvané karty sociálních systémů určené pro vyplácení dávek a identifikaci jejích držitelů je zrušen zákonem, který 1. listopadu nabude účinnosti. Prakticky nic se nezmění ani pro ty, kdo si dávky nechají okamžitě přeposílat na svůj osobní bankovní účet. Pokud nenahlásí něco jiného, proběhnou jen technické změny a nejpozději od dubna 2014 budou dostávat dávky na účet přímo. Projekt sKaret, který byl schválen v listopadu 2011 za ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), od začátku provázely kontroverze. První karty se začaly zkušebně vydávat v červnu 2012, v srpnu byl systém využívající účty České spořitelny spuštěn. V listopadu 2012 Drábka v úřadu vystřídala Ludmila Müllerová a začalo omezování sKaret. Jejich úplné zrušení však ministryně odmítala, došlo k němu až v srpnu a září letošního roku, kdy už byla u moci vláda Jiřího Rusnoka.

Zemědělci čekají nejvyšší tržby za hlavní komodity od roku 2001

Čeští zemědělci letos utrží za hlavní komodity až 90 miliard korun, což by bylo nejvíce od roku 2001. Uvedl to v tiskové zprávě Zemědělský svaz České republiky. Důkazem zlepšování situace v oboru jsou podle svazu také znovu mírně rostoucí stavy skotu a prasat, zastavil se i pokles salda agrárního zahraničního obchodu. Přesto podle svazu mnoho problémů zůstává. Tržby za rozhodující komodity, mezi něž patří obiloviny, olejniny, maso a mléko, dosahují od vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004 v průměru 76 miliard korun. V krizových letech 2009 a 2010 spadly na 67 miliard.

Zdravotnictví dostane letos navíc 1,5 mld. korun

Zdravotnictví dostane ještě letos 800 milionů korun z navýšených odvodů státu a 700 milionů poskytne vláda v bezúročné půjčce Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Celkem si tak zdravotnictví ještě letos polepší o 1,5 miliardy korun, se kterými nepočítalo, řekl ministr zdravotnictví Martin Holcát. Platba za státní pojištěnce byla zvýšena zákonným opatřením, které vstoupí v platnost 1. listopadu. Návratnou finanční výpomoc pro VZP schválila vláda ve středu, kdy také projednala posílení zdrojů pro odvody státu od listopadu o 400 milionů korun měsíčně, za rok to je navíc 4,7 miliardy. VZP žádala půjčku 2,5 miliardy korun, protože právě tolik jí na konci roku bude chybět. Peníze mají přispět k tomu, aby VZP udržela lhůty splatnosti za péči.

ČTÚ: Pošta by měla mít minimálně 2100 poboček, má jich 3300

Česká pošta by měla provozovat minimálně 2100 poboček. V současnosti jich má 3300. Vyplývá to z nařízení, které pro vládu připravil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Uvedl to předseda úřadu Jaromír Novák. Povinnost určit minimální počet poboček pošty zavádí novela poštovního zákona. Podle Nováka se tato povinnost do zákona dostala na základě poslanecké iniciativy i přesto, že počet poboček již určují prováděcí vyhlášky k zákonu. Návrh nařízení půjde do meziresortního řízení. Základním kritériem je, že dojezdová vzdálenost k nejbližší poště v rámci jakékoliv obce nesmí překročit deset kilometrů. V obcích nad 2500 obyvatel musí být alespoň jedna pošta a zároveň by docházková vzdálenost k poštovní pobočce neměla přesáhnout dva kilometry. Česká pošta se podle dřívějšího vyjádření k plošnému rušení pošt nechystá. Pouze část chce převést na jinou formu obsluhy prostřednictvím partnerů.

Škoda zvýšila zisk ve 3. čtvrtletí o 8,8 pct na 3,3 miliardy Kč

Provozní zisk mladoboleslavské automobilky Škoda Auto vzrostl ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně o 8,8 procenta na 128 milionů euro (3,3 miliardy Kč). Provozní výsledek Škody za prvních devět měsíců letošního roku činil 371 milionů euro (9,5 miliardy Kč), meziročně o 34,6 procenta méně. V prvních devíti měsících roku měla automobilka tržby 7,4 miliardy euro (190,5 miliardy Kč), což je o 6,4 procenta méně než ve srovnatelném období roku 2012. Provozní výsledek Škody činil 371 milionů euro, o 34,6 procenta méně než v prvních devíti měsících roku 2012. Odbyt vozů značky Škoda klesl za prvních devět měsíců o téměř pět procent na 524.000 vozů.

Vedení OKD odmítlo návrh zprostředkovatele, odbory zvažují stávku

Vedení těžební společnosti OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy, který podal zprostředkovatel, a místo toho předložilo zaměstnancům svůj vlastní návrh. ČTK to řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. Horníci budou příští týden hlasovat o návrhu zaměstnavatele a také o tom, zda jsou ochotni jít do stávky, řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Odboráři vyjednávají s vedením OKD o nové "velké" kolektivní smlouvě už více než rok, od loňského srpna. Platnost smlouvy se má prodloužit ze tří na pět let, konkrétně na roky 2014 až 2018. Protože se odboráři s vedením firmy nemohli shodnout, vyjednávání dostal na starost zprostředkovatel. Od 15. října jsou kvůli tomu horníci také ve stávkové pohotovosti. Pokud by se horníci v referendu vyjádřili pro stávku, ještě by to podle Pytlíka neznamenalo automaticky, že by se opravdu stávkovalo. Mluvčí OKD uvedl, že návrh zaměstnavatele počítá se zachováním výše tarifní složky mzdy a zároveň zaměstnancům nabízí až čtyři procenta navíc za plnění plánu v oblasti objemu těžby a bezpečnosti práce.

Za Plzní začala tříletá stavba trati do Rokycan za 4 miliardy Kč

Na III. železničním koridoru Praha - Plzeň - Cheb začala s tříletým zpožděním stavba jednoho z posledních úseků z Rokycan do Plzně. Přijde na čtyři miliardy korun a skončí v roce 2016. Začátek budování nové trati zpozdí archeologický průzkum. Termín dokončení celého úseku z Rokycan do Plzně zatím držíme do konce roku 2016, řekl Mojmír Nejezchleb, náměstek pro modernizaci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), investora celého koridoru. Stavbu zaplatí ze zhruba 70 procent evropský operační programu Doprava I, jehož prostředky se mají vyčerpat do konce roku 2015. Na III. tranzitním koridoru z Prahy do Chebu je od roku 2011 hotová západní větev mezi Plzní a Chebem. Loni skončila stavba Beroun - Zbiroh, letos Zbiroh - Rokycany.

Obce chtějí zrušit kladné stanovisko MŽP kvůli letišti Vodochody

Iniciativa Stop Letišti Vodochody, která sdružuje 20 obcí a další sdružení, chce podat návrh na zrušení kladného stanoviska dopadu plánovaného rozšíření letiště na životní prostředí (EIA). Obce se také chtějí obrátit na Evropskou komisi se stížností na průběh řízení EIA. Novinářům to řekli zástupci iniciativy. Ministerstvo životního prostředí tento týden v rámci řízení EIA souhlasilo se vznikem letiště ve Vodochodech. Vymínilo si však 124 podmínek, které jsou nezbytné pro zachování životního prostředí a ochrany obyvatel před hlukem.

Za obchodování s lidmi soud udělil dvakrát vězení a podmínky

Jeden šestiletý a jeden pětiletý nepodmíněný trest vězení a tři podmíněné tresty udělil Krajský soud v Ostravě pětičlenné skupině obchodníků s bílým masem. Tři muži a dvě ženy podle obžaloby v roce 2010 dováželi z Hondurasu do Česka mladé ženy, kterým nejprve naslibovali práci v restauracích, pak je ale donutili k poskytování sexuálních služeb. Vše údajně řídil a organizoval jednačtyřicetiletý Tomáš Janošec, kterému soud udělil šestiletý trest. Několik let žil v Hondurasu. Ve Střední Americe se v minulosti dokonce zapojil do obchodu s narkotiky. Byl za to i odsouzen. Podle státní zástupkyně to byl právě Janošec, kdo ženy ve věku 32 a 37 let nalákal do Evropy. Obě cizinky skončily v erotických klubech na Ostravsku, které provozovala například obžalovaná Renáta Najzarová. Ta dostala u soudu nižší nepodmíněný trest.

Muž, kterému zemřela žena a dcera na otravu, se vrátil z Egypta

Čech, jemuž v červenci při dovolené v Egyptě zemřela manželka a dcera na otravu, se vrátil do České republiky. Informaci potvrdil mluvčí cestovní kanceláře Blue Style Martin Slaný. Egyptské úřady muže tři měsíce držely v zemi jako svědka. Obviněn v souvislosti s úmrtím nebyl. Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera zemřely v hotelovém pokoji po otravě neznámou látkou. Našel je manžel a otec, který uvedl, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. Verzi o otravě z jídla ale poté zpochybnil ředitel nemocnice v Hurgadě, který v českých médiích řekl, že obě mrtvé měly žaludky rozleptané silným jedem. Moravskoslezští kriminalisté stále nezveřejnili oficiální výsledky pitvy obou těl, kterou provedli znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě.

Dvě inscenace přiveze do Prahy moskevský MCHAT

Po deseti letech bude v Praze od 2. do 5. listopadu hostovat Moskevské umělecké akademické divadlo, slavný MCHAT. Scéna, která píše svou historii od roku 1898, uvede v historické budově Národního divadla po dvou reprízách Ostrovského hry Poslední oběť a dramatizace Bulgakovova románu Bílá garda. V první z nich ztvární obchodníka Pribytkova umělecký ředitel souboru, slavný ruský herec a režisér Oleg Tabakov, který v srpnu oslavil osmasedmdesátiny. MCHAT v Praze naposledy hostoval v listopadu 2003, kdy na jevišti Státní opery uvedl inscenaci hry Pavla Kohouta Nuly. Nastudoval ji tam současný ředitel ND Jan Burian.

Židé v Torontu obnovují historický svitek tóry z Čech

Experti židovské komunity v kanadském Torontu se pustili do obnovy vzácných svitků tóry, z nichž jeden exemplář starý 250 let pochází z Čech. Židovská kongregace Temple Kol Ami chce tři tóry včetně té české do roka zrestaurovat nákladem zhruba 40.000 dolarů (asi 755.000 Kč). Svitky je potřeba zejména očistit a obnovit zašlé písmo. Do Kanady se česká tóra dostala poté, co komunistický režim v Československu začal rozprodávat svitky soustředěné v pražském Židovském muzeu. Tam byly na příkaz nacistů svezeny během druhé světové války. Jen v roce 1963 se tak do ciziny dostalo 1500 svitků. Z Londýna, kam směřovaly, byly pak rozeslány židovským obcím po celém světě včetně Kanady. Občas se české židovské artefakty dostávají také do nabídky hlavních světových aukčních síní.

Ze sportu:

Mistři světa Zuzana Hejnová a Vítězslav Veselý vévodí nominované desítce, z níž vzejde Atlet roku. Výsledky tradiční ankety budou slavnostně vyhlášeny v sobotu 9. listopadu. Oštěpařka Barbora Špotáková, která v minulých letech získala toto ocenění šestkrát za sebou, letošní sezonu kvůli mateřským povinnostem vynechala.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR znovu projednávala sázkařskou aféru, výrazněji však nepokročila. Nově obdržela pouze písemné vyjádření hráče Ondřeje Bíra, nikdo z obviněných se osobně nedostavil. Větší posun by měl nastat až poté, co předseda komise Richard Baček v nejbližších dnech nahlédne do policejních spisů.

Čtveřici Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol, Jan Hájek nominoval kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil na finále Davisova poháru proti Srbsku. Zápas se uskuteční 15. až 17. listopadu na tvrdém povrchu v bělehradské aréně, čeští reprezentanti trofej obhajují.

Tomáš Berdych vstoupil do turnaje série Masters v Paříži výhrou 6:2, 7:5 nad španělským soupeřem z kvalifikace Pablem Andújarem. Druhé kolo bylo naopak konečnou pro dalšího českého tenistu Lukáše Rosola, jenž s obhájcem titulu a světovou trojkou Davidem Ferrerem ze Španělska prohrál za hodinu a půl po třísetové bitvě 0:6, 6:2 a 3:6. Bývalá světová jednička Roger Federer se díky postupu do třetího kola kvalifikoval na Turnaj mistrů.

Český útočník Martin Havlát, který se v červnu podrobil operaci pánve, nastoupil ve středečním programu NHL k prvním utkání sezony. Návrat mladoboleslavského rodáka, který odehrál mistrovský zápas po téměř půl roce, nebyl vítězný, neboť se San Jose prohrál na ledě Los Angeles 3:4 v prodloužení.

Basketbalistky USK Praha zůstaly i po 12. ligovém kole neporažené, jejich očekávané domácí vítězství nad předposledním Trutnovem se ale nerodilo snadno. Druhou čtvrtinu totiž favorizované Pražanky prohrály o jedenáct bodů a v poločase vedly jen 44:39. Překvapení ale nedopustily a nakonec vyhrály jednoznačně 98:57.

Basketbalisté Prostějova poprvé v sezoně NBL prohráli. Úřadující vicemistři podlehli Děčínu na jeho palubovce 77:88, když téměř celé utkání marně dotahovali. Nadále však drží druhou příčku tabulky právě před Děčínem, který má na kontě rovněž jedinou porážku. Naopak Kolín poprvé v sezoně slavil vítězství, když doma porazil Svitavy 91:76.

Basketbalisté Nymburku i ve druhém venkovním utkání ve skupině A Evropského poháru prohráli. Tentokrát si odvážejí porážku z francouzského Le Mans, kde podlehli 74:81 po prodloužení. Soupeř po šňůře 19:0 vedl ve čtvrté čtvrtině o 14 bodů, český mistr sice manko stačil dohnat, ale v prodloužení byli opět lepší domácí. Připsali si tak druhé vítězství ve skupině, po kterém se dostali v tabulce před Nymburk.

Bývalý atlet Roman Šebrle se hodlá v příštích letech věnovat golfové kariéře a jedním z jeho cílů i nadále zůstává dostat se na olympijské hry.

Počasí:

Čekejte skoro jasno, zpočátku místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Teploty 7 až 11 stupňů.