Zprávy

0:00
/
0:00

Poslance ČSSD povede opět Jeroným Tejc

Poslanci ČSSD zvolili šéfem klubu opět Jeronýma Tejce. Ten patří ke křídlu Michala Haška, tedy rivala stranického předsedy Bohuslava Sobotky. Tejc zvítězil ve druhém kole tajné volby. Dostal 30 hlasů, pro Hamáčka hlasovalo 16 sociálních demokratů. Mezi sociálními demokraty se původně hovořilo o tom, že by se proti Tejcovi měl postavit místopředseda a Sobotkův přívrženec Lubomír Zaorálek. Nakonec ale kandidoval Jan Hamáček. Volba se konala v napjaté atmosféře, kdy předsednictvo ČSSD vyzvalo v neděli šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku, aby kvůli slabému volebnímu výsledku strany rezignoval. Vyřadilo ho také z vyjednávacího týmu o nové vládě. Tým, jenž byl pod Haškovým vedením, se ale v úterý odpoledne rozpadl. Rezignovali postupně všichni jeho členové. Nový vyjednávací tým by měl být ustanoven ve čtvrtek. Tejc by pokládal za logické, kdyby byl součástí vyjednávání o vládě. Poslanecký klub ČSSD přijal výzvu, aby se Sobotka účastnil jednání o sestavení vlády. Volební odpovědnost by se měla řešit na mimořádném sjezdu.

Štěch: ČSSD by se měla zbavit těch, kdo chystali pád Sobotky

Sociální demokraté by podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) měli své vedení zbavit lidí, kteří zákulisně připravili výzvu předsednictva k odstoupení Bohuslava Sobotky z čela strany. Ocenil podporu, které se Sobotkovi dostalo nejen od členské základny. Podle předsedy Senátu má silnější váhu rozhodnutí ústředního výkonného výboru strany, podle něhož je Sobotka kandidátem strany na premiéra, a tím logicky vyjednávačem o sestavení příští vlády. Štěch připomněl, že Hašek ještě v sobotu označil Sobotku jako kandidáta na premiéra a podpořil ho jako vyjednavače, aby pak za několik hodin obrátil. Svou roli v tom podle Štěcha měla víkendová schůzka vybraných sociálních demokratů s prezidentem Milošem Zemanem. "Plnou podporu" předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi vyjádřil i senátorský klub ČSSD. Usnesení podpořilo 31 přítomných členů senátorského klubu, tři se hlasování zdrželi, sdělil mluvčí strany Martin Ayrer.

Rusnok po volbách: Vláda bude dál působit jako udržovací kabinet

Premiér úřednické vlády Jiří Rusnok uvedl, že jeho vláda bude po volbách dál působit jako udržovací. Uvedl, že k prioritám jeho přechodného kabinetu patří evropské fondy, a to nejen čerpání ve stávajícím období, ale především nastavení v dalším období, a dále podpora ekonomického růstu a boj s nezaměstnaností. Sdělila to Rusnokova mluvčí Jana Jabůrková. "Pan premiér Jiří Rusnok plně respektuje výsledky letošních předčasných voleb. Nyní očekává, že lídři vedoucích stran vyjednají složení nové vlády. Je připraven svůj úřad předat nové vládě vzniklé z demokratických voleb okamžitě, jakmile bude ustavena," uvedla mluvčí.

Bělobrádek chce jednat se Sobotkou, s ANO se sejde ve čtvrtek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek chce jednat o možné povolební koalici s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Sejít by se s ním chtěl ještě před svou čtvrteční schůzkou s vyjednávacím týmem hnutí ANO. Sobotkův vnitrostranický rival Michal Hašek ho prý s nabídkou k jednání neoslovil. V ČSSD nyní v důsledku rozkolu existují dva vyjednávací týmy. V neděli se v ČSSD naplno rozhořel spor dvou stranických křídel, když se místopředsedovi Haškovi podařilo prosadit nový vyjednávací tým, v němž není předseda Sobotka. Lídr strany ale prohlásil, že sám povede vlastní jednání o budoucnosti české politické scény.

TOP 09 vyzvala ostatní strany, aby co nejrychleji sestavily vládu

TOP 09 vyzvala strany, které před volbami slibovaly změnu, aby co nejdříve sestavily vládu. Sama TOP 09 chce zůstat v opozici. Po jednání předsednictva bývalé vládní strany to řekl první místopředseda Miroslav Kalousek. Podle Kalouska Česká republika potřebuje silnou a akceschopnou vládu, která vzejde z výsledků voleb. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg předpokládá, že současná vláda Jiřího Rusnoka v demisi bude vládnout minimálně do Vánoc. Podle něj bude při novém rozložení sil ve Sněmovně obtížné sestavit jakoukoliv vládu. Kalousek řekl, že TOP 09 by nemohla spolupracovat se sociální demokracií, protože dění v této straně ovlivňuje prezident Miloš Zeman. "Pevně doufáme, že v ČSSD se přece jenom najde víc sociálních demokratů než Zdeňků Fierlingerů," poznamenal Kalousek.

Úzké vedení zemanovců v Praze řeší volební debakl

Úzké vedení Strany práv občanů - zemanovci se v úterý sešlo, aby hovořilo o volebním debaklu. ČTK to řekl předseda Zdeněk Štengl. Strana, které předvolební průzkumy přisuzovaly zisk blížící se hranici potřebné pro vstup do Sněmovny, získala pouze 1,5 procenta voličských hlasů. V pondělí bude jednat republikové předsednictvo strany, které může odvolat Štengla z čela strany. Předseda ale nehodlá po neúspěchu "utíkat z boje". "Neházím flintu do žita. Mám zodpovědnost za 3000 lidí ve straně," řekl Štengl cestou na jednání v pražském sídle SPOZ. Připustil nicméně, že u zemanovců je řada členů, kteří požadují vyvození personálních důsledků z volebního neúspěchu. Štengl po sobotním oznámení výsledků voleb řekl, že ho výsledek strany zklamal. Očekává proto změny ve vedení SPOZ.

Slovenský tisk: Z vítěze českých voleb se stává časovaná bomba

Ze strany, která zvítězila v parlamentních volbách v Česku, se stává časovaná bomba, napsal slovenský list Hospodárske noviny k rozkolu mezi šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a stranickým křídlem v čele s prvním místopředsedou Michalem Haškem. Slovenský tisk soudí, že za spory uvnitř ČSSD stojí prezident a někdejší předseda strany Miloš Zeman. "Z těsného vítěze předčasných voleb se stává největší hrozba politické stability v Česku," uvedly Hospodárske noviny. Dodaly, že konflikt uvnitř ČSSD může vyústit v její rozštěpení a posílit postavení podnikatele Andreje Babiše, jehož hnutí ANO skončilo ve volbách druhé za ČSSD.

Německo vidí ve výsledku českých voleb rozpad politického systému

Víkendové volby v České republice přinesly rozpad polistopadového stranického systému. Tak hodnotí výsledek hlasování ve své analýze Nadace Konrada Adenauera (KAS), která je těsně napojená na německé křesťanské demokraty kancléřky Angely Merkelové. Propad tradičních stran podle nadace zavinila rozšířená korupce, díky tomu posilují populisté a protisystémová KSČM. Podle ní bude sestavování vlády obtížné kvůli roztříštěnosti Poslanecké sněmovny, do níž se dostalo sedm stran. Situaci pak dále komplikují vnitřní spory uvnitř ČSSD. KAS varuje, že vztek voličů na tradiční strany a podpora populistů mohou představovat nebezpečí pro parlamentní demokracii v Česku.

Zeman přijal Gorbaněvskou, hovořili o situaci v Rusku

Prezident Miloš Zeman přijal někdejší sovětskou disidentku Natalju Gorbaněvskou. Šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček uvedl, že schůzka se z plánované půlhodiny protáhla na víc než hodinu. Zeman s Gorbaněvskou hovořil o vývoji v Rusku a dalších zemích postsovětského prostoru od Ukrajiny a až po Gruzii. Prezidentova kancelář se podle Kmoníčka změnila "v diskusní klub s vášnivým dialogem obou stran", který pokryl témata v šíři od ministerského předsedy Pjotra Stolypina až po šachového šampiona a ruského opozičního Garry Kasparova a vývoj občanské společnosti v dnešním Rusku. Gorbaněvská, která v roce 1968 protestovala v Moskvě proti invazi do Československa, končí týdenní návštěvu České republiky.

Zraněný velitel z Afghánistánu byl povýšen na plukovníka

Do hodnosti plukovníka byl povýšen Michal Kucharsky, který byl před dvěma lety zraněn v Afghánistánu. Velitel druhé jednotky poradního týmu v provincii Vardak pokračoval v misi i poté, co ho těžce zranil výbuch nálože pod autem. Medaili za zásluhy obdržel také Pavel Ernst, který v Afghánistánu zneškodnil několik výbušných nástrah. Od Američanů v misi ISAF si tím vysloužil titul Hrdina týdne. Náčelník generálního štábu Petr Pavel v Praze povýšil do hodnosti plukovníka celkem 19 vojáků. Mezi nimi jsou také například náčelník štábu čtvrté brigády rychlého nasazení Roman Náhončík a náčelník kbelské letecké základny Martin Bojkovský nebo zástupce velitele čáslavské letecké základny a pilot stíhacího gripenu Martin Nezbeda.

Bém: Projekt opencard nebyl předražený, žádná škoda nevznikla

Dlouhodobě kritizovaný projekt opencard, kvůli kterému stojí před soudem pět bývalých úředníků pražského magistrátu, nebyl předražený. Při hlavním líčení s někdejšími úředníky to řekl bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS), který v kauze vystupuje jako svědek. Podle něho také městu nevznikla žádná škoda. Obžaloba viní úředníky z uzavření nevýhodných smluv. Státní zástupkyně viní bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka a další čtyři muže z toho, že v letech 2006 a 2007 uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž městu způsobili škodu v řádu desítek milionů korun. Všichni vinu odmítají. Praha po pětici žádá přes 70 milionů korun.

V Británii zatčeno šest Čechů kvůli organizování účelových sňatků

V britském Wolverhamptonu bylo při policejních raziích zatčeno osm lidí, včetně šesti českých občanů, podezřelých z organizování sňatků naoko za účelem získání občanství. Informoval o tom britský server Express&Star. Skupina působila převážně v anglickém regionu West Midlands. V úterý byli zadrženi dva Češi ve věku 20 a 25 let a čtyři Češky ve věku 23, 33, 35 a 53 let. Kromě nich byla zatčena 27letá Britka a 32letý Polák. Falešné sňatky mezi lidmi z neunijních států a občany EU obvykle slouží prvním z nich jako způsob jak získat povolení k dlouhodobému pobytu a práci.

Nova: Čech, zadržený v Egyptě, už není svědek, ale podezřelý

Český občan, jehož žena a dcera v létě zemřely za záhadných okolností v egyptském přímořském letovisku Hurgada, už prý není svědek, ale podezřelý. TV Nova to řekl egyptský právník, který údajně měl možnost nahlédnout do spisu. Podle informací televize ze spisu vyplývá, že podezřelých je více. Policie údajně Čecha, který stále zůstává v Egyptě, vyslechla dvakrát, prokuratura spis stále doplňuje o další důkazy. Smrtící látkou měl být kyanid. Ženě i dceři prý nebyl aplikován jednorázově, ale několikrát po sobě. Šestatřicetiletá Češka a její osmiletá dcera zemřely na konci července v hotelovém pokoji.

Reuters: Janáček je k zahájení intervencí velmi opatrný

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Kamil Janáček v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že k zahájení případných devizových intervencí proti silné koruně je velmi opatrný. Obává se, že špatně zvolená strategie následného ukončení intervencí by mohla ekonomice způsobit šok, vyplývá z rozhovoru. Viceguvernér Vladimír Tomšík podle serveru Patria řekl agentuře Bloomberg, že intervence na devizovém trhu jsou stále velmi pravděpodobné. Od srpnového zveřejnění poslední prognózy potřeba dalšího uvolnění měnové politiky prý zesílila. Tomšík by prý osobně neváhal a už teď uvolnil politiku.

Zdravotnictví dostane v odvodech států letos navíc 800 milionů

Zdravotnictví dostane ještě letos navíc 800 milionů korun ve zvýšených platbách státu za děti, důchodce či nezaměstnané. ČTK to řekl legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek. Uvedl, že ve středu 30. října vyjde ve Sbírce zákonů s platností od 1. listopadu zákonné opatření se zvýšením odvodů státu ročně o 4,7 miliardy korun, což je zhruba 400 milionů korun navíc každý měsíc. Opatření musí zpětně schválit na ustavující schůzi nová Sněmovna, jinak bude neplatné. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, z nich 220 platí zdravotní pojišťovny, kterým na konci roku bude chybět na úhrady péče osm až deset miliard korun.

Závazky nemocnic po splatnosti stouply za rok o 43 procent

Závazky nemocnic po splatnosti letos v pololetí oproti stejnému období loňska stouply o 43 procent ze 3,6 na 5,2 miliardy korun. Uvedli to statistici na svém webu. Nejvíc stouply u fakultních nemocnic, z 861 milionů na 2,1 miliardy, u krajských nemocnic pak ze dvou miliard na 2,4 miliardy korun. Podle ministerstva zdravotnictví k tomu přispělo zákonné zkrácení lhůt pro úhradu faktur, a to, že nemocnice nedostaly část očekávaných příjmů kvůli omezující úhradové vyhlášce. Fakultní nemocnice z omezených příjmů také vyplácely zvýšené platy, které pro zdravotníky vybojovaly odbory.

SB: Nejlepší podmínky pro podnikání jsou v Singapuru, ČR je 75.

Singapur a Hongkong byly v uplynulém roce místy s "nejpřátelštějšími" podmínkami pro podnikání na světě, zatímco největší pokrok v reformách pro podnikání v tomto období udělala Ukrajina. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou v pondělí zveřejnila Světová banka (SB). Česká republika si v pravidelném hodnocení pohoršila o sedm příček a proti minulému roku klesla na 75. místo. Za poslední rok podle zprávy vykázala pokrok ve dvou z celkem deseti sledovaných oblastech: v zahraničním obchodu a v řešení platební neschopnosti. V sedmi sledovaných kategoriích si ale pohoršila. Největší pokles přitom zaznamenala v kategorii registrace nemovitostí a v kategorii zakládání firmy.

MMR: Hypoteční trh letos stoupl o čtvrtinu na 110 miliard Kč

Banky v Česku za tři čtvrtletí poskytly občanům 67.800 hypotečních úvěrů za celkem 109,9 miliardy korun, což byl meziroční nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů o více než čtvrtinu. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj. Růst hypotečního trhu ve třetím kvartálu dále zrychlil. Celkově letos hypoteční banky poskytly občanům, firmám i obcím a městům přes 69.000 hypoték za 129,5 miliardy korun. To je meziroční nárůst co do počtu o 28 procent a co do objemu o téměř třetinu. V případě pokračujícího tempa by výsledky za celý trh mohly do konce roku předčit rekordní rok 2007, kdy si lidé vzali hypotéky za více než 140 miliard korun. Nahrávají tomu stále výhodné úrokové sazby i stabilní ceny nemovitostí.

Praha uzavře miliardový tendr na svoz komunálního odpadu

Hlavní město uzavře opakovaně roční smlouvu na svoz odpadu s firmou Pražské službu. Tendr vyjde Prahu na více než miliardu korun. Smlouva, kterou už schválili radní, začne platit od 1. listopadu 2013. Uzavřením smlouvy chce město získat čas na vypsání výběrového řízení na firmu, která bude svážet a likvidovat odpad v Praze v následujících letech. Praha také plánuje zvýšit poplatek za svoz odpadu o 3,3 procenta, tedy o loňskou inflaci. Pražané by si tak měsíčně připlatili zhruba dvě koruny.

MŽP souhlasí se vznikem letiště ve Vodochodech

Ministerstvo životního prostředí souhlasí se vznikem letiště ve Vodochodech. V rámci řízení o dopadu projektu na životní prostředí (EIA) si ale vymínilo 124 podmínek, které jsou nezbytné pro zachování životního prostředí a ochranu obyvatel okolí před hlukem. Požaduje například dostavět chystaný přivaděč na dálnici D8. Za rok může Vodochodské letiště odbavit 35.000 startů a přistání, což je zhruba čtvrtina ve srovnání s provozem na ruzyňském Letišti Václava Havla. Další podmínkou je zákaz startů a přistání letadel od 22:00 do 6:00 a zákaz přijímat letadla s rozpětím křídel nad 36 metrů. Se stavbou letiště ostře nesouhlasí obce v okolí, proti stavbě je i Středočeský kraj.

Skupině PPF v pololetí stoupl čistý zisk na 9,7 mld. Kč

Skupině PPF v prvním pololetí meziročně stoupl čistý zisk o 131 milionů eur na 379 milionů eur (zhruba 9,7 miliardy Kč). Aktiva skupiny stoupla o 600 milionů eur na 22,1 miliardy eur (v přepočtu asi 569 miliard Kč). PPF ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. Růst hodnoty základních finančních ukazatelů je podle ní výsledkem pokračování posilování investic PPF na prioritních trzích střední Evropy, Ruska a Asie. Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie.

Nejlepším letošním českým dokumentem je snímek Velká noc

Nejlepším českým dokumentárním filmem roku 2013 se na filmovém festivalu v Jihlavě stal snímek Velká noc. Jeho autor Petr Hátle se rok pohyboval v pražských nočních ulicích a sledoval prostitutky, prodavačky, skladníky a další postavy, které v noci žijí a ve dne spí. Cena za přínos světové kinematografii na letošním sedmnáctém ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě byla udělena režiséru Janu Němcovi. Vyhlášení vítězů soutěžních sekcí se odehrálo během slavnostního zakončení festivalu v Domě kultury odborů. Premiérově byl při něm uveden portrét polské režisérky Agnieszky Hollandové, jehož autory jsou Krystyna Krauzeová a Jacek Petrycki. Hlavní cenu pro nejlepší světový dokument sekce Opus Bonum v Jihlavě získala kompilace amatérských záběrů událostí takzvaného arabského jara s názvem Povstání. V sekci experimentálních dokumentů byly tentokrát uděleny dvě ceny. Jedna putuje do Spojených států Nathanielu Dorskemu za film Píseň. Druhé ocenění porota udělila dokumentu Rozšíření vnějšku rakouského režiséra Siegfrieda Alexandera Fruhaufa.

Festival Blues Alive letos zavítá také do Prahy, Zlína a na Mírov

Přehlídka bluesové hudby Blues Alive letos kromě domovského Šumperka rozezní i kluby ve Zlíně a Praze. Hudebníci tradičně zahrají i v jedné z nejtěžších tuzemských káznic v Mírově na Šumpersku. Uvedl to mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Osmnáctý ročník festivalu Blues Alive se koná 14. až 16. listopadu. Hvězdou závěrečného koncertu bude kytarista a zpěvák Walter Wolfman Washington. V rámci evropského turné se ve Zlíně představí také americký soulový zpěvák Earl Thomas s doprovodnou kapelou. Součástí programu je také Visegrádský večer, koncert v Klášterním kostele, tematické odpoledne nazvané Blues není jen kytara, jam sessions ve foyer Domu kultury a v Pivnici Holba i projekce filmu The Last Waltz Martina Scorseseho. Hlavní dění zakončí velký nedělní koncert v polském Chorzówě.

Školáči v Holešově uvedou "terezínskou" operu Brundibár

V Holešově bude uvedena dětská opera Brundibár, v níž účinkovaly za druhé světové války židovské děti v Terezíně. Operu napsal pražský židovský skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistra už v roce 1938, smutné proslulosti se jí ale dostalo až v terezínském ghettu, kde měla premiéru 23. září 1943. Žáci holešovské základní umělecké školy ji uvedou ve čtvrtek v 18:00 ve středisku volného času ve Všetulích. Vystoupí v ní dvě desítky herců, od žáků první třídy až po středoškoláka. V představení zazní i vzpomínky terezínských herců a také básně z ilegálního časopisu, který vydávali mladí židovští chlapci. Opera byla v terezínském ghettu uvedena více než padesátkrát. S malými židovskými vězni ji nastudoval sám skladatel. Její uvádění skončilo až transportem dětí do vyhlazovacích táborů.

Ze sportu:

Minimálně 78 sportovců bude mít česká výprava na zimních olympijských hrách v Soči v příštím roce. Aktuální stav 100 dní před zahájením her se však zcela jistě ještě změní, neboť plno nominací bude probíhat v blížící se zimní sezoně. Vedení Českého olympijského výboru (ČOV) počítá, že sportovců v Soči bude více než sto.

V silném zastoupení celkem 32 jezdců se představí česká cyklokrosová reprezentace na nedělním mistrovství Evropy v Mladé Boleslavi. Tradičně ho nepojedou muži elitní kategorie, novinkou je však samostatný závod pro ženy ve věku 22 let a mladší. Evropský šampionát se na české území vrací po 10 letech, v roce 2003 ho pořádal Tábor. Týden po Světovém poháru právě na jihu Čech půjde o druhý zásadní vrchol sezony na českém území.

Český cyklokrosař a biker Petr Dlask dostal za květnový pozitivní dopingový test na clenbuterol dvouletý zákaz startu. Bez dalších podrobností to uvádějí servery v Belgii, kde sedmatřicetiletý cyklista do předloňského roku závodil za stáj Telenet-Fidea.

Moderní gymnastky Tartu Moravská Slavia Brno v sestavě Monika Míčková, Anna Šebková a juniorka Le Thi Mai obsadily osmé místo na mistrovství světa klubů v Tokiu. Soutěž vyhrály suverénně ruské závodnice týmu Gazprom v sestavě s mistryní světa Janou Kudrjavcevovou, Margaritou Mamunovou a juniorkou Julií Bravikovovou.

Na únorové zimní olympijské hry v Soči už se mezi fanoušky prodalo zhruba 75 procent vstupenek. Nejvíce se jich prodává na hokej, rychlobruslení a biatlon. ČTK to řekl tiskový mluvčí Českého olympijského výboru (ČOV) Alexandr Kliment. Volné lístky je možné zakoupit na internetových stránkách ČOV a jejich ceny se pohybují od 550 do 26.000 korun.

Český hokejový útočník Tomáš Plekanec si připsal vítězný gól v pondělním utkání NHL na ledě New Yorku Rangers, kde jeho Montreal vyhrál 2:0. Kladenský odchovanec ve 37. minutě otevřel skóre zápasu, když si v přesilovce najel před branku a překonal brankáře Henrika Lundqvista kličkou do bekhendu.

Ve fotbalovém Poháru České pošty se dnes v osmifinálových odvetách rozhodne o třech postupujících do čtvrtfinále. Zatímco však Dukla Praha doma porazila Příbram vysoko 4:0, Slavia a Jablonec nebyly v prvních zápasech zdaleka tak suverénní.

Počasí:

Zítřek bude oblačný až zatažený a místy s deštěm, teploty 9 až 13 stupňů.