Zprávy

V Česku probíhají přečasné sněmovní volby

V pátek ve 14:00 začaly v pořadí šesté volby do Poslanecké sněmovny v historii samostatné České republiky. Jsou zároveň druhé předčasné. Lidé v nich rozhodují o tom, kdo z rekordního počtu 5899 kandidátů získá poslanecká křesla a které z 23 volebních stran budou mít šanci získat zastoupení v nové vládě. Mezi prvními vhodili do volebních uren hlasovací lístky straničtí lídři. Volili i prezident Miloš Zeman či jeho předchůdce Václav Klaus.

Volby poznamenaly i nešťastné události. V kulturním domě ve Frýdku-Místku umřela 81letá volička. V jednom z opavských okrsků zkolabovala členka komise a volby musely být na několik desítek minut přerušeny. Žena skončila v nemocnici. Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu od 08:00 do 14:00, kdy hlasování v Česku skončí. Drtivá většina výsledků by měla být známa do sobotního večera.

První den voleb skončil v Americe, v USA byl o volby velký zájem

Na americkém kontinentu v noci na pátek skončil první den hlasování v českých parlamentních volbách. Zejména v USA volby provázel značný zájem. V New Yorku odevzdalo svůj hlas 105 Čechů, přičemž téměř polovina přišla s voličským průkazem. Uvedl to generální konzul v New Yorku Martin Dvořák. Volební účast je zatím podle Dvořáka jen o deset procent nižší než při nedávných prezidentských volbách. Hned po otevření volební místnosti odvolila v New Yorku jako první bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová. V Chicagu během prvního dne využilo svého volebního práva 38 českých občanů, včetně biskupa Václava Malého. Ve Washingtonu, v New Yorku, v Chicagu a Los Angeles první den odevzdalo svůj hlas dohromady přes 200 voličů, z nich téměř polovina na voličský průkaz, shrnul tajemník českého velvyslanectví ve Washingtonu Martin Pizinger. Slabší byla účast v kanadském Torontu. Volební místnosti v rámci českých parlamentních voleb jsou na 104 místech ve světě, a to převážně na českých velvyslanectvích nebo také ve městech, kde působí čeští vojáci.

Na ambasádě v Bratislavě čekaly na zahájení voleb desítky voličů

Na otevření volební místnosti na českém velvyslanectví v centru Bratislavy čekalo několik desítek Čechů. Zájemci o účast ve volbách do Poslanecké sněmovny si krátce po zahájení hlasování museli nejprve vystát frontu, aby se dostali k hlasovacím archům. Volební místnost na velvyslanectví v Bratislavě je jediným místem, kde Češi na Slovensku mohou odevzdat svůj hlas v předčasných volbách. Do zvláštního seznamu voličů se předem zapsalo 460 lidí. To je ale jen zlomek z několika desítek tisíc krajanů, kteří žijí na Slovensku. Krajané z východního Slovenska si stěžovali, že po zrušení generálního konzulátu ČR v Košicích by k volbám museli cestovat do 400 kilometrů vzdálené Bratislavy.

Češi v Německu mohou volit do Sněmovny na čtyřech místech

Na čtyřech místech v Německu se v pátek ve 14:00 SELČ otevřely volební místnosti, ve kterých mohou Češi hlasovat v parlamentních volbách. Do volebních místností v Berlíně, Mnichově, Drážďanech a Düsseldorfu mohou přijít lidé zapsaní ve zvláštním volebním seznamu nebo ti, kteří mají voličský průkaz. V roce 2010 hlasovalo v Německu v českých parlamentních volbách 348 lidí. Větší zájem než o minulé sněmovní volby byl mezi českými občany v Německu o volbu prezidenta letos v lednu. V prvním kole odevzdalo svůj hlas 403 lidí, ve druhém dokonce 735 lidí. V Německu, stejně jako v ostatních zahraničních volebních místnostech, si budou voliči vybírat z kandidátů Středočeského kraje.

Do Sněmovny volí také občané ČR v Bruselu

Také v Bruselu, sídle evropských institucí i Severoatlantické aliance, mají od 14:00 SELČ čeští občané možnost hlasovat do české Poslanecké sněmovny. Volební komise odhaduje, že se dostaví okolo 900 oprávněných voličů. Na voličském seznamu je zapsáno 733 občanů. Na základě zkušenosti lze prý očekávat, že hlasovat přijde okolo 400 z nich. Přibližně 200 lidí by mohlo dorazit s voličským průkazem. V belgické metropoli je na končícím summitu EU český premiér Jiří Rusnok, volit zde ale nebude. Hlasovat má v plánu až bezprostředně po večerním návratu do Prahy.

V zahraničí volila i Česká filharmonie nebo Národní divadlo

Přestože je nyní Česká filharmonie tisíce kilometrů daleko od vlasti, většina hudebníků využila možnosti hlasovat v českých parlamentních volbách. Po náročné cestě do Japonska přišlo k urně ve zvláštní volební místnosti v Kjótu podle manažera orchestru na 80 procent členů souboru. "Byl to nápad muzikantů," řekl ČTK manažer Robert Hanč v telefonickém rozhovoru. "Nejprve to vypadalo dosti beznadějně, že to nejde (...), nicméně se to nakonec podařilo," poznamenal o peripetiích, předcházejících hlasování. Možnosti hlasovat s voličským průkazem v cizině využili i členové Národního divadla, kteří jsou nyní na zájezdě v Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT). V Moskvě odehrají dvě reprízy inscenace hry Samuela Becketta Čekání na Godota a dvě reprízy hudební komedie Co se stalo, když Nora opustila manžela od držitelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinekové.

Zeman chce jednat o vládě po ustavení Sněmovny, vítězi prý pomůže

Prezident Miloš Zeman by chtěl o nové vládě začít jednat až po ustavení Sněmovny. Při sestavování kabinetu bude respektovat vítěznou stranu. Pokud by ale vítěz měl problém dát koalici dohromady, pokusí se mu prý pomoci. Zeman to řekl v pátek odpoledne poté, co ve volební místnosti v základní škole na pražském sídlišti Lužiny odevzdal svůj hlas. "Budu samozřejmě respektovat úspěch té strany, která ve volbách uspěje, to je samozřejmé. Pokud jde o postup vytvoření koalice, tak to záleží i na jednáních mezi stranami, prezident se nemá plést do všeho. Pokud by se ukázalo, že koalice je obtížně sestavitelná, tak vzhledem k tomu, že jmenuji nejen premiéra, ale i vládu, tak se samozřejmě pokusím vítězi voleb pomoci," řekl České televizi po odevzdání hlasu Zeman. Poté zopakoval, že dá šanci na sestavení kabinetu představiteli vítězné strany. Nemusel by to tedy být její předseda.

Zeman: Církev žádá o objekt, který nesouvisí se činností katedrály

Církev žádá v areálu Pražského hradu o objekty, které příliš nesouvisejí s činností metropolitní kapituly, jež se stará o katedrálu sv. Víta. Řekl to prezident Miloš Zeman. Jako příklad uvedl objekt ve Zlaté uličce. Ve čtvrtek Zeman prohlásil, že církev vznáší některé neoprávněné požadavky na navrácení objektů v rozporu s dohodou s exprezidentem Václavem Klausem. Duka na to reagoval prohlášením, že dohodu s Klausem neporušil. Klaus ve čtvrtek uvedl, že když v roce 2010 uzavřel s Dukou dohodu týkající se katedrály sv. Víta a areálu Pražského hradu, měl za to, že je uspořádání vyřešeno jednou pro vždy a že tato dohoda je i nad restitucemi. Rozruch kolem nemovitostí na Hradě vyvolal ministr vnitra Martin Pecina, který podle Práva na pokyn hradního kancléře Vladimíra Mynáře navrhl zákonným opatřením vyjmout celý hradní areál z církevních restitucí, a to kvůli nárokům na některé nemovitosti a také kvůli zajištění bezpečnosti. Premiér Jiří Rusnok ve středu řekl, že zákonné opatření nenavrhne; může to řešit až nová vláda.

Primátoři odmítli pozvání prezidenta na Hrad

Řada primátorů českých statutárních měst se kvůli nesouhlasu s některými kroky prezidenta Miloše Zemana nezúčastní pondělních oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. Například pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) chce podpořit rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity, které prezident na Hrad nepozval. Kvůli výhradám k jednání prezidenta na Hrad nedorazí ani plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) a jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Další primátoři se omluvili z jiných důvodů.

Na Hrad nepůjde 28. října většina rektorů veřejných vysokých škol

Na oslavu státního svátku na Hrad nepůjde více než dvacítka rektorů. Účast potvrdili zatím tři z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol. Ostatním vadí to, že prezident nepozval jejich dva kolegy, rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Bek si to vysvětluje tím, že prezidentovi s ohledem na předvolební kampaň neumožnil při jeho zářijové návštěvě Brna přednášet na univerzitě. Grubhoffer zase na jaře odmítl přijet na jmenování profesorů, protože mu vadilo to, že Zeman nechtěl jmenovat profesorem Martina C. Putnu. Zeman na tiskové konferenci v Roudnici nad Labem řekl, že ho rektor Masarykovy univerzity Bek urazil tím, že zakázal jeho přednášku na univerzitě.

Politici mají za to, že Zeman měl pozvat všechny rektory

Předsedové čtyř parlamentních stran - Bohuslav Sobotka (ČSSD), Vojtěch Filip (KSČM), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) - jsou přesvědčeni, že prezident Miloš Zeman měl na oslavy 28. října pozvat rektory všech veřejných a státních vysokých škol. Na výročí vzniku republiky nedostala pozvání ani bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která to vnímá jako "primitivní pomstu". Věc si spojuje se jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka, jemuž byla jako tehdejší šéfka Sněmovny přítomna, z něhož však brzy odešla. Zemanova reakce jí připadá klukovská a hloupá.

Rusnok: Skandál kolem odposlechů by neměl narušit vztahy EU a USA

Česká republika nebude aktivně vstupovat do jednání Německa a Francie se Spojenými státy o údajném americkém sledování evropských občanů a politiků. Novinářům to po summitu EU řekl český premiér Jiří Rusnok. Nemá prý žádné informace o tom, že by se kauza týkala českých veřejných činitelů či nějak České republiky. Lídři evropské osmadvacítky ve čtvrtek večer při diskusi o tomto tématu zdůrazňovali, že spory okolo kauzy by se neměly promítnout například do obchodních vztahů mezi EU a USA. "Mnozí explicitně vyjadřovali, že jsou velkými zastánci euroatlantické vazby. A to je i postoj ČR," dodal premiér.

V úterý Zeman přijme ruskou disidentku Gorbaněvskou

Ruskou disidentku Natalji Gorbaněvskou přijme příští úterý prezident Miloš Zeman. Informaci potvrdil šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Zeman se s Gorbaněvskou setká na zámku v Lánech. Gorbaněvská byla jednou z takzvaných osmi statečných, kteří v srpnu 1968 v Moskvě protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy. Byla za to později uvězněna, internována na psychiatrické klinice a donucena odejít do emigrace. Tento týden dostala žena za své celoživotní zásluhy v boji za demokracii, svobodu a lidská práva ocenění Univerzity Karlovy, přijal ji též ministr zahraničí Jan Kohout. V neděli Gorbaněvská položí květiny na hrob prezidenta Václava Havla.

Novým rektorem Univerzity Karlovy bude lékař Tomáš Zima

Novým rektorem Univerzity Karlovy byl ve třetím kole zvolen někdejší děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima. Od akademického senátu získal 42 hlasů z celkových 70. Funkce by se měl ujmout v únoru 2014. Školu povede do roku 2018, ve funkci ho ale ještě musí potvrdit prezident Miloš Zeman. Sdělil to mluvčí školy Václav Hájek. Nový rektor ve funkci vystřídá Václava Hampla. Profesor Zima (47) vedl 1. lékařskou fakultu do loňska, nyní působí jako přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky. Věnuje se klinické biochemii, vnitřním nemocem a léčbě nemocí ledvin (nefrologii).

Martin Roman odstoupil z dozorčí rady ČEZ

Bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman (43) odstoupil z dozorčí rady společnosti. Předsedou kontrolního orgánu největší energetické firmy v zemi byl od září 2011. Informoval o tom ČEZ a ministerstvo financí. Novými členy dozorčí rady se stali Michal Mejstřík a primátor Chomutova Jan Mareš. Post předsedy dozorčí rady zůstane dočasně neobsazený. Zkušený manažer Roman byl předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti v letech 2004 až 2011. Kvůli svému postavení v čele polostátní energetické firmy i vztahům s politiky býval označován za jednoho z nejvlivnějších lidí českého byznysu.

NKÚ prověří výstavbu metra i peníze na obnovitelné zdroje

Kontroloři z Nejvyššího kontrolního úřadu chtějí v příštím roce prověřit například peníze na výstavbu trasy A pražského metra, na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů nebo peníze na důchody. Prověřit chtějí také správu některých daní. Vyplývá to z plánu kontrolní činnosti na příští rok, který schválilo vedení úřadu. V plánu je zatím 38 kontrol, úřad může během příštího roku jejich počet podle svého uvážení zvýšit.

Hradecký kraj s Poláky dostal z EU do pohraničí dvě miliardy Kč

Česko-polské pohraničí v Královéhradeckém kraji a sousedním Dolnoslezském vojvodství získalo z Evropské unie na různé projekty přes dvě miliardy korun. Peníze šly od roku 2007 z programu přeshraniční spolupráce na téměř 400 společných projektů. V pohraničí se z dotací podařilo opravit silnice, postavit cyklostezky, podpořit práci záchranářů, podnikatelů či vylepšit životní prostředí. Řekl to mluvčí hradeckého hejtmanství Jiří Hošna. Peníze z unie pomohly hlavně s opravami zničených cest. Unie podpořila i vznik informačního česko-polského inovačního portálu, který má pomoci podnikatelům.

Plzeňský kraj má od EU 110 mil. Kč na podporu zájmu o techniku

Plzeňský kraj dostal od EU pro svoje střední školy a učiliště 110 milionů Kč na podporu technického vzdělávání. Každá z 15 škol má čtyři základní partnerské školy, s nimiž organizují společnou výuku a budují nové laboratoře, učebny a dílny. Základní školy se učí, jak se technické i přírodovědné obory vyučují na středních školách, aby se více provázaly s technickými obory, řekl hejtmanův náměstek Ivo Grüner (ČSSD). "Na společných projektech už se pracuje, peníze se začínají čerpat. Dotace potrvají do roku 2015," uvedl.

Soud propustil z vězení matku týraných chlapců z kauzy Kuřim

Okresní soud v Opavě rozhodl o podmínečném propuštění ženy, která byla odsouzena v kauze Kuřim za týrání svých synů. Z devítiletého trestu si odpykala více než šest let. Podle znalce není na svobodě pro společnost nebezpečná. Zkušební dobu soudkyně stanovila na 5,5 roku. Žena se nesmí stýkat s dalšími odsouzenými kromě sestry. Může dál pokračovat v kontaktu se syny, které mají v péči její rodiče. Skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Podle znalců budou mít chlapci psychické potíže celý život.

Soud odročil projednání kauzy exposlance Ratha na prosinec

Krajský soud v Praze odročil projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného korupce na 3. prosince. Původně měl jednat několik dní v listopadu. Pauza je způsobená tím, že jednací síň potřebují využít ostatní soudci, jde také o omluvy některých obhájců, kteří mají jednání jinde. Soud přestávky využije k tomu, že pošle spis v kauze Vrchnímu soudu v Praze, aby projednal stížnost Ratha na vazbu, ve které je více 15 měsíců. Hlavní líčení je zatím nařízené do února příštího roku. Poté lze očekávat pokračování, protože advokáti 11 obžalovaných v případu chtějí předvolat další svědky a budou vyžadovat znalecké posudky.

Traťový komisař půjde za smrt dívek při rallye v Lopeníku k soudu

Uherskohradišťský státní zástupce Tomáš Pindur obžaloval dvaadvacetiletého traťového komisaře kvůli smrti čtyř dívek při loňské rallye v Lopeníku. Mladému muži u soudu hrozí za usmrcení z nedbalosti a těžkou újmu na zdraví z nedbalosti v případě uznání viny až šest let vězení, řekl Pindur. Dívky zahynuly při havárii jednoho závodního vozu, který ve vysoké rychlosti vyjel z trati a narazil do nich. Komisař je podle policie pustil k trati, řidiče kriminalisté neobvinili. Pindur se nechtěl k případu v této chvíli blíže vyjadřovat s odkazem na projednávání u soudu. Tragédie se stala loni 10. listopadu při automobilovém závodu Autogames RallyShow Uherský Brod. Při nehodě vozu byla těžce zraněna také dvaapadesátiletá žena.

Policie podezírá 10 lidí z výroby a prodeje 10 kg pervitinu

Královéhradečtí kriminalisté obvinili deset lidí z nedovolené výroby a prodeje drog. Policie je podezírá, že v Hradci Králové od roku 2009 mohli vyrobit a prodat nejméně deset kilogramů pervitinu, za který mohli získat kolem 15 milionů korun. Obvinění, kteří jsou sami uživateli drog, pervitin prodávali stálé klientele na Královéhradecku. ČTK o tom informovala mluvčí královéhradecké policie. Podle policie obvinění od podzimu 2009 z Polska dováželi léky, které obsahují pseudoefedrin, a vyráběli z něj pervitin.

Plzní projde v pondělí na státní svátek pochod, zřejmě radikálů

Plzní, především její částí Bory, projde v pondělí odpoledne ohlášený pochod, zřejmě radikálů. Policie připravuje bezpečnostní opatření, do kterého zapojí pořádkovou, cizineckou a dopravní policii, kriminalisty, pořádkovou a zásahovou jednotku, policejní psovody a antikonfliktní tým, řekla policejní mluvčí Jana Tomková. Na sociálních sítích se domlouvají i občanské iniciativy a jednotlivci, kteří vyzývají nejen Plzeňany k protiakci, k setkání a společnému vyjádření proti rasismu a neonacismu. Akci nahlásil v obecné poloze jeden člověk z Plzeňska a nazval ji Protest proti porušování práv slušných občanů ČR a proti upřednostňování jedné skupiny osob. V Plzni se naposledy konal pochod extremistů v srpnu. Protiromské akce se účastnilo asi 150 radikálů a jejich příznivců.

Policie zadržela squattery, kteří obsadili dům v Praze

Policie v noci na pátek zadržela 33 ze zhruba 200 squatterů, kteří ve čtvrtek večer obsadili dům v centru Prahy mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím. Většina squatterů dům po výzvě dobrovolně opustila, poslední z nich odešli kolem 03:00. Zadržené policie předvedla na služebnu ke zjištění totožnosti. Řekla to mluvčí policie Hana Jeřábková. Zajištění squatteři se podle ní dopustili přestupku neuposlechnutí výzvy veřejného činitele. Přestupky by nyní s nimi měly být řešeny ve správním řízení. Všichni již policejní služebny opustili. Akci uspořádala squatterská iniciativa Vzpomínky na budoucnost, která chtěla v budově ve Washingtonově ulici otevřít sociální centrum, řekl člen iniciativy František Sauer. V domě plánovali zůstat více dní, tomu odpovídal i naplánovaný program. Nepočítali, že policie během sněmovních voleb zasáhne.

Metrostav zahájil demolici domu v centru Prahy

Stavební firma Metrostav zahájila demolici bývalé tiskárny v Opletalově ulici u Václavského náměstí v centru Prahy. Torzo budovy je v havarijním stavu, demolici nařídil stavební odbor Prahy 1. ČTK to řekl mluvčí Metrostavu František Polák. Majitelem domu je společnost Flow East, která vlastní i sousední rohový dům. Investor chce namísto této budovy a bývalé tiskárny na pozemku ve vnitrobloku postavit moderní objekt. Proti bourání rohového domu se v minulosti postavili někteří architekti a památkáři a protestovala proti němu i veřejnost. Všechna potřebná povolení chce investor získat do konce letošního roku, poté by začal s demolicí a následně se stavbou.

Kramářova vila se 28. října otevře návštěvníkům

Ve státní svátek 28. října se mohou lidé přijít podívat do reprezentačních prostor Kramářovy vily, sídla českých premiérů. Úřad vlády v pátek představil některé změny v interiéru. Na místo nad krbem v pracovně se po několika letech vrátil portrét Naděždy Kramářové, knihovna je doplněna historickými tisky a vstup do reprezentačních prostor ozdobí Kramářův portrét. Lidé při prohlídce uvidí i vystavený otisk posmrtné Kramářovy masky a kopie diplomatických pasů jeho a jeho ženy. Do vily se Kramářovi nastěhovali na jaře 1915, Kramář byl ale 21. května zatčen a o rok později odsouzen ve Vídni k trestu smrti za velezradu. Až do roku 1917, kdy se díky císařské amnestii vrátil do Prahy, zůstala vila osiřelá. V roce 1952 připadla úřadu předsednictva vlády a sloužila převážně k reprezentaci a ubytování státních návštěv. V 90. letech byly zrekonstruovány obytné prostory, od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády.

Filharmonie Brno jede na turné do Japonska

Filharmonie Brno vyjede na turné do Japonska. Vrátí se tam po dvou letech. Orchestr odlétá 31. října, v listopadu pak vystoupí na 12 koncertech v devíti japonských městech. Brněnští filharmonici zahrají například v Tokiu a Ósace. Zazní díla českých velikánů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Program doplní Nedokončená symfonie Franze Schuberta a Beethovenova Osudová. Sólového partu ve Dvořákově violoncellovém koncertu h-moll se ujme mladý český cellista Tomáš Jamník. Filharmonie Brno se v Japonsku tentokrát představí pod taktovkou Leoše Svárovského, bývalého šéfdirigenta a dlouholetého spolupracovníka orchestru.

Ze sportu:

Petra Kvitová postoupila do semifinále Turnaje mistryň. Česká tenistka dnes v Istanbulu v rozhodujícím duelu o druhé postupové místo z Červené skupiny zdolala Němku Angelique Kerberovou 6:7, 6:2 a 6:3. Soupeřkou předloňské vítězky Turnaje mistryň Kvitové v sobotním semifinále bude turnajová čtyřka Li Na. Číňanka porazila zraněnou Bělorusku Viktorii Azarenkovou 6:2, 6:1 a s třemi výhrami ovládla Bílou skupinu.

Hokejový útočník David Krejčí zařídil ve čtvrtečním utkání NHL gólem v poslední sekundě třetí třetiny výhru Bostonu nad San Jose 2:1. Český kanonýr předtím přihrál i na první branku Jaroma Iginly a bodoval v šestém zápase za sebou. Mezi hvězdy čtvrtečního večera se zapsal také další český útočník Tomáš Plekanec, který se gólem a dvěma asistencemi zasloužil o výhru Montrealu nad Anaheimem 4:1.

Fotbalisté Liberce přišli dvě minuty před koncem v oslabení po vyloučení brankáře Přemysla Kováře o skalp Sevilly a se španělským týmem ve 3. kole Evropské ligy remizovali 1:1. Severočeši dlouho vedli díky Michaelu Rabušicovi, v závěru ale srovnal Machín a udržel tak favorita v čele skupiny o dva body před Slovanem.

Reprezentační záložník Vladimír Darida vstřelil gól při svém soutěžním debutu za Freiburg. Uzdravená letní posila z Plzně pomohla k domácí remíze 1:1 s Estorilem v Evropské lize. Mezi střelce se ve 3. kole zapsal i další fotbalista národního týmu Václav Kadlec. Jeho Frankfurt porazil 2:0 Maccabi Tel Aviv.

Volejbalisté Českých Budějovic na úvod Ligy mistrů nezískali ani bod v černohorské Budvě, kde prohráli 0:3. Po celý zápas se trápili se servisem a v žádném ze tří setů ani nepřekročili 18 bodů. Přitom právě Budvu považovali Jihočeši z tria soupeřů ve skupině C, kde mají ještě Paříž a polský Rzeszow, za nejschůdnějšího soupeře.

Volejbalistky Olomouce a hráči Dukly Liberec rozehráli výborně Pohár CEV a jsou blízko postupu do osmifinále. Hanačky doma deklasovaly rakouský Linec 3:0, Liberec si přivezl všechny tři body z estonského Tallinnu rovněž za výhru 3:0. Odvety s oběma bronzovými týmy české extraligy z uplynulé sezony se uskuteční v příštím týdnu.

Počasí:

V sobotu čekáme jasno až polojasno, teploty 18 až 22stC.