Zprávy

0:00
/
0:00

Duka chce, aby objekty užívané církvemi na Hradě byly dál církevní

Budovy, které církve v areálu Pražského hradu užívají, by měly zůstat církevní. Po jednání s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem o církevních restitucích to řekl kardinál Dominik Duka. Objekty potřebné pro bezpečnostní chod státu by pak zůstaly státu. Duka uvedl, že toto uspořádání v minulosti vyjednal jak s exprezidentem Václavem Klausem, tak se současnou hlavou státu Milošem Zemanem. Ministr vnitra Martin Pecina, jehož úřad navrhl vládě vyjmout celý areál Pražského hradu z církevních restitucí, neměl o situaci dostatečné informace, řekl Duka novinářům. Později informoval, že předložil návrh k navracení nemovitostí v areálu Hradu Metropolitní kapitule u sv. Víta v Praze. Zákon, který stát vyjednal se 17 církvemi, počítá vedle finančních kompenzací s vydáním nemovitého majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Nevztahuje se na katedrálu, zůstává státu, kde Klaus s Dukou vyjednali společnou správu. Dále se zákon nevztahuje na jeden dům ve Vikářské ulici, v níž chce nyní církev podle médií navrácení několika dalších objektů, a též jeden dům ve Zlaté uličce.

Rusnok nechce kvůli budovám na Hradě měnit zákon o restitucích

Premiér v demisi Jiří Rusnok nehodlá navrhnout vyjmutí Pražského hradu z církevních restitucí jako zákonné opatření. Věc podle něj není tak naléhavá, aby se musel nyní měnit zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Českému rozhlasu řekl, že řešit tuto záležitost bude dost času po volbách, až vznikne nová Poslanecká sněmovna.

Zeman si přeje, aby Ukrajina podepsala dohodu s EU

Prezident Miloš Zeman si přeje, aby Ukrajina podepsala smlouvu o přidružení k Evropské unii na listopadovém summitu Východního partnerství v litevském Vilniusu. Kyjev vyzval, aby zbývající čas do vrcholné schůzky využil k dalším potřebným reformám. Česko podpoří snahy Ukrajiny o zrušení víz do unie pro její občany. Píše se to ve společném prohlášení obou prezidentů Miloše Zemana a Viktora Janukovyče. Kyjev i Praha doufají, že sblížení Ukrajiny s unií, a zvláště vytvoření zóny volného obchodu, pomůže zlepšit obchod mezi oběma zeměmi a zvýšit podíl českých investic na východě Evropy. Podmínkou uzavření asociační dohody mezi Ukrajinou a unií je propuštění vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Politička je za mřížemi kvůli údajnému zneužití pravomocí. Při letošní návštěvě Berlína podmínky jejího věznění kritizoval i Zeman v rozhovoru s německým prezidentem Joachimem Gauckem. Nyní český prezident případ příliš nekomentoval. Podle něj jde o citlivou otázku, které by "předčasná medializace" spíše uškodila.

Zeman také požádal Janukovyče o pomoc se získáním nového sídla české ambasády v Kyjevě. Prostory, kde nyní velvyslanectví sídlí, podle diplomatů prostorově nevyhovují. Různé české instituce proto sídlí na několika místech v Kyjevě. Nová budova by je dokázala soustředit na jedno místo. Mělo by jít o dům, kde během první světové války přebýval budoucí prezident samostatného Československa Tomáš Garrigue Masaryk. Janukovyč na oplátku Zemana vyzval, aby podpořil zlepšení vízového režimu pro ukrajinské podnikatele, kteří chtějí působit v Česku. Prezidenti se také shodli na potřebě zřizování dalších konzulárních úřadů, které by prohloubily vzájemnou hospodářskou spolupráci regionů obou zemí.

Zeman: Česká firma VUCHZ postaví pivovar na Ukrajině

Česká společnost VUCHZ uzavřela v Kyjevě smlouvu na výstavbu pivovaru na Ukrajině. Na společném semináři českých a ukrajinských podnikatelů to oznámil prezident Miloš Zeman. Zároveň ocenil, že kancelář ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče využívá k dopravě české osobní automobily Škoda. Součástí Zemanova doprovodu na třídenní cestě na Ukrajinu je početná delegace českých podnikatelů. Podle vedoucího delegace a prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka podepsali čeští a ukrajinští podnikatelé v průběhu prezidentovy návštěvy Kyjeva i další dohody o vzájemném obchodu a investicích. Podle prezidenta Zemana představuje Ukrajina řadu příležitostí pro české podniky, zejména ve strojírenství, energetice, dopravě, zemědělství, ale i výstavbě bioplynových stanic nebo ve službách.

Zeman podepsal zákonná opatření k novému občanskému zákoníku

Prezident Miloš Zeman podepsal zákonné opatření Senátu o změnách daňových zákonů souvisejících s novým občanským zákoníkem. Bude je ale ještě muset schválit nová Poslanecká sněmovna. Opatření mění víc než čtyři desítky zákonů a má za cíl především sladit daňovou terminologii s novým občanským kodexem. Zákonné opatření kromě toho ruší dosavadní zákon o dani dědické a darovací a včleňuje je do zákona o daních z příjmů. Obsahuje i opatření na podporu spolupráce škol s firmami při odborné výuce studentů a učňů. Firmy a podnikatelé si budou moci například odečíst až 110 procent vstupní ceny nového majetku, který pořídí pro odborné vzdělávání a který pro něj bude sloužit z více než 50 procent. Senátoři naopak při schvalování vyřadili možnost mimořádných rychlých odpisů vybraného firemního majetku.

Prezident podepsal také zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí. Na rozdíl od původního vládního návrhu, který Senát v září zamítl, toto opatření ponechává možnost, aby daň i nadále platil prodávající, a nikoli pouze nabyvatel. I když zákon zachovává prodávajícího jako plátce daně, dává mu možnost dohody s kupujícím na tom, kdo nakonec poplatníkem bude. Podle současné úpravy je kupující v pozici ručitele a daň by musel zaplatit pouze v případě, pokud by ji prodávající nezaplatil.

Miloš Zeman podepsal i vládní zákonné opatření, které od ledna navýší platby do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Opatření zvyšuje platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané o 64 korun na 787 korun. Vláda je zdůvodňuje neutěšenou finanční situací veřejného zdravotního pojištění, bez změny by prý mohlo hrozit až omezení dostupnosti zdravotní péče. Vláda o navýšení plateb za státní pojištěnce jednala opakovaně. Rozpočet podle dřívějšího vyjádření ministra financí v demisi Jana Fischera původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun.

Vláda předloží novelu o poplatku v nemocnici Sněmovně v listopadu

Novelu, která znovu zavede poplatek 60 korun za den v nemocnici a osvobodí od plateb děti do 18 let, předloží vláda v demisi nově zvolené Poslanecké sněmovně v listopadu, aby ho mohla ještě v prosinci projednat. Uvedl to legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09). Podle něj s návrhem novely souhlasila všechna připomínková místa. Poplatek v nemocnici zrušil Ústavní soud k 1. lednu 2014. Pokud by novela nebyla přijata, ztratí nemocnice ročně 2,1 miliardy korun. Pokud bude obnoven poplatek 60 korun a nebudou ho hradit děti, budou nemocnice tratit ročně miliardu, takže jim poplatky vynesou 1,1 miliardy každý rok.

Rusnok: Dálnici D8 lze dokončit v roce 2015

Rozestavěný úsek dálnice D8 lze dokončit v roce 2015, tedy v řádném termínu, i když stavbu zkomplikoval sesuv půdy. Řekl to dosluhující premiér Jiří Rusnok po jednání se saským premiérem Stanislawem Tillichem. Rusnok označil dokončení dálnice za klíčové. Dálnice D8 spojuje Prahu přes saskou metropoli Drážďany s Německem, na české straně ale kus stále chybí. Dostavba chybějícího úseku měla stát asi čtyři miliardy korun, v letošním roce na ni bylo připraveno 1,7 miliardy. O její trasu přes České středohoří se vedou už od 90. let ekologické spory.

Dostavba D11 do H. Králové začne zřejmě až v březnu 2014

Dostavba několikakilometrového úseku dálnice D11 před Hradcem Králové začne zřejmě až příští rok v březnu. Důvodem zpoždění je neuzavřený dodatek smlouvy se stavební firmou. Státu se také stále nepodařilo získat jeden z pozemků na trase budoucí dálnice. Na veřejném slyšení k přípravě a výstavbě dálnice to řekl Martin Janeček z odboru strategie ministerstva dopravy. Odhadl, že termín pro uzavření dodatku se bude pohybovat v řádu měsíců. Ředitelství silnic a dálnic přitom v březnu slibovalo, že by dostavba dálnice mohla začít letos v dubnu a dokončena by mohla být v roce 2015. Dálnice skončila 3,7 kilometru před Hradcem Králové. V úseku je již postaveno 1,2 kilometru dálnice, zbytek je nutné dokončit. Podle dřívějších odhadů by dostavba měla stát 1,5 miliardy korun. Dálnice D11 se staví od roku 1978. Podle plánů by od Hradce Králové měla pokračovat dál k Jaroměři a poté k polským hranicím.

Duka vyzval obyvatele k odpovědné a rozmyšlené volbě

Pražský arcibiskup Dominik Duka vyzval obyvatele k účasti ve sněmovních volbách a k odpovědné a rozmyšlené volbě. Za prvořadý úkol označil obhajobu demokracie. "Její ztráta by otevřela cestu k nesvobodě," napsal. Ve stanovisku, které zveřejnila Česká biskupská konference, taky hájí majetkové vyrovnání státu s církvemi. K církevním restitucím, které zpochybňuje hlavně levice, Duka uvedl, že církvi nejde o převzetí cizího ani společného majetku, ale o to, aby mohla spravovat majetek, který jí náleží. Jde podle něj taky o to, aby kněží nemuseli být placeni státem a jako státní zaměstnanci plnit příkazy jakékoli vlády. Volby podle něj kladou před voliče zásadní mravní otázku o budoucím vývoji společnosti, o osudu dětí a mladých lidí především. "Proto vyzývám všechny k odpovědné a rozmyšlené volbě a upozorňuji ty, kteří k volbám nechtějí jít, že se vzdávají své svobodné vůle a nechají o sobě rozhodnout jiné," dodal Duka.

Babišovo ANO: Nemusíme být ve vládě, jsme připraveni být v opozici

Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše nechce jít po volbách do vlády s ODS ani TOP 09. V případě ČSSD a KSČM poukazuje na zásadní programové rozdíly. Novinářům to řekl Babiš. Podle něj je jeho hnutí připraveno zůstat v opozici. "Chceme být jiná opozice. Dosud se opozice vždy vezla s koalicí," připojila se Věra Jourová, která je jedničkou kandidátky na Vysočině. Jedním z cílů hnutí je podle Babiše přesvědčit veřejnost, že se ANO nerozpadne jako v minulém volebním období strana Věci veřejné. Za čtyři roky by hnutí chtělo volby vyhrát.

Hampl je mezi evropskými ekonomy požadujícími rozpad eurozóny

Skupina 18 evropských ekonomů, mezi nimiž je i viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, vyzvala k rozdělení eurozóny. Současný model podle nich nefunguje a jediným řešením situace je, aby se blok zemí se společnou evropskou měnou rozdělil na konkurenceschopné severní státy a zadlužené jižní státy. Napsal to server Deutsche Wirtschaftnachrichten. Podle manifestu sepsaného skupinou ekonomů ohrožuje současný model eurozóny existenci Evropské unie a jejího společného trhu. Podle autorů dokumentu kvůli euru vyvstává dvojí hrozba - v jižním křídle eurozóny hrozí sociální nepokoje, zatímco lidé na severu jsou kvůli placení dluhů jiných zemí stále skeptičtější k evropské integraci jako takové.

ČR přijde o 1,1 mld. Kč z EU na projekty, co spravuje MPSV

Česko letos přijde o 1,1 miliardy korun z evropských fondů na projekty, které spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Část nevyčerpaných peněz může použít vnitro. Pokud se mu to nepodaří, bude ztráta téměř dvě miliardy. Novinářům to řekl ministr práce v demisi František Koníček. Celkem mohlo přes programy ministerstva práce a sociálních věcí do ČR od roku 2007 do letoška z Bruselu přitéct skoro 61 miliard korun.

Objem bankovních úvěrů stoupl v srpnu na 2,4 bilionu Kč

Objem bankovních úvěrů stoupl na konci srpna meziročně o 4,2 procenta na 2,44 bilionu korun. Objem úvěrů podnikům stoupl o 0,5 procenta, úvěry poskytnuté obyvatelstvu vzrostly o 3,7 procenta a spotřebitelské úvěry mírně klesly o 0,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace. Objem úvěrů na bydlení vzrostl o 4,8 procenta, naopak mírně klesá objem kontokorentních úvěrů obyvatelstvu a pohledávek z karet. Za osm měsíců roku poskytly banky o čtvrtinu větší objem nových úvěrů na spotřebu než ve stejném období loni.

Albánská vláda chce jednat s ČEZ, obává se mezinárodní arbitráže

Albánská vláda vyzve českou energetickou společnost ČEZ k urovnání sporu, který propukl kolem působení české firmy v roli distributora elektřiny v Albánii. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na slova albánského ministra energetiky Damiana Gjiknuriho. Tirana od tohoto kroku očekává, že se vyhne mezinárodní arbitráži. ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti Albánii letos v květnu. Požaduje náhradu škody za to, že Albánie neochránila investici do tamní distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Albánský regulační úřad v lednu odebral CEZ Shpërndarje licenci a dosadil do jejího vedení státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad společností kontrolu. Gjiknuri nicméně obvinil ČEZ, že nesplnil své smluvní závazky v oblasti investic. Dřívější albánské vládě, kterou před pěti týdny nahradil nynější socialistický kabinet premiéra Ediho Ramy, vytýká ministr nedostatek kontroly nad divizí CEZ Shpërndarje.

ČR se v žebříčky atraktivity pro investory propadla na 40. místo

Česká republika se v žebříčku atraktivity pro investory mezi 60 ekonomikami propadla o 11 pozic na 40. místo. Celkově nejúspěšnějším státem se stala letos Austrálie. Vyplývá to z Indexu globální dynamiky (GDI) mezinárodní poradenské společnosti Grant Thornton. Česko v hodnocení obsadilo dělenou příčku s Kolumbií. Propad má na svědomí především prudké zhoršení české ekonomiky v kategorii ekonomické podmínky a růst, která sleduje například reálný růst HDP, spotřebu na hlavu nebo změnu hodnoty akciového trhu. Nepatrně si země polepšila v kategorii finanční prostředí, relativně stagnovala kategorie vyspělost vědy a technologie. V regionu střední a východní Evropy se opakuje pro Českou republiku nelichotivá situace z loňského roku. Země v průzkumu předstihla jen celkově 47. Maďarsko, před Českem se naopak umístilo 33. Slovinsko (52,4 bodu), 32. Slovensko (53 bodů) i 24. Polsko (54,2 bodu).

Zastupitelství rozšířilo obvinění zpravodajce z kauzy Nagyová

Státní zastupitelství rozšířilo obvinění zpravodajce Jana Pohůnka z kauzy Jany Nagyové (nyní Nečasové) o zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců Pohůnek navrhl, aby sledování v kauze dělala soukromá agentura. Našel ji a její činnost pak Vojenské zpravodajství proplácelo. Pohůnek a jeho advokát Michal Hráský obvinění odmítli, Pohůnek je považuje za absurdní. Někdejší šéfka sekretariátu expremiéra Petra Nečase Nagyová, která se nedávno za bývalého předsedu vlády vdala, podle policistů loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou, na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek.

Vrchni soud: Měkotův majetek zůstává i nadále zajištěn

Majetek zesnulého exmanažera Mostecké uhelné Luboše Měkoty v hodnotě téměř jedné miliardy korun zůstává i nadále zajištěn. Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci. Soudci tak zamítli stížnost Měkotovy sestry, jeho dědičky. Podle soudců by uvolnění majetku bylo v tuto chvíli předčasné. Nelze totiž vyloučit, že pochází z trestné činnosti. Majetek byl Měkotovi zabaven kvůli kauze údajného tunelování MUS, v níž byl miliardář obviněn. Miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka zemřel ve věku 55 let v březnu letošního roku. Společně s bývalými manažery a vlastníky dolů Antonínem Koláčkem, Markem Čmejlou, Jiřím Divišem, Oldřichem Klimeckým a Petrem Krausem byl loni v červnu v ČR obviněn ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Soud: advokát Teryngel je v daňové kauze nevinný

Vrchní soud v Praze definitivně zprostil obžaloby známého pražského advokáta Jiřího Teryngela v kauze údajného daňového úniku při obchodu s cigaretami. Soudce Bohumil Kalát potvrdil předchozí verdikt Městského soudu v Praze, podle kterého se skutek popsaný v obžalobě nestal. Právník se měl podílet na stomilionovém úniku a údajně donutil podnikatele podepsat směnku na 80 milionů korun. Podle soudců se Teryngel ničeho nedopustil. Právník od počátku kauzy vinu odmítá a tvrdí, že trestní stíhání je výsledkem korupce a zneužití moci. Již loni, kdy ho nepravomocně osvobodil pražský městský soud, uvedl, že bude žádat odškodnění za stovky tisíc korun.

Dispečer Saleta u soudu popřel účast na loupeži století

Někdejší dispečer bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta u soudu popřel, že by pomáhal neznámým pachatelům s takzvanou loupeží století. Obžaloba tvrdí, že Saleta zařídil, aby v přepadeném voze G4S seděl řidič, který lupičům nekladl odpor. Muži převlečení za policisty z auta vzali 154 milionů korun, jež se dodnes nenašly. Loupež se stala v září 2002 na pražské Evropské třídě. Lupiči pohrozili posádce pancéřového vozu atrapou výbušniny a samopalem a přinutili ji, aby auto otevřela a přemístila se do jeho zadní části. Pak s vozem odjeli k nádrži Jiviny, kde z něj sebrali peníze. Saleta se po loupeži století se přestěhoval na Kubu a následně do Venezuely, kde obchodoval. Tvrdí, že dlouho netušil, že byl od roku 2010 stíhán jako uprchlý. Policie muže eskortovala do Prahy letos v srpnu.

Bez obžalovaných začal v Liberci soud s 23 zastupiteli

Bez účasti obžalovaných začal v Liberci soud s 23 městskými zastupiteli. Podle obžaloby nevýhodným prodejem dvou pozemků připravili před šesti lety město Liberec o 3,5 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku jim hrozí až tři roky vězení. Vzhledem k povaze provinění může soud probíhat za nepřítomnosti obžalovaných, konstatoval při zahájení líčení soudce Lukáš Korpas. Okresní soud v Liberci neprojednává kauzu poprvé, původně stíhání zastavil. S tím však nesouhlasilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), podalo proto dovolání a Nejvyšší soud v lednu rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Policie podezírá šest lidí z výroby desítek kg pervitinu denně

Kriminalisté z Národní protidrogové centrály (NPC) zadrželi dva Čechy a čtyři Vietnamce, které podezírají z výroby až několika desítek kilogramů pervitinu denně. Droga za miliony korun mířila zejména do Německa, část byla určena pro český trh. Podle policie je to rekordní objem výroby zaznamenaný při jednom vyšetřování. Novinářům to řekl šéf NPC Jakub Frydrych. "Podařilo se zajistit minimálně 14 kilogramů samotného metamfetaminu, dalších 100 kilogramů chemické látky určené k jeho výrobě a více než sedm tun vysoce nebezpečných toxických odpadních louhů z výroby," dodal šéf NPC. Skupina vyráběla drogu na Karlovarsku, v Jihočeském a Plzeňském kraji a v Praze.

Léčebné konopí by čeští pacienti mohli mít od prosince

Marihuanu k léčbě by si pacienti s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS mohli obstarat v lékárnách na elektronický recept už od prosince. ČTK to řekl legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09). Uvedl, že dvě firmy, které požádaly ministerstvo o povolení k zacházení s omamnými a psychotropními látkami v souvislosti s konopím, již prošly všemi kontrolami a mají také podanou žádost o licenci na dovoz konopí ze zahraničí. Distribuční povolení od lékového ústavu už obě firmy mají. V prosinci by tak už mohli čeští pacienti začít legálně marihuanu k léčbě užívat a nevystavovat se problémům za domácí pěstování či nákup na černém trhu.

Festivaly Anifilm a AniFest se spojí

Mezinárodní festivaly animovaných filmů - AniFest a Anifilm, které působily v Třeboni a Teplicích, se spojí. Příští rok bude mít Česko už jen jednu přehlídku, a to Anifilm v jihočeském lázeňském městě. Informuje o tom Českobudějovický deník. Jedním z důvodů je fakt, že AniFest s.r.o. je od července v insolvenci. Tradici animace v Třeboni zahájil v roce 2002 AniFest. Jenže v zimě 2010 se nečekaně odstěhoval do Teplic. Pořadatelé tehdy během pár měsíců připravili první Anifilm. Ten za čtyři roky získal renomé a loni ho ve sporu s AniFestem podpořila Asociace animovaného filmu (ASAF) - grantovým komisím doporučila, aby daly přednost Třeboni.

České animované a krátké filmy uvádí festival v Uppsale

České animované a krátké filmy se představují od pondělí ve Švédsku. Mezinárodní festival v Uppsale je uvede ve čtyřech blocích, na jejichž dramaturgii se podílely České filmové centrum a Národní filmový archiv. V prvním bloku, zaměřeném na klasiku, bude uveden dokument Jiřího Lehovce o Jiřím Trnkovi, dále snímek Evalda Schorma o zkoušce České filharmonie, animovaný film Navštivte Prahu Pavla Koutského a dokument Jan ´69 Stanislava Miloty a Jaromíra Kallisty, který přibližuje pohřeb Jana Palacha a události, které po něm následovaly. Druhý výběr představí současnou krátkometrážní tvorbu, například cenami ověnčený snímek Libora Pixy Graffitiger, hraný film Jakuba Šmída Neplavci nebo audiovizuální meditaci na téma cestování - Cesta Ondřeje Dolejšího. Uvedena bude i animovaná klasika, například Inspirace Karla Zemana, Veselý koncert Ireny a Karla Dodalových, Krtek a buldozer Zdenka Milera a Ruka Jiřího Trnky. Poslední kolekce je zaměřena na tvorbu Michaely Pavlátové.

Ostravské divadlo uveden den před volbami komedii o korupci a lobbingu

Ostravské Divadlo Jiřího Myrona připravuje premiéru hry Veřejné blaho aneb Deskový statek. Inscenaci, která pojednává o korupci a lobbingu, uvede den před volbami, tedy 24. října. Hru Václav Štech napsal před sto lety. Režisér chystaného představení Janusz Klimsza se domnívá, že je nečekaně aktuální i dnes. Komedie přivádí na scénu podnikatele s politickými ambicemi, který by byl rád zvolen starostou, k čemuž mu má dopomoci partička dobře situovaných a vysoce postavených přátel. Druhým dějištěm je realitní kancelář, kde se místo koupě nemovitostí kupodivu domlouvají sňatky. V hlavní roli podnikatele se představí David Viktora.

David Černý vystavil v Praze vztyčený prostředníček, který míří na Hrad

Na Vltavě v centru Prahy se jen pár dní před předčasnými parlamentními volbami objevil rozměrný objekt v podobě vztyčeného prostředníčku, který směřuje k Pražskému hradu. Desetimetrový fialový objekt sem umístil sochař David Černý. Nové dílo nechce příliš komentovat, podle něj je gesto dostatečně známé i výmluvné, důležité pak podle něj je, kam směřuje. Prezident Zeman, který je nyní na návštěvě Ukrajiny, nechtěl objekt komentovat.

Zlín představí francouzskou kulturu

Součástí Francouzského podzimu ve Zlíně bude i česká premiéra baletní inscenace Markýzovy sny o Provence. Její autor, tanečník a choreograf Chauner Allan, se k ní inspiroval dílem textilní výtvarnice Daniely Foltýnové, kteří žije a tvoří v Provence. Představení se uskuteční ve středu večer ve zlínské Malé scéně. Program dále nabídne řadu akcí inspirovaných nebo spojených s Francií, například křest výtvarného kalendáře Daniely Foltýnové za účasti francouzských umělců v Baťově vile. Foltýnová ve Zlíně představí také své fotografie. Své snímky z jižní Francie promítne i totograf Jaroslav Kvapil.

Festival světla přilákal v Praze desítky tisíc lidí

Desítky tisíc návštěvníků přilákaly v uplynulých čtyřech dnech světelné instalace a projekce, které se v Praze konaly při prvním festivalu Světla Signal. Třicítka autorů připravila projekce, světelné instalace a videomapping, kterým ozvláštnila známé budovy ve městě i veřejná prostranství. Festival chtěl podle pořadatelů představit Prahu jako místo, kde se díky moderním technologiím snoubí historický genius loci se současným uměním. Stovky lidí například v neděli sledovaly na Kampě velkolepou světelnou 3D show Noc ruské skupiny Sila sveta. Odkazují v něm na Vladimíra Majakovského, využívají černou a bílou grafiku v kombinaci s rytmem srdečního tepu. Kromě pěšího obcházení jednotlivých míst mohli diváci také nasednout na loď a světelné instalace si prohlížet z paluby parníků.

V Nepálu se pohřešují dva čeští horolezci

V Nepálu se pohřešují dva členové české čtyřčlenné výpravy horolezců. Na základě informace tamní trekingové agentury to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Podle serveru iDnes.cz by mělo jít o Jakuba Vaňka z Plzně a Petra Macholda z Teplic, kteří společně s dalšími dvěma kolegy lezli na sedmitisícovou horu Baruntse. Machold s Vaňkem se chtěli pokusit o prvovýstup západní stěnou hory, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 7.162 metrů. Ve druhém výškovém táboře je uvěznila vánice, kvůli níž pro ně nemohl přiletět ani vrtulník. Později záchranáři našli jen jejich roztrhaný stan, osud horolezců je neznámý. Další členové expedice, plzeňský Jan Svoboda a teplický Jiří Zmítko, šli na vrchol tradiční cestou a vrátili se do základního tábora, napsal server iDnes.cz.

Ze sportu:

Vedení Viktorie Plzeň neuvolní trenéra Pavla Vrbu k fotbalové reprezentaci. Oznámil to majitel klubu Tomáš Paclík. Úspěšný kouč, který dovedl Západočechy dvakrát do Ligy mistrů a k dvěma českým titulům, byl kandidátem na post u národního týmu. Ve Viktorii však má smlouvu do června 2015, Paclík ho nehodlá uvolnit ani po sezoně a chce kontrakt dodržet.

Sparťanský útočník Petr Ton vládne produktivitě hokejové extraligy o dva body před spoluhráčem Jaroslavem Hlinkou a Jiřím Polanským z Třince. Čtyřicetiletý Ton má na kontě z 12 zápasů 19 bodů a s deseti brankami se dělí o prvenství v tabulce střelců s třineckým Martinem Adamským.

Český brankář Ondřej Pavelec nezabránil v nedělním utkání NHL domácí porážce Winnipegu 1:3 s Nashvillem. Kladenský odchovanec, který kryl 23 střel, inkasoval všechny góly ve druhé třetině, v níž hosté převzali kontrolu nad vývojem zápasu. Jets v závěrečné části jen korigovali skóre.

Hokejista Roman Hamrlík ukončil v 39 letech kariéru. Olympijský vítěz odehrál v NHL 1395 zápasů, ale od konce minulé sezony byl bez angažmá.

Tenistka Petra Kvitová jako světová šestka vstoupí do Turnaje mistryň v Istanbulu zápasem s Polkou Agnieszkou Radwaňskou, zápas začne v úterý ve 20:00.

Fotbalisté pražské Sparty v 11. ligovém kole porazili pražskou Duklu přesvědčivě 3:0 a v čele tabulky mají už šestibodový náskok na mistrovskou Plzeň, která v sobotu remizovala se Slavií. Sparta zaznamenala šestou výhru v nejvyšší soutěži za sebou a potvrdila i stoprocentní bilanci z domácího hřiště v sezoně. Střelecky se prosadili tři záložníci: Bořek Dočkal, Josef Hušbauer a Ladislav Krejčí.

Hokejisté Sparty vyhráli ve 14. kole extraligy na ledě Hradce Králové 5:1 a čtvrtým vítězstvím v řadě si upevnili první místo v tabulce. Tu vedou po neděli už o pět bodů, jejich náskok ale může stáhnout v úterý brněnská Kometa po utkání v Pardubicích. Na třetí příčku se vyhoupla Slavia po těsné výhře 1:0 nad Kladnem.

Nepříjemným zraněním skončil nedělní duel pražské Slavie s Kladnem pro hlavního sudího Tomáše Horáka. Ve 37. minutě jej trefil při pokusu o vyhození pukem přímo do hlavy slávistický obránce David Štich a nováček mezi extraligovými sudími zůstal s krvácejícím zraněním ležet bezvládně na ledě. Následně jej po několikaminutovém ošetřování při vědomí odvezla sanitka do nemocnice.

Český hokejový obránce Roman Hamrlík podle všeho v nejbližší době oficiálně ukončí ve 39 letech aktivní kariéru. Olympijský vítěz z Nagana je od konce minulé sezony NHL bez angažmá. Svůj odchod má oznámit na tiskové konferenci v Montrealu.

Hokejisté Slavie zdolali ve 14. kole extraligy Kladno 1:0 a po předchozí sérii pěti porážek vyhráli podruhé za sebou. Rozhodl ve 33. minutě útočník Jan Kolář, posila Pražanů z Pardubic. Vítkovice podlehly mistrovské Plzni 2:54, Zlín přehrál Litvínov 4:21 a Liberec vyhrál nad Třincem 4:2.

Dvojnásobný mistr světa Ondřej Synek je v pětičlenné nominaci na titul nejlepší světová veslařská posádka roku. Prestižní ocenění český skifař získal už za rok 2010, v němž se stal poprvé světovým šampionem. Letos v září vybojoval dvojnásobný stříbrný medailista z olympijských her v korejském Čchungdžu titul podruhé. Výsledky ankety Mezinárodní veslařské federace FISA budou vyhlášeny na galavečeru 8. listopadu v Tallinnu.

Počasí:

Bude oblačno až polojasno, odpolední teploty vystoupí na 17 až 21 stupňů. Nezvykle vysoké říjnové teploty překonaly rekordy na asi dvacítce stanic, v Dyjákovicích naměřili 22,7 stupně. Teplo bude nejméně do středy.