Zprávy

0:00
/
0:00

Do sněmovních voleb se přihlásilo 24 stran a hnutí

K letošním volbám do Poslanecké sněmovny se přihlásilo celkem 24 politických seskupení. Je jich o tři méně než při volobách v roce 2010. Ve všech krajích ovšem kandidátní listiny předložilo 17 stran, což je naopak o dvě více. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Volební uskupení mohla podávat kandidátky do úterních 16:00 hodin. Největší výběr by měli mít voliči v Praze a středních Čechách, kde kandiduje 21 uskupení. Největší nárůst kandidátek měli v Pardubickém kraji, kde se jejich počet navýšil o čtyři na 20. V osmi krajích, tedy ve většině regionů, se lidé budou muset spokojit s nabídkou 18 uskupení. Platit to bude v případě, že kandidátní listiny budou vyhovovat požadavkům volebního zákona. Krajské úřady o registraci kandidátek rozhodnou nejpozději 30. září. Volby samotné se pak uskuteční 25. a 26. října.

Zemanovci podali kandidátky, Šlouf je v Praze nepovede

Stranu práv občanů - zemanovci (SPOZ) v Praze lobbista Miroslav Šlouf nepovede. Pražští zástupci vedení strany vyzvali, ať vrátí pražské kandidátce původní podobu, kde byl Miroslav Šlouf jedničkou. Šlouf by v takovém případě z kandidátky odstoupil, řekl ČTK. Hradní kancléř a jednička SPOZ ve Zlínském kraji Vratislav Mynář ale řekl, že kandidátky byly podány tak, jak je schválilo předsednictvo strany, s výjimkou Plzeňské kraje, odkud dosavadní lídr odstoupil. Jedničkou SPOZ v hlavním městě by tak měl být ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Podle internetových stránek pražského magistrátu zemanovci v Praze odevzdali kandidátku již v pondělí. Zástupci pražské SPOZ se ale na poslední chvíli pokusili rozhodnutí vedení strany zvrátit. Situací se bude zabývat na počátku příštího týdne mimořádný krajský výbor.

V Ostravě demonstrovalo 2500 horníků, někteří vtrhli do budovy OKD

Zhruba 2500 lidí se v úterý podle odhadu policie sešlo v Ostravě na hornické demonstraci nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. V jejím závěru přečetli prohlášení, kterým vyzvali majitele těžební firmy OKD, především Zdeňka Bakalu, aby ze svých minulých zisků zajistili normální chod firmy. K budově bývalého ředitelství firmy potom odnesli symbolickou rakev s nápisem NWR HROB OKD. Několik desítek demonstrantů přitom dovnitř a zasáhnout museli policejní těžkooděnci. Moravskoslezské horníky přijeli podpořit zástupci Mostecké uhelné a odborových svazů. Horníkům se nelíbí situace, jaká v poslední době panuje v těžební firmě OKD. Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím dělá firma výrazná úsporná opatření. Horníkům chce například omezit přídavky na dovolenou a Vánoce (takzvané 13. a 14. platy) nebo příspěvky na pojištění.

Vláda bude opět jednat o rozpočtu, schodek se může změnit

Vláda se na svém středečním zasedání bude opět zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí v demisi Jan Fischer by měl kabinetu předložit aktualizovaný návrh příjmů rozpočtu, který by umožnil zvýšit výdaje například na dopravní infrastrukturu, podporu bydlení nebo zemědělství. Podle Fischera je tak možné, že se i zvýší schodek rozpočtu z navrhovaných 110 miliard korun až na 112 miliard korun. Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí by ale podle ministra překročena být neměla. Příjmy by měly podle původního návrhu, který bude zřejmě pozměněn, činit 1082,4 miliardy korun a výdaje 1192,4 miliardy korun. Vláda se podle Fischera domnívá, že vývoj ekonomiky by mohl být v příštím roce lepší než odhadovaný růst o 0,8 procenta.

Prezident Zeman navštíví ve středu a ve čtvrtek Brusel

Miloš Zeman přijede ve středu na svou první návštěvu evropských institucí v Bruselu od svého zvolení do funkce hlavy státu. Při jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem či dalšími přestaviteli unie se zřejmě nevyhne některým problematickým tématům. Patří mezi ně otázka čerpání evropských fondů či energetická problematika. Dvoudenní návštěvu Bruselu zakončí prezident ve čtvrtek, kdy navštíví centrálu Severoatlantické aliance. Měl by se tu setkat s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem. Jednat by mohli mimo jiné o zahraničních misích, například v Afghánistánu. Zeman, který na Pražském hradě nahradil euroskeptického Václava Klause, pozval lídry EU do Prahy krátce po své inauguraci. V dubnu s Barrosem nad Hradem společně vztyčili modrou unijní vlajku s dvanácti hvězdami. Zeman také ve stejný den podepsal dodatek lisabonské smlouvy, který umožnil vznik záchranného fondu na pomoc ohroženým ekonomikám eurozóny.

Zeman podepsal novelu snižující podporu obnovitelných zdrojů

Podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů bude nižší, všichni příjemci dotací navíc musí odkrýt vlastníky. Vládní novelu zákona, kterou minulý týden schválil Senát, podepsal prezident Miloš Zeman. Návrh zákona také ukončuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna 2014. Snižuje se i příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který spotřebitelé platí v ceně elektřiny. Účelem novely je omezit dopady podpory obnovitelných zdrojů na spotřebitele i na státní rozpočet. V letošním roce jde na tuto podporu kolem 45 miliard korun, z toho téměř 12 miliard jde ze státního rozpočtu a zbytek platí lidé a firmy v cenách elektřiny.

Kritizované sKarty záhy končí, Zeman signoval zákon

Kritizované sKarty, s nimiž si lidé měli vybírat sociální dávky z bankomatů, záhy definitivně skončí. Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který projekt ruší. Kartu dostalo přes 277.000 osob. Úřady práce jim teď pošlou dopis, kde je budou informovat, jak mají postupovat. Lidé budou ještě nějaký čas dávky přes sKartu dostávat. Po obdržení dopisu pak oznámí úřadu práce, kam jim má stát peníze posílat - buď složenkou poštou, nebo na účet v bance. Úředníci budou mít na změnu dva měsíce. Sporný projekt byl zahájen za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). S sKartami si potřební měli vybírat dávky a podpory z bankomatů, mohli s nimi i platit. Automaticky k nim totiž dostali účet u České spořitelny, s níž ministerstvo práce uzavřelo loni v lednu na 12 let smlouvu. Do konce srpna přes účty k sKartám proteklo přes 2,3 milionu dávek za celkem 12,8 miliardy korun.

Obchodníci s lihem budou skládat kauce

Výrobci lihovin a distributoři budou muset skládat kauce. Sníží se také objem nejvyššího povoleného balení alkoholu. Prodejci kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin navíc budou muset mít koncesi. Normy, které mají potírat nelegální alkohol, a také s ním spojené daňové úniky, podepsal prezident Miloš Zeman. Předlohy jsou reakcí na loňskou metanolovou aféru. Zákon snižuje nejvyšší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě láhví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Za porušení zákona bude hrozit až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Výrobci a dovozci lihu ho budou smět prodávat jen jiným registrovaným distributorům a konečným prodejcům. Restauratéři budou moci mít v provozovně otevřenu vesměs jen jednu lahev od každého druhu tvrdého alkoholu. Zákon také snižuje nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit páskou, na 0,6 decilitru.

Zeman podepsal čtyři doprovodné normy k občanskému zákoníku

Prezident Miloš Zeman podepsal balíček čtyř zákonů, které reagují na změny v soukromém právu, především na nový občanský zákoník. Jde o novelu insolvenčního zákona, doprovodný zákon k občanskému zákoníku, nový zákon o zvláštních řízeních soudních a o novelu občanského soudního řádu. Insolvenční novela zavede určování správců takzvaným kolečkem, ne podle úvahy soudce. Připustí také například společné oddlužení manželů a zmírní kritéria pro reorganizaci podniků. Zákon mění celkem sedm desítek právních předpisů. Zahrnuje změny technického rázu, například v podnikání, ochraně spotřebitele, sociálních věcech nebo ve školských předpisech.

Zápisy do veřejných rejstříků budou mít jednotná pravidla

Zápisy obchodních společností, spolků, družstev a nadací do povinných veřejných rejstříků získají jednotná pravidla. Předpokládá to návrh zákona, který podepsal prezident Miloš Zeman. Norma patří do souboru právních předpisů, které souvisí s novým občanským zákoníkem a změnami v soukromém právu. Nová pravidla mají sjednotit doposud roztříštěnou právní úpravu a přinést zrychlení zápisů do veřejných rejstříků. Nově do nich budou moci zapisovat nejen krajské soudy, ale také notáři. Zápis prostřednictvím notáře nebude povinný. Lidé si budou moci vybrat, zda se obrátí na notáře, nebo na rejstříkový soud. Ačkoli služba u notáře bude zpoplatněna, odhaduje se, že se díky notářům agenda rejstříkových soudů sníží o šestinu. Stát by tak mohl ušetřit až 292 milionů korun.

Su Ťij chce od ČR podporu pro další demokratizaci Barmy

Barmská disidentka Su Ťij chce, aby Česko podporovalo další demokratizaci Barmy. Na tiskové konferenci na závěr Fora 2000 to označila za jeden z hlavních důvodů, proč přijela do Prahy. K posílení demokracie v Barmě podle Su Ťij je třeba změnit ústavu země, která prý nyní není demokratická. Česko podle Su Ťij pomohlo Barmě v cestě od autoritářského režimu k demokracii už v minulosti. Disidentka a opoziční politička proto doufá, že Praha bude mezi podporovatele její země patřit i nadále. Sešla kvůli tomu i s prezidentem Milošem Zemanem, ministrem zahraničí Janem Kohoutem a se zástupci Senátu a u všech cítila vyjádření podpory.

Forum 2000: Dalajlamu nezklamalo, že ho nepřijali prezidenti Klaus a Zeman

Tibetský duchovní vůdce Dalajlama není vůbec zklamán tím, že ho žádný z nástupců někdejšího prezidenta Václava Havla nepřijal. Nikomu prý nechce způsobovat nepříjemnosti. Dalajlama, který byl osobním přítelem Havla, to řekl na tiskové konferenci v rámci Fora 2000. "Dalajlama je bezpochyby náboženský vůdce. Kdybych byl náboženským vůdcem, bylo by mi potěšením se s dalajlamou setkat. Ale pokud vím, nikdo, ani z mých spolupracovníků, ani z mých oponentů mě za náboženského vůdce neoznačil. Další možnost by byla, kdyby dalajlama byl velkým investorem," nechal se v kampani před prezidentskými volbami slyšet Zeman. Zároveň ale prohlásil, že dalajlama má "svaté právo" do Česka přijet. V minulosti se z některých stran ozývala kritika, že úzké vztahy s dalajlamou mohou poškodit ekonomické vztahy s Čínou. Loni v září se kvůli tomu strhla na politické scéně prudká výměna názorů, když tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) varoval před "módními politickými projevy", jako podporou tibetskému duchovnímu vůdci či ruským aktivistkám Pussy Riot, které podle něj mohou ohrozit tuzemský export.

Kmoníček: Ekonomická diplomacie může pomoci podpoře lidských práv

Ekonomická diplomacie může být účinným nástrojem i pro prosazování lidských práv, která patří mezi hlavní témata české zahraniční politiky. Na konferenci Forum 2000 to řekl ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se také ohradil proti tomu, že by podpora lidských práv poškozovala české podniky v zahraničí, například pokud jde o Čínu. "Jenom neúspěšné firmy tvrdí, že kdybychom měli lepší vztahy, tak by uspěly. Když to zboží je žádané, tak si to Číňané koupí u čerta rohatého. A když to nepotřebují, tak si to nekoupí," řekl bývalý ministr.

Soud nevydal předběžné opatření kvůli kandidátce ČSSD

Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl návrh na vydání předběžného opatření, kterým chtěl ostravský primátor Petr Kajnar zabránit registrování kandidátní listiny ČSSD na krajském úřadu. Řekla to mluvčí soudu Alena Novotná. Totožný návrh soudu poslal i Kajnarův náměstek Tomáš Sucharda, v jeho případě soud dosud nerozhodl. Ostravský primátor a krajský šéf ČSSD na moravskoslezské kandidátní listině zcela chybí. Navrhovatelé se u soudu domáhali zpětvzetí kandidátky do parlamentních voleb pro Moravskoslezský kraj, dále pak toho, aby se Krajský úřad Moravskoslezského kraje zdržel registrace této kandidátky a zákazu bránit navrhovateli ve výkonu pasivního volebního práva a ve sdružování v politické straně. Návrhu však soud nevyhověl. Proti rozhodnutí je podle Novotné přípustné odvolání.

Ministryně spravedlnosti: Bradáčovou ani Zemana odvolat neplánuji

Ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová neplánuje změnu ve vedení vrchního a nejvyššího státního zastupitelství. Lenku Bradáčovou neodvolá ani nepodá návrh vládě na odvolání Pavla Zemana. Na tiskové konferenci na krajském soudě v Ústí nad Labem řekla, že ji plně zaměstnává občanský zákoník a rozpočet na příští rok. V rozhovoru pro časopis Týden ministryně řekla, že výsledky působení Bradáčové nejsou zřetelné. "Vrchní státní zastupitelství v Praze se zmítá v dusné pracovní atmosféře, která pramení z nedůvěry paní Bradáčové k starším a déle sloužícím státním zástupcům," řekla Týdnu Benešová. "Jsem přesvědčená, že to paní vrchní státní zástupkyně dá do pořádku," uvedla ale Benešová s tím, že jako ministryně v demisi rozhodně nikoho odvolávat nehodlá.

Lukl: Česku hrozí ztráta až 30 miliard korun z evropských fondů

České republice hrozí, že nedokáže do konce roku vyčerpat z evropských fondů až 30 miliard korun. Na tiskové konferenci na to upozornil ministr pro místní rozvoj František Lukl. Podle něj má největší problémy pět operačních programů. Pokud tyto peníze ČR nedokáže vyčerpat do konce současného programového období, tedy letos, tak o ně nenávratně přijde. Evropská komise ke 4. září certifikovala projekty za 275,7 miliardy korun, což je 34,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko v současném programovém období 2007 až 2013 k dispozici. Právě tuto sumu přitom úřad považuje za skutečně vyčerpané dotace. Domácí příjemci dostali ke stejnému datu proplaceno celkem 456,7 miliardy korun, což je 57,4 procenta připravené částky.

ROP Střední Čechy hrozí pozastavení, varovala Evropská komise ČR

Evropská komise (EK) nejspíš pozastaví Regionální operační program (ROP) Střední Čechy. Na tiskové konferenci to řekl ministr pro místní rozvoj František Lukl. Operační program už měl v minulosti pozastavenou certifikaci, nyní by mohl být zastaven úplně. Z celkových sedmi ROP jich má nyní pět zastavenou certifikaci, úplně pozastaven byl ROP Severozápad. Evropská komise sice Česku naznačila, že by ROP Střední Čechy mohl být zastaven, důvody ale neuvedla. Ředitel úřadu regionální rady Tomáš Novotný řekl, že pro pozastavení nevidí důvod, protože nedávný audit programu dopadl velmi úspěšně. Pokud by se hrozba EK naplnila, byl by pozastaven celý proces. To by mohlo v krajním případě vést až k nedočerpání připravených peněz z ROP Střední Čechy.

Hromadné propouštění v srpnu oznámilo 21 firem, týká se 1003 lidí

Hromadné propouštění nahlásilo letos v srpnu úřadu práce 21 firem a institucí. O zaměstnání tak přijde 1003 lidí. ČTK o tom informovala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní je propouštěných i podniků méně než před rokem. Pracovníky propouští třeba armáda, ČEZ či velkoobchodní společnost Lekkerland. Podle Beránkové je teď firem, které hromadně propouštěly, o šest méně než loni v srpnu. Tehdy jich úřady evidovaly 27, dotklo se to zhruba 1770 pracovníků. Nejvíc firem bylo podle Beránkové v Praze. Hromadné propouštění tu v srpnu oznámilo deset podniků a institucí. Dotkne se to 688 lidí.

Výroba aut v ČR do srpna klesla o 8,6 pct

Výroba osobních a lehkých užitkových vozů v Česku za osm měsíců letošního roku klesla v meziročním srovnání o 8,6 procenta na 734.873 aut. Výrobci tak zmírnili výrazný propad z předchozích měsíců, když v samotném srpnu zvýšili meziročně výrobu o polovinu na 96.184 aut. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu. Největší automobilka Škoda Auto ve svých závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách do konce srpna vyrobila 405.109 aut, což představuje meziroční pokles o 9,4 procenta. Ten je stále způsoben zejména výpadkem produkce při obměně nejdůležitějšího modelu Octavia. Následuje Hyundai s poklesem produkce o 2,7 procenta na 200.282 aut. Kolínská TPCA zaznamenala propad o 14,5 procenta na 129.482 vozů kvůli nižšímu zájmu hlavně v jižní Evropě.

Další pětice tratí je připravena do soutěží na nového dopravce

Další pětice rychlíkových tratí je připravena pro výběrová řízení na nového provozovatele. Ještě do konce roku chce ministerstvo dopravy v rámci otevírání trhu soukromým dopravcům vypsat tendry na trati z Prahy do Chebu přes Karlovy Vary a Ústí nad Labem, z Prahy do Děčína přes Roudnici, spojení Plzně a Mostu, Liberce s Pardubicemi a rovněž spojení Liberce s Ústím nad Labem. Vyplývá to z materiálu, který ve středu předloží ministr dopravy Zdeněk Žák k projednání vládě, jejíž souhlas pro spuštění soutěží potřebuje. První dva tendry vypsalo ministerstvo už v roce 2006. Nový dopravce vzešlý z tendrů by měl na těchto tratích začít jezdit na přelomu let 2016/ 2017.

Obchodníci: Stát by měl zjednodušit darování přebytečných potravin

Obchodníci chtějí, aby stát zjednodušil darování přebytečných potravin potřebným. Svaz obchodu a cestovního ruchu chce proto do chystané novely zákona o potravinách zapracovat požadavek na zrušení povinnosti platit z darovaných potravin daň a také možnost darovat i klamavě označené potraviny. Svaz to uvedl na tiskové konferenci. Supermarkety, které chtějí neprodejné potraviny věnovat například potravinové bance, musejí zaplatit patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty z ceny zboží. Navíc musejí vyhotovit darovací smlouvu obsahující každou darovanou položku. Pokud je potravina například klamavě označená, ale jinak zcela zdravotně nezávadná, mohla by být podle návrhu poskytnuta na jiné než komerční účely, například darována na charitativní účely. Podle obchodníků jde o to, aby s takovými potravinami mohlo být zacházeno tak, že z dalšího nakládání s nimi nebude už nikdo mít zisk a zároveň se zamezí nadbytečnému vzniku odpadů.

ČEZ od 1. ledna zlevní silovou elektřinu o 15 procent

Energetická společnost ČEZ sníží od 1. ledna příštího roku cenu silové elektřiny ve svém nejpoužívanějším tarifu Comfort o 15 procent. Na tiskové konferenci to sdělili představitelé firmy. Silová elektřina tvoří asi 45 procent výsledné ceny, zbytek připadá na regulované složky jako je poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie. O regulovaných složkách ceny elektřiny rozhoduje Energetický regulační úřad (ERÚ), který dosud výši těchto cen na rok 2014 nezveřejnil. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková ale už dříve oznámila, že chce snížit cenu za distribuci elektřiny o deset procent. V příštím roce by se také měl snížit příspěvek na obnovitelné zdroje na 495 korun za megawatthodinu z letošních 583 korun za megawatthodinu.

Objem bankovních úvěrů stoupl v červenci o 3,7 pct na 2,4 bil.Kč

Objem bankovních úvěrů stoupl na konci července meziročně o 3,7 procenta na 2,42 bilionu korun. Objem úvěrů podnikům klesl o 0,9 procenta. Úvěry poskytnuté obyvatelstvu vzrostly o 3,7 procenta, a to především díky hypotečním úvěrům, jejichž objem se zvýšil o 6,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace. Trend záporné dynamiky úvěrů podnikům potvrdila i statistika nových úvěrů, kdy za prvních sedm měsíců roku bylo poskytnuto o 2,6 procenta úvěrů méně než ve stejném období loni. V případě úvěrů obyvatelstvu je vývoj nových úvěrů pozitivní. Ke konci července letošního roku poskytly banky o téměř 26 procent více nových úvěrů na spotřebu, nové úvěry na nákup bytových nemovitostí zaznamenaly v meziročním srovnání nárůst o 18,4 procenta.

Policie prohledávala ostravský magistrát kvůli podezřelým zakázkám

Prohlídky související s podezřelými zakázkami na ostravském magistrátu, které v pondělí začali provádět detektivové protikorupční policie, skončily až v úterý ráno. Kriminalisté začnou zajištěné důkazy vyhodnocovat. Řekl to dozorující státní zástupce Vít Koupil z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Razie podle něj souvisejí s prověřováním městských zakázek, které policie provádí od konce loňského roku. Primátor Petr Kajnar (ČSSD) řekl, že k vyšetřování nic bližšího neví. Podle něj je to poprvé, kdy policie na magistrátu dělala prohlídku. Ředitel moravskoslezského krajského úřadu Tomáš Kotyza sdělil, že kraj byl vyzván k vydání specifických smluv a spisových materiálů. Detektivové podle Koupila během pondělka a noci zajistili rozsáhlý materiál. "Odnesli jsme výpočetní techniku, listinné důkazy a paměťové karty. Nyní veškerý materiál vyhodnocujeme," uvedl s tím, že důkazy zajišťovali kvůli prověřování podezření ze spáchání několika trestných činů - zneužití pravomoci úřední osoby, sjednávání výhody při veřejných zakázkách a pletichy při veřejných zakázkách.

Kriminalisté vyšetřují financování pražského tunelu Blanka

Kriminalisté vyšetřují okolnosti týkající se financování pražského tunelového komplexu Blanka. Zabývají se podezřením ze spáchání dvou trestných činů. Jde o částky v řádu miliard, zjistila ČTK. Problematická a podle mnohých předražená Blanka, která je součástí městského okruhu, už Prahu stála 27 miliard. Konečný účet má být 36 miliard korun. Otevření se plánuje na jaro příštího roku. Detektivové z českobudějovické expozitury útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se zabývají podezřením ze spáchání trestného činu porušení pravidel hospodářské soutěže a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vyšetřování se týká usnesení rady z loňského prosince, v němž radní schválili takzvanou kategorizaci faktur, jíž se chtěli vypořádat s dluhy, které má Praha vůči stavbařům. Problémy s proplácením faktur za provedené práce má město už více než rok.

Soud nařídil příští týden pauzu v kauze Ratha kvůli vazbě Pancové

Krajský soud v Praze zrušil na příští týden původně plánované projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD). Důvodem je odeslání celého spisu v kauze Vrchnímu soudu v Praze, který má rozhodnout o případném propuštění jedné z obžalovaných, někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové z vazby. Krajský soud dříve rozhodl, že může na svobodu, státní zástupce ale podal stížnost a rozhodnout musí vyšší instance. Soud bude tento týden pokračovat do pátku výslechem úředníků, kteří měli na starost dotace pro Středočeský kraj. Rath úřadu šéfoval jako hejtman. V říjnu by měl soud přehrát policejní odposlechy, které státní zástupce považuje za jeden z pilířů obžaloby. Žalobce viní Ratha a dalších deset lidí z upravování veřejných zakázek, což údajně provázela korupce.

Soud definitivně osvobodil Kramariče kvůli údajnému vydírání

Městský soud v Praze s definitivní platností osvobodil advokáta Julia Kramariče, který čelil obžalobě kvůli údajnému vydírání uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře. Podle státního zástupce se Kramarič Krejčíře snažil přimět, aby nesvědčil proti jeho klientovi Jaroslavu Starkovi v kauze únosu Krejčířova otce Lamberta. Žalobkyně po verdiktu novinářům sdělila, že zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Kramarič podle státního zástupce 26. května 2009 v Krejčířově domě v jihoafrickém Johannesburgu, kam kontroverzní podnikatel uprchl, muže přesvědčoval, aby o dva dny později nepřišel vypovídat jako svědek k soudu v případu Starky, popřípadě aby lhal. Když mu Krejčíř řekl, že musí u soudu uvést pravdu, právník prý reagoval tak, že "pokud označí jeho klienta Jaroslava Starku jako pachatele trestného činu, tak jeho rodina nebude v bezpečí".

Následkům nehody na Táborsku podlehl italský voják

Šestatřicetiletý italský voják podlehl v táborské nemocnici zraněním, které utrpěl při nehodě u Chýnova na Táborsku. Stalo se tak při přesunu v rámci cvičení Ramstein Rover 2013. Vůz Škoda Octavia narazil do železničního viaduktu, italský voják seděl na místě spolujezdce. ČTK o úmrtí informovala mluvčí mezinárodního cvičení Ramstein Rover 2013 Jolana Fedorková. Havárie se stala na frekventované silnici 19 mezi Táborem a Pelhřimovem. "Pravděpodobnou příčinou nehody byla rychlá jízda," řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Dodal, že policisté přesný průběh události zatím vyšetřují.

Rodina a hudebníci se rozloučili se skladatelem Iljou Hurníkem

Rodina, hudebníci i studenti se v úterý odpoledne v chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě naposledy rozloučili s Iljou Hurníkem. Skladatel, klavírní virtuos a spisovatel zemřel 7. září ve věku 90 let. Zádušní mši sloužil kanovník vyšehradské kapituly Aleš Opatrný, po celou dobu ji provázela hudba, kterou Hurník zkomponoval. Ve vyšehradském kostele se sešly přední osobnosti české klasické hudební scény. Posledního rozloučení se zúčastnil například šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek, ředitel Pražského jara Roman Bělor, nechyběli ani Hurníkovi kolegové, skladatelé Jiří Teml a Zdeněk Šesták. Ilja Hurník zkomponoval rozsáhlé operní, symfonické, komorní a vokální dílo. Byl uznávaným pedagogem, který svou tvorbu zaměřoval i na děti. Velký ohlas měl jeho osmideskový cyklus Umění poslouchat hudbu. Vedle toho napsal řadu rozhlasových her, libret, filmových scénářů i krátkých próz. V roce 2007 obdržel medaili Za zásluhy.

Ruské Divadlo národů uvede v Praze Slečnu Julii

V Praze dnes večer vystoupí moskevské Divadlo národů, které uvede v režii uměleckého ředitele berlínské Schaubühne Thomase Ostermeiera inscenaci Slečna Julie. V neděli s úspěchem uzavřeli hlavní část plzeňského festivalu Divadlo, večer se odehraje v divadle Hybernia. Hereckým výkonům dominují ruské filmové a divadelní hvězdy a držitelé řady prestižních ocenění Čulpan Chamatovová a Jevgenij Mironov. Stejně jako v Plzni bude v Praze představení uvedeno s českými titulky. Jeden z nejznámějších představitelů nastupující generace ruských dramatiků, Michail Durněnkov, pro Divadlo národů napsal novou scénickou verzi dramatu Augusta Strindberga, v níž jsou zachovány všechny syžetové linie, zatímco dialogy jsou moderní.

Rožnovský skanzen představí život na Valašsku

Život předků na Valašsku představí v novém výchovně-vzdělávacím programu Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program se poprvé uskuteční příští týden v prostorách Živého domu a Valašské dědiny muzea. Přiblíží bydlení Valachů, školáci přitom budou získávat informace přímo v objektech lidové architektury. Dozví se o roubených stavbách, o členění a vybavení obytných domů, či o hospodářských stavbách, které se nacházely v blízkosti domů. Druhou letošní novinkou je pořad nazvaný Uměli Valaši fyziku, který představuje používání jednoduchých strojů v obyčejném životě Valachů. Ostatní programy se věnují například modrotisku, zdobení keramiky a hrnčířství, včelařství či zpracování vlny. Muzeum připravuje programy pro mateřské, základní, střední školy i seniory deset let.

Sport:

S tříměsíčním zpožděním oproti původním plánům se tento víkend uskuteční jubilejní stý ročník veslařských Primátorek. Kvůli červnovým záplavám muset být slavný pražský závod na Vltavě přeložen, na účasti se to ale neprojevilo. Naopak, počet přihlášených veslařů se ještě zvýšil.Skifař Ondřej Synek se navíc díky změně termínu fanouškům představí jako čerstvý mistr světa a Miroslava Knapková jako bronzová medailistka z nedávného šampionátu.

Fotbalisté Plzně v úterý večer načnou své druhé účinkování v základní skupině Ligy mistrů a poprvé se v hlavní fázi prestižní soutěže představí doma ve Štruncových sadech. Na úvod skupiny D přivítají Západočeši jeden z nejbohatších klubů světa, loňského anglického šampiona Manchester City, a přestože jsou jasnými outsidery, chtějí se pokusit giganta zaskočit a obrat ho o body.

Fotbalisté Sparty Praha porazili v dohrávce 8. kola první ligy v Brně nováčka soutěže Znojmo 2:0 a vystřídali v čele tabulky Plzeň. Obhájce titulu, který v pátek remizoval v Liberci, má o dva body méně. Sparta rozhodla o svém vítězství v dešti dvěma rychlými góly Lafaty a Brabce hned v úvodní čtvrthodině.

Sedmatřicetiletý fotbalový brankář Petr Drobisz se po více než dvouleté přestávce vrátil na ligový trávník v týmu nováčka soutěže Znojma. Před pondělním utkáním proti Spartě chytal naposledy 14. srpna 2011 ještě v olomouckém dresu proti Českým Budějovicím. Nucenou přestávku měl proto, že figuroval v údajné korupční aféře Olomouce a Bohemians Praha.

Hokejisté Pardubic a Litvínova zavřou program druhého extraligového kola a oba celky budou chtít napravit zaváhání z úvodních zápasů. Východočeši podlehli v prodloužení na ledě Komety Brno, Severočeši doma prohráli na nájezdy se Zlínem.

Po čtyřech zápasech na kluzištích soupeřů se hokejisté Lva Praha poprvé v novém ročníku KHL představí doma. Prvním soupeřem svěřenců trenéra Václava Sýkory v Tipsport Areně budou hráči Viťazu Podolsk.

Český cyklista Zdeněk Štybar se nevešel do sestavy týmu Omega Pharma-Quickstep, který bude na silničním mistrovství světa ve Florencii obhajovat titul v časovce družstev. Vítězi jedné etapy na Vueltě, kterou nedokončil, připadla role náhradníka.

Český hokejový útočník Tomáš Fleischmann rozhodl v pondělním přípravném utkání na nový ročník NHL o výhře Floridy nad Nashvillem 3:2 v prodloužení. Vítěznou trefu si připsal v čase 64:13, kdy dorazil puk do branky po střele obránce Bretta Clarka, a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Tenistka Klára Zakopalová nečekaně vypadla v prvním kole turnaje v Soulu s neznámou domácí hráčkou Čang So-čong. Osmnáctileté Korejce, které patří až 540. místo ve světovém žebříčku, podlehla čtvrtá nasazená Češka hladce 3:6 a 1:6.

Počasí:

Zataženo, občas déšť. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.