Zprávy

0:00
/
0:00

Ministerstvo varuje před cestami do velkých egyptských měst a na Sinaj

V Egyptě byl ve středu odpoledne vyhlášen výjimečný stav, mnohde platí i zákaz nočního vycházení. Stalo se tak po krvavých střetech, když armáda rozehnala stoupence svrženého prezidenta Mursího. Zahynulo přitom nejméně 149 lidí, stovky jich jsou zraněny. Násilnosti byly hlášeny i z turistické destinace Luxor, proto platí určitá omezení i pro turisty. České cestovní kanceláře například zrušily nebo posunuly zářijové i říjnové termíny poznávacích zájezdů. Pobytové zájezdy se neruší. Potvrdil to místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Situace ovlivní i nabídku fakultativních výletů. Ministerstvo zahraničních věcí vydalo varování před cestou do velkých egyptských měst, Káhiry, Alexandrie, Suezu a dalších míst, kde lze očekávat násilnosti. Varovalo také návštěvníky Egypta před cestami na sever Sinajského poloostrova včetně letoviska Taba. V turistických centrech při Rudém moři je klid.

Česká ekonomika se dostala z recese, HDP vzrostl o 0,7 procenta

Česká ekonomika se po poklesu v šesti čtvrtletích v řadě dostala z recese. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostl o 0,7 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Meziročně HDP klesl o 1,2 procenta. Mezičtvrtletní nárůst mírně překonal odhady analytiků. "Nyní je česká ekonomika na startu oživení, o jehož síle se ovšem rozhoduje především za našimi hranicemi. A z tohoto důvodu jsou nejnovější čísla z Evropy velmi povzbudivá. Zvláště pokud jde o růst německého hospodářství, které ve druhém čtvrtletí přidalo mezičtvrtleně sedm desetin," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zároveň připomněl, že dobré zprávy přicházejí konečně i z Francie, kde rovněž skončila recese, její ekonomika tentokrát rostla o půl procenta. Pozitivní byl v Česku především příspěvek zahraničního obchodu. "Vývoz zboží meziročně vzrostl o 1,4 procenta, zatímco dovoz pouze o 0,3 procenta," uvedl ČSÚ. Tuzemská ekonomika předchozích šest čtvrtletí vytrvale klesala, dohromady o 3,1 procenta.

ČR v pololetí získala z EU o 15 mld. Kč více, než zaplatila

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o téměř 15 miliard korun více, než do něj odvedla. To je o osm miliard korun více než o rok dříve. Za růstem stojí zejména lepší čerpání prostředků ze strukturálních fondů, které již nebylo tolik poznamenáno pozastavením proplácení operačních programů jako v první polovině roku 2012. Informaci o takzvané čisté pozici ČR ve vztahu k rozpočtu EU vyslechla vláda. ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 40,2 miliardy korun a odvedla do něj 25,2 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Celkově od 1. května 2004, tedy od vstupu do EU, do konce letošního června odvedla Česká republika do rozpočtu EU 326,4 miliardy korun a získala 591,4 miliardy korun.

Rusnok nechá gripeny na nové vládě, pokud se nezhorší podmínky

Premiér překlenovací vlády Jiří Rusnok by rozhodnutí o pronájmu gripenů rád nechal nové vládě. V případě, že by hrozilo zhoršení podmínek pronájmu, nechá však rozhodnout svoji vládu. Uvedl to po zasedání vlády. Pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke konci a výhodnější podmínky prodloužení jsou podle Rusnoka časové omezené. Zástupci ODS, ČSSD, TOP 09 i KSČM v neděli uvedli, že o dalším pronájmu by měla rozhodnout až vláda vzešlá z předčasných voleb. Smlouvu o pronájmu 14 letadel na deset let, který přijde na 20 miliard korun, podepsali zástupci armády v červnu 2004. První gripeny přiletěly v dubnu 2005.

Vláda přerušila jednání o surovinové politice

Vláda přerušila jednání o surovinové politice, podle které by se v budoucnu mohly prolomit územní limity pro těžbu hnědého uhlí. Kabinet v demisi tak chce přenechat otázku surovinové politiky vládě vzešlé z voleb. Podle návrhu surovinové politiky vydrží Česko do roku 2035 bez prolomení limitů. Pak ale podle materiálu bude nutné využít uhlí za limity, aby byla zachována funkčnost teplárenského systému. Dokument uvádí, že kroky pro zpřístupnění zásob uhlí za limity je nutné začít dělat už v roce 2016. Surovinová politika také uvažuje o možném otevření uranových nebo zlatých dolů. Proti dokumentů ostře protestují ekologické organizace.

Vláda schválila větší pravomoci obchodní inspekci ohledně předváděcích akcí

Pořadatelé předváděcích akcí budou muset zřejmě České obchodní inspekci hlásit dopředu místo jejich konání, datum a časový harmonogram. a také jaké zboží na akci budou nabízet. Stejné údaje budou muset být také na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na tyto akci lákají. Za porušení těchto povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ochraně spotřebitele, který schválila vláda. Informoval o tom premiér Jiří Rusnok. Není ovšem jisté, zda zákon v nejbližší době projde Poslaneckou sněmovnu, kterou čeká rozpuštění. ČOI udělila v prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun. Porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí.

Lidem, kteří pracovali na Slovensku, asi bude dorovnán důchod

Senátní ústavně-právní výbor hladce podpořil novelu o dorovnávacím příplatku k důchodům pro lidi, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku nebo pro slovenské firmy, a mají kvůli tomu nižší starobní penze. Nárok na příspěvek by měli mít žadatelé, kteří v někdejším Československu platili sociální odvody aspoň 25 let a za Česka před rokem 1996 aspoň rok. Předlohou se bude zabývat před rozhodnutím senátního pléna ještě sociální výbor. Dorovnávací přídavek má být podle novely samostatnou dávkou, která bude vyplácena jen spolu s českým důchodem. Přídavek by mohli dostat třeba lidé, kteří před rozdělením státu bydleli v Česku a jejich zaměstnavatel sídlil na Slovensku. Částka by podle dřívějších informací měla činit v průměru kolem 1100 korun měsíčně a celkové náklady za celou dobu výplat se odhadují na 3,8 miliardy korun.

Kuba nechce být volebním lídrem ODS

Občanská demokratická strana představí lídry pro předčasné volby do 14 dnů. Úřadující předseda strany Martin Kuba být volebním lídrem nechce. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Pokud bude o pozici volebního lídra usilovat šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, Kuba ji podpoří. V pondělí přitom zpochybnil ambice Němcové stanout v čele občanských demokratů. Uvedl, že na kongresu před devíti měsíci to byl on, kdo v souboji s Němcovou uspěl při rozhodování o pozici prvního místopředsedy. Němcová sobotní Mladé frontě Dnes řekla, že by chtěla vést stranu do voleb, zároveň nepovažuje za dobrou dvojkolejnost ve vedení strany. Kuba pro Český rozhlas také připustil, že pro občanské demokraty by bylo výhodnější, kdyby volby byly později, aby se mohli vyrovnat se "zásahem mediálních kauz" kolem obvinění bývalé spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové a dalších lidí. Podle Kuby jsou ale volby v současné situaci jediným řešením.

Parkanová a další poslanci nebudou kandidovat

Někteří poslanci už nebudou v očekávaných předčasných volbách místa v dolní komoře obhajovat. Ze známějších tváří nechtějí usilovat o pozice na kandidátkách například bývalá místopředsedkyně Sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09) a šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS). Zařadili se k exministru práce Jaromíru Drábkovi (TOP 09) a bývalému premiérovi Petru Nečasovi (ODS), kteří stejné rozhodnutí oznámili již dříve. Poslanci, kteří se rozhodnou nekandidovat nebo nebudou zvoleni, budou mít nárok na odchodné. A to v případě, pokud jim do tří měsíců od skončení funkce nevznikne nárok na plat z jiné obdobné funkce. Odchodné činí jeden měsíční plat, k němuž se připočte násobek platu podle počtu celých ukončených let výkonu funkce, lze přitom započítat nejvýš čtyři roky. Do Sněmovny by naopak čistě teoreticky mohli kandidovat Roman Pekárek (dříve ODS), jenž je ve vězení kvůli korupci, a David Rath (dříve ČSSD), který je pro podezření z korupce souzen a od loňského května je ve vazbě. Žádná norma tomu nebrání.

Salačová v záznamu policejního výslechu poprvé zmínila Ratha

Krajský soud v Praze přehrával v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) videozáznam z výslechu podnikatelky Ivany Salačové před policií. Jako jediná z 11 obžalovaných se přiznala ke korupci a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Může dostat nižší trest, protože jí obžaloba vede jako spolupracující obviněnou. Její tři loňské výpovědi se lišily a Salačová tvrdí, že ta poslední, kterou soud přehrál tuto středu, je hlavní a konečná. Poprvé se v ní zmínila o Rathovi. Salačová na záznamu popisuje, jak se seznámila s dalšími aktéry kauzy, například někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím partnerem Petrem Kottem. Svou výpověď začala vysvětlováním okolností opravy zámku Buštěhrad. Zatímco v předchozích výsleších se Salačová o Rathovi vůbec nezmínila, v posledním o něm již hovořila. Údajně se dozvěděla, že Pancová se s ním dobře zná a několikrát prý exředitelka říkala, že "to probere s Davidem". Zaznělo to již dříve ve výpovědi Salačové před soudem, kdy o Rathovi s jistotou nemluvila jako o aktérovi korupce, pouze o jeho zapojení spekulovala.

Parkanová zveřejnila výslechy v kauze letadel CASA

Někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) zveřejnila na svých internetových stránkách záznamy výpovědí všech svědků i obviněných v kauze letadel CASA. Mezi zveřejněnými dokumenty je například výslech bývalého náčelníka generálního štábu a nynějšího ministra obrany Vlastimila Picka, který na většinu otázek vyšetřovatelů odpovídá, že si na události doprovázející rozhodnutí o nákupu letounů nevzpomíná. Expremiér Petr Nečas (ODS), který byl v době rozhodnutí o letadlech ministrem práce a sociálních věcí, při výslechu například uvedl, že cena letadel byla obtížně odhadnutelná. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila.

Aktuálně.cz: Soud odblokoval Tykačův majetek

Pražský vrchní soud odblokoval majetek miliardáře Pavla Tykače, který mu policie v červenci zablokovala kvůli vyšetřování kauzy CS Fondů. Napsal to server Aktuálně.cz. Podle soudního rozhodnutí současný stav dokazování neukazuje, že by Tykač obdržel výtěžek z trestné činnosti. Soud rozhodl o odblokování majetku čtvrtého nejbohatšího Čecha na neveřejném zasedání minulý týden v pátek, uvedl server. Soud uvolnil Tykačovi nemovitosti v souhrnné hodnotě 102 milionů korun a také bankovní účet, na kterém měl Tykač řádově statisíce korun.

Ostravské ghetto jde do dražby

Ostravské ghetto Přednádraží zřejmě skončí v druhé polovině září v dražbě kvůli dluhům majitele bytových domů. Znalec odhadl cenu několika zchátralých objektů na zhruba 1,57 milionu korun, nejnižší podání v dražbě bude 1,05 milionu. Oznámila to mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová. U většiny domů v Přednádraží byla už dříve nařízena demolice, poslední obyvatelé se odstěhovali v červenci. Exekutoři věří, že změna majitele by mohla zlepšit situaci v Přednádraží.

V Praze se utopili dva mladí muži

V Praze se od úterního večera utopili dva mladí muži. První byl nalezen v úterý večer na koupališti Džbán, druhý ve středu ráno ve Vltavě v centru Prahy. Pražská policie to uvedla na svých internetových stránkách. Mladý cizinec se na koupališti Džbán začal topit v úterý kolem 18:30. Na místo podle Rösslerové okamžitě vyrazili dostupné hlídky z okolí, záchranáři, hasiči s potápěči i vrtulník. Když přijeli ke koupališti, mladého muže už nikde neviděli. V druhém případě zahlédl kolemjdoucí mrtvého muže ve Vltavě u náplavky u Masarykova nábřeží. Policisté nyní zjišťují totožnost mladého muže.

U Dubňan se našlo tělo chlapce, který zemřel násilnou smrtí

U Dubňan na Hodonínsku se v sobotu našly ostatky mrtvého patnáctiletého chlapce, který podle lékařů zemřel násilnou smrtí. Případem se proto zabývají kriminalisté, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Vzhledem k věku chlapce odmítla říci jakékoli další podrobnosti k případu. Podle dostupných informací našel tělo chlapce z Dubňan v lese starší muž, který se tam vydal na procházku. Zda byl hoch zavražděn nebo šlo o ublížení na zdraví se neví.

Regina Spektor na Hradě přestavila nové i starší písně

Písně ze své loňské desky What We Saw from the Cheap Seats i starší skladby nabídla na koncertu na terase Jízdárny Pražského hradu americká písničkářka Regina Spektor. Třiatřicetiletá klavíristka a zpěvačka, narozená v Moskvě a vyrůstající v Izraeli a v New Yorku, sklidila velké ovace vyprodaného hlediště. Podle pořadatelů dorazilo 1200 lidí, mezi nimi i první dáma Ivana Zemanová. Spektor v Praze vystoupila poprvé, před třemi lety byla hostem festivalu Colours of Ostrava. Koncerty pod širým nebem na terase Jízdárny spadají do nové koncepce hudebních programů na Pražském hradě. Jako první z oznámených interpretů 23. července na Hradě vystoupil americký bluesový kytarista a zpěvák Taj Mahal. Koncert irského písničkáře Glena Hansarda se zde uskuteční 20. srpna.

Tuzemskou hitparádu ovládl Jaromír Nohavica, má v ní tři tituly

Tuzemskou prodejní hitparádu ovládl Jaromír Nohavica, který má v první dvacítce své tři desky. V čele je stále jeho album hitů s názvem Tenkrát/Nostalgie 90.let, na třetím místě má aktuální desku Tak mě tu máš a na 18. příčce živé nahrávky Archivy se otevírají ... koncerty 1982 a 1984. Informuje o tom na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Na druhém místě je stejně jako minulý týden skupina Kryštof s nahrávkou Inzerát, čtvrtá skončila francouzská zpěvačka Isabelle Geffroyová známá pod uměleckým jménem Zaz s deskou Recto Verso. Následuje Oheň Lucie Vondráčkové a šesté místo patří albu heavymetalové skupiny Black Sabbath s názvem 13.

Jubilejní Fresh Film Fest bude v Praze od 28. srpna do 1. září

Snímky britského provokativního režiséra Alana Clarka a retrospektivní přehlídka herečky, režisérky a představitelky berlínské filmové školy Angely Schanelecové bude součástí 10. ročníku festivalu Fresh Film Fest. Schanelecová bude i členkou poroty tohoto mezinárodního festivalu debutů a studentských filmů, který se uskuteční od 28. srpna do 1. září v Praze. V programu se objeví nový snímek Terrence Malicka, kontroverzní dokument Google and the World Brain o plánu této společnosti vybudovat největší knihovnu, který měl letos premiéru v Sundance, i mladý Tim Roth jako skinhead v televizním projektu Made in Britain z roku 1983. Podle organizátorů jde o filmy, které nelze jinak vidět; provokují, inspirují k diskusím a vymykají se běžné produkci. Kina celkem uvedou 140 snímků vybraných z 1500 titulů.

Vsetín bude o víkendu patřit Templářským slavnostem

Vsetín bude o víkendu patřit templářským rytířům. V neděli odpoledne se zde bude konat třetí ročník Templářských slavností. Pořadatelé připravili středověký jarmark, dobovou hudbu, nebudou chybět rytířské souboje, řemeslnické dílny a večerní ohňová show. S pověstmi opředeným řádem jsou spojeny úplné počátky trvalého osídlování krajiny okolo řeky Bečvy. Ve Staré radnici bude k vidění unikátní svazek dokumentů z vatikánského tajného archivu - Processus contra Templarios neboli Proces proti templářům. Lidé také budou moci ochutnat středověké pochutiny a víno, vyzkoušet rytířské trenažéry a střelbu z kuše či z luku.

Vizovický zámek ukáže život služebnictva

Vizovický zámek připravil speciální kostýmované prohlídky interiérů zaměřené na život a povinnosti služebnictva. Prohlídky nazvané "Panská služba, žádný med" se budou konat tuto neděli, sdělila mluvčí kroměřížského památkového ústavu Dagmar Šnajdarová. Návštěvníci zjistí, jaké mělo služebnictvo povinnosti, kdy začínal a končil jejich pracovní den, jak se dříve bělilo prádlo, drhla kamenná podlaha či jak sluha vymetal komín. Dozví se i o chodu panské domácnosti, o vztazích mezi pány a sloužícími i o praktických věcech, jako jsou návody na čištění nábytku. Vizovický zámek je jednou z 13 národních kulturních památek ve Zlínském kraji. Vystavěn byl v letech 1750 až 1776. Po druhé světové válce převzal správu zámku stát a od roku 1948 je přístupný veřejnosti. Součástí areálu je zámecká zahrada v anglickém a francouzském stylu.

Ze sportu:

Čtvrtkař Pavel Maslák vybojoval na mistrovství světa v Moskvě nečekané páté místo. Český rekordman sice zaostal za svým národním maximem ze semifinále o sedm setin, v závěrečných metrech ale porazil tři soupeře včetně obhájce prvenství a olympijského vítěze Kiraniho Jamese z Grenady.

Eliška Klučinová vylepšila na mistrovství světa v Moskvě vlastní český rekord v sedmiboji na 6332 bodů a obsadila sedmé místo. Dosavadní maximum z loňského mítinku v Kladně zlepšila o 49 bodů, k životnímu výsledku a výkonu si pomohla osobním rekordem v závěrečném běhu na 800 metrů 2:12,50. Titul získala Ukrajinka Ganna Melničenková součtem 6586 bodů.

Stejnou pozici jako Klučinová nečekaně vybojovala i osmnáctiletá chodkyně Anežka Drahotová po bojovném výkonu v závodu na 20 kilometrů. Vytáhlá chodkyně Drahotová dlouho vedla a následně se pohybovala ve vedoucí čtyřčlenné skupince, v závěru však tempu nejlepších nestačila. I tak si časem 1:29:05 výrazně vylepšila osobní maximum a vyrovnala český rekord Barbory Dibelkové z MS v Helsinkách 2005. S dělenou osmou pozicí se domů vrátí tyčkařka Jiřina Svobodová za výkon 455 centimetrů.

Kladivářka Tereza Králová nezvládla na mistrovství světa v Moskvě kvalifikaci a finálové účasti se ani nepřiblížila. Třiadvacetiletá vrhačka při svém debutu na MS zaostala výkonem 64,74 o více než pět metrů za letošním i osobním maximem (70,21) a obsadila mezi 26 startujícími 24. místo. Na postup bylo potřeba přehodit sedmdesátimetrovou hranici.

Cyklista Zdeněk Štybar vyhrál třetí etapu závodu Eneco Tour, který se jede v Nizozemsku a Belgii, a v průběžném pořadí se posunul na třetí místo. Štybarovi, jenž se nedávno vrátil k závodění po téměř čtyřměsíční přestávce zaviněné problémy s kolenem, vyšel útok v závěrečných dvou kilometrech etapy dlouhé 187,3 km. Před zbývajícími čtyřmi etapami si Štybar polepšil z dosavadní 19. pozice a zařadil se mezi kandidáty na celkové prvenství.

Dvě a tři čtvrtě hodiny bojoval tenista Radek Štěpánek na turnaji Masters v Cincinnati s Francouzem Julienem Benneteauem, po těsné porážce však ve druhém kole vypadl. Český daviscupový reprezentant prohrál 2:6, 7:5 a 6:7. Štěpánek ve druhém setu nastartoval velký obrat. Prohrával 2:6 a 2:4, ale pak prolomil dvakrát soupeři servis a vynutil si třetí set. V něm zkušený český tenista prohrával 3:5, načež vedl 6:5, ale tie-break mu nevyšel.

Hokejisté Lva Praha uspěli i ve svém druhém utkání na domácím turnaji Prague Hockey Cup, když porazili Dinamo Riga 4:3 po samostatných nájezdech. O rozhodující trefu se postaral útočník Tomáš Kubalík. Ve čtvrtek od 17:30 čeká Pražany souboj s Kazaní.

Hokejový útočník Viktor Ujčík definitivně potvrdil, že stráví nadcházející ročník v dresu prvoligové Jihlavy. S Duklou se trojnásobný mistr světa připravoval a o dalším pokračování kariéry se chtěl rozhodnout podle aktuálních pocitů. Jednačtyřicetiletý kanonýr strávil uplynulých šest sezon ve Vítkovicích.

Fotbalisté Zbrojovky Brno se budou muset zhruba půl roku obejít bez letní posily Marka Kaščáka, kterého čeká operace přetrženého předního zkříženého vazu. Jednatřicetiletý záložník utrpěl zranění v sobotním ligovém utkání v Příbrami.

Obměněné kádry představí česká florbalová špička v elitní kategorii mužů na největším mezinárodním turnaji Zone Czech Open, který se v Praze bude hrát od čtvrtka do neděle. Pro mistrovské Vítkovice to bude i jeden z testů před říjnovým Pohárem mistrů v Tampere. Kluby z tuzemska se v silné konkurenci kvalitních celků ze Švédska, Finska a Švýcarska pokusí dojít dále než loni, kdy cesta Vítkovic i Tatranu Střešovice skončila ve čtvrtfinále.

Kompletní elita českých dráhových cyklistů změří síly se zahraniční konkurencí v Memoriálu Otmara Malečka, který se uskuteční v pátek 23. srpna na prostějovském velodromu. Favority bodovacího závodu dvojic budou obhájci prvenství Alois Kaňkovský s Milanem Kadlecem. V třináctileté historii závodu Kaňkovský vyhrál s různými partnery celkem sedmkrát.

Počasí

Bude slunečno, nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 16ti.