Zprávy

Premiér Rusnok předal na Hradě Zemanovi demisi

Premiér Jiří Rusnok předal na Hradě Miloši Zemanovi demisi. Prezident ji přijal a pověřil kabinet výkonem funkce do jmenování nové vlády. Ta by měla vzejít z pravděpodobných předčasných voleb. Rusnokovu úřednickou vládu prezident jmenoval 10. července, a to proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. Nakonec také minulý týden nedostala ve Sněmovně důvěru, proto končí. Vláda v demisi se chce nyní zaměřit hlavně na základní správu země, legislativní činnost ale zcela nezastaví. Rusnok již avizoval, že vláda ještě například připraví technický návrh státního rozpočtu, aby nový kabinet měl připravený materiál, který bude moci z větší části přijmout. Předčasné volby by se mohly konat v říjnu. O rozpuštění Sněmovny budou poslanci hlasovat příští týden v úterý. Zatím to vypadá, že pro návrh by měla být potřebná ústavní většina 120 poslanců.

LN: Vláda schválila jmenování Klausové a Remka velvyslanci

Vláda premiéra Jiřího Rusnoka podle informací Lidových novin již 31. července schválila jmenování bývalé první dámy Livie Klausové a europoslance za KSČM Vladimíra Remka velvyslanci. Rusnok minulý týden prohlásil, že jeho kabinet bez důvěry už nové velvyslance schvalovat nebude. Klausová i Remek na začátku roku podpořili Miloše Zemana v prezidentské volbě. Klausová, která má být jmenována velvyslankyní v Bratislavě, vedle podpisu Zemana čeká na bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu a souhlas slovenské strany, takzvaný agrément. Jediný československý kosmonaut Remek by se měl stát velvyslancem v Rusku. Klausová v prezidentské kampani zaútočila na manželku Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga. O možnosti, že by se mohla stát velvyslankyní na Slovensku, začal Zeman hovořit koncem března, ani ne měsíc od nástupu na Hrad, napsaly LN.

Česká diplomacie bude žádat pro několik navržených velvyslanců schválení hostitelské země, takzvaný agrément. Jde o návrhy velvyslanců, kteří čekali na ukončení procesu svého schválení často již takřka rok. Uvedl to ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Neřekl ale, o jaké země jde. Není tak jasné, zda mezi nimi jsou také manželka exprezidenta Livia Klausová a bývalý kosmounaut Vladimír Remek. Kmoníček nepotvrdil informace Lidových novin, že už jejich kandidaturu vláda projednala. "Jména velvyslanců jsou v režimu tajné až do okamžiku, než je udělen agrément přijímací země," uvedl Kmoníček. Podle něj bude česká diplomacie standardně žádat o povolení k odjezdu u několika velvyslanců, kteří čekali kvůli sporu Zemana a bývalého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga.

Vedení ČSSD bude v pátek jednat o lídrech pro kandidátky

Vedení ČSSD by mělo v pátek posoudit návrhy na krajské lídry kandidátek pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Předseda Bohuslav Sobotka potvrdil, že chce být jedničkou v Jihomoravském kraji. Už předtím odmítl návrh pražské sociální demokracie, aby byl lídrem v hlavním městě. Sobotka své rozhodnutí zdůvodnil tím, že jižní Moravu dlouhodobě zastupuje, má tam své poslanecké kanceláře a v minulosti tam už dvakrát volby vyhrál. V Jihomoravském kraji by ale zřejmě rád kandidoval i předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc a jihomoravský hejtman a první místopředseda strany Michal Hašek. Podle Sobotky vedení strany nechce mluvit pražské organizaci do toho, koho na kandidátku navrhne, jak se to v minulosti stávalo. Do posledních sněmovních voleb měl pražskou kandidátku původně vést tehdejší pražský předseda Petr Hulinský. Předsednictvo strany ale pak na první místo dosadilo současného ministra vnitra Martina Pecinu a Hulinského odsunulo na druhou pozici.

Někteří poslanci ODS zřejmě rozpuštění Sněmovny nepodpoří

Poslanci ODS při hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny nemusí hlasovat jednotně. Uvedla to předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Část ODS se tak zřejmě vysloví proti rozpuštění. Podle Němcové nebude strana "tlačit poslance do nějakého jednotného hlasování". "Řada z nich může mít dobrý důvod pro to, aby hlasovali proti rozpuštění Sněmovny," řekla Němcová. Dodala, že podle ní je dostatek hlasů, aby poslanci rozpuštění schválili. Předčasné volby by se podle Němcové měly konat v listopadu, až bude jasné, že budou projednány a schváleny veškeré normy týkající se občanského zákoníku, fotovoltaiky a sociálních služeb. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc Němcovou vyzval, aby zákony, která Sněmovna projednala ve třetím čtení, co nejrychleji odeslala do Senátu. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) už v pondělí řekl, že Sněmovna se může rozpustit ihned poté, co budou podepsané zákony odeslány do Senátu.

TOP 09 dá na předvolební kampaň do 50 milionů korun

TOP 09 dá na předvolební kampaň do 50 milionů korun. Kandidátky, na kterých budou i zástupci hnutí Starostové a nezávislí (STAN), chce mít schválené nejpozději 5. září. Uvedl to první místopředseda strany Miroslav Kalousek. Strana má podle Kalouska k dispozici 30 milionů korun. Výkonný výbor souhlasil s přijetím překlenovacího úvěru do maximální výše 20 milionů korun vůči příspěvkům na hlasy, které se podle volebního zákona vyplácejí. Podle Kalouska vedení strany neřešilo konkrétní jména, která by se mohla na kandidátkách objevit. Krajské organizace by návrhy kandidátek měly předat do 27. srpna tak, aby listiny byly nejpozději 5. září schváleny výkonným výborem.

Kohout ani Fischer nechtějí kandidovat za SPOZ, Pecina by to přijal

Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) se bude ve čtvrtek zabývat tím, zda nabídne členům vlády v demisi místo na kandidátce do předčasných voleb. Zatímco šéf české diplomacie Jan Kohout, ministr financí Jan Fischer či ministr školství Dalibor Štys zájem o kandidaturu nemají, někteří jiní oslovení ministři by nabídku přijali, jako například ministr vnitra Martin Pecina. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář zopakoval, že je také připraven za SPOZ kandidovat do Sněmovny. Funkci hradního kancléře by složil pouze v případě, že by byl do Sněmovny zvolen. O svém záměru však prý ještě nemluvil s prezidentem. Nabídku neočekává odstupující premiér Rusnok ani ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ta podle serveru Novinky.cz dává přednost nabídce ČSSD, která chce, aby bojovala o hlasy voličů v Ústeckém kraji.

Prezident Zeman navštíví v září Zlínský kraj

Prezident Miloš Zeman navštíví na začátku září Zlínský kraj. Stráví zde tři dny, od 4. do 6. září. Jde o jeho první oficiální cestu do krajů, zatím navštívil například Brno, kde jednal o o nových ústavních soudcích a s vedením města. V červenci se zúčastnil zahájení stavby budovy pro mobilní hospic v Červeném Kostelci na Náchodsku. Prezident se chce co nejvíce setkávat s občany, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ). "Chceme mu ukázat některou základní i střední školu, protože začíná školní rok, také místa, které mají určité rezervy, například vsetínskou nemocnici," uvedl Nečas. Počítá se také se setkáním s občany na některém náměstí či prohlídkou továrny.

Ředitelem Národní galerie v Praze bude Fajt

Ředitelem Národní galerie v Praze bude od 1. ledna příštího roku historik umění Jiří Fajt. Uvedl to ministr kultury Jiří Balvín. Potvrdil tak rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Hanákové (TOP 09 a STAN), které původně zpochybňoval. Balvín se s Fajtem dohodli, že pracovat začne sice skutečně od září, ale do funkce nastoupí až na začátku příštího roku. Třiapadesátiletý Fajt v NG pracoval v letech 1993 až 2000; od roku 1995 vedl Sbírku starého umění. Z NG odešel krátce po nástupu Milana Knížáka, "aby se nemusel přetahovat s autoritářským generálním ředitelem". Od té doby působí renomovaný historik umění zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.

Projekt sKaret stál MPSV asi 82,5 milionů

Ministerstvo práce vydalo za projekt sKaret zatím 82,54 milionu korun. Zrušení projektu ho bude stát zhruba 5,24 milionu. Novinářům to řekl ministr práce František Koníček. Podle něj by se měly karty definitivně stopnout do konce března příštího roku. Úřad práce podle své ředitelky Marie Bílkové začne držitelům sKaret brzy zasílat dopisy, aby mu nahlásili, zda chtějí dávky poštou, nebo na své konto. Vyplácení peněz od státu to nemá nijak ohrozit. Zákon o zrušení projektu schválila minulý týden Sněmovna. Podpořila upravený návrh senátorů. Aby norma začala platit, musí ji ještě přijmout Senát a podepsat prezident.

Beneš: ČEZ rozhodne o Temelínu v roce 2014 nebo 2015

Energetická společnost ČEZ rozhodne o dostavbě jaderné elektrárny Temelín koncem roku 2014 nebo až v roce 2015. Uvedl to generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Původní harmonogram přitom počítal s rozhodnutím o vítězi tendru na dostavbu elektrárny letos na podzim. Přesný termín rozhodnutí je nyní podle Beneše obtížné odhadnout, protože záleží na schválení státní energetické koncepce. Podle Beneše je také nutné ještě před rozhodnutím zajistit návratnost investice. ČEZ usiluje o to, aby pro elektřinu z nových bloků Temelína zajistil na určitou dobu provozu pevné výkupní ceny. Pokud by tržní cena byla nižší, ČEZ by dostával doplatek od státu. V opačném případě by energetická společnost rozdíl mezi tržní a sjednanou cenou do státního rozpočtu odváděla. Náklady na investici se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly elektřinu vyrábět 60 let.

Salačová před policií Ratha ani nezmínila

Krajský soud v Praze pokračuje v projednání kauzy poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí obžalovaných z korupce ohledně veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Soudce přehrál videozáznam výpovědi jedné z obviněných, podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná ke korupci přiznala, a proto má v obžalobě pozici spolupracující obviněné. Mohla by dostat nižší trest. Záznamy potrvají ještě ve středu. Salačová v prvním výslechu Ratha ani nezmínila. Policie zpovídala loni Salačovou třikrát a její výpovědi se lišily. Na to poukazují advokáti obviněných. Podnikatelka tvrdí, že její poslední výpověď je hlavní a konečná. Protokoly z výslechů jsou sice k mání v písemné podobě, soudce Robert Pacovský ale uvedl, že záznam přehrává zejména proto, aby byla vidět atmosféra při výsleších. Soud přehrál dosud první výslech, následovat budou ještě dva. Podle odhadu advokátů je to ještě přes deset hodin záznamu a přehrávat se bude ještě ve středu, možná až do čtvrtka. Pak bude Salačová odpovídat na další dotazy advokátů a soudu.

První veřejné soudní líčení v kauze metanol je nařízeno do pátku

První veřejný proces v kauze metanolových otrav začal v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli dva překupníci z Karvinska. Petr Hlava a Marek Ženíšek podle obžaloby zavinili smrt jednoho člověka. Další čtyři lidé utrpěli doživotní následky, například oslepli. Někteří z postižených požadují odškodnění až dva miliony korun. Hlavní líčení je nařízeno do pátku. Muži čelí obžalobě z obecného ohrožení. Podle státního zástupce Davida Bartoše jedovatý alkohol prodávali už v době, kdy lidé kvůli smrtícímu množství metanolu v regionu umírali. Po otravách načerno vyráběným alkoholem od propuknutí metanolové kauzy loni v září zemřelo celkem 47 lidí. Letos metanol zabil devět lidí. Poškozených je dohromady včetně zemřelých i těch, kteří otravu odnesli dlouhým pobytem v nemocnici či slepotou, kolem 140. Podle policie je navíc stále v oběhu asi 2000 litrů závadného alkoholu.

Ozbrojenci z obce Straky jsou podezřelí z loupeže a dalších činů

Dva zakuklení muži, kteří v pondělí vnikli na zahradu domu v obci Straky na Nymbursku, jsou podezřelí z loupeže, porušování domovní svobody a nedovoleného ozbrojování. Zatím jde o předběžnou kvalifikaci trestných činů, za které by jim hrozilo až deset let vězení. ČTK to řekla mluvčí nymburské policie Petra Potočná. Policie do obce přijela v pondělí ráno na základě oznámení ženy, která na zahradě domu viděla ozbrojeného muže. Akce se zúčastnila i zásahová jednotka. Zadržela dva muže v kuklách, kteří u sebe měli dlouhou střelnou zbraň a mluvili česky. Rodina, která byla s pachateli v kontaktu, je podle policie v pořádku. Podle místních v domě bydlí právnická rodina. Lidé její členy moc neznají, protože se v obci ukazují jen zřídka.

Čech podezřelý z vraždy Češky v Indii bude dalších pět dní v cele

Český turista podezřelý z vraždy své české přítelkyně v indickém státě Góa zůstane dalších pět dní v policejní cele. Podle indického listu The Times of India o tom rozhodl místní soud. Indická média se nezmiňují, že by Čech byl obviněn. České ministerstvo zahraničí nicméně ČTK na základě zprávy indické policie sdělilo, že muž byl obviněn z blíže nespecifikovaného trestného činu. Policisté již dříve oznámili, že muže považují za vraha. Tělo 24leté turistky našla policie minulou středu v hotelovém pokoji, který s ní sdílel podezřelý. Před smrtí byla podle indických médií vystavena surovému násilí a měla větší počet bodných a řezných ran. Devatenáctiletý Čech byl po činu objeven údajně v bezvědomí u železniční trati. Tvrdil, že ho někdo napadl. Zprvu svou vinu popíral, ale během intenzivního výslechu se podle The Times of India zhroutil. Indická média v minulých dnech s odvoláním na policejní zdroje psala, že mladík se k vraždě přiznal.

Extradiční jednání v kauze Kevina Dahlgrena začne v USA 12. září

Soudní jednání o vydání Američana Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy svých příbuzných v Brně, začne v Alexandrii u Washingtonu 12. září. Uvedl to Martin Pizinger z českého velvyslanectví v USA. Žádost o vydání podezřelého muže do České republiky předalo ministerstvo spravedlnosti ČR americkým úřadům v polovině července. Dvacetiletý Kevin Dahlgren je obviněný z vraždy čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích, kde údajně usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu není známý. Dahlgren pak z Vídně odletěl domů do USA. Během letu na něj byl v České republice vydán zatykač. Na jeho základě ho pak 23. května americká FBI zadržela po příletu na letiště ve Washingtonu. Zda Spojené státy muže vydají, není jasné. Své občany ke stíhání v zahraničí vydávají jen ojediněle. Pokud by vydán byl, hrozí v Česku Dahlgrenovi výjimečný trest, tedy až doživotní pobyt za mřížemi.

Cheb se připojil k výzvě měst postižených sociálními otřesy

Cheb se připojil k výzvě čtyř českých měst postižených sociálními otřesy. Společným postupem se chtějí domoci řešení stupňujících se bezpečnostních problémů na celostátní úrovni. Cheb sice má řadu preventivních programů, ale ani zde není situace optimální; příklady z jiných měst ukazují, že stačí sebemenší konflikt a napětí může přerůst v masové protesty, řekl ČTK starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD). Město se připojilo k výzvě Duchcova, Šluknova, Varnsdorfu a Lahošti z minulého týdne. Hovoří o "nespokojenosti občanů s negativními projevy problematických obyvatel" a apeluje na společný postup starostů. Romů bez práce je v Chebu 70 procent. V Chebu už roste druhá generace lidí, kteří nikdy nepracovali. To j"demoralizující pro celou společnost". Stát musí také důsledně dohlížet na to, aby se děti ze skupin ohrožených sociálním vyloučením vzdělávaly a chodily do školy.

Sklizeň obilí v ČR je za polovinou, řepky je sklizeno 85 pct

Žně v Česku v uplynulém týdnu díky příznivému počasí postoupily do druhé poloviny. Pěstitelé posekali 52 procent ploch obilovin a 85 procent řepky, informovalo ministerstvo zemědělství (MZe). Oproti předchozím rokům má sklizeň hlavních zemědělských plodin v ČR stále zpoždění. Průměrné hektarové výnosy jsou zatím zhruba o čtvrtinu vyšší než loni. U konce je sklizeň u ozimého ječmene, který mají farmáři pod střechou již z 99,8 procenta ploch. Do druhé poloviny se sklizeň přehoupla u nejrozšířenější domácí obiloviny pšenice ozimé a také u jarního ječmene. Naopak například ovsa je sklizeno jen osm procent. Postup žní vykazuje značné lokální rozdíly. Letošní sklizeň základních obilovin bude podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 15. červenci zřejmě o 15,2 procenta vyšší než loni, a to 6,501 milionu tun. Úroda řepky podle statistiků vzroste asi o 18,4 procenta na rekordních 1,313 milionu tun.

Neratovická Spolana začala po dvou měsících obnovovat výrobu

Neratovická chemička Spolana začala po více než dvou měsících obnovovat provoz, který byl od června zastaven kvůli záplavám. Vyplývá to z prohlášení zveřejněného na webových stránkách firmy. V minulých dnech začal Středočeský kraj opět projednávat odvolání neratovické Spolany proti rozhodnutí kraje, jímž odmítl prodloužit výrobu chloru za pomoci rtuti po roce 2014. Spolana svůj požadavek zdůvodňuje dlouholetou krizí evropského hospodářství, kvůli níž údajně není schopna zastaralou technologii do tohoto termínu změnit. Ekologové tvrdí, že v okolí Spolany, především v rybách z Labe, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti.

Zubaři vykázali pojišťovně až 25 milionů korun neoprávněně

Až 25 milionů korun z 800 milionů, které zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ročně za plomby, zřejmě vykázali zubaři neoprávněně. VZP to zjistila porovnáním dat za uplynulých šest let ze všech 6156 zubních ordinací, s nimiž má smlouvy. Uvedl to mluvčí VZP Oldřich Tichý. Pokud se pochybení potvrdí, VZP bude chtít zaplacené peníze zpět. Celkem dala VZP loni za ambulantní zubní péči 5,8 miliardy korun, v průměru 940 korun na jednoho pojištěnce. "Analýza ukázala, že 90 zubařů opakovaně šest let vykazuje, že ročně udělali každému svému ošetřenému pacientovi čtyři a více plomb, zatímco průměr v ČR je méně než jedna plomba na pacienta za rok," upřesnil Tichý. Podle náměstka ředitele VZP Petra Hoňka šlo ve všech případech o malé ordinace, kde pracuje jen jeden lékař.

KPMG: Pracovat z domova chtějí tři čtvrtiny Čechů

Češi stojí o širší nabídku alternativních pracovních úvazků, které nyní nabízí 61 procent firem. Například možnost pracovat z domova dnes využívá jen 12 procent zaměstnanců, uvítalo by ji ale 76 procent z nich. Vedle tzv. home office zaměstnavatelé nejčastěji umožňují pružnou pracovní dobu či zkrácené pracovní úvazky. Vyplývá to z dubnového průzkumu poradenské firmy KPMG mezi 300 respondenty. S nezájmem se naopak potkalo sdílení pracovního místa několika zaměstnanci, což je v zahraničí forma oblíbená především v poradenství.

Hřebejkovy Líbánky míří na festivaly v Toronru a Pussanu

Hřebejkovy Líbánky odměněné v soutěži karlovarského festivalu Cenou za režii míří od 22. srpna do kin. Budou uvedeny na prestižních festivalech v Torontu a jihokorejském městě Pusan, který je největší filmovou akcí na asijském kontinentu. Uvedl to producent snímku Viktor Tauš ze společnosti Fog’n’Desire Films. Mezi koproducenty byla Česká televize a také partneři na Slovensku, kde se snímek představí v distribuci o týden později. Podle něj už tento snímek koupil mezinárodní prodejce, takže by se měl objevit i v zahraničních kinech. V Líbánkách, které Hřebejk natočil podle scénáře Petra Jarchovského, se oba filmaři vrátili ke vztahovému dramatu reflektujícímu současnost s připomínkou minulosti. Označují je za závěrečný díl trilogie zahájené Kawasakiho růži a rozvinuté v Nevinnosti.

V pražských ulicích si lidé mohou zahrát na piáno

V pražských ulicích si lidé mohou zahrát na piáno, po městě je rozmisťuje kavárník Ondřej Kobza, který tak chce zabydlet veřejný prostor. Kobza novinářům řekl, že by tímto chtěl spustit vlnu podobných akcí, které by do ulic vnesly život. Lidé si zatím mohou zahrát na náměstí Míru, na Hlavním a Masarykově nádraží, piáno se objeví také u zahrádek na Letné nebo u filozofické fakulty.

Ze sportu

Zuzana Hejnová s přehledem zvládla na mistrovství světa v Moskvě semifinále běhu na 400 metrů překážek a s nejrychlejším časem 53,52 sekundy postoupila do finále. Naopak soutěž skončila pro její kolegyni Denisu Rosolovou.

Eliška Klučinová vylepšila na mistrovství světa v Moskvě vlastní český rekord v sedmiboji na 6332 bodů a obsadila sedmé místo. Dosavadní maximum z loňského mítinku v Kladně zlepšila o 49 bodů, k životnímu výsledku a výkonu si pomohla osobním rekordem v závěrečném běhu na 800 metrů 2:12,50.

Česká tyčkařka Jiřina Ptáčníková obsadí v dnešním finále na MS osmé místo výkonem 455 cm.

Kladivář Lukáš Melich vybojoval na mistrovství světa v Moskvě bronzovou medaili. Výkonem 79,36 metru potvrdil roli jednoho ze spolufavoritů a ziskem cenného kovu korunoval životní sezonu. Prohrál jen s vítězným Polákem Pawlem Fajdekem, který se posunul i do čela letošních světových tabulek hodem dlouhým 81,97, a Maďarem Krisztiánem Parsem (80,30).

Čtvrtkař Pavel Maslák postoupil v českém rekordu 44,84 sekundy do finále atletického mistrovství světa. V semifinálovém běhu skončil úřadující evropský šampion těsně třetí za přímo postupujícími Kiranim Jamesem z Grenady a Luguelínem Santosem z Dominikánské republiky, zlepšení vlastního národního maxima o sedm setin jej ale posunulo mezi osmičku finalistů na čas.

Osmnáctiletá chodkyně Anežka Drahotová obsadila na mistrovství světa v Moskvě po bojovném výkonu v závodu na 20 kilometrů sedmé místo. Atletka dlouho vedla a následně se pohybovala ve vedoucí čtyřčlenné skupince, v závěru však tempu nejlepších nestačila. I tak si neoficiálním časem 1:29:05 výrazně vylepšila osobní rekord a vyrovnala český rekord Barbory Dibelkové z MS v Helsinkách 2005.

Výškař Jaroslav Bába neuspěl na mistrovství světa v Moskvě v kvalifikaci. Výkon 226 centimetrů mu kvůli jedné opravě na této výšce k postupu do finále nestačil. Bronzový medailista z letošního halového evropského šampionátu obsadil dělené 14. místo a nenaváže na čtvrtou příčku z předloňského MS v Tegu.

Na šestý pokus se povedlo Petře Kvitové v letošním roce vyhrát zápas ve čtyřhře. Na turnaji v Cincinnati zvítězila nejlepší česká tenistka s Belgičankou Kirsten Flipkensovou nad americko-maďarskou dvojicí Megan Moultonová-Levyová, Katalin Marosiová 7:6 a 6:4. V osmifinále si Kvitová s Flipkensovou zahrají proti Barboře Záhlavové-Strýcové a Němce Julii Görgesové.

Český tenista Radek Štěpánek porazil na turnaji v Cincinnati čtrnáctého nasazeného Fabia Fogniniho z Itálie 6:2, 6:4 a postoupil do druhého kola. V prvním kole naopak skončili Lukáš Rosol, který prohrál Marcelem Granollersem ze Španělska 7:5, 4:6, 0:6, a Klára Zakopalová, jež podlehla domácí Američance Lauren Davisové dvakrát 6:7.

Hokejisté Lva Praha vstoupili do domácího turnaje Prague Hockey Cup výhrou 1:0 nad Ufou. Jedinou branku utkání vstřelil v 10. minutě v přesilové hře Michal Birner. Čisté konto udržel finský brankář Atte Engren. V úterý čeká Lev rovněž duel s Dinamem Riga.

Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou jsou největšími hvězdami druhého turnaje obnoveného Super Cupu v plážovém volejbalu v Praze. Čeští fanoušci tak budou mít o víkendu jednu z mála šancí vidět doma hrát pár světové špičky, který do Čech zavítá krátce po historickém úspěchu a premiérové účasti v semifinále elitního Světového okruhu v Berlíně.

Počasí

Bude má být skoro jasno až polojasno, zpočátku ojediněle mlhy. Teploty 19 až 23 stupňů, na horách kolem 14.