Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Pořadatelé zrušili protiromskou demonstraci v Č. Budějovicích

Pořadatelé bez udání důvodu zrušili protiromskou demonstraci na náměstí v Českých Budějovicích. Několika desítkám lidí, kteří na akci přišli, to podle zpravodaje ČTK oznámili přímo na místě ve 14:00, kdy měla demonstrace začít. Svolavatel shromáždění předem odhadoval počet účastníků na jeden tisíc. Po demonstraci chtěli účastníci zamířit na sídliště Máj, kde se má od 17:00 konat jiné shromáždění nazvané Proti policejní brutalitě. Nepokoje v krajském městě pokračují už třetím víkendem. V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě, při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Policie zadržela v Č. Budějovicích desítky protiromských radikálů

Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté dvě až tři desítky radikálů, kteří sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. Počet účastníků protestu policie odhadla na 300. Oproti předchozím dvěma víkendům byla ale situace na místě poměrně klidná. Demonstraci na Máji, kde žije i romská komunita, svolali organizátoři pod názvem Proti policejní brutalitě. Účastníci se sešli u multikina a několik desítek z nich se marně snažilo projít přes policejní kordon, který jim bránil v dalším postupu do středu sídliště.

ČT: Zeman chce pomoci Rusnokovi, pozve si předsedy klubů

Prezident Miloš Zeman si bude zvát předsedy poslaneckých klubů na Hrad. Chce tak novému premiérovi Jiřímu Rusnokovi pomoci s vyjednáním podpory jeho vládě. Zeman to řekl České televizi (ČT). Schůzky na Hradě by mohly začít 22. července. Rusnokovu úřednickou vládu Zeman jmenoval ve středu, o její důvěře se ve Sněmovně bude hlasovat zřejmě 8. srpna. Žádná parlamentní strana se zatím pro důvěru úřednické vládě nevyslovila. Představitelé ČSSD jen uvedli, že podporu zváží, pokud se příští týden nepodaří prosadit rozpuštění Sněmovny a předčasné volby.

Nečas v Právu: S Nagyovou mám vztah a stojím za ní

Expremiér Petr Nečas v Právu přiznal, že má vztah s bývalou spolupracovnicí Janou Nagyovou. Ta je obviněna z uplácení poslanců a nezákonného sledování lidí. Kvůli kauze padl Nečasův kabinet. Nečas, který se nyní rozvádí, řekl, že za Nagyovou jednoznačně stojí a se vztahem s ní počítá i do budoucna. Dříve tvrdil, že důvodem rozpadu jeho manželství není nikdo další.

Sobotka: Fischer by měl kvůli sponzorům ve vládě skončit

Nový ministr financí Jan Fischer by měl kvůli neprůhlednému financování své prezidentské kampaně ve vládě skončit, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by Fischer v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka zůstal, mohlo by to být pro ČSSD nepřekonatelnou překážkou při hlasování o důvěře vládě. Fischerovi je vyčítáno, že milionové dluhy ze své kampaně uhradil až ve chvíli, kdy dostal nabídku vést resort financí, a velkou část z nich jeho sponzoři platili v hotovosti. Jak se ČSSD k hlasování o důvěře postaví, zatím není podle Sobotky jisté. Podle deníku Právo otázky podpory vládě řešil Sobotka v úterý s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Komunisté už delší dobu naznačují, že by Rusnokovu týmu podporu dát mohli. Strany dosavadní vládní koalice, které tvrdí, že dohromady disponují 101 hlasem pro jejich kandidátku na premiérku Miroslavu Němcovou, úřednický kabinet podpořit neplánují.

Policie kvůli holčičce v kontejneru pátrá po ženě z videa

Policisté pátrají po neznámé těhotné ženě, která se v pondělí 8. července ráno procházela ulicí Americká ve Františkových Lázních. Hledají ji v souvislosti s případem novorozené holčičky, jež byla nalezena v pondělí v kontejneru na odpadky v Chebu. Kriminalisté video zveřejnili a žádají o pomoc svědky. Uvedl to mluvčí Pavel Valenta. Už v týdnu kriminalisté vyhlásili pátrání po těhotné ženě ve věku 20 až 30 let, štíhlé postavy s černými vlasy česanými do culíku. Zachráněné holčičce se daří dobře, není v ohrožení života.

Při požáru v Plzni utrpěl bezdomovec rozsáhlé popáleniny

Rozsáhlé popáleniny utrpěl v sobotu odpoledne šedesátiletý muž při požáru v Plzni. Stan, v němž se bezdomovec nacházel, začal hořet kolem 15:30. Muže přepravil vrtulník do pražského popáleninového centra. Informovali o tom hasiči, policie a záchranáři. Událost se stala v Bolevci. Podle policejní mluvčí Dagmar Brožové si dva muži ve stanu vařili, přitom se vzňala plachta a na šedesátiletého muže poté spadla. Má popálených 90 procent těla, jeho stav je kritický. Druhý muž zraněn nebyl.

Muž v Praze chtěl spáchat sebevraždu, čekal na výbuch plynu

Dvaapadesátiletý muž v pražském Břevnově chtěl v pátek večer spáchat sebevraždu. Ve svém bytě pustil plynové spotřebiče a čekal na samovolný výbuch. Ohrožoval tím i ostatní nájemníky domu v Patočkově ulici. Muž byl převezen do psychiatrické léčebny. Je podezřelý ze spáchání trestného činu obecné ohrožení a hrozí mu vězení od tří do osmi let. Informovala o tom mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Policisty kontaktovala na tísňovou linku 158 zdravotní sestra. Uvedla, že jeden z pacientů jí telefonoval s výhružkou, že si pustil plyn a chce vyhodit byt v Patočkově ulici do povětří.

V Opavě se srazil vlak s nákladním autem, sedm lidí se zranilo

V Opavě se v sobotu ráno srazil osobní vlak s nákladním autem. Při nehodě na přejezdu bez závor bylo podle prvních informací zraněno sedm lidí. O nehodě informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Nehoda se stala nedaleko Vávrovic. Osobní vlak jel z Bruntálu do stanice Opava Východ. Přejezd byl vybaven světlenou signalizací. Mluvčí opavské policie Dagmar Schindlerová uvedla, že škoda byla předběžně vyčíslena na pět milionů korun, z toho na nákladním automobilu na čtyři miliony korun.

V Obecním domě zazní premiéra Cimrmanovy operety Proso

V pražském Obecním domě zazní světová premiéra operety Proso, kterou složil všestranný génius Jára Cimrman. Dílo nastudoval Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Libora Peška. Koncert v rámci hudebního festivalu Prague Proms proloží odbornými výklady cimrmanologové Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta. Pěveckých partů se ujali tenorista Tomáš Černý, sopranistka Adriana Kohútková a cimrmanolog Čepelka. Členové Divadla Járy Cimrmana se chopí i nástrojů - Svěrák v orchestru zasedne za violoncello, Brukner zahraje na činel a Bárta na housle. Zisk ze vstupného poputuje na konto charitativní organizace Centrum Paraple. Zájemci mohou provedení operety sledovat i v přímém přenosu na plátnech 54 českých kin.

Plzeň nabídne v roce 2015 i bavorské projekty

v roce 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury, se tu uskuteční i řada bavorských projektů. Na akce z oblasti divadla, tance, sochařství a další se podařilo získat dotaci ve výši 560.000 eur (asi 14 milionů korun). Lidé se mohou těšit mimo jiné na akci nazvanou Highway of Arts, jejímž cílem je vystavět podél německé dálnice A6 a na ní napojené české D5 sochy českých a německých umělců. Uvedli to náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner a dočasný šéf plzeňského projektu EHMK Erich Beneš. Projekt Regio 2015 byl podpořen z programu přeshraniční spolupráce. Podle Václava Vrbíka z česko-německého Centra Bavaria Bohemia v německém Schönsee, které projekt Regio 2015 administruje, vnímá řada bavorských pohraničních měst, obcí i kulturních institucí velmi silně, že se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury. Německé příhraničí doufá v to, že by cizinci, kteří přijedou v roce 2015 za kulturou do Plzně, mohli zamířit i k nim.

Ve Vizovicích vystoupí švédský kytarista Malmsteen

Třetím dnem pokračuje ve Vizovicích na Zlínsku festival tvrdé muziky Masters of Rock. Vystoupí například skupina Lordi a jednou z hlavních hvězd bude švédský kytarista Yngwie Malmsteen. "V letošním roce měl turné asi 50 koncertů po USA a Kanadě a v létě hraje jen dvě vystoupení. Jedno pro celou Evropu na Masters of Rock ve Vizovicích a jedno pro Asii v Dubaji," řekl ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron. Sobotní program zahájí česká kapela Warhawk. V areálu vizovické likérky zahraje například i slovenská kapela Desmod, portugalská gothic metalová skupina Moonspell, finští Waltari či němečtí power metalisté Brainstorm. Festival potrvá do neděle, pořadatelé očekávají příjezd až 20.000 návštěvníků.

První den hudebního festivalu Hrady CZ zakončil Mig 21

Série hudebních festivalů Hrady CZ v pátek odstartovala na středočeském hradě Točník. První den zakončila produkce skupiny Mig 21 v čele se zpěvákem Jiřím Macháčkem. Festival, který se uskuteční na osmi hradech v Čechách a na Moravě, pokračuje v novém areálu v podhradí Točníku i v sobotu. Mezi hvězdy letošního festivalu patří Kryštof, Tomáš Klus, Aneta Langerová, Vojta Dyk s Nightwork, Pražský výběr, Zrní, Mandrage, David Koller nebo Pipes and Pints. Představí se i slovenští hudebníci ze skupiny Iné Kafe a Rytmus. Diváci také uslyší nové uskupení Portless založené bývalými členy skupiny Support Lesbiens. Festival pokračuje na hradech Švihov, Kunětická hora, Rožmberk nad Vltavou, Bezděz, Veveří, Hradec nad Moravicí a Bouzov.

Před 200 lety se narodil průkopník mezi cestovateli Čeněk Paclt

Turnovský rodák Čeněk Paclt, který se narodil 14. července 1813, byl prvním Čechem, který procestoval všechny obydlené světadíly. Syn obchodníka s drahými kameny se zprvu pokoušel uchytit v otcově oboru ve Vídni a Varšavě, nakonec ale zbankrotoval a v polovině 40. let 19. století raději zamířil do Ameriky. Roku 1857 navštívil Paclt brazilské Rio de Janeiro a krátce poté odplul do Austrálie, kde strávil dva roky. Pak zkoušel štěstí i v Indii, procestoval značnou část jižní Afriky, mimo jiné hledal diamanty v Kimberley. Osobně se tehdy poznal i s dalším slavným českým cestovatelem, doktorem Emilem Holubem. Paclt zemřel v červnu 1887 ve svém stanu u řeky Vaal.

Sport

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková na Světovém poháru v Lucernu bezpečně postoupili do nedělních finále. Synek stejně jako v rozjížďce nenašel ani v semifinále přemožitele a postoupil i s celkově nejrychlejším časem. Knapková opět obsadila druhé místo, tentokrát za suverénní Australankou Kim Crowovou.

Pavel Maslák vylepšil český rekord v běhu na 200 metrů na 20,49 sekundy. Ve finálovém závodě na mistrovství Evropy do 23 let v Tampere získal tímto časem bronzovou medaili. Vlastní maximum z pátečního rozběhu zlepšil o dvě setiny.

Sportovní lezec Libor Hroza je novým mistrem Evropy v lezení na rychlost. Titul vybojoval šestadvacetiletý český reprezentant v Chamonix a ze šampionátů má třetí medaili. Loni byl stříbrný na mistrovství světa v Paříži, z ME v roce 2010 má bronz.

České softbalistky si finále pražského mistrovství Evropy nezahrály. Duel o postup do boje o titul s Italkami prohrály ve Svoboda Parku vysoko 1:10 už po páté směně a získaly bronzové medaile. Italky pak ve finále podlehly obhájkyním titulu z Nizozemska 0:3.

Favorit Jan Kopecký vede po první etapě Rallye Bohemia. Po 13 rychlostních zkouškách má náskok 16 sekund před Václavem Pechem, který svedl o druhé místo vyrovnaný boj s Romanem Krestou.

Fotbalisté Sparty vyhráli druhý ročník Letního ligového poháru Prahy. V sobotním finále porazili domácího druholigového nováčka Loko Vltavín jasně 3:0, přestože nastoupili s hráči širšího kádru. Třetí místo obsadila Viktoria Žižkov, která dopoledne vyhrála nad Bohemians Praha 1905 hladce 4:0.

Český motocyklista Karel Abraham si v kvalifikaci na Velkou cenu Německa v kategorii MotoGP vyjel devatenácté místo. Dvě příčky za ním do závodu na Sachsenringu odstartuje Lukáš Pešek. Jakub Kornfeil v kategorii Moto3 pojede v neděli z osmnáctého místa.

Čeští volejbalisté neprošli přes Belgii do finále Evropské ligy a zároveň přišli o šanci zahrát si kvalifikaci o účast ve Světové lize. Na turnaji Final Four v tureckém Marmarisu prohráli s Belgičany 0:3 po setech 17:21, 18:21 a 20:22. V neděli mohou získat bronzové medaile.

Aleš Loprais se rozloučil s Rallye Hedvábné stezky druhým místem v závěrečné etapě se startem a cílem v Astrachani. Vyrovnal tím své nejlepší umístění v tomto ročníku, v celkové klasifikaci nicméně pilot tatry skončil až na předposledním 21. místě, protože v dálkovém závodě pokračoval po nedokončené páté etapě s penalizací 163 hodin.

Počasí

Bude jasno, nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů.