Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Nečas: Jde o vykonstruovaný politický proces

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) označil kauzu kolem své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové za vykonstruovaný politický proces. Nevidí důvod, proč by v souvislosti s údajným podplacením trojice exposlanců z ODS žádal Sněmovnu o své vydání k trestnímu stíhání. Obviněným lidem podle něj vazba zničila společenský status. Pokud jim zničí i zdraví, bude za to zodpovědný vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Nečas to uvedl po svém pátečním výslechu na policii. Expremiér zopakoval, že se jednoznačně necítí být vinen. "Nikdy nebyla uzavřena žádná dohoda o tom, že poslanci za odstoupení dostanou pozice. To jsou absurdní konstrukce státního zastupitelství," uvedl. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že vyšetřovatelé kauzu uměle natahují, protože chtějí všechny obviněné držet co nejdéle pod tlakem ve vazbě. Žalobce Ištvan Nečasovu kritiku vyšetřování kauzy Nagyové odmítl. Postup je prý standardní, o zdravotních problémech vazebně stíhaných neví.

ČSSD: Nečas by měl být vydán k trestnímu stíhání

Expremiér Petr Nečas (ODS) by měl být podle sociální demokracie vydán k trestnímu stíhání. Nečasovo prohlášení, že obvinění jeho blízké spolupracovnice Jany Nagyové a tří exposlanců ODS je vykonstruovaný politický proces, považuje ČSSD za nepřijatelné. Sociální demokraté budou ve Sněmovně hlasovat pro Nečasovo vydání. "Vyšetření možné korupce v nejvyšších patrech ODS, stejně jako kdekoliv jinde, musí být nezávislé a nesmí podléhat žádným politickým tlakům. O tom, zda došlo k trestnému činu či ne, musí rozhodnout soud, nikoliv Petr Nečas," sdělila místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková. Také podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka by se měl Nečas obhájit před soudem.

Mandátový výbor se kvůli vydání Nečase sejde příští středu

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se bude zabývat žádostí státního zástupce o vydání expremiéra Petra Nečase k trestnímu stíhání příští středu 17. července. Státní zástupce chce Nečase stíhat kvůli úplatkářství a zneužití pravomoci. Expremiér tvrdí, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Jde o první případ, kdy policie žádá o vydání předsedy vlády ke stíhání.

Poslanec Šťastný vypovídal na policii kvůli kauze Nagyové

Poslanec Boris Šťastný (ODS) vypovídal na policii v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové a údajného podplacení trojice exposlanců z ODS. Novinářům řekl, že otázky policistů se týkaly okolností schvalování daňových zákonů. Podle policistů se poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa před hlasováním o vládním daňovém balíčku, s nímž nesouhlasili, vzdali poslaneckých mandátů výměnou za příslib výhodných míst ve společnostech s majetkovou účastí státu. Zákon, s nímž Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry, byl poté přijat. Fuksa se následně stal členem představenstva Českého Aeroholdingu, Šnajdr předsedou dozorčí rady Čepra.

Ištvan v HN: Vyšetřování korupce mařila klientelistická síť

Detektivové při vyšetřování pražských lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga narazili na klientelistickou síť, jež podobné případy kryla před policií. Vrchní žalobce Ivo Ištvan dnešním Hospodářským novinám (HN) řekl, že jeho lidé zjistili, proč se v minulosti podezření na zmanipulované zakázky nebo korupční obchody nedostala k soudu. Dodal, že to ukazují důkazy sesbírané při vyšetřování, které před měsícem vyvrcholilo prohlídkami u Janouška a Rittiga, zatčením exposlanců ODS kvůli korupci a obviněním šéfky kanceláře premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové ze sledování jeho manželky vojenskou kontrarozvědkou. HN připomněly, že soud prohlídky povolil s interním zdůvodněním, že exnáměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek ze své funkce údajně zařizoval, aby se nevyšetřovaly zakázky související právě s Janouškem. Grygárek to popřel. Jestli začnou stíhat také Janouška a Rittiga, nechtěl Ištvan sdělit. Dále uvedl, že se někdo přes prostředníky pokusil ovlivňovat svědky případu kolem Nagyové. Kdo konkrétně to byl, vrchní žalobce dnešním HN neřekl.

Zeman znovu navrhl na ústavního soudce Sváčka

Prezident Miloš Zeman navrhl senátorům na ústavního soudce předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdila mluvčí horní komory Eva Davidová. Se Sváčkem jako kandidátem na ústavního soudce neuspěl už dříve v horní komoře Zemanův předchůdce Václav Klaus. Senát se musí k nominaci vyjádřit do dvou měsíců. Oodle Davidové budou senátoři o Sváčkovi hlasovat na srpnové schůzi. Zeman i se Sváčkem navrhl senátorům celkem devět kandidátů na ústavní soudce. Hlasovalo se o osmi, sedm z nich uspělo. Senátoři odmítli ze Zemanových nominantů zatím jen Miloslava Výborného.

Česko asi prodlouží pronájem gripenů o více než deset let

Česká republika asi prodlouží pronájem švédských stíhaček Gripen o delší dobu, než je současných deset let. Chystaná smlouva zahrnuje i logistické zabezpečení nadzvukových letadel a počítá s jejich postupným opotřebením. V rozhovoru pro ČTK to naznačili ministr obrany Vlastimil Picek a zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák. Picek zopakoval, že chce návrh na prodloužení pronájmu stíhaček předložit vládě po hlasování o důvěře pro úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka. Nová smlouva podle něj bude výhodnější. Dvořák naznačil, že pronájem bude delší než nyní. Prodloužení nájmu podle něj bude dobrou zprávou pro stíhací piloty, kteří jsou se stroji spokojeni. Takzvaná Tygří letka s gripeny před několika lety vyhrála soutěž podobných jednotek v rámci Severoatlantické aliance.

Letadlům CASA funguje ochranný systém, mohou do bojových misí

Ochranný systém letadel CASA je funkční. Pasivní ochrana, známá pod zkratkou DAS, úspěšně absolvovala armádní zkoušky. Španělská dopravní letadla tak může vojenské letectvo v případě potřeby nasadit i do válečných zón, uvedlo ministerstvo obrany. Právě funkčností systému podmiňuje armáda využití strojů v nebezpečných oblastech. Nákup letadel CASA byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a její náměstek Jiří Staněk. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.

Ministr Podivínský: Dostavba dvou temelínských bloků je důležitá

Podle nového ministra životního prostředí Tomáše Podivínského je plánovaná dostavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín důležitá pro energetickou stabilitu země. Dodal, že ekonomická situace na trhu energetiky je momentálně pokřivena dotacemi do obnovitelných zdrojů. Podivínský to dnes řekl novinářům poté, co navštívil temelínskou elektrárnu. Pokud úřednická vláda Jiřího Rusnoka dostane od Poslanecké sněmovny důvěru, může se prý kabinet zásadnějším způsobem vyjádřit k parametrům dostavby Temelína. Dostavba elektrárny má začít zhruba za pět let.

iDNES: Fischerův sponzor chystá obří zásobník plynu

Šéf energetické skupiny CE Group Ladislav Dráb, který pomohl Janu Fischerovi s dluhy z prezidentské kampaně, chystá obří zásobník zemního plynu na Vysočině a má zájem, aby ho využíval stát. Smlouvu se státní firmou DIAMO podepsal 30. června 2010, tedy pět dní po demisi Fischerovy vlády, která zemi vedla až do poloviny července 2010. Napsal to dnes server iDNES.cz. Dráb o tom jedná s ministerstvem průmyslu. Dráb věnoval Fischerovi postupně přes 4,2 milionu korun. Tento týden, tedy v době, kdy premiér Jiří Rusnok oznámil, že se Fischer stane ministrem financí, mu věnoval dalších 1,34 milionu korun. Fischer v Drábově firmě CE Group pracoval poté, co neuspěl v prezidentské volbě.

Ministr vnitra Pecina chce v příštím roce nabrat tisíc policistů

Ministr vnitra Martin Pecina chce v příštím roce nabrat tisíc policistů. Z rozpočtu na další rok chce získat také o dvě až tři miliardy navíc, což by znamenalo kromě nárůstu stavů policie také zvýšení jejich platů o tři až pět procent. Řekl to dnes novinářům po jednání s policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Podle Peciny chybí v rozpočtu vnitra asi osm miliard korun ročně. Pecina již dříve sdělil, že chce, aby měl sbor mezi 41.500 a 42.000 příslušníky místo současných 38.500.

Česko požádalo USA o vydání Dahlgrena

Ministerstvo spravedlnosti předalo americké ambasádě žádost o vydání Američana Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy svých příbuzných v Brně. Uvedla to mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. Spis a extradiční žádost si pracovníci velvyslanectví převzali v pátek odpoledne. Tím je žádost považována za doručenou. Podezřelý je ve vazbě v USA. Zda Spojené státy muže vydají, zatím není jasné. Své občany ke stíhání v zahraničí vydávají jen ojediněle. Američan je obviněný z vraždy příbuzných v Brně-Ivanovicích: své sestřenice, jejího manžela a jejich dvou synů. Jihomoravští kriminalisté se domnívají, že shromáždili dost pádných důkazů, které dvacetiletého Dahlgrena usvědčují. Motiv činu ale zatím není známý a podle policistů jej může plně vysvětlit jen cizinec.

Kvůli protiromským akcím v Budějovicích padla další obvinění

Policie obvinila v souvislosti s protiromskými demonstracemi na českobudějovickém sídlišti Máj další dva muže. Oba se provinili trestným činem násilí proti úřední osobě. Kriminalisté tak po nepokojích v jihočeském krajském městě o posledních dvou sobotách obvinili už pět lidí. Policie navíc nově předala správnímu odboru magistrátu přestupek muže, jenž 6. července inicioval nepovolené shromáždění a následný pochod na sídliště Máj, řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Čtvrtý a pátý obviněný údajně zaútočili na policisty, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na šest let. Podle Matznera čtyřicetiletý muž 29. června napadl údery policistu, který eskortoval zadrženou osobu. V sobotu 6. června pak šestačtyřicetiletý muž najel vozem na strážníka městské policie.

Policie loni zabavila rekordní množství marihuany a pervitinu

Policie v loňském roce zabavila v Česku rekordních 563 kilogramů marihuany a téměř 32 kilogramů pervitinu. Uvádí to výroční zpráva Národní protidrogové centrály (NPC). Podle zjištění policie nadále přibývá vnitřních pěstíren konopí a varny metamfetaminu (pervitinu) hlavně v příhraničních oblastech zvětšují objem své produkce. Vedle toho stále stoupá i množství nových drog. Policisté loni odhalili 199 pěstíren konopí a zajistili v nich přes 90.000 rostlin. Odhadovaná roční produkce těchto pěstíren byla zhruba sedm tun, uvádí zpráva protidrogové centrály. Podle ní většina vypěstované marihuany měla jít na domácí trh, vedle toho se však ve velkém vyvážela i do sousedních států a na Ukrajinu, do Maďarska, Velké Británie a do severských států.

V americkém Chicagu byla zavražděna Češka

V americkém Chicagu byla v noci z 24. na 25. června zavražděna čtyřiadvacetiletá česká občanka. Zatím neznámý pachatel ji v jejím bytě ubodal, nejspíš ji i škrtil. Vážným zraněním podlehla na místě činu. ČTK to potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová. Vražda výrazně zasáhla českou komunitu v Chicagu a vedla rovněž k neshodám na místním generálním konzulátu ČR. Do města proto plánuje přijet 24. července český velvyslanec Petr Gandalovič, aby situaci uklidnil. Případem se ihned začal zabývat místní generální konzulát. Došlo zde však k určitým sporům a následně byl ukončen pracovní poměr s jednou ze zaměstnankyň konzulátu. Jak vysvětluje mluvčí ministerstva zahraničí, s ženou byl ukončen pracovněprávní poměr kvůli hrubému porušení pracovní kázně. "Podle konzulátu poskytovala určité informace, k čemuž neměla oprávnění," řekla Grohová. Zaměstnankyně zároveň údajně mylně informovala ohledně identifikace oběti a jejího pohřbu. Toto propuštění ale vyvolalo vlnu nevole v české komunitě v Chicagu a několik lidí si na postup generálního konzulátu v celém případu stěžuje u generální inspekce ministerstva zahraničí.

Limit pro antibiotika byl v polském kuřecím překročen trojnásobně

Kuřecí maso z Polska, o jehož nálezu ve čtvrtek informovala Státní veterinární správa (SVS), obsahovalo trojnásobně vyšší než povolené množství antibiotika doxycyklinu. ČTK to dnes sdělil mluvčí SVS Josef Duben. Lék se v chovech drůbeže používá pro léčení onemocnění dýchacího ústrojí. Do ČR mělo být dovezeno celkem 1200 kilogramů mražených kuřecích řízků. Veterináři nařídili stažení masa z trhu. Duben ve čtvrtek uvedl, že veterinární inspektoři zajistili 200 balení řízků ve skladě. Zbytek byl už dříve distribuován do dalšího skladu a prodejen v Poličce a Jičíně. Konzumace tohoto masa by podle Dubna přispívala k upevňování rezistence antibiotika na některého z původců onemocnění u lidí, čímž by se léčba antibiotiky stávala méně účinnou. Podnětem ke kontrole byla aféra s údajným zneužíváním antibiotik v polských chovech drůbeže.

Plzeňská práva mohou přijmout nové studenty

Ministerstvo školství potvrdilo plzeňské právnické fakultě akreditaci na další čtyři roky s možností přijímat nové studenty do pětiletého magisterského programu. Akreditaci prodloužila 19. června Akreditační komise, ale konečné slovo patří ministerstvu. Fakulta vyhlásila přijímací řízení, přijme 200 až 250 studentů. Uchazeči se mohou ke zkouškám hlásit do 1. září, řekl děkan Jan Pauly. Fakulta, kterou v roce 2009 otřásl skandál s takzvanými rychlostudenty, se podle Akreditační komise zlepšila a splnila stanovené podmínky. Musí dál komisi podávat zprávy o tom, jak se zlepšuje. Fakulta slíbila, že zabezpečí silné jádro mladých docentů. Sedm pedagogů už podle Paulyho zahájilo habilitační řízení, jeden už habilitoval a šest má rozpracované habilitační práce. Dlouhodobě bude fakulta menší, zhruba s 1200 studenty magisterského a bakalářského studia, což je o stovku méně, než má nyní, a o 800 méně než před pěti lety.

V cirkuse v Havlíčkově Brodě napadl medvěd dva ošetřovatele

V cirkuse hostujícím v Havlíčkově Brodě napadl medvěd dva ošetřovatele. Dvaatřicetiletý muž utrpěl tržnou ránu na hlavě, šestatřicetileté ženě medvěd způsobil tlapou středně těžké poranění pravé nohy. Oba zraněné ošetřovatele převezla záchranná služba k ošetření do havlíčkobrodské nemocnice. "V mřížemi ohraničeném prostoru před manéží cirkusu došlo ke vzájemnému napadení mezi dvěma medvědy - samicí a samcem. Oba medvědi byli přivázání a opatřeni košíky. Ošetřovatelé chtěli medvědy od sebe oddělit a při tom byli napadeni," popsala mluvčí.

Na středočeském Točníku začíná hudební festival Hrady CZ

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek na středočeském hradě Točník. Festival se uskuteční na stejných osmi hradech v Čechách a na Moravě jako loni. Letos se koná už podeváté a skončí o posledním prázdninovém víkendu na hradě Bouzov u Olomouce. Mezi hvězdy letošního festivalu patří Kryštof, Tomáš Klus, Aneta Langerová, Vojta Dyk s kapelou Nightwork, Zrní, Mandrage, David Koller nebo Pipes and Pints. Představí se slovenští hudebníci ze skupiny Iné Kafe a Rytmus. Diváci uslyší také nové uskupení Portless založené bývalými členy Support Lesbiens. Festival se uskuteční na hradech Točník (12. až 13. července), Švihov (19. až 20. července), Kunětická hora (26. až 27. července), Rožmberk nad Vltavou (2. až 3. srpna), Bezděz (23. až 24. srpna), Veveří (9. až 10.srpna), Hradec nad Moravicí (16. až 17. srpna) a Bouzov (30. až 31. srpna).

Filmy z karlovarského festivalu se objeví v distribuci kin

Řada filmů, které se promítaly na letošním 48. ročníku karlovarského festivalu, se objeví i v kinech. Zatím jde o dvanáct titulů. Už 4. července měla distribuční premiéru Gondryho adaptace Vianova románu Pěna dní, která přehlídku zahajovala. Ve čtvrtek vstoupila do kin tragikomedie Alice Nellis Revival, odměněná Cenou diváků, a také dánský snímek Únos Tobiase Lindholma. Čerpá ze skutečných událostí let 2007 a 2008, kdy byly dvě dánské nákladní lodě přepadeny somálskými piráty. Příští týden to bude výpravný snímek Liberace! Stevena Soderbergha s vynikajícím Michaelem Douglasem v titulní roli v Česku neznámého amerického baviče, showmana a klavíristy z 50. až 70. let.

Znojmo otevřelo Muzeum Velké Moravy, představuje tamní hradiště

Více než dvacetiletý archeologický výzkum na znojemském Hradišti sv. Hypolita představuje nově otevřené Muzeum Velké Moravy ve Znojmě. I když je hradiště ve srovnání s ostatními centry Velkomoravské říše méně známé, muzeum dokládá, že mezi ně patří. ČTK to dnes řekl tvůrce expozice a vedoucí výzkumu na hradišti Bohuslav Klíma. Hradiště se tyčí na svahu nad Dyjí. Důležitým zdrojem informací o něm je rozsáhlé pohřebiště. Vědci předpokládají, že by jej mohlo tvořit až 1500 hrobů. Za uplynulých šest let jich prozkoumali 550. Některé nálezy jsou unikátní. Na hradišti byly zatím nalezeny pozůstatky dvou kostelů. Základy jednoho z nich byly vyzděny z kamenů nad okolní terén a zvýrazněny. V tomto areálu byla v uplynulých dnech odhalena socha knížete sv. Rostislava, který pozval věrozvěsty na Velkou Moravu.

Hrad Svojanov láká na výstavu 144 papírových modelů staveb

Výstavu 144 papírových modelů historických staveb nabízí návštěvníkům hrad Svojanov na Svitavsku. Umístěny jsou v podkroví domu zbrojnošů. Na hrad za nimi míří lidé z celé republiky, řekl ČTK kastelán Miloš Dempír. K nejzajímavějším exponátům patří model samotného hradu Svojanov. Představuje současnou podobu hradu po dokončení celkové rekonstrukce. Mezi další dominanty výstavy patří model zámku v Pardubicích, zámků Žleby, Hrádek u Nechanic, Červená Lhota nebo hradů Karlštejn či Rožmberk. Ve sbírce jsou zastoupeny i další historické stavby, kostely, rotundy, rozhledny, městské věže či lidové stavby.

Hrádek obnoví legendární festival Muzika, bude už tuto sobotu

Obnovit a zaplatit legendární festival Muzika se letos rozhodlo město Hrádek u Rokycan. V kraji vyhlášená akce folkové a country hudby, jež už mnohokrát kompletně vyprodala letní amfiteátr s kapacitou 2500 lidí, se vloni poprvé od roku 1991 nekonala. Zpěváka Jaroslava Samsona Lenka, který festival založil a po dvaceti sezonách v roce 2011 ukončil, vystřídá radnice. Akce ale bude kratší, pouze jednodenní. ČTK to dnes řekl starosta Hrádku Jaroslav Perlík. Podle Perlíka byly doby, kdy na Muziku přijížděli lidé z celé republiky i ze zahraničí, na pódiu účinkovaly desítky kapel. Z vícedenní akce bude nyní jednodenní festival, začíná v sobotu 13. července od 14:00. Hlavním lákadlem je koncert kapely Cop, která na pódiu oslaví 35 let existence.

Sport

Český cyklista Roman Kreuziger dojel ve třinácté etapě Tour de France na šestém místě a v celkovém pořadí se posunul na čtvrtou příčku, čímž o jednu pozici zlepšil své dosavadní maximum.

Český tenista Tomáš Berdych skončil na turnaji v Bastadu ve čtvrtfinále. První nasazený hráč podlehl po setech 5:7 a 5:7 Nizozemci Thiemu de Bakkerovi, který si tak zahraje o finále s Argentincem Carlosem Berlocqem.

Česká tenistka Klára Zakopalová porazila na turnaji v Palermu Italku Karin Knappovou 6:3, 4:6 a 6:4 a letos podruhé si zahraje ve čtvrtfinále. V Palermu ji nyní čeká Němka Dinah Pfizenmaierová. S přemožitelkou Karolíny Plíškové z prvního kola se dosud neutkala.

České tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká si letos zahrají poprvé finále ve čtyřhře. Na turnaji v Budapešti porazily Natalii Grandinovou z JAR a Petru Martičovou z Chorvatska 7:6 a 6:2 a společně mohou získat první titul od loňského října.

Česká tenistka Renata Voráčová skončila na turnaji v Palermu ve čtvrtfinále. Španělce Estrelle Cabezaové podlehla po setech 5:7 a 4:6.

Hlídka kajakářů vybojovala na juniorském mistrovství světa ve sjezdu stříbro v závodu na krátké trati. Tomáš Štefan, Matyáš Zieris a Jan Olejník zopakovali na rakouské řece Saalach v Loferu umístění ze čtvrtečního závodu v klasickém sjezdu, kdy místo Olejníka byl v týmu Adam Neubert.

Skifaři Ondřej Synek i Miroslava Knapková v závěrečném třetím závodě Světového poháru ve veslování v Lucernu bez problémů postoupili do sobotního semifinále. Synek rozjížďku vyhrál, Knapková postoupila z druhého místo. Do semifinále se kvalifikovala i čtyřka bez kormidelníka Matyáš Klang, Jakub Podrazil, Milan Doleček, Jan Pilc, která byla ve své rozjížďce třetí.

Fotbalista Milan Baroš se prý dohodl na angažmá v tureckém Antalyasporu. Sedmý tým minulé sezony Süper Lig to uvedl na svém Twitteru. V pondělí má s Barošem podepsat roční smlouvu.

Český basketbalový reprezentant Tomáš Satoranský bude i v příští sezoně hrát v Evropě a nikoli v NBA, kam ho draftovali Washington Wizards. Tým z hlavního města USA se rozhodl jednadvacetiletého rozehrávače nezařadit do svých plánů pro nový ročník. Satoranský tak zatím neví, kde bude hrát, jelikož jeho dosavadní klub ze Sevilly má finanční problémy.

Český vícebojařský talent Jan Doležal vybojoval na mistrovství světa atletů do 17 let v Doněcku bronzovou medaili. Ukončil tak šestileté čekání na český cenný kov z dorosteneckého světového šampionátu. V osmiboji poskládal svěřenec Vítězslava Peruna osobní rekord 6222 bodů a na stříbrného Rusa Felixe Šestopalova ztratil 38 bodů. Jasně vyhrál Nor Karsten Warholm součtem 6451 bodů.

Střelec Jan Sychra ovládl na Světovém poháru v Granadě disciplínu skeet. Ve finále porazil v dodatečném rozstřelu Nora Toma Beiera Jensena a z triumfu v elitním seriálu se radoval popáté v kariéře. Čtyřiačtyřicetiletý Sychra zvítězil ve Světovém poháru po dvou letech, naposledy se mu to povedlo v chilském Concepciónu; tehdy absolutním nástřelem 150 bodů vyrovnal světový rekord.

Počasí

Sobota bude zpočátku slunečná - bude jasno až polojasno, během dne až oblačno. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů.