Zprávy

Zeman naznačil, že by nejraději jmenoval "vládu odborníků"

Prezident Miloš Zeman v pořadu Radiožurnálu Hovory z Lán naznačil, že by politickou situaci po demisi premiéra Petra Nečase (ODS) nejraději řešil jmenováním "vlády odborníků". V hledáčku má prý čtyři osobnosti, které by mohly převzít premiérskou funkci, a budoucí předseda vlády by podle Zemana nutně nemusel mít politický mandát. Zeman rovněž řekl, že na úterní tiskové konferenci na Pražském hradě chce jmenovat nového premiéra. Zeman také naznačil, k jaké variantě řešení situace se přiklání. "V zásadě mám jasno a moje rozhodnutí bude takové, které nezklame moje voliče v prezidentských volbách," řekl Zeman. Během předvolební kampaně měl mimo jiné billboardy s nápisem "Stop Nečasově vládě". Předvolební slib podle Zemana přitom ještě není úplně naplněn. "Nečasova vláda, byť je v demisi, je stále ještě vládou," řekl prezident.

Zeman uvedl, že předčasné volby vypsat nemůže, dokud Sněmovna 120 hlasy nerozhodne o svém rozpuštění. Další alternativou je pověřit představitele současné koalice sestavením nového kabinetu, což by ale podle Zemana znamenalo, že de facto bude Nečasova vláda pokračovat. "I ta vláda úředníků či odborníků tady může být jako náhrada vlády v demisi současné vládní koalice jenom do předčasných voleb. Tato kombinace se vůbec nedá vyloučit," podotkl také Zeman.

Koalice nechce hodnotit Zemanovy výroky o úřednické vládě

Zástupci vládní koalice nechtějí hodnotit náznak prezidenta Miloše Zemana, že jmenuje úřednickou vládu. Chtějí spíš počkat na Zemanovo ohlášené úterní oficiální vyjádření. "To rozhodnutí o tom, že by ji (vládu odborníků) on chtěl, je rozhodnutím, které já samozřejmě budu muset respektovat. Ale znamená to, že se neopírá o názory, které slyšel v těch rozhovorech v uplynulých dvou dnech," řekla Radiožurnálu předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. "My jsme s panem prezidentem jednali a on nám řekl, že nám své rozhodnutí řekne v úterý. Do okamžiku, než nám to rozhodnutí řekne, tak já nebudu komentovat Hovory z Lán ani jiné spekulace," řekl místopředseda vládní TOP 09 Miroslav Kalousek. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že současné Zemanovo vyjádření nic nemění na záměru sociální demokracie dospět co nejrychleji k předčasným volbám.

Zeman ocenil policejní zásah v kauze Nagyové a bývalých poslanců

Prezident Miloš Zeman ocenil nedávný zásah policie a státního zastupitelství proti vysokým státním úředníkům a bývalým poslancům. Jak řekl v rozhovoru z Lán na Radiožurnálu, podle jeho názoru je něco jiného, pokud politik odcházející do penze případně přijme odbornou funkci, pro kterou má kvalifikaci. Něco jiného však podle něj je, když aktivní politik podepíše nějakou listinu nebo udělá něco podobného jen pro to, aby dostal "trafiku". Policie při tomto zásahu zadržela mimo jiné tři bývalé poslance ODS a podezírá je z toho, že výměnou za rezignaci na poslanecký mandát obdrželi úplatek ve formě postů ve firmách, v nichž je majoritním akcionářem stát. Tím, že poslanci odešli ze Sněmovny, se pak vládní koalici podařilo prosadit daňový balík mimo jiné zvyšující daň z přidané hodnoty. Policie zadržela i nyní už bývalou šéfku premiérovy kanceláře Janu Nagyovou.

Strany čekají na krok prezidenta, Sněmovnu by mohla vést TOP 09

Politické strany pokračovaly i o víkendu v debatách o řešení vládní krize vyvolané policejním vyšetřováním, které vyústilo až v pád premiéra Petra Nečase (ODS). Prezident Miloš Zeman se na zámku v Lánech sešel s předáky opozice, kteří prosazují předčasné volby. Opoziční sociální demokraté a komunisté přijeli za Zemanem s návrhem na předčasné sněmovní volby. Sociální demokraté se snaží nyní najít ve Sněmovně alespoň 120 poslanců, což je nutný počet pro to, aby se dolní komora parlamentu rozpustila. Poté by se mohly konat volby. Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s hlavou státu novinářům řekl, že jiná řešení než předčasné volby by prohloubila politickou a ekonomickou krizi.

Koalice se v sobotu v Praze dohodla, že pokud se stane současná předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová premiérkou, dostane právo obsadit její křeslo vládní TOP 09. Do čela kabinetu navrhla předsedkyni Sněmovny ODS. Server Aktuálně.cz uvedl, že by v případě uskutečnění dohody mohlo jít o místopředsedkyni TOP 09 Helenu Langšádlovou.

VV jednaly se Zemanem o vyšetřování, které se týká vlády

Zástupci Věcí veřejných jednali s prezidentem Milošem Zemanem o nezávislosti vyšetřování, které zahájil minulý týden zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády. Rozhovory se týkaly také zneužití vojenského zpravodajství v kauze letadel CASA, řekl novinářům po schůzce v zámku v Lánech na Kladensku předseda VV Vít Bárta. Bárta a předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová dorazili do Lán v neděli odpoledne a jejich schůzka se Zemanem trvala asi dvě hodiny. Zeman podle Bárty Věcem veřejným představil svoje vize, které by měly zajistit nezávislost vyšetřování.

Šéf ÚOOZ Šlachta: Zásah na Úřadu vlády nebyl teatrální

Zásah policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na Úřadu vlády a dalších místech provedený minulý týden byl přiměřený a nebyl veden teatrálně. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v pořadu řekl, že v řádu týdnů očekává vypracování analýzy toho, zda byl zásah adekvátní. "Naprosto striktně odmítám, že by beranidlo a kukla byly na Úřadu vlády," ohradil se Šlachta proti informacím některých médií a politiků. Ve Strakově akademii prý v tu noc byl spolu s šéfem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvanem. Důvody svého příchodu sdělili premiérovi a ministrům vnitra a spravedlnosti. Policie na úřadu v noci podle Šlachty zapečetila dvě kanceláře, které do rána hlídali dva policisté, poté se začala dělat prohlídka. Maskování kuklami prý Šlachta povolil na dvou místech - při prohlídkách u podnikatelů a lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška. Šlachta také upřesnil, že dříve uváděných 400 nasazených policistů je počet všech lidí, kteří se do akce zapojili od středy do soboty minulého týdne.

Občanské iniciativy neuspěly s předáním výzvy Zemanovi

Zástupci osmi občanských iniciativ se neúspěšně pokusili na zámku v Lánech na Kladensku předat prezidentu Miloši Zemanovi výzvu k uspořádání předčasných voleb. Výzvu však nikdo ze zástupců Hradu nepřevzal. Představitelé iniciativ uvedli, že už dříve dokument poslali prezidentovi také poštou. Podle iniciativy jsou předčasné volby nejvhodnějším řešením situace poté, co premiér Petr Nečas (ODS) podal v pondělí demisi v reakci na aféru, kdy ředitelka jeho kabinetu Jana Nagyová byla údajně zapojena do korupce a do zneužívání vojenské tajné služby. Mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná řekla, že předčasné volby chce podle jejích informací 85 procent občanů.

Šéf slezských Němců prý vyzval Polsko a ČR k omluvě a odškodnění

Šéf slezských Němců Rudi Pawelka údajně vyzval Polsko a Českou republiku k omluvě a odškodnění za vysídlení po 2. světové válce. Agentura DPA tvrdí, že Pawelka požadavek vznesl na sjezdu landsmanšaftu vysídlených slezských Němců v Hannoveru. "Jednostranně se usmiřujeme, to dlouhodobě nic nepřináší," prohlásil Pawelka. Trvalé usmíření podle něj předpokládá uznání vyhnání. Zatímco připomínání teroru nacistického režimu je všudypřítomné, připomínka vysídlování se podle něj vytrácí. "My jsme se omluvili mnohokrát," řekl. Zároveň uznal, že ze strany Polska zaznamenal "první kroky k opravdovému usmíření" a naplňování německo-polské dohody o sousedství z roku 1991.

V Bellinzoně ve Švýcarsku bude pokračovat soud s bývalými majiteli MUS

Před soudem ve švýcarské Bellinzoně v pondělí začne klíčová část procesu s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří jsou obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a korupce. Soud patří k nejsledovanějším v posledních letech, protože se dotýká kontroverzních českých privatizací 90. let. Soudce se nejprve pokusí sloučit dvě větve procesu. Jedna se zaměřuje na Marka Čmejlu, Petra Krause a Jiřího Diviše. Druhá se týká Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého a belgického obchodníka Jacquesa de Grootea. O rozdělení rozhodl soudce poté, co se na úvod procesu v květnu dostavili jen Čmejla, Diviš a Kraus. Pokračoval v líčení s nimi a zbývající tři obeslal na 10. června. Tehdy se dostavili jen Koláček a šestaosmdesátiletý de Groote. Klimecký se omluvil s tím, že má nemocnou manželku a na pobyt ve Švýcarsku nemá peníze. Tribunál už na úvod zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel. Ve středu 26. června začne soud vyslýchat svědky. Prokuratura předvolala dva.

Soud následuje po šesti letech vyšetřování, které se týkalo kolem 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru a v dalších daňových rájích. Mezi firmami, na kterých mají obžalovaní podíl, podle žaloby proudily peníze kolem MUS. Examanažeři také nekale nabyté peníze použili v roce 2002 na nákup podniku Škoda Holding, tvrdí obžaloba. Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun). Českou republiku svým jednáním prý připravili asi o tři miliardy korun.

Stovky lidí si v Ležákách připomněly vypálení osady nacisty

Stovky lidí si připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 71. výročí jejího vyhlazení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, lidé uctili památku 52 vyvražděných obyvatel. Pietní vzpomínky se zúčastnili pamětníci událostí a další hosté z Česka i zahraničí. Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Gestapo odhalilo, že parašutisté z Ležáků udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Nacisté ještě 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel Ležáků. Dalších sedm osob z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu.

Ve Velkém Meziříčí začal týdenní Evropský festival filozofie

Přednáškou děkana Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jindřicha Halamy ve Velkém Meziříčí na Žďársku začal sedmý ročník Evropského festivalu filozofie. Odborné přednášky doplní divadla, koncerty a besedy. Hlavním tématem letošního festivalu je Komunikace a nevzdělanost. ČTK to řekl ředitel festivalu Milan Dufek. Diskutovat by se mělo také o konkrétních problémech regionálního školství na Vysočině, které čeká další vlna slučování středních škol. Mezi účastníky se objeví například nezávislý lektor a konzultant David Gruber s přednáškou o komunikačních technologiích. Stálým účastníkem festivalu je také makroekonom Tomáš Sedláček, své myšlenky představí lektor mediální výchovy Tomáš Feřtek nebo psycholog Vladimír Smékal. Besedovat s diváky bude publicista Ivo Šmoldas.

Festival United Islands navštívily desítky tisíc lidí

Jubilejní desátý ročník festivalu United Islands, který skončil v sobotu večer v pražském parku Ladronka, navštívily desítky tisíc lidí. Podle organizátorů bylo na akci více diváků než v minulém roce, kdy se jí zúčastnilo 60.000 hudebních fanoušků. ČTK o tom za pořadatele informovala Marie Jelínková. "Vrcholem festivalu byl sobotní koncert amerického pop-soulového zpěváka Aloe Blacca. Vystoupilo celkem 195 hudebních projektů na sedmi venkovních scénách a v devíti klubech, kde program pokračoval po dvaadvacáté hodině," sdělila Jelínková. United Islands tradičně staví na pověsti festivalu, který na velká pódia vozí neokoukaná a hudebně výjimečná jména domácí i zahraniční klubové scény. Na letošním ročníku tak mohli diváci slyšet britskou indie kytarovku Citizens!, zpěvačku Princess Chelsea, Mixhell, nový projekt zakladatele Sepultury Igora Cavalery, palestinsko-izraelského rappera SAZ, kultovní kapelu švédské techno scény Slagsmalsklubben nebo v současnosti nejpopulárnější estonskou kapelu Tenfold Rabbit. Přípravy jubilejního ročníku byly náročné. První změna nastala, když museli hledat náhradní prostor za rekonstruovaný Střelecký ostrov, který byl tradičním centrem festivalu. Novými lokalitami se měly stát Petřín a Kinského zahrada, které doplnily už tradiční Kampu. Po ničivých povodních, museli ovšem organizátoři hledat nové místo znovu. Novým domovem se letos stala Ladronka.

Sport

Skifař Ondřej Synek ovládl druhý závod Světového poháru v britském Eton Dorney. Úřadující evropský šampion díky drtivému finiši porazil o 1,53 sekundy domácího Alana Campbella. Třetí místo obsadil v dějišti loňských olympijských her Georgi Božilov z Bulharska.

České basketbalistky zakončily osmifinálovou skupinu F na mistrovství Evropy porážkou 59:75 se Srbskem. Obsadily tak konečné čtvrté místo a ve čtvrtfinále vyzvou vítěze skupiny E, kterým bude vítězný celek z pondělního souboje mezi Španělskem a Tureckem.

Čeští vodní slalomáři skončili v individuálních disciplínách v úvodním závodu Světového poháru bez medaile. V Cardiffu tak nedokázali navázat na sobotní vítězství kanoisty Stanislava Ježka a bronz jeho kolegy Michala Jáněho.

Česká bikerka Kateřina Nash skončila na mistrovství Evropy v cross country horských kol čtvrtá. Vítězkou závodu v Bernu se stala Slovinka Tanja Žakeljová před Italkou Evou Lechnerovou a Polkou Majou Wloszczowskou. Nash zaostala za medailí o 21 vteřin.

Golfistka Klára Spilková vyrovnala děleným sedmým místem v Tálích svůj nejlepší výsledek na okruhu Ladies European Tour. Turnaj na Slovensku suverénně vyhrála Francouzka Gwladys Noceraová.

Wimbledonská vítězka z roku 2011 Petra Kvitová vstoupí do letošního turnaje na trávě v londýnském All England Clunu na dvorci číslo dvě. Osmá nasazená tenistka se na konci pondělního programu střetne s Coco Vandewegheovou z USA. První den v Londýně zasáhne do turnaje celkem osm českých hráčů a hráček.

Český plochodrážní jezdec Václav Milík překvapivě postoupil do finále kvalifikačních bojů o účast v Grand Prix 2014. V semifinálovém závodě v italském Lonigu obsadil páté místo a vešel se mezi osmičku postupujících do takzvané Grand Prix Challenge.

Útočník David Krejčí z Bostonu díky asistenci ve pátém finále Stanleyova poháru na ledě Chicaga (1:3) překonal český rekord Jaromíra Jágra v produktivitě v jednom play off NHL. Krejčí nasbíral v 21 zápasech 25 bodů za devět branek a 16 asistencí. Jágr, jeho současný spoluhráč v týmu Bruins, si v roce 1992 připsal v dresu Pittsburghu ve 21 duelech 24 bodů za 11 tref a 13 asistencí.

Triatlonista Petr Vabroušek potvrdil roli favorita a získal desátý titul mistra republiky na dlouhých tratích. Na společném českém a slovenském šampionátu v Otrokovicích zvítězila mezi ženami Petra Hostinská. Vabroušek se jako jediný závodník dostal ve velkém vedru pod hranici devíti hodin a vyhrál s více než devítiminutovým náskokem před Slovákem Jozefem Vrábelem. Třetí na tratích 3,8 km plavání, 180 km na kole a 42,2 km běhu skončil Rudolf Cogan.

Hokejový obránce Marek Židlický zatím stále nemá jistotu, kde bude působit v příští sezoně. Otevřel jednání s New Jersey, kam přišel v ročníku 2011/12 z Minnesoty, nový kontrakt ale v NHL podepsaný nemá. Přestože se již 5. července otevře trh s volnými hráči, uznávaného šestatřicetiletého zadáka nejistota nijak netíží.

Mistrem republiky v silniční cyklistice v závodě s hromadným startem se stal Jan Bárta, který na společném šampionátu ČR a Slovenska v Nové Dubnici opanoval již páteční časovku. Profesionál ze stáje NetApp-Endura nestačil na téměř 200 kilometrů dlouhé trati pouze na domácí hvězdu Petera Sagana. Závod, v němž chyběli ze zdravotních důvodů Zdeněk Štybar a také česká jednička Roman Kreuziger, jenž dal přednost přípravě na Tour de France, vyvrcholil hromadným spurtem. V něm ukázal svou sílu i současnou skvělou formu Sagan, světová dvojka podle posledního žebříčku cyklistické unie UCI.

Čeští volejbaloví reprezentanti porazili v Evropské lize Černou Horu 3:1, ani v pátém zápasu neztratili bod a zvýšili náskok v čele tabulky skupiny B. Svěřenci nizozemského trenéra Stewarta Bernarda vedou právě před Černohorci o sedm bodů. Stejně jako před týdnem při vzájemném utkání v Maďarsku vyšel i v Barceloně závěr prvního setu lépe Černohorcům, pak se ale díky zlepšení českého servisu a bloku karta obrátila. Na bodové bloky nakonec Češi vyhráli 15:4, z toho sedmkrát protivníkův útok zastavil smečař Tomáš Hýský.

Fotbalisté Ostravy nestačili v úvodním přípravném utkání na Koronu Kielce a jedenáctému celku polské ligy podlehli 1:2. Neúspěšnou premiéru na lavičce Baníku si v Polsku odbyl kouč Martin Svědík, gólem z přímého kopu necelých dvacet minut před koncem zmírnil prohru Martin Lukeš.

Počasí v pondělí:

Přes den bude zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky, místy i vydatné - zejména na Moravě a ve Slezsku. Na východě se ojediněle objeví i bouřky. Na západě území později budou srážky ubývat. Odpolední teploty jen 14 až 18 °C, na východě až 21 °C.