Zprávy
Premiér Nečas předal prezidentovi Zemanovi demisi
Premiér Petr Nečas (ODS) předal do rukou prezidenta Miloše Zemana demisi. Prezident ji přijal a pověřil jej výkonem funkce do jmenování vlády nové. Od pátku do pondělí se chce Zeman v Lánech setkat s představiteli politických stran, aby s nimi jednal o současné situaci. Prezident čeká, že strany času do pátku využijí k jednání jak ve svých grémiích, tak případně mezi sebou. Na sestavení příštího kabinetu by se chtěli opět dohodnout zástupci ODS, TOP 09 a LIDEM, premiér by mohl vzejít z řad občanských demokratů. S Nečasem končí i celá vláda. Zeman Nečasovi i jeho kabinetu poděkoval za vykonanou práci, především za to, že vláda uvolnila miliardy korun na překonání důsledků nedávných povodní. Zeman se chce v pátek, sobotu, neděli a možná i v pondělí setkat v Lánech se zástupci parlamentních stran, aby s nimi probral současnou situaci.
Nečasův kabinet s mnoha obměnami vládl téměř tři roky. Vznikl po volbách, které se konaly v květnu 2010, v nichž sice zvítězila ČSSD, s 56 mandáty ale nedokázala dát dohromady potřebnou většinu. Vláda Petra Nečase je šestou českou vládou, která skončila předčasně. Naposledy v březnu 2009 padl kabinet tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) poté, co mu Sněmovna vyslovila nedůvěru. Nečas chce s politikou zcela skončit. Rezignoval rovněž na funkci předsedy ODS, stranu vede první místopředseda Martin Kuba. Nečas sice dokončí mandát poslance, v příštích sněmovních volbách ale už nechce kandidovat.
Výkonná rada ODS pověřila grémium jednáním o nové vládě
Výkonná rada ODS pověřila grémium strany jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu současné koalice. V čele kabinetu by měl být premiér nominovaný ODS. Na tiskové konferenci po jednání výkonné rady občanských demokratů to v pražském sídle strany řekl první místopředseda strany Martin Kuba, který ODS vede po rezignaci Petra Nečase. Jména případných kandidátů na post premiéra nepadla. Prioritou strany je zachování současného složení vlády až do řádných voleb a obnova země po povodních, řekl Kuba. Výkonná rada ODS považuje zachování současného složení vládní koalice za klíčové, aby mohla obnovit zemi po povodních a pokračovat v "zodpovědné rozpočtové politice státu a programových prioritách současné koalice," dodal Kuba.
ČSSD současnou koalici nepodpoří, sama teď vládnout nechce
ČSSD odmítá jakékoliv pokusy o obnovení současné koaliční vlády s jiným premiérem. Zároveň se nyní nechce ujmout moci, pokud by ji k tomu vyzval prezident Miloš Zeman, a nadále požaduje předčasné volby. O rozpuštění Sněmovny, k němuž jsou potřeba hlasy 120 poslanců, chce po demisi kabinetu jednat i s ODS a TOP 09. Na tiskové konferenci ve Zlíně to řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Šéf největší opoziční strany přivítal rezignaci premiéra Petra Nečase (ODS). Demise podle šéfa ČSSD byla jediným možným krokem a měla přijít rychleji. "Pokud by zareagoval vzápětí poté, kdy ho sociální demokracie ve čtvrtek k rezignaci vyzvala, tak se mohly omezit a zmenšit škody pro Českou republiku. Mám na mysli zejména mezinárodní ostudu," uvedl Sobotka.
Odbory vyzvaly parlamentní strany k uskutečnění předčasných voleb
Obě velké odborové centrály v zemi vyzvaly parlamentní strany, aby podnikly všechny kroky k uspořádání předčasných voleb. Podle předáků jsou jediným řešením současné situace. Ve společném prohlášení to uvedli šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. "Předražené státní zakázky, okrádání státu, korupční skandály a politické kšefty takřka denně v přímém přenosu - to byla politická kultura současného kabinetu, který vládl bezohledně, bez zájmu o společenský konsenzus," uvedli předáci. Podle nich vláda svými reformami jen prohloubila hospodářskou krizi. S pokračováním kabinetu pod jiným premiérem odbory nesouhlasí. Koalice prý ztratila legitimitu už spojením se stranou LIDEM, "která neprošla řádnými volbami".
Klaus: Na existujícím politickém půdorysu je každé řešení špatné
Na existujícím politickém půdorysu je podle bývalého prezidenta Václava Klause každé řešení špatné. Reagoval tak na současnou politickou krizi, která vyvrcholila demisí premiéra Petra Nečase a celé vlády. Žádný jednoduchý návod podle něj neexistuje, je ale nutné pokusit se o návrat k reálné politice. Východisko vidí ve vzniku nového politického subjektu nebo v radikální transformaci nějakého stávajícího. Větší možnosti v řešení současné krize podle Klause nenabízejí ani politické subjekty mimo šestici stran a seskupení, které nyní jsou v Poslanecké sněmovně.
Evropská komise nekomentuje Nečasovu rezignaci, je v kontaktu kvůli fondům
Evropská komise nebude komentovat rezignaci českého premiéra Petra Nečase, ani probíhající vyšetřování údajné korupční aféry, při kterém byla mimo jiné zatčena blízká Nečasova spolupracovnice. Brusel je však v kontaktu s českými úřady pro případ, že by se aféra týkala i evropských strukturálních fondů, uvedl mluvčí komise Olivier Bailly. Řekl, že neví, zda předseda Evropské komise José Manuel Barroso byl v kontaktu s českým premiérem. Podle něj jsou ale s českými úřady v kontaktu "služby Evropské komise, které mají na starosti strukturální fondy".
Seehofer a Posselt: Po Nečasově konci musí pokračovat sbližování
Bavorský premiér Horst Seehofer a předák sudetských Němců Bernd Posselt ocenili odstupujícího českého premiéra Petra Nečase za podniknutí historických kroků směrem k normalizaci vztahů s Bavorskem, potažmo za "stavění mostů" k vysídleným Němcům. Toto sbližování by mělo podle obou bavorských politiků pokračovat i po Nečasově odchodu z čela české vlády. Bavorský premiér Horst Seehofer prohlásil, že odstoupení Nečase lituje. Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt v tiskovém prohlášení Nečasovi vyjádřil "poděkování a respekt za to, že s velkou odvahou a empatií stavěl mosty k sudetským Němcům". Posselt věří, že v tomto kurzu bude pokračovat i nová česká vláda, které nabídl spolupráci. Předák Němcům vysídlených z Československa po druhé světové válce to označil za "historický čin, který nebude zapomenut". Aniž to Seehofer a Posselt výslovně zmínili, naráželi hlavně na únorovou návštěvu Nečase v Bavorsku, kde v zemském parlamentu český premiér opakovaně vyjádřil lítost Čechů nad příkořími způsobenými příslušníkům třímilionové německé menšiny vysídlené po válce z Československa
Pražská ČSSD schválila dohodu s TOP 09
Zastupitelský klub i krajský výkonný výbor pražské ČSSD souhlasily s materiálem nazvaným 500 dní pro Prahu, který definuje spolupráci TOP 09 a ČSSD v hlavním městě. Sociální demokraté podpoří menšinovou radu TOP 09. Řekl to šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche. Dokument obsahuje základní podmínky, za kterých jsou sociální demokraté ochotni tolerovat menšinovou radu složenou pouze ze zástupců TOP 09. Mezi body, které chtějí společně řešit, je například budoucnost Kongresového centra Praha, zadání nového územního plánu nebo rozpočet z Prahy na příští rok. Obě strany se sejdou na dalším jednání v úterý, kdy by se měly domluvit na konkrétních jménech včetně obsazení postu primátora. Koalice TOP 09 a ODS skončila zhruba před třemi týdny. Zastupitelstvo odvolalo primátora Bohuslava Svobodu (ODS), skončili i zbylí radní za ODS. Občanská demokracie, která vládla Praze 22 let, tak skončila v opozici. Následná koaliční vyjednávání byla neúspěšná, skončila hlavně na sporu o to, která ze stran získá primátorské křeslo.
Klub TOP 09 nominoval na post primátora Prahy Tomáše Hudečka
Zastupitelský klub TOP 09 nominoval na funkci pražského primátora Tomáše Hudečka. ČTK to sdělil zdroj z jednání. Je pravděpodobné, že jej ve čtvrtek zvolí i zastupitelé. ČSSD už dříve avizovala, že její zastupitelé zvednou ruce pro kandidáta, kterého TOP 09 vybere. Pro Hudečka hlasovalo 14 ze 26 členů zastupitelského klubu TOP 09. Nečekanou Hudečkovou protikandidátkou byla zastupitelka Iveta Borská. Jako o nejsilnějším protikandidátovi se přitom doposud mluvilo o předsedovi klubu Jiřím Vávrovi.
Soud uvalil vazbu na Šnajdra, vyslechnout chce ministra Kalouska
Okresní soud v Ostravě rozhodl o uvalení vazby na bývalého poslance ODS a exnáměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra. Důvodem rozhodnutí je obava z ovlivňování svědků, mimo jiné ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), řekl novinářům Šnajdrův advokát Lukáš Trojan. Šnajdr je obviněn z přijetí úplatku, kterým měla být funkce v dozorčí radě Čepra výměnou za to, že se vzdá poslaneckého mandátu. Kalousek řekl, že Šnajdrovi pozici v dozorčí radě státního distributora paliv Čepro, jehož jediným akcionářem je ministerstvo financí, skutečně nabídl. Šnajdra podle svých slov vybral po konzultacích v odborných i politických kruzích.
Picek dočasně postavil mimo službu Kovandu a Pohůnka
Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka kvůli jejich zapojení do případu sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase. Zpravodajci budou mimo službu, dokud o nich nerozhodne soud. Oznámila to mluvčí ministra obrany Mira Třebická. Vojenské zpravodajství bude zatím řídit brigádní generál Rostislav Pilc.
Zahraniční tisk: Nečas nemohl unést tlak, na tahu je Zeman
Český premiér Petr Nečas odchází z čela vlády, protože nedokázal ustát příliš veliký tlak opozice i z vlastních řad, a další vývoj bude záviset především na prezidentovi Miloši Zemanovi. Shoduje se na tom zahraniční tisk. Německý list Die Welt s odkazem na pozadí aféry napsal, že Nečasův pád připomíná zápletku politického thrilleru a že v pozadí je vidět láska ministerského předsedy k šéfce svého kabinetu Janě Nagyové, hlavní obviněné v korupční aféře. "Svým oznámením uvrhl (Nečas) středoevropskou zemi do pravděpodobně dlouhé fáze politické nejistoty," domnívá se německá mutace amerického listu The Wall Street Journal. O nejistotě psal i britský The Guardian. The Daily Telegraph uvedl, že Nečas oznámil demisi "uprostřed ohromného korupčního skandálu". Aféra je podle The New York Times "nejrozsáhlejší protikorupční operace (v Česku) od konce komunismu".
Ruská média předpovídají posílení Zemanova vlivu. Stejného názoru je i slovenský Sme. "Ten může, ale nemusí respektovat koaliční návrh na nového premiéra. Může se rozhodnout jmenovat úřednického šéfa vlády," poznamenal o možných Zemanových krocích slovenský deník. Polská Gazeta Wyborcza předpověděla, že předčasné volby v Česku nejspíše nebudou kvůli poměru sil ve sněmovně i obavám opozičních sociálních demokratů, aby Zeman nepovolal na místo Nečasova kabinetu "vládu odborníků" podle vlastních představ. Ruský vládní list Rossijskaja gazeta i vládní liberální deník Kommersant si všímají role Nagyové jako o navýsost osobní záležitosti, která se pro ředitelku Nečasovy kanceláře stala osudnou. Vlivný polský liberální deník Gazeta Wyborcza politické drama v Česku přirovnal k románu z edice pro paní a dívky. Připomenul tak sledování své manželky, které zorganizovala Nagyová, hledající prý důkazy pro premiérův rozvod.
Nečasova demise ekonomiku podle analytiků zatím nepoškozuje
I když politické nejistoty většinou ekonomice nesvědčí, neměla by současná vládní krize tuzemskou ekonomiku příliš poškodit. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Zároveň upozornili, že i reakce finančních trhů na demisi premiéra Petra Nečase (ODS) je minimální. "Ať již dojde k jakémukoliv řešení, je vcelku jasné, že změna vlády se v hospodářské politice projeví v krátkém období minimálně," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák. "Zkušenost z předchozích politických krizí naznačuje, že nebude-li tato krize trvat měsíce, neměla by ekonomika příliš utrpět," uvedl i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Demise vlády zatím neovlivní tendr na dostavbu Temelína
Demise vlády zatím nemá žádný dopad na harmonogram výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Sdělil to mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Zároveň ale uvedl, že je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí bez jasného postoje vlády, neboť stát je majoritním vlastníkem společnosti ČEZ, která tendr na dva nové bloky v jihočeské elektrárně vypsala. ČEZ by měl vítěze tendru vyhlásit letos na podzim. Nové dva bloky v Temelíně by měly začít vyrábět elektřinu v roce 2025. Náklady na dostavbu Temelína, po níž by se měl výkon elektrárny více než zdvojnásobit ze současných 2000 megawattů, se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které se o dostavbu Temelína uchází, uvedlo, že politickou situaci sleduje. Americko-japonská společnost Westinghouse, která je soupeřem konsorcia v tendru, nechtěla možné dopady demise vlády na výběrové řízení komentovat.
Výroba Avií v Česku ke konci července končí
Výroba nákladních vozů Avia v Česku končí. Rozhodla o tom mateřská společnost Avia Ashok Leyland Limited. Výroba se má zastavit k 31. červenci, informovala v tiskové zprávě společnost. Poprodejní služby, jako je například záruční servis a prodej náhradních dílů, bude společnost poskytovat nadále. Nové výrobky by měly být dodávány z ostatních výrobních závodů společnosti, jakmile se zlepší ekonomická situace, dodala firma s tím, že Avia zajistí své právní povinnosti. Ke konci roku 2012 zaměstnávala firma 227 pracovníků.
Skupině Vítkovice Holding stoupl zisk předběžně na 430 milionů Kč
Strojírenská skupina Vítkovice Holding vytvořila loni konsolidovaný čistý zisk předběžně ve výši 430 milionů korun. Je to o 151 milionů, tedy o 54,3 procenta více než v roce 2011. Na tiskové konferenci v Ostravě to oznámil generální ředitel Vítkovic Jan Světlík. Holding zaměstnává 8500 lidí. Auditovaný konsolidovaný čistý zisk společnosti Vítkovice, a. s., která je jádrem původní struktury holdingu, vzrostl dokonce o 93,8 procenta. Stoupl zna 427 milionů korun. Strojírenská skupina, která vystupuje pod značkou Vítkovice Machinery Group, měla podle Světlíka nejvyšší tržby v historii. Vítkovice 70 procent produkce exportují. "Máme dvě základní věci. Zaprvé ty klasické strojírenské výroby, které Vítkovice dělaly historicky. K tomu jsme se vrátili do inženýringových oborů, do kterých jsme investovali od roku 2005. Dneska inženýring nám táhne obrat skupiny a částečně nám pomáhá i v zajištění výroby," řekl Světlík.
ČNB: Běžný účet se v dubnu přehoupl do přebytku 4,2 miliardy Kč
Běžný účet, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, se v dubnu přehoupl do přebytku 4,2 miliardy korun. Výsledek ovlivnilo aktivum bilance zboží a služeb. Údaje zveřejnila Česká národní banka. V březnu vykázal běžný účet deficit 29,3 miliardy korun. V běžných převodech je zahrnuto pasivní saldo převodů z Česka do rozpočtu Evropské unie ve výši 1,7 miliardy korun. Příliv kapitálu na finančním účtu v metodice Evropské centrální banky činil 2,3 miliardy korun. Saldo přímých zahraničních investic bylo kladné ve výši 7,3 miliardy korun, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 5,1 miliardy korun. Ostatní investice byly v deficitu 36,2 miliardy korun, a to v důsledku růstu krátkodobých aktiv a splácením závazků podniků v zahraničí.
ČEZ ukončil stav nouze na Ústecku a Děčínsku
Společnost ČEZ ukončila stav nouze v okresech Děčín a Ústí nad Labem. V okresu Litoměřice stav nouze nadále trvá, bez proudu jsou tam desítky domácností. Informovala o tom mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. K ukončení stavu nouze ve dvou okresech energetická společnost přikročila na základě vývoje prognózy hladiny toků a s ohledem na postupné uvádění distribuční soustavy do provozu. Stav nouze energetici vyhlásili kvůli povodním 4. června. V Ústeckém kraji zasáhly povodně 80 měst a obcí, v době kulminace Labe bylo v kraji bez dodávek elektřiny na 7500 odběratelů.
Škody z povodní v hradeckém kraji jsou kolem půl miliardy Kč
Škody z červnových povodní v Královéhradeckém kraji by se měly pohybovat kolem půl miliardy korun. Na zasedání krajského zastupitelstva to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Krátce po povodních odhadoval, že by souhrn všech škod v kraji mohl dosáhnout půl miliardy až miliardu. Největší škody vykázaly Krkonošský národní park, Povodí Labe a obce Svoboda nad Úpou, Rudník a Hostinné. Povodeň si v kraji vyžádala dva lidské životy, jeden vodák se pohřešuje. Hejtmanství zároveň požádalo vládu o zrušení nouzového stavu s výjimkou oblasti Jaroměře a Vrchlabí. Tam chce kraj nouzový stav zachovat ještě týden, do 24. června.
Ministerstva práce a vnitra dostala od ÚOHS další pokuty
Ministerstva práce a vnitra dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) další pokuty za uzavírání smluv na informační systém pro výplatu dávek. Obě mají zaplatit po jednom milionu korun. Ministerstva se proti pokutě odvolala. Řekl to předseda úřadu Petr Rafaj. V pátek oběma resortům zrušil už dříve udělené půlmilionové sankce a případ vrátil k došetření. Ministerstvo práce podle svého náměstka Petra Krůčka bez ohledu na postup antimonopolního úřadu chystá tendr na dodavatele nového systému. "Ministerstvo vnitra a ministerstvo práce se důrazně ohrazují proti nepravdivým tvrzením v souvislosti s probíhajícím řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve věci veřejné zakázky na poskytnutí produktů Microsoft a služeb s těmito produkty spojenými," uvedly resorty v tiskové zprávě.
ÚOOZ zadržel skupinu přepadávající auta bezpečnostních agentur
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a jihočeská policie obvinily tři lidi z loupeže. Trojice údajně na území celého Česka přepadávala vozy bezpečnostních agentur, které převážely peníze. Obvinění způsobili škodu více než 33 milionů korun. Zadržení podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka plánovali i další přepadení. Policie a ÚOOZ při akci zajistily osm osob, pět z nich ale následně skončilo na svobodě. Obvinění pocházejí z Pelhřimovska a Jihlavska, jeden z nich je občan Slovenska s trvalým pobytem v Česku.
Český potápěč, který měl problémy při ponoru v Rakousku, zemřel
Český potápěč, který v neděli v Rakousku po příliš rychlém výstupu na hladinu upadl do bezvědomí, zemřel. Podle agentury APA policie po výslechu potápěčova společníka a po prozkoumání počítače se záznamy o ponoru vyloučila cizí zavinění. Devětatřicetiletý Čech v neděli odpoledne při potápění v rakouském jezeře Wolfgangsee u obce St. Gilgen v Salcbursku patrně zpanikařil a z třicetimetrové hloubky se vynořil příliš rychle. Na hladině bezvládného potápěče naši jeho příbuzní a s pomocí místních záchranářů ho dopravili na břeh, kde byl oživován. Přivolaný vrtulník německé záchranné služby pak muže přepravil na specializovanou kliniku v Mnichově. Takzvaná kesonová nemoc, která potápěče podle všeho postihla, vzniká kupříkladu právě v důsledku rychlého vynoření z hlubiny.
Policie odložila případ smrti soudce Studničky
Čtyřiašedesátiletý ostravský soudce Miloslav Studnička nezemřel vinou jiného člověka. S tímto závěrem policie případ odložila, sdělila policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Studničku našla policie po upozornění soudcových kolegů, že nepřišel do práce, loni 9. července v jeho domě ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Mrtvý měl bodnou ránu na krku. Zranění však rozkousali psi, jichž soudce choval asi 20, takže není jasné, jak rána vznikla. Náměstek ředitele moravskoslezské policie Dalimil Sypták už loni uvedl, že Studnička zemřel na následky banálního poranění. Kriminalisté nenašli na místě žádné stopy toho, že by do domu někdo vnikl násilním.
Výstavu Muchových plakátů dosud vidělo skoro 100.000 lidí
Výstavu plakátů Alfonse Muchy vidělo v Obecním domě téměř 100.000 lidí. Jubilejního návštěvníka plánují pořadatelé přivítat v úterý krátce po 10:00, sdělila mluvčí výstavy Eva Hromádková. Výstava se návštěvností řadí k nejúspěšnějším v ČR. Expozice zřejmě láká nejen na plakáty slavného malíře, ale také na příběh. Muchova grafická tvorba pochází ze sbírky tenisty Ivana Lendla a provází ji velká reklamní kampaň. Pořadatelé výstavy v úterý také předají šek na 100.000 korun určených na likvidaci povodňových škod.
Povodní postižené Muzeum Kampa se otevře 28. června
Muzeum Kampa v Praze, které patří k povodněmi nejvíce postiženým kulturním institucím, se pro návštěvníky částečně otevře na konci června. V prvním a druhém patře začne výstava děl Gustava Klimta se zápůjčkami z mnoha významných veřejných institucí. V muzeu se nyní uklízí, sanační práce a oprava technologií ale potrvají ještě dlouho, řekl Jiří Lammel, ředitel Nadace Jana a Medy Mládkových, která Muzeum Kampa provozuje. Škoda, kterou povodeň způsobila v budově muzea v Sovových mlýnech, bude pravděpodobně stejná jako při záplavách v roce 2002. Před 11 lety voda především na technologiích v suterénu napáchala škody za 20 milionů korun. Také letošní záplavy poškodily zejména technologie, umění i další vybavení se podařilo pracovníkům muzea zachránit. Plánované výstavě vlhké zdivo v suterénu nevadí, výstavní sály v patře mají přísně střežené klima a teplotu, jinak bychom ani zápůjčky nedostali, řekl ředitel.
Sport
Čtyři české páry se představí na mistrovství světa v plážovém volejbalu. V polských Starých Jablonkách budou začátkem července hrát Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou, Martina Bonnerová s Barborou Hermannovou, Přemysl Kubala s Petrem Benešem a Robert Kufa s Janem Hadravou.
Cyklista Roman Kreuziger obsadil v etapovém závodu Kolem Švýcarska třetí místo. V závěrečné časovce skončil sedmý a na jeho celkovém umístění se nic nezměnilo. V generálce na Tour de France obhájil loňské prvenství Portugalec Rui Costa, který nedělní jízdu na 26,8 km ovládl. Kreuziger na něj ztratil rovnou minutu.
Nejlepšími českými házenkáři za rok 2012 byli v Brně podle očekávání vyhlášeni obhájce prvenství Filip Jícha a brankářka Barbora Raníková. Jícha, opora bundesligového THW Kiel a třetí nejlepší hráč světa v anketě IHF, zvítězil v hlasování novinářů a zástupců házenkářských klubů pošesté za sebou.
Rychlobruslařka Kateřina Novotná vyhrála o víkendu poprvé v kariéře závod Světového poháru v inline bruslení, který se tradičně konal v Ostravě. Česká olympionička v shorttracku byla na severu Moravy v minulosti už třikrát druhá.
Čeští sjezdaři na divoké vodě získali na mistrovství světa na řece Soča ve Slovinsku pět medailí. Po sobotním bronzu kajakáře Richarda Hály a deblkanoistů Ondřeje Rolence s Janem Šťastným vyhráli kajakáři nedělní závod hlídek, singlkanoisté byli stříbrní a v kategorii C2 brali Češi bronz.
Judista Radek Hecl vybojoval bronzovou medaili na turnaji Grand Prix v Miami a dočkal se v 28 letech životního úspěchu. Bývalý dlouholetý člen USK Praha, jenž žije v Japonsku a mezinárodních soutěží se účastní jen příležitostně, se propracoval ke třetímu místu v kategorii do 100 kilogramů z oprav.
Olympijská šampionka ve veslování Miroslava Knapková vynechá víkendový druhý závod Světového poháru, který se koná v britském Eatonu. Současná královna světového skifu, jež se na začátku června stala potřetí v kariéře mistryní Evropy, se chce věnovat tréninku a připravit se na další náročný program.
Andrea Hlaváčková nestačila na trávě v nizozemském Hertogenboschi na Američanku Lauren Davisovou a s přípravným turnajem před Wimbledonem se rozloučila v prvním kole. Olympijská medailistka a vítězka grandslamu ve čtyřhře podlehla devatenáctileté tenistce 3:6 a 4:6.
Hokejisté Lva Praha začnou svou druhou sezonu v Kontinentální lize sérií čtyř zápasů na kluzištích soupeřů. Vedení KHL zveřejnilo rozpis sezony 2013/14, ve kterém figurují i dva nové týmy Admiral Vladivostok a Medveščak Záhřeb. Ještě v minulých dnech se přitom spekulovalo, že Vladivostok nakonec soutěž nerozšíří.
Počasí v úterý:
Bude jasno nebo skoro jasno, mohou se objevit přeháňky nebo bouřky, častější na horách. Teploty 31 až 35 stupňů, na horách 28 st.C.
Na řadě míst padaly teplotní rekordy, v Lednici na Břeclavsku bylo s teplotou 32 stupňů Celsia překonáno maximum z roku 1966 o 1,7 stupně. V obci Vavřinec na Kutnohorsku padl teplotní rekord, naměřili tam 28,5 stupně Celsia. V Neumětelích na Berounsku byl dorovnán rekord 32 stupňů. Tropické třicítky budou panovat až do čtvrtka, kdy se mohou maxima vyšplhat až na 36 stupňů. Ve čtvrtek odpoledne ale přijdou přeháňky a bouřky, první den astronomického léta by už měl být zatažený.