Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Situace po záplavách v Česku se zlepšuje, hladiny by měly dál klesat

V oblastech postižených od minulého týdne záplavami a bleskovými povodněmi se situace postupně zlepšuje. Ústřední povodňová komise zrušila plošnou povinnost zachovat protipovodňová opatření, druhý povodňový stupeň zůstává plošně vyhlášen v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji. Na nejvyšším povodňovém stupni ohrožení bylo šest úseků řek, hladiny ale většinou klesají a meteorologové další vzestupy nečekají. Evakuovaní se vracejí do svých domovů, uklízí se a sčítají škody. Nejtěžší chvíle má Česká republika za sebou, uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Stav nouze v postižených územích však vláda zachová, a to s výjimkou Libereckého kraje. Plošně vyhlášený druhý povodňový stupeň povodňová komise ruší v Libereckém, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji a v Praze. V platnosti zůstávají pouze místně vyhlášené stupně povodňové aktivity.

Ministerstvo zdravotnictví zajistí bezplatné testování vody v zaplavených studních. Zasaženo jich je zhruba 3000. Vláda ve středu projedná návrh, aby obce zasažené povodněmi mohly čerpat veřejné peníze, které nebyly spotřebovány při odstraňování následků záplav z let 2009 a 2010. Kvůli záplavám je stále zavřených skoro 90 úseků silnic, třetina z nich v Ústeckém kraji, například I/30 z Ústí nad Labem do Lovosic a Tyršův most v Litoměřicích. S odstraňováním následků záplav pomáhají tisíce hasičů, do pomoci se zapojilo také téměř 700 vojáků. Nejpostiženějším regionem jsou střední Čechy.

Skončila evakuace většiny Terezína, místní se už vrátili

Pro většinu Terezína skončila evakuace vyhlášená minulý týden kvůli povodním, platí už jen ve čtvrti Kréta a ve východní části města na pravém břehu Ohře. Většina místních se už do města vrátila. Zároveň skončila evakuace v přidružené obci Počaply. V obcích Nové a České Kopisty, které pod Terezín také spadají, však evakuace dál platí. Radnice předběžně odhaduje škody na 480 milionů korun. Řekla to starostka Terezína Růžena Čechová.

Ústí odhaduje škody po povodni na 2,2 miliardy korun

Škody po povodni odhadlo předběžně Ústí nad Labem na 2,2 miliardy korun. V evakuačních centrech zůstává asi 92 lidí. Do některých domů stále nemohou jejich obyvatelé kvůli čerpání vody. Úklid komplikuje v krajském městě hustá doprava. Řekla to mluvčí magistrátu Romana Macová. Před budou magistrátu vzniklo provizorní výdejní místo lopat, holinek, košťat a dalšího náčiní na úklid. S tím pomáhá v krajském městě na 200 dobrovolníků a 120 vojáků. Lidé vyhazují věci ze sklepů i bytů do 72 velkoobjemových kontejnerů. Obvyklý život se již vrátil do centra města, otevřeny jsou opět restaurace a obchody nejblíže Labi. Živo je po týdnu opět na hlavním vlakovém nádraží, kde funguje provizorně podchod.

ČEZ odpouští zaplaveným platby

Energetická společnost ČEZ odpustí tři zálohové platby těm zákazníkům, kteří byli povodní zatopeni více než půl metru. Do půl metru bude zdarma měsíc, shodli se generální ředitel firmy Daniel Beneš a premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády k podobnému kroku vyzval i další dodavatele energie v oblastech postižených nynější povodní. Energetické a plynárenské společnosti podporu svým zákazníkům nabízejí. Pomoc se týká především zákazníků v Ústeckém a Středočeském kraji. V jižních Čechách a v Praze vlastní distribuční síť jiné firmy. Pražská energetika (PRE) připravuje stejné opatření jako ČEZ. "Máme připravený bonus pro zákazníky ve stejném rozsahu. Bude určen pro domácnosti, kde obytnými prostory prošla voda," řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Společnost E.ON, která zajišťuje distribuci elektřiny a plynu v Jihočeském kraji, počítá s tím, že uvolní pět milionů korun obcím, které postihly povodně a spadají do její distribuční sítě.

Do Ústeckého kraje přijelo pomáhat dalších 49 vojáků

Do Ústeckého kraje přijelo pomáhat dalších 49 vojáků. Do Povrlů na Ústecku jich zamířilo 20, devět do Roudnice nad Labem a dalších 20 přibude do Ústí nad Labem, kde už od pondělí působí 100 jejich kolegů. Informovala o tom Jana Růžičková z generálního štábu Armády ČR. Celkem tak v Ústeckém kraji bude působit 219 členů armády z Liberce, Pardubic a Rakovníka. Naopak z Ústeckého kraje vyjelo na pomoc do Kralup nad Vltavou a Chvatěrub 30 vojáků ze žatecké posádky. Liberečtí chemici pomáhali v pondělí ve Štětí na Litoměřicku. Pomáhali při vyklízení obytných budov a jejich dezinfekci, čistili příjezdové cesty a odčerpávali vodu. Používali také speciální rozstřikovací automobil, který slouží například k dekontaminaci bojové techniky, budov nebo osob.

Lovochemie obnoví výrobu za dva týdny

Lovochemie a Preol obnoví výrobu přerušenou povodněmi za dva týdny. Provoz se v chemičkách u Lovosic na Litoměřicku kvůli stoupající hladině Labe zastavil 2. června. Ztrátu z ušlého hrubého zisku odhaduje Agrofert Holding, do něhož obě továrny patří, na tři miliony korun denně, tedy na 69 milionů korun. Řekl to mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Náklady na investici do vyklízení chemiček před povodní, práci hasičů a dalších firem činí předběžně u Lovochemie 17 milionů korun a u Preolu pět milionů korun. U Lovochemie hrozilo minulý týden, že se protrhne protipovodňová hráz. Nakonec hráz vydržela, k jejímu přelití zbývalo zhruba 30 centimetrů. Podle majitele Agrofertu Andreje Babiše Lovochemii zachránilo snížení odtoku z Vltavské kaskády. Lovochemie je největší domácí výrobce průmyslových hnojiv.

Zálezlice vyčíslily škody po povodni na 45 až 50 milionů korun

Zálezlice na Mělnicku vyčíslily škody na obecním majetku po povodních na 45 až 50 milionů korun, což je desetinásobek letošního obecního rozpočtu. Další škody se ještě objeví po opadnutí vody. Řekl to starosta obce Jiří Čížek. Největší škody byly způsobeny na silnicích. Škody na domech se vyčíslovat nebudou, starosta s tím nechce obyvatele obtěžovat. Uvedl, že Zálezlice mají pro tento rok v rozpočtu 4,5 milionu korun. Zálezlice již pracují na podkladech pro žádosti o peníze na opravy. Protipovodňová hráz v obci je stále rozestavěná, dokončit se měla letos v září. Vzhledem k aktuální situaci se podle starosty ale do září hráz dokončit nepodaří a doufá, že kvůli tomu nebudou muset stavbu hradit z vlastního rozpočtu.

Elektrárna Mělník obnovila provoz, Spolana kontroluje zařízení

Elektrárna Mělník v pondělí obnovila provoz po záplavách, škody vyčíslila na 90.000 Kč. Neratovická Spolana stojí, kontroluje výrobní zařízení. Řekli to Martin Sobotka z elektrárny Mělník a Jan Sedláček ze Spolany. "Protipovodňová opatření, která se udělala na základě zkušeností z roku 2002, se ukázala jako velmi dobrá. Při stejné hladině vody jsme měli mnohem méně zařízení pod vodou," řekl Sobotka. Neratovická Spolana zatím vyčísluje škody, ke kontaminaci podle Sedláčka nedošlo. Následky povodní byly podle něj menší než v roce 2002. Firma tentokrát preventivně odstavila všechny výrobní celky a materiál do výroby byl přesunut na bezpečná místa. V roce 2002 byly následkem ničivých povodní desítky tun jedovatých látek vyplaveny do vody či unikly do ovzduší. Vedení firmy poté čelilo kritice obyvatel okolních obcí a měst i médií, že informovalo o rozsahu povodní i jejích následcích nepřesně a se zpožděním. Od té doby Spolana vylepšila zabezpečení svého areálu, havarijní plány, informační systém i vztahy s obcemi.

Na záplavových kontech je již více než 35 milionů korun

Dalších více než sedm milionů korun přibylo na zvláštních záplavových kontech humanitárních organizací. Celkem tak již lidé a firmy poslali přinejmenším 35,7 milionu korun, zjistila ČTK u neziskových organizací. Nejvíce, stejně jako v uplynulých dnech, narostla částka u společnosti Člověk v tísni. Od pondělí stoupla o 3,8 milionu korun na 19,3 milionu. Pomoc Člověka v tísni se podle Štefana nyní bude postupně přesouvat z roviny akutní humanitární podpory k rozdělování peněz pro konkrétní rodiny a obce. Na povodňovém kontu Charity ČR byly téměř čtyři miliony korun. Podle mluvčího organizace Jana Oulíka charita přijímá i materiální pomoc, lide v zasažených oblastech aktuálně potřebují například repelenty. Charita do zatopených oblastí vyslala své dobrovolníky, v současnosti působí především v Kralupech nad Vltavou, okolí Neratovic a v Toužimi. O více než milion korun stoupl i počet prostředků zaslaných organizaci Adra, která tak disponuje již 6,86 milionu korun. Na konto Českého červeného kříže dosud lidé poslali zhruba 2,4 milionu korun. Pomoc postiženým povodněmi poskytne i Nadační fond Českého rozhlasu. Lidé mohou přispívat na účet 888444666/0300. Přispívat lze i pomocí dárcovské SMS. Stačí napsat SMS ve tvaru DMS Rozhlas a tuto zprávu poslat na 87777 (pouze z českého čísla!). SMS stojí 30 korun, 27 korun poputuje přímo na povodnňový účet ČRo.

Pojišťovny mají desetitisíce povodňových škod

Pojišťovny mají nahlášeno v souvislosti s povodněmi několik desítek tisíc škod v objemu převyšujícím dvě miliardy korun. Nejpostiženějším regionem jsou stále střední Čechy. Více než čtvrtinu škod jejich likvidátoři již prohlédli, lidem pak vyplatili desítky milionů Kč. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Česká pojišťovna měla nahlášených 12.822 škod v objemu 975 milionů korun. "V pondělí jsme na klientské lince přijali dosud rekordní počet registrovaných škod, 2306, což je o 30 procent více, než byl denní průměr registrovaných škod minulý týden," řekl mluvčí ČP Tomáš Zavoral. Allianz registruje 1870 škod za více než 400 milionů korun. Povodňový učet klientů Generali se vyšplhal na 1700 škod za 262 milionů korun. V plné pohotovosti jsou nadále všichni mobilní technici i likvidátoři, který se podařilo zlikvidovat jednu třetinu nahlášených škod. UNIQA registruje 685 škod s úhrnnou odhadovanou škodou 168 milionů korun.

Zeman jmenoval 65 profesorů, sedm si jich pro dekret nepřijelo

Prezident Miloš Zeman jmenoval 65 profesorů. Dekret převzalo 58 akademiků, sedm jich nepřijelo. Literárního historika Martina C. Putnu, k jehož jmenování měl prezident výhrady, Zeman jmenuje profesorem později. Dekret mu v Karolinu poté předá ministr školství zřejmě 25. června. Prezidentův krok v kauze Putny vyvolal nevoli v akademické obci. Nesouhlas s prezidentovým postupem vyjádřil už dříve například David Storch z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který byl na profesuru navržen v oboru ekologie. Kvůli kauze Putna odmítl do Karolina přijet i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Nepřijeli také někteří rektoři univerzit, které neměly nominované žádné profesory. Zeman v projevu k akademikům spor o jmenování Putny profesorem nezmínil.

V kauze MUS vypovídal obžalovaný Belgičan, pak je na řadě Koláček

Belgický obchodník Jacques de Groote, který je obžalován v souvislosti s údajnými podvody a korupcí kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) ve švýcarské Bellinzoně jako první obžalovaný odpovídal na otázky soudu. Připustil, že byl v čele nastrčené společnosti Appian Group předstírající během privatizace dolů, že zastupuje fiktivní americké akcionáře. Soud pro jednání přerušil, aniž výslech Belgičana dokončil. Ve středu po dokončení výslechu by měl přijít na řadu Antonín Koláček. De Groote figuruje v kauze jako představitel několika společností, které měly v názvu jméno významné americké investiční firmy Appian. Podle obžaloby mělo renomé de Grootea jako bývalého vysokého představitele Mezinárodního měnového fondu a zvuk jména Appian přikrýt údajně podvodné machinace kolem nákupu akcií dolů.

Šéfové diplomacií ČR a Švédska jsou pro vstup nových členů do EU

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a jeho švédský protějšek Carl Bildt se v pondělí ve Stockholmu shodli, že na nadcházející Evropské radě je nutné zahájit přístupové rozhovory se Srbskem. Oba politici sdílejí názor, že je v zájmu Evropské unie přijímat nové členy. Zaznělo to v první den Schwarzenbergovy návštěvy, o němž informoval tiskový odbor Ministerstva zahraničních věcí. Šéfové diplomacií ČR a Švédska na svém jednání rovněž zdůraznili potřebu, aby EU a USA sjednaly ambiciózní obchodní dohodu, která uvolní transatlantický trh. Bildt a Schwarzenberg také považují za důležité podporovat země Východního partnerství, které tvoří řada někdejších států Sovětského svazu. Český ministr hned v úvodu setkání poděkoval Švédskému království za velkorysé přijetí českých imigrantů v letech 1948 a 1968. Schwarzenberga ve Švédsku doprovází delegace zástupců českých akademiků a podnikatelů.

Premiér Petr Nečas oznámil, že se rozvádí

Premiér Petr Nečas (ODS) se rozvádí. V prohlášení pro média uvedl, že podal návrh soudu, k němuž se připojila i jeho žena Radka. Nelehkou situaci prý oba řeší s respektem, zejména vůči dětem. O tom, že s manželkou nežije ve společné domácnosti informoval Nečas letos v lednu. Jejich manželství trvalo více než 25 let. Nečas dodal, že dvě nezletilé dcery Tereza a Marie zůstanou v péči matky, přičemž se bude i nadále podílet na jejich výchově. Společně mají manželé čtyři děti, dva synové Ondřej a Tomáš už jsou plnoletí.

V Rakousku chytli Čechy pašující ptáky, jeden pták měl virus H5N1

V Rakousku ve čtvrtek zadrželi český manželský pár, který pašoval z Asie kolem 60 papoušků a rajek. U jednoho z ptáků, kteří při přepravě pošli, veterinární kontrola zjistila virus ptačí chřipky kmene H5N1, jenž je přenositelný na člověka. Informovala o tom agentura APA, podle níž jsou oba Češi vyšetřováni na svobodě. S kontrabandem mířili z Asie do Česka. Pašování zvířat odhalili úředníci na vídeňském letišti Schwechat při běžné kontrole zavazadel s pomocí dvou cvičených psů. Ptáci byli naskládáni v rourách uložených ve dvou cestovních taškách. Všechny objevené opeřence, z nichž 39 pošlo, celní úředníci ihned předali agentuře pro ochranu zdraví a bezpečnost potravin.

MF: Počet nových smluv o stavebním spoření klesl

Stavební spořitelny v prvním čtvrtletí zaznamenaly pokles počtu nově uzavřených smluv meziročně o zhruba 23.000 na necelých 93.000 smluv. Vyplývá to z údajů ministerstva financí. Na druhou stranu u nových smluv stoupla průměrná cílová částka o téměř 61.000 korun na necelých 355.000 korun. Celkový počet smluv o stavebním spoření klesá nepřetržitě od roku 2003. Ke konci března činil 4,24 milionu smluv, což je o zhruba 77.000 smluv méně než ke konci roku 2012. V prvním čtvrtletí podle statistik MF klesl i objem a počet úvěrů. Ke konci března spořitelny poskytly 874.000 úvěrů, což představuje meziroční pokles o zhruba 20.000. Celkový objem úvěrů ke konci čtvrtletí klesl o šest miliard na celkových 276 miliard korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky ve čtvrtletí klesl na 64,2 procenta.

EK plánuje krácení dotací zemědělcům, nejvíc by zasáhlo ty české

Evropská komise plánuje v rámci škrtání výdajů zkrátit letošní přímé platby zemědělcům v zemích Evropské unie. O nejvíce peněz, asi 4,5 procenta z celkových dotací, což se rovná 300 milionům korun, by měli přijít ti čeští. Sdělil to český europoslanec za ODS Hynek Fajmon. Navrhovaná úprava plateb počítá s tím, že postiženy budou hlavně země s většími zemědělskými podniky a těch je v ČR hodně. Česko by tak přišlo o podstatně větší částku než třeba sousední Polsko a Rakousko. Celkové škrty by se počítaly podle počtu podniků, jejichž přímé roční dotace přesahují 5000 eur (asi 130.000 korun). Týkaly by se ale všech příjemců evropských peněz - malých i velkých zemědělců. Z dosavadních propočtů vyplývá, že celkově by o nejvíce peněz přišla ČR, která by se musela vzdát 4,5 procenta přímých plateb. Druhé nejvíce postižené by bylo Slovensko se škrty ve výši 4,2 procenta.

Soud: Hubení kůrovce na Šumavě chemickým postřikem bylo nezákonné

Hubení kůrovce v šumavském národním parku pomocí chemických postřiků v roce 2012 bylo podle krajského soudu v Českých Budějovicích protizákonné. Ministerstvo životního prostředí a správa NP Šumava při potvrzení výjimky na užití chemie chybovaly. Nenechaly si posoudit vliv pesticidů na chráněnou přírodu, řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Chemické postřiky podle rozsudku mohou způsobit uhynutí řady dalších druhů hmyzu, ptáků, vodních živočichů a ohrozit i chráněného tetřeva. Proti rozhodnutí krajského soudu lze podat kasační stížnost. Kůrovec se ve velké míře na Šumavě vyrojil po ničivém orkánu Kyrill v roce 2007. Od té doby se k jeho likvidaci mimo jiné používají i chemické prostředky. Šumavský národní park musí každý rok žádat o udělení výjimky pro tento postup v boji s kůrovcem.

ČOI: Třetina kontrolovaných prodejců nabízela padělky

Česká obchodní inspekce (ČOI) v letošním prvním čtvrtletí zjistila u více než třetiny kontrolovaných prodejců padělky. Inspektoři při kontrolách zabavili napodobeniny značkových výrobků v odhadované hodnotě přes deset milionů korun. Mezi zabaveným zbožím byl zejména textil, nechyběly ale ani hodinky, obuv nebo kožená galanterie. Nejčastěji padělanými značkami byly Pokémon, Burberry a Louis Vuitton. Inspekce od ledna do března zkontrolovala celkem 455 prodejních míst, ve 157 případech zjistila prodej falzifikátů značkového zboží. Nejvíce kontrol inspektoři provedli v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde téměř polovina ze 187 prodejců nabízela padělky. V Jihomoravském a Zlínském kraji inspektoři navštívili 14 prodejních míst a padělky nalezli v 71 procentech z nich. Ve Středočeském kraji a v Praze prodávala falzifikáty pětina kontrolovaných obchodů.

Festival ve Strážnici připomene věrozvěsty

Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici připomene letošní 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Šest z 33 připravovaných hudebních pořadů odkáže na tyto moravské duchovní patrony a bude věnováno církevním tradicím. Uvedl to programový ředitel akce Petr Horehleď. Pouť věrozvěstů připomene i společný pořad souborů ze zemí, jimiž soluňští bratři při cestě z Balkánu na Velkou Moravu prošli. Vystoupí v něm soubory z Turecka, Bulharska, Chorvatska, Maďarska a Slovenska. Již 68. ročník festivalu se uskuteční od 27. do 30. června. Vystoupí na něm 2000 účinkujících. V případě pěkného počasí pořadatelé očekávají 20.000 až 25.000 diváků. Festival je největší přehlídkou moravských folklorních tradic. Vystupují na něm soubory z celého světa. Koná se na třech stadionech u strážnického zámku, v jeho rozlehlém parku i nedalekém skanzenu prezentujícím vesnici jihovýchodní Moravy.

Otevřelo se Klementinum, přístupné je i Muzeum Karla Zemana

Pro veřejnost se znovu otevírá Národní knihovna a celý areál pražského Klementina. Knihovna byla kvůli povodním zavřená od minulého týdne. Po zrušení třetího stupně povodňové aktivity v Praze se knihovní povodňová komise rozhodla areál otevřít a zpřístupnit všechny své služby. Po povodních se otevírá také Muzeum Karla Zemana u Čertovky. Expozice byla uzavřena preventivně od 2. června. Veškeré vybavení muzea přestálo velkou vodu naložené v několika nákladních autech na krytých hlídaných parkovištích. "Jelikož voda do prostor v Saském dvoře nepronikla, bylo možné během víkendu celou expozici znovu nainstalovat a v pondělí 10. června v podvečer obnovit provoz muzea," sdělil ředitel muzea Jakub Matějka. Obnovují se i nedělní filmové projekce, workshopy animace a další doprovodné programy.

Zemřela autorka krkonošských pohádek Marie Kubátová

Ve věku 90 let zemřela 6. června spisovatelka Marie Kubátová, proslulá krkonošská pohádkářka a spoluautorka televizního večerníčku Krkonošské pohádky. Potvrdila to Slávka Kopecká, která jí během deseti let vydala desítku knih především pro dospělé. Kubátová, ač rodilá Pražačka, krkonošské pověsti a náměty sbírala spolu se svou matkou, spisovatelkou Amálií Kutinovou, po horských chalupách. Seriál večerníčků o bájném Krakonošovi Krkonošské pohádky natočila režisérka Věra Jordánová v Československé televizi. Skládá se z 20 desetiminutových epizod.

Nádraží v pražských Bubnech by se mělo změnit na památník šoa

Stará nádražní budova v pražských Bubnech stojí na počátku velké přestavby. Nezisková společnost Památník šoa chce z nádraží, odkud během druhé světové války odjížděly desetitisíce Židů do koncentračních táborů, vytvořit vzpomínkové centrum s muzeem. České dráhy (ČD) projektu fandí a připravují smlouvu o pronájmu budovy. Dohoda by mohla být podepsána do léta, řekli ředitel odboru regionální dopravy ČD Ivo Toman a spoluautor projektu Pavel Štingl.Na opravu budovy a její přestavbu na kulturní centrum chce Památník šoa získat granty z Evropské unie nebo takzvaných norských fondů. Podle organizátorů projektu je totiž Praha jedním z mála evropských hlavních měst, které ve veřejném prostoru nepřipomíná památku obětí holokaustu.

Ze sportu:

Cyklista Roman Kreuziger udržel průběžné 2. místo v závodu Kolem Švýcarska i po 4. etapě, již vyhrál v hromadném spurtu Francouz Arnaud Démare.

Česká tenistka Lucie Šafářová zvládla úspěšně vstup do antukového turnaje v Norimberku. Pátá nasazená hráčka porazila v prvním kole Sesil Karatančevovou 6:2, 7:6, ani ve druhém vzájemném zápase tak s kazašskou hráčkou neztratila ani set.

Fotbalový reprezentant Václav Pilař míří z Wolfsburgu na roční hostování s opcí do dalšího německého celku Freiburgu. ČTK to řekl Pilařův agent Jiří Stejskal. Čtyřiadvacetiletý Pilař, který se chystá na návrat po loňském vážném zranění kolena, si s Freiburgem může zahrát i v příštím ročníku Evropské ligy.

Český tenista Lukáš Rosol zahájil část sezony na trávě vítězstvím. Dvanáctý nasazený hráč si v prvním kole turnaje v Londýně poradil s Australanem Samuelem Grothem, kterého porazil 6:7, 6:3 a 6:2.

Bez Filipa Jíchy odletěli čeští házenkáři do Izraele, kde je ve středu čeká zápas kvalifikace mistrovství Evropy. Reprezentačního kapitána a jednoho z nejlepších hráčů světa trápí střevní viróza doprovázená vysokými horečkami. Pro sobotní závěrečný duel s Černou Horou by už ale mohl být v pořádku.

Hokejový útočník David Moravec se rozhodl ukončit hráčskou kariéru. Čtyřicetiletý olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa naposledy hrál za druholigovou Karvinou, kde působil i jako prezident a jednatel klubu.

České volejbalové juniorky odstartovaly v Brně pod vedením koučů Ondřeje Marka a Stanislava Mitáče závěrečnou přípravu na mistrovství světa, které se uskuteční od 21. do 30. června v hokejové Kajot Areně a Městské hale v Králově Poli. Momentálně je v širším kádru čtrnáct hráček, které ve čtvrtek a v pátek odehrají přípravné duely s Peru.

Jaroslav Kulhavý schází v nominaci českých bikerů pro mistrovství Evropy v cross country, které se uskuteční od 20. až 23. června v Bernu. Osmadvacetiletý olympijský šampion z Londýna se místo toho soustředí na světový šampionát v maratonu, který je na programu už o týden později v Kirchbergu v Rakousku.

Čeští bikeři se v sobotu utkají o domácí tituly v maratonu. Závod na horských kolech nazvaný Malevil Cup 2013 se podruhé v historii pojede v Jablonném v Podještědí, kde se loni uskutečnilo maratonské mistrovství Evropy a triumfoval Kristián Hynek. Ve startovním poli figurují jezdci z celkem 14 států. Kromě Hynka to budou například vítězka letošního vytrvaleckého závodu Cape Epic Catherine Williamsonová, loňský vicemistr Evropy Pavel Boudný, Jan Hruška, ale také bývalá běžkyně na lyžích a současná náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Zuzana Kocumová či současní reprezentanti v běhu na lyžích Jiří Magál a Dušan Kožíšek.

Počasí ve středu:

Bude skoro jasno nebo polojasno, přechodně až oblačno a ojediněle se objeví i přeháňky, hlavně na horách. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.