Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Nečas se chce sejít kvůli velvyslancům se Zemanem i Schwarzenbergem

Kvůli vývoji sporu o velvyslance se chce prezident Miloš Zeman sejít s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Premiér se chce věc řešit se Zemanem i s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), s nímž hlava státu spor vede. Zeman kvůli neshodám s ministrem zablokoval podpisy listin, které jsou nezbytné pro jmenování velvyslanců. Zeman v Průhonicích novinářům znovu řekl, že podle článku 63 české ústavy jsou ke jmenování velvyslanců potřeba dva podpisy. "A to je podpis prezidenta a podpis premiéra," prohlásil. Dodal, že společně by tedy mohli nalézt řešení. Uvedl, že neví o nejnovějším ministrově plánu poslat případně některé designovan velvyslance do zahraničí zatím na nižší diplomatické pozici chargé d´affaires. K tomu by nebyl prezidentův podpis třeba.

Prezident Zeman na sněmu STAN podpořil přímou volbu starostů

Prezident Miloš Zeman na celorepublikovém sněmu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podpořil zavedení přímé volby starostů. Podle něj by v takové volbě měl být zvolen ten kandidát, který získá nejvíc preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany. Podle prezidenta by měli být přímo voleni nejen starostové, ale i hejtmani. Kritici přímé volby podle něj zpravidla zmiňují dvě námitky - že by volba byla drahá a že by starosta neměl dostatečně silnou pozici, pokud by nekandidoval za strany, které byly do zastupitelstva zvoleny. Hnutí STAN proto navrhl, aby "byl zvolen ten, který dostal nejvíc preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany". Prezident Zeman také poděkoval za pozvání na sněm. "Přijel jsem sem velice rád, v průběhu svého života jsem se setkal se stovkami starostů," uvedl. Podle něj většina starostů se svými rozpočty hospodaří lépe než vláda se státním rozpočtem.

Delegáti sněmu STAN potvrdili dlouhodobou spolupráci s TOP 09

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude i v příštích letech úzce spolupracovat s vládní stranou TOP 09. Na celorepublikovém sněmu hnutí o tom rozhodli delegáti, kteří v tajném hlasování schválili návrh smlouvy. Nová smlouva s TOP 09 má platit do konce roku 2017. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka o smlouvě v minulých týdnech jednaly všechny krajské sněmy hnutí, ve čtvrtek ji schválil také celostátní výbor. Smlouvu by pak podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska měl stvrdit ještě výkonný výbor TOP 09. "Nicméně nálada ve straně je taková, že bude určitě schválena, když ne jednomyslně, tak drtivou většinou," řekl novinářům před zahájením sněmu Kalousek.

Zeman podepsal zákon o registru zbraní a další normy

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, jehož cílem je zavést centrální registr zbraní a umožnit tak podnikatelům elektronickou evidenci zbraní a střeliva. Hrad o tom informoval na své internetové stránce. Zeman také podepsal novelu zákona o těžebních odpadech nebo novelu zákona o vyšších soudních úřednících a novelu zákona o právu autorském. Jejím cílem je, aby s uživateli jednal pouze jeden kolektivní správce autorských práv, který by s nimi řešil sjednání licenční či obdobné smlouvy. Díky v pátek podepsané novele zákoníku práce zaměstnavatelé budou moci opět uzavírat se zaměstnanci pracovní poměr na dobu určitou opakovaně bez časových omezení. Norma zkracuje nárok zaměstnanců na nepřetržitý odpočinek mezi směnami o jednu hodinu na 11 hodin.

Prezident Miloš Zeman podepsal také novelu, podle níž bude mít Vězeňská služba větší pravomoci při vyšetřování trestných činů a přestupků spáchaných ve věznicích. Norma dává dozorcům také možnost použít vůči vězňům víc donucovacích prostředků, než tomu bylo dosud. Novými významnými českými dny se staly díky pátečnímu podpisu prezidenta 16. leden jako Den památky Jana Palacha a 28. březen jako Den narození Jana Amose Komenského.

Zeman stvrdil uznání zásluh účastníků protifašistického povstání

Prezident Miloš Zeman podepsal předlohu o uznání zásluh účastníků protifašistického povstání z května 1945. Uvedl to Hrad. Pojmenování Květnové povstání českého lidu se nemění. Na změnu názvu na České národní povstání, jak chtěl Senát, nepřistoupila Sněmovna. Zákon má podle jeho tvůrců z řad senátorů ocenit všechny občany, kteří se na sklonku druhé světové války postavili na odpor nacistickému režimu. Změnu názvu povstání skupina senátorů navrhovala v souvislosti s tím, že na českém území začalo někde už koncem dubna. Sněmovna ale přejmenování už dříve odmítla.

Češi budou moci cestovat s občanským průkazem i mimo EU

Češi budou moci cestovat jen s občanským průkazem místo pasu i mimo Evropskou unii do zemí, které s tím budou souhlasit. Vládní novelu zákona o cestovních dokladech podepsal prezident Miloš Zeman. Změnu zákona připravilo ministerstva vnitra kvůli tomu, že některé balkánské státy umožnily po vstupu ČR do EU na základě svého rozhodnutí vstup českým občanům jen na občanský průkaz. Nejprve tak učinilo Chorvatsko, postupně se přidávaly další země. Zákon stanoví, že s používáním občanského průkazu jako cestovního dokladu musí cílová země výslovně souhlasit. Proto by tento způsob cestování měl fungovat buď na základě dvoustranných mezinárodních smluv, nebo na základě jednostranného rozhodnutí států.

Žalobkyně zrušila stíhání exministra průmyslu Martina Kocourka

Krajské státní zastupitelství v Praze zrušilo stíhání bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka a jeho matky Jindřišky. Řekl to Kocourkův advokát Petr Balcar. Dvojice čelila od loňského května obvinění z poškození věřitele kvůli zatajení 16 milionů korun při politikově rozvodu. Pražské krajské státní zastupitelství dostalo případ na starosti poté, co v kauze v lednu rozhodl Nejvyšší soud. Ten částečně vyhověl stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Blažek si stěžoval mimo jiné na to, že policisté od Kocourkovy bývalé manželky Olgy nezískali souhlas se stíháním exministra a jeho matky, který přitom podle zákona u trestného činu poškozování věřitele potřebují. Kauza, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády, začala odhalením, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments. O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu Kč. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila.

Helsinský výbor: Blažek nesměl vydat Torubarova do Ruska

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podle zástupců Českého helsinského výboru (ČHV) neměl právo vydat ruského podnikatele Alexeje Torubarova do jeho vlasti. Úřady totiž dosud nevyřídily Rusovu žádost o azyl v České republice, sdělila projektová koordinátorka organizace Ľubica Turzová. Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla, že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Blažka se zastal i premiér Petr Nečas (ODS). Výbor ale považuje za alibistické Blažkovo vysvětlení, že postupoval na základě soudních rozhodnutí. Podle ní ministr může zakázat extradici i v případě, že soudy vydání připustí. Podle soudce Krajského soudu v Brně Michaela Vrtka patří závěrečné rozhodnutí o vydání jednotlivce ministru spravedlnosti, který "i přes konstatovanou přípustnost nemusí vydání povolit".

USA prověřují s pomocí ČR zabití Američanky v Sýrii

Na severu Sýrie přišli o život tři cizinci - Američanka, Brit a další osoba. Bojovali údajně na straně syrské opozice. Informovala o tom agentura Reuters. Informace o mrtvé Američance zprostředkovává Spojeným státům velvyslanectví České republiky, protože USA své zastupitelství v Damašku v minulosti zavřely. Podle syrské opozice byli tři občané západních zemí zastřeleni v autě, když asi fotografovali pozice syrské armády na silnici poblíž města Idlib. Padli přitom podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) do léčky syrské armády. Nejmenovaný americký představitel řekl agentuře Reuters, že USA "oceňují úsilí vynaložené českou misí jménem občanů" USA. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že český zastupitelský úřad se nyní snaží získat k případu nezbytné podklady. Na základě jejich posouzení bude podnikat další kroky, řekl mluvčí Černínského paláce Karel Šrol. Podle Českého rozhlasu se velvyslanectví snaží zajistit vydání ostatků mrtvé ženy do USA, avšak situaci komplikuje to, že v Sýrii je už víkend.

V Národním hřebčíně v Kladrubech zasáhla policie

V Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem zasáhl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Řekl to mluvčí krajské policie Jozef Bocán. Zásah je součástí rozsáhlé akce na více místech republiky, uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Spojovacím prvkem zásahů by mohla být stavební společnost Metrostav, která měla opravovat část kladrubského areálu a v současnosti provádí přestavbu hotelu Bohemia v Chrudimi. Správce kladrubského hřebčína Vlastimil Váňa uvedl, že péče o koně musí zůstat stále zachována. Minulý rok hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu. Rekonstrukce měla začít již vloni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Policisté z ÚOOZ kvůli informacím zasahovali na úřadu Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové a na stavebním úřadu v Chrudimi.

Vltava v Praze dosáhla prvního povodňového stupně

Hladina Vltavy v Praze dosáhla v pátek prvního stupně povodňové aktivity. Informoval o tom pražský magistrát. Kvůli stoupající vodě byly vyklizeny náplavky na území Prahy 1, 2 a 5. Uzavřela se protipovodňová vrata na Čertovce, v okolí Prahy byla přerušena lodní doprava a provoz přívozů. Na uzavřených náplavkách se ruší kulturní akce a farmářské trhy. "Jedná se o preventivní protipovodňová opatření, která je třeba s ohledem na bezpečnost a ochranu majetku i zdraví neprodleně realizovat. Prognóza hydrometeorologů předpokládá další stoupání hladin řek vzhledem k trvajícímu dešti," sdělil zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Pražské letiště ochromila mlha, provoz byl odpoledne obnoven

Provoz na pražském Letišti Václava Havla ochromila v pátek mlha. Kvůli špatné viditelnosti bylo zrušeno 32 letů, další spoje nabraly někdy i hodinová zpoždění a 13 příletů muselo být odkloněno na letiště v Ostravě, Brně, Pardubicích a Drážďanech. Řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Odpoledne se počasí zlepšilo a provoz byl plně obnoven. "Odkloněné stroje na náhradních letištích vyčkaly na zlepšení počasí a poté s cestujícími přelétly na pražské letiště," uvedla Krejčí.

Ministerstvo financí chce podpořit ekonomický růst

Ministerstvo financí dočasně omezí rozpočtové škrty a pomocí státního rozpočtu podpoří ekonomický růst. Vyplývá to z Fiskálního výhledu ministerstva. Deficit veřejných financí by tak měl letos podle materiálu klesnout na 2,8 procenta hrubého domácího produktu z loňských 4,4 procenta a v dalších letech by měl stagnovat. Úřad tak počítá s tím, že Evropská komise příští rok ukončí s Českem řízení o nadměrném schodku. Ten by měl být pod třemi procenty. Ministerstvo tak v dalších letech nepočítá s dalším snižováním deficitu. Pro rok 2014 naplánovalo deficit 2,9 procenta a v dalších dvou letech 2,8 procenta HDP. V listopadu počítalo s deficitem pro roky 2014 a 2015 na 2,7 procenta a 2,4 procenta HDP. "Fiskální výhled potvrzuje nedávné výroky politických špiček, že by fiskální politika počínaje letošním rokem měla přestat být brzdou ekonomiky," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jako problém ovšem vidí fakt, že do dalších let MF předpokládá stabilizaci a nikoliv snižování schodků veřejných financí, a to i přes očekávané oživení v české ekonomice.

Rozpočet na vědu má vzrůst o 900 mil.Kč

Rozpočet na vědu by měl v příštích třech letech narůst o 900 milionů korun, další miliarda by měla jít příští rok excelentním výzkumným týmům. Dohodla se na tom vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Její místopředsedkyně Miroslava Kopicová řekla, že se peníze přerozdělí, víc dostane Grantová a Technologická agentura. Návrh ještě musí posvětit vláda. Letos hospodaří rada s 26,1 miliardy korun. Podle Kopicové by se příští rok měl rozpočet navýšit o půl miliardy, v roce 2015 pak o zhruba 200 milionů a rok poté o dalších 200 milionů korun. Další miliarda má jít v příštím roce na program excelence, o těchto penězích ale rozhoduje přímo premiér Petr Nečas (ODS) coby předseda rady.

Tržby autoprůmyslu loni stouply o 7 procent na 838,5 miliardy Kč

Tržby tuzemských automobilek a výrobců automobilových dílů loni vzrostly zhruba o sedm procent na 838,5 miliardy korun. Přes čtyři pětiny produkce šly na export. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Automobilový průmysl se podílel na tržbách celého průmyslu 23 procenty, což je o procentní bod více, než v roce 2011. Samotní členové sdružení loni vykázali rekordní tržby 721 miliard korun, což představuje meziroční růst o více než šest procent. "Automobilový průmysl zůstal v roce 2012 motorem českého hospodářství. Avšak v druhé polovině roku, kdy se začaly objevovat signály ekonomické stagnace, bylo nutno přizpůsobit výkon reálné situaci. V celoročních výsledcích se to ale projevilo nepatrným poklesem produkce vozidel," uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Dluhy českých domácností v dubnu vzrostly na 1,17 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v dubnu opět meziměsíčně vzrostly, a to o 1,9 miliardy korun na 1,166 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o 41,5 miliardy korun. Vyplývá z údajů České národní banky. První dva letošní měsíce přitom zadluženost domácností klesala. V lednu se snížila poprvé od září 2001. Zadluženost podniků v dubnu meziročně stoupla o 14,7 miliardy korun na 968,8 miliardy korun. Proti březnu se však dluhy firem snížily o 13,6 miliardy korun.

ČNB: Čistý zisk bank ve čtvrtletí meziročně klesl na 14 mld. Kč

Tuzemským bankám a spořitelnám v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk téměř o desetinu na 14,4 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci března činila 4,79 bilionu korun, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Zisk přitom ve čtvrtletí klesl všem velkým tuzemským bankám, což jsou finanční ústavy s aktivy nad 250 miliard korun. České spořitelně se snížil čistý zisk ve čtvrtletí téměř o šest procent na 4,2 miliardy korun. O devět procent klesl čistý zisk Komerční bance, a to na 3,2 miliardy korun a UniCredit Bank o pětinu na 552 milionů korun. ČSOB se ve čtvrtletí snížil čistý zisk o 19 procent na 3,2 miliardy korun.

Odboráři a vedení OKD se dohodli na kolektivní smlouvě

Odboráři se po složitých vyjednáváních dohodli s vedením těžební společnosti OKD na nové kolektivní smlouvě. Příplatky, o které se vedl boj, zaměstnanci dostanou, ale později a rozdělené na dvě části. Oznámil to mluvčí OKD Vladislav Sobol. Kolektivní smlouvu zástupci odborů a vedení firmy podepíší zřejmě příští týden. Kvůli složité ekonomické situaci připravuje společnost OKD úsporná opatření. Zrušení příplatků na dovolenou a Vánoce mělo být jedním z nich. Odboráři to odmítali. Příplatky na dovolenou činí čtrnáctinásobek denní mzdy a zaměstnanci je měli dostat ve výplatě za květen. "Za dané situace je to velmi dobrý kompromis. Zaměstnanci nepřijdou o příplatky, jenom je budou mít posunuté. Pro nás je důležité, že je to vázané podpisem kolektivní smlouvy na roky 2013 až 2017. Měli bychom ji podepsat zkraje příštího týdne," řekl ČTK předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Nádrž v Ostravě ukrývala 220.000 litrů nelegálního lihu

Tajná nádrž ukrytá pod betonem v areálu bývalé likérky Daněk v Ostravě ukrývala více než 220.000 litrů nelegálního lihu. Celníci s hasiči ukončili jeho přečerpávání. Pokud by se podařilo překupníkům alkohol prodat, stát by na spotřební dani přišel o více než 60 milionů korun. Řekla to mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Pavla Zdobnická. Líh policisté odhalili v návaznosti na metanolovou kauzu. Minulý týden kriminalisté našli přibližně milion litrů nezdaněného alkoholu. Část skladů byla právě v Ostravě.

Žalobce chce pro údajné útočníky z Duchcova vazbu

Státní zástupce žádá vazbu pro skupinu lidí podezřelých z napadení manželského páru v Duchcově. Podal proto stížnost proti rozhodnutí teplického okresního soudu, který původní návrh policie na uvalení vazby minulý týden nepřijal. Řekl to teplický okresní státní zástupce Otakar Zahradník. Policie pětici Romů ve věku 16 až 44 let obvinila z pokusu o těžké ublížení na zdraví, rasistický podtext útoku zatím neprokázala. Útočníci napadli mladý manželský pár v noci na 18. května, když se vracel z diskotéky. Ženu prý povalili na zem, kopali a bili pěstmi. "Klasifikovali jsme to jako pokus o těžké ublížení na zdraví, což je nejpřísnější možné," řekl novinářům ve středu zástupce vedoucího územního odboru teplické policie Jaroslav Jedlička. Podle něj se ale kvalifikace může změnit, například na výtržnictví.

Soud nepravomocně osvobodil Půtu a Hajna v kauze loupeže 154 milionů Kč

Pražský městský soud zprostil Tomáše Půtu a Františka Hajna obžaloby z přepadení vozu bezpečnostní agentury G4S na pražské Evropské třídě a uloupení 154 milionů korun. Podle soudce se neprokázalo, že by takzvanou loupež století spáchali právě oni. Soud tak zásadně změnil své loňské rozhodnutí, kterým uložil mužům 12 a deset let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný. Podle obžaloby Hajn v září 2002 s nejméně dvěma dalšími lidmi přepadl v přestrojení za policisty pancéřové vozidlo bezpečnostní agentury. Posádku auta lupiči přinutili pod pohrůžkou použití střelné zbraně a výbušniny, aby vůz otevřela a přemístila se do jeho zadní části. Pachatelé pak s autem odjeli k nádraži Jiviny, kde údajně Hajn, Půta a další lidé vzali z auta peníze, které policie už nikdy nenašla. Hajn byl původně souzen v nepřítomnosti jako uprchlý. Pražský městský soud mu loni uložil desetiletý a Půtovi dvanáctiletý trest. Policie však Hajna následně vypátrala v Dominikánské republice a eskortovala jej do české vazby.

Střelec z kuše, který zabil zloděje, má jít do vězení na 10 let

Za zastřelení muže šípem z kuše poslal soud devětatřicetiletého Jaromíra Šebestu z Chotěbuze na Karvinsku do vězení na deset let. Šíp muže loni v dubnu zasáhl do hlavy, v nemocnici později zemřel. Soud neuznal obhajobu obžalovaného, že vystřelil náhodou, když bránil svůj majetek.

Aukce Muchových prací prodala díla za 4,3 milionu korun

Výtvarná díla za 4,3 milionu korun bez aukční přirážky byla vydražena na aukci v pražském Obecním domě. Šlo výhradně o práce Alfonse Muchy, z 85 položek našla během hodiny nové majitele zhruba třetina z nich. Nejdražším dílem vyvolávaným za 1,8 milionu korun byl olej na plátně Zima ze série Čtyři roční období; sál opustilo za vyvolávací cenu. Zájem nebyl o jídelní lístky a návrhy přebalů potravinářských výrobků, ale ani o knihy, časopisy s litografiemi, fotografie z Muchova soukromí i ateliéru. Nového majitele nenalezl ani soubor 109 litografických pohlednic vyvolávaný za půl milionu korun. Dvě barevné litografie Petrklíč a Pero vydražitel získal za 290.000 korun bez aukční přirážky, vyvolávací cena činila 180.000 Kč.

O vilu bratří Čapků má zájem stát i městská část Praha 10

O historickou vilu bratří Čapků, jejíž prodej se objevil v nabídce realitní kanceláře, má zájem stát i městská část Praha 10, na jejímž území dům stojí. Potvrdili to mluvčí ministerstva kultury (MK) Lenka Brandtová a místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Klub nezávislých). Městská část Praha 10 chce o koupi také jednat. Nákup domu, který je nabízen za 49 milionů korun, by musela mít Praha 10 podložený znaleckým odhadem a posvěcený souhlasem městského zastupitelstva, uvedl Zoufalík. Přesné představy o tom, jak využít vilu v případě, že ji koupí stát, má ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben. "V našich sbírkách opatrujeme řadu archivních dokumentů souvisejících s tímto spisovatelem a dramatikem. Spoustu jsme jich poskytli v době, když vznikal Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše. Bylo by vhodné, kdyby majitel vilu prodával, abychom mohli část archiválií získat akvizičně," řekl. Na to ale majitel nepřistoupil, vše chce prodat jako celek.

1. června začne v Praze výstava o historických událostech ve vysílání rozhlasu

V sobotu 1. června začne k 90. výročí začátku pravidelného rozhlasového vysílání výstava v ulicích Prahy. Prostřednictvím textů, fotografií a archivních zvukových ukázek získá veřejnost pohled na historické milníky 20. století, ve kterých Český rozhlas sehrál významnou roli. Výstava zpracovává 12 významných událostí v 10 lokacích historického centra Prahy. Ke každému měsíci v roce náleží jedna událost. Leden, umístěný v Karolinu, se například věnuje osobnosti Jana Palacha. Únor, věnovaný únoru roku 1948, se umístěním setkává s událostmi srpna 1968 a října roku 1918. Všechny tyto tři události budou umístěné v prostorách před historickou budovou Národního muzea. Květen roku 1945 dostane patřičný prostor přímo v budově Českého rozhlasu v Praze 2. Červenec bude na Kampě porovná povodně, které ČR zasáhly v letech 1997, 2002 a 2006. Mnichovu v září 1938 vystaví u Rudolfina, listopadu 1989 na piazzetě Národního divadla. Poslední části výstavy se věnují rozdělení ČSFR v prosinci roku 1992.

Rozhlasový projekt Rádio Retro pokračuje

Projekt Českého rozhlasu Rádio Retro od příštího týdne nabídne další návštěvu do rozhlasového archivu. Celodenní vysílání bude složené z populárních rozhlasových pořadů, jako například Vinárna u Pavouka Jiřího Šebánka a Zdeňka Svěráka, Písničky z celuloidu uváděné Františkem Filipovským, Dobré jitro s Danou a Emilem Zátopkovými nebo Soukromý dotazník s Františkem Nepilem. Projekt navazuje na původní Rádio Retro, které Český rozhlas připravil k 90. výročí zahájení vysílání. Na internetových stránkách www.rozhlas.cz či v digitálním rozhlasovém multiplexu od pondělí 3. června zazní i dobový záznam hokejového utkání z MS v hokeji v roce 1947, vydání pořadu Meteor z let šedesátých nebo hudební bloky připravené Martou Kubišovou a Lubomírem Dorůžkou.

Ze sportu:

Čeští fotbaloví reprezentanti zakončili přípravný kemp před nedělním oficiálním srazem na kvalifikační utkání s Itálií. Na závěr si pořádně zastříleli v rámci modelového utkání proti juniorům Sparty, které porazili jasně 9:1. Do utkání zasáhl už i sparťanský útočník David Lafata, který stejně jako Libor Kozák dal hattrick a ještě na jeden gól nahrál.

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková vyhráli své úvodní jízdy na mistrovství Evropy ve veslování v Seville a bez problémů si zajistili postup do sobotních semifinále. Dalším devíti českým posádkám se ve Španělsku tolik nedařilo.

Stolní tenisty El Niňa Praha dělí výhra od návratu na extraligový trůn. Svěřenci trenéra Josefa Plachého využili podruhé výhodu domácího prostředí, porazili obhájce titulu Sokol Králův Dvůr 4:2 na zápasy a v sérii na tři vítězství vedou 2:0. Třetí duel se hraje v pondělí v Králově Dvoře.

Čeští volejbalisté prohráli v přípravě v Popradu se Slovenskem hladce 0:3 na sety. Sady se hrály jen do 21 bodů, protože toto bodování se bude testovat i v Evropské lize, která oba týmy čeká.

Golfistka Klára Spilková je po prvním kole turnaje série žen Ladies European Tour (LET) v Mnichově o ránu pod hranicí cutu. Česká hráčka zapsala na UniCredit Ladies German Open výsledek 73 a dělí se o 71. místo.

Téměř kompletní daviscupový tým bude hrát jubilejní 20. ročník tenisového prostějovského challengeru. V pavouku UniCredit Czech Open 2013, který se uskuteční od 3. do 8. června, jsou z držitelů slavné salátové mísy Radek Štěpánek a Lukáš Rosol, hrají ale i Jiří Veselý a Jan Hájek.

Jiřina Ptáčníková zvítězila na špičkově obsazeném tyčkařském mítinku v Sopotech. Mistryně Evropy ve čtvrtečním závodě překonala 450 centimetrů a vyrovnala své maximum v této sezoně.

Reprezentační brankář Jaroslav Drobný by měl další dva roky působit v bundesligovém Hamburku. Dozorčí rada severoněmeckého fotbalového klubu schválila ve čtvrtek večer podle tisku upravený návrh prodloužení jeho smlouvy, která v létě vyprší. Třiatřicetiletý gólman s nabídkou, která mu podle listu Hamburger Abendblatt zajišťuje příjem okolo 900.000 eur (23 milionů korun) za rok, podle deníku také souhlasí.

Počasí v sobotu:

Přeháňky hlavně v západní polovině Čech, často trvalé a vydatné. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.