Zprávy

0:00
/
0:00

Kolonu Nečasova doprovodu v Petrohradu postihla nehoda

Dvě vozidla z doprovodné kolony českého premiéra Petra Nečase se srazila v centru Petrohradu. Při nehodě, jejíž příčinou byla pravděpodobně technická porucha, nejméně jeden člen doprovodu utrpěl lehké zranění. Kolona směřovala z petrohradské radnice na letiště, program návštěvy incident neovlivnil. Kolona asi pěti vozidel zamířila na petrohradské letiště k odletu do Jekatěrinburgu, když jedno z aut patrně kvůli technické poruše prudce zabrzdilo a mikrobus jedoucí za ním do něj narazil. Při kolizi se roztříštilo čelní sklo mikrobusu a poškodila se přední část vozu. Fotografovi českého vládního doprovodu úlomky skla pořezaly ruku. Muž s delegací do Jekatěrinburgu neodcestoval a zůstal v Petrohradu na ošetření. Vůz s premiérem Nečasem se v okamžiku nehody nacházel v čele kolony a srážka ho nijak nezasáhla.

České firmy podepsaly v Rusku významné kontrakty

Zástupci českých firem v Petrohradu podepsali pět dohod či memorand, které se týkají projektů za stovky milionů eur. České podniky budou do Ruska dodávat mimo jiné generátory pro vodní elektrárny, spolupracovat budou také při výstavbě závodu na výrobu štěrku. Dohody byly podepsány v úvodu česko-ruské konference o obchodní spolupráci, kterou premiér Nečas zahájil. Podnikatelé doprovází na čtyřdenní cestě po Rusku českého premiéra Petra Nečase a ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS). "České firmy mají v Rusku dobré jméno. Dokážou nabídnout vhodný poměr mezi kvalitou a cenou - máme západní kvalitu a východní ceny. To nám otvírá velký prostor pro rozvoj ekonomické spolupráce," řekl českým novinářům premiér Nečas.

Nečas intervenoval u Medveděva v případu Anny Hromádkové

Český premiér Petr Nečas během nynější návštěvy Ruska požádal předsedu ruské vlády Dmitrije Medveděva o pomoc v řešení případu osmileté Anny Hromádkové, kterou matka unesla v roce 2008 do Ruska. Otec dítěte se od té doby marně domáhá vrácení dcery do Česka. S předsedou ruské vlády hovořil Nečas v pondělí. "Požádal jsem ho, aby ruské orgány alespoň v prvním kroku umožnily styk otce s dcerou," konstatoval Nečas. Medveděvova reakce byla podle něj "samozřejmě vstřícná". Manželství Zdeňka Hromádky a jeho ruské manželky Olgy se rozpadlo na sklonku roku 2007, kdy žena podala žádost o rozvod. Český soud sice už tehdy svěřil předběžným opatřením jejich dceru Annu do péče otce, Hromádková s ní ale vycestovala do Ruska a už se nevrátila. Loni nabyl právní moci rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4, jenž dceru svěřil do výchovy jejímu českému otci. Ruské soudy ho ale neuznaly a dívka zůstává dál s matkou. České ministerstvo spravedlnosti se snaží zajistit alespoň prozatímní styk otce s dcerou.

Schwarzenberg se chystá na pracovní návštěvu USA

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) navštíví mezi 1. a 3. červnem Washington. Jednat tam má mimo jiné o situaci v Sýrii, kde české velvyslanectví plní roli zastupujícího úřadu také pro Američany. Hovořit bude také o česko-amerických politických a ekonomických vztazích. Schwarzenberg se sejde s předsedou rady ekonomických poradců a členem kabinetu prezidenta Baracka Obamy Alanem Kruegerem a s šéfem zahraničního výboru Senátu USA Robertem Menendezem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Na úvod návštěvy vystoupí Schwarzenberg na výročním globálním fóru amerického židovského výboru (American Jewish Committe). Podle mluvčí není v plánu to, že by se Schwarzenberg za oceánem setkal rovněž se svým protějškem Johnem Kerrym.

Ústavní soud si vyslechne odpůrce církevních restitucí

Plénum Ústavního soudu (ÚS) ve středu poprvé veřejně zasedne k jednání o církevních restitucích. Vyslechne argumenty a názory odpůrců zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi. Soud pozval k jednání také zástupce Poslanecké sněmovny, Senátu a vlády, není však dosud jasné, kdo konkrétně do Brna přijede. Soud postupně dostal tři návrhy na zrušení zákona o církevních restitucích. První podala z iniciativy Věcí veřejných skupina senátorů, druhý poslanci ČSSD a třetí zákonodárci KSČM s podporou části sociálních demokratů. Druhý a třetí návrh soud odmítl, bude se věcně zabývat tím prvním. Sociální demokraté a komunisté ale mají statut vedlejších účastníků řízení, a tak soud může přihlížet i k jejich argumentům. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních.

Předkladatel návrhu skupiny 18 senátorů na zrušení církevních restitucí Karol Hrádela ale žádá Ústavní soud, aby odročil plánované jednání o církevních restitucích odložil. V noci mu totiž někdo v centru Brna vykradl auto. Zmizela z něj část dokumentů potřebných pro jednání.

ČSSD: Kalousek ohrozil bezpečnost pasažérů letadla

Postup ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na pražském letišti při snaze zastavit odlet ruského podnikatele Alexeje Torubarova ohrozil bezpečnost cestujících. Je o tom přesvědčen místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek. Podle něj jde o mezinárodní skandál, při němž zřejmě ministr zneužil pravomoci veřejného činitele. Věc by proto mělo prověřit statní zastupitelství. Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů. Sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice požádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání. Tomu se ale 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů, včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu. Sám Kalousek se k věci nehodlá vyjadřovat, je ale připraven veškerou odpovědnost za tuto akci vzít na sebe.

TOP 09: Náš primátor pojmenuje chyby v Praze

Úkolem primátora Prahy za TOP 09 bude podle celostátního předsednictva strany pojmenování dosavadních chyb v řízení hlavního města a minimalizace škod. Strana je připravena převzít za metropoli rozhodující politickou odpovědnost a odmítá se přitom nechat rozptylovat spory v ODS. Uvedla to místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. Šéf pražského zastupitelského klubu strany Jiří Vávra doplnil, že zatím není jasno, kdo by měl za TOP 09 post primátora zastávat. Minulý týden se po měsících sporů rozpadla radniční koalice ODS a TOP 09 a z postu byl odvolán primátor za ODS Bohuslav Svoboda. TOP 09, která v roce 2010 volby v Praze vyhrála a má nejvíce zastupitelů, nyní vyjednává o další podobě městské rady. V pondělí předali TOP 09 své požadavky sociální demokraté, stany se opět sejdou ve čtvrtek. ODS má do pátku čas odpovědět na návrh TOP 09, že by v radě mohla mít čtyři místa. Občanští demokraté však trvají na tom, aby primátorem zůstal Svoboda, dohoda je tedy vysoce nepravděpodobná.

Pražští radní za TOP 09 odvolali další členy dozorčích rad firem

Radní hlavního města navrhli odvolat z pozice předsedy dozorčí rady Pražských služeb starostu Prahy 4 Pavla Caldra. Novinářům to řekl zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Změny ve vedení společností s městským podílem chtějí radní za TOP 09 také v Pražské plynárenské Holding a provedli je již ve společnosti Kolektory Praha, jejichž je Praha stoprocentním vlastníkem a rada města tak jejich valnou hromadou. Personální změny jsou podle Hudečka pokračováním dohody s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS). "Byla to dohoda k očištění dozorčích rad od starých kádrů," řekl Hudeček.

Sociální výbor podpořil hlasy opozice návrh na zrušení sKaret

Sněmovní sociální výbor doporučil dolní komoře schválit senátní návrh na zrušení sporných sKaret s některými změnami. Podle ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) by mohl sporný projekt karty sociálních systémů skončit do konce letošního roku. Lidé by dostávali sociální dávky na svůj účet nebo složenkou, která by nebyla podle podpořeného pozměňovacího návrhu zpoplatněna. Koaliční poslanci z ODS, TOP 09 a LIDEM předlohu ve výboru nepodpořili, ač největší a nejmenší vládní strana pro zrušení sKaret vystupují.

Špidla: Vláda nebyla schopna rozumně využít evropské peníze

Stínový ministr životního prostředí Vladimír Špidla (ČSSD) je přesvědčen, že vláda nebyla schopna rozumně využít peníze z evropských fondů. Řekl to na tiskové konferenci. Měla by proto čerpání prostředků pro další finanční období konzultovat z opozicí už vzhledem k volbám do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční příští rok na jaře. Konkrétně v Operačním programu Životní prostředí může dojít kvůli nedostatečnému čerpání ke ztrátě 25 až 50 miliard korun, řekl Špidla. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se už muselo vzdát 3,7 miliardy korun, které se z Operačního programu Životní prostředí přesunou na modernizaci pražského metra do Operačního programu Doprava. Minulý týden o tom rozhodla vláda, schválit to ještě musí řídící výbor OPŽP a pak Evropská komise. Podle ministerstva pro místní rozvoj může MŽP přijít až o devět miliard korun.

RVVI: Rozpočet na vědu a výzkum by se mohl zvýšit o 1,5 mld.

Rozpočet na vědu a výzkum by se mohl zvýšit o 1,5 miliardy korun. Vládě to navrhne premiér Petr Nečas (ODS), který předsedá Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Řekla to první místopředsedkyně Rady Miroslava Kopicová. Návrh, který Rada oficiálně projedná na svém zasedání v pátek 31. května, navyšuje peníze z 26,1 miliardy korun v letošním roce na 27,6 miliardy korun v roce 2014. Navýšení se podle Kopicové promítne také do let 2015 a 2016. Jedna miliarda by přitom měla směřovat pro excelentní výzkumné týmy, v současnosti rada jedná, jak peníze rozdělí. Změní se i metodika hodnocení práce výzkumných organizací.

LN: Ministerstvo obrany dál jedná o prodeji letounů L-159 firmám

Úředníci ministerstva obrany dál vyjednávají o prodeji nepotřebných letadel L-159 soukromým firmám. Zájemci jsou i ze zahraničí. Napsaly to Lidové noviny (LN). V únoru přitom ministerstvo zrušilo veřejnou soutěž, v níž chtěl stát za osm bitevníků získat kolem čtvrt miliardy korun. Zájemci o nákup letounů, pro které armádní letectvo nemá využití, tehdy nenabídli dost peněz. Rozhovorů se podle LN na straně ministerstva obrany účastní výrobce strojů Aero Vodochody. Prodej soukromým firmám může být pro ministerstvo obrany řešením poté, co se nepotřebná letadla nedaří prodat zahraničním armádám. Zájem o letouny na podzim vyhlásila irácká delegace, která však požaduje hlavně zcela nové bitevníky. Úspěch v Afghánistánu nebo Polsku, kde letadla v posledních týdnech nabídl premiér Petr Nečas, podle LN čekat nelze.

Bisnode: 42 procent kapitálu českých firem je ovládáno z ciziny

Zahraniční subjekty nyní ovládají 42 procent z celkového základního kapitálu 2,33 bilionu Kč českých firem a mají majetkový podíl v necelé čtvrtině z nich. Nejčastějšími zahraničními vlastníky tuzemských podniků jsou Rusové, Němci a Ukrajinci. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury tuzemské podnikatelské sféry, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Mezi zahraničními vlastníky s výraznou převahou dominuje nizozemský kapitál. Majitelé firem se sídlem v Nizozemsku kontrolují více než čtvrtinu, respektive 250 miliard korun z celkové hodnoty základního kapitálu v českých firmách, který je ovládán zahraničními subjekty. S výrazným odstupem následuje rakouský (11,2 procenta), německý (10,2 procenta) a kyperský (5,9 procenta) kapitál. Vlastníci se sídlem v Rusku mají podíl v 18,9 procenta z celkového počtu firem, které jsou kontrolovány zahraničními subjekty.

Odbory v OKD bojují o příplatky

Odboráři a vedení těžební společnosti OKD se ani na úterním jednání nedohodli na nové kolektivní smlouvě. Firma, která kvůli složité ekonomické situaci chystá úsporná opatření, chce zaměstnancům zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce. To odboráři odmítají. Příplatky na dovolenou ve výši čtrnáctinásobku denní mzdy přitom mají zaměstnanci podle staré kolektivní smlouvy dostat už ve výplatě za měsíc květen. Informovali o tom předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík a mluvčí OKD Vladislav Sobol. Snížení mzdových nákladů je důležitou součástí plánovaných úspor, mnohem více však budeme krátit výdaje například v oblasti administrativy, investic nebo provozu, výrazně se sníží také například výdaje na sponzoring a podporu charitativních akcí," uvedl Sobol. Loni byli odboráři v OKD kvůli neshodě na nárůstu mezd měsíc ve stávkové pohotovosti. Stávku ale nevyhlásili, protože k referendu o ní přišlo málo lidí. Pak přijali návrh zprostředkovatele.

LN: Ostravský krajský soud nechce soudit exministra Bartáka

Krajský soud v Ostravě požádá Nejvyšší soud o rozhodnutí, zda by projednání případu údajné korupce bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže nebylo vhodnější z Ostravy přesunout k pražskému městskému soudu. Napsaly to Lidové noviny (LN). Bartákova a Smržova kauza, v níž je obžaloba hotová od ledna, se tak podle deníku k soudu dostane mnohem později, než související případ bývalého šéfa automobilky Tatra Ronalda Adamse. Barták se Smržem podle vyšetřování požadovali od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů, které firma měla při dodávce pro českou armádu. Barták chtěl údajně pět milionů dolarů. Z korupce ale naopak obvinil Adamse, který v Bartákově kauze vystupuje jako svědek. Úplatek údajně nabídl Adams, proces s ním začne u brněnského městského soudu 6. června. Pokud by se prokázala vina Adamse, hrozí mu rok až pět let ve vězení, Bartákovi pět až dvanáct let.

Korea by mohla podle předsedy Senátu posílit své investice v ČR

Jižní Korea by mohla podle předsedy českého Senátu Milana Štěcha (ČSSD) posílit své investice v ČR. Ty dosavadní pro to vytvářejí správné předpoklady a jsou nejlepší referencí, řekl Štěch po jednání s místopředsedou korejského parlamentu Pak Pjong-sukem. Pak podle Štěcha přislíbil investice podpořit. Nejlepší referencí je podle Štěcha to, že korejské investice "nejenže nejsou v Česku mařeny, ale jsou bohatě a oboustranně prospěšně rozvíjeny". Předseda Senátu připomenul korejské automobilky a také nejnověji vstup korejských aerolinek Korean Air do Českých aeroliniích, v nichž korejská letecká společnost získala 44procentní podíl akcií. O konkrétních oblastech, v nichž by mohli další korejští investoři působit, ale Štěch s Pakem nemluvili.

Exekutorka dostala rekordní pokutu

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí uložil plzeňské exekutorce Martině Tetzeliové rekordní pokutu dva miliony korun. Nedostatečně podle něj kontrolovala své zaměstnance, tolerovala jim nepřípustné postupy, například psychický nátlak. Exekutorka také například vykazovala náklady na detektivní a asistenční služby, přitom však požadované údaje mohla získat bezplatně od příslušných úřadů. V některých případech prý uvedené společnosti vůbec neprovedly fakturované úkony. Tři kárné návrhy proti Tetzeliové podal ministr spravedlnosti. Pokuta je o půl milionu vyšší než dosavadní nejvyšší sankce pro Jozefa Višvádera.

Demolice mostu zastaví na 12 hodin dopravu na D1

Úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Jihlavou bude v noci na 9. června kvůli demolici mostu na 107. kilometru na 12 hodin uzavřen. Uzavírka začne v sobotu ve 20:00. Objízdná trasa povede v obou směrech přes Havlíčkův Brod. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl (ČSSD). Rekonstrukce dvou úseků dálnice na Vysočině začala 9. května. Tam, kde se pohybují stavbaři, se zatím nestala vážná nehoda. Nebyly tam ani výrazné kolony.

Studie: Hutnická výroba se stále nevrátila na úroveň před krizí

V hutnickém průmyslu navzdory očekávanému zlepšení nelze v příštích letech počítat s návratem na úroveň před vypuknutím celosvětové finanční a ekonomické krize. V České republice v současnosti výroba dosahuje zhruba tří čtvrtin objemu z roku 2007. Vyplývá to z výzkumu odvětvového svazu Hutnictví železa, který představil na semináři na ministerstvu průmyslu a obchodu. Celosvětová výroba předkrizovou úroveň vyrovnala již v roce 2010, stále více ocelových produktů je proto do tuzemska dováženo. Kvůli snížené produkci byly loni tržby českých hutníků o asi 14 miliard korun nižší než v předchozím roce, kdy byly téměř 107 miliard Kč. Stejné tržby kolem 93 miliard svaz očekává i letos. Mírný růst by tak měl nastat až v příštím roce, kdy by tržby podle odhadů mohly dosáhnout 105 miliard korun. Uplynulé období podle svazu charakterizoval zejména nedostatek zakázek, který si vynutil odstavování výrobních kapacit a snižování mezd.

ÚOHS povolil prodej Elektrárny Chvaletice Litvínovské uhelné

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej Elektrárny Chvaletice Litvínovské uhelné. Oznámil mluvčí úřadu Martin Švanda. Firma se na koupi elektrárny dohodla se společností ČEZ, má zaplatit 4,12 miliardy korun. Litvínovská uhelná (LUAS) má na tuzemském trhu s hnědým uhlím podíl deset až 15 procent. Nový majitel Chvaletic chce elektrárnu dlouhodobě provozovat. ČEZ přitom plánoval její uzavření v roce 2015. Litvínovská uhelná letos v dubnu uvedla, že bude mít motivaci vyrábět více energie, což by podle firmy mělo napomáhat ke zlevnění elektřiny na trhu.

Penta podala nabídku na odkoupení polských nemocnic

Středoevropská investiční skupina Penta Investments potvrdila svůj zájem převzít EMC Instytut Medyczny, největšího soukromého provozovatele nemocnic v Polsku. Nabízí cenu 18,8 zlotých (116,3 koruny) za akcii. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Penta již vlastní 14,6 procenta akcií EMC, které představují zhruba pětinu z celkového počtu hlasů v polské společnosti. EMC Instytut Medyczny provozuje v Polsku osm nemocnic a 16 dalších zdravotnických zařízení. Konsolidované tržby firmy, která hledá strategického investora, loni stouply o 8,7 procenta na 157,5 milionu zlotých (téměř miliarda Kč). Zisk firmy vzrostl o téměř polovinu na 515.000 zlotých (3,2 milionu Kč).Penta do zdravotnictví směřuje zhruba 30 procent svých investic.

NS vyhověl řidiči od Nažidel, nařídil další jednání o odškodnění

Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání řidiče Pavla Krbce a podruhé zrušil rozsudek, podle kterého měl šofér zaplatit 200.000 korun pozůstalým po jedné z obětí tragické havárie u jihočeských Nažidel. Podle Nejvyššího soudu Krbec pouze plnil úkoly jako zaměstnanec. Pozůstalí tak od něj nemohou žádat náhradu nemajetkové újmy prostřednictvím žaloby na ochranu osobnosti. NS vyslovil stejný právní názor už v minulosti. Vrchní soud v Praze jej však nerespektoval, proto NS nyní přidělil kauzu jinému senátu pražského soudu. Nehoda se stala 8. března 2003. Autobus směřující od hranic k Českým Budějovicím vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl asi ze sedmimetrového srázu. Střecha se při pádu zcela odtrhla. Na místě zahynulo 17 lidí, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později. Autobus převážel mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp.

Urbanová má právo na omluvu a 80.000 Kč od Čunka, potvrdil soud

Bývalá sekretářka Marcela Urbanová má právo na omluvu a odškodnění 80.000 korun od senátora a expředsedy lidovců Jiřího Čunka, jenž podle pravomocného rozsudku poškodil její pověst. Definitivně to potvrdil Nejvyšší soud (NS). Dovolání podali jak Čunek, tak Urbanová, která žádala mnohem vyšší odškodnění. Soud však nevyhověl ani jednomu z nich, Podle pravomocného rozsudku Čunek poškodil práva své bývalé podřízené některými tvrzeními v médiích a zveřejněním osobní korespondence. Za největší zásah soudy považovaly to, že Čunek označil Urbanovou za lhářku. Požadavek žalující strany, aby se Čunek musel v budoucnu zdržet veškerých výroků o ženě, ale justice odmítla jako protiústavní.

Policie stíhá pro korupci na radnici Brno-Starý Lískovec 9 lidí

Protikorupční policie stíhá v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na radnici Brno-Starý Lískovec devět lidí. Dva z nich jsou ve vazbě, řekl mluvčí tohoto policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Důvody stíhání ale vzhledem k rozpracovanosti případu neuvedl. Zřejmě jde o veřejné zakázky radnice týkající se stavebnictví. Na nesrovnalosti při jejich zadávání delší čas upozorňuje někdejší starosta Starého Lískovce a současný opoziční zastupitel za Nezávislé demokraty Petr Hudlík. "Těch pochybností a zakázek, nad nimiž visí otazníky, je více," řekl Hudlík.

Mladí Češi dál patří k největším uživatelům konopí v Evropě

Mladí Češi užívají konopí a extázi častěji než jejich vrstevníci ve většině zemí Evropské unie a čeští školáci ve věku 15 až 16 let dokonce zkusili konopí vůbec nejčastěji v EU. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), která byla v úterý zveřejněna v Lisabonu. Podle ní na celém kontinentu klesá užívání "klasických" drog, ale stále více přibývá nových syntetických stimulačních a psychoaktivních látek, které jsou často prodávány legálně. EMCDDA vychází vesměs z informací do roku 2011 a mapuje trendy v 27 členských státech EU, v Norsku, Chorvatsku a Turecku. Mladí Češi stejně jako v předchozích letech patří k nejčastějším uživatelům konopí, především marihuany. Zkusilo ji za posledních 12 měsíců 16,1 procenta lidí ve věku 15 až 34 let. Více už bylo jen Francouzů (17,5 procenta) a Poláků (17,1 procenta). Mezi školáky nejvíc užívají marihuanu Češi - ve věku 15 až 16 let s ní má zkušenost 42 procent. Blíží se jim jen Francouzi (39 procent). Na opačném konci žebříčku jsou norští školáci, kterých marihuanu okusilo pět procent.

Ministerstvo: Muzeu romské kultury v Brně zánik nehrozí

Muzeu romské kultury v Brně podle ministerstva kultury zánik nehrozí. Uvažované sloučení s Moravským zemským muzeem by nepřineslo výraznou úsporu. Vyplynulo to z analýzy, kterou si ministerstvo nechalo udělat. O sloučení ještě není zcela definitivně rozhodnuto, řekla mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Proti možnému slučování se už dříve postavilo vedení muzea i řada osobností. Vznikla i petice, kterou dosud podepsalo téměř 2000 lidí. Muzeum romské kultury je jedinečné, kromě muzejní činnosti má i sociální funkci. Shromažďuje sbírky romských umělců, materiály o romských řemeslech, jazyce a dějinách. Kromě toho jeho zaměstnanci také například pracují s romskými dětmi. Jedním z cílů muzea je také posilovat toleranci ve společnosti a multikulturní soužití. Podle dřívějších informací by se sloučením zřejmě uspořilo na platech čtyř zaměstnanců. Muzeum by zcela nezaniklo, ale patřilo by pod Moravské zemské muzeum.

Lidé se v Ostravě rozloučili se stíhacím pilotem RAF Škarvadou

Ve zcela zaplněné smuteční síni ve Slezské Ostravě se lidé naposledy rozloučili s brigádním generálem ve výslužbě a bývalým stíhacím pilotem britské královské letky (RAF) Zdeňkem Škarvadou. Ve věku 95 let zemřel 11. května. Na pohřbu s vojenskými poctami na něj všichni vzpomínali jako na dobrosrdečného, velmi skromného a i přes pohnutý a těžký životní osud optimistického člověka. Smuteční obřad zahájily přelety letounů JAS-39 Gripen a L-159. Zazněly i Škarvadovy oblíbené písně v podání kapely Ondráš, která zahrála například skladby Škoda lásky nebo Vinohrady, vinohrady. Rodák z Olešnice na Blanensku nastoupil v roce 1935 na Vojenské letecké učiliště v Prostějově, kde o dva roky později složil přísahu jako pilot. V roce 1939 odešel do Polska a následně přes Sovětský svaz do Velké Británie. Sloužil u 310. perutě RAF. V roce 1942 byl sestřelen. Zbytek války strávil v německém zajetí. V roce 1950 byl z politických důvodů propuštěn z armády, poté pracoval v hornictví.

Ze sportu:

Bronzová olympijská medailistka Adéla Sýkorová vyhrála na Světovém poháru v Mnichově třípolohovou střelbu ze sportovní malorážky. O triumfu při svém prvním startu v SP v sezoně rozhodla šestadvacetiletá reprezentantka dodatečnou ranou, která musela "vyřešit" finálovou remízu s Číňankou Ma Chung.

Česká tenistka Kristýna Plíšková vypadla při své premiéře v hlavní soutěži grandslamového French Open v 1. kole. Sto první hráčka světa v Paříži prohrála s Marianou Duqueovou-Marinovou z Kolumbie hladce 2:6 a 0:6. Hrát měla i Petra Kvitová, ale kvůli dešti v Paříži byly zatím dohrány jen tři zápasy dvouhry a jedna čtyřhra, a duel české jedničky už byl přeložen na středu.

Část fotbalové reprezentace zahájila dobrovolnou přípravu před zápasem světové kvalifikace s Itálií. Do tréninku se zapojilo pět hráčů, kapitán Tomáš Rosický zatím regeneroval. Pod dohledem kouče Michala Bílka se na stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově představili obránci Michal Kadlec, Theodor Gebre Selassie, Tomáš Sivok a Tomáš Kalas se záložníkem Petrem Jiráčkem.

Fotbalový útočník Matěj Vydra zřejmě přijde o zápas národního týmu v kvalifikaci mistrovství světa proti Itálii. Dvacetiletý hráč druholigového anglického Watfordu si v pondělím duelu o postup do Premier League proti Crystal Palace poranil kotník a jeho start v reprezentaci příští pátek je prý téměř vyloučený. Vedení národního týmu ještě počká na podrobné vyšetření, ale dopředu už zvažuje povolání některého z náhradníků.

Čeští horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hrubý mají za sebou první úspěšnou výpravu ze tří, které si naplánovali na letošní sezonu. Ve východním Himálaji v Nepálu vylezli náročnou novou cestu na 7349 metrů vysoký vrchol hory Talung. Prvovýstup alpským stylem severozápadním pilířem bez výškových táborů a nosičů o délce 2500 metrů patří mezi nejnáročnější cesty v historii českého horolezectví.

Tenista Tomáš Berdych prohrál na grandslamovém French Open již v prvním kole. Pátý nasazený hráč nestačil na domácího Gaëla Monfilse a s bývalou světovou sedmičkou prohrál v pěti setech 6:7, 4:6, 7:6, 7:6 a 5:7. V prvním kole byl vyřazen i Radek Štěpánek, který prohrál s s aktuální juniorskou jedničkou Australanem Nickem Kyrgiosem 0:3 na sety. Do druhého kola naopak postupuje Lukáš Rosol. Na úvod grandslamu porazil Španěla Pereho Ribu 6:3, 6:4 a 6:4.

Nešťastně začala příprava na olympijskou sezonu pro biatlonistku Veroniku Zvařičovou. Finišmanka bronzové štafety ze Světového poháru v Ruhpoldingu se při tréninku na kolečkové dráze v Břízkách v Jablonci nad Nisou střetla s automobilem, který jí překřížil dráhu během pátečního tréninku. Informaci zveřejnil web Českého svazu biatlonu, nehodu podle biatlon.cz vyšetřuje Policie ČR.

Počasí v ČR ve středu:

Polojasno až oblačno, postupně místy přeháňky. Místy se objeví i bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.