Zprávy
Prezident jmenoval Picka novým ministrem obrany
Novým ministrem obrany se stal nestraník a dosavadní první náměstek na ministerstvu Vlastimil Picek. Do funkce ho na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Při jmenování zdůraznil, že si někdejšího náčelníka generálního štábu Picka váží jako odborníka, který zná problémy svého resortu. Pro novou hlavu státu to bylo první jmenování člena vlády. Skončilo tak zhruba tříměsíční období, kdy byl vedením úřadu pověřen premiér Petr Nečas (ODS). Ten obranu řídil od té doby, co po několika dnech ve funkci ministryně v prosinci skončila předsedkyně koaliční strany LIDEM Karolína Peake. Vicepremiérka Pickův nástup do čela resortu kritizuje. Hlavní úkoly, které čekají nového ministra Picka, jsou jednání o budoucnosti stíhaček Gripen v českém letectvu, příprava změn zákonů o vojácích, restrukturalizace ministerstva a také stahování vojáků z Afghánistánu. Na tiskové konferenci po Pickově uvedení do funkce se na tom nový ministr shodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Picek také uvedl, že případné personální změny oznámí po Velikonocích.
Na Nečase míří trestní oznámení kvůli amnestii
Pětice lidí kolem miliardáře Karla Janečka podala kvůli kontrasignaci prezidentské amnestie trestní oznámení na premiéra Petra Nečase (ODS). Podle nich mohl předseda vlády zneužít pravomoc nebo se dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Informoval o tom mediální zástupce Janečka Bob Fliedr. Podle autorů trestního oznámení je také podezřelé, že na úřadu vlády neexistuje žádný dokument, který by se rozhodnutí o amnestii týkal. Úřad je přitom povinen zajišťovat spisovou a archivační službu ve vztahu k aktům vlády a premiéra. Oznámení prý doplňuje nedávnou žádost předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a předsedy ústavně-právního výboru komory Miroslava Antla adresovanou nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Podle nich by mohl být Nečas podezřelý ze zneužití pravomoci, protože amnestijní rozhodnutí exprezidenta Klause podepsal, aniž ho předtím předložil vládě k projednání.
Poslanci zvolili kandidátem na šéfa NKÚ jeho viceprezidenta Kalu
Poslanci zvolili kandidátem na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu jeho dosavadního viceprezidenta Miloslava Kalu (49). V tajné volbě získal od poslanců 108 hlasů. Do funkce ho musí ještě jmenovat prezident republiky Miloš Zeman. Kala je členem ČSSD, jeho jmenováním se uvolní post viceprezidenta úřadu. Podle údajných dohod by Sněmovna do této funkce měla zvolit poslankyni ODS Zdeňku Horníkovou. Kala vedl úřad od loňského února, kdy kvůli pravomocnému rozsudku skončil ve funkci tehdejší prezident úřadu František Dohnal. Šéfa NKÚ do funkce musí jmenovat prezident. Kala se s ním sešel v polovině února, kdy Zeman úřadoval na Hradčanech před svým nástupem do čela státu.
Sněmovna podpořila rozšíření povinností vězňů a stíhaných
Sněmovna podpořila novelu, která rozšiřuje povinnosti vězňů nebo obviněných ve vazbě a zároveň konkretizuje jejich práva. Předloha, která míří do ústavně-právního výboru, změní například pravidla pro přijímání balíčků nebo takzvaného sociálního kapesného. Zákon také obsahuje pravidla výkonu trestu velmi nebezpečných odsouzených, která doposud upravovala pouze vyhláška. Předloha má podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) přinést kromě práv a povinnosti vězňů a vazebně stíhaných také úspory a větší bezpečnost ve věznicích. Zákon o výkonu trestu odnětí svobody nově výslovně stanoví, že "velmi nebezpeční" odsouzení se ve věznicích umisťují odděleně od ostatních, a to na základě rozhodnutí ředitele věznice zpravidla v odděleních se zesíleným zabezpečením. Opatření se týká například vězňů odsouzených k výjimečnému trestu nebo těch, kteří se v posledních pěti letech pokusili z věznice utéct.
Zeman bude ve středu na vládě diskutovat o zahraniční politice
Prezident Miloš Zeman se ve středu na jednání vlády zúčastní diskuse o aktuálních prioritách české zahraniční politiky. Jednání zakončí pracovní večeří s ministry. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Dodal, že vláda má ve středu na programu asi 15 bodů a většina z nich bude prodiskutována bez přítomnosti hlavy státu. "Považuji za přirozené, že po své inauguraci pan prezident navštíví jednání vlády," řekl Nečas na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.
iHNed: EK řeší stížnost na ČR kvůli DPH
Evropská komise prověří stížnost na Českou republiku kvůli novele zákona, která pro tuzemské firmy zavedla povinnost ručit za to, že jejich obchodní partneři odvedli DPH. Stížnost podal advokát Ondřej Lichnovský. Opírá se o dřívější rozsudek Soudního dvora EU, který obdobná opatření v roce 2006 zakázal v Británii. Uvedl to server iHNed.cz. Podle Evropského soudního dvora může firma ručit za daň jedině tehdy, pokud mohla mít už předem podezření, že její partner je neplatič. V Česku ale musí obchodníci ručit i v situacích, kdy posílají peníze na zahraniční účet svých partnerů. Od dubna budou ručit za daň i v případech, kdy platba odešla na účet, který předtím nebyl nahlášen daňové správě. Podle evropských soudců je takové opatření příliš přísné a diskriminační.
Ministerstvo financí pozastavilo proplácení peněz z fondů EU u dalších programů
Ministerstvo financí pozastavilo proplácení evropských dotací u regionálních programů ROP Jihozápad, ROP Severovýchod, ROP Moravskoslezsko, OP Podnikání a inovace a Integrovaný operační program. Audit ministerstva u programů zjistil při čerpání více chyb, než dovolují pravidla EU, řekl ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. ČR již od loňska kvůli chybám pozastavilo čerpání evropských peněz například u programu ROP Severozápad a ROP Střední Čechy. Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Evropská komise na problémy s projekty z regionálních operačních programů v Česku poukazuje už dlouho. Letos v únoru situace vygradovala, když EK odmítla s poukazem na dotační pochybení proplatit projekty z ROP Severozápad za celkem 2,6 miliardy korun. Místo evropských peněz je tak budou muset poměrnou částí zaplatit kraje Ústecký a Karlovarský. Jejich představitelé sice chtějí, aby polovina šla ze státního rozpočtu, to ale vláda odmítá. V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba kolem 780 miliard korun.
České firmy jednaly v Indii o zakázkách za osm miliard
Zástupci českých firem při nedávné návštěvě ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) projednali v Indii s více než 300 místními partnery zakázky za skoro 400 milionů dolarů (7,9 miliardy Kč). Sdělila to mluvčí Hospodářské komory ČR Lenka Vodná. Podnikatelská delegace 30 zástupců českých podniků navštívila Indii a Bangladéš v minulém týdnu. Koncem roku by měl do Indie zamířit premiér Petr Nečas (ODS), doplnila mluvčí MPO Veronika Forejtová. Indie je jednou z prioritních zemí pro český vývoz v rámci vládní exportní strategie. Podnikatelé možnosti uplatnění českých firem v Indii vidí především v informačních technologiích a biotechnologiích a také v budování infrastruktury. Indie totiž plánuje velké investice do železniční dopravy včetně výstavby rychlostních koridorů.
ČEZ si zajistil dodávky uhlí pro Počerady a prodal Chvaletice
Energetická společnost ČEZ podepsala dohodu s těžební skupinou Czech Coal o dodávkách uhlí z dolu Vršany do elektrárny Počerady. Smlouva by měla zajistit dodávky až do roku 2060 a její celková hodnota podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše přesahuje 200 miliard korun. ČEZ také schválil prodej elektrárny Chvaletice společnosti Litvínovská uhelná, která patří manažerům Czech Coalu. Litvínovská uhelná za elektrárnu zaplatí 4,12 miliardy korun. Cenu uhlí pro Počerady stanovily ČEZ a Czech Coal pro letošní rok na 38,80 koruny za gigajoule, do roku 2023 se bude postupně zvyšovat až na úroveň 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách. Podle Beneše je to zhruba poloviční cena proti tomu, co požadoval Czech Coal na počátku jednání. Uzavření smlouvy uvítal premiér Petr Nečas, podle kterého dohoda umožňuje dlouhodobé využití hnědého uhlí, tedy jednoho z mála energetických zdrojů, které ČR má.
ČEZ také uzavřel smlouvu s Litvínovskou uhelnou o prodeji elektrárny Chvaletice. Prodej by měl ukončit šetření, které vede vůči ČEZ od roku 2009 Evropská komise. Komise prověřovala, zda ČEZ nezneužívá své postavení na trhu výroby elektřiny. EK nyní ještě musí potvrdit kvalifikaci kupce k provozovaní Chvaletic.Podle dohody si ČEZ nechá 90 procent z tržní ceny emisních povolenek přidělovaných zdarma elektrárně Chvaletice.
Vědec Pačes byl přibrán do dozorčí rady ČEZ, Foltýn míří do Mera
Bývalý šéf Akademie věd Václav Pačes byl přibrán do dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ. Její dosavadní místopředseda Ivo Foltýn na svou funkci rezignoval. Následně bude ministerstvem financí vyslán do dozorčí rady státem vlastněného přepravce ropy MERO ČR. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Dodal, že předpokládá, že Pačes bude na příštím zasedání dozorčí rady ČEZ zvolen jejím místopředsedou. Uznávaný vědec byl v letech 2005 až 2009 předsedou Akademie věd. Stál také v čele takzvané "Pačesovy komise", která posuzovala energetické potřeby země do budoucna. Pačesovo jméno se v minulosti objevovalo i mezi osobnostmi vhodnými pro funkci premiéra úřednické vlády nebo mezi prezidentskými kandidáty.
Náměstek ministra zahraničí míří s dopisem Zemana do Pákistánu
Náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška se kvůli únosu dvou Češek vydá do Pákistánu. Kancléři tamního prezidenta předá osobní dopis, který napsal český prezident Miloš Zeman svému pákistánskému protějšku Ásifu Alímu Zardárímu. Galuška by měl odcestovat v nejbližší době, na místě by měl řešit i další postup obou stran v případu. Dvě české turistky byly uneseny minulou středu v pákistánské provincii Balúčistán. Úřady o jejich osudu zatím nemají žádné informace. Únosci zatím nikoho nekontaktovali, mohou se ale ozvat i po řadě měsíců. Situací se od minulého týdne zabývá krizový štáb v čele s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a zástupci zainteresovaných složek. Ministr kvůli tomu jednal také se Zemanem. Češky, kterým je kolem 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.
Na brněnském výstavišti začíná čtyřdenní veletrh Amper
Na brněnském výstavišti začíná čtyřdenní veletrh elektrotechnických, automatizačních a komunikačních technologií Amper. Na akci bude vystavovat 620 firem. Zájem společností v posledních letech mírně roste. Do Brna přijedou například společnosti Schmachtl CZ, OBO Bettermann, Kopos Kolín, Omron Electronics, Phoenix Contact, Siemens nebo ABB. Některé firmy budou na brněnském Amperu poprvé. Amper se v minulosti konal v Praze. Jeho organizátor - společnost Terinvest, veletrh přesunul do Brna před dvěma lety. Letos přehlídka nabídne expozice v pavilonech P, V a F. Firmy se představí na 14.300 metrech čtverečních výstavní plochy.
Na silnicích v EU loni zahynulo méně lidí, ČR stále nad průměrem
Na silnicích v Evropské unii loni zahynulo při automobilových nehodách nejméně lidí za dobu, co se tyto údaje sledují. Jejich počet klesl proti roku 2011 asi o devět procent. V České republice byl pokles jen čtyřprocentní, a úmrtnost zde tak nadále výrazně převyšuje evropský průměr. Na ten se již dostalo Slovensko. Vyplývá to z údajů Evropské komise. Průměr EU je 55 obětí, v ČR to je 71 obětí na milion obyvatel. Tento počet se ale v České republice rok od roku snižuje, v roce 2010 činil 76.
Zemřel legendární izraelský plukovník Nori Harel
V pondělí v Izraeli ve věku 83 let zemřel plukovník Nori Harel, který byl jednou z legend izraelského letectva i česko-izraelských vztahů. Rodák z německé Bochumi prožil v bývalém Československu důležitou část svého života. V roce 1949 odešel do Izraele. Tam pak dosáhl významného postavení a úspěchů v tamním letectvu. O úmrtí muže, který Československo až do konce života považoval za svůj domov, informoval Vojenský historický ústav v Praze. Harel, vlastním jménem Norbert Kurzberg, uprchl do Československa v roce 1934 před nacistickou perzekucí. Za války prošel sovětskými gulagy a po roce 1945 se do tehdejší ČSR vrátil. V roce 1948 prošel výcvikem leteckého mechanika, o rok později pak odešel do Izraele. Tam byl mimo jiné i osobním mechanikem generála Ezera Weizmana, pozdějšího izraelského prezidenta. Osobně se staral také o jeho legendární černý stroj Spitfire, na němž slavný stíhač létal ještě jako izraelský ministr obrany. Podle ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka lze jen sotva vyjádřit, jak hluboký vztah měl Nori Harel k Československu. Před druhou světovou válkou tu našel svůj domov. Země také později nově vzniklému státu Izrael poskytla vojenskou pomoc. "Muž, který se zúčastnil šesti arabsko-izraelských válek, neustále připomínal, že bez podpory Československa by se v roce 1948 Izrael těžko ubránil," řekl Knížek.
Štreitova výstava přibližuje dřinu v dolech a hutích
Těžkou práci v dolech a hutích přiblíží návštěvníkům výstava fotografií předního českého fotografa Jindřicha Štreita Ocelový svět, která byla otevřena ve Vlastivědném muzeu Olomouc. Vystaveno je tu několik desítek industriálně laděných fotografií, které Štreit pořídil během 20 let v Česku, Polsku, Rumunsku, Francii, Německu a Anglii. "Jsem fotograf, který se věnuje sociální problematice, a mnoho let jsem se zaměřoval na vesnici. Těžká práce je další velké téma ke zpracování, protože to je život," řekl Štreit. Jeho černobílé fotografie zachycují každodenní dřinu, starosti i drobné radosti lidí pracujících v těžkém průmyslu. Štreit patří k žijícím klasikům české fotografie. Od roku 1967 měl více než 600 samostatných výstav v Česku i v zahraničí, například i v Tokiu, Chicagu, New Yorku nebo v Londýně. V dlouhodobých fotografických projektech dokumentuje běžný život ve městech i na vesnicích. Do dějin české fotografie se nesmazatelně zapsal v 80. letech ojedinělým souborem fotografií z vesnic Bruntálska.
Neznámé kresby Bedřicha Smetany vystavuje jeho muzeum v Praze
Neznámou tvář zakladatele moderní české národní hudby Bedřicha Smetany představuje v jeho muzeu na Novotného lávce v Praze výstava s názvem Jak se u Smetanů malovalo. Obsahuje soubor drobných tužkových kreseb slavného skladatele, který doplňují výtvarné práce jeho blízkých příbuzných. Výstava potrvá do ledna 2014. Smetanovy drobné kresby, které se jako celek veřejnosti představují vůbec poprvé, vznikaly prý příležitostně a spontánně. Svými náměty i provedením podle pořadatelů výstavy dokreslují skladatelovu osobnost. Kolekce kreseb je doplněna o výtvarné práce dalších členů rodiny. Drobnými akvarely, ale i divadelní oponou, je zde zastoupena výtvarně nadaná Smetanova druhá manželka Bettina. Autorem vystavených obrazů zachycujících okolí Jabkenic, kde Smetana prožil poslední léta svého života, je skladatelův vnuk Zdeněk Schwarz.
Koncert připomene 130. výročí narození dirigenta Václava Talicha
Talichovo kvarteto na koncertu 16. dubna v pražském Clam-Gallasově paláci připomene 130. výročí narození dirigenta Václava Talicha. Program nabídne smyčcová kvarteta Leoše Janáčka, Maurice Ravela nebo Antonína Dvořáka v podání souboru, v jehož čele stojí synovec slavného dirigenta Jan Talich. Součástí programu bude přednáška o fenoménu Stradivari. Václav Talich (1883-1961) je nejznámějším členem proslulé muzikantské dynastie Talichů. Byl dirigentem, tvůrcem charakteristického zvuku a světové prestiže České filharmonie, propagátorem české hudby, houslovým virtuózem a v neposlední řadě pedagogem. V roce 1945 byl Talich obviněn z kolaborace s nacistickými okupanty a na sedm týdnů uvězněn. Po dobu úřadování Zdeňka Nejedlého ve funkci ministra školství, věd a umění byl perzekuován a nemohl vystupovat. Nahrávat po roce 1948 mu bylo dovoleno s odůvodněním, že Supraphon z obchodních důvodů nutně potřebuje Talichovo jméno pro prodej v zahraničí.
Ze sportu:
Tenista Jan Kodeš získal za své celoživotní vystupování hlavní cenu Českého klubu fair play. Další hlavní ceny za rok 2012 si z úterního vyhlášení v Praze odnesli horolezci Antonín Bělík s Vítem Auermüllerem, oba za záchranu života. Mezi oceněnými je i kapitán plzeňských fotbalistů Pavel Horváth. Zvláštní cenu obdržel charitativní projekt České televize a České basketbalové federace Každý koš pomáhá, jenž získává peníze pro lidi, kteří se ocitli ve složitém životním období.
Hokejisté pražské Slavie jsou opět v boji o medaile v extralize. V pátém čtvrtfinále porazili Kladno 4:0 a po výhře 4:1 na zápasy slaví po dvou letech postup do semifinále. Rozhodující sedmý zápas si naopak vybojovaly Sparta a Plzeň - sparťané srovnali sérii s Třincem po domácím vítězství 3:1 a Západočeši uspěli na ledě Litvínova 5:2.
Hokejisté Mladé Boleslavi vyhráli v šestém utkání semifinále první ligy na ledě Třebíče 2:1 po samostatných nájezdech a po výhře 4:2 na zápasy si po roce zahrají o návrat do extraligy. Středočeši do baráže postoupili spolu s Olomoucí, dalším jistým účastníkem čtyřčlenné soutěže je nejhorší tým extraligy Chomutov.
Útočník Tomáš Nouza z Mladé Boleslavi vyhrál produktivitu play off první hokejové ligy, když si v 10 zápasech připsal 12 bodů a s osmi trefami byl také nejlepším střelcem. Po dvanácti bodech nasbírali i jeho kluboví spoluhráči David Vrbata (6+6) a pětinásobný mistr světa David Výborný (3+9), který se stal spolu s Petrem Kolouchem z Olomouce nejlepším nahrávačem.
Český lyžař zahynul ve Francii. Smetla ho lavina v oblasti turistického střediska La Rosière v Savojských Alpách krátce po poledni při lyžování ve volném terénu mimo sjezdovku. Uvedla to na svém webu stanice France 3. Agentura AFP posléze upřesnila, že lyžaři, kterého smetla lavina široká asi 60 metrů, bylo 33 let a pocházel z Prahy. Na svahu ve výši 1900 metrů nad mořem jej provázel o rok starší krajan. Záchranáři z La Rosière sice dokázali lyžaře během 20 minut nalézt pod více než metrovou vrstvou sněhu díky tomu, že měl při sobě lavinový vyhledávač, ale již jej nedokázali oživit.
Osm českých judistů vyrazí na mistrovství Evropy v Budapešti, které o posledním dubnovém víkendu obstará první vrchol letošní sezony. Největší naděje Češi upínají k Lukáši Krpálkovi, který si ve váze do 100 kilogramů dělá medailové ambice. "Po devátém, sedmém a pátém místě to letos snad už prolomím a dostanu se na bednu," přál si Krpálek.
Počasí ve středu:
Bude polojasno až oblačno, v Čechách místy déšť nebo smíšené srážky. Teploty vystoupí k šesti až 10 stupňům Celsia.