Zprávy

Prezidenti ČR a Slovenska si předali nejvyšší státní vyznamenání

Prezidenti České republiky a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič si v brněnské vile Tugendhat předali nejvyšší státní vyznamenání. Klaus udělil slovenskému prezidentovi Řád bílého lva 1. třídy a Gašparovič svému protějšku Řád bílého dvojkříže 1. třídy. Oba přitom hovořili o vynikajících sousedských vztazích mezi Českou republikou a Slovenskem, které přetrvaly i přes rozdělení Československa. Řád bílého dvojkříže, který uděluje hlava slovenského státu, dostal v roce 2003 Václav Havel. Držiteli řádu jsou dále internetových stránek slovenského prezidenta například dánská královna Margrethe II., bývalý generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer nebo někdejší polský prezident Lech Kaczynski. Řád se uděluje občanům jiných států, a to například za zásluhy o všestranný rozvoj vztahů se Slovenskem.

Prezident Klaus: Nečasova vláda nevyužila své šance

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) nevyužila podle končícího prezidenta Václava Klause své šance a silný mandát, který získala po volbách v roce 2010. Klaus po středeční návštěvě na jednání kabinetu řekl, že je to pro něj zklamáním. "Já jsem věřil tomu, že se této vládě, díky i této parlamentní síle, podaří něco rezolutního udělat, a proto jsem taky na ni měl největší nároky," řekl Klaus. Dodal, že s ní spojoval největší očekávání. "Šance, mně se zdá, že byla, a ta nebyla úplně využita," uvedl prezident. Nečas vládu obhajoval. Podle něj i při nižším počtu poslanců, který způsobil rozpad koaličních Věcí veřejných, prosadila vše, co chtěla. Klausův mandát vyprší ve čtvrtek. O den později se novou hlavou státu stane jeho dlouholetý politický oponent Miloš Zeman, kterého však Klaus v závěru předvolební kampaně podpořil.

Ústavní žalobu na Klause bude řešit soudce Jan Musil

Soudcem zpravodajem v řízení o ústavní žalobě na prezidenta Václava Klause bude Jan Musil. Určil jej algoritmus, jehož pomocí si soudci rozdělují závažné kauzy. Řekl to šéf protokolu soudu Vlastimil Göttinger. Zpravodaj připravuje podklady pro plénum. Právě na něm nejvíce záleží, jakým směrem se bude uvažování soudu ubírat. O výsledku ale musí vždy hlasovat plénum, tedy sbor všech soudců. Ústavní žalobu schválili senátoři v pondělí, soud ji obdržel o den později. Musil bude ústavní žalobu řešit přednostně před všemi ostatními kauzami. Pokud ji soud z nějakého důvodu neodmítne bez věcného projednání, musí podle zákona svolat veřejné zasedání, na kterém dostanou prostor k vyjádření jak zástupci Senátu, tak prezident a jeho obhájci. Jednání by se mohlo uskutečnit nejdříve koncem března. Termín musí soud oznámit nejméně deset dní předem.

Amnestii nadále zpochybňují ústavní stížnosti

Kontroverzní novoroční amnestii prezidenta Václava Klause nadále zpochybňují ústavní stížnosti. Dvě podal Ekologický právní servis (EPS) jménem lidí, kteří vystupovali jako poškození v zastavených trestních řízeních. Je otázkou, zda soud vůbec bude stížnosti věcně řešit. V úterý totiž odmítl návrh senátorů na zrušení druhého článku amnestie s vysvětlením, že k přezkoumávání amnestijního rozhodnutí nemá kompetenci. Právník EPS Pavel Franc však věří, že individuální stížnosti soud tak snadno ze stolu nesmete. Stížnosti navrhují, aby soud určil, že druhý článek amnestie, který zastavil kauzy trvající déle než osm let, je nezákonný. Důvodem je zásah do vlastnického práva poškozených. Spolu s ústavními stížnostmi podal EPS také správní žaloby ke krajským soudům. Amnestie podle údajů z února zastavila 327 trestních stíhání včetně závažných kauz hospodářské kriminality.

Země V4 chtějí mít v roce 2016 společnou bojovou skupinu

Vedoucí představitelé Polska, Česka, Slovenska a Maďarska, sdružených do takzvané Visegradské čtyřky, a rovněž Francie a Německa se ve Varšavě vyslovili pro prohloubení vojenské spolupráce. Polský premiér Donald Tusk zároveň po jednání ministrů obrany visegráských zemí oznámil, že tato čtveřice chce do roku 2016 vytvořit společnou bojovou skupinu. Předseda české vlády Petr Nečas doplnil, že by v ní mělo působit několik stovek českých vojáků. Podle prvního náměstka českého ministra obrany Vlastimila Picka je ČR připravena do takzvané "battlegroup" vyčlenit až 800 vojáků a tři transportní vrtulníky Mi-171Š. Společná bojová skupina by měla mít celkem 3000 osob.

Vláda schválila zavedení koncesí na prodej alkoholu

Prodej tvrdého alkoholu se zpřísní. Vláda schválila zavedení koncesí na prodej lihovin. Návrh novely zákona o živnostenském podnikání, která koncese zavádí reaguje na loňskou kauzu s pančovaným alkoholem, kdy metanol přimíchávaný do alkoholických nápojů připravil o život čtyři desítky lidí. Novela má zajistit lepší kontrolu obchodníků s lihem a lihovinami a měla by omezit prodej nezdaněného a nekvalitního alkoholu. Regulace se dotkne i restaurací. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu to ale problém s černým trhem nevyřeší. Koncese se budou udělovat prodejcům bez podmínek. Svaz navrhoval, aby budoucí koncesionář nejprve musel projít kontrolou účetní evidence, placení daní a zda eviduje tržby. Odhadovaný počet podnikatelů, kterých se zákon dotkne, je více než 229.000. Podnikatelů, kteří mohou na základě volné živnosti prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 milionu. Prodávat líh a lihoviny mohou rovněž jejich výrobci, těch je 296.

Vláda je pro záměr památkového zákona, má zlepšit péči o památky

Vláda schválila věcný záměr památkového zákona. Norma má vylepšit systém péče o kulturní dědictví. Po jednání kabinetu to novinářům řekla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Vláda chtěla stanovit rovnováhu mezi ochranou kulturních památek a právy vlastníků památek nebo nemovitostí v památkových zónách, uvedla Peake. Paragrafové znění zákona má být do vlády předloženo do září. Zákon, jenž má nahradit normu platnou přes 20 let by měl zjednodušit konstrukci osvobození od daně z nemovitostí u kulturních památek. K těm, kdo mohou žádat o peníze z veřejných zdrojů, by se měli nově přidat i vlastníci nemovitostí, které nejsou kulturními památkami, ale nacházejí se na území památkové zóny a rezervace.

Poslanci vyzvali vládu k uvolnění dvou mld. Kč na elektřinu

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny vyzval vládu, aby poskytla pro druhé pololetí letošního roku další dvě miliardy korun, které by přispěly ke snížení poplatku za obnovitelné zdroje zahrnutého v ceně elektřiny. Po jednání výboru to na tiskové konferenci řekl jeho předseda Milan Urban (ČSSD). Zároveň vyzval kabinet, aby připravil novelu zákona, která by systémově řešila financování obnovitelných zdrojů od začátku roku 2014. Zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu už dříve uvedli, že budou jednat o zvýšení příspěvku. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po jednání vlády řekl, že už dříve avizoval, že o možnosti zvýšení státního příspěvku bude možné jednat na konci května.

Elektronické recepty na léky budou od roku 2015 povinné

Elektronické recepty na léky budou od roku 2015 povinné a nahradí dosavadní papírové recepty. Novelu zákona o léčivech, která tuto povinnost pro lékaře zavádí, podepsal prezident Václav Klaus. Sněmovna 19. února odhlasovala, že elektronické recepty budou povinné. Přehlasovala tak Senát, který tuto úpravu chtěl z novely vypustit. Předkladatelé si od zavedení povinných elektronických receptů slibují úspory jedné až dvou miliard korun ročně. Zmizí podle nich také falešné recepty. Výjimky stanoví vyhláškou ministerstvo zdravotnictví. Elektronizace podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) zmodernizuje poskytování zdravotních služeb. Elektronický recept mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let. Systém ale prý není příliš využíván, drtivá většina receptů je zatím papírová.

Korean Air, jediný zájemce o ČSA, nabízí 2,64 milionu eur

Korejské aerolinie Korean Air nabídly za 44procentní podíl v Českých aeroliniích 2,64 milionu eur (zhruba 67,5 milionu Kč). Zájem o ČSA mají pouze korejské aerolinky, druhý zájemce Qatar Airways závaznou nabídku nepředložil. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda nabídku Korean Air zatím pouze vzala na vědomí, projednat by ji měla příští týden. Korean Air poté podle něho zřídí na Letišti Václava Havla svoji základnu a bude na pražské letiště přepravovat své klienty.

ČEZ neuspěl v soudním sporu se spolkovou zemí Horní Rakousy

ČEZ neuspěl v soudním sporu proti Horním Rakousům. Energetický gigant chtěl dosáhnout toho, aby česká justice zakázala spolkové zemi podávat zdržovací žaloby, případně jinak zpochybňovat provoz Jaderné elektrárny Temelín. Okresní i Krajský soud v Českých Budějovicích už v roce 2007 dospěly k závěru, že česká justice nemá pravomoc projednat podobnou žalobu a zavazovat rakouskou spolkovou zemi svým rozhodnutím. ČEZ s tím nesouhlasil, v dovolání například tvrdil, že se jako česká firma domáhá ochrany vlastnického práva k nemovitosti na českém území, a proto by se věcí měla zabývat právě zdejší justice.

Kvůli metanolové aféře klesl prodej lihovin o 10 pct

O deset procent poklesl loni vinou metanolové aféry český trh lihovin oproti roku 2011. Zatímco v maloobchodech se prodej snížil meziročně o zhruba devět procent, v restauracích odbyt propadl o 11 procent a na Moravě dokonce o 15 procent. Uvedla to Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL), která sdružuje firmy s 81 procenty na českém trhu s lihovinami. Pokles prodeje postihl všechny druhy lihovin významně zastoupené na trhu. Nejvíce zasáhl vodku, která se meziročně propadla o 13 procent, hořké a bylinné lihoviny o 12 procent. Tuzemáky (dříve rumy) si pohoršily o 7,4 procenta. Podle prezidenta unie a generálního ředitele Stocku Plzeň Petra Pavlíka ani letos nelze očekávat žádné zásadní oživení trhu. Velkému útlumu poptávky budou čelit zejména menší producenti lihovin.

Na brněnském Autosalonu bude mít největší expozici Škoda Auto

Na Autosalonu Brno, který začne 4. dubna na brněnském výstavišti, bude mít největší expozici mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Představí tu například model Octavia Combi, který má premiéru na právě probíhajícím autosalonu v Ženevě. V Brně budou vystaveny i další modelové řady v akčních provedeních včetně modelu Yeti v provedeni Laurin & Klement. Novinky představí také Ford. Autosalon, který má v Česku více než stoletou tradici, se v posledních letech potýkal s nezájmem ze strany jednotlivých značek. Akce má ale tradičně vysokou návštěvnost, obvykle přijde kolem 100.000 lidí.

Vondráčkův dokument Láska v hrobě bude soutěžit ve Phoenixu

Celovečerní dokument Láska v hrobě, čerstvě oceněný Českým lvem, byl vybrán do soutěžní sekce Světový film na dubnový festival v americkém městě Phoenix. Řekl to režisér tohoto snímku David Vondráček. Lásku v hrobě ocenila Česká filmová a televizní akademie jako nejlepší dokument loňského roku. Melancholická romance o bezdomovcích zvítězila už na Festivalu nezávislého filmu v Římě. V Česku získala i Zlatého ledňáčka, cenu Trilobit, Cenu filmových kritiků a teoretiků a nejnověji i Českého lva. Film je příběhem dvou lidí, kteří nalezli azyl v jedné z opuštěných hrobek na německém evangelickém hřbitově v Praze-Strašnicích. "Bezdomovecký pár jsme sledovali od zařizování společného bydlení v hrobce, přes nucené vystěhování, život na ulici až po rozchod a smrt jednoho z protagonistů," uvedl Vondráček.

Studie ke Slovanské epopeji bude v sobotní dražbě

Studie Alfonse Muchy k jednomu z obrazů Slovanské epopeje se bude v sobotu dražit v pražském hotelu Marriott na první letošní aukci společnosti Dorotheum. Jmenuje se Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě a její vyvolávací cena bude 1,9 milionu korun. Odborníci prý vědí jen o dvou studiích, které před vznikem Slovanské epopeje Mucha vytvořil. Jedna z nich se před několika lety prodala v USA, druhá je nyní v Praze právě na aukci Dorothea. Slovanskou epopej spravuje Galerie hlavního města Prahy a je málo pravděpodobné, že by se kolekce rozměrných pláten dostala na volný trh. Aktuálně je vystavena ve Veletržním paláci. Získat jednu ze studií je podle aukčního domu pro sběratele mimořádná příležitost.

Františka Langera představuje výstava v Divadle na Vinohradech

Vzpomínkou na spisovatele, dramatika i vojáka Františka Langera (1888-1965) je výstava ve foyeru pražského Divadla na Vinohradech. Prostřednictvím fotografií z inscenací i dalších dokumentů přibližuje jeho občanský a umělecký život. František Langer většinu svého žití spojil s Vinohrady a s jejich divadlem. Po studiích na medicíně mu literární činnost zastavila první světová válka a odešel na východní frontu. Tam se přidal k ruským legiím. Od roku 1925 byl jeho život spojen s Městským divadlem na Královských Vinohradech. Postupně zde uvedli jeho Periférii, Obrácení Ferdyše Pištory, Grand hotel Nevada, Manželství s r.o., Anděly mezi námi, Jízdní hlídku a Dvaasedmdesátku. V roce 1935 se stal Langer šéfdramaturgem této scény, musel ji ale po Mnichovu opustit. Emigroval do Francie, kde se připojil k československé armádě. Válku strávil v Londýně. Po válce se vrátil do Prahy a pustil se opět do tvorby. Jeho syna Jana i dceru Věru ale zatkla Státní bezpečnost za plánování ilegálního přechodu hranic. Langerovi nebylo dovoleno publikovat, jeho hry se uváděly jen na Západě. Poslední hru Bronzová rapsódie napsal v roce 1962, vyšla jen knižně.

Ze sportu

Snowboardistka Ester Ledecká se stala poprvé juniorskou mistryní světa. Česká naděje v tureckém Erzurumu ovládla paralelní obří slalom. Ve finále porazila Rakušanku Tanju Bruggerovou. Ledecká získala v Turecku pro českou výpravu druhé zlato. Titul před ní vybojovala také Eva Samková."Raději jsem nic neplánovala, ale doufala jsem, že bych se mohla dostat mezi nejlepších pět. Ale nedalo se s tím počítat, je zde řada zkušených závodnic, i o dva roky starších," řekla Ledecká na webu sport-invest.cz. O životním výsledku mluvit nechtěla.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová skončila sedmá na mistrovství světa v norském Vossu. Česká jezdkyně nepostoupila o dvě setiny bodu do superfinále. Pozici nejlepší jezdkyně v boulích potvrdila Hannah Kearneyová z USA, která získala zlato znovu po osmi letech.

Fotbalisté pražské Slavie získali výraznou posilu pro jarní části první ligy. Do Edenu se po více než třech letech vrací ofenzivní záložník Rudolf Skácel, který neprodloužil smlouvu ve skotském Dundee United. S jedenáctým týmem ligové tabulky podepsal kontrakt do konce sezony.

Hokejový útočník Jaromír Jágr ovládl první kolo ankety Zlatá hokejka. V hlasování trenérů, funkcionářů a novinářů získal hvězdný útočník Dallasu, který při výluce v NHL začal sezonu v dresu mateřského Kladna, získal 571 bodů. Druhý je Tomáš Plekanec z Montrealu, třetí Marek Židlický z New Jersey. Oba přitom stejně jako Jágr hráli až do ledna v extralize za Kladno.

Česká tenistka Karolína Plíšková skončila v Indian Wells v kvalifikaci. Vítězka turnaje v Kuala Lumpuru, kde získala v neděli svůj první titul na okruhu WTA, po rychlém přesunu z Thajska do Kalifornie podlehla v 1. kole kvalifikace Rusce Olze Pučkovové ve dvou setech 4:6 a 2:6.

Fotbalisté Plzně ve čtvrtek zahájí boj s Fenerbahce Istanbul v osmifinále Evropské ligy, přičemž jedním z hlavních cílů Viktorie bude doma neinkasovat. Pokud nedovolí soupeři dát gól, věří Západočeši, že v odvetě v Istanbulu budou mít velkou šanci na postup mezi osm nejlepších týmů soutěže.

Český hokejista Tomáš Kundrátek vstřelil svůj premiérový gól v NHL a navíc si připsal i asistenci u vítězné branky, kterou Washington v zápase s Bostonem završil v prodloužení obrat z 0:3 na 4:3. Tříbrankové manko nabrali Capitals už v první třetině, k čemuž dvěma asistencemi přispěl David Krejčí.

Zdeněk Štybar s belgickým týmem Omega Pharma-QuickStep vyhráli časovku na úvod etapového závodu seriálu WorldTour Tirreno-Adriatico. Stáj Saxo-Tinkoff s Romanem Kreuzigrem obsadila osmé místo a druhodivizní cyklistický tým NetApp s třetím českým účastníkem Janem Bártou byl dvanáctý.

Počasí ve čtvrtek:

Bude oblačno až zataženo. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia, na horách kolem šesti stupňů.