Zprávy

Před 20 lety skončilo 74leté Československo

Přes 74 let byl na mapách světa ve střední Evropě název státu Československo. Před 20 lety, 31. prosince 1992, tento společný stát občanů českých zemí a Slovenska zanikl. Od 1. ledna 1993 jej nahradila Česká republika (ČR) a Slovenská republika. Československo vzniklo po první světové válce 28. října 1918 jako jeden z nástupnických států Rakouska-Uherska, stát zahrnoval území Čech, Moravy, jihovýchodní části Slezska, Slovenska a Podkarpatské Rusi. V letech 1920-1960 se stát nazýval Československá republika (ČSR), mezi lety 1960 a 1990 Československá socialistická republika (ČSSR) a poté do konce roku 1992 Česká a Slovenská Federativní Republika (ČSFR). Země prošla mnoha dějinnými zvraty včetně mnoha ztrát území, 20 let demokracie před druhou světovou válkou, zřízení německého nacistického protektorátu, vysídlení německé menšiny až po více než čtyřicetiletou vládu komunistické strany.

MPSV čeká start reformy penzí, reformy péče o děti i změny sKaret

Start důchodové reformy i reformy péče o ohrožené děti má před sebou v roce 2013 ministerstvo práce. Počátkem roku chce také předložit návrh změn pravidel používání sociálních karet. Čeká ho třeba také vyhodnocení dosavadních změn a škrtů v systému dávek a jeho případné další úpravy. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) krátce po svém listopadovém nástupu do funkce řekla, že si resort nemůže u důchodové reformy dovolit podobné potíže, jaké provázely start nového systému vyplácení dávek. Podle ní je Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na případné vyvedení části odvodů do spoření u fondů připravena. Situaci by mohlo usnadnit i to, že se do reformy podle premiéra Petra Nečase (ODS) nejspíš zapojí méně lidí, než vláda původně očekávala. Nečas míní, že za to může "obrovská negativní kampaň". Proti reformě protestovali odboráři a aktivisté. Opoziční ČSSD oznámila, že její příští vláda reformu zruší.

Mediální experty předvolební spoty víceméně nezaujaly

Víceméně kriticky ohodnotili oslovení mediální experti oficiální spoty devíti prezidentských kandidátů, které v sobotu začala vysílat Česká televize na svém zpravodajském kanálu ČT24. Politologovi Zdeňkovi Zbořilovi celkově spoty připadaly kultivovanější, než třeba podobné výtvory před sněmovními volbami. Profesor Jan Jirák z Centra pro mediální studia ČTK řekl, že spoty jsou prázdné a bez nápadu a je na nich vidět, že jsou dělané z povinnosti a že nejsou důležitou částí kampaně. Až na dvě výjimky jsou klipy zklamáním pro Daniela Köppla, šéfredaktora týdeníku Marketing&Media. Köppla zaujaly jen spoty bývalého premiéra Miloše Zemana a místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera.

Vyšetřovatelé zkoumají černé skříňky havarovaného Tu-204

Ruští vyšetřovatelé již zkoumají dvě černé skříňky se záznamy o letu, které by mohly objasnit příčiny sobotního neštěstí ruského letadla Tu-204 společnosti Red Wings na moskevském letišti Vnukovo, napsala ruská agentura Interfax. Havárie letadla, které jen s osmičlennou posádkou na palubě přiletělo do Moskvy z Pardubic, si už vyžádala pět mrtvých. Další dva muži a jedna žena z posádky jsou s těžkými poraněními hlavy v nemocnici. Nehodu podle prvních domněnek odborníků zavinila pilotující posádka. Ruské letadlo jen s posádkou na palubě při technickém přeletu z Pardubic do Moskvy po opakovaném pokusu o přistání nakonec v sobotu odpoledne tvrdě dosedlo na letišti Vnukovo. Stroj vyjel z přistávací dráhy, proboural ochranou bariéru oddělující letiště od rušné příměstské dálnice, rozlomil se na tři kusy a začal hořet. Katastrofický moment zaznamenala kamera v kabině jednoho z vozů projíždějících kolem letiště. Podle dopisovatelky bulvárního deníku Moskovskij komsomolec letadlo prý hořelo už ve vzduchu, viděla letoun z dálnice. "Když jsme viděli letadlo nad námi, valila se z něj oblaka dýmu. Hned jsem si myslela, že padá... bylo vidět, že se snaží letět rovně, ale několikrát se naklonilo na bok."

Senát umožnil růst platů soudců, polepší si také zákonodárci

Senát umožnil přijetí předlohy o růstu platů soudců a tím i státních zástupců. Rozhodl se, že se novelou nebude zabývat, dostane ji tak k podpisu prezident. Soudcovské platy budou od ledna činit podle normy 2,75 násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Platy státních zástupců se od soudcovských odvíjejí. Příjmy se ale o něco zvýší také zákonodárcům. Z paušálních náhrad zákonodárců se nebude odvádět zdravotní a sociální pojištění. Zdaněny zůstanou. Ustanovení se dostalo do vládní předlohy ve Sněmovně. Senátoři v pátek přijali ve zkráceném jednání usnesení hospodářského výboru, který doporučil, aby se horní komora předlohou nezabývala. Pro bylo 57 senátorů, 11 jich bylo proti a pět se jich hlasování zdrželo. Předseda výboru Jan Hajda (ČSSD) návrh zdůvodňoval stavem legislativní nouze a tím, že vzorec pro výpočet platů soudců je odpovědností vlády. Jednání se uskutečnilo bez rozpravy. Nehlasovalo se už například ani o pozměňovacích návrzích ústavně-právního výboru, který chtěl vyšší růst soudcovských platů - měly činit trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře - a vypuštění ustanovení o zrušení odvodů z paušálních náhrad zákonodárců.

Stížnost Okamury bude řešit Rychetský

Stížností senátora Tomia Okamury se bude jako soudce zpravodaj zabývat předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. V minulosti přitom vyjádřil pochybnosti o vhodnosti právní úpravy přímé volby prezidenta. Stížnost Okamury dostal na starost podle abecedního "kolečka", které soud uplatňuje při rozdělování kauz jednotlivým soudcům. Rychetský v příštích dnech připraví návrhy, o kterých bude rozhodovat plénum Ústavního soudu. Jako zpravodaj nemá samostatnou rozhodovací pravomoc, o všech úkonech hlasuje celé plénum. Soudci poprvé společně zasednou v pátek 4. ledna, poté znovu v pondělí a podle potřeby i v dalších dnech. První kolo voleb je naplánováno na 11. a 12. ledna. Okamura požádal Ústavní soud o odklad prezidentských voleb, zrušení části ústavy i prováděcího zákona k přímé volbě. Konkrétně navrhuje zrušit ústavní podmínku 50.000 podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty a dva paragrafy v prováděcím zákoně, které upravují náležitosti kandidátních listin a podmínky jejich registrace. Dalším kritizovaným bodem prováděcího zákona je dvoudenní lhůta pro podání opravného prostředku k Nejvyššímu správnímu soudu. Okamura se dožaduje také toho, aby se mohl do voleb vrátit jako jeden z kandidátů.

V lednu začíná kampaň a debaty o směřování českého školství

Od ledna startuje kampaň Česko mluví o vzdělávání, během půl roku by měli odborníci, učitelé, firmy a neziskové organizace diskutovat o směřování českého školství. Projekt organizuje spolek EDUin, součástí budou vedle debat i nejrůznější semináře a další akce. Smyslem je domluvit se s pedagogickou veřejností na hlavních cílech vzdělávání, které by se neměnily s každým novým ministrem školství. Ministerstvo přitom připravuje strategii rozvoje školství do roku 2020. "Chceme využít toho, že přibývá subjektů - médií, firem, státních úřadů a neziskových organizací, které považují vzdělávání za důležité téma k diskusi. Těm všem včetně ministerstva školství chceme nabídnout prostor k půlroční intenzivní debatě s konkrétním cílem - pojmenovat, proč se vzděláváme a co přesně od vzdělávání požadujeme," vysvětlil za organizátory kampaně Tomáš Feřtek.

STAN a TOP 09 pokračují ve spolupráci

Spolupráce mezi TOP 09 a hnutím Starostů a nezávislých (STAN) bude pokračovat přinejmenším do poloviny příštího roku, i když strany novou formální dohodu neuzavřely. ČTK to potvrdili šéf STAN a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík a místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Dosavadní smlouva o spolupráci, kterou TOP 09 založená nynějšími ministry financí a zahraničí Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem podepsala s regionálním hnutím starostů v roce 2009, vyprší na konci letošního roku. "Spolupráce pokračuje tak, jak byla nastavena," řekl v pátek ČTK Gazdík s tím, že při jednání s TOP 09 je pro jeho hnutí dostatečnou zárukou gentlemanská dohoda. STAN má podle svého předsedy tu výhodu, že cíle, které chtělo hnutí v celostátní politice prosadit - jako rozpočtové určení daní - nyní prosazeny jsou.

Stav dvou pacientů s prasečí chřipkou je nadále kritický

Nadále extrémně kritický zůstává zdravotní stav muže a ženy, kteří se léčí s prasečí chřipkou na oddělení ARO pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Dostávají léky a jsou napojeni na přístroje, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Petra Pekařová. Oba pacienti mají těžký zápal plic a lékaři čekají, jak jejich organismus oslabený chronickými nemocemi zareaguje na léčbu. "Je to s nimi nadále vážné, dostávají protivirový lék Tamiflu a antibiotika a čeká se, jak zareagují," řekla mluvčí. Muž i žena patří do rizikové skupiny chronických pacientů, muž je obézní kardiak, žena je rovněž obézní. Pacienti s touto zátěží jsou při chřipce více ohroženi komplikacemi. I proto právě jim radí lékaři očkování. Mluvčí doplnila, že případů prasečí chřipky má Všeobecná fakultní nemocnice i několik do roka. Varovala proto před panikou, epidemie prasečí chřipky v ČR není.

Tržby internetových obchodů před Vánoci vzrostly na 18 mld. Kč

Předvánoční tržby českých internetových obchodů v souladu s odhady meziročně stouply o 18 procent na téměř 18 miliard korun. Zhruba miliardu korun Češi v posledním čtvrtletí letošního roku utratili za nákupy na slevových serverech. Vyplývá to z údajů Asociace portálů hromadného nakupování. Popularita online obchodů se podle odborníků bude zvyšovat i nadále. "V roce 2013 očekáváme pokračování trendu přesunu zákazníků z offline světa do světa online. Dá se předpokládat další dvouciferný růst tržeb jak na internetu celkově, tak na slevových portálech," uvedl Michal Hardyn ze slevového srovnávače TopSleva.cz.

Ve Val. Kloboukách začala požehnáním koledníkům Tříkrálová sbírka

Tříkrálovým koledníkům v sobotu ve Valašských Kloboukách na Zlínsku požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Začala tím letošní Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi, která zahrnuje zhruba území Zlínského a Olomouckého kraje. Podobný akt se v sobotu uskutečnil také v Olomouci. Loni koledníci vybrali rekordních více než 21 milionů korun, z toho 11 milionů ve Zlínském kraji. Právě v olomoucké arcidiecézi sbírka v roce 2000 vznikla. Na mši dorazilo do valašskoklobouckého kostela Povýšení svatého Kříže z celého Zlínského kraje asi 250 dětských koledníků v kostýmech Kašpara, Melichara a Baltazara.

V 88 letech zemřel bývalý šéf Univerzitní knihovny Miloš Papírník

Ve věku 88 let zemřel 25. prosince bývalý dlouholetý ředitel Univerzitní knihovny v Brně, která je nyní známá jako Moravská zemská knihovna (MZK), Miloš Papírník. MZK o tom informovala na svých internetových stránkách. Papírník zasvětil celý svůj život knihovnictví. Narodil se 26. května 1924. Práci v knihovně si zvolil už jako student a nastoupil do ní hned po maturitě v roce 1943. Po nasazení do válečného průmyslu se pak do knihovny vrátil v květnu 1945 a v roce se stal 1953 jejím ředitelem. Patřil do generace takzvaných osmašedesátníků, která usilovala o nápravu společenských poměrů, proto musel v roce 1970 z funkce odejít. "V Miloši Papírníkovi odchází jedna z kulturních osobností města i země. Jeho život byl zasvěcen knihovnictví a také jeho zásluhou získal tento obor na významu i prestiži," řekl ČTK Jaromír Kubíček, který MZK řídil až do konce roku 2008 téměř 20 let.

Sekorův Ferda Mravenec byl původně určen dospělým

Nenápadně začala před 80 lety kariéra nejslavnějšího příslušníka české hmyzí říše. V obsáhlém novoročním čísle Lidových novin, jež vyšlo první den roku 1933, se na spodním okraji jedné zapadlé strany krčilo šest políček, na kterých se mravenec s puntíkatým šátkem na krku snažil skrýt před pro něj obřími dešťovými kapkami. Nakonec Ferda Mravenec, jak se hrdina vytvořený novinářem Ondřejem Sekorou nazýval, našel úkryt v opuštěné šnečí ulitě. Nebylo to ale úplně poprvé, co milovník přírody a sportu a propagátor ragby Sekora podobného mravence nakreslil - a hlavně publikoval. Předobraz Ferdy, ovšem ještě bez šátku, se totiž objevil už v červnu 1927 v uznávaném časopise Pestrý týden. Nebyl to ale příliš kladný hrdina, ba spíš naopak. V příběhu, kde už se objevili i škvoři nebo světluška, Ondřej Sekora nechal tehdy ještě bezejmenného mravence opít se šťávou z květin a poté dokonce pohoršovat berušky.

Liberecké divadlo chystá osm premiér, klasická i vlastní díla

Osm nových představení nabídne ve druhé polovině divadelní sezóny liberecké divadlo F. X. Šaldy. Budou mezi nimi klasická díla, jako je Gogolův Revizor nebo Straussův Netopýr, zfilmovaná povídka Nevěra od Ingmara Bergmana i díla herců divadla. ČTK o premiérách pro první polovinu roku 2013 informoval mluvčí divadla Jakub Kabeš. Činohra chystá čtyři nová představení. Autorem jedné hry je herec Tomáš Dianiška. "Vytvořil u nás divadle už čtyři vlastní díla, stala se v Liberci velmi populární. Většinou ve spolupráci s ostatními mladými členy souboru a hosty a několikrát v režii mladého režiséra Braňa Holíčka," uvedl Kabeš. Název nového díla, které bude mít premiéru v polovině února, je podle něj zatím tajný. Opět ale bude na aktuální téma. Mezi vrcholy sezóny by měla patřit hra Tramvaj do stanice Touha, která proslavila amerického dramatika Williamse. "Tennessee Williams byl citlivý člověk, nepřekvapí proto, že stejné jsou i postavy jeho her. Tramvaj patří k nejbravurnějším a nejemotivnějším z nich," uvedl Kabeš.

Bývalý herec Vladimír Pucholt oslaví sedmdesátiny

Jméno Vladimíra Pucholta, který 30. prosince oslaví sedmdesátiny, je neodmyslitelně spojeno s novou vlnou českého filmu 60. let. Režiséři Miloš Forman, Jiří Krejčík, Ladislav Rychman i další v něm našli ideálního představitele bezelstně naivních mladíků s poetickou duší, čímž Pucholt získal své nesmrtelné role. Filmoví diváci ho milovali jako zednického učně Čendu v Černém Petrovi, jako samotářského studenta Filipa ve Starcích na chmelu, jako pianistu Mildu v Láskách jedné plavovlásky i jako horlivého příslušníka VB ve Svatbě jako řemen. Když v roce 1965 končil pražskou DAMU, měl za sebou už 13 filmů. Nastoupil do Činoherního klubu, ale o dva roky později svou slibně se rozvíjející hereckou dráhu opustil a emigroval do Británie, kde vystudoval vytouženou medicínu.

Hrad Helfštýn se výjimečně otevře po Novém roce turistům

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se příští sobotu otevře na jeden den návštěvníkům. Novoroční výstup na hrad má již dlouhou tradici, v lednu se uskuteční pošestatřicáté. Každoročně sem zamíří na 2000 lidí. Hrad je v tuto dobu obvykle uzavřen, za jeho brány budou moci lidé znovu nahlédnout až v březnu. ČTK to řekl kastelán hradu Jan Lauro. "Hrad se otevře první sobotu po Novém roce, otevřen bude od 08:00 do 15:00," uvedl. "Výstup má velkou tradici, která je spojena s Klubem českých turistů. Hrad je uzavřen od listopadu do března, je to jediná šance v tomto dlouhém období se sem dostat. Zájem návštěvníků je poslední tři roky velký, vždy sem zamířilo kolem 2000 lidí," řekl kastelán.

Tenistka Kvitová vstoupila v Brisbane do sezony vítězstvím

Česká tenistka Petra Kvitová vstoupila do nové sezony vítězstvím. V prvním kole v Brisbane osmá hráčka světového žebříčku porazila Carlu Suárezovou Navarrovou ze Španělska 6:3 a 6:4. Kvitová si v utkání prohrála třikrát servis, ale soupeřce vzala podání pětkrát. "Na začátku roku nikdy nevím, co od sebe čekat, a proto je to těžké. Z toho pohledu je skvělé, že jsem to zvládla ve dvou setech," řekla Kvitová na webu turnaje. Dvaadvacetiletá svěřenkyně Davida Kotyzy se snažila hodně chodit k síti, ale občas zkazila snadný volej. "Hodně jsme na tom v přípravě pracovali," řekla Kvitová. "Hra byla obecně celkem solidní, ale pořád je velký prostor ke zlepšení." Nedařilo se naopak Lucii Hradecké, která prohrála s Anastasiou Pavljučenkovovou 3:6, 6:3 a 3:6. Právě ruská hráčka bude soupeřkou Kvitové ve druhém kole. Vítězka turnaje z roku 2011 s ní má bilanci čtyř výher a dvou porážek, v obou zápasech v minulé sezoně navíc Kvitová nedovolila Pavljučenkovové uhrát jediný set.

Házenkářky Slavie otočily finále s Porubou a podeváté mají pohár

Házenkářky pražské Slavie podeváté získaly Český pohár. V dnešním finálovém utkání v Praze slávistky porazily úřadující mistryně republiky z Poruby 29:25, třebaže v poločase vedl o čtyři branky ostravský celek. "Zlepšily jsme obranu a podařilo se nám utkání otočit. Bylo to náročné, máme toho plné zuby, ale naštěstí to byl zápas s úspěšným koncem," řekla v České televizi Jana Knedlíková, jedna z devíti reprezentantek, které ve finále nastoupily. Poruba tak ani podruhé za sebou ve finále neuspěla, loni v něm prohrála s Veselím nad Moravou.

Kvalifikací na první závod Turné prošli tři Češi, neuspěl Kožíšek

Do prvního závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu postoupili Lukáš Hlava, Jan Matura a Roman Koudelka. V kvalifikaci neuspěl z českých reprezentantů jen Čestmír Kožíšek, který obsadil první nepostupové 51. místo. Účast v závodě mu unikla o půl bodu. Nejlépe si vedl Hlava, který obsadil 19. místo výkonem 126 metrů. Jediný český skokan, který dokázal v této sezoně Světového poháru bodovat, se v neděli v prvním kole utká v k.o. souboji s Bulharem Vladimirem Zografským. Maturu, který byl v kvalifikaci třiadvacátý, čeká Nor Anders Fannemel. Koudelka se po 25. místě pokusí postoupit přes Fina Lauriho Asikainena. Roli favorita Turné potvrdil už v kvalifikaci Rakušan Gregor Schlierenzauer. Vedoucí muž Světového poháru získal za skok dlouhý 131,5 metru 149,6 bodu a porazil o 5,6 bodu Nora Anderse Jacobsena.

Jakš v prologu překvapil sám sebe a rozzávodil se na klasiku

První start po devíti měsících vyšel běžci na lyžích Martinu Jakšovi na jedničku. Český reprezentant při návratu do stopy po únavové zlomenině žebra dojel sedmý v prologu Tour de Ski. "To, z čeho jsem měl obavy, že jsem šel do Tour bez jediného startu, se nenaplnilo. Vypadá to, že to velký problém nebyl," uvedl Jakš v rozhovoru pro Radiožurnál v cíli závodu na čtyři kilometru volně v německém Oberhofu. "Chtěl jsem sám sebe překvapit a vypadá to, že se mi to splnilo," řekl spokojeně.

Počasí v neděli

Polojasno až oblačno, od západu přechodně až zataženo, ojediněle přeháňky, postupně nad 800 m sněhové. Teploty v Čechách 3 až 7 °C, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku -2 až 2 °C.