Zprávy

Senát umožnil růst platů soudců, polepší si také zákonodárci

Senát umožnil přijetí předlohy o růstu platů soudců a tím i státních zástupců. Rozhodl se, že se novelou nebude zabývat, dostane ji tak k podpisu prezident. Soudcovské platy budou od ledna činit podle normy 2,75 násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Platy státních zástupců se od soudcovských odvíjejí. Příjmy se ale o něco zvýší také zákonodárcům. Z paušálních náhrad zákonodárců se nebude odvádět zdravotní a sociální pojištění. Zdaněny zůstanou. Ustanovení se dostalo do vládní předlohy ve Sněmovně. Senátoři v pátek přijali ve zkráceném jednání usnesení hospodářského výboru, který doporučil, aby se horní komora předlohou nezabývala. Pro bylo 57 senátorů, 11 jich bylo proti a pět se jich hlasování zdrželo. Předseda výboru Jan Hajda (ČSSD) návrh zdůvodňoval stavem legislativní nouze a tím, že vzorec pro výpočet platů soudců je odpovědností vlády. Jednání se uskutečnilo bez rozpravy. Nehlasovalo se už například ani o pozměňovacích návrzích ústavně-právního výboru, který chtěl vyšší růst soudcovských platů - měly činit trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře - a vypuštění ustanovení o zrušení odvodů z paušálních náhrad zákonodárců.

Stížnost Okamury bude řešit Rychetský

Stížností senátora Tomia Okamury se bude jako soudce zpravodaj zabývat předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. V minulosti přitom vyjádřil pochybnosti o vhodnosti právní úpravy přímé volby prezidenta. Stížnost Okamury dostal na starost podle abecedního "kolečka", které soud uplatňuje při rozdělování kauz jednotlivým soudcům. Rychetský v příštích dnech připraví návrhy, o kterých bude rozhodovat plénum Ústavního soudu. Jako zpravodaj nemá samostatnou rozhodovací pravomoc, o všech úkonech hlasuje celé plénum. Soudci poprvé společně zasednou v pátek 4. ledna, poté znovu v pondělí a podle potřeby i v dalších dnech. První kolo voleb je naplánováno na 11. a 12. ledna. Okamura požádal Ústavní soud o odklad prezidentských voleb, zrušení části ústavy i prováděcího zákona k přímé volbě. Konkrétně navrhuje zrušit ústavní podmínku 50.000 podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty a dva paragrafy v prováděcím zákoně, které upravují náležitosti kandidátních listin a podmínky jejich registrace. Dalším kritizovaným bodem prováděcího zákona je dvoudenní lhůta pro podání opravného prostředku k Nejvyššímu správnímu soudu. Okamura se dožaduje také toho, aby se mohl do voleb vrátit jako jeden z kandidátů.

V lednu začíná kampaň a debaty o směřování českého školství

Od ledna startuje kampaň Česko mluví o vzdělávání, během půl roku by měli odborníci, učitelé, firmy a neziskové organizace diskutovat o směřování českého školství. Projekt organizuje spolek EDUin, součástí budou vedle debat i nejrůznější semináře a další akce. Smyslem je domluvit se s pedagogickou veřejností na hlavních cílech vzdělávání, které by se neměnily s každým novým ministrem školství. Ministerstvo přitom připravuje strategii rozvoje školství do roku 2020. "Chceme využít toho, že přibývá subjektů - médií, firem, státních úřadů a neziskových organizací, které považují vzdělávání za důležité téma k diskusi. Těm všem včetně ministerstva školství chceme nabídnout prostor k půlroční intenzivní debatě s konkrétním cílem - pojmenovat, proč se vzděláváme a co přesně od vzdělávání požadujeme," vysvětlil za organizátory kampaně Tomáš Feřtek.

STAN a TOP 09 pokračují ve spolupráci

Spolupráce mezi TOP 09 a hnutím Starostů a nezávislých (STAN) bude pokračovat přinejmenším do poloviny příštího roku, i když strany novou formální dohodu neuzavřely. ČTK to potvrdili šéf STAN a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík a místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Dosavadní smlouva o spolupráci, kterou TOP 09 založená nynějšími ministry financí a zahraničí Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem podepsala s regionálním hnutím starostů v roce 2009, vyprší na konci letošního roku. "Spolupráce pokračuje tak, jak byla nastavena," řekl v pátek ČTK Gazdík s tím, že při jednání s TOP 09 je pro jeho hnutí dostatečnou zárukou gentlemanská dohoda. STAN má podle svého předsedy tu výhodu, že cíle, které chtělo hnutí v celostátní politice prosadit - jako rozpočtové určení daní - nyní prosazeny jsou.

V ČR v lednu odstartuje reforma penzí

V Česku startuje od ledna vládní reforma penzí. Lidé budou moci přesměrovat tři procentní body ze sociálních odvodů do vlastního spoření u fondů. Přidat k tomu budou muset částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.Podle vlády se nejspíš do reformy zapojí méně lidí, než se původně čekalo. Premiér míní, že za to může "obrovská negativní kampaň". Proti reformě protestovali v ulicích odboráři i aktivisté. Podle nich po vyvedení části odvodů budou chybět peníze na nynější penze. Opoziční ČSSD několikrát zopakovala, že její příští vláda reformu zruší. Podle stínového ministra financí Jana Mládka by si lidé pak peníze z fondů nejspíš převedli do penzijního připojištění a znovu by platili plné odvody do státního systému. Sociální demokraté se případných soudů s finančními institucemi neobávají, prý je varovali včas.

V Moskvě havarovalo ruské letadlo letící z Česka, čtyři mrtví

Čtyři mrtvé si v sobotu vyžádala na moskevském letišti Vnukovo havárie ruského dopravního letadla, které přiletělo z Pardubic. Stroj typu Tu-204, na jehož palubě byla jen posádka, vyjel z přistávací dráhy, rozlomil se a začal hořet. Další čtyři členové posádky byli při havárii podle ruského ministerstva pro mimořádné situace zraněni. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že na palubě stroje s největší pravděpodobností nebyl Čech. Zatím není jasné, kolik členů posádky na palubě bylo. "Podle dokumentace, kterou nám před odletem předali, bylo na palubě deset osob," řekl ČTK ředitel pardubického mezinárodního letiště Vít Málek. Ruská média odvolávající se na místní ministerstva vnitra a pro mimořádné situace zveřejnila seznam osmi členů posádky, z nichž čtyři zahynuli (dva na místě a dva v nemocnici) a další čtyři jsou s vážnými zraněními hospitalizováni.

Tržby internetových obchodů před Vánoci vzrostly na 18 mld. Kč

Předvánoční tržby českých internetových obchodů v souladu s odhady meziročně stouply o 18 procent na téměř 18 miliard korun. Zhruba miliardu korun Češi v posledním čtvrtletí letošního roku utratili za nákupy na slevových serverech. Vyplývá to z údajů Asociace portálů hromadného nakupování. Popularita online obchodů se podle odborníků bude zvyšovat i nadále. "V roce 2013 očekáváme pokračování trendu přesunu zákazníků z offline světa do světa online. Dá se předpokládat další dvouciferný růst tržeb jak na internetu celkově, tak na slevových portálech," uvedl Michal Hardyn ze slevového srovnávače TopSleva.cz.

Ve Val. Kloboukách začala požehnáním koledníkům Tříkrálová sbírka

Tříkrálovým koledníkům v sobotu ve Valašských Kloboukách na Zlínsku požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Začala tím letošní Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi, která zahrnuje zhruba území Zlínského a Olomouckého kraje. Podobný akt se v sobotu uskutečnil také v Olomouci. Loni koledníci vybrali rekordních více než 21 milionů korun, z toho 11 milionů ve Zlínském kraji. Právě v olomoucké arcidiecézi sbírka v roce 2000 vznikla. Na mši dorazilo do valašskoklobouckého kostela Povýšení svatého Kříže z celého Zlínského kraje asi 250 dětských koledníků v kostýmech Kašpara, Melichara a Baltazara.

V Polsku zemřelo deset lidí na otravu alkoholem zřejmě z Česka

Celkem už deseět lidí zemřelo v Polsku během uplynulých dnů na otravu metanolem. Místní vyšetřovatelé přitom uvedli, že nebezpečný alkohol pocházel z Česka. Uvedl to ve čtvrtek večer na svém webu Český rozhlas - Radiožurnál (ČRo). Bujarý vánoční večírek skončil tragicky pro celkem čtyři lidi z města Stargard na severu Polska. Tamní policie potvrdila, že oběti se otrávily metanolem. Pochybný alkohol zřejmě nakoupili na místním trhu. Metylalkohol si vyžádal také dva mrtvé ve městě Hnězdno na západě Polska. Tragická zpráva přišla také z jihu země. V obci Golkowice jen několik kilometrů od hranic s Českem zemřela tříčlenná rodina. "Na místě jsme našli prázdné láhve od alkoholu. Vyšetřovatel nařídil pitvu a teprve poté se dozvíme, co bylo příčinnou úmrtí," řekla mluvčí policie. Potvrdila, že na láhvích byly české etikety, dodal ČRo.

Stav dvou pacientů s prasečí chřipkou zůstává kritický

Extrémně kritický zůstává zdravotní stav dvou pacientů, kteří se léčí s prasečí chřipkou v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ošetřujícího lékaře je jejich stav stále velmi vážný, řekla ČTK mluvčí nemocnice Petra Pekařová. Muž a žena leží na oddělení ARO a jsou napojeni na přístroje. Oba mají těžký zápal plic, dostávají antivirotika a záleží teď na jejich organismu, jak se s infekcí vypořádá. "Nejsou na tom moc dobře, ani ošetřující lékař si netroufá odhadnout vývoj," řekla mluvčí s tím, že aktuálně to nevypadá u obou pacientů na nějaké radikální zlepšení, ale ani na zásadní zhoršení. Stav se nemění. Muž i žena patří do rizikové skupiny chronických pacientů, muž je obézní kardiak, žena je rovněž obézní. Pacienti s touto zátěží jsou při chřipce více ohroženi komplikacemi. I proto právě jim radí lékaři očkování. Mluvčí připomněla, že případů prasečí chřipky má nemocnice i několik do roka. Varovala proto před panikou, epidemie prasečí chřipky v ČR není.

Ind zraněný při výbuchu v ArcelorMittalu zemřel

Ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřel v neděli šedesátiletý Ind, který byl spolu s dalšími osmi lidmi 7. listopadu zraněn při výbuchu v koksovně huti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Od té doby ležel ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Uvedla to mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková. Devět mužů ve věku 47 až 60 let utrpělo při výbuchu zejména popáleniny druhého až třetího stupně na rukou, hlavě a krku. Byli mezi nimi čtyři Indové z delegace, která právě byla na technické návštěvě koksárenské baterie. Podle mluvčí smrt muže způsobil zápal plic, který zkomplikoval léčbu. Policejní mluvčí Gabriela Holčáková uvedla, že byla nařízena soudní pitva. Podle ní je možné, že se změní právní kvalifikace případu. Policie ho zatím vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

V 88 letech zemřel bývalý šéf Univerzitní knihovny Miloš Papírník

Ve věku 88 let zemřel 25. prosince bývalý dlouholetý ředitel Univerzitní knihovny v Brně, která je nyní známá jako Moravská zemská knihovna (MZK), Miloš Papírník. MZK o tom informovala na svých internetových stránkách. Papírník zasvětil celý svůj život knihovnictví. Narodil se 26. května 1924. Práci v knihovně si zvolil už jako student a nastoupil do ní hned po maturitě v roce 1943. Po nasazení do válečného průmyslu se pak do knihovny vrátil v květnu 1945 a v roce se stal 1953 jejím ředitelem. Patřil do generace takzvaných osmašedesátníků, která usilovala o nápravu společenských poměrů, proto musel v roce 1970 z funkce odejít. "V Miloši Papírníkovi odchází jedna z kulturních osobností města i země. Jeho život byl zasvěcen knihovnictví a také jeho zásluhou získal tento obor na významu i prestiži," řekl ČTK Jaromír Kubíček, který MZK řídil až do konce roku 2008 téměř 20 let.

Prodej medailí s Václavem Havlem vynesl Vizi 97 téměř 2,4 mil.Kč

Prodej medailí věnovaných památce Václava Havla, které letos na jaře vyrazila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, vynesl na projekty Nadace Vize 97 bezmála 2,4 milionu korun. ČTK o tom informovala mluvčí mincovny Eva Moniová. Medaile jsou už vyprodané, v nabídce zůstala jen půlkilogramová platinová medaile, která se prodává za 800.000 korun. V Jablonci razili 700 zlatých půluncových medailí (15,55 gramu) a 3000 stříbrných uncových. Zlaté byly velmi rychle rozebrané, přestože se nabízely za 25.000 korun. Stříbrné se prodávaly za 2000 korun, polovina emise byla kolorovaná. Velmi rychle byly vyprodány i zlaté a stříbrné kilovky. Poslední zlatá kilogramová medaile s tváří bývalého prezidenta se vydražila v říjnu za 1,45 milionu korun.

Liberecké divadlo chystá osm premiér, klasická i vlastní díla

Osm nových představení nabídne ve druhé polovině divadelní sezóny liberecké divadlo F. X. Šaldy. Budou mezi nimi klasická díla, jako je Gogolův Revizor nebo Straussův Netopýr, zfilmovaná povídka Nevěra od Ingmara Bergmana i díla herců divadla. ČTK o premiérách pro první polovinu roku 2013 informoval mluvčí divadla Jakub Kabeš. Činohra chystá čtyři nová představení. Autorem jedné hry je herec Tomáš Dianiška. "Vytvořil u nás divadle už čtyři vlastní díla, stala se v Liberci velmi populární. Většinou ve spolupráci s ostatními mladými členy souboru a hosty a několikrát v režii mladého režiséra Braňa Holíčka," uvedl Kabeš. Název nového díla, které bude mít premiéru v polovině února, je podle něj zatím tajný. Opět ale bude na aktuální téma. Mezi vrcholy sezóny by měla patřit hra Tramvaj do stanice Touha, která proslavila amerického dramatika Williamse. "Tennessee Williams byl citlivý člověk, nepřekvapí proto, že stejné jsou i postavy jeho her. Tramvaj patří k nejbravurnějším a nejemotivnějším z nich," uvedl Kabeš.

Bývalý herec Vladimír Pucholt oslaví sedmdesátiny

Jméno Vladimíra Pucholta, který 30. prosince oslaví sedmdesátiny, je neodmyslitelně spojeno s novou vlnou českého filmu 60. let. Režiséři Miloš Forman, Jiří Krejčík, Ladislav Rychman i další v něm našli ideálního představitele bezelstně naivních mladíků s poetickou duší, čímž Pucholt získal své nesmrtelné role. Filmoví diváci ho milovali jako zednického učně Čendu v Černém Petrovi, jako samotářského studenta Filipa ve Starcích na chmelu, jako pianistu Mildu v Láskách jedné plavovlásky i jako horlivého příslušníka VB ve Svatbě jako řemen. Když v roce 1965 končil pražskou DAMU, měl za sebou už 13 filmů. Nastoupil do Činoherního klubu, ale o dva roky později svou slibně se rozvíjející hereckou dráhu opustil a emigroval do Británie, kde vystudoval vytouženou medicínu.

Hrad Helfštýn se výjimečně otevře po Novém roce turistům

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se příští sobotu otevře na jeden den návštěvníkům. Novoroční výstup na hrad má již dlouhou tradici, v lednu se uskuteční pošestatřicáté. Každoročně sem zamíří na 2000 lidí. Hrad je v tuto dobu obvykle uzavřen, za jeho brány budou moci lidé znovu nahlédnout až v březnu. ČTK to řekl kastelán hradu Jan Lauro. "Hrad se otevře první sobotu po Novém roce, otevřen bude od 08:00 do 15:00," uvedl. "Výstup má velkou tradici, která je spojena s Klubem českých turistů. Hrad je uzavřen od listopadu do března, je to jediná šance v tomto dlouhém období se sem dostat. Zájem návštěvníků je poslední tři roky velký, vždy sem zamířilo kolem 2000 lidí," řekl kastelán.

Kvalifikací na první závod Turné prošli tři Češi, neuspěl Kožíšek

Do prvního závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu postoupili Lukáš Hlava, Jan Matura a Roman Koudelka. V kvalifikaci neuspěl z českých reprezentantů jen Čestmír Kožíšek, který obsadil první nepostupové 51. místo. Účast v závodě mu unikla o půl bodu. Nejlépe si vedl Hlava, který obsadil 19. místo výkonem 126 metrů. Jediný český skokan, který dokázal v této sezoně Světového poháru bodovat, se v neděli v prvním kole utká v k.o. souboji s Bulharem Vladimirem Zografským. Maturu, který byl v kvalifikaci třiadvacátý, čeká Nor Anders Fannemel. Koudelka se po 25. místě pokusí postoupit přes Fina Lauriho Asikainena. Roli favorita Turné potvrdil už v kvalifikaci Rakušan Gregor Schlierenzauer. Vedoucí muž Světového poháru získal za skok dlouhý 131,5 metru 149,6 bodu a porazil o 5,6 bodu Nora Anderse Jacobsena.

Jakš v prologu překvapil sám sebe a rozzávodil se na klasiku

První start po devíti měsících vyšel běžci na lyžích Martinu Jakšovi na jedničku. Český reprezentant při návratu do stopy po únavové zlomenině žebra dojel sedmý v prologu Tour de Ski. "To, z čeho jsem měl obavy, že jsem šel do Tour bez jediného startu, se nenaplnilo. Vypadá to, že to velký problém nebyl," uvedl Jakš v rozhovoru pro Radiožurnál v cíli závodu na čtyři kilometru volně v německém Oberhofu. "Chtěl jsem sám sebe překvapit a vypadá to, že se mi to splnilo," řekl spokojeně.

Záhrobská prošla v Semmeringu do druhého kola z 27. místa

Lyžařka Šárka Záhrobská postoupila v Semmeringu do druhého kola slalomu Světového poháru z 27. místa. Exmistryně světa má v Rakousku po první jízdě manko 3,27 sekundy na nejrychlejší Tinu Mazeovou ze Slovinska, od vyřazení dělilo českou závodnici patnáct setin. Za vedoucí ženou celkového pořadí Světového poháru se s odstupem 55 setin drží na druhém místě Slovenka Veronika Velez-Zuzulová. V sekundovém dosahu jsou ještě Rakušanka Kathrin Zettelová (0,86) a nejlepší slalomářka dosavadní sezony Mikaela Schiffrinová z USA (0,87).

Štybar dojel v Loenhoutu druhý za mistrem světa Albertem

Ani při třetím cyklokrosovém startu v sezoně se Zdeněk Štybar nedočkal vítězství. Bývalý dvojnásobný mistr světa v pátém závodu seriálu bpost bank Trofee v belgickém Loenhoutu nestačil na úřadujícího světového šampiona Nielse Alberta a dojel druhý. Třetí místo obsadila mezi ženami Kateřina Nash. Štybar měl ještě při nájezdu do závěrečného okruhu na Alberta mírný náskok, ale nakonec za ním zaostal o 16 sekund. "Nezrychlil jsem, jenom jsem měl štěstí, že jsem zvolil lepší stopu," komentoval své vedení v úvodu posledního kola. "Měl jsem něco k dobru, ale proti Albertovi v jeho současné formě bych potřeboval jinou rychlost. Nemám to v nohách, protože jsem v minulých týdnech nejezdil speciální cyklokrosové tréninky," uvedl Štybar, jenž má v plánu ukončit sezonu v terénu po mistrovství republiky.

Hokejisté Lva Praha vyhráli na ledě lídra KHL Dynama Moskva 4:2

Hokejisté Lva Praha vyhráli v Kontinentální lize na ledě lídra celé soutěže Dynama Moskva 4:2 a posunuli se na šesté místo tabulky Západní konference. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci se podílel na cenném zisku útočník Tomáš Rachůnek. Další zápas čeká tým trenéra Václava Sýkory v neděli od 14:00 SEČ v Petrohradu.

Plzeň vede extraligu už o sedm bodů před Zlínem

Hokejisté Plzně porazili ve 34. kole Tipsport extraligy Kometu Brno 3:1 a zvýšili po páté výhře za sebou náskok v čele před druhým Zlínem na sedm bodů. Berani sice ztratili 17 sekund před koncem na ledě Sparty vedení 1:0, ale připsali si alespoň dvoubodovou výhru díky úspěchu po samostatných nájezdech. Plzeň zápas s Kometou rychle rozhodla a díky trefám Martina Straky, Tomáše Vlasáka a Václava Pletky vedla už ve 24. minutě 3:0. Kometa sice brzy snížila po gólu Tomáše Divíška, ale pak už branka nepadla a úřadující vicemistr si připsal čtvrtou prohru za sebou.

Počasí v neděli

Polojasno až oblačno, od západu přechodně až zataženo, ojediněle přeháňky, postupně nad 800 m sněhové. Teploty v Čechách 3 až 7 °C, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku -2 až 2 °C.