Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Protiromský protest skončil slovními potyčkami u Úřadu vlády

Protesty proti Romům se v sobotu ze Šluknovského výběžku přesunuly do Prahy. Proti diskriminaci naruby přijelo do metropole demonstrovat několik desítek lidí z Varnsdorfu. Jejich protest provázely na Palackého náměstí a později u Úřadu vlády slovní přestřelky s lidmi, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s rasismem a sociálním vyloučením. Nasazeny byly desítky policistů, kteří udržovali obě skupiny od sebe. Z každého tábora byl zadržen jeden muž. Akce začala kolem 14:00 na Palackého náměstí protestem proti rasismu, sešlo se na něm podle organizátorů zhruba 60 lidí. Demonstrace ale byla svolána i jako nesouhlas se shromážděním proti obrácené diskriminaci kvůli Romům na Šluknovsku, které bylo na stejném náměstí ohlášeno na 16:00. "Tahle akce by měla být snahou o to, aby byl slyšet jiný hlas než hlas organizovaných rasistů, neonacistů a xenofobů," uvedl jeden z organizátorů ze sdružení Alerta. Umožnili také promluvit do megafonu lidem s opačnými názory. Jeden z mladíků si například stěžoval na soužití s Romy na pražském sídlišti Černý Most. "Těm lidem tady jde o to, aby si toho vláda všimla a začala problém Šluknovského výběžku konečně řešit," řekl novinářům hlavní organizátor severočeských protestů Lukáš Kohout. Přítomní na protiromské demonstraci mohli také podepisovat petici proti snížení trestu romskému útočníkovi, který v Krupce na Teplicku loni zbil, okradl a znásilnil dvanáctiletého chlapce z dětského domova. Poté se Varnsdorfští vydali se souhlasem pracovníků magistrátu na předem neohlášený pochod k sídlu vlády, jejich odpůrci je následovali po druhém břehu. Policie držela oba tábory od sebe, na mostě Legií se ale skupina asi deseti anarchistů pokusila dostat k protiromským demonstrantům. Museli proto zasáhnout těžkooděnci. Podobné incidenty se staly také u Karlova mostu a v ulici U Lužického semináře, kde se anarchisté pokusili "stávkou vsedě" zatarasit ulici.

Slovními potyčkami před Úřadem vlády celá akce vyvrcholila. Na volání "Problémem je rasismus" Varnsdorfští odpovídali "Nejsme rasisti, chceme jenom právo", což bylo posléze přehlušeno pokřikem "Kohout krade", kterým anarchisté reagovali na vůdce protiromských protestů Lukáše Kohouta. Na jediném pokřiku se oba tábory shodly, a to "Práci pro Romy". Kolem 18:00 přijel pro Varnsdorfské autobus a protest skončil.

Oxid síry z ropných lagun opět dusil obyvatele Ostravy a Bohumína

Nebezpečný oxid síry v sobotu opět potrápil obyvatele Ostravy a nedalekého Bohumína. V Ostravě-Přívoze časně ráno dosáhla jeho hodinová koncentrace 3102 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit, který je 250 mikrogramů, tak překročila více než dvanáctkrát. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nebezpečná látka pochází z ostravských ropných lagun, kde podobný únik zaznamenali už před týdnem. Zvýšené množství zaznamenaly měřicí stanice v Ostravě-Přívoze a Bohumíně. "Je to neustále totéž jako minulý týden. Toho množství bylo minimálně tolik jako před týdnem," řekl ČTK pracovník ostravské pobočky ČHMÚ Eduard Jarcovják. Situaci teď podle něj ovlivňuje inverzní počasí, kdy se znečištění ráno nerozptýlí do ovzduší, ale zůstává při zemi. Ráno pracovník ČHMÚ uvedl, že situace v ovzduší už je v normálu. Během dopoledne se však hodnoty znečištění začaly opět zvyšovat a v 10:00 překročila hodinová koncentrace oxidů síry 2000 mikrogramů na metr krychlový.

Post předsedy pražské TOP 09 obhájil poslanec František Laudát

Post předsedy pražské TOP 09 v pátek na sněmu obhájil poslanec František Laudát. Ve veřejné volbě dostal 90 hlasů z 96. Laudát neměl protikandidáta. Své křeslo obhájil rovněž první místopředseda a poslanec Daniel Korte. Dalšími místopředsedy se stali starosta Prahy 5 Radek Klíma a šéf klubu zastupitelů hlavního města Tomáš Hudeček. Delegáti sněmu se dohodli na tom, že současné pětičlenné předsednictvo rozšíří na sedm členů. Na posty řadových členů předsednictva pak byli pozdě večer zvoleni místostarosta Prahy 9 Marek Doležal, náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek a zastupitelka hlavního města Helena Chudomelová. ČTK to řekla regionální manažerka strany Eva Marečková. Překvapivě se do předsednictva nedostal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který v něm dosud působil a o křeslo se ucházel.

Právo: Ministra Pospíšila vyškrtli z vědecké rady ZČU

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už podle sobotního Práva není členem vědecké rady plzeňské právnické fakulty. Oficiálně o tom ale neví, fakulta ho totiž o vyškrtnutí ze seznamu tří desítek odborníků ani neinformovala, píše. "Nebylo to na mou žádost. Nikdo mi to neoznámil, nikdo to se mnou nekonzultoval," řekl Právu Pospíšil. "Je to takové prazvláštní, i z lidského hlediska. Myslím si, že by od pana děkana bylo solidní, aby to těm, které z rady vyškrtne, alespoň sdělil," dodal. Podle opozice, stojící na škole vůči současnému vedení fakulty, jde jen o další krok, který má omezit vliv lidí z reformního křídla kolem Pospíšila. "Většina z nich však na funkci ve vědecké radě raději rezignovala sama," cituje Právo svůj zdroj.

Protipovodňové cvičení potvrdilo připravenost Prahy na povodně

Sobotní protipovodňové cvičení Povodeň Holešovice 2011 podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) potvrdilo, že Praha je připravena na povodně i větší než v roce 2002, kdy voda zastavila i pražské metro. Mobilní zábrany stojící od Libeňského mostu po Stromovku přesáhly o 50 centimetrů tehdejší pětisetletou vodu. Postaveny byly za 1,5 hodiny, limit byl čtyři hodiny. V téměř kilometrové hrázi bylo odhaleno jedno slabé místo ve Stromovce, vadný sloupek, což bude opraveno. Do půlnoci bude hráz zbourána a město opět zcela průjezdné. Podjezdy Partyzánská a Jankovcova byly uvolněny už kolem poledne, stejně jako hráze blokující přímý vstup do obytných domů. "Dnešní nádherné počasí umožnilo, že nácvik probíhal naprosto v klidu a časy byly rychlejší, než jsme plánovali. Našli jsme jedno místo, které bylo technicky špatně udělané. Čili zkouška nebyla zbytečná, musíme udělat stavební úpravu, aby to pasovalo do sebe. Ty 2,5 milionu, které cvičení stojí, byly víc než dobře uplatněny," řekl novinářům Svoboda, který přijel stavbu hráze zkontrolovat.

Ministerstvo chybovalo v zakázce na výběr právníků, potvrdil NSS

Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil, že ministerstvo dopravy chybovalo při výběru právníků pro konzultace o privatizaci Letiště Praha a dalších otázkách. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to vyměřil ministerstvu pokutu 50.000 korun. Letos v lednu ji potvrdil Krajský soud v Brně. Proti jeho verdiktu podala kasační stížnost advokátní kancelář Havel&Holásek, která právní služby poskytovala. NSS stížnost v pátek zamítl, zjistila ČTK z databáze rozhodnutí. Obsah kasační stížnosti ani rozhodnutí NSS není zatím známý. Soud zveřejnil na úřední desce jen stručný výrok. Na vypracování a zveřejnění písemného odůvodnění má jeden měsíc. Podle ÚOHS ministerstvo zakázku v rozporu se zákonem rozdělilo na čtyři menší, aby se vyhnulo nutnosti vyhlásit výběrové řízení. Krajský soud v lednu potvrdil, že právní služby spolu souvisely, a tak měly tvořit jednu zakázku.

Společnost Plzeň 2015 opouští šéf, funkci prý hrozí politizování

Společnost Plzeň 2015, jež připravuje město na rok 2015, kdy bude Evropským hlavním městem kultury (EHMK), opouští její ředitel Milan Svoboda. Od začátku stál u projektu plzeňské kandidatury a dovedl město k vítězství a získání titulu u Evropské komise, nyní ale na vlastní žádost v čele obecně prospěšné společnosti končí. Napsal o tom sobotní Plzeňský deník, podle něhož panují obavy, že kulturní titul se politizuje. Svoboda složil funkci, protože prý už nemá na práci pro kulturní tým tolik času, kolik by potřeboval. "Jsem jako autorizovaný architekt smluvně vázán na projekt, na kterém jsem pracoval v minulém zaměstnání," uvedl. Ve funkci končí, v týmu EHMK 2015 by ale chtěl pracovat dál alespoň na částečný úvazek. Podle deníku se objevují spekulace, že Svoboda na atraktivním postu v organizaci uvolňuje místo bývalé náměstkyni primátora Marcele Krejsové (ODS), která je nyní v čele správní rady společnosti Plzeň 2015. Zatímco Krejsová popírá, že by mohla být funkce ředitele zpolitizovaná, umělecká ředitelka projektu Yvonna Kreuzmannová to potvrdila. "Odchod pana Svobody již vyvolal u ostatních EHMK a v Bruselu obavy z politizace projektu," cituje Kreuzmannovou deník.

Rakouská OMV údajně plánuje kvůli těžbě plynu odchod z ČR

Z tuzemského trhu čerpacích stanic se chystá odejít rakouská OMV, v současnosti dvojka v České republice. Vyplývá to z nové strategie firmy, uvedla v pátek večer ve svých hlavních zprávách Česká televize. Firma se chce údajně soustředit na těžbu zemního plynu. Zájem o její benzinky mají podle televize všichni velcí hráči, cena transakce se odhaduje na čtyři miliardy Kč. Podle televize si chce společnost na plynovou expanzi vydělat odprodejem řady rafinerií i čerpacích stanic. Do roku 2014 tak chce utržit miliardu eur. Proto se zcela stáhne z některých zemí, ve výčtu šéfa OMV Gergarda Roisse nechybí ani Česká republika. "Budeme zkoumat, jestli výnosy v řadě zemí ospravedlní naše působení za tamních trzích," uvedl podle ČT. Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV informace médií nepotvrdila. V sobotním tiskovém prohlášení pouze uvedla, že s ohledem na náročné tržní prostředí připravuje analýzu své sekce Rafinace a Odbyt za účelem její optimalizace. Žádné rozhodnutí o tom, jaká část této sekce bude prodána, nepadlo, uvedla v sobotu firma.

Těla tří českých obětí nehody se z Nikaraguy vrátí do čtyř dnů

Těla tří českých občanů z Mendelovy univerzity v Brně, kteří zahynuli ve středu při dopravní nehodě v Nikaragui, budou přepravena zpět do vlasti pravděpodobně do čtyř dnů. S nimi se do České republiky vrátí i student, který byl při nehodě těžce zraněn. ČTK o tom v sobotu telefonicky informovala česká konzulka v Mexiku Adéla Sýkorová, která má záležitost na starosti. "Poslední informace jsou takové, že během dne by mělo dojít k rekonstrukci průběhu nehody ze strany nikaragujské policie. Policie přislíbila, že písemnou informaci dodá během neděle nebo do pondělka," sdělila konzulka. "Prozatím to vypadá tak, že tři mrtví Češi budou během příštích čtyř dnů už převezeni zpět do České republiky. S největší pravděpodobností s nimi odletí do České republiky i zraněný student, jehož stav je den ode dne lepší," dodala. Nehoda se stala ve středu večer na silnici spojující nikaragujskou metropoli Managuu s přístavním městem León. Všichni tři mrtví, ve věku 40, 39 a 33 let, zahynuli na místě, čtvrtý Čech, 21letý řidič a student, byl se zraněními hospitalizován. Oběti neštěstí byly součástí devatenáctičlenné skupiny učitelů a studentů z Mendelovy univerzity v Brně.

Ministr Heger dal letošní Cenu Makropulos prachatickému hospici

Letošní Cenu Makropulos převzali na sobotním benefičním večeru pro občanské sdružení Život 90 v historické budově Národního divadla z rukou ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) zástupci prachatického Hospice sv. Jana N. Neumanna. Ministr ocenil hospic za mimořádný koncept péče o nevyléčitelně nemocné a umírající. Resortní cena se uděluje každoročně v Mezinárodní den stáří, ten připadl právě na tuto sobotu. Je poděkováním všem, kteří se podílejí na prodloužení lidského života a přispívají k jeho kvalitě. Je pojmenována po divadelní hře Karla Čapka, která domýšlí lidskou touhu po nekončícím životě. Její poselství vykládají autoři ocenění i tak, že nestačí přidat léta životu, ale je nutné přemýšlet i o kvalitě života přidaných let.

Ministerstvo kultury chystá změny ve státní památkové péči

Ministerstvo kultury připravilo novelu zákona o státní památkové péči. Navrhované legislativní změny se týkají zejména archeologického výzkumu. Kromě přísnějších pravidel a sankcí počítá novela také s tím, že vlastníci rodinných domů by už neměli hradit náklady na záchranné archeologické výzkumy. ČTK informaci potvrdil mluvčí resortu Stanislav Brunclík, návrh je v knihovně připravované legislativy. Chystaná legislativní opatření mají podle předkladatelů zajistit účinný, transparentní a odborný způsob nakládání s památkovým fondem České republiky. Na druhé straně by měla díky novele ubýt občanům administrativní zátěž, v souvislosti s archeologickými nálezy by mělo být menší i omezení jejich vlastnických práv. Novela také určí, kterým okamžikem vůbec archeologický výzkum začíná a končí, jaké atributy má výzkumný projekt splňovat a kdo jej může provést.

Moravskou kulturu a dějiny uctili v Brně lidé s vlajkami i kroji

Moravskou kulturu a historii v sobotu v Brně uctilo asi 200 lidí, kteří se zúčastnili pokojného průvodu přes střed města. Mnoho jich přišlo se žlutočervenými moravskými vlajkami a znakem orlice, někteří v krojích. Zazněly moravské písně i projevy volající po samosprávě Moravy a oficiálním uznání moravské národnosti. Zejména písně v podání mužáckého sboru z Podluží zaujaly kolemjdoucí včetně turistů z ciziny. Průvodem s několika zastávkami na významných místech Brna začal Den za Moravu, který je každoroční připomínkou první písemně dochované zprávy o Moravanech. Středověcí letopisci zaznamenali na podzim roku 822 účast moravského poselstva na franském sněmu ve Frankfurtu nad Mohanem. Zároveň akce připomněla 601. výročí korunovace markraběte Jošta římským králem. Jošt sídlil v Brně, kde je také pohřben. U jeho sochy i hrobu odpoledne Moravané položí květiny.

Básnickou soutěž Brněnská sedmikráska vyhrála herečka Venclovská

Herečka Sára Venclovská zvítězila ve třetím ročníku básnické soutěže Brněnská sedmikráska. Letošním zadáním bylo napsat nejlepší pražskou báseň o Brně nebo brněnskou o Praze. Mezi záměrně i bezděčně humornými básněmi, oslavnými ódami i kritickými texty zaujala Venclovská osobitým pohledem a neotřelými obraty. Vítěze vybrala odborná porota a vyhlásila jej v sobotu na přehlídce Brněnské kulturní hostování. Do soutěže se kromě řady amatérů zapojilo i několik známých autorů, například písničkář Jaroslav Hutka a básníci Petr Čichoň a Petr Hrbáč. Čestná uznání porota rozdělila Lukáši Horákovi, Františku Skoupému, jenž jako jediný poslal text psaný na psacím stroji, a básníkovi Ivanu Petlanovi.

V minulých dvou ročnících měli autoři za úkol napsat nejlepší báseň o Brně. Tentokrát pořadatelé změnili zadání a chtěli prozkoumat vztah Brna a Prahy jako dvou měst i dvou životních postojů. Mezi lidmi z obou měst často panuje nevraživost, tématem básníků se však vztah Prahy a Brna stává jen výjimečně. "Ukázalo se, že téma je letos těžší, mnozí autoři se s ním potýkali. Příští rok zřejmě téma zase zjednodušíme a budeme hledat nejhezčí báseň o Brně," řekl šéfredaktor pořádajícího nakladatelství Host Miroslav Balaštík.

Zemřel brněnský herec a držitel Ceny Thálie Jaroslav Dufek

V pátek zemřel brněnský herec a držitel Ceny Thálie Jaroslav Dufek. Bylo mu 77 let. Dufek patřil k dlouholetým oporám Mahenovy činohry Národního divadla Brno, kde vytvořil řadu velkých rolí. Aktivním hercem zůstával i v posledních letech, kdy také hostoval v Městském divadle Brno. Úmrtí oznámila činohra na svých internetových stránkách. Dufek ztvárnil řadu velkých rolí v činohře, příležitostně také ve zpěvohře. Cenu Thálie obdržel za rok 1995 díky výkonu v roli starého Karamazova v Dostojevského Bratrech Karamazových. V posledních letech vystupoval například jako Oront ve Škole žen, Teirésiás v Antigoně, Starosta v Návštěvě staré dámy a především Falstaff ve Veselých paničkách windsorských. S Lakomým loni nastudoval v Městském divadle komedii Dobře rozehraná partie.

Sparta do půle rozhodla o výhře v Příbrami a je dál stoprocentní

Fotbalisté Sparty zvítězili v Příbrami 3:0 a i po 9. kole první ligy zůstávají bez ztráty bodu. Pražané rozhodli o své třinácté výhře v nejvyšší soutěži po sobě už v úvodní půli, kdy se z penalty poprvé v sezoně trefil Kadlec a po něm si premiérový gól v ligovém ročníku připsal i Vidlička. Po pauze zpečetil skóre Grajciar. Sparta tak vylepšila svůj vlastní rekord v počtu vítězných duelů od začátku sezony. Středočeši v minulém týdnu neúspěšně usilovali o sparťanského stopera Řepku a sobotní zápas ukázal, jak by se jim zkušený stoper hodil. Ve středu defenzivy totiž Příbramští nechávali soupeři plno prostoru a jen nepřesné zakončení sparťanů je uchránilo od další pohromy. Kweuke sám před Hruškou zbytečně kličkoval a Grajciar se ve slibné pozici ukopl. Na druhé straně Švenger v závěru chytil Pilíkův přímý kop, Příbram poprvé po třinácti zápasech vyšla střelecky naprázdno a protáhla čekání na výhru nad Spartou na jedenáct utkání.

Nymburk vyhrál nad Banvitem a o krok se přiblížil Evropské lize

Basketbalisté Nymburka jsou o krok blíže postupu do Evropské ligy. V prvním kole kvalifikace v Belgii porazili přední tým turecké ligy Banvit 69:57 a postoupili do semifinále. V něm je v sobotu čeká favorizované mužstvo Chimki Moskva, které v pátek zdolalo Turow Zhořelec 74:67. Nymburk těžil z výtečného startu do zápasu. Šňůrou třinácti bodů si už v šesté minutě zajistil náskok 17:4. Soupeř sice hru vyrovnal, ale český mistr neustále udržoval dvouciferný náskok. Výraznou měrou k tomu přispíval uzdravený Chester Simmons a další Američan Lamayne Wilson, který zahrál mnohem lépe než v úvodním duelu české ligy proti Levicím a táhl ofenzivu Nymburka. Navíc byl dominantní pod oběma koši při doskocích, kterých vybojoval 11. Spolu se Simmonsem si připsali po devatenácti bodech, Pavel Pumprla přidal 12.

Bývalý sparťanský trenér Straka údajně převezme Slavii

Bývalý kouč fotbalistů pražské Sparty František Straka údajně vystřídá trenéra Michala Petrouše ve Slavii. Informovala o tom některá česká média. Podle serveru iSport nastane změna na lavičce Slavie už po nedělním ligovém utkání s Olomoucí, podle iDnes až po skončení podzimní sezony. "Nemůžu se k tomu vyjádřit, dokud se k tomu oficiálně nevyjádří klub. Bylo by to absolutně nefér," citoval Straku iSport. Ani Slavia tyto informace nepotvrdila. Vedle Straky údajně jednala i se Stanislavem Levým, nakonec však převážila varianta prosazovaná majitelem klubu Alešem Řebíčkem. Vedení Slavie už před časem prohlásilo, že Petrouš je jen dočasným trenérem a nejpozději po sezoně 2011/12 odejde, ať bude mít výsledky jakékoliv. Tým na podzim vypadl z poháru s divizním Převýšovem a v ligové tabulce mu patří 13. místo. Třiapadesátiletý Straka hrával dlouhá léta za Spartu, kterou posléze vedl i jako trenér. Naposledy působil v polském klubu Arka Gdyně.

Počasí v neděli

Slunečno, k ránu se vytvoří ojedinělé mlhy. Nejnižší noční teploty 10° až 6° Celsia, nejvyšší denní 22° až 26° C.