Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Schwarzenberg se podle Hradu snížil k hrubým útokům na prezidenta

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se snížil k hrubým osobním útokům na prezidenta místo toho, aby věcně obhajoval svou práci, reagoval v pondělí mluvčí prezidenta Radim Ochvat na nejnovější mediální přestřelku mezi ministrem zahraničí a prezidentem. "Tento styl vyjadřování, který pan Schwarzenberg v poslední době opakovaně vnáší do naší veřejné debaty o vážných věcech, naši již tak chatrnou veřejnou diskusi a politickou kulturu devastuje a ničí. Prezident republiky je přesvědčen, že je třeba vrátit se k věcným argumentům," uvedl Klausův mluvčí v tiskovém prohlášení. Klaus ministra zahraničí v minulých dnech na poradě velvyslanců i v médiích ostře kritizoval za to, jakou koncepci zahraniční politiky prosadil ve vládě. Schwarzenberg v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce odpovídal na dotazy moderátora, co o Klausově kritice soudí. Prohlásil mimo jiné, že Klausův útok je promyšlený, a prezident si tak chystá půdu pro založení nacionalistické, euroskeptické strany. Poznamenal také, že by Klaus měl více dbát na svou pozici hlavy státu a nepůsobit ve světě jako "někdy docela zábavný provokatér".

Ministr Vondra navštívil v Afghánistánu novou základnu vojáků ČR

Ministr obrany Alexandr Vondra v pondělí navštívil v Afghánistánu zbrusu novou základnu českých vojáků ze 601. skupiny speciálních sil, kteří nyní působí v provincii Nangarhár nedaleko Dželálábádu. ČTK o tom informovalo české ministerstvo obrany. Vondra odletěl do Afghánistánu v sobotu večer na pravidelnou návštěvu, která se uskutečňuje v půlročních intervalech. Doprovází ho náčelník generálního štábu armádní generál Vlastimil Picek, ředitel Vojenského zpravodajství generálporučík Ondrej Páleník, český velvyslanec v USA Petr Gandalovič a zástupci Poslanecké sněmovny. "Jsem velmi rád, že jsem měl příležitost zde dnes být. Jsem mezi elitou české armády. Vojáci ze 601. skupiny se svým způsobem vrací na místo činu. Na stejném místě už působili v historicky první operaci Armády České republiky po druhé světové válce. I tentokrát je čeká plnění náročných úkolů speciálních operací a navíc příprava a výcvik speciální policejní jednotky afghánské policie. Myslím, že jsou na to perfektně připraveni. Jsem hrdý na to, že nás zde reprezentují takto skvělí vojáci," prohlásil Alexandr Vondra.

Diplomacie má v roce 2012 hospodařit s více než 5,8 miliardy

Ministerstvo zahraničních věcí si podle návrhu státního rozpočtu na příští rok polepší ve srovnání s rokem letošním o 263 milionů korun. Hospodařit by tak mělo s více než 5,8 miliardy korun, plyne z materiálu ministerstva financí, který ve středu projedná vláda. Návrh rozpočtu má ČTK k dispozici. Celkem 1,555 miliardy MZV odevzdá podle návrhu na příspěvcích mezinárodním organizacím a na peněžních darech do zahraničí, je to o 300 milionů více než v letošním roce. Na humanitární pomoc a transformační spolupráci má být vyčleněno stejně jako letos, tedy 73 a 50 milionů korun. Stejnou částkou, tedy 50 miliony, má být financována práce českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Afghánistánu.

WikiLeaks: Paroubek byl pro radar, ale řídil se atmosférou v ČSSD

Bývalý šéf opozice Jiří Paroubek v roce 2007 americkému velvyslanci v Praze Richardu Graberovi řekl, že osobně nemá nic proti americké protiraketové obraně. Navenek však tehdy vystupoval spíš proti tehdy plánovanému umístění americké protiraketové základny v Česku, údajně s ohledem na atmosféru ve své ČSSD i na sociální demokraty v Evropě, zejména německé. Oficiálně a na veřejnosti se Paroubek od umístění americké radarové základny v Česku jasně distancoval v roce 2008. V depeši z 19. července 2007 americké velvyslanectví do Washingtonu referovalo, že Paroubek Grabera ujistil o tom, že nemá žádné osobní námitky vůči protiraketové obraně. Čistě politickými argumenty ale vysvětlil, že je svázán nedostatečnou podporou ve své straně a chybějícím manévrovacím prostorem, který mu poskytuje vláda. "Postěžoval si, že čelí dilematu kvůli tomu, že v jeho straně pro protiraketovou obranu není téměř žádná podpora, a dále, že vláda Mirka Topolánka mu nenechala 'žádný prostor k manévrování'," uvádí se v kabelogramu americké ambasády. Šéf opozice údajně velvyslance ujistil, že bude hledat způsob, jak v ČSSD pro projekt získat podporu. Jediným jistým způsobem, jak to udělat, prý podle Paroubka bylo ukázat, že zemi hrozí skutečné nebezpečí raketového útoku, nikoli jen "virtuální hrozba".

Návrh rozpočtu zahrnuje výrazné snížení výdajů na ochranu přírody

Rozpočet ministerstva životního prostředí na příští rok nepočítá s výdaji na vědu a výzkum a stejně jako letos ani s financemi na zahraniční rozvojovou spolupráci. Na výzkumu tak má resort ušetřit v porovnáním s letošním rokem stamiliony korun. V řádu milionů počítá návrh se snížením výdajů na platy. Škrtat by se podle návrhu rozpočtu, který má ČTK k dispozici a o kterém bude ve středu jednat vláda, mělo i ve výdajích na ochranu přírody a krajiny, ochranu klimatu a technickou ochranu životního prostředí, a to v miliardách korun. Zatímco výdaje na ochranu přírody a krajiny v loni schváleném rozpočtu na letošní rok dosáhly 2,6 miliardy korun, příští rok by to mělo být jen 759 milionů korun. Výdaje na technickou ochranu zřejmě meziročně spadnou z 7,6 miliardy na 4,2 miliardy korun a zatímco letos by mělo jít do ochrany klimatu 2,9 miliardy korun, příští rok návrh ministerstva financí počítá s 1,6 miliardy korun.

Sněmovna, Senát i Hrad dostanou z rozpočtu podobné peníze jako letos

Sněmovna, Senát i prezidentská kancelář budou v příštím roce hospodařit s podobným rozpočtem jako letos. Sněmovně se podařilo oproti rámcovému rozpočtu vyjednat s ministerstvem financí zhruba 16 milionů korun navíc, Senátu asi 14 milionů. Vyplývá to z rozpočtového návrhu ministerstva financí, který má ČTK k dispozici. Zvýšení parlamentních rozpočtů souvisí mimo jiné s tím, že dolní komora spolu se Senátem příští rok pořádá meziparlamentní shromáždění NATO, které by mělo stát asi 22 milionů korun. Sněmovna by se na organizaci akce měla podílet zhruba 15 miliony korun, Senát zbývajícími sedmi miliony. Výdaje sněmovny by měly činit příští rok asi jednu miliardu a 102 milionů korun, oproti letošním zhruba 1,08 miliardy korun. Na platy poslanců a europoslanců by mělo jít přes 172 milionů korun. Na platy zaměstnanců sněmovny v pracovním poměru by mělo směřovat přes 156 milionů korun.

Ministerstvo školství má příští rok hospodařit se 122 miliardami

Ministerstvo školství má pro příští rok hospodařit s téměř 122 miliardami korun, tedy s miliardou víc než letos. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který ve středu projedná vláda a který má ČTK k dispozici. Vysoké školy by měly přijít o tři čtvrtě miliardy, o čtyři miliardy si mají polepšit kantoři v mateřských, základních a středních školách. Oproti letošku má jít v roce 2012 na vědu a výzkum o sedm miliard více, většina peněz jde ale z programů EU. Ke změnám v rozpočtu se ministerstvo vyjádří až poté, co materiál projedná kabinet. Podle rozpočtu ministerstva školství schváleného na tento rok měly univerzity 22,4 miliardy, příští rok to má být o tři čtvrtě miliardy méně. Na výzkumné projekty má jít ale namísto letošních 13,4 miliardy až 20,6 miliardy. Výdaje na vědu a výzkum ale vzrostly díky financování ze zahraničních programů, tedy díky dotacím z EU. V ČR se totiž nyní staví pět obřích vědeckých center financovaných z evropských programů. O čtyři miliardy plánuje ministr školství Josef Dobeš (VV) posílit platy pedagogů. Naproti tomu skoro půl miliardu vezme z ostatních výdajů rezortu. Dobeš plánuje, že propustí více než 23 procent úředníků, chce také dále slučovat organizace spadající pod ministerstvo.

Průměrná mzda v Česku ve čtvrtletí vzrostla na 23.984 Kč

Průměrná nominální mzda v Česku ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 574 korun na 23.984 Kč. Znamená to meziroční nárůst o 2,5 procenta, reálně, po odečtení inflace, se mzda zvýšila o 0,7 procenta. Podle analytiků oslovených ČTK průměrná mzda stoupla díky zvýšení platů v podnikatelském sektoru, a to zejména ve zpracovatelském průmyslu. Ve zpracovatelském průmyslu mzdy vzrostly o 4,6 procenta. "Jinými slovy, automobilky válcují trend. To znamená, že se ve společnosti stále více rozevírají nůžky, což podle mě přináší do společnosti tikající bombu," upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora. V podnikatelském sektoru se nominálně mzdy meziročně zvýšily o 3,2 procenta, reálně o 1,4 procenta. Analytik Raiffeisenbank Václav Franče uvedl, že mzdový vývoj odpovídá růstu produktivity práce. "Růst mezd je pomalý a spolu s nejistotou ohledně budoucího vývoje ekonomiky to vytváří 'výbušný koktejl', kvůli kterému lidé neutrácejí, což dále podkopává hospodářský růst," uvedl. "Nízký růst mezd je jednou z hlavních příčin stagnující spotřeby domácností a maloobchodních tržeb," dodal ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

ÚOHS zastavil řízení v tendru na rychlíky pro České dráhy

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení v tendru na nákup 16 vlakových souprav pro České dráhy (ČD). Rozhodnutí zatím není pravomocné, Škoda Transportation, která u ÚOHS pětimiliardový tendr napadla, se proti rozhodnutí může ještě odvolat. ČD tak zatím nemohou uzavřít s vítězem soutěže, firmou Siemens, smlouvu. ČTK to řekl zdroj z ÚOHS, o rozhodnutí úřadu informoval server Ekonom.cz. Škodovka zatím rozhodnutí ÚOHS neobdržela. Uzavření smlouvy brání také předběžné opatření, které ÚOHS před několika týdny vydal. Jeho platnost skončí v okamžiku, kdy pondělní rozhodnutí ÚOHS nabude právní moci, uvedla místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová. Podle ní ÚOHS "na základě důkladných právních analýz zamítl návrh společnosti Škoda Transportation na přezkoumání úkonů zadavatele, společnosti České dráhy". Dodala, že nebyly zjištěny důvody pro uložení nápravného opatření Českým drahám.

Nabídku na odstranění ekologických škod dali všichni tři uchazeči

Nabídku v miliardovém tendru na odstranění starých ekologických škod podali všichni tři uchazeči, kteří postoupili do druhého kola, tedy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services ze skupiny J&T. Zástupci firem to v pondělí bez dalších podrobností sdělili ČTK. Konečný termín pro podání nabídek byl v pondělí v 16:00, obálky s nabídkami budou otevřeny 13. září. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Obří ekologickou zakázku vláda schválila v červnu 2008. Ministerstvo financí ji ale muselo pozastavit kvůli Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který přezkoumával stížnosti některých účastníků tendru. Do tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, MF v prvním kole tři z nich vyřadilo. MF nyní nechává hodnotu zakázky prověřit. Mimo jiné i proto, že zakázka se stala terčem kritiky z řad politiků, ekologů i z Nejvyššího kontrolního úřadu. K likvidaci škod by podle kritiků mohla stačit třetinová částka z uvedených 114 miliard Kč. Samotnou cenu MF nechce kvůli běžícímu tendru zveřejnit.

Nároky Diag Human uznala Británie, údajně také Lucembursko a USA

Nároky firmy Diag Human na několikamiliardové odškodnění ze strany České republiky uznal koncem července také britský obchodní soud a podle londýnské advokátní kanceláře, která Diag Human zastupuje, otevřel cestu k exekuci českého majetku. Podle rozsudku, který má ČTK k dispozici, má ČR necelé dva měsíce na odvolání. Podle serveru Novinky.cz k obdobným dosud nepravomocným verdiktům dospěly i soudy v Lucembursku a USA. Diag Human již v minulosti uspěl s požadavkem na náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou ve Francii a Rakousku. Česko se proti těmto rozhodnutím odvolalo. Také proti současným verdiktům může podat opravný prostředek.

Expremiér Topolánek byl zvolen předsedou Teplárenského sdružení

Bývalý premiér Mirek Topolánek byl v pondělí jednomyslně zvolen předsedou Teplárenského sdružení, které reprezentuje zájmy tuzemských tepláren. Na tiskové konferenci o tom informovala výkonná rada sdružení, která Topolánka zvolila. Ve funkci expremiér nahradí bývalého ředitele Teplárny Brno Alexeje Nováčka, který nedávno sdružení opustil. Topolánek se chce zaměřit hlavně na udržení cen tepla na přijatelné úrovni. "Teplárenství se nachází ve složité situaci. Jsou zde tlaky na zvýšení cen tepla," řekl Topolánek. Pro udržení přijatelných cen tepla bude podle něj důležitá otázka těžebních limitů. "Prolomení limitů je jedinou možností, jak v dohledné době zachovat přijatelné ceny," poznamenal. Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, že by se v příštích letech prolomily limity těžby, když se mezi sebou dohodnou vlastníci dotčených pozemků a těžební firmy.

Jiří Švorc rezignoval na post generálního ředitele ŘSD

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jiří Švorc v pondělí odstoupil z funkce. Stalo se tak po dohodě s ministrem dopravy Pavlem Dobešem. Švorc bude působit v nové pozici zmocněnce pro Českou republiku pro nejvýznamnější dopravní komunikace jako jsou D1 a R35, uvedlo ministerstvo dopravy. O nástupci Švorce bude muset rozhodnout výběrové řízení. Zatím ale není známo, kdy bude vypsáno, řekla ČTK Květa Kočová z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Podle ministra Dobeše se ŘSD v budoucnu bude muset transformovat ze státní firmy na akciovou společnost, což bude spojeno s dalšími personálními změnami.

Zemřela předsedkyně svazu bojovníků za svobodu Dvořáková

Ve věku 84 let zemřela předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. V čele svazu stála od roku 2001. Z rukou prezidenta Václava Klause převzala v roce 2009 při příležitosti státního svátku 28. října Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy. Prezident v pondělí v kondolenci k úmrtí Dvořákové ocenil, že jako výrazná osobnost hájila odkaz boje za suverenitu státu a bránila dezinterpretacím či zlehčování české historie. Dvořáková se narodila v květnu 1927 v Sudovicích. Její otec Josef Sobotka zasedal v prvorepublikovém parlamentu za národní socialisty a zároveň byl šéfredaktorem stranického nakladatelství Melantrich. Do svazu bojovníků za svobodu Dvořáková vstoupila v roce 1946, jeho předsedkyní se stala o 55 let později, kdy v čele svazu vystřídala Jakuba Čermína. Před rokem 1989 byla podle svých slov "pouze řadovou členkou komunistické strany", působila také jako přísedící u berounského okresního soudu. Někteří kritici Dvořákové vyčítali právě členství v KSČ či to, že vystupovala na sjezdech KSČM. Nelíbila se jim také její údajně nacionalistická rétorika. Největšího ocenění se nyní Dvořáková dočkala od Klause. "Odešla žena, která střežila, připomínala a rozvíjela odkaz hrdinů boje za svobodu a suverenitu naší země, která se nebála jej bránit a ochraňovat před vědomou i nevědomou ztrátou paměti současných generací, před zlehčováním, popíráním a nejrůznějšími formami dezinterpretace naší moderní historie a manipulace jejího výkladu," uvedl Klaus v kondolenci k úmrtí Dvořákové.

Ženu, která ve Varnsdorfu propagovala Hitlera, policie obvinila

Mladou ženu, která měla při sobotním pochodu proti Romům ve Varnsdorfu na tričku nápis "Oživte Hitlera. Romové do plynu" v pondělí policie obvinila. Za schvalování genocidy jí hrozí až tři roky vězení. Od demonstrace policie předvedla celkem 14 lidí, v neděli uvedla počet o dva nižší. Kromě obviněné policie vyšetřuje další tři lidi kvůli podezření ze spáchání trestných činů násilí proti úřední osobě a poškození cizí věci. Dalších deset lidí vyšetřuje kvůli přestupkům proti veřejnému pořádku a občanskému soužití. ČTK to v pondělí řekl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Výdaje MK se mají v roce 2012 zvýšit ze 7,3 na 8,3 miliardy korun

Ministerstvo kultury má v příštím roce hospodařit s částkou 8,322 miliardy korun, což je proti letošku zhruba o miliardu více. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který ve středu začne projednávat vláda a ČTK ho má k dispozici. Zatímco příjmy z rozpočtu Evropské unie letos celkem činily 328 milionů, v příštím roce mají přesáhnout jednu miliardu. Výdaje na činnost registrovaných církví a náboženských společností mají vzrůst o 40 milionů, na čemž mají hlavní podíl výdaje na platy duchovních včetně pojistného, které vzrostou zhruba o stejnou částku. Příspěvkové organizace zřizované ministerstvem kultury mají získat 5,2 miliardy (letos to bylo téměř 4,2 miliardy). Příspěvek na provoz se jim zvedne o 126 milionů. Posílen má být i program péče o národní kulturní poklad - z letošních 412 milionů na 464 milionů v roce 2012. Téměř dvojnásobná částka než letos (883 milionů) má být věnována na rozvoj a obnovu materiálně technické základny státních kulturních zařízení. Klesnout mají naopak výdaje na kulturní služby a podporu živého umění - ze 485 na 372 milionů. O šestnáct milionů se sníží program státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů, na který letos ministerský rozpočet pamatoval 70 miliony korun. Nižší bude podpora mimořádných kulturních akcí, veřejných informačních služeb knihoven a výdaje na záchranu a obnovu kulturních památek.

Zářijové oslavy mají připomenout význam českého světce Václava

Svatováclavské slavnosti, Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi a oslavy Dne české státnosti mají podle pražského arcibiskupa Dominika Duky připomenout evropský význam českého knížete, který patřil k zakladatelům českého státu. Svatý Václav byl postavou, která propojovala křesťany cyrilometodějské misie, řekl arcibiskup na pondělní tiskové konferenci. Cyrilometodějská státnost přešla do Prahy díky křtu Václavova děda Bořivoje a na jeho křest Václav navazuje. Říše velkomoravská a Český stát jsou vlastně první velké státní útvary, které se objevují po zániku Západořímské říše za hranicí antického světa, uvedl Duka. Arcibiskup upozornil na to, že první Václavův životopis nebyl napsán latinsky nýbrž staroslověnsky a stal se odrazovým můstkem další staroslověnské literatury. Mezinárodní duchovní rozměr budou proto mít i letos už 20. Svatováclavské slavnosti. Na koncertech o zářijových sobotách a nedělích lidé uslyší nově objevené skladby k poctě svaté Anežky ze 17. století, ale i zpěvy staré Persie, arménskou liturgii či si vyslechnou židovské svatební písně. Národní svatováclavská pouť se uskuteční už tradičně ve Staré Boleslavi, místě zavraždění svatého Václava. Jejím hlavním bodem programu bude ústřední bohoslužba v Bazilice svatého Václava. Letošní novinkou bude "modlitební most" za český národ a vyzvánění zvonů nejen ve Staré Boleslavi a v Praze, ale i na dalších nejrůznějších místech Česka.

Rozhlasoví symfonikové zahájili sezonu s novým šéfdirigentem

Pod vedením nového šéfdirigenta Ondreje Lenárda v pondělí večer v zaplněné Dvořákově síni Rudolfina vstoupil s úspěchem do nové sezony Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR). Pro tuto slavnostní příležitost nastudoval Brahmsovo Německé requiem, které patří k základním dílům evropské hudby. Od publika se dočkal několikaminutového potlesku s nadšeným Bravo!. Uznání sklidili i sólisté sopranistka Simona Houda Šaturová a barytonista Vladimír Chmelo a především Pražský filharmonický sbor. Lenárd, který za čtyři dny oslaví 69. narozeniny, ve funkci vystřídal dlouholetého šéfdirigenta Vladimíra Válka. K Requiem i Brahmsově tvorbě prý přistupuje s velký respektem. Pochopit Brahmse znamená porozumět jeho životní filozofii, tvrdí šéfdirigent. "Je to filozofie moudrosti a myslím, že právě Německé requiem je dílo, které předpokládá už velkou zralost. Interpretace je oříšek pro každého dirigenta," uvedl Lenárd v tiskové zprávě o harmonické pětasedmdesátiminutové skladbě.

Národní galerie hostí netradiční výstavu o volném čase

Malby, fotografie, videoinstalace, ale také vycpaná zvířata, ruské svérázné vynálezy či výsledky trampské umělecké tvořivosti - to vše do Veletržního paláce přináší mezinárodní výstavní projekt s příznačným názvem Volný čas - Utopie na hranicích všednosti. Na popud Národní galerie (NG) zpracovalo šest kurátorů šest rozličných témat o tom, jak trávit volný čas. Jak se na tento fenomén dívají v Česku, Švédsku, Lotyšsku či Bulharsku, se mohou návštěvníci přijít podívat až do 13. listopadu. Mezi jednotlivými motivy je například pro Čechy typický tramping, celosvětově tabuizovaná nahota, bizarní vycpávání zvířat či svérázná ruská vynalézavost. Mezinárodní projekt, na kterém se kromě českých umělců a kurátorů podílela i řada evropských autorů, má podle organizátorů představovat jevy, hnutí a tvůrčí postoje, jež mají dlouhodobý vliv na životní styl, podnítily nějakou společenskou změnu či jakkoliv zasáhly do vžitých konvencí.

Činohra v Plzni má nového šéfa, místo Pavlovského Deáka

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla mění šéfa své činohry. Dlouholetého vedoucího souboru Pavla Pavlovského vystřídal režisér Juraj Deák, který v posledních letech působil jako umělecký šéf činohry pražského Divadla Na Fidlovačce. Deák zásadní změny nechystá, inovace v jeho podání by měla spočívat v doplňování souboru a přizvání některých nových režisérů. Novináře o změně informovalo vedení divadla. "Pavel Pavlovský požádal o uvolnění z funkce, kterou zastával od 1. září 1991, nadále zůstává členem hereckého ansámblu," uvedla mluvčí divadla Eva Ichová. Změna ve vedení souboru není podle ní jediná. Angažmá v Plzni ukončil režisér, spisovatel a dramatik Ladislav Smoček, kvůli rodičovským povinnostem odešla Kristýna Hlaváčová. Naopak novou členkou je Kamila Kikinčuková, která pochází ze známé plzeňské herecké rodiny.

Hradecká s Čermákem jsou na US Open v semifinále mixu

Tenisté Lucie Hradecká a František Čermák si na grandslamovém US Open zahrají semifinále smíšené čtyřhry. Ve čtvrtfinále porazili americké duo Irina Falconiová, Steve Johnson dvakrát 7:5, přestože ve druhém setu česká dvojice prohrával už 1:5. "Loni jsme tu v mixu vypadli ve stejném složení v prvním kole. Semifinále si chceme užít a kdyby to vyšlo až do konce, vůbec bych se nezlobila," řekla ČTK Hradecká. "Mix na grandslamu je stejný jako každý jiný zápas a jsou to stejné nervy. Dnes jsem viděla, že Johnson to klidně narve do ženské, tak jsem to pochopila a byla na jeho rány připravena," dodala. O finále posledního grandslamu sezony se Hradecká s Čermákem utkají s vítězem zápasu mezi osmou nasazenou dvojicí z Argentiny Gisela Dulková, Eduardo Schwank a australsko-brazilským párem Jarmila Gajdošová, Bruno Soares.

Proti Ukrajině fotbalisté nastoupí bez Baroše a maroda Rosického

Na odlišnou sestavu oproti sobotnímu utkání ve Skotsku vsadí trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek v úterním přípravném duelu proti Ukrajině. Jednak už s týmem není útočník Milan Baroš, který požádal z osobních důvodů o uvolnění, a navíc řada hráčů bojuje se zraněním. Kouč také hodlá dát šanci fotbalistům, na které se v sobotu nedostalo. Největší problémy měli po remíze 2:2 v Glasgowě Tomáš Rosický, Roman Hubník a Petr Jiráček, a přestože v pondělí dorazili na trénink, do utkání podle všeho nejméně dva z nich nenastoupí. Hubník s Rosickým k tréninku totiž ani nevyběhli. Bílek potvrdil, že v případě Rosického absence by s kapitánskou páskou nastoupil Jaroslav Plašil.

Macelova komise rozhodčích byla odvolána, novou povede Damková

Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky odvolal komisi rozhodčích v čele s jejím předsedou Luďkem Macelou. Novou předsedkyní byla jmenována Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích UEFA. Bývalá sudí byla zároveň pověřena sestavením nové komise. Výkonný výbor měl prý delší dobu výhrady ke koncepci práce komise, které vedly k tomu, že po návrhu člena výboru za ligové kluby a majitele Viktorie Plzeň Tomáš Paclíka výbor komisi odvolal. Pro odvolání bylo osm hlasujících, proti čtyři. "Je to reakce na to, že Dagmar Damková byla zvolena do komise rozhodčích UEFA, což je zvláště pro ženu unikátní post. A všude v Evropě bývá pravidlem, že člen komise rozhodčích UEFA je také v komisi rozhodčích své země," odůvodnil rozhodnutí výboru místopředseda asociace Jindřich Rajchl. "Navíc byla o činnosti rozhodčích dlouhodobá diskuse. Zvláště ke koncepční práci komise a její nedostatečné přípravy listiny rozhodčích pro FIFA. To vyvrcholilo dnešním vyslovením nedůvěry," dodal s tím, že nejvíce námitek bylo k práci sekretáře komise Josefa Kruly.

Počasí v úterý

Jasno až polojasno, nejvyšší denní teploty 19° až 23° Celsia.