Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Spor kolem Bátory dále komplikuje činnost vlády

Vládním stranám se ani dnes nepodařilo překonat koaliční roztržku kolem působení kontroverzního úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory ve státní správě. Ministr školství Josef Dobeš (VV) vyslyšel požadavek premiéra Petra Nečase (ODS) a poprvé se veřejně distancoval od chování svého personálního šéfa. Dal mu prý jasné pokyny, a pokud z nich příště vybočí, odvolá ho. TOP 09 to ale nestačí a dále žádá ochod Bátory či Dobeše, jinak se prý ministři za TOP 09 na jednání vlády nevrátí. Podle Nečase je taková situace neúnosná a neměla by ohrožovat schvalování vládních reforem. Ministři za TOP 09 ve středu jednání vlády opustili kvůli tomu, že Dobeš nechce předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T. Bátoru propustit ze svého úřadu. Nepřijatelné podle TOP 09 bylo to, že Bátora na svém facebookovém profilu minulý týden označil Schwarzenberga za "chudáčka starého". Ostré poznámky na adresu Bátory se ale předtím v médiích dopustil i Schwarzenberg. Dobeš se dnes za Bátorovy výroky o ministru zahraničí opět omluvil. Bátorovi prý jeho chování vytkl a dal mu jasné pokyny, jak si má nadále vést. Pokud se tím prý nebude řídit, či pokud u něj zjistím jakékoli projevy politického extremismu, bude to pro něj mít personální důsledky. Bátora se jako předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T angažoval v minulých dnech například v kritice toho, že karneval homosexuálů v Praze získal záštitu primátora a podporu amerického a dalších velvyslanců. Podle Kodexu etiky zaměstnanců ve veřejné správě, který v roce 2001 schválila vláda, nesmějí státní zaměstnanci vykonávat takovou politickou nebo veřejnou činnost, která by mohla narušit důvěru občanů v jejich schopnost nestranně vykonávat služební povinnosti.

Vedení KSČM vyzvalo vládu k rezignaci, neřeší ekonomickou krizi

Pravicová koaliční vláda premiéra Petra Nečase (ODS) svými kroky přispívá k prohloubení projevů ekonomické krize, krizi neřeší a měla by proto odejít. Dnes se na tom shodlo vedení KSČM, informovala ČTK mluvčí Věra Žežulková. Komunisté požadují nové volby, Nečasova vláda podle nich především opakuje chyby, kterých se dopouštěla vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS). Komunisté dnes ale také rozhodli, že s podmínkami podporují prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. "Tato podpora má ale řadu podmínek, jejichž cílem je chránit oprávněné zájmy občanů," vysvětlila Žežulková. Fond škod a náhrad ze strany těžebních společností musí být podle KSČM dostatečný nejen pro rekultivaci prostor po důlní těžbě, ale část peněz z něj musí být věnována obcím a městům v oblasti zasažené těžbou na podporu jejich dalšího rozvoje. Za prvořadé KSČM považuje, aby se jak těžební společnosti, tak vláda aktivně podílely na tvorbě pracovních příležitostí po skončení těžby a byla zajištěna stabilita regionu.

MV do konce září předloží vládě zákon o bezpečnostních službách

Ministerstvo vnitra (MV) chce vládě předložit do konce září návrh zákona o soukromých bezpečnostních službách. Zákon by v žádném případě neměl rozšířit oprávnění umožňující zásah do práv a svobod lidí, jakými disponuje například policie. Určuje také, že dozor nad bezpečnostními službami nebude vykonávat komora jako třeba u advokátů, ale samo ministerstvo. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Pavel Novák. Česká republika je totiž jednou z posledních zemí EU, která dosud právní úpravu o soukromých bezpečnostních službách nepřijala. V současné době navíc tento obor zaměstnává více než 50.000 lidí, proto je podle mnohých odborníků přijetí tohoto zákona nutností. O absenci zákona se mluvilo i v souvislosti s kauzou údajného sledování politiků firmou ABL, která patří rodině bývalého ministra dopravy a nynějšího šéfa poslanců Věcí veřejných Víta Bárty. Ve firmě navíc dříve pracovala řada politiků z VV. Podle mluvčího se nebudou oprávnění zaměstnanců ani provozovatelů bezpečnostních agentur po přijetí zákona lišit od práv ostatních občanů. V praxi tedy budou limitováni nejen ustanoveními trestního zákona, například o nutné obraně či krajní nouzi, ale i ustanoveními trestní řádu týkající se zadržení podezřelého a dalšími platnými předpisy.

Jakl: Prověrky kvůli kontroverzní knize se neobávám

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl se neobává, že by mohl přijít o bezpečnostní prověrku kvůli tomu, že poskytl rozhovor do knihy Deset tisíc extremistů. Je podle něj naopak třeba mít se na pozoru před "zelenými extremisty". Jakl to sdělil ČTK v reakci na prohlášení Strany zelených, která se chce kvůli Jaklovi obrátit na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Podle zelených by měl úřad prověřit Jaklovu prověrku kvůli tomu, že se podílel na knize, jejímiž spoluautory jsou údajně i lidé s vazbami na radikální extremisty. "Nemám strach z prověrky. Na kontakty se zelenými extremisty si dávám pozor," uvedl Jakl na dotaz ČTK, co soudí o požadavku Strany zelených. Informace o tom, že Jakl poskytl rozhovor do knihy, jejímž spoluautorem je manažer neonacistické hudební skupiny Conflict 88 Robert Fürych, zveřejnila dnes Mladá fronta Dnes. Podle zelených tím Jakl ztratil bezpečnostní způsobilost, protože "podpořil skupiny vystupující proti ústavnímu zřízení ČR, jehož součástí je zákaz diskriminace a Listina základních prav a svobod". Zelení to uvedli v tiskovém prohlášení. Jakl na dotaz MfD, jak rozhovor vznikl, odpověděl, že takovou knihu nezná. V rozhovoru uvádí, že svobodu projevu mají mít všechny hudební skupiny - "punkáči" i "náckové".

Předseda VV John podal stížnost na advokátku Kristýny Kočí

Předseda vládních Věcí veřejných (VV) Radek John podal v úterý stížnost na advokátku někdejší členky strany Kristýny Kočí. Při dubnové vládní krizi, kterou odstartovala aféra údajného uplácení Kočí a dalšího bývalého člena VV Jaroslava Škárky, prý měla zřejmě porušit zákon proti praní špinavých peněz. John to dnes oznámil na webu strany a své stránce na sociální síti Facebook. Předseda VV stížnost podal na Kontrolní radu České advokátní komory. "Překvapila mě mediální vyjádření poslankyně Kočí a její manažerky (Aleny) Maršálkové, která naznačují, že se jejich právní zástupkyně mohla dopustit kárného provinění, či i případně trestného činu," uvedl John na internetové stránce VV. Dubnovou krizi ve vládě i uvnitř VV způsobil údajný pokud současného šéfa poslaneckého klubu VV Víta Bárty uplatit své spolustraníky Kočí a Škárku. Kočí měla obdržet obálku s 500.000 korunami. Podle Maršálkové vyjádření v tisku obálku otevřela před advokátkou, u níž uvedenou sumu uložila do úschovy. "Pokud platí vyjádření manažerky Maršálkové, tak přijala peníze v rozporu se zákonem proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Advokátka neměla přijmout do úschovy peníze, pokud jí byl znám takový stav věci," uvedl k tomu dnes John.

Správce Sazky Cupka vyhlásil soutěž na prodej loterijní firmy

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka vyhlásil dnes výběrové řízení na prodej loterijní firmy. ČTK to řekla jeho mluvčí Lenka Tichá. O vítězi výběrového řízení bude rozhodovat výhradně cena. Soutěže se může zúčastnit prakticky kdokoliv, kdo splní základní podmínky stanovené insolvenčním zákonem. Sazka je v konkurzu od konce května. Sazka bude prodána ve veřejném výběrovém řízení jako celek jednou smlouvou. Podmínky výběrového řízení byly zveřejněny v insolvenčním rejstříku Městského soudu v Praze a na internetových stránkách insolvenčního správce na adrese www.ak-cupka.cz. Vítěz výběrového řízení by měl být znám za necelých šest týdnů, dodala Tichá. Městský soud v Praze schválil Cupkův návrh prodat Sazku ve výběrovém řízení ve středu. Zájemci budou muset složit předem jistinu půl miliardy korun. V první fázi jim stačí oficiálně požádat advokátní kancelář HKDW, která bude zajišťovat administrativní část, o poskytnutí základní dokumentace. O tyto informace je možné žádat nejpozději 21. den od vyhlášení výběrového řízení. Nejpozději do pěti týdnů od zahájení výběrového řízení musí zájemci, kteří složili jistinu, doručit insolvenčnímu správci závaznou finanční nabídku, včetně potvrzení o složení celé nabízené částky na speciálním vázaném bankovním účtu a také podepsanou kupní smlouvu.

Věřitelé OP dovolili věřitelský výbor, přiblížil se prodej majetku

Věřitelé zkrachovalého Oděvního podniku (OP) dnes dovolili třetího člena věřitelského výboru, jenž má spolupracovat s insolvenční správkyní na dalších fázích konkurzu a dohlížet na něj. ČTK to potvrdila insolvenční soudkyně Bohumila Čuprová. Podle insolvenční správkyně Miloslavy Horské dovolba znamená, že se přiblížil připravovaný rozprodej majetku OP. Někteří z věřitelů ovšem proti procesu obsazování věřitelského výboru podali odvolání. OP je v úpadku od loňského ledna, od letošního května je firma opět v konkurzu. Věřitelský výbor po dnešku tvoří tři členové - Ivan Řezníček, Jiří Bumba a nově společnost Baillif. Zastupují v něm zájmy zajištěných i nezajištěných věřitelů. Na dnešní schůzi byli potvrzeni i náhradníci členů věřitelského výboru. Někteří z věřitelů včetně druhého nejsilnějšího věřitele - firmy Pyrgos Lefkos - však podali proti způsobu výběru členů výboru odvolání: nesouhlasili totiž se systémem výběru.

Reuters: ČEZ dostane skoro 78 milionů povolenek zdarma

Energetická společnost ČEZ dostane v období 2013 až 2020 zhruba 77,6 milionu emisních povolenek zdarma. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na návrh ministerstva životního prostředí. Návrh také předpokládá, že celkový počet povolenek, které budou v průběhu zmíněného období zdarma vydány všem výrobcům elektřiny v České republice, dosáhne 108,2 milionu. Navrhovaný příděl pro ČEZ bere v úvahu akvizici Teplárny Trmice a také připravované převzetí firmy Energotrans. Ta vlastní elektrárnu v Mělníku a dodává teplo do Prahy. Server Aktuálně.cz nedávno s odvoláním na studii Carbon Fat Cats britské nevládní organizace Sandbag napsal, že ČEZ má nadbytek emisních povolenek. Za poslední tři roky získal ČEZ podle loňské průměrné ceny povolenky navíc za zhruba dvě miliardy korun. ČEZ tvrdí, že přebytek povolenek vznikl díky tomu, že firma do ovzduší vypustila méně oxidu uhličitého.

Produkce odpadů v Česku klesla, komunálního přibyly dvě kg na hlavu

Produkce odpadů v Česku loni meziročně klesla o půl procenta na 24,1 milionu tun. Obce v roce 2010 vytvořily 3,3 milionu tun odpadů, což činí 317 kilogramů na jednoho obyvatele. Meziročně tak produkce komunálního odpadu narostla o jedno procento, v přepočtu na hlavu to znamená navýšení o dva kilogramy. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu. Z dlouhodobého pohledu odpad lidé stále více třídí. Zatímco v roce 2002 činil oddělený sběr přibližně šest procent veškerého sebraného komunálního odpadu, v roce 2009 bylo vytříděno bezmála 14 procent. V absolutním vyjádření to znamená 44 kilogramů na osobu. Loni už lidé vytřídili 16 procent veškerého komunálního odpadu, tedy 50 kilogramů. V porovnání s ostatními evropskými státy Češi stále produkují odpadu výrazně méně. Na 90 procent předloňského množství kleslo množství nebezpečného odpadu, celkem ho vzniklo na 1,3 milionu tun. Podle statistiků to souvisí se strukturálními změnami v průmyslu.

Do škol míří silné ročníky, po letech končí propad počtu žáků

Do prvních tříd míří silné ročníky dětí, tento školní rok se tak po letech zastaví propad počtu žáků na základních školách. Podle odhadů Ústavu pro informace ve vzdělávání, které má ČTK k dispozici, půjde v září do základních škol o 6000 dětí víc než loni, dětí má ve školách přibývat. Demografický pokles v současnosti nejvíc dopadá na střední školy. Ty jsou poloprázdné a kraje řeší, zda je slučovat, nebo rušit. Zatímco ještě v roce 2005 chodilo do základních škol přes 916.000 dětí, loni to bylo jen 789.000. V září už ale zasedne do lavic základních škol 795.000 dětí. "Školní rok 2010/2011 byl ve všech krajích také posledním rokem snižování celkového počtu žáků v základních školách. Od školního roku 2011/2012 již bude narůstat, meziroční pokles žáků na 2. stupni základních škol je převýšen přírůstkem počtu žáků na 1. stupni základních škol," uvedli statistici. Jen prvňáčků přibude oproti loňsku 5500 a bude jich 101.000, tento trend prý bude pokračovat i v příštích letech.

Za nechtěný převoz do porodnice po porodu musí záchranka zaplatit

Brněnská zdravotnická záchranná služba se musí omluvit devětadvacetileté ženě za to, že ji loni v únoru po domácím porodu nátlakem přinutila, aby jela se synem - novorozencem do porodnice. Zároveň musí záchranná služba zaplatit mladé matce odškodné 50.000 korun. Stejnou částku přiznal dnes brněnský soud i jejímu synovi. Soudce Michal Ryška zdůraznil, že zdravotnická záchranná služba svým postupem ve věci zasáhla do rodičovských a osobnostních práv ženy. Ta si převoz do nemocnice nepřála a svolila k němu teprve poté, co si zdravotníci do jejího bytu přivolali policejní hlídku. Žena postup zdravotníků ostře kritizovala. Na brněnskou záchrannou službu podala žalobu na ochranu osobnosti. Domáhala se soudní omluvy a dále odškodného 100.000 korun pro ni a 100.000 korun pro svého syna, který byl, bez ohledu na svůj nízký věk, také poškozen postupem zdravotníků na svých právech. Soud jí vyhověl, přiznal jí ale nižší odškodné.

U Máchova jezera začíná festival Mácháč, čeká se 10.000 lidí

U Máchova jezera na Českolipsku začíná nejnavštěvovanější festival taneční hudby Mácháč. Letošní ročník s pořadovým číslem 11 bude poprvé dvoudenní. V dnešním programu se představí zahraniční hvězdy, sobotní bude patřit zástupcům tuzemské taneční scény. Organizátoři čekají až 10.000 lidí, policie je proto v pohotovosti. "Posilujeme výkon dopravní, pořádkové i kriminální služby," řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Policie se podle ní bude snažit předcházet majetkové trestné činnosti - drobným krádežím i vloupáním do aut a stanů, kterých bylo při loňském ročníku nejvíce. "Na místě budou i pracovníci celní správy, kteří se zaměří na kontroly držení drog," dodala mluvčí. Loni celníci u účastníků odhalili 90 tablet extáze, téměř 11 gramů kokainu, deset gramů marihuany a 2,5 gramu pervitinu. Mácháč patří mezi největší evropské festivaly taneční hudby, pravidelně nabízí to nejlepší z aktuální světové taneční scény. "Za těch 11 ročníků navštívily festival hvězdy jako Tiesto, Axwell, Carl Cox, Paul van Dyk, Ferry Corsten, Boy George, Sidney Samson, Marco V nebo Junkie XL," řekl za pořadatele ČTK Petr Tajčman.

Ve Vizovicích na Zlínsku začal třídenní festival Trnkobraní

V areálu vizovické likérky odstartoval třídenní maraton hudby a zábavy. Letošní 44. ročník Vizovického Trnkobraní je ve znamení 750. výročí první písemné zmínky o městě Vizovice, které připadá právě na tento víkend. ČTK to dnes řekl jeden z organizátorů multižánrového festivalu Zdeněk Jurásek. Do pětitisícového města každým rokem zavítá až 20.000 návštěvníků. "Hlavní oslavy výročí se uskuteční v neděli. Program bude více pro širší veřejnost, navíc vstup je v tento den zdarma," poznamenal Jurásek. Nedělní program tak více než v předchozích letech bude zdůrazňovat tradiční a zábavnou stránku festivalu pod hlavičkou Vizovických slavností. Kromě již tradiční soutěže v pojídání švestkových knedlíků se například děti mohou těšit na velkou zábavnou show Jiřího Hadaše či na dětské karaoke. Hlavní hudební událostí celého festivalu bude bezesporu sobotní vystoupení moldavské formace Zdob shi Zdub. Podle Juráska přiveze "neskutečný mix rapu, rocku, jazzu a balkánské melodiky". "Skupina vedená charismatickým démonem Romanem Jagupovem boří sály v Rusku, Rumunsku i domácí Moldávii," poznamenal.

Dokument studentů z Písku Zneužívaný přijde do kin 26. září

Studenti z písecké filmové školy natočili první celovečerní dokument. Má název Zneužívaný a 26. září se objeví v kinech. Snímek líčí příběh muže odsouzeného za vraždu, který byl sexuálně zneužíván. Vznikal několik let a stál 1,5 milionu korun. Produkční Ondřej Poledne upozornil na nezvyklou syrovost a brutalitu scén, takže do konce filmu prý vydrží jen ti nejotrlejší diváci. I proto bude přístupný až od 18 let. Film je výsledkem společného úsilí studentů Filmové akademie Miroslava Ondříčka a Vyšší odborné školy filmové v Písku, režisérkou byla Ivanna Benešová. "Jeho hlavní postavou je třicetiletý Filip, který byl jako malý chlapec týraný a zneužívaný vlastní matkou. V osmnácti letech ji však při vzájemné potyčce zabil, a následně strávil deset let ve vězení. Po propuštění se z něj stal podvodník ve všech směrech, a to jak v dráze profesní, tak i v soukromém životě," uvedl Poledne. Vedle Filipova současného života zachycuje dokument i jeho vyprávění o nehezkém dětství. Tyto pasáže jsou ve filmu hrané - natočené přesně podle jeho výpovědí. Jedna z kopií se má dostat i do americké distribuce.

Kanoisté Radoň, Dvořák byli na MS čtvrtí, čtyřkajak pojede na OH

Deblkanoisty Jaroslava Radoně s Filipem Dvořákem dělila na mistrovství světa v Szegedu necelá půlsekunda od bronzové medaile na neolympijské trati 500 metrů. Čtvrtým místem se postarali o nejlepší výsledek české výpravy v prvním finálovém bloku šampionátu. Už před jeho začátkem se česká výprava radovala ze zisku premiérového účastnického místa na olympijských hrách. Do Londýna se postupem do sobotního finále na 1000 metrů kvalifikoval čtyřkajak ve složení Pavel Davídek, Jan Souček, Lukáš Trefil a Jan Štěrba. Šanci na olympiádu dnes měl i deblkajak Ondřej Horský, Štěrba, ale ve finále skončil osmý s výraznou ztrátou na šesté postupové místo. Titul získali Slováci Peter Gelle, Erik Vlček.

Bouřka a silný vítr lámaly v Praze stromy, způsobily nehodu

Bouřka a silný vítr zaměstnaly dnes odpoledne pražské hasiče. Jednotky vyjížděly hlavně k polámaným větvím a vyvráceným stromům. Na Strakonické ulici způsobil spadlý strom dopravní nehodu. Obešla se ale bez zranění, řekl dnes ČTK operační důstojník pražských hasičů. Stromy a větve na několika místech spadly na vozidla, chodníky nebo zablokovaly ulice. "Ve Fillově ulici poškodil spadlý strom dvě zaparkovaná auta, plot a dopravní značení," uvedl dispečer. Stromy museli hasiči odstraňovat z komunikace na Břevnově, v Klostermannově ulici, ve Čtyřdílné ulici v Záběhlicích, v Dolnocholupické ulici v Dobřanech a v ulici K Radotínu. Na Smíchově spadl strom do dvora domova pro zrakově postižené, ve Spálené ulici do zahrady restaurace. Nikomu se nic nestalo. Na Malé Straně ve Vlašské ulici a ve Steinerově ulici na Hájích pomáhali hasiči s poškozenou střechou, v ulici K Barrandovu zase ulétly plechy z billboardu. Meteorologové dnes vydali kvůli bouřím výstrahu. Zejména nad východními Čechami a Moravou se proženou silné bouřky s kroupami a nárazovým větrem.

Počasí

Polojasno až oblačno, přechodně až zataženo, přeháňky, místy bouřky. Na východě během noci přívalové srážky, kroupy a silný vítr. V sobotu bude jasno až polojasno, teploty 21° až 25° Celsia.