Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus: USA jasně řekly, že si nechtějí utáhnout opasek

Spojené státy jasně řekly, že si nechtějí utáhnout opasek, komentoval český prezident Václav Klaus rozhodnutí administrativy USA prolomit limit růstu amerického státního dluhu. Komentář napsal pro pondělní vydání Hospodářských novin. Americký prezident Barack Obama podepsal 2. srpna zákon o zvýšení státního dluhu USA, který předtím schválil Kongres. Zemi jinak hrozil bankrot. "Já žádný důvod k jásání nevidím. Amerika tím jasně řekla, že si nechce utáhnout opasek, udělala si na něm naopak jednu dírku navíc," uvedl Klaus. "Těžce dojednaná dohoda mezi americkým kongresem a prezidentem, protože šlo o politický souboj, ne o podstatu věci, znamená pouze to, že i po 5. srpnu (na dva roky) může vláda beze změny utrácet za věci rozumné i nerozumné, potřebné i nepotřebné, produktivní i zcela neproduktivní," dodal prezident.

Bátora napsal Eisenovi, nesouhlasí s jeho podporou pochodu gayů

Personální šéf ministerstva školství Ladislav Bátora napsal spolu s dalšími představiteli iniciativy D.O.S.T. velvyslanci USA v ČR Normanu Eisenovi, že nesouhlasí s jeho podporou pochodu homosexuálů v Praze. Eisen společně s diplomaty z dalších 12 států v pátek podpořil připravovanou pražskou přehlídku Prague Pride. Iniciativa také vyzvala primátora Bohuslava Svobodu (ODS), aby odvolal svou záštitu akce. "Nemůžeme souhlasit s tím, že velvyslanectví USA, v jehož čele stojíte, vyjádřilo veřejnou podporu organizátorům srpnového Prague Pride, a důrazně proti tomu protestujeme. Zmíněná akce je pořádána skupinami homosexuálů a leseb, jejichž nároky, vznášené vůči české veřejnosti, značně přesahují rámec pouhé tolerance," napsal Bátora v dopise, který podepsal jako předseda iniciativy a pod který se podepsali i další její představitelé. Svou podporu práva homosexuálů "uspořádat pokojný a zákonný průvod, aby zvýšili povědomí o specifických tématech, které se jich týkají," v pátek v otevřeném dopise vyjádřili pražští velvyslanci USA, Rakouska, Belgie, Kanady, Dánska, Estonska, Německa, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Velké Británie.

Někdejší český ministr zahraničí Jan Kohout dnes ke společnému dopisu zastupitelských úřadů na podporu pochodu homosexuálů v Praze podotkl, že podobná společná vystoupení západních diplomatů k nějakému tématu nejsou v zemích Evropské unie běžná.

Některé zásahy policie na Šumavě odsoudil Český helsinský výbor

Český helsinský výbor (ČHV), jehož předsedkyně Anna Šabatová tento týden navštívila blokádu ekologických aktivistů na šumavské lokalitě Na Ztraceném, je znepokojen některými údajně hrubými zásahy policie vůči aktivistům. Výbor vyzval příslušné orgány k nápravě. V lokalitě bylo dnes oproti minulým dnům klidněji. Motorové pily se ozývaly, podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka ale mohli dělníci jen odkorňovat dříve poražené stromy. Aktivisté využili neděle k odpočinku a do lesa jich vyrazilo o něco méně než jindy, řekl Vozník ČTK. Policie se už dříve ohradila proti tvrzení aktivistů, že její zákroky jsou brutální. Stížnosti na způsob zásahů vyšetřují příslušné policejní orgány. Šabatová spornou oblast navštívila 4. srpna, viděla některé policejní zásahy a mluvila i s účastníky blokády, uvádí se v dnešní tiskové zprávě ČHV. Podle výboru má spor několik úrovní, a to zákonnou oprávněnost samotného kácení kůrovcem napadených smrků a způsob provedení policejních zásahů.

Babákova asistenta prý chtěli uplatit, policie obvinila tři lidi

Asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka se v květnu údajně pokusila uplatit skupina lidí, aby u svého nadřízeného zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy. Asistent Šimon Stejkoza vše ohlásil policii, sdělil dnes ČTK mluvčí VV Jakub Žižka. Policie podle televize Nova v případu už obvinila z uplácení tři liberecké podnikatele, přičemž jedním z nich je bývalý liberecký zastupitel za ODS Jiří Zeronik. Přiznal, že s asistentem mluvil, úplatek ale popřel. Mluvčí protikorupční policie Pavla Kopecká uvedla, že policisté měli o případu informace ještě dříve, než se na ně Stejkoza obrátil. Podezřelí mu prý nabídli až 15 milionů korun, za které chtěli, aby pro ně u Babáka zajistil prosazení dotace 250 milionů korun na ministerstvu školství, uvedla Nova. Ministerstvo řídí Josef Dobeš z Věcí veřejných.

Besser upřesnil pravidla výdajů pro příspěvkové organizace MK

Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) upřesnil kritizovaná pravidla, podle kterých si ředitelé třiceti příspěvkových organizací musejí nechávat schvalovat výdaje svých institucí. Podle nově domluvených pravidel se dodávky, služby a stavební práce do 40.000 korun bez DPH provádějí od 1. srpna takzvaným nákupem z ruky, od 40.000 do méně než do 200.000 korun bez DPH se musí uskutečnit poptávkové řízení a rozhodovat ze tří nabídek podle nejnižší ceny. ČTK o tom za tiskové oddělení ministerstva kultury (MK) informovala Eva Tichá. "Jiná než nejnižší cena musí být zadavatelem zdůvodněna a ministerstvo se k ní vyjadřuje," upřesnila Tichá. Dodala, že nový metodický pokyn upřesňuje pravidla pro výběr dodavatele a zjednodušuje administrativní zátěž. Zakázky od 200.000 korun do zákonného limitu dva miliony korun, po němž musí být vypsáno výběrové řízení, bude řešit nový metodický pokyn, jehož konečná podoba teprve vzniká.

Meziroční inflace v červenci podle odhadů zůstala na 1,8 pct.

Meziroční inflace v červenci zůstala v průměru na červnových 1,8 procenta, vyplynulo z ankety ČTK mezi analytiky. Někteří ekonomové ale nevylučují ani mírný pokles nebo nárůst meziroční inflace. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply podle odhadu v průměru o 0,3 procenta. Rostly především ceny dovolených, naopak levnější zřejmě bylo kvůli letním výprodejům oblečení. Český statistický úřad zveřejní údaje o červencové inflaci v úterý 9. srpna. "Očekávám, že inflace v červenci stagnovala. Meziměsíčně by měly ceny vzrůst v průměru 0,3 procenta, z toho dvě třetiny nárůstu by mělo připadnout na sezónní nárůst cen dovolených," uvedl analytik J&T Banky Petr Sklenář. Vedle toho podle něj částečně stouply ceny zemního plynu a mírně ceny potravin. "Proti tomu by mělo působit snížení cen oblečení a obuvi díky sezónním výprodejům a i mírný pokles cen pohonných hmot v první polovině července," dodal.

Svátek horalů slavily v Jablunkově tisíce lidí, přijeli i mistři

Několik tisíc lidí se dnes přišlo pobavit v Jablunkově na Frýdecko-Místecku na jeden z nejstarších folklorních festivalů v Česku - Gorolski swieto (Horalský svátek). Akce pořádaná polskou menšinou nabídla od pátku do dneška vystoupení více než 30 souborů zejména z Česka, Slovenska a Polska. Dnešní program navíc zpestřil krojovaný průvod městem, kterého se zúčastnili i hokejisté z nedalekého Třince. "Chodíme na Gorolski swieto každý rok. Setkáváme se tady s přáteli, panuje tady opravdu rodinná atmosféra. Hodně se nám tady líbí," řekl otec jedné z rodin. Ta si užívala nejen folklorní hudby, ale i dobrého jídla a pití, které neodmyslitelně k horalskému svátku patří.

Češi na Islandu unikli z autobusu, který havaroval v jezeře

Autobus s českými turisty sjel na Islandu do jezera Blautulón. Všech 22 cestujících se vlastními silami z potápějícího se autobusu zachránilo, když doplavali na břeh a přivolali pomoc. Kromě toho, že byli promrzlí a provlhlí, se jim nic vážného nestalo. Incident se stal v sobotu odpoledne deset kilometrů od silnice F208, informoval dnes server IcelandReview. Podle serveru iDnes.cz šlo o tatrabus cestovní kanceláře Adventura. Českých turistů bylo údajně 11. "Celý úsek projeli naprosto bez problémů, polovina účastníků i s druhým řidičem na konci brodu vystoupila a dohodli se, že průjezd zopakují a zdokumentují," řekl iDnes ředitel CK Adventura Petr Novotný.

Camuse zavraždila sovětská KGB, naznačuje Zábranův deník

Slavného francouzského spisovatele a filosofa Alberta Camuse možná zavraždili agenti sovětské tajné služby KGB. Více než 50 let po úmrtí spisovatele o tom podle agentury APA informoval italský deník Corriere della Serra, jenž se odvolává na údajně dosud nezveřejněnou pasáž z deníku českého spisovatele a překladatele Jana Zábrany. Podle Corriere della Serra Zábrana, jenž zemřel v roce 1984, píše o vražedném komandu, které na nositele Nobelovy ceny za literaturu mohl poslat sovětský ministr zahraničí Dmitrij Šepilov. Zábrana se prý odvolává na nejmenovaného muže, jenž hodně ví a má "dobře informované zdroje". Sovětští špioni údajně poškodili pneumatiky automobilu, v němž Camus osudného 4. ledna 1960 jel se svým nakladatelem Michelem Gallimardem do Paříže. Ve vesnici Villeblevin však bourali a oba nehodu nepřežili. Camusovi bylo 46 let. Camusův životopisec Olivier Todd však spikleneckou teorii nepokládá za důvěryhodnou. Naznačil však, že Sověti vyžívali Čechoslováky na špinavou práci.

Na Znojemsku zabavili celníci padělky asi za 27 milionů korun

V tržnici China town v Hatích na Znojemsku, která je jednou z největších na Moravě, zabavili celníci o tomto víkendu 24.000 padělků zboží. Jejich prodejem by majitelům ochranných známek vznikla škoda asi za 27 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí brněnského celního ředitelství Lada Temňáková. Přesné výsledky budou v pondělí. Zátah začal v sobotu v poledne, kdy celníci neprodyšně uzavřeli tržnici. Tisíce padělků nalezli v kontejnerech a dodávkách u tržnice. Trhovci je využívali jako sklady pro zboží. Od sobotního poledne celníci nepřetržitě zajišťovali do dnešního dopoledne textil, obuv, oděvní doplňky, parfémy i hodinky. "Přišli jsme na nový trik trhovců. Na padělané obuvi mají přešita loga známých firem tak, aby nebyla na první pohled vidět. Velmi snadno jde ale tyto přešívky odstranit," dodala Temňáková. Dalším překvapením je podle celníků to, že kvalita padělků, zejména sportovního oblečení, se výrazně zlepšuje.

Déšť na Šumpersku zaplavoval sklepy

Voda ze silných bouřek, které se v podvečer prohnaly nad Bruntálskem, zatopila sklepy některých domů. Hasiči napočítali zhruba 30 zásahů, většinou při nich čerpali vodu. ČTK to dnes řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Jednu silnici museli kvůli lokálním záplavám uzavřít. "Měli jsme kvůli bouřkám zejména na Bruntálsku a Rýmařovsku asi 30 výjezdů. Většinou se jednalo o čerpání vody ze sklepů rodinných domů nebo z chat. Odstraňovali jsme také jeden spadlý strom. Už to ale přešlo a je klid. Nešlo o nic dramatického," uvedl Kůdela. Podle něho nezpůsobily bouřky žádné vážnější problémy a velké škody.

Tři šermíři utrpěli zranění při střelbě z hákovnice na hradě Kost

Tři členové šermířské skupiny utrpěli dnes odpoledne zranění při střelbě z repliky historické palné zbraně hákovnice na hradě Kost na Jičínsku. Muže s těžce popáleným obličejem převezl vrtulník do vinohradské nemocnice, další dva skončili s lehkým zraněním v jičínské nemocnici. ČTK to řekla mluvčí jičínské policie. "Při manipulaci se střelným prachem došlo nešťastnou náhodou k explozi kovové prachovnice, ze které dosypával jeden z šermířů další prach do hákovnice," uvedla mluvčí. Prach šermíř dosypával, protože se při prvním pokusu nepodařilo zapálit zápalnou šňůru, která byla zřejmě navlhlá. Při manipulaci s prachem však nastal výbuch.

Rozjetí Bohemians zdolali i mistrovskou Plzeň a mají druhou výhru

Kouč Bohemians Pavel Medynský po výhře nad Plzní vypadal nadšeně. Jeho tým má po dvou kolech stoprocentní zisk a navíc ve vypjatých zápasech se Slavií a mistrem. "Zase jsme zápas s Plzní odmakali a odbojovali. Plzeň je sice herně nad námi, ale je to všechno o gólech. Oni zakončení neměli podle představ, my si na šance dokázali počkat a využít je. Nahrálo nám i to, že jsme Plzeň chytili v době, kdy má náročný program, který se na nich asi podepsal," řekl Medynský, který zažívá skvělý vstup na ligovou trenérskou scénu.

Biker Kulhavý obhájil titul mistra Evropy v cross country

Český biker Jaroslav Kulhavý se stal podruhé za sebou mistrem Evropy v cross country. Světová jednička letošní sezony dnes vyhrála závod ve slovenských Dohňanech s náskokem 23 sekund před dvojnásobným olympijským vítězem Julienem Absalonem z Francie. Šestadvacetiletý Kulhavý rozhodl o obhajobě loňského zlata z Haify v posledním z osmi okruhů. V prudkém stoupání Absalonovi, jenž minulou neděli vyhrál testovací závod na olympijském okruhu v Londýně, nastoupil a setřásl ho. Cílem si pak mohl dovolit projít s kolem nad hlavou. Na třetím místě skončil Švýcar Florian Vogel, jenž většinu závodu strávil ve vedoucí trojici s Kulhavým a Absalonem. Od předposledního kola však tempu dvou nejlepších bikerů sezony nestačil a ztratil více než minutu.

Počasí v pondělí

Oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Srážky budou odpoledne od západu ustávat. Denní maxima vystoupí na 16° až 20° Celsia.