Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Schwarzenberg: Stráského ovlivňují zájmy regionálních podnikatelů

Předseda vládní TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si myslí, že kroky ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského ve sporu o těžbu dřeva jsou ovlivněny zájmy vlivných regionálních byznysmenů. Řekl to v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny (LN). Tahanice o kácení na Šumavě přirovnal v nadsázce k "souboji bláznů a zlodějů", z nichž jedni dopustili přemnožení kůrovce a druzí se snaží využít situace, aby národní park prakticky zrušili a mohli výhodně prodat tamní dřevo nebo uskutečnit v chráněném území různé developerské projekty. "(Stráský) Chce pohádkový park s hustými lesy. Je k tomu tlačen i obcemi, které by chtěly národní park zrušit a zřídit tam sjezdovky, usadit tam developery... Stráský byl turistický funkcionář, který nemá znalosti ani lesníků, ani ochránců přírody. Být jím, zamyslel bych se, jestli mám ještě kompetenci to zvládnout," řekl v rozhovoru Schwarzenberg, který je i vystudovaným lesníkem. Zároveň naznačil, že za věcí může stát podnikatel Pavel Dlouhý z ODS. "V jižních Čechách se v lesnictví bez Dlouhého nic neděje. A on ví, že z pošumavských lesů je velmi kvalitní dříví," prohlásil Schwarzenberg. Podle LN se Dlouhý proti tomu ohradil.

České aktivisty přijeli v blokádě podpořit kolegové z Německa

V lokalitě Na Ztraceném na Šumavě i v sovotu pokračovalo kácení a loupání kůry smrků napadených kůrovcem. Na místě pracovalo méně lesních dělníků než v pracovní dny - přes 40 dřevorubců a dělníků, kteří odkorňovali stojící stromy. V práci se jim pokoušelo bránit na šest desítek aktivistů. Asi dvacítka lidí je přijela podpořit z Německa, řekli ČTK mluvčí národního parku a blokády. Podle mluvčího parku Pavla Pechouška chce park v nejbližších dnech dokončit asanaci podstatné části stromů označených pro zpracování. Celkem jich v lokalitě bylo označeno na 5000, ve všední dny se dřevařům při plném nasazení daří denně pokácet či nastojato oloupat na 350 kmenů. Aktivisté podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka stále brání kácení, které je podle nich nelegální. Už třetí den využívali taktiku, kdy ze základny v koruně stromů několik lezců spojilo lany dohromady i desítky kmenů. "Organizaci ProRegenwald z Německa se přihlásilo 20 dobrovolníků, kteří se dopoledne přidali k našim dobrovolníkům a zapojili se do blokády. Měli by tu zůstat do neděle až pondělí," řekl Vozník ČTK.

Václav Klaus se postavil za Hájkovu kritiku průvodu homosexuálů

Prezident Václav Klaus se postavil za vyjádření svého vicekancléře Petra Hájka k chystanému průvodu homosexuálů v Praze. Tato manifestační akce by podle něj neměla mít vysokou záštitu pražského primátora. Karneval prý není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se obává. Prezident to uvedl v prohlášení na svém webu www.klaus.cz. Chystaný karneval homosexuálů je podle Petra Hájka nátlaková akce a politická demonstrace pokřiveného hodnotového světa. Vicekancléř Hájek také homosexuály označil za "deviantní spoluobčany". Opoziční ČSSD i vládní VV vyzvaly Václava Klause, aby se distancoval od výroků svého vicekancléře Petra Hájka. "Podněcování takto vědomé nenávisti vůči menšině či skupině obyvatel v naší zemi je nepřípustné a zvláště nedůstojný a neakceptovatelný je takový výrok od jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta republiky," uvedla v tiskové zprávě stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti ČSSD Michaela Marksová-Tominová. Podobné výroky podle ní oprávněně vzbuzují obavy z útoku na svobodu, demokracii a práva jednotlivce, a to z nejvyšších politických míst. "Je nepřijatelné, aby takto nedůstojné výroky přešla hlava našeho státu mlčením," dodala Michaela Marksová-Tominová.

Velvyslanectví 13 států podpořila průvod homosexuálů

Velvyslanectví 13 států podpořila průvod homosexuálů v Praze. Společnou podporu akci a právům homosexuálů iniciovalo před časem britské velvyslanectví v Praze. Informovalo o tom ČTKpoté, co prezident Václav Klaus kritizoval udělení záštity nad průvodem primátorem Prahy. Britské velvyslanectví na dotaz ČTK upřesnilo, že společné stanovisko nesouvisí s postojem Václava Klause a jeho vicekancléře Petra Hájka. "Vyjadřujeme solidaritu s komunitami leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů v České republice. Podporujeme jejich právo uspořádat pokojný a zákonný průvod, aby zvýšili povědomí o specifických tématech, které se jich týkají," uvedli v prohlášení velvyslanci USA, Rakouska, Belgie, Kanady, Dánska, Estonska, Německa, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Británie. Připomněli, že vlády jejich zemí bojují proti diskriminaci na základě sexuální orientace a podporují lidská práva pro všechny lidi. Mají podle nich právo na svobodu.

Babákova asistenta prý chtěli uplatit, policie obvinila tři lidi

Asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka se v květnu údajně pokusila uplatit skupina lidí, aby u svého nadřízeného zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy. Asistent Šimon Stejkoza vše ohlásil policii, sdělil dnes ČTK mluvčí VV Jakub Žižka. Policie podle televize Nova v případu už obvinila tři lidi. Policejní mluvčí uvedla, že policisté měli o případu informace ještě dříve, než se na ně Stejkoza obrátil. Úplatek měl činit 15 milionů korun.

Senátoři vyzvali premiéra Nečase k odvolání Ladislava Bátory z ministerstva

Senátoři ČSSD, KDU-ČSL i ODS vyzvali otevřeným dopisem premiéra Petra Nečase (ODS), aby zajistil odvolání Ladislava Bátory z funkce ředitele personálního odboru ministerstva školství. Zdůvodňují to Bátorovým někdejším propojením s nacionalistickou Národní stranou. Otevřený dopis podepsalo 24 senátorek a senátorů. "Je nepřijatelné, aby lidé s takto extremistickou minulostí obsazovali nejvyšší vládní funkce a podíleli se na řízení naší země. Je nepřijatelné, aby vláda tyto osoby jakkoli v těchto funkcích tolerovala a schvalovala," uvádějí senátoři v dopise, jehož text má ČTK k dispozici. Senátoři premiérovi připomněli jeho březnový výrok, že člověk typu Ladislava Bátory nemá v administrativě současné vlády místo. "Je pro nás však velkým rozčarováním, že jste i přes tento veřejný příslib dosud ve věci Ladislava Bátory a jeho postupu ve vládní administrativě nijak nezasáhl a navzdory svým slibům se tváříte, jako by snad tento vážný problém neexistoval," píše se v dopise. Výzvu inicioval senátor Marcel Chládek (ČSSD), který je dlouhodobým kritikem ministra školství Josefa Dobeše (VV). Na premiéra se obrátil kvůli tomu, že Josef Dobeš nehodlá Ladislava Bátoru odvolat.

Vláda asi odmítne návrh ČSSD na postih nedovoleného sledování

Vláda zřejmě kvůli formulačním nejasnostem odmítne návrh opoziční ČSSD, aby bylo nedovolené sledování novým trestným činem. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Podle něj ministerstvo vnitra navrhne tuto problematiku řešit v rámci chystaného zákona o soukromých bezpečnostních službách. Poslanci sociální demokracie svůj návrh ve formě doplnění trestního zákoníku předložili v reakci na kauzu sledování některých pražských politiků bezpečnostní agenturou ABL, kterou dříve vlastnil nynější předseda poslanců vládních Věcí veřejných Vít Bárta. Předloha by měla postihnout situace, kdy někdo "neoprávněně a v rozporu s veřejným zájmem" získává tajně "poznatky" o jiné osobě, a to prostřednictvím skrytého mikrofonu nebo kamery. Hrozit by za to měl až rok vězení nebo zákaz činnosti, v závažných případech až tříletý trest.

Vojáci v Jincích ukončili své působení v misích KFOR

Více než 90 vojáků slavnostním nástupem v Jincích na Příbramsku ukončilo desetiměsíční misi, kterou strávili na základně Šajkovac v Kosovu. Plnili tam zejména logistické úkoly související s přípravou základny pro příchod dalších vojáků, někteří tam sloužili také v armádní ošetřovně. Při misi nebyl nikdo z vojáků zraněn nebo zabit. Slavnostního aktu se zúčastnil náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který hodnotil působení českých vojáků v Kosovu pozitivně. "Jednoznačně to byl úspěch v kontextu stabilizace celého Balkánu a nic na tom nemění nedávné incidenty, což si myslím, že bylo jen takové vybočení z celkového trendu," uvedl Jiřín Šedivý. Připomněl tak krizi, která na severu Kosova vypukla na konci července poté, co se vláda v Prištině pokusila obsadit hraniční přechody Brnjak a Jarinje se Srbskem, aby zajistila přísnější celní kontrolu a plnění obchodního embarga na srbské zboží.

ČMKOS navrhuje zvýšení minimální mzdy o 15 procent na 9200 korun

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) navrhuje, aby se od ledna příštího roku zvýšila minimální mzda o 15 procent. Vzrostla by tak z 8000 na 9200 Kč. Informaci serveru Aktuálně.cz ČTK potvrdil vedoucí legislativního odboru konfederace Vít Samek. Zvýšení zvažuje i vláda. Ta však zatím jasnou představu o výši růstu nemá, záleží podle ní na jednání v rámci tripartity během srpna. Zatím naposledy se minimální mzda zvýšila v roce 2007. Bez zvýšení by minimální mzda podle Samka z ČMKOS neplnila svou funkci. "Mzda má zaměstnanci uhradit náklady na živobytí," řekl ČTK. ČMKOS podle něj ve svém návrhu zvýšení zohlednila cenový a mzdový nárůst za poslední čtyři roky. Zvýšení minimální mzdy navrhuje podle Aktuálně.cz i druhá nejsilnější odborová centrála v zemi, Asociace samostatných odborů (ASO). Podle ní by však stačilo zvýšit minimální mzdu o 500 korun. "Odpovídá to našim propočtům," potvrdil ČTK informaci předseda ASO Bohumír Dufek. Návrh se podle něj opírá například o růst inflace.

MfD: Ministr Dobeš sníží platy školníkům, aby přidal učitelům

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce vzít školníkům, kuchařkám či sekretářkám plošně pět procent z platů, uspoří tak 700 milionů korun. Ministerstvo školství totiž potřebuje ušetřit čtyři miliardy korun, která má dát základním a středním školám na platy učitelů, kterým to vláda slíbila. Napsala to sobotní Mladá fronta Dnes (MfD). "Vím, že je to velmi nepopulární, ale musíme ušetřit čtyři miliardy korun. Na platech školníků, kuchařek a uklízeček uspoříme 700 milionů korun," řekl deníku Dobeš. Těmto zaměstnancům škol přitom již v lednu vláda v úsporném balíčku snížila platy o deset procent. Vzhledem k tomu, že vydělávají obvykle mezi 13.000 až 15.000 korun hrubého, ztráta dalších šesti sedmi stovek korun se jich výrazně dotkne, píše list. Plánované úspory na platech se nelíbí odborářům. Takové škrty určitě vyvolají bouře nevole a zhorší atmosféru ve školách, míní předseda Českomoravského odborového svazu školství František Dobšík.

Andreas J. Zehnder: Návrhy MF na změny ve stavebním spoření jsou likvidační

Změny ve stavebním spoření navrhované ministerstvem financí, především možnost vstupu univerzálních bank do systému, povedou fakticky k likvidaci celého systému stavebního spoření v ČR. V rozhovoru pro ČTK to uvedl výkonný ředitele Evropského sdružení stavebních spořitelen Andreas J. Zehnder. Navrhované kroky mohou podle něj zničit důvěru lidí i v další sektory finančního trhu. Předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš ČTK řekl, že není možné vyloučit v případě schválení návrhu i zahájení arbitráží proti ČR ze strany vlastníků stavebních spořitelen. "Současný návrh ministerstva financí je jednoznačně vůči stavebním spořitelnám diskriminační. Ale je samozřejmě na majitelích spořitelen, zda k arbitrážím přistoupí," uvedl Vojtěch Lukáš. Ministerstvo financí navrhuje, aby státní podporu stavebního spoření mohli od roku 2013 získat jen ti, kteří ji využijí na bydlení, nebo si vezmou úvěr od stavební spořitelny. Ministerstvo chce zároveň od roku 2015 umožnit, aby stavební spoření mohly poskytovat i univerzální banky. V případě poskytování stavebního spoření univerzální bankou přitom banka nebude podle návrhu limitována ve způsobu využití těchto peněz. Banky budou moci s nimi nakládat stejně jako s jinými primárními vklady.

Ve Studénce odhalili památník obětem železničního neštěstí

Ve Studénce na Novojičínsku odhalili památník obětem jednoho z největších železničních neštěstí v Česku v posledních letech. Před třemi roky, 8. srpna 2008, narazil rychlík do spadlého mostu. Při nehodě tehdy zemřelo osm lidí, další desítky byly vážně zraněny. Na místo se k pietnímu aktu sjely více než dvě stovky příbuzných obětí, účastníků nehody nebo jejich známých, kteří uctili oběti minutou ticha. Lidi ze stavebních firem, kteří jsou obviněni z odpovědnosti za neštěstí, přítomni nebyli. "Neštěstí bylo tak veliké a pomoc lidí při něm tak obrovská, že jsme si vysnili nějaký velký pomník. Má být mementem například pro lidi, kteří kolem něj pojedou vlakem, aby si uvědomili, že se tady stalo velké neštěstí," uvedla Naděžda Tomčíková, předsedkyně občanského sdružení Comenius 2008 Studénka. Jde o zdravotní sestru, která jela vlakem a mezi prvními poskytovala pomoc zraněným.

Policie neměla informace, že by Monyová byla oběť domácího násilí

Brněnská policie neměla před středeční vraždou spisovatelky Simony Monyové, z jejíž vraždy je podezřelý její manžel, jakékoli informace o tom, že by byla obětí domácího násilí. ČTK to řekla mluvčí jihomoravské policejní správy Petra Vedrová. Zdůraznila, že o údajném násilí ze strany manžela, o němž nyní známí oběti vypovídají v médiích a v internetových diskusích, neřekla policii nejen žena, ale ani nikdo z jejího okolí. "Je překvapivé, kolik lidí se nyní v diskusích a médiích vyjadřuje v tom smyslu, že věděli o její tíživé situaci, a uvádějí k tomu dokonce detailní podrobnosti. Nikdo z nich ale nepomohl, nikdo nás o věci neinformoval," zdůraznila Vedrová.

iDnes: Vrchní soud rozhodl,že Kajínkův proces obnoven nebude

Vrchní soud v Praze zamítl stížnost doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Kajínek protestoval proti březnovému verdiktu plzeňského soudu, který mu nepovolil obnovu procesu. Podle odvolacího soudu nové důkazy na obnovu procesu nestačí. Informoval o tom server iDnes.cz. Kajínek vinu za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Senát Krajského soudu v Plzni v březnu rozhodoval o žádosti o obnovu procesu, kterou podal Kajínkův advokát Tomáš Zejda. Advokát soudu navrhl jako nový důkaz kliku od auta, v němž jeli lidé, na které vrah v roce 1993 v Plzni zaútočil. Na klice se nenašly žádné otisky, přitom podle výpovědi jediného přeživšího vrah neměl rukavice. Soud důkazy předložené obhajobou nepřijal a žádost zamítl jakou nedůvodnou. Byla to už druhá zamítnutá Kajínkova žádost o obnovu procesu.

V Hronově začala tradiční festival amatérského divadla

V Hronově na Náchodsku v sobotu odpoledne začal 81. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Akce, která divákům nabídne pět desítek inscenací a další doprovodný program, skončí 13. srpna, řekla ČTK programová ředitelka festivalu Simona Bezoušková. V Hronově se představí inscenace činoherního, experimentujícího, studentského, pohybového a loutkového divadla. Chybět nebude ani divadlo poezie, divadlo venkovské či seniorské. Diváci budou mít možnost vidět také dva zahraniční soubory. K Jiráskovu Hronovu patří i tematické semináře a dílny, kterých je letos připraveno celkem 13.

Komedianti před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově měli úspěch

Úspěšně v pátek večer skončila premiéra nového nastudování opery Komedianti od Ruggiera Leoncavalla, která se odehrála před zaplněným otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Publikum ocenilo inscenaci několikaminutovým potleskem částečně vestoje, který provázelo i nadšené Bravo!. V hlavní roli principála Cania zazářil slavný argentinský tenorista José Cura, pro něhož byla premiéra Komediantů i českým operním debutem. Romantické atmosféře večera napomohlo i příjemně teplé počasí. Pořadatelé si kvůli častému dešti nebyli do posledního okamžiku jisti, zda budou muset operu přesunout do Zámecké jízdárny. Koprodukční projekt pořádalo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov, jenž se v jižních Čechách koná od 15. července do 20. srpna.

Devadesátiny slaví česko-americký skladatel Karel Husa

Hudební skladatel a dirigent Karel Husa, který se 7. srpna dožívá 90 let, je v zahraničí pokládán za jednoho z nejvýznamnějších žijících českých skladatelů. Pražský rodák ze své domoviny emigroval a už dlouhá léta působí v USA. Husovou nejslavnější kompozicí je Hudba pro Prahu 1968. Vyjádřil v ní protest proti sovětské okupaci Československa a proti porušování lidských práv, myslel i na napadení země nacisty v roce 1939. Po studiu v Paříži, kde se Husa rozhodl po roce 1948 zůstat, se stal v roce 1954 nejprve na tři roky a poté natrvalo profesorem skladby na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York v USA. Ve vlasti byl politicky nežádoucím, jeho skladby zmizely z domácího dění a jeho jméno postupně z povědomí lidí. Sám Husa však o sobě hovořil jako o "českém skladateli působícím v zahraničí". V 90. letech minulého století se opakovaně vracel na návštěvy do rodné vlasti.

Žižkov ani ve druhém kole nebodoval, v Příbrami prohrál 1:2

Fotbalisté Žižkova ani ve svém druhém utkání po návratu do ligy nezískali první body. V sobotním duelu 2. kola sice v Příbrami vedli po Bartlově trefě, ale Středočeši po přestávce otočili skóre góly Wágnera a Tarczala a slaví výhru 2:1. Svěřenci Davida Vavrušky mají ze dvou kol plný počet bodů a vstřelili už pět branek, přestože v minulé sezoně byli nejméně produktivním týmem ligy.

Kostelecký byl druhý na ME v olympijském trapu, český tým vyhrál

Olympijský vítěz David Kostelecký vybojoval na mistrovství Evropy ve sportovní střelbě v Bělehradu stříbrnou medaili v trapu. O jediný terč zvítězil Slovák Erik Varga, druhý český zástupce ve finále Jiří Gach byl šestý. Společně se sedmnáctým Jiřím Liptákem získali čeští brokaři titul v soutěži družstev ve vyrovnaném světovém rekordu 368 bodů. Kostelecký získal už třetí stříbrnou medaili z kontinentálních šampionátů, předchozí dvě vybojoval v letech 1998 a 2008 v Nikósii. Vedle olympijského vítězství má šestadvacetiletý střelec a bývalý juniorský mistr světa také zlato z ME z Lonata z roku 2002.

Špotáková byla na mítinku v Londýně druhá, Hejnová čtvrtá

Česká oštěpařka Barbora Špotáková skončila druhá na mítinku Diamantové ligy v Londýně hodem dlouhým 66,41 metru. Porazila ji pouze německá rivalka Christina Obergföllová, která stejně jako česká světová rekordmanka hodila nejdál v páté sérii (66,74). Překážkářka Zuzana Hejnová byla čtvrtá časem 54,74 sekundy. Špotáková předvedla svůj třetí nejdelší hod sezony a letošním tabulkám stále vévodí výkonem 69,45 metru z mítinku v Monaku. Olympijská vítězka a mistryně světa z Ósaky uvažuje, že by před mistrovstvím světa v Tegu ještě absolvovala jeden závod. Druhá česká oštěpařka v soutěži Jarmila Klimešová skončila šestá za 58,05.

Počasí v České republice

Převážně oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 23° až 27° Celsia.

V Čechách se objeví silné bouřky s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým větrem. V neděli se přesunou na Moravu, kde je meteorologové očekávají po poledni. V západní polovině republiky bude v tento den už zřejmě déšť trvalý. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj ze západní Evropy směřuje studená fronta, která v neděli přejde přes Česko směrem k východu. Před frontou bude proudit teplý a vlhký vzduch, v kterém se ojediněle vyskytnou bouřky, vysvětlili meteorologové. Doplnili, že v přívalových srážkách může napršet kolem 40 milimetrů.