Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Gandalovič by ve čtvrtek mohl předat Obamovi pověřovací listiny

Nový český velvyslanec ve Washingtonu Petr Gandalovič by podle informací serveru Aktuálně.cz mohl ve čtvrtek předat pověřovací listiny americkému prezidentu Baracku Obamovi. Stalo by se tak více než měsíc po příjezdu velvyslance do Spojených států. Česká strana podle serveru termín nepotvrdila, přijetí podle ní musí nejprve oznámit Bílý dům. Tiskový úřad amerického prezidenta pravidelně zveřejňuje podrobný program šéfa Bílého domu na následující den vpodvečer místního času. "Petr Gandalovič by měl předat pověřovací listiny spíše brzy," řekl Aktuálně.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Čtvrteční datum pak označil za možné.

Český voják utrpěl v Afghánistánu těžké střelné zranění

V afghánské provincii Vardak byl dnes dopoledne těžce zraněn český voják. Jak ČTK sdělila mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková, při plnění úkolů na předsunuté základně byl napaden protivníkem. Při incidentu utrpěl těžké střelné zranění. Rotmistrovi z 2. jednotky výcvikového a poradního týmu známého pod zkratkou OMLT byla podle mluvčí na místě okamžitě poskytnuta první pomoc. Poté byl přepraven k dalšímu ošetření do nejbližšího zdravotnického zařízení na základnu Shank v provincii Lógar a odtud do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu. Tam je v péči českých lékařů polního chirurgického týmu, který je součástí této nemocnice. Jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, bude přepraven do České republiky.

Státní svátek dnes připomíná církevního reformátora Jana Husa

Na církevního reformátora Jana Husa a jeho dílo v dnešní státní svátek vzpomínají především čeští evangelíci, protestanti a členové Církve československé husitské. Připomínka muže, jehož život skončil v roce 1415 na hranici v německé Kostnici, následuje tradičně den po oslavách sv. Cyrila a Metoděje. Oba svátky tak upozorňují na významné historické kořeny českého národa. Například ve středočeském Krakovci byla dnes odhalena 1,7 tuny vážící Husova socha. Její autor Milan Vácha se rozhodl pro civilní ztvárnění, kazatel má obtloustlou postavu a chybí mu typická bradka.

Reformní kněz a též tvůrce spisovné češtiny Jan Hus vystudoval v letech 1390 až 1404 svobodná umění a teologii na Univerzitě Karlově. Kázal v Betlémské kapli na pražském Starém Městě, kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi. Za to na něj byla uvalena klatba. On své názory odmítl odvolat, proto byl rozhodnutím církevního koncilu v Kostnici 6. července 1415 upálen. Jeho smrt posílila v českých zemích reformní hnutí kališníků.

Rada žádá, aby nemocný platil jen za určitý počet dnů v nemocnici

Rada zdravotně postižených kritizuje chystané zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Podle ní tak mnozí dlouhodobě nemocní nezvládnou hradit měsíčně 3000 korun za pobyt ve zdravotnickém zařízení a k tomu si udržet i byt. Vedení rady žádá, aby se při dlouhodobé hospitalizaci platilo jen za určitý počet dní. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ale zatím nepočítá s tím, že by se taková změna do reformních zákonů dostala. Poplatek za den v nemocnici zvyšuje novela zákona o zdravotním pojištění, která představuje první část zdravotnické reformy. Sněmovna ji už schválila. Hlasovali pro ni koaliční poslanci. Normu by měl projednávat Senát, kde má většinu opozice. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václava Krásy by se měl na poplatky za den v nemocnici stanovit limit. Krása uvedl, že hradit by se měl maximálně první měsíc, dál už ne. Podobná situace je podle vedení NRZP i v zahraničí. "Při dlouhodobé hospitalizaci nebudou nemocní schopni udržet si ani vlastní bydlení," řekl Krása.

Z reforem lidé nejvíce podporují zdanění hazardu

Z reforem, které připravuje kabinet Petra Nečase (ODS), má mezi lidmi největší podporu vyšší zdanění loterií a hazardu, které podporuje téměř devět desetin lidí. Naopak výrazný nesouhlas vyvolávají poplatky ve zdravotnictví, s nimiž souhlasí jen třetina. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos Tambor, který má ČTK k dispozici. Téměř dvě třetiny lidí uvedly, že stranu, která zdravotnické poplatky prosazuje, by nevolili. Lidem se nelíbí ani záměr zrušit či výrazně omezit státní podporu stavebního spoření či penzijního připojištění, při rozhodování ve volbách by podle průzkumu negativně ovlivnil asi 60 procent dotázaných. Názor, že by stát měl v podpoře stavebního spoření a penzijního připojištění pokračovat, zastává 95 procent účastníků průzkumu.

Aktuálně: MD se distancovalo od výroků Víta Bárty o Bendovi

Ministerstvo dopravy se distancovalo od výroků svého bývalého šéfa a faktického lídra strany Věci veřejné (VV) Víta Bárty. Letos v lednu Bárta označil Patrika Oulického a Petra Bendu za kmotry ODS a ČSSD, kteří řídí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Ústeckém kraji, a Benda kvůli tomu podal žalobu. Ministerstvo dopravy nyní odeslalo soudu vyjádření, že Bárta nemluvil za ministerstvo, ale pouze za sebe jako soukromá osoba. Informoval o tom sever Aktuálně.cz. "My v prvé řadě chceme prokázat, že žaloba by se vůbec neměla týkat ministerstva dopravy. I tak však rozporujeme možnost, že by výroky Víta Bárty mohly způsobit nactiutrhající následky," řekl serveru mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Městský soud v Praze se bude podle serveru žalobou zabývat v polovině srpna.

Bárta v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi prohlásil: "V Ústeckém kraji se mně podřízení smějí v tom, že management Ředitelství silnic a dálnic řídí Oulický s Bendou, což jsou slavní kmotři ODS a sociální demokracie, a nikoli ministr dopravy." Benda v lednu kvůli tomuto výroku podal žalobu, krátce nato podal na ministra dopravy trestní oznámení i bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Počet poškozených klientů CK Via Vera se zvýšil na 156

Počet poškozených klientů zkrachovalé cestovní kanceláře Via Vera se zakoupeným zájezdem vzrostl na 156. V úterý firma informovala o zhruba 120 zákaznících. Ze zahraničí se dnes má vrátit 31 turistů, dalších 13 přicestuje postupně v pátek a v úterý. ČTK to dnes řekl Peter Ferjenčík z Union pojišťovny, u které byla Via Vera pojištěná pro případ úpadku. Via Vera oznámila úpadek v úterý s tím, že není schopná hradit leteckou přepravu svých klientů. Liberecká cestovní kancelář se zhruba 2000 zákazníky ročně se specializovala na zájezdy do Řecka a Turecka.

Do babyboxu ve Frýdku-Místku někdo odložil dvoutýdenní holčičku

Do babyboxu Nemocnice ve Frýdku-Místku dnes v 11:45 někdo odložil asi čtrnáctidenní holčičku. Sloužící lékař na JIP a novorozeneckém oddělení nemocnice Radim Dudek ČTK řekl, že holčička je zdravá a vitální. "Holčička je v pořádku. Dnes je den upálení Jana Husa, takže asi dostane jméno Jana," řekl Dudek. Jde o 52. dítě odložené do babyboxů v České republice, mezi nimi je 32 holčiček a 20 chlapců. Ve Frýdku-Místku je to první dítě ve vyhřívané schránce, která v nemocnici funguje od 7. listopadu 2008. V neděli někdo odložil právě narozenou holčičku do babyboxu v Šumperku. V červnu byla odložena čtyři novorozeňata - v Kadani, Ostravě, Benešově a Mladé Boleslavi.

Slovenská obec chystá památník dlouho utajované letecké nehody

Po více než padesáti letech se obyvatelé slovenské obce Lom nad Rimavicou dozvěděli o okolnostech havárie československého vojenského letadla, při níž v roce 1956 u této obce zahynulo 21 důstojníků československé armády. Informace o jedné z největších poválečných leteckých katastrof v Československu komunistický režim tajil. Místní se k nim dostali až po odtajnění vojenské vyšetřovací zprávy. K 55. výročí tragické události chtějí v místě havárie odhalit pomník, který připomene památku obětí neštěstí. ČTK to řekli starosta obce Vladimír Vetrák a jeden z organizátorů pietní akce. Z vyšetřovací zprávy o katastrofě, kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že vojenské letadlo americké výroby D-47 havarovalo u obce Lom nad Rimavicou blízko Banské Bystrice 3. července 1956.

Ženy mají v průměru téměř o pětinu nižší starobní důchod než muži

Ženy v Česku mají v průměru výrazně nižší starobní důchod než muži. Zatímco senioři dostávali na konci prvního čtvrtletí průměrně skoro 11.700 korun měsíčně, seniorky pobíraly něco málo přes 9500 korun. Mají tak téměř o pětinu nižší penzi než muži. Tento rozdíl se v posledních letech nemění. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Na konci března vyplácela starobní důchody 754.000 mužů a 899.000 žen. Na výši penze má vliv počet odpracovaných let i výdělek, z něhož člověk do systému sociálního zabezpečení odvádí peníze. Ženy v Česku vydělávají v průměru skoro o čtvrtinu méně než muži. Důvodem bývá to, že pracují v oborech, kde jsou nižší příjmy.

Policie: Rock for People se obešel bez vážnějších komplikací

Hudební festival Rock for People, který se na letišti v Hradci Králové konal od 2. do 5. července, se obešel bez vážnějších bezpečnostních problémů. Policie ve festivalovém areálu řešila například dvě krádeže a dva přestupky proti veřejnému pořádku. Policie odhalila také několik motoristů, kteří sedli za volant pod vlivem alkoholu či drog. ČTK to dnes řekla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová. Mluvčí královéhradecké krajské policie Lenka Burýšková dnes uvedla, že policie na zajištění pořádku na festivalu a v okolí areálu letiště nasadila desítky policistů. "V průběhu festivalu nemuseli policisté řešit žádné vážnější případy, zaznamenali jsme pouze několik přestupků," uvedla mluvčí.

V Mikulčicích dnes ukázali unikátní šperky z dob Velké Moravy

V Mikulčicích na Hodonínsku dnes dopoledne otevřeli unikátní jednodenní výstavu šperků z dob Velké Moravy. Pocházejí z archeologických výkopů minulých 50 let. Vystavena byla asi pětina ze zhruba 600 velmi vzácných šperků, které archeologové v lokalitě velkomoravského hradiště Valy našli. Některé byly veřejnosti prezentovány vůbec poprvé. Podle vedoucího expozice Františka Synka se na výstavu dnes přišlo podívat kolem 800 lidí. "Pojali jsme výstavu jako zkušební. Zajímalo nás, jestli o ni bude mít veřejnost zájem. Zkouška se povedla, spokojeni byli i návštěvníci," řekl ČTK Synek. Podle něj organizátoři budou zvažovat zopakování výstavy za dva roky, kdy bude výročí 1150 let od příchodu věrozvěstů svatého Cyrila a Metoděje na Moravu. Očekává se, že na oslavy přijede i papež.

Historický parník Vltava pluje do Drážďan na přehlídku parníků

Historický parník Vltava Pražské paroplavební společnosti vyplul dnes ráno na dvoudenní plavbu do Drážďan, kde se o víkendu zúčastní přehlídky parníků. Ta se koná u příležitosti oslav 175. výročí založení Saské labské paroplavební společnosti. Parník Vltava bude podle ředitele Pražské paroplavební společnosti Dušana Sahuly jediným zahraničním zástupcem na této oslavě. Vltava, která kolem 8:00 se zhruba 60 cestujícími z Čech, Rakouska, Německa a Švýcarska vyrazila od pražského Rašínova nábřeží, zakotví dnes večer v Litoměřicích. Zájemci o plavbu se tak mohou připojit ještě ve čtvrtek ráno v Litoměřicích. Poté bude loď pokračovat až do Drážďan. Tam parník čeká dvoudenní program.

John Malkovich přijel do Karlových Varů jako módní návrhář

Americký herec a režisér John Malkovich dnes přijel na filmový festival do Karlových Varů. Zatímco předloni tu převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, letos se tu představí v nezvyklé roli módního návrháře. Krátce po vystoupení na letošním hudebním festivalu Pražské jaro představí v místní galerii ve čtvrtek před půlnocí uzavřené společnosti svou kolekci pánského oblečení Technobohemian. Manekýny budou čeští herci. Módní značka Technobohemian kombinuje přísné, hladké rysy městského způsobu oblékání s pohodlnějším a uvolněnějším pocitem. Po řadě Uncle Kimono z roku 2002 je Malkovichovou druhou módní řadou. První, výlučně bílou kolekci z řady Technobohemian na léto, představil loni v červnu. Je typická kombinací haute couture s každodenní elegancí.

Diváckou anketu karlovarského festivalu vedou Požáry

V divácké anketě, kterou na karlovarském festivalu vyhlašuje deník Právo, kraluje zatím se známkou 1,14 kanadsko-francouzský snímek Požáry. Režisér Denis Villeneuve jej natočil v roce 2010 a byl za něj nominován na Oscara. Jde o příběh dvou sourozenců, kteří se u notáře po smrti své matky dozvědí, že mají staršího bratra a jejich otec stále žije. Se známkou 1,20 je na druhém místě kanadský soutěžní snímek Spoluautor, režijní debut amerického herce Martina Donovana.

Záhlavová-Strýcová si podruhé v sezoně zahraje čtvrtfinále

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová postoupila podruhé v sezoně do čtvrtfinále. Po lednovém turnaji v Brisbane uspěla dnes na antuce v Bastadu, kde porazila Bělorusku Anastasii Jakimovovou po bitvě 7:5, 4:6, 6:3 a v duelu o semifinále ji čeká druhá nasazená Flavia Pennettaová z Itálie. Ve vyrovnaném bitvě vzala Záhlavová-Strýcová soupeřce z Minsku, 93. hráčce žebříčku WTA, jedenáctkrát podání. Zápas se hrál tři hodiny a šest minut. Pětadvacetiletá plzeňská rodačka Záhlavová-Strýcová má s 21. hráčkou světa Pennettaovou bilanci 1:1. Naposledy spolu hrály předloni na betonu v Monterrey a Češka vyhrála. Na antuce v Bogotě se radovala v roce 2005 Italka.

Ospalý a Vodičková získali mistrovské tituly v triatlonu

Tituly letošních mistrů České republiky v olympijském triatlonu v Jihlavě získali Filip Ospalý z Ekol Elite týmu Brno a premiérově i Radka Vodičková, která vybojovala prvenství systémem start-cíl. Na druhém místě se ztrátou 1:33,9 skončila horká favoritka a stříbrná triatlonistka z nedávného mistrovství Evropy Vendula Frintová. "Jsem samozřejmě rád, že jsem doma opět vyhrál a že moje neporazitelnost trvá," pochvaloval si po devátém českém titulu Ospalý v tiskové zprávě. Vodičková nasadila už v plavecké části k trháku, který s ovázaným kotníkem závodící Frintová nezachytila a závod dostal hned po startu zcela jasný scénář. Po plavání už měla Vodičková náskok 80 sekund. Frintová sice spoléhala na to, že ztrátu postupně smaže, jenže Vodičková si náskok udržela i po cyklistické části a v běhu jej ještě zvýšila.

Počasí ve čtvrtek

Jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 26° až 30° Celsia.