Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Česko dostane z rozpočtu EU zpět 1,2 miliardy korun

Česko dostane z loňského rozpočtu Evropské unie zpátky zhruba 1,2 miliardy korun. Jde o podíl na tradičním přebytku unijního rozpočtu, který tvoří neutracené peníze a nebo navrácené dotace. Peníze ČR dostane formou sníženého příspěvku do letošního rozpočtu, který v úterý odsouhlasil Evropský parlament. Rozpočet EU v loňském roce skončil s přebytkem 4,54 miliard eur (asi 90 miliard korun), z čehož 2,7 miliardy eur tvoří neutracené dotace. Zbytek jsou zejména úroky z prodlení či pokuty.

Europoslanci schválili 260 milionů Kč pro Liberecký kraj

Evropský parlament v úterý definitivně schválil 260 milionů korun pro Liberecký kraj, který loni zasáhly ničivé povodně. Peníze z Fondu solidarity EU mají alespoň částečně uhradit škody, které převyšují deset miliard korun. Podle českého europoslance Edvarda Kožušníka nicméně nechybělo mnoho a Liberecký kraj mohl o peníze z unijního fondu určeného na likvidaci živelních katastrof přijít. "Celková výše škod v Česku byla odhadnuta na 10,9 miliardy korun, což však představuje jen 0,3 procenta českého HDP, nejednalo se tedy podle evropských předpisů o 'závažnou přírodní katastrofu'," řekl Kožušník. Evropská komise ovšem nakonec uznala, že region byl zasažen mimořádnou katastrofou, která postihla podstatnou část obyvatelstva a má závažné a trvalé následky na životní podmínky a hospodářskou stabilitu regionu.

S jednáním o důvěře vládě by se mělo šetřit, soudí šéfka sněmovny

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se staví velmi rezervovaně k tomu, že vláda chce spojit svou důvěru s návrhem nového zákona o dani z příjmu. Podle Němcové, která je i první místopředsedkyní občanských demokratů, by se mělo s vyslovováním důvěry kabinetu šetřit. "Třeba si to vláda ještě rozmyslí, já bych jí to radila, kdybych mohla," řekla ČTK. Už pouhé zmínky o jednání o důvěře v kabinet můžou podle ní způsobit například nejistotu finančních trhů. Tento institut by se neměl podle Němcové stát "každoměsíčním nebo každočtvrtletním folklorem". "Zdá se mi to jako strašné riziko, nevím, zda ti, kdo na tom trvají, si tyto okolnosti uvědomují," uvedla šéfka poslanců. Spojení důvěry vládě se zákonem má zvláštní proceduru. Jednací řád uvádí, že vláda může žádat, aby sněmovna skončila projednávání vládního návrhu zákona do tří měsíců od jeho předložení, pokud s tím spojí žádost o vyslovení důvěry. Zákon musí předložit dolní komoře už s takovou žádostí. Při dalším projednání předlohy záleží jen na tříměsíční lhůtě a ne na tom, zda poslanci návrh zákona schválí, nebo ne.

Odškodnění za majetek na Podkarpatské Rusi bude možná snazší

Senátoři z ODS a ČSSD chtějí zmírnit podmínky pro odškodnění českých občanů za nemovitý majetek, který museli nechat na Podkarpatské Rusi. Platný zákon totiž neumožňuje dosáhnout na odškodnění těm, kteří majetek nuceně opustili mimo zákonem vymezenou lhůtu před druhou světovou válkou. Senátorská novela má pasáž s touto lhůtou mezi 5. listopadem 1938 a 18. březnem 1939 zrušit. "Z těsné blízkosti hranic s Maďarskem byli českoslovenští občané našimi úřady evakuováni před termínem uvedeným v zákoně. Jednalo se o všechny rodiny legionářů - zemědělců," uvádějí předkladatelé v čele s historikem a předsedou senátní krajanské komise Tomášem Grulichem (ODS). Státní zaměstnanci podle něj zase sloužili až do maďarského obsazení celého území Podkarpatské Rusi. Odjezd převážné většiny poškozených pak podle vypovídacích dekretů maďarských úřadů trval více než rok.

CK Via Vera ohlásila úpadek, v zahraničí má tři desítky klientů

Liberecká cestovní kancelář Via Vera v úterý ohlásila úpadek. Nedokázala uhradit leteckou přepravu klientů do Řecka a Turecka. Uvedla to na svých stránkách. V zahraničí zůstalo 31 klientů kanceláře a zhruba 120 zákazníků má koupený zájezd. Je to už čtvrtý konec cestovní kanceláře v letošním roce. "Ekonomická situace v posledním období neumožňovala a ani v současné době neumožňuje naší firmě pokračovat ve své práci. Dne 7. července bude podán insolvenční návrh u Městského soudu v Liberci," uvedla na internetu jednatelka Věra Krebsová. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury jde o menší cestovní kancelář se zhruba 2000 prodanými zájezdy ročně. Klientům s koupeným zájezdem doporučil, aby se obrátili na slovenskou Union pojišťovnu, u které byla CK zákonně pojištěná proti úpadku.

Bakterie nalezené v Aquille nejsou patogenní

Bakterie Escherichia coli nalezené v balené vodě Karlovarských minerálních vod (KMV) Aquila Aqualinea nejsou patogenní. Uvedla to v úterý v tiskové zprávě Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) s odkazem na laboratorní rozbory národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze. Podle mediálního zástupce KMV Michala Donatha úterní výsledky testů potvrdily, že vzorky Aquila Aqualinea neobsahovaly zdraví škodlivé bakterie. Také mluvčí SZPI Michal Spáčil uvedl, že zjištěné kmeny E.coli nepředstavují akutní riziko. "Nejde tedy ani o shiga-toxin produkující E.coli (STEC) ani o sérotyp E. coli O104 : H4, který je podle současných poznatků odpovědný za nedávnou epidemii v Německu," uvedl Spáčil. Přesto je výskyt uvedených bakterií v balené vodě podle platných norem nepřípustný, dodal. Uložená opatření SZPI týkající se stažení šarže s datem minimální trvanlivosti do 20. května 2012 z oběhu proto zůstává v platnosti.

Pokrytí sítí 3G přesáhlo v pololetí polovinu populace

Vysokorychlostní mobilní sítě 3G byly v pololetí dostupné více než polovině tuzemské populace. Pokrytí udávané operátory se pohybuje mezi 50 a 55 procenty. Vyplývá to z informací firem. Nejvyšší pokrytí po nedávné změně metodiky udává Telefónica. V dosahu sítí je podle ní 5,8 milionu lidí, tedy 55 procent populace. T-Mobile oznámil na konci června pokrytí 50,33 procenta. Na rozdíl od konkurence firma ve své síti nasazuje technologii HSPA+, která umožňuje vyšší rychlost připojení, a to teoreticky až 21 Mbit/s. Vodafone reagoval na oznámený údaj T-Mobilu s tím, že pokrývá 50,34 procenta populace. "Tyto závody považujeme vzhledem ke způsobu měření za směšné," uvedl mluvčí Miroslav Čepický.

Tisíce lidí se vydaly na cyrilometodějskou pouť na Radhošť

Tisíce lidí se v úterý vydaly na tradiční cyrilometodějskou pouť na beskydský vrch Radhošť. Poutníci si tam připomněli 80. výročí odhalení sousoší slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje. "Bylo tu nejméně 5000 lidí. Docela mě překvapilo, že je neodradilo škaredé počasí," řekl předseda Matice radhošťské, která pouť organizuje, Drahomír Strnadel. Tři mše se měly na Radhošti konat pod širým nebem, ale kvůli mlze a chladu se přesunuly do dřevěné kaple. Lidé ji zcela zaplnili a stáli i venku. Od rána na vrchol proudily davy lidí, od rodin s dětmi v kočárcích po staré ženy v šátcích a s hůlkou. Někteří lidé byli v krojích, ale poutníci se mísili s běžnými turisty.

Dny lidí dobré vůle na Velehradu navštívilo přes 40.000 lidí

Letošní ročník Dnů lidí dobré vůle, který v úterý na vyhlášeném moravském poutním místě Velehradě zakončila slavnostní bohoslužba, podle organizátorů navštívilo celkem více než 40.000 lidí. Členové Maltézské pomoci, kteří na akci tradičně zajišťují zdravotní péči, ošetřovali zhruba desítku kolapsů, několik poutníků musela odvézt záchranná služba. Podle velehradského starosty Stanislava Gregůrka nebyly zaznamenány žádné komplikace v dopravě. "Všechno vyšlo, dá se říct na sto procent. Pondělní koncert navštívilo zhruba 17.500 lidí a dnes na mši bylo zcela jistě kolem 25.000 poutníků. Příjemným překvapením pro mě bylo, že díky koordinaci a úsilí všech zúčastněných pořadatelských subjektů se podařilo Dny lidí dobré vůle zvládnout i v prostředí opravovaného areálu kolem baziliky tak, jak jsme možná ani nepředpokládali," řekl v úterý manažer Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Biskup Cikrle připomněl na Velehradě kořeny víry a vzdělanosti

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle připomněl v úterý při slavnostní bohoslužbě na moravském poutním místě Velehradě zde položené kořeny křesťanské víry, vzdělanosti, státnosti, práva či kultury. "Přišli jsme na Velehrad za to všechno poděkovat Bohu, setkat se s Ježíšem Kristem a prosit o porozumění Duchu, kterým byli na své misi u našich předků vedeni sv. Cyril a Metoděj," oslovil věřící Cikrle, jenž byl kazatelem mše. Bohoslužbě, která se na Velehradě pravidelně koná u příležitosti svátku Cyrila a Metoděje, přihlíželo za příjemného počasí zaplněné nádvoří před bazilikou. Cikrle řekl, že Duch může vést také člověka v reálném světě dnešní doby, odkrývat jeho hrozby i naděje a dávat moudrost, která je důležitá v jejich rozlišování. Brněnský biskup upozornil také na význam Písma svatého, které na Moravu přinesli soluňští bratři.

Více než 220 radnic v den oslav věrozvěstů a duchovních patronů Moravy svatého Cyrila a Metoděje vyvěsilo moravskou vlajku. Reagovalo tak na výzvu sdružení Moravská národní obec (MNO). Cílem akce je připomenout historii, kulturu a tradice Moravy. Počet radnic, které vlajku vyvěsily se oproti loňsku ztrojnásobil. ČTK to řekl místopředseda MNO Vladimír Novotný. Akce se uskutečnila letos podruhé. Počet obcí, které se do ní zapojily roste. Výzva našla letos svou podporu i v Čechách v obci Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji. K akci se přidaly letos i Dačice, které leží sice historicky na Moravě, ale patří k Jihočeskému kraji.

Smetanova Litomyšl vyvrcholila galakoncertem sopranistky Sumi Jo

Trojími nadšenými ovacemi vstoje odměnilo v pondělí večer publikum v Litomyšli světoznámou korejskou koloraturní sopranistku Sumi Jo. V doprovodu Pražské komorní filharmonie (PKF) zazpívala na závěrečném galakoncertu mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Koncert řídil Ondrej Lenárd. Pěvkyně se představila i v několika méně uváděných dílech a potěšila dvěma přídavky. Posluchače strhla svým zpěvem i komediálním talentem. 53. ročník festivalu začal 10. června a nabídl 28 pořadů různých uměleckých forem, žánrů a slohů.

Vladimír Balko je letos členem hlavní mezinárodní poroty

Jako na "místo činu" se letos na karlovarský festival vrátil slovenský režisér Vladimír Balko. Zatímco v roce 2009 sem přivezl svůj debut Pokoj v duši, který usiloval o Křišťálový glóbus, letos o této ceně jako jeden ze sedmi členů hlavní poroty rozhoduje. "Debutoval jsem dramatem o třech tvrdých chlapech z hor, tak teď chci natočit příběh křehké dívky z nížiny," uvedl filmař ke svému připravovanému projektu, k němuž podle románové předlohy Ladislava Baleka napsal scénář Ondrej Šulaj. Příběh se odehrává na slovensko-maďarském pomezí roku 1947.

Americký filmař Stan Warnow, který na karlovarském festivalu uvedl snímek Deconstructing Dad o svém otci - hudebním vizionáři, začínal jako střihač hudebních filmů. Natáčel a stříhal například legendární Woodstock. K českému filmu má blízko; spolupracoval s Milošem Formanem na jeho snímcích Vlasy a Ragtime.

Rozpaky vzbudil i v Karlových Varech vítěz festivalu v Cannes - film režisdéra Terrence Malicka Strom života. Impresionistický snímek pojednává o dětství a dospívání nejstaršího syna rodiny ze středozápadu USA 50. let. Od dětské naivity se tak jeho hrdina v podání Seana Penna dostává k dospívání; ovšem jde o proces plný rozčarování a mnohdy i zklamání. Jako jeden z hudebních podkresů této "obrazové symfonie" si režisér vybral Smetanovu Vltavu. V českých kinech se snímek objeví od 21. července.

Soutěžní snímek Cikán nesmí mít reklamu ve slovenských vlacích

Slovenské železnice odmítly reklamní kampaň k novému filmu režiséra Martina Šulíka s názvem Cikán - prý kvůli jeho rasovému ladění. "Film, který vznikl v české koprodukci, bude uveden v soutěži karlovarského festivalu, ovšem oficiální plakáty se ve slovenských vlacích nesmějí objevit," řekl ČTK producent Rudolf Biermann. Podle něj měla společnost Garfield film, která snímek distribuuje ve slovenských kinech, objednaný a potvrzený pronájem mediálního prostoru na celý červenec. Připravila 3000 plakátů, na kterém je úplně nevinná fotografie mladého romskeho páru a stručný text. Podle distributorů právě tento zákaz poukazuje na rasovou nesnášenlivost. Nejnovější Šulíkův snímek je příběhem patnáctiletého chlapce žijícího v romské osadě na východním Slovensku, který se snaží překročit nejen její hranice, ale i zažité stereotypy. Dostává se přitom do konfliktu s rasovými, sociálními a kulturními předsudky i s nepsanými zákony vlastní komunity. Vypráví také o tom, jak se "bílí" a Romové navzájem neznají.

Planá uvidí Obludárium, Formani přijíždějí po hostování v Paříži

Na zámeckém nádvoří v Plané na Tachovsku vyrůstá obrovské šapitó Divadla bratří Formanů. Rovnou z Paříže tam přivážejí svoji pokleslou show Obludárium. Po dvouměsíčním hostování na Champs Elysées zakončí svoji letošní "obludární" sezónu šesti reprízami právě v Plané. Do města úspěšné divadlo pozval místní spolek, jenž vznikl před rokem a chce vnést do dění v příhraničním městečku nový impulz. ČTK o tom informovala pořadatelka Blanka Borůvková, spoluzakladatelka spolku. "Divadlo u nás představí původní verzi Obludária, a to ve dnech 9. a 10. července, ale také nové nastudování s pozměněným obsazením ve dnech 11., 13., 14. a 15. července," uvedla. Upozornila také na to, že šapito vyrůstá na nádvoří zámku, tedy v místě jinak veřejnosti nepřístupném.

Špilberk hostí retrospektivu umělecké sklářky Adensamové

Plastiky Blanky Adensamové, jedné z nejvýznamnějších českých sklářských výtvarnic, vystavuje v letních měsících Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Expozici ve východním křídle hradu tvoří více než 60 objektů ze všech tvůrčích období dvaašedesátileté autorky. Adensamová často a ráda ve své tvorbě pracuje se symboly, opakovaně se objevují motivy očí, rukou a prstů, informovalo muzeum v tiskové zprávě. Českému autorskému sklu se Muzeum města Brna věnuje dlouhodobě. Adensamová vytváří hlavně plastiky z taveného skla a interiérové skleněné doplňky. "Vytvořila také několik pískovaných a leptaných vitráží. Tavené sklo příležitostně kombinuje s přírodními materiály," uvedl kurátor Jiří Bohdálek.

Petra Kvitová dostane v rodném Fulneku čestné občanství

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová dostane v rodném Fulneku čestné občanství. V pondělí o tom rozhodli městští zastupitelé. Dosud jediným čestným občanem šestitisícového města na Novojičínsku byl pedagog Jan Amos Komenský. Starostka města Jana Mocová ČTK řekla, že zastupitelé návrh schválili všemi hlasy bez ohledu na politickou příslušnost. "Kvůli dotacím jsme měli mimořádné zastupitelstvo. Seznámila jsem členy s tím, že pro Petru chystáme přivítání, i kvůli financování akce, a ze všech úst zaznělo, že si zaslouží čestné občanství," řekla starostka. Představitelé města tenistce plaketu předají v pátek.

Počasí ve středu

Jasno až polojasno, během dne až oblačno. Nejvyšší teploty 22° až 26° Celsia.