Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Lídři koalice jednají o podmínkách spolupráce a obsazení vlády

Už pět hodin diskutují vyjednavači vládních stran v sídle vlády o dodatku ke koaliční smlouvě, kterým VV podmínily svou další účast v kabinetu. Zástupci ODS, TOP 09 a VV před týdnem hovořili o tom, že dnes chtějí debatu, zda a za jakých podmínek spolu budou dále spolupracovat, uzavřít. Po řadě podobných schůzek se ale až dnes vládní politici dostanou k nejcitlivější otázce, kterou jsou personální změny ve vládě. Podle neoficiálních informací mají zástupci stran za sebou nyní přibližně tři čtvrtiny diskutovaných programových bodů. Předseda VV Radek John v úterý oznámil, že na schůzce jeho strana přednese požadavek na čtyři stranické ministry. Novým členem vlády by se podle Johna měla stát předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake, odejít by měl nestranický ministr dopravy Radek Šmerda. V kabinetu nyní zastupují VV ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Vládu před časem opustil John, jehož v čele ministerstva vnitra nahradil nestraník Jan Kubice, a neformální lídr VV Vít Bárta, za něhož nastoupil jeho náměstek Šmerda. Premiér Petr Nečas (ODS) dosud dával najevo, že si nyní výměny ministrů nepřeje a že chce nejprve prosadit ve sněmovně soubor vládních reformních zákonů. Koaliční partneři ale dosud uznávali, že na vedení dohodnutých úřadů mají VV nárok. Podle této logiky jsou za ministerstvo dopravy odpovědné VV, a mohly by si tedy výměnu na tomto postu prosadit.

Nečas před dnešní koaliční schůzkou novinářům řekl, že doufá v "konstruktivní jednání". Úterní jednání sněmovny, na němž vládní strany prosadily řadu svých návrhů včetně první části zdravotní reformy, podle premiéra ukázalo, že koalice umí spolupracovat.

ČMKOS má strategii proti reformám, můžou být demonstrace i stávka

Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se dnes dohodli na tom, jak budou dál postupovat kvůli vládním reformám. Největší odborová centrála v zemi počítá s případnými dalšími nátlakovými akcemi. V létě by se mohly konat demonstrace a po prázdninách znovu i stávka. Záležet ale bude na podobě reformních zákonů a na tom, jak je vláda a sněmovna budou projednávat. ČTK to řekl šéf odborového svazu KOVO Josef Středula. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil ve vyjádření pro Českou televizi nevyloučil ani generální stávku. Odbory vládní reformy kritizují. Podle nich by zhoršily život většiny lidí v Česku. Koalice dopravních odborových svazů na protest proti nim uspořádala minulý čtvrtek stávku v dopravě. Na 24 hodin se zastavily všechny vlaky i pražské metro, v metropoli a dalších městech se pak omezil provoz tramvají a autobusů. Odboráři žádali stažení a přepracování reformních zákonů, a to hlavně zdravotnických. Zatím neuspěli. Sněmovna první část reformy zdravotnictví v úterý schválila. Hlasovali pro ni poslanci koalice. Podrobnosti o své strategii nechtěli předáci zatím prozradit. Podle Středuly konkrétní termíny případných akcí nestanovili. V příštích týdnech je chtějí připravovat a spustí je, pokud vláda či sněmovna nevezme na jejich připomínky k reformním opatřením ohled. "Budeme se snažit legislativní proces ovlivnit. Jaké k tomu zvolíme nástroje, se ukáže podle situace," uvedl šéf svazu KOVO.

STEM: Odborům počátkem měsíce důvěřovala polovina Čechů

Odborům na počátku června, tedy krátce před odborářskou stávkou v dopravě, důvěřoval každý druhý Čech. Naposledy měly tak vysokou důvěru v roce 1997. Jednoznačnou důvěru v odboráře má podle dnes zveřejněného průzkumu společnosti STEM ale jen desetina populace. Důvěra v ně je ovlivněna i politickou a stranickou orientací, více jim věří příznivci KSČM a ČSSD. Analytici poprvé zjišťovali, nakolik lidé věří předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavu Zavadilovi. Důvěru mu vyjádřilo 46 procent dotázaných, 54 procent lidí mu nevěří. Více mu důvěřují členové odborů než nečlenové. Šestapadesát procent lidí také uvedlo, že pochybuje o nadstranickosti odborů. Opak si myslí 44 procent lidí, častěji jsou to levicově smýšlející občané a členové odborů. Z průzkumu vyplynulo, že hodnocení nadstranickosti odborů a důvěra v ně souvisí. Mezi lidmi, kteří odborům věří, je většina považuje za nadstranické, zatímco většina těch, kteří důvěru v odbory nemají, si nemyslí, že stojí mimo politické strany.

Stovky lidí v Praze demonstrovaly proti navýšení DPH u knih

V centru Prahy se dnes konala další demonstrace proti plánovanému navýšení sazby DPH u knih a tiskovin. Pod heslem Nezdaňujte čtení, nezdaňujte informace se na Staroměstském náměstí sešlo několik stovek protestujících, míň než organizátoři očekávali. Cílem demonstrace bylo podle nich apelovat na politiky a zvrátit rozhodnutí vlády, která prosazuje vyšší zdanění knih - do dvou let o více než sedm procent. Účast na dnešní akci, kterou pořádal Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), potvrdili například i zástupci vysokých škol nebo řada významných osobností světa kultury a vědy. V davu se tak mihla například překladatelka a spisovatelka Radka Denemarková, podnikatel a nyní i spisovatel Tomio Okamura nebo šéf Lidových novin Dalibor Balšínek. "Zvýšení sazby může být v některých případech pro některé tiskoviny dokonce likvidační. Každopádně to bude mít vliv na jejich ekonomickou sílu, na které přitom závisí jejich nezávislost," řekl ČTK Balšínek. Přesto se do centra metropole nakonec vydal jen zlomek lidí z těch, kteří podpořili oficiální výzvu na obranu knih na internetových stránkách Svazu knihkupců a nakladatelů - k dnešnímu dni s ní vyslovilo souhlas téměř 160.000 lidí. Na Staroměstském náměstí se u improvizovaného pódia sešlo asi 500 lidí. "Čekali jsme o něco vyšší účast. Asi lidi vystrašila nepříznivá předpověď meteorologů na dnešní den," řekl ČTK Marek Pečenka ze SČKN. Alespoň zprostředkovaně organizátorům vyslovila podporu některá divadla, galerie a další organizace.

Nečas: Pomoc Řecku by měla být financována bez Česka z eurozóny

Česká republika preferuje finanční pomoc zadluženému Řecku ze záchranného fondu eurozóny EFSF, tedy bez české účasti. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to dnes řekl premiér Petr Nečas. Až druhou možností je použití Evropského mechanismu finanční stability (EFSM), do kterého je zapojena celá unie. O další pomoci pro Řecko bude ve čtvrtek a pátek jednat summit EU. "My preferujeme použití prostředků primárně z EFSF, to znamená z nástroje eurozóny. Mimo jiné proto, že je tam k dispozici ještě 90 procent objemů prostředků, které tento mechanismus má," řekl premiér. Naopak ve fondu EFSM je podle Nečase nyní jen 15 procent finančních prostředků. "Zhruba 85 procent prostředků již bylo čerpáno a my jsme přesvědčeni, že by tady měla být nechána nějaká rezerva, protože tento druhý nástroj EFSM se týká i nečlenských zemí eurozóny. A protože těch je pořád dost i v EU, tak jsme přesvědčeni, že primárně by měly být čerpány prostředky z EFSF," dodal Nečas. Nečasův postoj se nezamlouvá stínovému ministru financí za ČSSD Janu Mládkovi. Podle něho se totiž nejedná o záchranu Řecka, ale eurozóny a Evropské unie. "Není to řecký, ale i náš problém," řekl dnes novinářům Mládek.

Nečas chce vstup Chorvatska do EU spojit s lisabonskou výjimkou

Premiér Petr Nečas (ODS) počítá nadále s tím, že smlouvu o přijetí Chorvatska do EU bude v Česku parlament schvalovat společně s vyjednanou českou výjimkou k lisabonské smlouvě. ČSSD přitom varovala, že pokud vláda bude prosazovat smluvní zakotvení výjimky z Listiny základních práv EU, riskuje tím odmítnutí v Senátu, kde mají sociální demokraté většinu. To by pak mohlo Chorvatsku zkomplikovat cestu do EU. Jakékoli ztěžování chorvatského přístupu přitom odmítá česká diplomacie. "Jsem přesvědčen, že všichni budeme respektovat rozhodnutí Evropské rady, které na tuto výjimku přistoupilo," zdůraznil dnes Nečas. Český prezident Václav Klaus dojednáním výjimky podmínil v roce 2009 svůj odkládaný podpis pod lisabonskou smlouvu o fungování sedmadvacítky. Klaus v březnu současně uvedl, že prosazování výjimky by nemělo ovlivnit vstup této přímořské země do unie. Česká výjimka s chorvatským vstupem do EU nesouvisí.

Cupka nehodu ohlásil na policii, nemusela to prý být náhoda

Způsob nehody, při níž insolvenčního správce loterijní společnosti Sazka Josefa Cupku v úterý přejelo auto, naznačuje, že nešlo o náhodu. Cupka proto nehodu dnes ohlásil na policii. ČTK to řekla Cupkova mluvčí Lenka Tichá. Cupkův tým má podle ní navíc signály, že se v médiích připravuje proti správci diskreditační kampaň. Sazka je od 30. května v konkurzu. Incident se odehrál v úterý dopoledne na Karlově náměstí. Cupku při přecházení přechodu srazil stříbrný vůz značky Škoda řízený ruským státním příslušníkem. "Jsou tu indicie, že nešlo o náhodu. Auto zastavilo před přechodem, ale pak se prudce rozjelo v okamžiku, kdy byl Cupka v polovině vozovky. Pak jej chvíli vláčelo na kapotě," uvedla Tichá. Přestože prý nehoda vypadala hrozivě, Cupka vyvázl jen s lehčími zraněními a může dál pokračovat ve své práci. "Je zvláštní, že člověk, který tvrdí, že ho údajně srazilo auto a vláčelo ho několik metrů, nezavolá hned policii, ale místo toho několik hodin poté začne konspiračními teoriemi zásobovat média a policii vše oznámí teprve druhý den," reagoval bývalý šéf Sazky Aleš Hušák, kterého z funkce ředitele odvolal právě Cupka.

Armáda dostane první nové útočné pušky už v červenci

Česká armáda dostane prvních 500 nových útočných pušek ČZ 805 od České zbrojovky v polovině července, tedy o něco dříve; podle některých odhadů se první dodávka předpokládala na podzim. Do konce roku jich má mít armáda přes 3500. ČTK to dnes řekl generální ředitel zbrojovky Lubomír Kovařík. "První dodávka 500 pušek půjde v polovině července. Je to v souladu s platným kontraktem," uvedl Kovařík. Podle něj se firmě podařilo zajistit všechny požadavky vojáků na úpravy pušky ČZ 805. Úpravy si objednali vojáci na základě zkušeností v zahraničních vojenských misích. Jednalo se například o změnu zaoblení jedné z pák na zbrani, instalace pryže na pažbu a podobně, vysvětlil technický ředitel zbrojovky Radek Hauerland. "Všechno je zavedeno, aplikováno, takže zbraň má v sobě všechny požadavky, které armáda měla," dodal.

Prvních 15 potravinářů může užívat nové logo s českou vlajkou

Prvních 15 tuzemských výrobců potravin může ode dneška označovat své produkty novým logem s českou vlajkou a nápisem "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR". Certifikáty dnes potravinářům slavnostně předal prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Mezi prvními uživateli značky, jež má garantovat, že jimi označený výrobek byl vyroben převážně z domácích surovin, jsou mlékárny, pekaři, zpracovatelé masa, ale také například firma věnující se pěstování hub. Ke značce kvalitních potravin Klasa nebo označení Regionální potravina tak od dnešního dne oficiálně přibývá další marketingový nástroj. Někteří výrobci potravin ze své vlastní vůle státní vlajku v různém provedení na svých výrobcích už delší čas používají. "Mezi oceněnými jsou jak malé rodinné firmy, tak velké společnosti, které zastávají přední místa na českém trhu," uvedl Toman s tím, že ještě letos na podzim by certifikáty měli získat další výrobci. Základní podmínkou pro udělení práva používat logo s vlajkou je zpracování produktu na území České republiky a dodržení stanoveného podílu hlavní suroviny z tuzemských zdrojů, který se u jednotlivých kategorií liší.

Temelín začíná zavážet ruské palivo

Jaderná elektrárna Temelín začne ve středu večer do reaktoru druhého bloku zavážet nové palivo TVEL. Dokončí tak přechod z amerického paliva na ruské. Na prvním bloku je palivo TVEL od loňska. Odstávka bude trvat o čtyři týdny déle. Práce se zpozdily kvůli problémům při uvolnění bloku ochranných trubek a následným dodatečným kontrolám, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Podle aktuálního harmonogramu obnoví druhý blok dodávku elektřiny ve třetí červencové dekádě. Energetici při odstávce mění všech 163 palivových souborů americké firmy Westinghouse za stejné množství paliva od ruské společnosti TVEL. Zkontrolují také turbogenerátor, hlavní cirkulační čerpadla a další důležitá zařízení. Na plánovaných pracích se bude kromě zaměstnanců ČEZ a podílet asi 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem.

Studie: O výstavbě v Praze rozhodují developeři, nikoli Pražané

O výstavbě a dalším rozvoji Prahy prý rozhodují především komerční zájmy developerů a investorů, významnou úlohu hraje i korupce, nikoli názor a potřeby Pražanů. Vyplývá to z předběžných výsledků výzkumu, který v Česku uskutečnila více než padesátka studentů z dvaceti zemí světa. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval spolupořadatel akce, sdružení Arnika. Na konci několikatýdenního průzkumu, který začal v květnu, budoucí odborníci vydají publikaci. Studenti se zaměřili na suburbanizaci, tedy rozrůstáním obcí a měst, které je podle některých odborníků zvláště v Praze a Středočeském kraji palčivým problémem. Podle dřívějších údajů ministerstva životního prostředí zmizelo od roku 1990 do roku 2006 z českého půdního fondu 537 kilometrů čtverečních půdy. To je plocha větší než rozloha hlavního města Prahy v jeho administrativních hranicích či rozloha okresu Most nebo Teplice. Růst urbanizovaných ploch má navíc podle ministerstva dramaticky stoupající tendenci.

Projektant mostu u Studénky připustil, že měl více tlačil na zavedení výluky

Výslechem svědků pokračuje dnes v Ostravě projednávání železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku, které si v srpnu 2008 vyžádalo osm lidských životů a 95 lidí utrpělo zranění. Několik hodin na otázky soudu a právníků obžalovaných odpovídal autor hlavního projektu Ivo Prokop. Ten uvedl, že výluka pod opravovaným mostem nebyla zavedena, protože na to nebyly peníze. Podle něj se při přípravě stavby hovořilo i o možnosti dlouhodobější výluky v době vysouvání a zpětného zasouvání mostní konstrukce nad železničním tělesem. Investor, kterým byla krajská společnost Správa silnic Moravskoslezského kraje, se nakonec s dopravcem na výluce nedohodl. Dráhy v případě výluky chtěly odškodné v řádech milionů korun. "Odhaduji, že by to v tomto případě mohlo být kolem pěti milionů korun, což je zásadní položka v rozpočtu. To byla pro investora vysoká částka," řekl projektant. Dodal, že on osobně výluky zavést chtěl. "Já bych tam zavedl minimálně zpomalení rychlosti," řekl.

V Pardubicích budou cvičit američtí a afghánští piloti vrtulníků

Na pardubickém letišti budou od července do září cvičit na vrtulnících američtí a afghánští piloti. Zahraniční piloti budou létat na méně hlučných strojích, město má přesto obavy z hluku v okolí letiště. Novinářům to dnes řekla primátorka Štěpánka Fraňková. "Velmi slušně a velmi důrazně nám bylo řečeno, že vojenské letiště koordinuje leteckou vojenskou činnost, Centrum leteckého výcviku a civilní část a mělo by se vejít do územních rozhodnutí, tedy vzletů, letových hodin i hlukových limitů," řekla primátorka. Státní podnik LOM Praha, který patří pod ministerstvo obrany, provozuje v Pardubicích Centrum leteckého výcviku. Školení zahraničních pilotů a leteckého personálu si u něj objednala americká společnost Honeywell, která se mimo jiné zabývá letectvím a obranou a má pobočku i v České republice, řekla ČTK mluvčí LOM Praha Martina Fišerová.

Sanace po sovětské armádě se protáhnou do roku 2016

Ani dvacet let od odchodu posledního vojáka sovětské armády z území Česka nejsou všechny prostory, které armáda používala, vyčištěny od pozůstatků nafty a dalších znečišťujících látek. Sanace měly být podle původních propočtů hotovy v příštím roce, protáhnou se ale kvůli postupnému krácení rozpočtů určených na vyčištění újezdů o čtyři roky. "Od začátku sanačních prací v roce 1991 bylo do konce roku 2010 vyčerpáno přibližně 1,438 miliardy korun, do plánovaného ukončení nasmlouvaných zakázek v roce 2016 se předpokládá vynaložení dalších zhruba 152 milionů korun," řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. Původní termín 2012 je podle ní dosud uzavřenými smlouvami na sanační práce prodloužen do roku 2016 z důvodu postupného krácení přidělených finančních prostředků. V srpnu roku 2008 ministerstvo uvádělo, že do sanací bylo zatím vloženo 1,353 miliardy korun. Za dva roky tak Česko na čištění prostor vynaložilo 85 milionů korun.

Brna-středu, odsouzený za korupci, nastoupil do vězení

Extajemník Brna-střed Radovan Novotný odsouzený za korupci dnes nastoupil do Vazební věznice v Brně - Bohunicích. Ve čtvrtek se má do věznice dostavit exstarosta Brna-Žabovřesk Aleš Kvapil. Za přijetí úplatku dostali čtyři roky vězení a vysoké pokuty. Úplatek žádali za pomoc získat soukromému investorovi povolení pro stavbu objektu Sonocentrum v Brně. Kvapil s Novotným dostali oznámení o tom, že mají nastoupit do výkonu trestu, v uplynulých dnech. Podle zákonných lhůt měli nastoupit do věznice ve čtvrtek. Novotný tak učinil dnes. "Nyní jej čeká zdravotní prohlídka a v nejbližších dnech se rozhodne, do které věznice bude zařazen pro výkon trestu," řekla dnes ČTK mluvčí nápravného zařízení v Brně-Bohunicích Dana Krejčířová. Podle obžaloby žádali Kvapil s Novotným čtyři miliony korun, pak dva a nakonec milion korun za to, že tehdejší starosta Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu budovy Sonocentra.

V Praze se představila maďarská umělecká skupina Krétakör

Ve vyklizeném objektu bývalé tiskárny a vydavatelství Rudého práva v Praze na Florenci se dnes odpoledne uskutečnila první z celkem devíti repríz projektu maďarské umělecké skupiny Krétakör. Svou multimediální reality show nazvala Trilogie Krize/Část 1:jp.co.de. a její členové se v ní inspirovali například neutěšenou politickou situací v současném Maďarsku, náboženstvím, úskalím vztahů mezi rodiči a dětmi i hledáním identity střední Evropy. Středem příběhu je mladík, který před neshodami s rodiči utíká do virtuální reality vlastních videí a počítačových programů. Rozhodne se rodinu opustit a stvořit si vlastní svět. Představení bude v rámci mezinárodní přehlídky Pražské quadriennale uvedeno vždy od 15:00, 18:00 a 21:00 včetně 23. a 24. června. Tvůrci z formace Krétakör charakterizují tento projekt jako interaktivní instalaci. Médium fotografie na téma vztahů mezi rodiči a jejich potomky v ní volně přerůstá do filmu, který se prolíná s akcí herců. Na začátku byla výstava fotografií v 6. patře budovy, na kterou navázala dvacetiminutová projekce a sociologická přednáška. Teprve v závěru se diváci o sedm pater níž v suterénu objektu zúčastnili tvůrčích experimentů. Vedle profesionálů se na nich podílí dvanáct dobrovolníků z USA, Srbska, Lotyšska a Česka, kteří v budově bývalého Rudého práva zkoušeli deset dní.

Berdych postoupil opět bez ztráty setu do 3. kola Wimbledonu

Loňský finalista Tomáš Berdych postoupil do třetího kola tenisového Wimbledonu po další hladké výhře bez ztráty setu. Šestý nasazený Čech dnes na londýnské trávě ve druhém kole porazil 6:1, 6:4 a 6:2 Francouze Juliena Benneteaua. Pětadvacetiletý Berdych předvedl v zápase, jenž začal s více než dvouhodinovým zpožděním kvůli dešti, podobně dominantní výkon jako v prvním kole proti Italovi Filippovi Volandrimu. Pouze jednou v prvním setu ztratil podání, jinak byl na servisu suverénní a útočil při podání Benneteaua. Využil šest z osmi brejkbolů. O čtyři roky staršímu soupeři z Francie tak Berdych oplatil porážku z roku 2004, kterou s ním utrpěl při svém prvním startu v All England Clubu. "Jsem docela spokojený. Obzvlášť když podmínky byly poměrně složité, vítr se točil po celém kurtu. Musel jsem si na to dávat opravdu pozor. Ale o to víc jsem rád, že jsem zahrál takhle," pochvaloval si Berdych po zápase, jenž trval 97 minut, tedy jen o tři minuty déle než duel s Volandrim.

Počasí

Od západu postupně přibývání oblačnosti s přeháňkami a místy bouřkami. Nejvyšší teploty 26° až 30° Celsia.