Zprávy

0:00
/
0:00

ČR by dle EK měla zvyšovat důchodový věk rychleji

Česko by mělo zvyšovat hranici pro odchod do důchodu rychleji, než v současnosti plánuje vláda. Uvedla to dnes Evropská komise v doporučeních, která dala každému členskému státu. Komise se také vyslovila pro rychlejší přijetí protikorupční strategie v ČR. Podle premiéra Petra Nečase je hranice pro odchod do důchodu v ČR nastavena pružně a tempo jejího zvyšování je přiměřené. Český odborářský expert Vít Samek doporučení komise k důchodům slovy: "Pokud to (komise) udělala, tak jsou blázni". Vláda Petra Nečase chce ročně věk pro odchod do důchodu zvyšovat podle data narození o dva měsíce. Současní třicátníci by tak podle návrhu penzijní reformy, o níž jedná poslanecká sněmovna, měli do penze odcházet ve věku kolem 68 let. Děti, které se narodily v poslední dekádě, pak mohou do důchodu odcházet až v 70 letech. "V České republice je nastaven systém věku odchodu do důchodu velmi pružně. I nedávno schválené rozhodnutí Poslanecké sněmovny pokračovat nad 65 let po roce 2030 ukazuje, že je to správný krok, a já to tempo považuji za naprosto přiměřené," řekl Nečas ČTK. Upozornil na to, že v chystané legislativě chce vláda postupně sjednocovat věk odchodu do důchodu u mužů a žen.

"Snahy (vlády) by se měly zaměřit na další změny ve státním pilíři (důchodového systému), kam patří i rychlejší zvyšování věku odchodu do důchodu, než je plánováno. To by mělo být podtrženo opatřeními pro podporu zaměstnanosti u starších pracovníků," uvedla Evropská komise. Podle Bruselu by Česko mělo spustit i druhý pilíř, který Nečasova vláda plánuje a který má tvořit spoření u penzijních fondů. Komise nicméně upozorňuje, že politici se musejí postarat, aby se takového spoření účastnilo co nejvíce lidí a aby poplatky za jeho správu byly co nejnižší a dostatečně průhledné.

EU se shodla na odškodnění výrobců zeleniny kvůli šíření bakterie

Ministři zemědělství Evropské unie se na dnešním mimořádném zasedání shodli, že unie odškodní producenty zeleniny postižené dopady šíření nebezpečné bakterie způsobující vážné střevní potíže. Přesné podmínky kompenzací, například komu, za co a v jaké výši se peníze vyplatí, se doladí v příštích dnech. "Při diskuzích se všichni shodli, že kompenzace musí být. Otázka je tedy procentuální výše té kompenzace," řekl novinářům náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel. Evropská komise před jednáním navrhla, aby na odškodnění bylo vyčleněno 150 milionů eur. Ukázalo se ale, že bude patrně zapotřebí o poznání více. "Tato suma nebude. Bude suma vyšší," uvedl Chmiel. Zdůraznil, že se ministři také dohodli, že všechny peníze půjdou z evropského rozpočtu. Na kompenzace by podle něj měli dosáhnout i čeští producenti. "Mělo by to být jasné, že nějaké peníze dostanou," řekl. "Teď se ještě diskutuje o tom, jaké druhy zeleniny budou zahrnuty, protože už víme, že to nebudou všechny druhy," dodal.

Poslanci podpořili vládní návrh na zvýšení DPH od příštího roku

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh na zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty. Od příštího roku by měla vzrůst z nynějších deseti na 14 procent, zatímco horní dvacetiprocentní sazba zůstane stejná. Od roku 2013 se obě sazby mají sjednotit na 17,5 procenta. Opozice s návrhem nesouhlasí. Peníze z vybrané DPH mají podle dohody stran vládní koalice jít na velkou důchodovou reformu. Má tak být nahrazen výpadek ve výběrech státu způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů. Ministr financí Miroslav Kalousek dnes poslancům řekl, že peníze takto získané půjdou výlučně na důchodový účet. Opoziční sociální demokraté i komunisté návrh kritizovali, poukazovali hlavně na sociální dopady a navrhovali ho zamítnout. Jihomoravský hejtman a předseda asociace krajů Michal Hašek varoval, že změna těžce zasáhne hospodaření krajů i měst. Jen v rozpočtu Jihomoravského kraje si podle něj od příštího roku vyžádá 80 milionů korun, v dalším roce až 180 milionů korun. Jiří Dolejš (KSČM) označil návrh za nesmysl a řekl, že jeho smyslem je hlavně zalátat díru na důchodovém účtu. Varoval, že lidé začnou kupovat v zahraničí, omezí svojí spotřebu, nebo se přesunou k méně kvalitním potravinám. Stát také podle něj nakonec nemusí vybrat žádné peníze navíc.

Poslanci podpořili návrh na průhlednější veřejné zakázky

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o veřejných zakázkách, která má více zprůhlednit jejich zadávání. Například má odstranit možnost vypisování těchto zakázek tak, aby soutěž vyhrál předem vybraný zájemce. Ruší také možnost tzv. "losovaček". Norma například zavádí pojem významné veřejné zakázky, u nichž bude přísnější režim zpracování. Na úrovni státu je bude schvalovat vláda, na úrovni samospráv zastupitelstvo. Koaliční Věci veřejné již dříve uvedly, že považují tuto novelu za klíčovou v boji s korupcí. Jak dnes poslancům řekl ministr pro místní rozvoj a člen této strany Kamil Jankovský, jde o velmi rozsáhlou a zásadní novelu. Mizí tak populární losovačka, kterou už nebude možné uspořádat, uvedl jako příklad. Proslavenou akcí tohoto druhu byl výběr dodavatele pro výstavbu krytého plaveckého bazénu v Karlových Varech, známý jako "karlovarská losovačka". Záznam zveřejněný na internetu dokazuje, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji.

Sněmovna podpořila návrh na omezení podpory stavebního spoření

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh na omezení stavebního spoření. Státní podpora by podle návrhu měla klesnout na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun. Závěrečné schvalování se uskuteční na některé další schůzi sněmovny. Nyní by měl předlohu posoudit rozpočtový výbor. Opozice omezení státní podpory stavebního spoření kritizuje. Pokusila se normu zamítnout. Pro takový návrh však nezískala dost hlasů. Například poslanec ČSSD Alfréd Michalík uvedl, že vláda staví reformy tak, že je zaplatí pouze občané. "Je tu vidět přístup vlády. Pošle složenky našim babičkám a říká zaplať za Koženého, za Pitra. Toto je pouze mírná obdoba tohoto přístupu," řekl Michalík. Naopak poslanec Vladislav Vilímec (ODS) postup vlády hájil. "Celkový objem podpory neúměrně zatěžuje státní rozpočet. Při zachování dosavadních podmínek by tento příspěvek znamenal do roku 2014 nejméně deset miliard korun ročně," podotkl poslanec.

Sobotka: ČSSD navrhne ve sněmovně zamítnutí vládních reforem

Sociální demokraté navrhnou na nadcházející schůzi sněmovny zamítnutí vládních reformních zákonů. Podle nich jsou mimo jiné nepromyšlené, nespravedlivé a ohrožují konkurenceschopnost české ekonomiky. Novinářům to dnes řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Mezi reformní novely patří například zvyšování dolní sazby daně z přidané hodnoty, změny ve vyplácení sociálních dávek a možnost zavést standardy zdravotní péče. Sobotka zdůraznil, že ČSSD nebyla přizvána k přípravě těchto zákonů. Předlohy také nebyly dohodnuty na širším politickém půdorysu a mají podporu pouze tří vládních stran, řekl. V narážce na vládní krizi a úvahy VV o odchodu z koalice podotkl, že není jisté, jestli VV ještě za několik týdnů budou stále vládní stranou. Návrhy také nebyly dohodnuty v rámci tripartity a často je kritizují i zaměstnavatelé, připomněl Sobotka. Některé z novel mohou podle něho i destabilizovat veřejné rozpočty. Například zvýšení dolní sazby DPH z nynějších deseti na 14 procent od příštího roku podle něj nejen postihne rodiny s dětmi, ale prohloubí i ztráty v hospodaření nemocnic a v konečném důsledku i schodek státního rozpočtu.

Diag Human zažalovala ČR i v Británii, USA a dalších zemích

Společnost Diag Human zažalovala Českou republiku podle svého bývalého majitele Josefa Šťávy také ve Spojených státech, Velké Británii a dalších zemích Evropské unie. Nároky firmy na více než desetimiliardové odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou již nepravomocně uznaly vídeňský a pařížský soud. Jejich rozhodnutí je důležitým signálem pro ostatní soudy, uvedl Šťáva v rozhovoru zaslaném ČTK prostřednictvím právního zástupce společnosti Jana Kalvody. Rakouský a francouzský soud nedávno rozhodly, že rozhodčí nález ze srpna 2008, podle něhož musí ČR společnost odškodnit, je konečný a "vykonatelný". Ve Vídni byla zabavena tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu, skončila v depozitním skladu soudu. V Paříži nemohl Diag Human podle Šťávy konkrétní věc k exekuci navrhnout. "Ve Francii totiž podobně jako v Česku záleží především na samotných exekutorech, jaký majetek dlužníka vypátrají a posléze zabaví," uvedl bývalý majitel firmy. Předmětem exekuce se tak podle něj může stát i České centrum, o němž se mluví v médiích. Podobně se vyjádřila i mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová. Uvedla, že pařížský verdikt se netýká konkrétních budov či uměleckých děl, ale směřuje obecně proti českému majetku. Úřad zatím nemá žádné informace, že by Francie přikročila k zabavování.

VV posunuly hrozbu svého odchodu z vlády na konec června

Nejmenší vládní strana dnes prodloužila svůj požadavek personálních změn v kabinetu do 30. června. Nebude-li splněn, hrozí Věci veřejné vypovězením koaliční smlouvy. Nejasnosti ohledně pokračování kabinetu Petra Nečase (ODS) tak trvají, přestože ve sněmovně čeká v příštích týdnech koaliční poslance řada klíčových předloh. Mimo jiné některými změnami v reformních zákonech Věci veřejné podmiňují svoje setrvání v kabinetu. Žádají, aby dodatek koaliční smlouvy vedle nového vymezení resortů a jejich obsazení zahrnoval i zrušení akcií na doručitele. Premiér nabízí už dva týdny menšímu z koaličních partnerů funkci vicepremiéra pro korupci a šéfa legislativní rady vlády, Věcem veřejným se ale takové zastoupení ve vládě zdá nedůstojné. V dubnu strana požádala také o odchod ministrů obrany a zemědělství za ODS Alexandra Vondry a Ivana Fuksy a ministra financí z TOP 09 Miroslava Kalouska. Dnes označila šéfka sněmovního klubu VV Karolína Peake za chybu, že VV politiky "na odstřel" vyjmenovaly, personální požadavky má ale strana dál. Komentátoři nevylučovali možnost, že dnes kabinet skončí, jak hrozil neformální lídr VV Vít Bárta. Po pětihodinovém jednání sněmovní frakce však předseda VV Radek John oznámil, že strana chce, aby byl do konce června uzavřen písemný dodatek ke koaliční smlouvě zohledňující její požadavky.

"My pouze suše konstatujeme, že bereme tento postoj na vědomí. Považujeme za klíčové především to, že byla vyjádřena vůle prosadit klíčové reformní zákony, zpravidla v prvním četní, některé ve druhém čtení na této schůzi sněmovny," řekl Nečas na návrh VV po jednání koaličních lídrů. Testem koaliční soudržnosti bude podle něj právě hlasování o reformních zákonech na nynější schůzi dolní komory. "Jsme připraveni jednat, na druhé straně těžko lze od nás očekávat, že budeme říkat něco jiného, než jsme říkali v neděli, než jsme říkali ve čtvrtek, než jsme říkali ve středu minulého týdne," odkázal na tři bezvýsledná koaliční jednání.

Maturity skončily bez větších potíží, i tak schytaly kritiku

Dnes skončené státní maturity se zatím obešly bez vážnějších problémů, přesto se na ně snesla vlna kritiky kvůli nadměrné byrokracii, utajování i samotným testovým otázkám. Testy a písemky by měly být do 16. června vyhodnoceny. Očekává se, že u maturit propadne pětina studentů. Spokojený s průběhem nových maturit je ministr školství Josef Dobeš (VV). "Učitelé to velmi dobře zvládají. Teď je potřeba do půlnoci 9.června dostat všechny vyhodnocené protokoly, abychom je mohli zkontrolovat a připravovat vysvědčení. Tam je poslední úzké místo státních maturit," řekl Dobeš. V pátek bylo vyhodnoceno 20 procent protokolů, nyní odhaduje, že jich je vyhodnocená asi polovina. "Zatím to funguje nad očekávání dobře, to nikdo nečekal," dodal. Centrální zkoušky ale mají mnoho kritiků z řad pedagogické veřejnosti. "Proč má například sluchové postižený žák, který by měl patrně problémy s poslechovým testem v cizím jazyce, zcela odlišné testy i v ostatních předmětech?," napsala ČTK třeba maturitní komisařka Yveta Jirovská z pražského Gymnázia Jana Patočky.

Cupka odvolal z funkce ředitele Sazky Hušáka

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka odvolal generálního ředitele loterijní společnosti Aleše Hušáka z funkce. ČTK to dnes řekla Cupkova mluvčí Lenka Tichá s tím, že výkonný šéf týmu insolvenčního správce Marek Biely současně omezil Hušákovi vstup do budovy Sazky. Zůstává mu jen omezený přístup do přísně vymezených prostor sídla společnosti. Hušák nadále zůstává předsedou představenstva. Hušákovo vyjádření ČTK shání. Cupka Hušákovi také omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z jeho manažerské a pracovní smlouvy. "Na základě právní analýzy správce shledal, že většina z nich byla poskytována v rozporu s dobrými mravy a to zejména za situace, kdy Sazka je v insolvenci právě vinou nekompetentních manažerských rozhodnutí," uvedla Tichá. Protože Hušák odmítl odvolání převzít osobně, bylo svěřeno k doručení poště. Cupka rovněž shledal, že Hušákovi byla vyplacena záloha na jeho plat generálního ředitele za květen, a to ještě před vyhlášením konkurzu a před převzetím společnosti insolvenčním správcem. "To odporuje opakovaným veřejným prohlášením Hušáka v médiích o tom, že prohlášením insolvence začíná pro společnost 'pracovat zadarmo'," sdělila Tichá. Správce prostřednictvím šéfa krizového týmu vyzval Hušáka, že pokud se chce svého platu vzdát, aby tak učinil prostřednictvím dokumentu se všemi právními náležitostmi, nebo aby se zdržel nepravdivých či zavádějících mediálních prohlášení. Hušák i nadále zůstává předsedou představenstva Sazky a zároveň je také už jediným členem statutárního orgánu, který přestal být od minulého týdne usnášeníschopný.

ČSSZ: Schodek důchodového účtu v dubnu dosáhl 15,4 miliardy korun

Deficit důchodového účtu činil na konci dubna 15,4 miliardy korun. To je o 3,9 miliardy více než loni a o 9,6 miliardy více než v roce 2009. Oproti březnu se schodek na důchodovém účtu zvýšil o 2,9 miliardy korun. Nemocenské pojištění bylo o 0,1 miliardy korun v plusu. ČTK to dnes sdělil mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Pavel Gejdoš. Příjmy z pojistného na důchodové pojištění dosáhly výše zhruba 103,8 miliardy korun, výdaje potom činily cirka 119,3 miliardy korun. Po zaokrouhlení se tak dospělo k deficitu 15,4 miliardy. Na pojistném na nemocenské pojištění vybrala ČSSZ ke konci dubna tohoto roku 8,1 miliardy Kč. Výdaje na dávky nemocenského pojištění, tedy například na nemocenské či peněžitou pomoc v mateřství, činily osm miliard korun.

Senátoři chtějí vyznamenat Verheugena, Kaplického a Dienstbiera

Senát asi navrhne na nejvyšší státní ocenění bývalého eurokomisaře Güntera Verheugena, architekta Jana Kaplického, atletku Jarmilu Kratochvílovou nebo exministra zahraničí a svého bývalého kolegu Jiřího Dienstbiera, který v lednu zemřel. Mezi 27 letošními adepty je vybral senátní podvýbor pro státní vyznamenání, oznámila dnes senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková po jednání organizačního výboru. Tímto předvýběrem podle očekávání neprošli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Jejich šestinásobná senátní nominace byla v minulosti předmětem kritiky opozice, která má nyní v horní komoře většinu. Skupina Mašínů vedla v 50. letech ozbrojený boj s komunistickým režimem. Podle kritiků se dopustili vražd, podle svých zastánců bojovali v občanské válce. Mašíny by ale mohla letos nominovat sněmovna. Z válečných veteránů jsou mezi navrhovanými armádní generál Karel Kutlvašr, od jehož smrti v září uplyne 50 let, generálmajor Julius Kostovič nebo osvětimští vězni Dagmar Lieblová a Rudolf Vrba.

Slamečka odejde z čela SFDI, je členem představenstva ČD Cargo

Šéf Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Gustav Slamečka odejde ze své pozice. Dnes byl totiž zvolen členem představenstva nákladního železničního dopravce ČD Cargo, což je s pozicí ředitele SFDI neslučitelné. ČTK to dnes řekl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Slamečku podle Mladé fronty Dnes do představenstva zvolila na dnešním zasedání valná hromada firmy. Kdo Slamečku nahradí na postu šéfa SFDI, zatím není podle Nováka možné předjímat. Obsazení této pozice je na rozhodnutí ministra dopravy.

Památkáři udělili za špatný stav Štvanice pokutu Praze i nájemci

Za špatný stav zimního stadionu Štvanice má podle šéfa pražských památkářů Jana Kněžínka zodpovědnost majitel, tedy hlavní město Praha, i bývalý nájemce, sdružení Apex-Club. Památkáři oběma uložili pokutu, řekl dnes ČTK Kněžínek. Stadion, který se v roce 2000 stal kulturní památkou, je nyní v demolici. Hlavní město dostalo pokutu 150.000 korun a Apex-Club 800.000 korun. V pondělí dostal pokutu někdejší nájemce. Podle tiskové zprávy magistrátu dostalo sdružení Apex-Club pokutu 800.000 korun kvůli "neplnění povinností, které mu ukládá památkový zákon". Oznámení o uložení sankce by měl bývalý nájemce stadionu obdržet dnes. "O uložení pokuty nájemci rozhodl odbor památkové péče magistrátu bezprostředně poté, co se seznámil se závěry aktualizovaného odborného znaleckého posudku ze dne 13. května," uvedl náměstek primátora Antonín Weinert.

Stovky lidí protestovaly proti demolici domu na Václavském náměstí

Proti plánované demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze protestovaly v centru metropole stovky nespokojených lidí. Protest zorganizoval Klub za starou Prahu. O možnosti zbourání budovy, která sousedí s hotelem Jalta, rozhodl ministr kultury Jiří Besser minulý týden. "Dům stojí v památkové rezervaci chráněné organizací UNESCO a měl by tedy být pod nejpřísnější památkovou ochranou. Jenže, jak se ukázalo, v Praze památková rezervace ani UNESCO nic neznamenají," řekl jednatel Klubu za starou Prahu Richard Biegel. Kauza podle něj do budoucna otevírá cestu dalším demolicím. "Bojím se, že zbouráním tohoto domu budou prolomeny limity developerské těžby v památkové rezervaci," doplnil. Podle Biegela se k protestu, který na internetu organizuje Klub za starou Prahu, do současné chvíle připojilo už 10.000 lidí.

Český animovaný snímek Graffitiger studentského Oscara nezíská

Český animovaný snímek Graffitiger nedosáhl na studentského Oscara. Podle webových stránek klání se nedostal do nejužšího výběru mezi tři nejlepší zahraniční filmy. Vítězové letošních studentských Oscarů budou oznámeni na slavnostním předávání cen v noci na neděli v Los Angeles. Americká Akademie filmového umění a věd letos před snímkem českého režiséra Libora Pixy dala přednost švédskému snímku Bekas, německému snímku Raju a norskému filmu Tuba Atlantic. Jejich tvůrci si mezi sebe v noci na neděli rozdělí zlatou, stříbrnou a bronzovou cenu. Vítěze čeká také 5000 dolarů, druhý dostane 3000 dolarů a třetí 2000 dolarů. Prestižní ocenění dosud z Čechů získal pouze Jan Svěrák za film Ropáci v roce 1989. Nominováni byli v minulosti ještě další čtyři Češi. Mnoha vítězům z minulých let včetně Svěráka pomohlo získání studentského Oscara k odstartování úspěšné filmařské dráhy.

Rösel: NG se zaměří na vyrovnaný rozpočet a návštěvnost

Národní galerie (NG) se v příštích letech zaměří na vyrovnaný rozpočet a zvýšení návštěvnosti. Velké mezinárodní výstavy, které pořádá například vídeňská Albertina, NG hostit zatím nebude, a to kvůli nízkému počtu návštěvníků a příliš vysokým finančním nákladům. Novinářům to na dnešní první tiskové konferenci v úřadě řekl nový ředitel NG Vladimír Rösel. Nástupce Milana Knížáka čelil i otázkám týkajícím se jeho zvolení do úřadu, které kritizuje část umělecké obce především kvůli tomu, že má ekonomické vzdělání. "Výběrové řízení mi nepřísluší komentovat. Jsem přesvědčen, že instituci prospěji svými zkušenostmi z mnoha různých oborů," uvedl Rösel. V prostorách Anežského kláštera také přislíbil, že se instituce v budoucnu zaměří více na moderní a současné umění. Vyloučeny nejsou podle něho ani případné návrhy legislativních změny "Zvažuji, že by NG změnila svůj statut pomocí určité stínové správní rady, která by převzala část odpovědnosti," doplnil Rösel.

Scénografa Melenu připomíná výstava na Staroměstské radnici

Ve službách divadla je název celoživotní výstavy prací scénografa a divadelního architekta Miroslava Meleny (1937-2008), která byla dnes zahájena na Staroměstské radnici. Je doprovodnou akcí Pražského quadriennale a potrvá do 28. června. Těžištěm výstavy jsou inscenace liberecké a posléze pražské Ypsilonky, kde Melena uplatnil svůj robustní a originální přístup k jevištnímu prostoru jako místa pro hru a řízenou improvizaci. Kurátorka scénografické části Helena Albertová připomíná modelem a kostýmy první společnou inscenaci tandemu Schmid - Melena s názve Picasso a jeho touha chycená za ocas z roku 1969. Dále slavného Macbetha s Jiřím Lábusem a legendární koláž Michelangelo Buonarroti z roku 1974, kterou přibližují i fotografie. Vystaveny jsou i doklady o Melenově spolupráce s divadly v Liberci, Českém Těšíně a s Městským divadlem v Brně. Mnoho scénografických návrhů došlo během let k úhoně. "Některé z nich se nepodařilo identifikovat, protože nejsou popsány, mnohdy ani podepsány," uvedla Albertová. Exponáty pochází z Institutu umění - Divadelního ústavu, velkou část zapůjčila umělcova rodina. Jeho děti Kateřina, Tereza a Ondřej se podílely i na vzniku rozsáhlé dvojjazyčné monografie Miroslav Melena - scénograf a architekt, kterou vydal IDU ve spolupráci s agenturou Teatrum mundi za podpory ministerstva kultury. Představena byla právě na dnešní vernisáži.

Blancharda nadchli čeští hudebníci, s nimiž nahrál hudbu k filmu

Absolutně nadšen ze spolupráce s českými hudebníky je jazzový trumpetista a skladatel Terence Blanchard, držitel několika cen Grammy. S FILMharmonic Orchestra Prague nahrával v pražském Rudolfinu hudbu k novému americkému filmu Red Tails za účasti slavného hollywoodského filmaře Georga Lucase. Blanchard dnes v rozhovoru s ČTK řekl, že český orchestr považuje za špičkový. Oceňuje na něm jeho široký hudební potenciál, univerzálnost, schopnost zahrát cokoli. FILMharmonic Orchestra Prague je symfonické těleso, v němž příležitostně hrají členové České filharmonie, Pražských symfoniků nebo SOČR. Téměř deset let natáčí hudbu k filmům i počítačovým hrám. Orchestr spolupracoval s mnoha známými tvůrci a herci, jako jsou například Quentin Tarantino, Ridley Scott, Werner Herzog, Jodie Fosterová, Robert Redford a s mnoha skladateli.

Na Vyšehradě začal festival Vyšehraní

Na pražském Vyšehradě byl dnes vpodvečer zahájen osmý ročník festivalu Vyšehraní, společné česko-slovenské přehlídky napříč žánry divadelní a hudební scény. Potrvá do 24. června a čestný prezident Wabi Daněk na ní přivítal Anetu Langerovou či Petera Nagye. Podle ředitelky této přehlídky Martiny Dimmerové přináší letošní dramaturgie prolínání dvou hodně blízkých a přece rozdílných kultur - české a slovenské. Připomeneme je hudbou, tancem, divadlem i mluveným slovem - celkem zhruba stovka umělců.

Cenu Jiřího Marka za detektivní román dostal Michal Fieber

Česká asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury (AIEP) dnes udělila v Praze výroční ocenění. Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román, který byl vydaný loni, dostal Michal Fieber za knihu Soukromé bludiště. Ceny Havrana za nejlepší detektivní povídky napsané nebo publikované v roce 2010 obdrželi Jan J. Vaněk (Milostný ptačí zpěv), Antonín Jirotka (Chorobné sny) a František Uher (Odplouvající říjen). ČTK o tom informovala výkonná místopředsedkyně AIEP Andrea Vernerová. Ocenění byla rozdána i v dalších kategoriích. Cenu Eduarda Fikera za nejlepší rukopis dostal František Uher (Odstín nebezpečí) a Cenu Havránka za nejlepší povídku autora do 35 let věku Lukáš Hrdlička (Sprosté umění vraždy).

Češi znovu nedali gól, po třetí remíze 0:0 má Kirin Cup tři vítěze

Čeští fotbalisté i ve svém druhém vystoupení na Kirin Cupu uhráli bezbrankovou remízu, tentokrát s domácím Japonskem. A jelikož 0:0 skončil i první duel turnaje Japonsko - Peru, o triumf na turnaji se podělily všechny tři zúčastněné celky. Češi sehráli lepší zápas než s Peru, ale především v druhém poločase udrželi nerozhodný výsledek jen díky dalšímu výtečnému výkonu brankáře Petra Čecha. Třináct minut před koncem se zdálo, že domácí přece jen pohár získají do svého držení. Po centru Hondy se před Čechem ocitli osamocení Okazaki a Lee, ale český kapitán vytáhnul další zázračné zákroky, kterými držel tým nad vodou během celého turnaje. Pak už ani jeden z týmů neměl sílu s bezbrankovým stavem něco udělat a turnaj tak nemá vítěze ani poraženého.

Tenista Štěpánek první zápas na trávě po dvou letech vyhrál

Tenista Radek Štěpánek zahájil vítězně sezonu na trávě, kterou loni ze zdravotních důvodů musel vynechat. Na turnaji v londýnském Queen's Clubu dnes porazil Japonce Goa Soedu suverénně 6:1, 6:3 a může se těšit na duel se šestnáctým nasazeným Chorvatem Ivanem Ljubičičem. Štěpánek ještě v pátek hrál semifinále antukového challengeru v Prostějově a po třech dnech se na jiný povrch adaptoval bez problémů. Soeda mu první duel na trávě po dvou letech nezkomplikoval, český tenista vyhrál hladce, když ani jednou neztratil servis.

Hlaváčková po triumfu v deblu v Paříži vyhrála i na trávě

Senzační vítězka čtyřhry na Roland Garros Andrea Hlaváčková zvládla tři dny po triumfu v Paříži i svůj první zápas na trávě. Na turnaji v Birminghamu dnes česká tenistka jasně přehrála zkušenou Američanku Jill Craybasovou a postoupila do druhého kola. Ve dvouhře si čtyřiadvacetiletá rodačka z Plzně připsala v hlavní soutěži první triumf od lednového Australian Open. Své čekání na úspěch neukončila ani v Birminghamu Sandra Záhlavová, která už dva měsíce nevyhrála zápas. Australance Casey Dellaquaové, šampionce z mixu na Roland Garros, podlehla na anglické trávě 5:7 a 6:7.

Počasí v České republice

Polojasno, přechodně až skoro zataženo, místy přeháňky a bouřky. Teploty 25° až 29° Cel