Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

V Afghánistánu zahynul český voják, další dva byli zraněni

V afghánské provincii Vardak zahynul dnes ráno český voják. Se svým obrněným vozidlem Iveco najel na improvizované výbušné zařízení. Je to čtvrtý český voják, který přišel v Afghánistánu o život. Po výbuchu na následky zranění zemřel také afghánský tlumočník. Další dva vojáci byli zraněni, jedním z nich je velitel českého poradního a výcvikového týmu podplukovník Michal Kucharský. Novinářům to dnes v Praze řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, podle něhož se Kucharský s velkou pravděpodobností po ošetření vrátí zpět do funkce. K nešťastné události došlo krátce po půl sedmé SELČ. Vojáci se v transportéru pohybovali poblíž vesnice Salar. "Vozidlo Iveco, ve kterém byly čtyři osoby, najelo na improvizované výbušné zařízení," sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Podle Picka jeli vojáci na pravidelné setkání s místními obyvateli. Při výbuchu byl rotmistr narozený v roce 1980 smrtelně zraněn, voják v hodnosti rotného a afghánský tlumočník byli zraněni těžce a velitel Kucharský utrpěl lehké zranění. "Podrobnosti budou předmětem vyšetřování," řekl Picek. Ministr obrany Alexandr Vondra prohlásil, že je smrtí českého vojáka hluboce zarmoucen. "Tak jako každý rok se situace v Afghánistánu v letních měsících zhoršuje a četnost podobných incidentů narůstá," poznamenal. Podle něj měli čeští vojáci dosud štěstí a smutné události se jim vyhýbaly. "Na našem dalším působení v Afghánistánu to ale nic nemění, vojáci pokračují v plnění svých úkolů," dodal.

Na K9 chtějí vládní strany diskutovat každá o něčem jiném

Už na návrhu témat k diskusi se může zadrhnout očekávané středeční jednání špiček vládní koalice. ODS tento týden zdůraznila, že je nutné dokončit diskusi o reformách, teprve potom se má hovořit o případné rekonstrukci kabinetu. Věci veřejné mají zcela opačné stanovisko. S poukazem na slib premiéra Petra Nečase (ODS) trvají na tom, že je nutné nejdříve řešit personální problematiku. "Chceme řešit personálie. Pan premiér nám slíbil, že na ně dojde po naší konferenci. Jsme připraveni řešit i zdravotnickou reformu. Ovšem v tomto pořadí," řekla dnes ČTK první místopředsedkyně VV Karolína Peake. Výkonná rada ODS se v pondělí usnesla, že diskusi o personálních otázkách nelze předřazovat před dosažení shody na reformách tak, aby mohly začít platit v termínech domluvených v koaliční smlouvě. Shoda přitom po minulých jednáních nepanuje například právě nad zdravotní reformou. Věci veřejné, jejíž staronový předseda Radek John v dubnu opustil křeslo ministra vnitra a v květnu funkci vicepremiéra, žádají v usnesení z víkendové konference "důstojné zastoupení" strany v kabinetu. Chtějí čtyři křesla, jak stojí v koaliční smlouvě, a nikoli jen dvě. Hrozí odchodem z kabinetu. Poslanci VV navíc už dříve vyzvali k odchodu ministrů obrany Alexandra Vondry, zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS) a financí Miroslava Kalouska (TOP 09). TOP 09 se ale za své ministry postavila a je striktně proti jejich výměně.

Senátoři ODS většinově chtějí trojkoalici, z VV jsou v rozpacích

Senátoři ODS podle jejich místopředsedy Miloše Vystrčila většinově podpořili snahu širšího vedení strany pokračovat v trojkoalici kvůli prosazení reforem. Na druhou stranu ale další spolupráce s Věcmi veřejnými vzbuzovala jisté rozpaky, řekl ČTK Vystrčil po dnešním jednání senátorského klubu ODS. "Usnesení Výkonné rady ODS bylo přijato většinově s pochopením a s tím, že samozřejmě velkou neznámou pro nás pro všechny je další možný postup Věcí veřejných," uvedl Vystrčil. "Určité rozpaky, jak jsme do jisté míry nuceni fungovat společně s Věcmi veřejnými, zazněly i na jednání našeho klubu," poznamenal v souvislosti s výzvou středočeské organizace strany k sestavení menšinové vlády bez VV. Vystrčilovi v tomto návrhu chybí plán, jak by menšinová vláda fungovala a prosazovala v parlamentu své návrhy. "Je otázkou, zda je správné a odpovědné udělat krok A, aniž by byl znám krok B," podotkl Vystrčil. Dodal, že pro další setrvání ODS v koalici je podle jejích senátorů schopnost prosadit dohadované reformy formou zákonů.

Babák pozastavil členství ve VV kvůli úniku informací z FAÚ

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák dočasně pozastavil členství ve straně. Důvodem je podle něj únik informací, které se týkají kauzy podle níž Babák nedostatečně doložil původ peněz, které straně věnoval v uplynulých letech. Informace z vyšetřování finančním analytickým útvarem (FAÚ) ministerstva financí se dnes objevily v médiích. Předsednictvo VV pozastavení členství Michala Babáka jednomyslně přijalo a zdůraznilo, že tak učinilo na výslovnou žádost Babáka, nikoli proto, že by bylo známo porušení stanov nebo etického kodexu, uvedlo tiskové oddělení strany v prohlášení zaslaném ČTK. Předseda VV Radek John uvedl, že si strana Babákova postoje váží. "Hon na Babáka musí až do zveřejnění zprávy z forenzního auditu prostě skončit," dodal John.

STEM: ČSSD coby opozice si podle většiny lidí vede dobře

Sociální demokracie si v roli opoziční strany vede podle tří pětin veřejnosti dobře. Čtyřiapadesát procent Čechů si přesto nemyslí, že by stínová vláda ČSSD měla v současné době připravena konkrétní opatření, kterými by účinně řešila největší problémy země. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM. Působení ČSSD jako opozice vůči současné vládě záporně hodnotilo 39 procent dotázaných. Kladné hodnocení se jí dostalo od 61 procent lidí. Šestačtyřicet procent veřejnosti rovněž věří tomu, že stínová vláda ČSSD je připravena řešit současné problémy Česka. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že podle 40 procent lidí je ČSSD dobrá opozice a je připravena řešit problémy země. To, že si strana coby opozice vede dobře, si myslí i dalších 20 procent dotázaných, kteří už ale nejsou přesvědčeni o její připravenosti dobře vést zemi. Podle šesti procent veřejnosti si opoziční ČSSD sice nevede dobře, ale dokáže vyvést zemi z problémů. Třetina lidí neuznává sociální demokraty ani jako opoziční stranu ani nevěří, že mají klíč k úspěchu země.

Zdravotnictví bude chybět deset miliard, Heger ví, kde je získat

Zdravotnictví bude příští rok chybět 10,6 miliardy korun. Ministr Leoš Heger (TOP 09) je chce získat tím, že vyřadí z veřejného pojištění amalgámové plomby a levné léky do 50 korun, včetně léků podpůrných. Chce také vzít třetinu rezerv z účtů zaměstnaneckých pojišťoven. Ministr to dnes řekl zdravotnické veřejnosti na Žofínském fóru. Chce ubrat peníze také lázeňství, snížit výdaje na zdravotnické prostředky a zavést elektronické aukce na léky. "Pacienti nepocítí zhoršenou ekonomickou situaci v tom smyslu, že by se stala zdravotní péče nedostatkovou nebo klesla její kvalita," ujistil. Návrhy předloží ve středu zdravotnímu výboru a večer K9. Zdravotnictví spotřebuje ročně až 280 miliard. Podle Hegerových propočtů přijde v příštím roce zdravotnictví o 3,1 miliardy nárůstem DPH, další 4,5 miliardy bude stát navýšení platů lékařů a sester, inflace a nezbytný rozvoj technologií odeberou další tři miliardy. Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění chce ministr přilít do zdravotnictví pět miliard korun - norma zvýší platby za den v nemocnici z 60 na 100 korun, změní tvorbu cen a úhrad léků, takže klesnou jejich ceny, zruší zákaz připlácení na lepší péči a umožní fúze zdravotních pojišťoven. Novelu schválila sněmovna, nyní je ve zdravotním výboru. Ten dostane od Hegera dalších 17 bodů, z nich na 15 se shodla K9. Špičky koalice odmítly vyřazení plomb z úhrad, Heger ale věří, že se mu to podaří prosadit, považuje to za velmi důležité.

Zaměstnanecké pojišťovny kritizují Hegerovu reformu

Zaměstnanecké pojišťovny kritizují reformní změny, které chystá ministr Leoš Heger (TOP 09) pro zdravotní pojišťovny. Vadí jim, že členové vedení mají ručit majetkem za špatná rozhodnutí, přitom jejich možnosti rozhodovat chce Heger omezit a zvýšit dozor státu nad pojišťovnami. Viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera to dnes řekl ČTK. Heger potvrdil, že chce posílit dozor nad pojišťovnami, o úpravě se ale teprve povede diskuse. "Změna odpovědnosti správních rad je ve věcném návrhu zákona o zdravotních pojišťovnách, který teprve půjde do vlády, a ještě je prostor stále o tom diskutovat," řekl ministr. Norma sjednotí podmínky pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a ostatní pojišťovny. Zaměstnanecké pojišťovny podle Kothery vítají, že chce Heger zrušit zákaz připlácení na lepší péči. Líbí se jim generická preskripce, kdy by lékaři nepsali na recept název léku, ale účinnou látku, a souhlasí s aukcemi na nákup léků a zdravotnických prostředků za co nejnižší ceny. Kothera řekl, že on jako ředitel Zdravotní pojišťovny Metal Aliance nemá nic proti tomu, aby pojišťovny byly více kontrolovány, ale obává se, že v tuto chvíli je české zdravotnictví na jakémsi pomezí mezi centralizací a decentralizací systému a neví, kam vykročit. Rozhodnout to má vláda.

Onkologové vítají, že reforma umožní drahou léčbu

Reforma zdravotnictví, pokud se uskuteční tak, jak ji chystá ministr Leoš Heger (TOP 09), bude podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka přínosem pro pacienty s rakovinou. Pokud si lidé budou platit levné léky do 50 korun a uskuteční se i další plánované změny, bude dost peněz na drahou léčbu onkologických pacientů, řekl dnes novinářům profesor. "My nekritizujeme, co říká ministr, ale že práce na reformě trvají dlouho," poznamenal. V rámci reformy by zdravotní pojišťovny měly jednoznačně sdělit, kterým pacientům jakou léčbu a v jaké výši uhradí. "My bychom rádi, aby to do budoucna takto bylo," potvrdil ministr. V úhradové vyhlášce na příští rok se bude platit za diagnózu (DRG), některé věci budou z toho vyjmuty, pravděpodobně drahé léky pro centra.

V Česku je podezření na tři onemocnění krvácivým průjmem

Odborníci v Česku prověřují tři podezření na onemocnění krvácivým průjmem, které vyvolává bakterie E.coli. Jedním z pacientů je americká turistka, která pobývala v Německu a nyní je v pražské nemocnici Na Bulovce. Druhým je Čech, který byl v Belgii a Německu a teď je už bez obtíží. Experti zkoumají i vzorky od starší pacientky, která je nyní v nemocnici v Hradci Králové. ČTK to dnes řekl hlavní hygienik Michael Vít. Podle něj by předběžné výsledky laboratorních testů mohly být ještě dnes. V Německu, kde se nákaza poprvé objevila, na ni dosud zemřelo 15 lidí. Jednu oběť hlásí Švédsko. Podle původních zpráv měla infekce pocházet ze salátových okurek ze Španělska, které se dovezly do Německa. Testy ale podle německých úřadů nepotvrdily, že by v nich nebezpečná forma bakterie E.coli byla. V Česku testy provádí příslušná národní referenční laboratoř ve Státním zdravotním ústavu. Zkoumání trvá několik dní. Bakterie E.coli s označením 0104H4 je podle Víta zcela nová. Dnešní výsledky proto jen s vysokou pravděpodobností určí, zda se tímto typem dvojice pacientů nakazila. V dalších dnech bude zkoumání pokračovat. "Za 11 let, co jsem ve funkci, je to první takováto velká epidemie střevní nákazy," uvedl hlavní hygienik.

Armáda ukončí bojový provoz devíti letadel L-39 Albatros

Česká armáda ukončí bojový provoz devíti proudových podzvukových cvičných letounů Aero L-39 Albatros. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek dnes ČTK informoval, že na základě rozhodnutí náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka bude pět strojů okamžitě vyřazeno z výzbroje a zbylé čtyři budou do roku 2016 sloužit jen pro výcvik mladých pilotů. Předtím ale musí autorizovaný výrobce vyměnit jejich motory, či provést jejich generální opravu. Podle Pejška reagoval Picek svým rozhodnutím na to, že se kvůli dlouhodobým sporům s ukrajinským výrobcem motorů nepodařilo odstranit příčiny možného vzniku titanového požáru, který byl podle vyšetřovací komise příčinou havárie tohoto letounu loni v prosinci poblíž obce Biskupice na Třebíčsku. Letadlu tehdy 15 minut po vzletu vysadil motor, piloti ho proto navedli nad neobydlenou oblast a katapultovali se.

Dobeš odvolal náměstka pro VŠ, nahradí ho bývalý rektor Wilhelm

Ministr školství Josef Dobeš (VV) dnes oznámil změnu na místě svého náměstka pro vysoké školy, Jana Kouckého vystřídá bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. Za necelý rok Dobešova úřadování je to už druhá změna v této funkci. Wilhelm bude mít za úkol připravit reformu vysokých škol. Chystá se už několik let, akademici ji pokaždé ostře kritizovali. "Potřebuju člověka, který nepodléhá jednotlivým zájmovým skupinám," komentoval na dnešní tiskové konferenci Dobeš personální změnu. Podle něj je nyní třeba říct: "Reforma je tohle, tohle a tohle a my v tom neustoupíme ani o milimetr." Wilhelm chce stejně jako jeho předchůdci rozčlenit vysoké školy na výzkumné, vzdělávací a profesně orientované. "Rozhodování ministerstva školství o finanční podpoře školám bude spojeno s výsledky hodnocení akreditačních orgánů," uvedl. Peníze by měly být více rozdělovány podle kvality vzdělávání, nikoliv počtu studentů.

Na internet uniklo zadání maturitního testu psaného v pondělí

Na internet unikl maturitní test z češtiny, který studenti psali v pondělí. Ministerstvo školství přitom testy nechce zveřejnit kvůli autorským právům. Centrum pro přípravu maturit CERMAT zvažuje, že by kvůli úniku zadání podalo trestní oznámení. Ministr školství Josef Dobeš (VV) dnes uvedl, že viníka znají, za zveřejněním stojí jeden z maturantů. Ministr upozornil, že nejde o porušení zkušebního tajemství, protože testy byly zveřejněny až po dopsání. Kdyby testy unikly dřív, hrozila by pachateli až půlmilionová pokuta, v zahraničí se to několikrát stalo.

Hušák zatím zůstává ve funkcích, bude spolupracovat se správcem

Insolvenční správce loterijní společnosti Sazka Josef Cupka dnes rozhodl o tom, že dosavadní generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák zatím zůstane ve svých funkcích. Sazka je od pondělí v konkurzu, Hušák má plnit úkoly, které mu správce zadá. ČTK to řekla Cupkova mluvčí Lenka Tichá. Sazka navíc může nadále provozovat všechny číselné loterie. Ministerstvo financí totiž od Sazky obdrželo informace, které potvrdily doplacení lednové více než 103milionové výhry a zastavilo s ní správní řízení. "I během konkurzu platí stanovy firmy, podle nich může generálního ředitele odvolat jen valná hromada Sazky," řekl serveru iHNed.cz Cupka. Na valné hromadě má největší slovo ČSTV, jehož zástupci Hušáka stále podporují. Dnešní valná hromada Sazky o personálních otázkách nejednala. Cupka dnes odpoledne navštívil Sazku, seznámil se s jejím stavem a podle jejího mluvčího Jana Tuny se dohodl se dohodl na principech spolupráce s Hušákem. Oba se shodli na tom, že jsou profesionály, kteří se při své práci budou vzájemně respektovat.

NKÚ při kontrole pořizování vozů Českých drah našel pochybení

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel pochybení při nakládání s penězi poskytnutými Českým drahám na pořízení a obnovu jejich železničních vozů v letech 2003 až 2010. Zjištění se týkají zejména ministerstva dopravy, které za tyto peníze odpovídá. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes ČTK poskytl tajemník prezidenta NKÚ Jaroslav Broža. Ministerstvo dopravy pochybení popírá, nicméně připustilo, že v budoucnu systém rozdělování peněz zjednoduší. Cílem kontrolorů bylo prověřit poskytování, čerpání a použití peněz určených na pořízení a obnovu železničních vozů ČD. Peníze na vozy šly ze státního rozpočtu prostřednictvím dvou programů, a to v celkové výši 1,5 miliardy korun, a z úvěrů se státní zárukou ve výši 165 milionů eur (zhruba 4,1 miliardy Kč). NKÚ se zaměřil i na 11,8 miliardy korun, které ČD získaly v roce 2008 prodejem části majetku státní Správy železniční dopravní cesty. Podle zprávy NKÚ ministerstvo dopravy neprokázalo, že prostřednictvím zmíněných programů zajistilo cílené a efektivní rozdělení státních peněž. Nestanovilo parametry programů tak, aby umožnily vyhodnotit splnění daných cílů, nehodnotilo efektivnost vynaložených peněz ani splnění cílů u programu, který skončil v roce 2008. U druhého programu úřad neřešil, že se realizace liší od schválených finančních podmínek, stojí ve zprávě.

Pražská plynárenská zdražuje od července plyn o desítky korun

Pražská plynárenská od července zvýší ceny plynu. Běžná domácnost, která plyn využívá k vaření, topení a ohřevu vody, si při roční spotřebě 11 megawatthodin připlatí měsíčně 92 korun. Domácnost s ročním odběrem 17 MWh zaplatí o 143 Kč za měsíc více než dosud. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Plyn zdražují také další dodavatelé, nutí je k tomu vyšší ceny ropy. "Pro třetí čtvrtletí tohoto roku je Pražská plynárenská nucena přistoupit ke zvýšení cen zemního plynu pro domácnosti v důsledku zvyšování cen ropných derivátů na světových trzích, které nepříznivě ovlivňují nákupní ceny zemního plynu," uvedl Vránek. Firma podle něj během předchozích 15 měsíců držela ceny plynu na stabilní úrovni nebo je snižovala.

Ruský ombudsman chce nezávislé vyšetřování případu Hromádka

Ruský ochránce práv dětí Pavel Astachov chce objasnit vleklý spor mezi českým otcem a ruskou matkou Zdeňkem a Olgou Hromádkovými o nezletilou dceru Annu za pomoci nezávislého vyšetřování. Matka odvezla dceru před třemi lety do Ruska a vrácení Aničky se český otec od té doby marně domáhá. "Navrhuji nezávislé vyšetřování s přizváním českých odborníků, aby se objasnilo, s kterým z rodičů bude dítěti lépe, kterému dává přednost," řekl dnes Astachov na dotaz ČTK. Zdůraznil současně, že jakékoliv rozhodnutí by mělo vycházet ze zájmů dítěte. Hromádka se žalobami o navrácení dcery u ruské justice nepochodil a stěžuje si i na potíže se získáním ruského víza a na další překážky při styku s dítětem. Pře se má po třech letech, 2. června, dostat k českému soudu, ale podle Hromádky manželka odmítá předvolání a další dokumenty převzít, a to se prý děje už roky. Podle ruských úřadů však matka s dcerou vycestovaly do vlasti zcela legálně, stejně tak dítěti bylo uděleno ruské občanství. Hromádkovy potíže připisují i vypovězení dohod o bezvízovém styku a o zamezení dvojího občanství z české strany.

Návrh na propuštění Škrlové se vrací soudu v Havlíčkově Brodě

Návrh na podmínečné propuštění Barbory Škrlové, odsouzené za podíl na týrání dětí v Kuřimi, se vrací k soudu v Havlíčkově Brodě. Jeho rozhodnutí mělo chyby a nedostatky, rozhodl dnes odvolací soud v Pardubicích. ČTK o tom informoval mluvčí krajského soudu Aleš Korejtko. Soud rozhodoval v neveřejném jednání. "Dle odvolacího soudu je mimo jiné třeba před novým rozhodnutím doplnit dokazování, zejména přibrat znalce, jenž by posoudil stupeň resocializace odsouzené," uvedl Korejtko. Pardubický soud také upozornil, že okresní soud o návrhu chybně rozhodl jako o žádosti odsouzené, ačkoliv návrh na podmínečné propuštění podalo zájmové sdružení občanů Šalamoun. Škrlová se k němu pouze připojila. Šestatřicetiletá Škrlová si odpykává trest ve vězení ve Světlé nad Sázavou. Škrlovou poslal brněnský soud za mříže na pět let za podíl na týrání dětí. S pomocí spolku Šalamoun se snaží dosáhnout podmínečného propuštění po vypršení poloviny trestu.

Soud o odškodném pro pozůstalé po oběti vraha Zelenky nerozhodl

Krajský soud v Hradci Králové dnes o odškodném pro pozůstalé po jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky nerozhodl. Jednání odročil na neurčito. Pět pozůstalých žalobou žádá po Nemocnici Havlíčkův Brod jako náhradu nemajetkové újmy 8,8 milionu korun. Nemocnice pochybení odmítá. Zelenka v nemocnici před pěti lety zavraždil sedm pacientů a u deseti se o to pokusil. Nyní si odpykává doživotní trest vězení. Náhrady nemajetkové újmy se domáhají pozůstalí po Ivu Řípovi, který po podání heparinu Zelenkou v nemocnici zemřel 9. července 2006. Žádný z pozůstalých k soudu dnes nepřišel. Jejich právní zástupce Vít Hrnčiřík při přednesu žaloby uvedl, že nemocnice při léčbě nepostupovala správně. "Nemocnice je odpovědná za porušení povinností u svého zaměstnance," uvedl. Žaloba tvrdí, že nemocnice při správné prevenci, správném vyhodnocení předchozích podezřelých případů a správném léčení mohla úmrtí Řípy předejít. Před Řípovým případem se v nemocnici stalo sedm podobných případů. "Už při prvním případu se na to mohlo přijít," řekl.

Public TV ve středu skončí

Televize Public TV, jejíž licenci vlastní společnost TotalPress, ve středu ukončí veškeré vysílání. Televize dnes skončí satelitní vysílání a ve středu i v síti kabelového operátora UPC. Televize informaci zveřejnila dnes na svých webových stránkách. TotalPress je v insolvenčním řízení. "Důvodem ukončení aktivit Televize Public je dlouhodobě nepříznivá ekonomická a tržní situace pro malé televizní stanice doplněná o nepřístupnost mediálních agentur," uvedla televize. Společnost TotalPress podala návrh na zahájení insolvenčního řízení k soudu sama na sebe na začátku dubna. Věřitelé u insolvenčního soudu přihlásili pohledávky za celkem více než 80 milionů korun.

Nový ředitel Národní galerie převzal jmenovací dekret

Nový ředitel Národní galerie (NG) Vladimír Rösel si dnes u ministra kultury převzal jmenovací dekret. Od 1. června je tak oficiálním zaměstnancem NG. V čele instituce nahradí Milana Knížáka, který bude svému nástupci během nadcházejících týdnů předávat agendu a koncem srpna galerii opustí. Jakým směrem se NG po jeho odchodu vydá, oznámí Rösel na chystané tiskové konferenci, která by se měla konat 6. června.

Boxer Konečný se stal oficiálním vyzyvatelem Dzinziruka

Český profesionální boxer Lukáš Konečný je blízko vysněnému zápasu o titul mistra světa organizace WBO s Ukrajincem Sergejem Dzinzirukem. Jedna z hlavních světových organizací jej oficiálně jmenovala vyzyvatelem současného držitele světového pásu v lehké střední váhové kategorii. Dvaatřicetiletý Konečný v pátek v Ústí nad Labem porazil ve svém jubilejním padesátém zápase v profiringu Husseina Bayrama z Francie a obhájil titul mistra Evropy. Zároveň získal pás interkontinentálního šampiona WBO, jenž mu zajistil právo utkat se s Dzinzirukem. "Už v neděli mi říkal trenér Dirk Dzemski, že by se tak mělo stát, a v pondělí jsem o tom mluvil i s manažerem. Teď je to ale oficiální," řekl Konečný ČTK. "Dzinziruk prý dokonce nechce do té doby, než se utká se mnou, s nikým jiným boxovat," uvedl dvojnásobný bronzový medailista z amatérského mistrovství světa.

Špotáková v Ostravě skončila znovu druhá

Komplex české oštěpařky Barbory Špotákové na Zlaté tretře přetrvává. Devětadvacetiletá olympijská vítězka se na ostravském mítinku znovu nedočkala vítězství a už počtvrté skončila ve Vítkovicích na druhém místě. Vítězka z roku 2007 se dnes musela sklonit před svou velkou rivalkou Marií Abakumovovou. Z české rekordmanky dnes nesršelo takové zklamání jako v minulých letech, kdy ji marná snaha o triumf doháněla ke zmaru. Hodem 64,78 metru si ve svém druhém startu sezony vylepšila letošní osobní maximum z Říma o půldruhého metru. "Nebylo to tak hrozné," řekla novinářům Špotáková. "Bohužel se ještě necítím v závodní formě, nemám tu správnou závodní jiskru. Měla jsem dobrou přípravu, ale vždycky mi trvá, než se tělo převeksluje na závodní sezonu," dodal Špotáková. Výkon brala, ale s technickým provedením svých pokusů je ještě hrubě nespokojená. "Jsou to odporné, hnusné tréninkové hody. No ale 64,78 není tak hrozné," podotkla Špotáková s lehkým úsměvem.

Z fotbalové reprezentace vypadli zranění Hübschman a Limberský

Z kádru české fotbalové reprezentace vypadli před turnajem Kirin Cup v Japonsku, který je poslední akcí národního týmu v sezoně, kvůli zranění defenzivní záložník Tomáš Hübschman a plzeňský obránce David Limberský. Kouč Michal Bílek místo nich nikoho povolávat nebude. Limberský na poslední chvíli vypadl kvůli poraněnému stehennímu svalu, Hübschman se omluvil kvůli dlouhodobým problémům s Achillovou šlachou. "Je to pro nás nepříjemnost, chtěl jsem, aby oba hráči jeli. Ale už jsme nikoho místo nich nebrali, byli jsme tak rozhodnutí už dopředu pro případ, že by někdo nemohl odcestovat," řekl na dnešní tiskové konferenci Bílek. Do Japonska tak dnes večer z pražské Ruzyně odletí 20 hráčů. Bílek v zemi vycházejícího slunce může počítat se 17 hráči do pole a třemi brankáři. Mezi nimi je šest nováčků - Theodor Gebre Selassie z Liberce, Aleš Hruška z Příbrami, Václav Pilař z Hradce Králové, Petr Trapp z Plzně, Petr Janda ze Slavie a Kamil Vacek ze Sparty.

Počasí

Jasno, teploty 25° až 29° Celsia, na horách kolem 21° C.