Zprávy

Pokud John obhájí funkci, chce Bártu jako vyjednávače

Pokud současný šéf Věcí veřejných Radek John obhájí svou funkci, chce udělat z bývalého ministra dopravy Víta Bárty stranického vyjednávače. Za místopředsedkyně by chtěl mimo jiné současné místopředsedkyně Karolínu Peake a Kateřinu Klasnovou. Řekl to dnes v České televizi. Kromě Johna o místo předsedy usilují právě Peake a poslankyně Dagmar Navrátilová. Původně chtěl kandidovat i Bárta, tento týden však vzal svou kandidaturu zpět. O Bártovi se hovoří jako o neformálním lídrovi strany. John uvedl, že v žádném případě z volby neodstoupí. "Podařilo se mi v regionech získat pro tento projekt 2000 lidí. Cítím povinnost vůči nim dokázat, že obhájíme Věci veřejné jako demokratickou stranu," řekl John. Doplnil, že v nejužším týmu by chtěl Peake, protože má právnické vzdělání, je schopna v této oblasti prosazovat reformy a zasazovat se o boj proti korupci. Klasnová má podle něho zase velký vliv v Praze a ve středních Čechách. Poslanec a litvínovský starosta Milan Šťovíček by měl v týmu místopředsedů zastupovat regiony. Jako poslední místopředsedkyni John jmenoval Navrátilovou.

TOP 09 jsou pro koalici, VV ale musí podpořit reformy

TOP 09 a Starostové podporují pokračování koaliční spolupráce, očekávají ale, že Věcí veřejné (VV) upustí od svého politického stylu "opozice v koalici" a budou podporovat klíčové reformní návrhy ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí a financí, jež vycházejí z programového prohlášení vlády. Shodla se na tom dnes předsednictva TOP 09 a Starostů a jejich poslanci na mimořádném společném zasedání. Vyjednavači TOP 09 a Starostů mají také vyzvat zástupce VV, aby zveřejnili veškeré doklady o účetnictví a financování VV v loňském roce, jakož i o financování volební kampaně a provozu VV.

John: Reforma zdravotnictví není projednaná v koalici

Předsedovi nejmenší koaliční strany Věcí veřejných Radku Johnovi vadí to, že reforma zdravotnictví, kterou připravuje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), není projednaná v koalici a vůbec není hotová. Až ji ministr Heger přinese na jednání představitelů koaličních špiček, nastanou velké rozpory, prohlásil dnes John v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Na reformě mu například vadí to, že začíná zvýšením poplatků v nemocnicích. Postěžoval si také na špatnou spolupráci na úrovni takzvané K9, tedy devíti představitelů tří koaličních stran. Podle něj se tato skupina málo schází. Nyní se má sejít ve středu. John chce na této schůzce otevřít jednání o dodatku ke koaliční smlouvě a také o tom, zda tato smlouva v současnosti platí, či nikoli.

Pospíšil by odvolal Rampulu, prý mu to neumožňuje zákon

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by odvolal pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, podle něj mu to však neumožňuje zákon. Podle právních analýz, jež si nechal Pospíšil zpracovat, by Rampula mohl vysoudit své místo zpět. Ministr spravedlnosti to řekl dnes v České televizi. Odvolání Rampuly navrhl v březnu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Jako důvod uvedl závažná porušeních povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce. "Všechny autority říkají, že současný stav je velmi složitý, protože nemáme právní úpravu, podle které je možné vedoucího státního zástupce odvolat," uvedl Pospíšil. Z analýz, které má, prý vyplývá, že by mohl postupovat podle správního řízení. Obává se však, že by Rampula mohl své místo vysoudit zpět. Pokud by se tak skutečně stalo, působili by dva pražští vrchní státní zástupci současně. Do parlamentu proto chce co nejrychleji předložit novelu, která se týká státních zástupců.

Kyjev odmítl souvislost vyhoštění českých diplomatů s kauzou Danylyšyn

Ukrajinské ministerstvo zahraničí odmítlo jakoukoli souvislost případu dvou údajných českých špionů, které se v pátek místní úřady rozhodly vyhostit ze země, s kauzou ukrajinského exministra Bohdana Danylyšyna, který letos v lednu získal v České republice politický azyl. Ukrajinská kontrarozvědka zveřejnila zároveň fotografie a filmové záběry, které mají špionážní činnost dvou pracovníků české ambasády v Kyjevě dokládat. Do souvislostí s azylem pro Danylyšyna, stíhaného na Ukrajině za zneužití funkce, dal případ dvou údajných českých špionů český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Souvisí to nejspíše s tím, že my jsme nedávno nikoho nevyhostili, ale naopak zde jednoho jejich občana ponechali," řekl v pátek ministr telefonicky ČTK z gruzínské metropole Tbilisi. Ukrajinské ministerstvo zahraničí slova českého ministra odmítlo. Mluvčí ministerstva Oleh Vološyn podle sobotního ukrajinského tisku řekl, že vyhoštění českých diplomatů odpovídá mnohaleté praxi, podle níž Ukrajina v případě protiprávní činnosti dělá vše pro to, aby podobnému jednání zamezila.

Účastníci tryzny v Terezíně uctili památku obětí nacismu

Památku obětí nacistické perzekuce za druhé světové války si dnes lidé připomněli na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku. Prezident Václav Klaus, který se terezínské tryzny zúčastnil, zdůraznil, že i 66 let po skončení války je třeba si připomínat její hrůzy. "Je naší povinností chránit historickou pravdu. Je naší povinností chránit demokracii a humanistické ideály, na nichž naše civilizace stojí. Jen tak můžeme zajistit, aby tragédie, kterou si zde každoročně připomínáme, byla už jen strašnou, smutnou a velmi poučnou historií," řekl prezident v projevu. Klaus kritizoval snahy relativizovat nacistickou genocidu Židů a nacistické plány na vyhlazení českého národa. "Jsem zneklidněn z toho, že s odstupem pouhých dvou či tří generací začíná být zamlžován kontext a že se začíná hovořit převážně jen o jednotlivostech vytržených ze souvislostí," dodal s tím, že tyto individuální zločiny je sice třeba pojmenovat, odsoudit a také připomínat, ale nesmí zakrývat širší souvislosti.

Mléčná rýže Müller obsahuje sklo, stahuje se z obchodů

V českých obchodech se prodává mléčná rýže značky Müller z Německa, v níž se našly úlomky skla. Výrobek se z trhu začal stahovat, řekl v sobotu ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Informaci o mléčných dezertech obsahujících sklo dostala veterinární správa systémem rychlého varování, a to v pátek ve 22:30. Informace se týká tří druhů - Mléčné rýže Müller dietní přírodní, skořicové a s třešněmi. Kousky skla mohou obsahovat výrobky s datem spotřeby do 23. května. Mlékárna do ČR dovezla 12.000 kelímků výrobku, začaly se prodávat. Společnost Müller v Německu i v České republice stahuje výrobky z trhu i od zákazníků.

Na D1 slouží první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily

Na 96. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu byla v pátek otevřena první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily. Do července by jich na hlavních tazích mělo být sedm, do konce roku by měla síť veřejných dobíjecích stanic v Česku dosáhnout počtu 25. Během půlročního zkušebního provozu budou mít uživatelé elektromobilů energii zdarma. ČTK to řekl obchodní ředitel společnosti ZTC Energy Martin Štefanec. Dobíjecí stanice je umístěna přibližně v polovině vzdálenosti mezi Brnem a Prahou v areálu čerpací stanice Agip. "Sto kilometrů v této chvíli odpovídá maximálnímu dojezdu elektromobilu, proto jsme vybrali tuto lokalitu," řekl Štefanec. Pilotní projekt budování sítě dobíjecích stanic a vytvoření infrastruktury pro elektromobily vznikl podle něj ve spolupráci společnosti ZTC Energy, Vysoké školy báňské a výrobce českých elektromobilů Kaipan.

V Thajsku dopadena dvojice Čechů, kteří ukradli 74 milionů

V Thajsku byla zatčena dvojice Čechů, kteří v lednu roku 2008 u Hořic na Jičínsku ukradli 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Informovala o tom v sobotu agentura APA. Podle rakouského tisku dvojici, na niž Krajský soud v Hradci Králové loni v listopadu vydal mezinárodní zatykač, pomohl vypátrat styčný důstojník rakouského kriminálního úřadu v Thajsku. Oba zatčení mají být vydáni do ČR. České ministerstvo zahraničí informace o zadržení občanů zjišťuje, řekl ČTK jeho mluvčí Vít Kolář. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková ČTK řekla, že ministerstvo zatím žádné oficiální informace o zadržení obou mužů nedostalo. Až je obdrží, bude se prostřednictvím českého velvyslanectví v Thajsku informovat o tom, jaké náležitosti má mít žádost o vydání, a zváží ji. Česko a Thajsko nemají smlouvu o vydávání, proto by se vydání zadržených muselo uskutečnit na základě vzájemnosti, řekla Palečková a obecně dodala: "ČR by se musela zavázat, že v obdobném případě vydá zadrženého (člověka) do Thajska."

Prvním klientem první záchytky na světě byl ruský námořník

Poté, co nejslavnější český bojovník proti alkoholismu Jaroslav Skála založil v roce 1948 protialkoholní léčebnu v Praze u Apolináře, začal přemýšlet, co s opilci, kteří jsou vydáni na pospas ulice a kteří mohou být nebezpeční sami sobě i okolí. A tak se zrodil nápad zřídit záchytnou stanici, kde se lidé nechají vystřízlivět a pak jim případně může být doporučena léčba. První stanice byla otevřena před 60 lety u Apolináře a stala se vůbec prvním podobným zařízením na světě. Záchytka, která měla na zkoušku původně fungovat tři měsíce, zela prázdnotou jen tři dny. Prvním "klientem" se stal 18. května 1951 ruský námořní inženýr. Ambulance se osvědčila a po jejím vzoru poté vznikala podobná zařízení v Československu i ve světě a například záchytka v americkém St. Louis má zmínku o své pražské předchůdkyni i v zakládací listině.

Sídlo Národního muzea slaví 120. narozeniny rekonstrukcí

Mohutná budova, která už 120 let dominuje hornímu konci pražského Václavského náměstí, se nerodila lehce. Nové reprezentativní sídlo tehdejšího Muzea Království českého z dílny architekta Josefa Schulze se navíc muselo zpočátku potýkat s nelibostí části veřejnosti. Stavba, jež byla veřejnosti zpřístupněna 18. května 1891, jen tři dny po zahájení Jubilejní zemské výstavy, se ale během let stala nedílnou součástí pražského panoramatu. Budova s pozlacenou kopulí, nepřehlédnutelnou například při pohledu z Letné, vyrostla nedaleko zbořené Nové Koňské brány v místech, kde do roku 1875 stály novoměstské hradby. V těchto dnech nyní vrcholí přípravy rekonstrukce budovy a začátkem července se muzeum na čtyři roky uzavře. Stavba je totiž po 120 letech ve špatném stavu, na němž se podepsalo nejen nedostatečné financování, ale i zásah bombou koncem druhé světové války. Budově, která byla podle instrukcí zemského sněmu umístěna na místě "tichém a klidném", dlouhodobě škodí intenzivní automobilová doprava a bez následků nezůstalo ani budování metra v 70. letech.

Čeští středoškoláci uspěli na prestižní soutěži Intel ISEF v USA

Tři čeští gymnazisté se umístili na "medailových" příčkách v prestižní mezinárodní soutěži vědeckých a technických projektů pro středoškoláky Intel ISEF v Los Angeles. Filip Naiser z gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli obsadil s projektem kurzoru ovládaného očima druhé místo v oboru počítačová věda. ČTK to v sobotu sdělil předseda Asociací pro mládež, vědu a techniku (Amavet) Stanislav Medřický. Mezi nejúspěšnější účastníky soutěže se zařadili také Marek Kovář a Tomáš Peták z gymnázia Karla Sladkovského v Praze. Získali třetí místo v oboru materiálového inženýrství a bioinženýrství se studií oceli vhodné pro tlakové nádoby reaktoru. Kromě toho tato dvojice obdržela zvláštní cenu od společnosti The Society for Experimental Mechanics. Všichni ocenění z České republiky postoupili z národního finále 17. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže Expo Science Amavet.

Muzeum železné opony v Rozvadově připomíná dobu studené války

Stovky exponátů, dobových fotografií i kopií významných historických dokumentů nabízí od soboty Muzeum železné opony v bývalém objektu celní správy na starém hraničním přechodu Rozvadov. Muzeum, jehož otevření se připravovalo 20 let, stojí jen 50 metrů od hraničního potoka mezi ČR a Německem - od linie, která dříve oddělovala svět na východní a západní blok. Muzeum má přinést především mladým lidem informace o nejdůležitějších světových milnících 20. století, zejména z doby studené války. ČTK to řekl Václav Vítovec z nadace Železná opona, jež muzeum připravila. "Muzeum má několik hlavních myšlenek, nejdůležitější je dávat lidi dohromady, protože rozdělování jsme si užili dost," poznamenal. Upozornil na to, že dříve stavěly země zdi a bariéry vždy proti vnějšímu nepříteli. "Kdežto my jsme poprvé v historii zažili, že železná opona byla proti vlastním lidem, proti nám. Režim vytvořil informační blokádu a bariéru," připomněl. Expozice má proto přinést poučení pro další generace o nesmyslnosti stavění zdí mezi lidi.

Nová česká restaurace v New Yorku nechce čepovat "čochtany"

Na Manhattanu v New Yorku se již za několik dní otevře nová česká restaurace. Jmenuje se Hospoda a chce obyvatelům města nabídnout současnou evropskou kuchyni s dotekem české gastronomie. Newyorčané tu také naleznou pivo čepované úplně jinak, než jsou zvyklí. Jak ČTK řekl výčepní František Šťástka, v hospodě jim rozhodně nechce nabízet "čochtany". Právě tak se mezi výčepními přezdívá způsobu čepování, který v New Yorku, ale i jinde ve Spojených státech převládá. Je pro něj typický vysoký obsah kysličníku uhličitého a vysoce hořká chuť piva. "Je takové silné a hutné. My všechno tohle zjemňujeme čepováním a speciálními kohouty umožňujícími měnit obsah CO2 a ve svém důsledku hořkost a takzvanou pitelnost. Pivo je pak jemně krásně hořké a je chutnější," říká Šťástka, který se v Hospodě o správnou chuť piva bude starat společně s mistrem světa v čepování Lukášem Svobodou.

Laureáti soutěže Pražského jara dnes slavnostně převzali ceny

Laureáti 63. mezinárodní hudební soutěže Pražského jara dnes převzali ceny v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Mladí hudebníci soutěžili v oborech klavír a trombon, první ceny ale nikdo nezískal. Cenu Rudolfa Firkušného, která byla udělena nejlepším finalistům, převzaly klavíristky Arta Arnicaneová ze Švýcarska a Korejka Jun Či-kim z Jihokorejské republiky, jež se umístily na druhém místě. Festival začal 12. května a potrvá do 4. června. Klavírní soutěž byla věnována památce světoznámého klavíristy Firkušného (1912 - 1994). Na finále soutěže se proto ze Spojených států přijeli podívat i jeho dcera Veronika a syn Igor, kteří ocenění pianistkám dnes předali. Na třetím místě v oboru klavír se umístila Varvara Něpomňaščá z Ruska. Slavnostního udílení cen se účastnil také pražský primátor Bohuslav Svoboda, jenž předal ceny hlavního města Prahy čtyřem nejlepším laureátům. Skutečnost, že se letos v obou oborech na prvním místě nikdo neumístil, mohl podle předsedy stálé soutěžní komise Jiřího Hlaváče ovlivnit například i repertoárový výběr a hodnocení poroty, která má různé názorové tendence.

Hokejisté přestříleli v boji o bronz na MS Rusko 7:4

Čeští hokejisté vybojovali na mistrovství světa v Bratislavě bronzové medaile. Tým kouče Aloise Hadamczika porazil v přestřelce o třetí místo Rusko 7:4, hattrickem se na tom podílel útočník Roman Červenka. Dvě branky přidal Petr Průcha, trefili se i Jan Marek a Tomáš Plekanec. Reprezentace, která na Slovensku obhajovala titul z předešlého roku, získala bronzové medaile počtvrté v novodobé české historii. Naposledy se to hokejistům povedlo v roce 1998.

Házenkářky Slavie vyrovnaly finále s Veselím na 1:1

Házenkářky Slavie Praha vyrovnaly stav finálové série v interlize s Veselím nad Moravou na 1:1. Po sobotním domácím zaváhání dnes obhájkyně titulu po drtivém závěru zvítězily 28:22. Vyrovnaná bitva o titul se nyní přesune do Veselí, kde bude pokračovat zase v sobotu i v neděli. Případný rozhodující duel by hostily slávistky ve středu 25. května. Po sobotní výhře Moravanek o čtyři góly (28:32) byl dnešní zápas dlouho vyrovnaný a rozhodl se až v závěrečné desetiminutovce. Vítězky základní části česko-slovenské soutěže dokázaly utéct veselským rivalkám až na rozdíl šesti branek, když Romanczinová v 59. minutě střelou pod břevno zvýšila na 27:21.

Limitovanou Kvitovou porazila v pražském finále Rybáriková

Tenistce Petře Kvitové se nepodařilo vyhrát turnaj kategorie ITF Sparta Prague Open. Světová desítka v dnešním finále prohrála se Slovenkou Magdalenou Rybárikovou 3:6 a 4:6, v zápase ji ale limitovaly zdravotními problémy. "Nemohu se na problémy vymlouvat. Magdaléna hrála dobře," ocenila Kvitová soupeřku v televizním rozhovoru. "Trápí mě sval a celý týden se potýkám s bolestmi, ale jsem ráda, že jsem vydržela co nejdéle, a chci poděkovat lidem, kteří mě povzbuzovali." Kvitovou trápila v týdnu bolavá kyčel a od semifinále rovněž natažený pravý stehenní sval. V prvním setu finále měla česká hráčka jako první brejkboly, ale v sedmé hře žádný nevyužila, pak ztratila sama podání a stále hůře se pohybovala.

Modrý a Troják byli uvedeni in memoriam do Síně slávy IIHF

Legendární český brankář Bohumil Modrý a slovenský útočník Ladislav Troják byli dnes při slavnostním ceremoniálu na mistrovství světa v Bratislavě in memoriam uvedeni do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF). Dalšími oceněnými v hráčské kategorii byli švédský útočník Tord Lundström, rumunský forvard Doru Tureanu a útočnice Karyn Byeová z USA. V kategorii zakladatelů se zařadil do vybrané společnosti finský kouč Kalevi Numminen. Cenu Paula Loicqa za přínos mezinárodnímu hokeji obdržel Jurij Koroljov z Ruska. Za Modrého převzaly ocenění jeho dcery, které žijí ve Vídni. Modrý v letech 1947 a 1949 pomohl Československu k titulu mistrů světa, předtím v roce 1938 získal bronz. V národním týmu posbíral kompletní sadu medailí, protože má stříbro z olympijských her ve Svatém Mořici v roce 1948. Byl považován za nejlepšího evropského brankáře v období před druhou světovou válkou a také po ní.

Počasí

Zataženo až oblačno s deštěm, od západu postupně místy přeháňky, později i zmenšování oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 11° až 15° Celsia.